Nieuwe IBodellen Over het euve! der vliegende wb.kels stelt de Raad zich voor nog nadere besprekingen niet het departement van financiën le voeren. Ten aanzien van veie klachten omtrent onge- wonscliic practijken van Duitsclie handelaren die,na gehc-é'e oi geJeel't'.ijke beiaüng der koop som ontvangen tc hebben, weigeren de goede ren te leveren, tenzij de kocper bereid is meer uan het overeengekomen bedrag te betalen, be sloot de Middens!ands-Rafad ook zijnerzijds der. minister van buifenlandsche zaken op cii kwaad te wijzen en tevens met betrekking tot enkele belangrijke goederen (meubelen, ijzer waren, aardewerk) een enquête in te stellen Voorts werd gesproken over de Duprtev. et die nu van de baan is en over het zoogenaamde voorschot aam de Handelskamer. De definitieve redactie van het ontwerp van wet op de winkelsluiting, zooa'.s dit naar de nicening van uen Raad aan den Minister van Landbouw ter overweging kan worden) aange boden, hoopt de Raad in zijn eerstvolgende vergadering vast te stellen. Het den Middenstanders zoozeer belang in- boezcmdg_vraaestuk der al of niet wenschelijk- heid van het importeren van en handelen in goederen door gemeerifebesturen, werd aange houden tot een volgende vergadering. De wethouders en oud-wethouders voor de tc v*ensm tideJ cnvoorz ing 'der vier grootste vcmeetilcn, de heeren De Miranda, Stulemeijer, 'Drooglever Foriuys en Kettlilz, zuilen -alsuan het standpunt van de gemeenten met be.rek king tot deze aanreiegeifie.d uiteenzetten. Dc Invaliditeitswet. In de jaarvergadering der R.K. Hanze in liet diocees Den Bosch werd besloten aan de Rcgeering zoo noodig een wijzi ging der Invaliditeiswet te verzoeken, waardoor middenstanders geen zegels zul len behoeven te plakken voor bun zoons cf dochters in hun bedrijf werkzaam. Werkwilligen. Uit 'Amsterdam wordt gemeidt dat gisteren morgen. werkwilligen, in belangrijk grooter aa*i- tal.dan er met het oog op den Zondag j.l. Zater dagmiddag huiswaarts warengezonden zijn te ruggekeerd. Meer dan 400 nieuwe werkwilligen zijn op eigen risico met het Zaterdag van Am sterdam vertrokken transport mee te rugger o- men. Thans zijn totaal ruim 2600 werkwilligen aan den arbeid. Uitvoer van groenten. De Reichsstelle fur Gemuse und öbs; heeft voor invoer van HoÜandsche vooriaarsgroen- len in Daitschland ce volgende bepalingen vast gesteld: Ten invoer zijn voorloopig slechts toegelaten tie volgende producten: spinazie, sla, komkom mers, rhabarber, tomaten, radijs, raapstelen en 1 doem kool, onder voorwaarde dat de production) uiisluiicnd in consignatie worden gezonden zon der vastgesteldeii prijs. InVoerbewilligiugen zi;n. noodzakelijk. Deze regeling loopt van 15 April tot 13 Juli, waarbij de Retclisstelle zich de vrij heid voorbehoudt den invoer op ieder oogeiiblik stop tc zetten of te beperken, zocdra zou blij ken, dat de prijs der Hollandsche groenten te hoog zou zijn. Korte Kroniek. De Holland-Amerika Lijn zal over 2919 een dividend 'uitkeeren van 50 pet. 't Is geen kleinigheid! Te Middelburg zijn de eerste nieuwe aardappelen op de veiling aangevoerd en verkocht voor 45 ct. per K.G. De Prins heeft gisteren in het ge bouw van liet Neder. Roode Kruis aan me vrouw De Jonge, geboren baronesse Van Waósenaer van Rosande en aan mej. Ilanlo, beiden helpster van het Roode Kruis, de medaille in zilver van het Ne- derlandsclie Roode Kruis uitgereikt. Zaterdag is mevrouw Theo Mann- Bouwmeester 10 jaar geworden. Zij werd gehuldigd voor de Ned. Tooneelspelers- vereeniging en vele vrienden. Mevrouw Mann is thans, evenals haar broer, Louis Bouwmeester, tengevolge van de staking, zonder emplooi. Gemengde Berichten. ook elders dan in Friesland, mag worden ge hoord: ULaitsjewle bieue. (Lachende bieden!). Schrlemende bitclje. (Schreiende betalen) Zoo was het in 1919 met vele huurders van losse landerijen, zal het in 1920 evenzoo gaan? De slechte tijd voor den greidboer is er. Ver erger uw •eigen toestand niet, door eigen schuld. Huurt goedkoop! of huurt niet. Half geld! Bij een twist in een per ceel in de Westerstraat te Amsterdam is een 17- jarige jonger» met een vijl door een knaap van gelijken leeftijd in de zijde gestoken. De ver wonde moest terstond naar het Binnengasthuis wordx vervoerd. Zaterdagnacht brandde te Hapert (N.-Br.) een drietal boerderijen, toe- behoorende aan de landbouwers Schemmink, v. Eek en Wouters, totaal af. Nagenoeg de ge- heele inboedel werd een prooi der vlammen alsmede een schuur, toebehoorende aan J. Schillers. Verzekering dekt de schade. Oorzaak, onbekend. Een 22-jarige jongeman, afkomstig van Puitershoek, is Zaterdagavond, teen hij per fiets over de Dokbrug te Dordrecht reed, door eer» nog onbekende oorzaak van het rijwiel gevallen en over de veel te lage brug leuning geslagen. Een paar in de buurt liggende schippers sne den ter hulp en haalden na ongeveer 20 minuten beni drenkeling op; toen waren ecijter de le- ^nsgcesten reeds geweken. Het lijk is daarop naar de algemeene begraafplaats te Dordrecht gebracht. SPORT. VOETBAL. Het Nederlantfsch Elftal. Zooals reeds gemeld is ook Steenhau- wer, de doelverdediger van V. O. C., uit- gtenoodigd om den toer van het Neder- landsch Elftal naar Zwitserland en Italië mee te maken. Dit bericht kan slechts in zooverre juist zijn, dat Steenhauer met het Nederlandsch elftal zou medegaan, indien V.O.C. het kampioenschap van het Westen niet zou hebben behaald. Nu dit "wel zoo is, zal de Rotterdamsche keeper natuurlijk voor zijn eigen club uitkomen in de nationale kam pioenswedstrijden, '.die ook nog samenval len met den buitenlandschen toer van ons nationaal elftal. „Msb." ZWEMMEN. „Het IJ" terug uit Engeland. Zondagmiddag kwamen polospelers, es tafetteploeg en officials der zwemvereeni- ging „Het IJ om 2 uur 50 min. aan hpt Centraal station te Amsterdam aan, terug van hun toer door Engeland en Schotland. In de wachkamer le kl. werden zij ver welkomd door een der oprichters, thans eerelid der vereeniging, don heer P. J. Ap pel. In een hartelijke toespraak wensclite hij de vereeniging geluk met de behaalde resultaten, die zelfs boven verwachting waren. Spreker roemde liet kranig werken voor de verbreiding van de zwemkunst. In ge reedstaande rijtuigen, met de clubvlag- gen ge'tooid, ging men in optocht naay Bellevue, waai* receptie werd gehouden. Daar werd het gezelschap gecomplimen teerd door een deputatie van den Ned. Zwembond, die in haar vergadiring bij een op' deze wijze hulde bracht aan „Het IJEen huldigend schrijven, ondertee kend door de afgevaardigden van alle aanwezige zwemclubs in Nederland, werd overhandigd. Een gemeenschappelijke maaltijd be sloot den goed geslaagden tocht van „Het IJ" naar Engeland. ATHLETIEK. De 's-Gravenhaagsche Athletiekvereeni- ging De Zwaluwen organiseert tegen 9 Mei a.s. Athletisclie wedstrijden, bestaande uit 3000 M. veldloop en 5000 M. snelwandelen, beide voor nieuwelingen. De veldloop wordt gehouden in de omgeving boschjes van Poot, terwijl het snelwandelen op den Leidschen straatweg zal plaats hebben. DE LEIDSCHE .WINKELSTAND. Iets nieuws voor het Zuidelijk gedeelte .onzfcr stad is de oprichting van. de lunch room door den lieer M. A. M. v. Noort, die tot (heden reeds in perceci DoezastraoJt 19 zijn aJom bekende banketbakkersbedrijf uitjocfende. Door hijtrekking van perceci 21 heeft de heer «van Noort aan zijn zaak een lunch room verbonden terwijl de banketbakkerij aanmerkelijk is vergroot. De opening dor zaak ihad hedenmiddag te 2 uur plaats en trok door haar moderne inrichting veel bfelangstelling. Dit is zij wel waard, vooreerst omdat de architect, de heer P. M. 0. van Oerle er een mooi sluk bouwwerk van heeft ge maakt, dat geheel fin (gelijken stijl is opge trokken als de bestaande winkelzaak. De inrichting en aankleeding strekt den leve ranciers tot leer. iHierbij mogen we dan ook wei noemen de heeren V.an Vaid eren, metselaar, v. d. Poel timmerman, Soupart!, steenhouwer, 'Duindam, (schilder en Doove stoffeerder. Do sierlijke clectrische verlich ting werd aangebracht door den heer Haazfert. Binnen is alles dan ook zeer smaakvol ingericht, -terwijl vooral de kleur van wan den, stoelen en schoorsteen het) geheel zeer stemmig maken. Een kijkje, een zitje en een .proefje is dan ook alleszins aan te bevelen. De 'le klas banketwaren en prima alco holvrije consumptie zullen zulks waarlijk wel bevestigen. Gistermiddag te ongeveer G uur Vverd de politie gealarmeerd voor 'een schoorsteen brandje in perceel Verversplein 8, bewoond door de G. De politie was spoedig met enkele minimaxen ter plaatse, waarvan één echter voldoende was het vuur te blus- sehen. Het -ongeval lokte spoedig veel nieuwsgierigten. Te half zeven gistermiddag kwamen twee wielrijders laan 'het Havenplein in botsing met elkander, waarbij de fiets van een 13-jarigen jongen ernstig beschadigd werd. Het voorwiel iverd geheel vernield. Heli verkeer over de Spanjaardsbrug is na 10 dagen stremming gelukkig weer her steld. VVV te schrijven gelukkig! Vooreerst omdat door die verkeersstremming de ne ringdoenden- in het Noordelijk gedeelte on zer stad vooral op marktdagen veel schade ondervonden, omdat de marktbezoekers per rijtuig een ander gedeelte der stad binnenkwamen. De schade voor dergelijke personen als stalhouders, caféhouders enz. was niet gering te Vnoemen. Echter ook wat het voetgangersverkeer betreft mag de opheffing dezer stremming gelukkig genoemd worden. Het verkeer toch werd onderhouden door een veerpont, die veel te diep op hef! water lag. De over- vaitenden, vooral de fietsers, ondervonden daarvan bij het in- en uitstappen veel hin den, W ehopen daarom, dat eventueel een beter vervoermiddel moge aanwezig zijn of alt-hans.de «wal dusdanig gemaakt worde, daU de overvarenden hiervan geen hinder ondervinden. Gisteravond werd op den Stationsweg een lantaarnpaal der electrische verlich ting door een met goederen beladen wagen aangereden. Het ongeval bracht veel scha de toe aan de lantaarnpaal, zoodat de ver lichting defect raakte en de ornamenten vernield werden. Op uitnoodiging van de universiteit te Londen %aat prof. dr. A. Eekhof, buiten gewoon hoogleeraar in de geschiedenis van het gereformteerd Protestantisme alhier, naar Londen om in de universiteit ialdaar den 12en Mei a.s. een lezing te houden over: Holland luid the Pelgrimfathers. Te Utrecht slaagde vorige week voor het examen van analyst de heer G. G. IVerwey, alhier. - sr- Agenda der vergaderingen van bij het Plaatselijk Comité der K.S.A. te Leiden aangesloten vereenigingen. R. K. Graf. Bond. Donderdag 22 April ledenvergadering, 's avonds half negen, in het Pancratius-Patronaat, Hooigracht. Gymnastiek vereen. Jeanne d'Arc. Vrij dag 23 April 8 uur in „Prediker". R. K. Bakkers. Donderdag 22 April 8 uur in het Patronaat aan de Hooigracht. DINSDAG. Leiden. 8 uur. Vergadering R. K. Werkmeestershond, St. Pan cratius-Patronaat, Hooigracht 18. DINSDAG. Leiden. 8.30 uur. Vergade ring Dames-Missieclub „Saneta Maria", Pancratius-Patronaat. Indien in een vereeniging, aangesloten bh" het PI. Comité der K. S. A., een be stuurswisseling plaats heeft of een ander afgevaardigde naar het Comité wordt aan gewezen, wc-rdt uien verzocht, dit mede te deolen aan het secretariaat: Oude Sin gel 53. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: G. F. Reyst, Steenstraat 35, tel. 136, en H. J. M. Proot, Maaxsmansstr. 17, tel. 435. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaats- examen in de rechten de heeren K. J. Bes (Leiden) en H. van Ewijck (Leiden),, en mej. J. Droogleever Fortuyn (Den Haag). Aanbestedingen. 's-Gravenhage. In (het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland its gisteren aanbesteed: Het maken van een zandweg met puinafdekking op de oostelijke kade van het Aarkanaal en bij komende werken, teen en ander onder de gemeente T e r-A a r. Laagste inschrijver was iA. N. de Waard, te Sliedrecht, voor 48.696. KERKNIEUWS. In hartelijker dank ontvangen van: P. j. W. le B. f 2.— H. v. d. V. te N. f l J. B. te II. f 1- Mogen deze de laatste giften nog nie: zijn. J. VOLLERING, j Maasland. Past. 1 Uit de Omgeving. ALPHEN AAN DEN RIJN. HULDIGING BURGEMEESTER C. W. C. Th. VISSER. II. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig ambtsjubileum van den Bur gemeester werden te 12.45 uur voorgezet met een rondtocht per auto door de ge meente. In een zestal auto's, welwillend beschik baar gesteld door de eigenaren, hadden plaats genomen de burgemeester met diens familie en het huldigiugs-conritè. Door de welwillendheid van dit comité werd een zevende auto beschikbaar ge steld om de rondtocht mede te maken. Deze tocht werd een ware ovatie voor den Burgemeester. Overal waar de stoet verscheen stonden wuivende en juichende menschengroepen langs den weg ge schaard, terwijl overal vlagvertoon veel luister bijzette aan het feestvertoon. Zoo iets, dan zal deze tocht als een aangename herinnering aan dezen dag blijven voort leven. De route ving aan op het terrain der St. Martha-Stichting, terwijl de Burge meester aan zijn woonhuis werd afgehaald Door de Vinkenbuurt ging men naar Aar- landerveen. Te Gouwsluis werd den jubilaris door mej. Vrolijk een bouquet bloemen aange-, boden. Te Aarlanderveen had dezelfde htrfffK ging (in 't klein) plaats door de school* jeugd als des morgens te Alphen a. d. Rijn, Daar werd den jubilaris door Ti kinder koor met gezangen ontvangen, onder lei ding van den heer Van Geels, hoofd der openbare school. Ds. Van Loon hield vervolgens een korte toespraak, waarin hij de waardeering uil- sprak voor het .feit, dat de burgemeester door zijn komst een bewijs van belang stelling in Aarlanderveen had g 'geven. Spr. sprak den wensch uit, dat Aarlau.ter- veeh onder Gods zegen mogp groeien en bloeien. De curgeraeestsr- dankte hartelijk vc.c.r de waardeerende woorden tot hem gespre ken. M>t beide handen beeft hij de uit noodiging aanvaard. Aarlanderveen noemt hij een dorp- van vrede, welvaart en rust, dat gelogen te midden van heerlijk lan douwen steeds den bezoeker een vredig gevoel geeft. Spr. memoreer! verder de in 't oog val lende eigenaardige karaktertrekken d«r ingezetenen ,c. a. hun zelfstand'gli.od, hun zekeren trots en buitengewen 2 gast vrijheid. Die. 7elfs!andigheid blijkt o. n. duidelijk hl -ruit, dat ondanks do samenvo eging der drie gemeenten Aarlanderveen Aarlander veen is gebleven. Haar gastvrijheid blonk* meermalen uit en ook thans geeft zij hier van een sprekend bewijs. Spr. eindigt met den wensch, dat de gemeente steeds meer en meer an groei en bloei moge I.u-ne men. De route werd hierna voortgezet. Bij do terugkomst in het dorp werd den jubila ris een hartelijke ontvangst bereid door de kinderen der Martha-stichting, die een treffend hulde-lied ten gehoore brachten, waarvoor de burgemeester hartelijk dank zegde. Door het dorp werd de reis voortgezet langs de Lage Zijde naar Koudekerk. In de Hooftstraat werd een kleine pauze gehou den voür den tuin van de heeren Gebr. Lamp, awaar in het gras een „Leve burgemeester Visser" in bloemen was aan gebracht. De burgemeester dankte voor déze atten tie, waarna de tocht werd vervolgd naar 's Molenaars, waar mej. Kok eveneens bloemen offreerde. Langs de Hooge Zijde in de gemeente weergekeerd werd aldaar een pauze gehou den. De bewoners hadden hier een eere- boog opgesteld ter eere van den jubilaris, terwijl mej. Jongeneelen bloemen aanbood Voor „Het Huis der Gemeente" werd1 de stoet ontbonden. Alhier had vervolgens in de trouwzaal de receptie plaats, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Te half vier had in de Wilhelminastraat de opstelling plaats van de deelnemers aan het défilé, bestaande uit een vijftig tal vereenigingen en besturen van vak groepen met hunne vaandels en banieren; Politie te paard en te voet zorgde ondet leiding van den commissaris van poli lift voor de afzetting der omgeving rondom hot gemeentehuis. Dank zij deze maatregel kwam het défilé prachtig tot zijn recht Door verscheidene defileerende vereeni gingen werd den burgemeeser een bloe menhulde aangeboden, terwijl deze door de besturen werd gecomplimenteerd. Bij zon-der mooi was de hulde van de Wil hel' mina Vereen., die eenige dames deed op stellen, met een in bloemenletters luidend opschrift: Hulde aan onzen Eere-voorzitter waarin de bloemenletters W. V. waren aangebracht. Ook de verschillende zang nummers en gymnastische oefeningen, tij dens het défilé ten gehoore gebracht en vertoond, liepen zeer goed van stapel.' De Burgemeester betuigde alsnog vanaf hel Gemeentehuis zijn hartelijken dank aan de burgerij voor de hulde hem dezen dag gebracht. Ongeveer 6 uur liep het defili ten einde, waarna de vereenigingen voor afgegaan door politie te paard zich in ('0 Hooftstraat ontbonden. Nog lang echter bleef op straat de drukte voortduren. Verspreide strooibiljetten aangaande een avond hulde te brengen aan den Bur gemeester, bleken onwaar te zijn, doch brachten" niettemin in den avond massa personen op de been, j De vorige week bleek van de kas ten poslkautore te Harderwijk een .uri van i 100, nadat een onderofficier en een burger een bedrag van f 36.000 hadden geind. Het vermoeden bestond, dat hun f 100 te \eel was uitbetaald. Bij navraag ontkenden zij ""dat echter. Een verhoor door de politie leverde ook geen resultaat op. Thans ontving de betrokken postambtenaar een doos, afgezonden uit Utrecht waarin zich het bedrag van f 100 be vond. niet een getypt briefje van den volgenden inhoud: „Ten einde een onschuldige niet m een ver-' keerd Jicht te zetten en een postman niet in moeilijkheid te brengen, zend ik hierbij het ge:d terug, dat nooit ;e veel is uitbetaald geworden, doch op een andere manier verkregen) is. Was dit ge'i van den staat Nederland, dan kwam dat geld nooit terug". e Naar „De Grondwet" uit zeer goede bron zegt te vernemen, zullen, zoo dra mevrouw Roland Holst op landgoed „Wal- siein'" te Zundert zal ziju teruggekeerd, haar werk', eden een loonactie beginnen. Dj iooneri moeten er schrikbarend laag zijn, waarom haar dan ook om een beduidende locns- veriioog.ng zai worden gevraagd. Do 33-j arige Chineesche schepeling Kok Ivo heeft gisteren op het terrein van den Rotterdamschen Lloyd, aan de Lloydkado alhier, amok gemaakt. In zijn slaap heeft hij waarschijnlijk visi oenen gehad, toen hij wakker werd, vloog hij ineens op, greep een hakmes en sloeg daarmee in het wilde los op eenige land- genoolen, met wie hij als schepeling onet het stoomschip Wilis hierheen is gekomen Met zijn hakmes heeft hij de Chineezen Tharn Fat, Kok Yong en Kok Yan min of meer ernstig op het hoofd en in het ge laat ver-wond. Zij zijn op het terrein van den Rotterdamschen Lloyd verbonden., Kok Ko is naar liet-bureau der rivier politie gebracht. Hij was in het bezit van een opiumpijpje. Dc voorzitter der Frie- sche Maatschappij van Landbouw heeft tot de jedeu de vyjgeiiide waarschuwing gericht, die LIOTORWIELRIJDEN. Motorclub Zuid-Holland. Zondag heeft de door de motorclub Zuid- Holland uitgeschreven regelmatigheidsrit, welke zich meer in de belangstelling van toeschouwers dan in de daadwerkelijke belangstelling yan motorrijders mocht ver heugen, plaats gehad. liet ging er bij dezen rit om de op een wegkaart aangegeven route, met de meest stipte regelmatigheid te volgen. Oogenschijnlijk is dit een werk je, dat ieder motorrijder er zoo maar di rect goed kan afbrengen, maar de werke lijkheid toont aan, dat zulk een eenvoudig ritje tal van lastige problemen stelt; in dit geval zelfs zulke lastige, dat geen en kele deelnemer, en er waren toch van de meest geroulineerde rotten in dit genre van de partij, - het parcours zonder straf- punten heeft weten te volbrengen. Gezegd mag dan ook worden dat de wed strijdcommissie er bijzonder in was ge slaagd in de polders, die begrensd liggen tusschen Den Haag, Zoetermeer, Leiden, Lisse, Noordwijk en Dep. Haag een route (lang 125 K.M.) voor te schrijven, welke de grootste attentie vergde om verkeerd r'j- den te ontgaan. Men meent in motorrij derskringen zijn landje en vooral „de om geving in de buurt" tot in de finesses «te kennen. Een feit is het echter, dat men te veel aan de hoofdverkeersweg-11 blijft en het juist zoo aantrekkelijke poldertouris- me zoo goed als niet wordt beoefend. Van de 28 inschrijvers verschenen er 's ochtends te 9 uur 26 voor het Roomhuis in het Haagsche Bosch aan de start, om met tusschenpoozen van twee minuten le vertrekken. Het voorgeschreven tempo was 30 K.M. per uur. Ook nu zorgden geheime contra les dat menig deelnemer er in vloog en bij Zoetermeer zorgde wijders een lastige drie sprong, dat verschillenden een verkeerden weg insloegen en zich daardoor 30 straf- punten zagen toebedeeld. Buiten wat lekke banden en een kettingdefect deden zich geen pechgevallen voor. Alleen moest een dei* deelnemers h«ü,v£H>v££e den strijd sta- Ingezonden l^ededeelingsn k 45 cent per regel, Zaterdags 60 cent. schoenen. 403S H. A. TIMMERMAN, Hofl.,N. Rijn 46. Tel. 142 ken, omdat diens verzegeld horloge bleef stilstaan. Uitgzonderd deze pechvogel vol brachten alle deelnemers den rit. De voorloop'je uitslag is als volgt: 1 en 2, Nieuwenhuys en Vissclier, 8 strafpun- •ten; 3 en 4, Fels en Krul, 10 strafpunten; 5 Burgers, 14 punten; 6, Kooper, 24 pun ten; 7, Bolland, 37 punten; 8. Cremer, Eind hoven, 38 punten; 9. Steensma, 39 punten; 10 Slingemeijer, 40 punten. „Hbld." Een nieuw spel. De wereldkampioen dr. Lasker heeft, naar het „Hbld." meldt, een nieuw bord spel uitgevonden, waaraan hij dep naam „Laxa" heeft gegeven. Het lijkt eenjgs- zins op het Damspel, wordt op een vier kant hord van 49 ruiten gespeeld, waarbij iedere speler elfe steenen (zwarte resp. witte) krijgt. Het schuiven geschiedt even als bij het dammen, doch het slaan gaat anders. In plaats van de geslagen steen van het bord te verwijderen, wordt deze steen meegevoerd naar het stuk dat slaat. Twee schijven op elkaar heeten een zuil. Bij het slaan van een zuil wordt alleen de bovenste, steen daarvan medegevoerd. Bereikt een schjjf de onderste lijn, dan Vordt deze officier en vervangen door een schijf van een andere kleur. Dr. Lasker heeft zijne uitvinding aan den hekenden damspeler Hoogland te Utrpcht gezonden. Deze echter loopt niet erg hoog weg met dit nieuwe spel en vindt schaken en dammen ongetwijfeld veel mooier. LUCHTVAART. Vliegongeluk. De Duitsche oorlogisvlieger Kriegp-, die met een passagier van Leeuwarden naar Vlisingen zou vliegen, is gisteren Jle Soes- terberg gedaald, om benzine in te nemen. Nauwelijks was hij weer iopgestegen en op ongteveer 25 M. hoogte gekomen, of het vliegtuig gleed plotseling, af en viel. De vlieger werd opgenomen met gebroken been en een kleine hoofdwonde; de ipassa- gier kwam met den schrik vrij. Na voorloo pig verbonden 'te zijn, is de vlieger per ziekenauto naar Utrecht overgebracht. De machine, teen Oostenrijksch Bergervlieg tuig met 285 P.K. Dailer-motor, is geheel vernield. Sociale berichten. Hot collectieve contract in de Metaal industrie. Door de ,,K. C. N.'V of de samenwerken de metaalbtewerkersbonden, te weten: den Nederl. R.-K. iMetaalbewèrkensbond, den Christ. Metaalbewerkersbond in Neder land en den Nederl. Neutralen Bond van Metaalbewerkers, zijn, naar vanwege 'dezte bonden gemeld wordt, dezer dagen aan den „Metaapbtfndif een ileeks VoorsteBjen ingtediend, tot (verbetering van de het vo rige jaar afgesloten collectieve arbeids overeenkomst in de metaalindustrie. De voornaamste dezer voorstellen duiden als volgt: Loonregeling ouderen. 1. Het minimum uurloon voor alle arbeiders van 25' jaar en daarboven, die geacht kunnen worden het bepaalde'onderdeel-van het vak, waar in zij als regtel werken, voldóende en be hoorlijk te verstaan. 2. Het aantal gemeenteklassen te ver minderen met één. 3. De persoonlijke minima bij de 48-uri- ge werkweek zijn als volgt: ;lstc gemeen teklasse 80 cent langgeschoolden; 75 cent geoefenden; 70 cent ongeoefenden; 2de ge- mteenteklasse 77 cent langgeschoolden: 3e 69 cent geoefenden; 64 cent ongeoefenden; gemeenteklasse R4 cent langgeschoolden; 69 cent, geoefenden; ?4 cent ongeoefenden; 4de gemeenteklasse 71 ctent langgeschool den; 66 cent geoefenden; 61 -cent ongeoefen den. De vaste weekloonen worden gevormd, door (bet bepaalde aantal arbeidsuren te vermenigvuldigten met de vastgestelde mi- nimum-uurlooneh in de resp. gemeente klassen en v 'roepen. De verhooging der overeen te komen loonen zullen ingaan op 1 Juni 1920, zijnde het tijdstip, waarop de collectieve overeen komst behoort aan te vangen. Loonregteling jongeren. 4. Minimum uur- loonen 1ste gemeentéklasse: 13 jaar "8 ct.;' 14 j. 11 ct.; 15 j. 15 ct.; 16 j. <20 ct.; 17 j. 25 ct.; 18 j. 30 ct.; 19 j. 26 ct.: 20 j. 42 ct.; 21 j. 54 ct.; 23 j. 61 ct.; 24 j. 68 ct. Voor de andere 3 gemeenteldassen is 'dit minimumuurloon eveni -dig lager naar verhouding van het loon der werklieden van 25 jaar en daarboven, in die 3 gemeen teklassen. Arbeidsduur. 5. Op uiterlijk 1 Augustus a.s. invotering van de 45-urige arbeidsweek of zooveel eerder als de wet deze vaststelt. Hiermede in verband (zullen de uurloonen evenredig worden verhoogd. Invoering van den vrijten Zaterdagmiddag, aanvangende 'uiterlijk 12% uur 's middags. Ploegenstelsel. 6. Wanneer in ploegen gewerkt wordt, een regeling, gelijk* door de Centralte Commissie, te Amsterdam (en voor de leden van de afdeeling Amsterdam van den Metaalbond geldende) onlangs is vastgesteld (gedaan in de vergadering dtezer commissie van 9 November 1919). Deze regeling te doen gelden voor 4dle leden die een plotegonstelsel invoeren. ^ST ADSNIEUWS.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2