BUITENLAND. BINNENLA NU. XHl blad verschijnt eiken dag, uïtgez. Zon» en FeestcL Pc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, -oor Leiden 17 ct. p. week, f2.S5 p. kwartaal,bjj onze agenten 18 ct. p. we^k, f2.40 p. kwartaal.Franco p06f f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen "betaliug van40 ct. p. kwartaal, by vooruitbetaling. Afzondcrlijko junimers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad S cent. 11e Jaargang. DINSDAG 20 APRIL 1920. Bureau STEENSCHUUR 15 LEIDEM. lnterc. TeieSoon 935. No. 3202 Posfibus It. De Advertentieprijs bedraagd 22Va cent per regel voor gewone''advertentiën; Zaterdags 30 cent per regel Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Ad verten tiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop on verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Waarom sociaal democraten. Waarom worden de kiezers 'bewogen, oro sociaal-democraten in den gemeente raad te brengen? Natuurlijk allereerst om zooveel moge- ]j:k democratische hervormingen tot stand te doen komen!... Absoluut ni e tl ,pe leider der S. D. A. P. in Leiden, mr. v. Eek, tracht in een „populair-weten- schappelijk bijvoegsel" van „Het Volk" Nden lezers aan het verstand te brengen, dat 't niet daarom allereerst gaat. Hij toornt er tegen, dat er gemeenten - zijn, waar sociaal-democraten een wethou derszetel aanvaarden, terwijl de partij niet de absolute meerderheid heeft in den gemeenteraad. (In Leiden zouden er dus minstens 16 sociaal-demo craten in den gemeenteraad moeten zijn, wil mr. v. Eek het kunnen billijken, dat een sociaal-democraat wethouder wordt!) En zulks geschiedt dan, zegt de heer v. Eek, „ter wille van een mogelijken oogst van min of meer belangrijke burgerlijke hervormingen op gemeentelijk politiek be leid" dus om dingen, waar de menschen iels aan hebben, om daden te stellen, om feiten tot stand te brengen. Voor don heer v. Eek beeft dat alles weinig of geen waarde, komt het althans zeker niet op de eerste plaats. Neen, waar liet sociaal-democratische Raadsleden voornamelijk om ta doen moet zijn? Om ernstige conficten in den Raad! „Leest men aldus mr. v. Eek verwij tend „van ernstige conflicten der soci aal-democratische wethouders met hun tegenstanders?" Om hevige botsingen! „Worden de mandaten der sociaal-demo cratische Raadsleden na een hevige bot sing neergelegd?" M. a. w. de roode Raadsleden zouden meer moeten staken! Om klassenstrijd. „Wordt de klassenstrijd in al zijn vor men overgebracht door de Raadsleden van buiten naar binnen de raadszaal?" Om propaganda. „Wordt de politieke macht der sociaal democraten binnen den Raad gebruikt om den bevrijdingsstrijd buiten den Raad te steunen?" „tn liet algemeen moeten die vragen zeker ontkennend beantwoord worden", zegt de beer v. Eek. 't Zal wel „wetenschappelijk" zijn dat alles, wat mr. v. Eek in de bedoelde „Volk"-artikelcn schrijft, hoewel 't ons teel lijkt op. napraten, een naloopen van, een ba..0 opzien naar decom munisten! Maar of 't ook „populair" is? Het volk moet toch eigenlijk te verstandig worden geacht, om zich te laten, zoet houden met woorden, met „ernstige conflicten",, „he vige botsingen" e. d. in een gemeente raad, t e r w ij 1 het de p r a c t i- sche daden van den Raad zoozeer behoeft! Maar wat noch „wetenschappelijk" noch „populair" is, kan nog wel als „populair- wetonschappelijk" aan de goegemeente worden voorgezet! Een Duitsche nota aan de Entente betref fende de burgerwachten. De conferentie te San Remo, OVERZICHT. Kaar Holl. Nb. meldt, beeft de Duitsche regeering ten opzichte van de burgerwach ten haar standpunt bepaald. Zij verklaart, onder verwijzing naar de nota der Entente van 12 Maart, dat de daarin aangehaalde motiveering voor de noodzakelijkheid der ontbinding onjuist-is en uitgaat van geheel verkeerde veronder stellingen. De burgenvachten zijn zonder eenlgen invloed van rijkswege zuiver plaatselijke organisaties in de afzonder lijke staten. Zij zijn opgericht voor de al- gemeene veiligheid en hebben dit bewe zen. Zelfs het buitenland heeft in deze bur gerwachten het voorbeeld voor zelfbe scherming bij de volken gezien. Onder den druk van de Entente, die de werke lijke toestanden verkeerd beoordeelt, is de regeering echter besloten de rijksweer baarheid in haar tegenwoordigen vorm te ontbinden. Zij erkent echter niet, dat de bepalingen van het vredesverdrag haar dwingen de bevolking iedere zelfbescherming te ont houden, die met het oog op de buitenge wone omstandigheden noodzakelijk is. Zij is integendeel van meening, dat het haar plicht is, alle maatregelen tot zelfbescher ming te nemen, voor zoover die met het vredesverdrag in overeenstemming zijn. De handhaving van de veiligheid in Duitschland is een voorwaarde voor de nakoming van de bepalingen van het vre desverdrag. De Duitsche regeering zal onderzoeken, welke betrouwbare organisaties voor het zelfde doel geschikt zijn. Het karakter van plaatselijke bescherming moet gehand haafd blijven en in de toekomst moet iedere centralisatie, iedere militaire or ganisatie en oefening vermeden worden. Gisteren is de conferentie te San Remo begonnen. Zooals te begrijpen valt, is niet veel verhandeld. Een hernieuwde kennis making tusschen de heeren onderhande laars, een praatje over den huidigen toe stand enz. nemen reeds veel tijd in beslag. Het eenigste wat volgens een mededee- l'ing is vastgesteld is, dat de Turksche ge delegeerden op 10 Mei in kennis zullen worden gesteld van de vredesvoorwaar den. Echter moeten deze in de komende dagen nog besproken worden,, zoodat het lang nog niet zeker is', dat men er mede gereed zal zijn. Ten opzichte van Duitschland zijn vol gens „Le Retit Journal" de deelnemers aan de conferentie het principieel eens over de noodzakeijklieid om het tot rede te brengen en verschilt men nog slechts van meening over de middelen welke eventueel daartoe moeten worden gebe zigd. Lloyd George is voor stopzetting van de levensmiddelenvoorziening, terwijl van Fransche zijde een standpunt wordt inge nomen, in verband met de economische wederopbouw van Duitschland. België. De financieels conferentie. Dc Volkenbond- heeft aan de voornaam ste geldmannen van vijf en twintig lan den, waaronder Ne derland, een uitnoo- diging gezonden voor een conferentie, welke eind Mei te Brussel zal plaats heb ben. Men houdt het er voor, dat er slechts weinig sprake zal zijn van regeeringslee- ningen, behalve wat betreft die credieten voor voorziening met voedsel, welke al reeds zijn toegestaan en dat men zal uit zien naar middelen' om liet crediet weer langs de gewone kanalen te laten vloeien. Frankrijk. Een verklaring van Millerand. Tusschen Nice en Monaco heeft Mille- rand de speciale correspondenten van Ha- vas en Reuter gedurende eenige ocgenblik- ken in zijn wagon ontvangen. Hij ver klaarde hun het volgende betreffende de wijze, waarop hij denkt over de positie der geallieerde vertegenwoordigers op de conferentie te San Remo. Ik keur de ver klaring. welke Llovd George gedaan heeft, ten volle goed. Evenals bij geloof ik. dat eenheid van actie tusschen Frankrijk en Engteland noodzakelijk ds om do vruchten van de overwinning te verkrijgen, welke wij samen hebben behaald. Ik ben er zeker van, dat na do duidelijke uiteenzetting van het standpunt der beide regeeringen, wij ons beiden met tevenveel toewijding zullen geven aan liet handhaven van de Entente Cordiale, welke ons vóór de overwinning zoo krachtig heeft vereenigd. Duitschland. Staking van Kertlners. Te Berlijn hebben de kellners, koks en musici van de hotels en restaurants het werk wteer eens neergelegd. Zij eischten het invoeren van een nieuw tariefcontract, een uitkeering ineerus -r waarvan de groot te afhankelijk werd gemaakt van den om zet in het bedrijf een wekelijkschen duurtebijslag van 50 -mark en het uitbeta len van loon voor de dagfcn van de alge- meene staking. Bovendien nog enkele po litieke eischen, meclebeschikkingsreoht bij ontslag en benoeming, ontslag van allen, die tijdens de algenwene staking toen hebben gewerkt. De organisatie van werkgevers heeft geweigerd deze eischen in te willigen. Nu zijn de meest bekende restaurants Kera- pinski, Traube, Pschorr, Aschingter geslo ten. De 'hotels probeeren open te blijven. De directie van het bekende Adlon-hotel heeft toegegeven. Vreeü voor nieuwe conflicten. De „Köln. Ztg." Ischrijft in een hoofdar tikel omtrent den tegenwoordigen toestand in het Ruhrgebied en de verdei'e ontwik keling der 'zaken, in overeenstemming met de opvatting, welke het ,,Alg. Handels blad" den iaatsten tijd heeft weergegeven, dat door het 'onweer der Maartwbken de atmosfeer ternauwernood gezuiverd is. In tegendeel, de beklemming, die op alle ge moederen -rust, is nog drukkender gewor den, hoe'/eer de vele geroepen en ongeroe pen commissies, die het industriegebied hebben rondgereisd, bewezen, dat op de meeste plaatsen volkomen rust heerscht. Nieuwe conflicten zouden in de eerste plaats 'uiti de ontwapenings-quaestie kun- nten ontstaan. Hetgeen tot dusver is ge schied, geeft weinig hoop op vrijwillige in levering der ''waperu», en zelfs al zouden al le wapens vrijwillig worden ingeleverd, dan ook nog zou onmiddellijk een nieuw conflict uitbreken in 'verband met het be waren dezer wapens. De Veiligheid laat in alle steden en dor pen van liet industriegebied veel te wen- schen over. Met name ten zuiden der Ruhr zijn 'vele overblijfselen der roode legers de schrik der bevolking. Het blad schrijft voorts, dat. het nood zakelijk is, dat er eenheid komt in de rege ling 'der toestanden in het industriegebied. Thans heerscht er een heillooze verwar ring. Besprekingen,'overeenkomsten, bepa lingen, verordeningen, enz. zonder ophou den, maar «nergens is eenheid, van door tastend optreden is geen sprake. Men h'eeft overal in het industriegebied het gevoel, alsof vele autoriteiten onder een zekeren druk staan, hetzij van binnen of van bui ten'. Deze önzekeite toestand wordt, door de radicale linkerzijde misbruikt en fmet na me geëxploiteerd bij de agitatie voor de rijksdagverkiezingen. Voor de linkerzijde vormen beschrijvin gen omtrent nieuwe Putsche der reactie, de 'bestrijding der rijksvvteer en de schil dering van de gruwelen der rijksweer de bij voorkeur aangewende middelen om de stemming der arbeidersmassa te beinvloc- den. Zuid-Slavië. Spoorwegstaking. Uit '.Belgrado wordt gemeld, dat den lGen dezer 'te middernacht de spoorwegstaking afgekondigd is in hert: geheele land, be halve Bosnië. De Simplon Orient heeft Belgrado niet verlaten. 'De stakers zeggen, dat de oorzaken der staking van economi- sohen en niet van politiekten aard fcijn. Mexico. De revolutiewoccfe. Generaal Rubio, gouverneur van de pro vincie 'Michaocan, is in opstand gekomen uit sympathie voor den revolutionnair Obregon. Vijfduizend man troepen van Sonora hebben Culiacan veroverd, de hoofdstad van den aangrenzenden 6taat Sinaloa, wordt officieel uit het militaire hoofd kwartier wan Sonora te Hermosillo aan Washington gemeld. De revolutionnairen van Sonora blijven direct oprukken tegen Masallan, teen belangrijke haven aan de kuist wan Sinaloa. De regeering der Ver. Staten zal aan dë troepen van Carranza niet toestaan door de Ver. Staten te trek ken, ten einde de revolutionnaire troepen van Sonora aan te vallen, tenzij de gou verneurs van de staten Nieuw-Mexico, Arizona en Texas het allen goedkeuren en de Amerikaansche militaire autoriteiten aan de grens en minister Baker het even eens goedkeuren. Buitenlandsche Berichten. Duur brood en dure aard^jpelen. Het wil in Duitschland nog maar stetedis niet'met de prijzenDe meelprijs wordt zoodanig verhoogd, dat een kilogram brood voortaan twee mark zal kosten. Se dert 1 Januari betaalde \men hiervoor 1 mark 40. Ook de aardappelprijzen zullen een gevoelige verhooging ondergaan, n.l. van mark op 5 mark! Het is een gevolg van een kortelings aangenomen aanvullings-ontwerp, betref fende de betaling van afleveringspremieën van broodkoren, gerst en aardappelen. Dit premie-systeem en de prijsverhooging der buitenlandische granen Aebben nl. bij het rijksgraanbureau een tekort veroorzaakt van eventjes 4.7 milliard, zoodat de toch al zeer bedenkelijke financiteele toestand van het Duitsche rijk niet gedoogt, om met liet systeem der rijkstoeslagen «door te gaan. 'Een diepe val. Een jonge man Victor Sanders viel ter wijl hij 's-avonds bij Orsett fietste. Mn een ..denehole" van 45 voet diep. Een denehole is een kunstmatige iput uit den Romein- schten tijd, die waarschijnlijk dienst deed voor liet bewaren van graan; van die jut ten zijn er in de kalkformatie in het Zui den van Engeland nog vele over. Toen de fietser vermist werd, ging men hem zoeken. Den volgenden dag vond men zijn fiets en hoorde men uit den put een lioest komen. Een man liet «zich neer met een touw en redde Sanders. Op den bodem lagen allerlei zachte stoffen, die zijn val hadden gebroken, zoo cl art hij vrijwel onge deerd was. De dienstboden-kwestie. De Daily News" zegt dat de schaarsch- te aan dienstboden nu zoo groot is gewor den, dat zij in Londen voor geld noch goe de woorden meer te krijgten zijn. Het blaa haalt uit advertenties de 'loonen aan, die aangeboden worden: keukenmeid voor een hotel 25 sh. in de week, meid alleen '30 p.st. tot 45 pd.isrt. in het jaar, k.iikenmeid-huis- houdster 60 pd.st. tot 80 pd.st. en huisknecht 80 pd.st. tot 150 pd.st. 's jaars. Ontploffing. Te Bogota (Columbia) heeft er in de Calle Hondo een geweldige ontploffing plaats gehad, veroorzaakt, door onvoor zichtigheid. Er zijn talrijke slachtoffers en de schade is enorm. Kolen dieven. Naar aan het „Vad." uit Keulen geseind wordt, hebben de diefstallen van kolen op de Rijnscliepen zulke afmetingen aan-« genomen, dat zij het heele kolenbedrijf be dreigen. Er is nu aan de schippers bevel ^gegeven om van Mainz af hooger op niet meer voor anker te gaan en slechts aan te leggen, wanneer het volstrekt noodig is. Er zullen ook verscheidene" gendarmerie- stations op de oevers van de rivier wor den opgericht. Reeds maanden geleden was men er achter gekomen, dat kolendieven 's nachts werkten en de kolen met groote wagens landinwaarts gevoerd werden. Porceleinen geld. In de Duitsche staatsporceleinfabrtek te Meissen worden tegenwoordig in opdracht der regeering proeven gedaan voor de ver vaardiging van porceleinen geldstukken. Men verzekert, dat het porceleinen geld licht en stevig is en uit hygiënisch ■?- punt zeer aanbevelenswaard, t afwaschbaar is. Ook vervalscli. U uitgesloten geacht. St. Raphael naar Rome. Een groep leden van den Roomsch-Ka- tholieken Bond van Spoor- cn Tramweg personeel zal, zooals bekend, dit jaar een reis naar Rome maken, om een bezoek to brengen bij Z. H. den Paus. Het aantal deelnemers bedraagt reeds ruim 300, waar onder ook eenige dames zijn. De Russen neg hier. Het op gisternamiddag te 3 uur be paalde vertrek van het s.s. „Lingestroora" met bestemming om de in ons land ge- interneerde Russen naar hun vaderland terug te brengen, is voorloopig voor on- bepaalden tijd uitgesteld. HANZCDAG. Zooals bekend, zal er op Donderdag 2 9 April op verschillende plaatsen ij* ons Diocees een Hanzedag .Worden gehmlfc den, o.a. te Aphen aan deri Rijn en te LoP den: Voor dezte twee plaatsen iis hert program.' aldus: Alphen a. d. Rijn. 's Morgens half 11 Plechtige gezongen H. Mis «in de Parochiekerk. 11 uur Inspectie-vergadering an het St. Jo zefgebouw, bij de R. K. Kerk. 3 uur Propugaiida-voi'&adering in het St. j zefgebouw. Sprekers: W. M. Bosch, ka pelaan te Amsterdam en de heer A. J. van Rest, ilid van het Hoofdbestuur. Lcidien. 's Morgens 10 uur Plechtige H. Mis in de Kerk van O.L. Vr. Onbevl. Ontvangen, Haarlemmerstraat. 11 uur Inspectie-vergadering in het Luxor-lhëatèr, SI at i onsw eg 3 uur Propaganda-vergadering, even eens in Luxor. Sprekers: Rector J. B. W. M. Muller, al gemeen adviseur der R.-K. verenigingen te 's-Gravenhago en do heer C. J. G. Struycken, Bondsvoorzitter. Muzikale en bioscopische opluistering! Midrienstancieraad. Blijkens het verslag in het weekblad De Midderrstandsibond", heeft de op 3 dezer gehou den vergadering van den Middenstandszaad, do tarieven der spoorwegen besproken, a.smcde de heffing van een staangeld van i 2.50 per 100 KG. voor goederen welke niet benen een bepaalden tijd zijn afgehaald. Deze maahcgel is thans op verzoek van den raad higetrokk :n. Over het euvel der vikgcr.de witAels stelt de Raad zioh voor nog nadere besprekingen mot het departement van fhiancdn te voeren. Een avond bij Napoleon I. Op zekeren idag,'dat te Rambouillet niet gejaagd werd, noch eene voorstelling of ben concert van eenige beteekenis plaats greep, zat Napoleon met zijne ministers te arbeiden en des avonds speelde men in de groote salon, om zich daardoor in het ge mis van andere genoegens te vergoeden. Negen tafeltjes, waarop kaarten lagen en brandende kandelabres stonden, waren in twee rijten, links en rechts gerangschikt. In het midden van de zaal stond liet tafeltje voor den keizer bestemd, voor het gevai hij zelf ook wilde spelen. Napoleon begaf zich oaar een tafeltje, waarop zich een tric-trac- spel bevond. Ik zou wel eens een partijtje willen spelen, zeide de keizer. Hij ging naar#een ter hoofdofficieren, waarvan hij sleedis omringd was en zeide, zich tot IDuroc w.en- dende Kent gij dit spel? Neen, sire. Ik geloof toch, dat ge dikwijls dat spel met Josèphine hebt gespeeld! Neen sire, die eer is mij nog niet te beurt, gevall'en. Hare majesteit de keizerin speelt met den heer van Calincourt of unet een van hare kamerheeren! Zoo! Maar aangezien van Calincourt niet aanwezig is. moet ge toch eens hooien er onder de heeren hier aanwezig, iemand is, die met mij een partijtje wil makten! De keizer ging nu weder naar den offi- c>er met wien hij bij het. binnentreden der zaak sprak en zette Wet afgebroken gesprek weder voort. Gedurende_dezen tijd zocht de Sfoot maarschalk ijverig naar een tric-tr.ae- speler, maar hij kón'niemand vinden, die bet 3pel verstond. Dë maarschalk keerde «•'dus onverrichter zake terug en nielddq Napoleon I, tot welk resultaat hij was ge- '°.inen. De keizer vroeg, nu om zich heen liendoj Is de burgemeester van Rambouillet hier? Ja sire! Vraag hem of hij even bij mij wil ko men! Even later verscheen Duroc met den per soon in kwestie. Mijnheer de burgemeester, zteide Na poleon, kent u soms iemand uiU uwe om geving 'die tric-trac speelt? Sire,.i.k weet dat cle geestelijke van dë parochie het spel verstaat, maar ik 'kan uwe majesteit onmogelijk de verzekering geven, dat hij er in 'doorkneed is! Nu dat zal wel gaan! Hoe heet hij? Is ■het''eten braaf man? Sire, het is een waardig geestelijke, door zijn parochianen zeer geëerd en be mind. Welnu, ik wil met hem met den werp- beker in de hand kennis maken, zeide Na poleon lachend. Daarna gaf hij den maar schalk een wenk en terwijl deze zich ver wijderde, zette de keizter zich aan een ta feltje. Een kwartier later trad een eerwaardige grijsaard de zaal binnen, eene krachtige groote gestalte. Het was de geestelijke van Rambouillet. Nadat hij aan den keizer was voorgesteld, die hem hartelijk de hand gaf, maakte Na poleon hem over zijn kiassen leeftijd een compliment. Mijnheer de geestelijke, zeide Napo leon daarna, ik heb gehoord, dat u. een goede tric-trac-spteler is. Daarom stol ik er hoogen prijs op mijne krachten met de uwe te mogen meten. We zullen eens zien, -wil u maar plaats nemen en tracht u goed te houden als dapper tegenstander u mag mij volstrekt niet sparen, begitepen? Ja IS ire, daar is een tijd geweest, dat ik er een holleb. os in was. gaf de geestelijke ten antwoord, maar ik ben hu 'al zeer oud. Wanneer men een kunst nitet: dagelijks bij houdt gaat men fcterk achteruit! O. dit spel is geen kunst, eerwaarde heer, het. is een schoone 'wetenschap! Voor uit dan maar! Al hebt ge 't spel in geen tijd (gespeeld, toch zult ge 't nog wel vol doende ktennen. We zullen zien hoe 't gaat! De geestelijke nam tegenover deri Keizer plaats. Bonaparte Igrabhelde -in zijn vest zakje. nam er eenige twintigfrancstukkten uït, legde een daarvan op tafel en zeide: Men (motet het spel toch een weinig opwekkend maken, niet waar, maar men moet. ook niet te hoog zetten, opdat men er niet. door geruineerd worde. We zullen slechts ain twintig francs iegelijk spelen. De geestelijke 'had ook al naar eenig geld gëvoeld; imaar toen hij het goudstuk zag. zette hij grootte oogen op en zeide, misschien om zich te verontschuldigen, dat hij niet zoo (hoog speelde, want hij was noch speler, noch rijk. Sire, de inzet komt mij al 'te hoog voor! Maar Napoleon bemerkte zeer goed de verlegenheid waarin zijn 'tegteiipartij zich bevond en gaf hem op zijn gewonen goedi- gen toon ten antwoord: Eerwaarde heer, uw geld is de aal moes der 'armen en ik wil niet, dart gij daar van het kleinste deel op het spel zet.. U zult uwen inzet met Duroc '(hij wees op den maarschalk) samen detelen en de ge meenschappelijke inzet zal volmaakt Igelijk zijn, want u heeft de kennis en liij het geld. Maar 'Sire, gaf de geestelijke ten ant woord, de heer groot-maarschalk heeft van mijne kunst wellicht niet zoo'n goeden dunk als uwte majesteit. Hij, die de eer heeft u steeds en overal te vergezellen, weet beter dan iemand anders, dat u onoverwinnelijk is! 4 Deze lofspraak, die zeer gepast was ge- gevten en volstrekt niet opgesmukt klonk, deed Napoleon 'aangenamer aan dan de taai zijner vleiers. Waarde heer, gaf hij (glimlachend ten antwoord, ik en Duroc zijn op 't oogenblik do kinderen van 'uw parochie. Maalt ons niet ongelukkig, noch mij noch hem. Het .spel begon. De machtige keizer werd met den. eenvoudigen geestelijkte handge meen en liet was een i belangwekkend schouwspel den grooten heerseher cn krijgs man. die toen op het toppunt van zijn roem stond, te ziten spelen met een armen geeste lijke. Napoleon, die met een enkele aanwij zing van zijn degen een half rnillioen men schen van het eene einde van Europa naar het andere liet marcheerten, verdiepte zich in het marcheercn der damschijven op een bord en had op dit eigenaardig slagveld een grijsaard tot tegenstander. De keizer ontving van den geestelijke slag op slag. Dezte won vijf partijen achter elkaar met een handigheid, die den mach tigen voret verbaasde, terwijl deze geen tijd 'had op de een of andere wijze tot ver ademing tc komen. Toen het oogenblik van scheiden was gekomen en de groote toren klok van het paviljoen te Rambouillet het middernachtuur sloeg, (stond Napoleon de verhevene op en zeide lachend tot zijn te genstander: Eerwaarde 'heer, gij hebt mij een lesje gegeven, waarvan ik profijt zal trekken; Ik heb op dezen avond beter spe len geleerd dan in de laatste twintig ^jaar. Ge hebt mij zonder pardon vernietigd. Uwe majesteit is. overal zoo onover winnelijk, gaf de geestelijke ten antwoord, dit is het eenige geval, dat u veitslagen 'is en wel op het tric-frac-bord. Bovendien sire, is lu uwe nederlagen verschuldigd aan het te snelle voortrukken. Deze manier van strijden is soms wel vruchtbaar, wan neer meneen geduldigte en knappe tegen partij voor zich heeft. De geestelijke gaf Napoleon, zonder 'dat deze hel vermoedde, een lesje in de kiijgs- k unet. De liooge personages, die voortdurend in de nabijheid der spelers hadden gestaan, bewaarden het stilzwijgen. De goede gees telijke nam cle goudstukken, die de keizer had verloren, bescheiden weg en naar den oppermaarschalk gaande, zeide hij tot de zen fluisterend: Mijnhber, rechtens komt u van deze nom vijftig francs toe. Eerwaarde heer, antwoordde de op permaarschalk, behoudt u ze, als u mij ge noegen wilt doen, ik verzoek u daarom! Go moet ze maar den armen geven! Uw wensch zal vervuld worden, mijn heer, sprak de geestelijke, terwijl lui de goudstukken wegborg. Intusschen trachtte Napoleon aan zijnte omgeving de reden van zijn nederlarite verklaren ten zeide tot den grijsaanl: Mijnheer de geestelijke, u heeft mij een aangenomen avond bezorgd. Ik dank u daarvoor! Daar u mij nu overal zult k in nen vinden, zal u mij teen groot genoegen doen mij dikwijls te bezoeken ten bovendien is u mij een contra-partij ischuldig, waar bij ik hoop, dat ïïk de schade dan zal kun nen inhalen! De geestelijke maakte een diepe buiging, en wilde vertrekken, maar de kei hem nog teven staande en zeide: Mag ik weten hoe oud u ite Twee en zeventig jaar, sire! bijna vier eri veertig jaar geleden zijn. dat ik-voor het eerst aan het altaar stond en voor liet 'heil van Frankrijk "bad, Welnu, ga door met voor Frankrijk te bidden. Ik 'hoop, dat wij elkander spoedig zullen wederzien. Spoedig' is het ware woord, isire, gaf de geestelijke ten antwoord, want wanneer uwe majesteit 't nog de moeite waard achrt met mij te spelen, heb ik geen tijd meer te verliezen lomdat mijn dagen al geteld zijn. Napoleon en de priester zngnn elkaar4 niét meer. In* het jaar 1813 overleed de priester te Rambouillet ten ook het keizter- rijk ging zijn ondergang tegemoet. „L. K.'j hield Tïet zal

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1