BINNENLAND, Gemengde Berichten. Had verschijnt eiken da», uitgez. Zon- en Fcestd. Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Leiden 17 ct. p. week, f 2.25 p. kwartaal; bij ■centen IS ct. p. we«.k, f2.40 p. kwartaal. Fraoco C f2.70 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondags- 'is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling Oct. p.kwartaal, by vooruitbetaling. Afzondcrlyko Viucrsó ct., met Geïllustreerd Zondageblad 8 cent. 11e Jaargang. Bureau: STEENSCHUUR ZATERDAG 17 APRIL 1920. fS - LEIDEN. Intcrc. Teleioon 935. NO. 3200 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagd 22tys cent per regel voor gewone advertenticn; Zaterdags 30 cent per regel Voor iugezonden mededeclingen wordt het dubbele vau het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Dit nummer bestaat uit ,ier bladen, waaronder het ïllustreerd Zondagsblad. Gemeentebedrijven. Ook degene, die er inzake het vraagstuk 4n Gemeentelijke Bedrijven geen vast- mlijnde oeconomische beginselen op na- oud t °°k hij zal, door de practijk ge- rongen, tegenover het nut van Gemeen ste Bedrijven zeer sceptisch, zeer wei dend staan. Wie b-v. Amsterdam ziet de ellende, de gemeentelijke waschinrichting ver goden, moet wel de schrik om het hart aan! Er is een steeds stijgend tekort, en toch ■n prijs, waarvoor de particuliere wasch- jrich,tingen ook werken deze vragen thans naar gelang den aard der inricji- ngen, minder, even veel of niet veel meer. Van de week is er dan ook in den Am- ,.rdamsche Raad een uren-lange wasch- espreking geweest! Wij zullen natuurlijk iet in beschouwingen over deze discussie eden. Terloops zij er even op gewezen, st de leider der Communisten, de heer fijnkoop, vlijmend-scherp verklaarde, dat ij aan de soc.-dem. wethouders geen Note eischcn stelde maar hun ha ri llingen moeten toch het soc.-dem. stem- e] dragen en niet een liberalistisch ca- iet. En zulk een cachet draagt volgens in heer Wijnkoop de gemeentelijke was serij te Amsterdam! Belangrijker is ,en hierop willen we aandacht vestigen dat de s o c i a- istische wethouder De Miran- a met een zekere jalouzie verwees naar toestand in LeidenEn dit ter ijl hier geen gemeentelijke waschin- chting is; alleen een z.g. Waschbureau een Waschdepot! Wethouder De Miranda zeide o. m.t In Leiden heeft men een ander stel sel. Daar heeft men 3000 K.G. per week productie en heeft noodig 1 di recteur van f1200, 1 boekhouder van 1750, een opzichteres van f 15 per week; 10 volwassen vrouwen van f 11.50 per week en 4 jeugdige vrouwen van f7.50 per week. De socialistische Raadsleden in Leiden mevr. Baart b.v. mogen B. en W. en ■li Raad wel dankbaar zijn, dat zij, hen ibben laten praten, toen ze den Leid- hen Raad een gemeentelijke waschin- chting als een ideaal voorspiegelden! ïh J, opa IGT, iea )N DEI buitenland. EEN NIEUWE SAMENZWERING IN DUITSCHLAND VERIJDELD? IAMENWERKING DER ENTENTE TOT UITVOERING VAN HET VREDES VERDRAG DOOR DUITSCHLAND. EET PROCES TEGEN-PRINS JOACHIM. OVERZICHT. Wederom wordt er melding gemaakt 'an een geheime samenkomst, en -wel van idsteji Jficieren en leden van de communistische irbeiderspartij. Over deze berichten loopen meeningen echter geheel uiteen. Vol- ns het Holl. Nieuwsbureau zou deze bij- "VJfoikomfit ten doel hebben een nationaal- .jjjij, wrumunistischen „Putsch" te organisee- tn. Volgens een Wolff-bericlit hielden zij jemadslagingen over een aaneensluiting ip' nationaal-communistisclien grondslag. latere berichten zullen moeten uit- vijzen of hier van een werkelijke samen- wering sprake is geweest. 6.50 pPli. 0,1» m kzaai ever Ter .voorkoming van een nieuw eenzij- lig optreden van Frankrijk in D uitsch eid heeft Engeland het raadzaam geoor- ield een basis te scheppen, volgens wel de geallieerden eendrachtig zullen op- fd'en om Duitschland de verplichtingen au het vredesverdrag te doen nakomen. Engeland, van wie deze gedachte is uit gaan, is blijkbaar nog niet zoo zeker na de belofte van Millerand, dat hij niet m?er alleen tegen Duitschland zal optre den. gevolmachtigden te Berlijn hebben *n de Geallieerde landen opdracht ge degen Duitschland te verklaren, dat men tipte nakoming van het vredesverdrag Stilt, bijzonder wat betreft de ontwape- ingsbepalingen. Tegenover de beloften an mede te helpen aan Duitschland's tonomisch herstel eischcn de Geallieer- kn verder de onderdrukking en afschaf ing van het militair regiem en het voor komen van anarchistische revolutie. De Geallieerden halen Duitschland hier mede de duimschroeven wat vaster aan °m liet te dwingen zich kalm te houden zich naar hun wil te schikken. 11 Duitschland. Een ernstig conflict. Naai het ..Ytid-" meldt, is het bij Rnorr-Bremse te Berlijn tot een zeer Wslig conflict gekomen. De arbeiders- is in het bureau der administratie binnengedrongen en eischic 1000 mark Jwr elk der 3000 arbeiders als ook bela- nö voor al de dagen dat men gedu- Pde de Kapp-af faire cc staakt had). De pe'ders dreigden de ambtenaren te li' gaan. Ten slotte onderteckende de Recteur een schuldbekentenis van 500 park per hoofcl. De directie will dlie FPhchting echter niet erkennen-en de mj der metaalindustrie heeft beslo- van heden af-de fabriek te sluiten. Ds rust teruggekeerd. s ffcrutftjten o*>r een aanstaande herhaling van eten reactionairen staats greep worden langzamerhand minder stellig en ook de zenuwachtige span ning vermindert. Alleen do links slaan de pers spreekt nog over het gevaar en meent, daThet nog steeds niet bezwo ren is. Uit Pommeren, dat als centrum der beweging wordt aangezien komt het bericht, dat een nauwkeurig onderzoek geen enkel bewijs voor het bestaan eener samenzwering heeft opgeleverd- De toestand in het Industriegebied. Van militaire zijde verluidt, dat de aanhangers van de Raden-republiek zich allerlei wapenen trachten toe le eigenen. In Ilorm werden bij huiszoe kingen 300 geweren en 100 revolvers opgespoord. In andere sleden van het In dustriegebied werden wagonladingen en kleine depot wapenen gevonden. Er schijnen aan Roode zijde plannen tot een nieuwe Putsch" to bestaan. In verband daarmede zijn dc wapendepots in Elbcrfeld, Barmen en Rem scheid on der bewaking gestold. Gisterennacht zou een geheime con ferentie hebben plaats gehad van den vroegeren Centraal raad te Barmen. De besprekingen betroffen de voorbe reiding van een nieuwe.revolutie. De Roode troepen zullen trachten de ge- vechtslinie bij Unria .aan de Lippe te herstellen. Hei proces tegen prins Joachim c.s. Prins Joachim Albrecht is veroordeeld tot een geldboete van 500 mark of voor iedere 10 mark een dag hechtenis. Ritmees ter von Plauen is veroordeeld tot een boe te van 300 mark en de erfprins Hohenlohe Langenburg, liegen wien het O.M. 4 maan den gevangenisstraf had geëischit, tot 1000 mark boerte. Een nieuw complot? De volgende mededeeling wordt door liet „Berliner Tageblatt" op gezag van het rijksministerie voor verdediging meege deeld: Bij het ministerie was Donderdag een bericht binnengekomen, waarin ge zegd werd, dat tusschen officieren van liet rijksweercommando I en radicaalgezin de arbeiders een bespreking in de lokalen van het ministerie zou plaats vinden Deze bijeenkomst is ook werkelijk gehouden. De zitting was reeds begonnen en men was bezig te onderhandelen. Er werd o\er gesproken, om een aaneensluiting op na- tionaal-communistischen grondslag tot stand te brengen, toen op bevel Van den rijksweenbaarheidsminister de zitting op geheven wérd en alle aanwezigen, me! uit zondering van een kapitpin, die in op dracht zijner meerderen, aan* de* zitting d elnam, gearresteerd werden en tot na der order naar het hoofdbureau van poli tie gebracht werden, waar zij zullen blij ven, tot dat deze aangelegenheid volko men opgehelderd is. Het II. N. meldt uit Berlijn: De geruch ten over een nationalistisch-communis- tischen staatsgreep worden door he: mi nisterie van verdediging niet bevestigd. Er hebben werkelijk besprekingen ins- sclien officieren en communistenleiders plaats gevonden, doch het ging hierbij over de uitlevering van wapenen in Berlijn en omstreken. Het rijksweerbaarheidscom- mando was van.deze onderhandelingen op de hoogte, evenals de leiders der commu nistische partij. Het Wolff-bureau meldt hieromtrent: Tn het rijksweerministerie vergaderden Don derdag de kapiteins Viebahn en Bobn- stedt, luitenant Altvater en luitenant Vie- balin met drie communisten. Zij hielden beraadslagingen over een aaneensluiting op nationaal-communistisclien grondslag. De bijeenkomst werd ontdekt. De rijks- weer-minister Gessier nam de deelnemers in verhoor, deed hen arresteeren en naar het.Polizeipraesidium brengen. Gistermor gen werd het verhoor voortgezet Engeland. Uit Ierland. Toen de troepen in Milltown de menig te willen verspreiden, die de vrijlating ier Duitsche gevangenen vierde, werden uit de menigte eenige schoten gelost. De troe pen vuurden toen, waarbij 3 personen ge dood werden en verschillenden gewond. Rusland. De arbeidsdwang. De correspondent van de „Manch. Guar dian" te Moskou zendt aan zijn blad een zeer uitvoerige mededeeling over het congres van de Russische communistische partij, van welk congres we met een en kel woord reeds melding hebben gemaakt. Enkele bijzonderheden, door dezen En- gelschen correspondent meegedeeld, ver dienen echter nog wel nadere vermelding. Het aantal gedelegeerden op het congres bedroeg 816, die niet minder dan 600,000 leden zouden vertegenwoordigen. Het voornaamste onderwerp van bespreking was de quaestie van den arbeidsdwang en de militariseering van den arbeid en daarnevens kwam dan de quaestie van individueel of collectief beheer ter sprake. De voorstanders van liet eerste meenden dat nu de „fabrieken niet meer werkten in het belang van de werkgevers maar van de arbeiders in het algemeen, bet in het belang van dezen was dat de fabrieken zoo productief mogelijk werkten, en de hoogste productiviteit kon onder collec tief beheer niet worden bereikt". Lenin stond ook op dat standpunt. Ilij erkende dat men in het begin van de re volutie genoeg.stommiteiten bad begaan en clat was juist de periode van collectief bestuur in alle mogelijke aangelegen heden. i i i i ^.i Zeer karakteristiek was wel het ant woord dat Trotzky die ook al van al die besturende fabrieksr en werkplaats- raden niets moest hebben gaf aan Ry- kof, die het collectief beheer verdedigde. Trotzky merkte n.l. op dat toen op zeker tijdstip er een tekort aan munitie was, aan Rykof dictatoriale bevoegdheden werden verleend om de productie op te voeren en dat zijn eerste daad toen was, aan te dringen op individueel bestuur der fabrieken. Eerlijker was de oppositie van den ar beider Sapronof, die het denkbeeld van individueel beheer een gevaar achtte voor de revolutie; hij vreesde het ontstaan van een oligarchie en ten slotte van een autocratie. Maar de meerderheid van de gedele geerden volgde de hooge oomes, die trou wens met de feiten konden bewijzen hoe zeer er onder het stelsel van' collectief be heer niets van de productie terecht kwam en je recht zou komen. Trotzky wil trouwens bij de organisatie van den arbeid nog verder gaan en hij verdedigde op dit congres zijn reeds ten cleele ingevberd stelsel van milita riseering van den arbeid. Hij noemde dit een stelsel, „waarbij ieder arbeider rich een arbeidssoldaat moet gevoelen, die niet vrij over zichzelf kan beschikken. Als er hem een bevel wordt gegeven om een an dere positie in te nemen, moet hij dat be vel gehoorzamen. Als hij ongehoorzaam is, zal hij beschouwd moeten worden als deserteur en als zoodanig worden ge straft. Zulk een stelsel moet door de vak verenigingen worden ingevoerd. Dat is de militariseering van den arbeid." Trotzky meende, dat van nature de mensch toch eigenlijk een „lui dier" is, zoodat altijd zekere dwang noodig is ge weest en is om hem tot arbeiden te dwin gen. Natuurlijk begreep hij drommels goed, dat het nog niet zoo gemakkelijk zal gaan om de arbeiders de zegeningen van dit stelsel van dwang duidelijk te ma ken, en hij betoogde dan ook, dat het de taak van de vakverenigingen zal" zijn de massa's te doen begrijpen dat het niet anders kan. Het is mogelijk dat voor het Russische Volk, dat van oudsher aan dwang en on derdrukking gewoon was, dit stelsel van arbeidsdwang, waarbij elke medezeggen schap wordt uitgesloten en een zuiver militaire discipline wordt ingevoerd, aan vankelijk uitvoerbaar zal blijken. Maar of het een houdbaar stelsel zal zijn'? In elk geval zal dit Russische voorbeeld, als de beteekenis «ervan voldoende wordt beseft, in de westersche landen op den duur wel wat afschrikwekkend moeten gaan wer ken. Welk vrijheidlievend volk zou zich aan zulk een reactionair stelsel kunnen en willen onderwerpen, een stelsel dat maar al te zeer herinnert aan de zeventiende eouwsche Jezuiten-republiek van Para guay, de versteende. „Hbld." Gevechten met Japanners Hevige gevechten hebben Maandag ge woed in de straten van Habarousk tus schen Russen en Japanners. 400 Russen en 237 Japanners werden 'gedood. 1500 Russen werden gearresteed. Dinsdag was de rust hersteld. Tsjecho-Slowakijj. Kabinetscrisis. Na een zeer stormachtige zitting, welke 22 uur geduurd heeft, werd gistermorgen zes uur de Nationale Vergadering in Tsje- cho-Slowakije gesloten. De regeering is afgetreden. Spanje. Een processie aangevallen. Te Valencia is dezer dagen door een talrijke menigte gewapend met knuppels een processie, welke door de straten trok. aangevallen. De aanvallers werden door den burgemeester aangevoerd. De geloovi- gen boden echter weerstand en cr ont stond een gfevecht, .dat twee uur duurde. Venschëidene personen werden gewond. Amerika. De stakingen. De toestand in de spoorwegstaking is aanzienlijk verbeterd. Uit sommige plaat sen wordt gemeld, dat het verkeer voor 80 pet. normaal is. John Grunau, de voorzitter van den bond van werfarbeiders te. Chicago, de or ganisatie die den stoot heeft gegeven tot de onwettige spoorwegstaking, werd gis teren op last van de regeering gearres teerd. De agenten der federatieve regee ring joegen eene vergadering der stakers uiteen en namen tegelijkertijd Grunau gevangen. Dertien anderen werden even eens gearresteerd. Uit verschillende steden komen berichten, dat de stakers het werk hervatten. Mexico. Burgeroorlog. De troepen van de nieuwe republiek Sonora hadden hun eerste gevecht met de soldaten van Carranza op de grens van Sonora en Sinaloa. De Sonoreezen hebben aan de troepen van Carranza het vroegere Duitsche stoomschip de „Vorwarts" ontnomen, en zijn van plan daar een kruiser van te maken. Chili. Doodstraf gevraagd. De militaire procureur-generaal heeft le doodstraf gevraagd voor 35 Chileensehe legerofficieren,, onder wie 6 generaals. Zij worden beschuldigd van eene revolution- naire samenzwering. Er zal een krijgsraad worden bijeengeroepen om hen te ver- oordeelen. Buitenlandsche Berichten. Massa-diefstallen. Reeds sedert eenigten tijd kwamen op Fransche stations herhaaldelijk diefstallen voor. Om er een einde aan te maken, nam de politie, in overleg met de ministers van buirtenlandsche zaken en openbare wer ken, energieke maatregelen. Deze maatre gelen hebben thans tot gevolg gehad, dat een groot aantal dieven is gearresteerd, welke o.a. alleen op het station Toulouse voor meer dan 800.000 frs. hadden wegge haald. Ongeveer 20 pensonen rijn reeds gevangen genomen. Goed voorbeeld. Aan een Eugelsch blad wordt urt Parijs ?e- metd, dat president Deschanel bij zijn jongste officieefe bezoek aan de Riviera begonnen is, groote bezuiniging ten opzichte van eten en drinken in te voeren. Hij hceit zich alle menu's van te voren laten voorleggen en zonder ge nade bijkans het halve aantal gerechten ge schrapt. Naar aan'eidiog van de conferentie te San Remo wilden bet gemeentebestuur de hotelicis en de neringdoenden feesfe'ükhedeti organiseer ren, doch Nit'.i heelt ielegraf scli verzocht, allen eenvoud te betrachten en last gegeven, dat- in de hotels geen vreemde schotels en wijnen wor den opgediend, ten einde de kosten vau de ver- piaatslng u:et te ve-groo'.en. Te Birmingham hebben drieduizend mannen een werklieden-club opgericht en zich ver bonden werkkielen te dragen, tot de prijzen van de kloeten Jabto. Vrijdag zal .men beginnen met ia kielen op straat te verschijnc». De beweging verspreidt zich naar andere steden in het Zuiden als protest tegen de hooge kosten van het loven Haarspelden-oorlog. Bakewe'i is een rustig stadie Oerhyshire ..Engeland), dat niet meer het üjrroek verlangt vau medeburgers uit Sheffield, voorai als er dames in het gezelschap zijn, en die dames 'nar en lio^dspeldeti dragen uit de beroemde staal fabriek ui; Sheffield. Een troepje van een 30-tal vrool'jke wande laars, dus uit Sheffield, wiren nauwe'ijlcs op Bakeweü's bodem getreden, of een ouder hen, Percy Kijv kreeg twist met een pol.reagent on bokste dien zwart eu blauw. Een aantal Bakeweilers sprongen hun po>. .- dienaar ter hulp. doch slecht «bekwam het reu. De Shcffieldsche vrouwen mengden zich in liet debat, trokken hun hoetlspeien en iiaarspc.der. uit, en te: werd een versea:.kke i; ,e re.o. r. e iri het rustige stadje. Een aantal gekwetsten moesten geneeskundi ge hulp inroepen; een man uit Bakewell zal waarschijnlijk het oog verliezen door een spe - desteck. OnnooJ-ig te verzekeren dat een aantal kampers «van hun geldbeugel verlicht werden Alleen Percy Kent kon men aanhouden. De andere vroolijkö wandelaars zijn onbekend cu onbemind naar Shettield gevueht. De Regesring stelt maatregelen voor tot het tugengaan van hot beirog bij dan handel in veevoeder, meststoffen, enz. Vele leden der Tweede Karnat zijn tegen het wetsontwerp-Rutgers tot wijziging der Drankwet. (Plaatselijke Xeuza.) Vele andere leden juichen het toe. Absenteisme en zijn gevolgen. D? Kameroverziclitschrijver van „De Tijd" vestigt de aandacht er op, dat gis teren in de openbare zitting der Tweede Kamer werd medegedeeld, dat de afdee- lingen, welke Dinsdag opnieuw zijn sa mengesteld, tot voorzitters werden g vo zen de heeren Lobman, Nolens, Kooien, Arts en Kolkman. Door de speling van het lot en het absenteisme der anderen be staat de Centrale SecHe dus voorloi.p:g alleen uit rechtsche" leden, behalve dan de voorzUter, die ambtshalve lid is, en dan wel uit niet minder dan v.'er kathol .enen, DRANKWET. Blijkens het voorloopig verslag konden vele leden zich niet vereenigen met het wetsvoorstel van den heer Rutgers c.s .tot wijziging der Drankwet. Sommigen hunner waren van meening dat aan de invoering van een stelsel van plaatselijke keuzte bezwaren van ethischer en socialen aard verbonden zijn. De vrij heidsbelemmering die daaruit voortvloeit, zou bij een groot deel van ons vrijheidlie vend volk de drankbestrijding in diskre diet brengen, vooral nu de belemmerende bepalingen zich ook zullen uitstrekken Stort, besloten gezelschappen als sociëteiten, enz. Naar het oordeel van vele medici is in ons vochtig klimaat een matig gebruik in vele gevallen aanbevelenswaardig Mis bruik van alcohol is geen gevolg van het gebruik daarvan. Voor zoover dit wel geschiedt, moet men om de menschen te verbeteren en hen van het kwaa.l der drankzucht af te houden de individueels wilskracht versterken, maar men moet de oplossing niet zoeken in belemmeringen volgens wettelijke regelen ook voor de rest der bevolking. Deze leden merkten voorts op. dat men niet bij meerderheid van stemmen de menschen zedelijk'er kan maken dan zij zijn. Voorstander van maat regelen, als thans voorgesteld, gaan licht tot "xeessen over. Zoo is in Amerika na dé elgeheelê drooglegging reeds ten actie fchgonnen tegen het tabaksgebruik. Sommige leden markten op, dat het wets ontwerp uitgaat van het beginsel, dat het stelsel van plaatselijke keuze en de ver mindering van het aantal vergunningen tot beperking van hot. verbruik leidt. 'Naar hunne meening zal de practische uitwer king op het darikmisbruik echter gering zijn. Voorts zal er veel meer binnenshuis worden gedronken. Ook in het buitenland heeft men dergeilijke ervaring opgedaan. Clandestien zal in een drooggelegde ge meente wellicht meer word'en gedronken dan ooit te voren en in de sluikhandel is de qualiteit veel slechter dan in den open lijken handel. Een waaier voor de Koningin. De Boeren-vereeniging ïe Oudtshoorn, het centrum van de struisvogel boerde rij en in'het gelijknamig district van de Kaap provincie heeft besloterr aan Koningin Wil- helmina een waaier van struisvee ren aan te bieden. De waaier zal uit de beste veeren, uitge zocht door den deskundige Max Rose, ta Londen vervaardigd worden. De commis saris van de Unie van Zuid-Afrika zal de waaier aanbieden. De waarde van het ge schenk is 1800. (N. Z. A. P.) Bestrijding van bedrog in den handel in Meststoffen. Door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is een wetsontwerp in gediend, houdende bepalingen tot bestrij ding van bedrog in den handel in meststof fen, zaaizaden en vetevoedermiddelen. Ter toelichting merkt de Minister op. dat de wettelijke regeling tot bestrijding van bedrog in den genoemden handel, zich reedis sedert velé jaren heeft doen ge voelen. De bedrijfsrisico wordt vergroot en deze is veelzijdig van aard. De landbou wer mist zijn oogst en ook kan het land besmet worden met schadelijke gewassen en onkruid. Veelzijdig van aard zijn ook de nadoe len, die ten gevolge van de «toediening van slepbit of minderwaardig veevoeder kun nen ontstaan. Het onderhavige ontwerp tracht langt* verschillende wegen hej. beoogde doel te beriken. In de eerste plaats is verboden waren te verhandelen of te vervoeren, waarvan de hoedanigheid, niet voldoende aan vast te stellen eischen, als ondeugde lijk moet worden aangemerkt. Dit verbod geldt echter slechts, indien deze onvoldoen de hoedanigheid niet te voren op niet te misvatten wijze aan den kooper duidelijk kenbaar gemaakt wordt. De ervaring heeft geleerd, in het bijzon der wait de zaaizaden, doch ook wat do voederstoffen betreft, dat voor een zeer overwegend deel de invoer uit het -buiten land moet worden beschouwd als de bron waaruit voor onzen landbouw ongewensch- rte waren wórden verspreid. De onderha vig.-» wet weri-.bt dit voor de toekomst to voorkomen, door invoer alleen toe te staan langs bepaald aangewezen kantoren. Rijkssuikcrkaart. In het tijdvak van Maandag 19 tot en «niet .Zondag 05' April <e.k. (zullen geldig zijn de bons no. 28 en 29 van de RijkssuL- kerkaart. De inlevering der bons 29. 30, 31 en 32 aan het Rijkiskactoor voor Suiker kan ge schieden tot uiterlijk Maandag 14 Juni '2fl. Uitvoer van Boter. Van dè boter zal mogen worden uitge voerd 3"> pet. der productie over de week van 4—11 Maart j.l. Rarfen van Arboid. Bij Kon. besluiit is bepaald, dat dé amb tenaren en beambten, werkzaam aan den Raad van Arbeid, in handen van de voor- zitetr den eed of belofte moeten afleggen, ddt zij de verplichtingen, verbonden aan hun betrekking, naar behooren en getrouw zullen vervullen. Colijn en de Politiek. ,,De Tijd" verneemt nog, dat binnen 1 a 3 jaren d--» directie van de Bataafsche Petro leum Mij. het niet meer noodzakelijk zat maken, dat de heer Colijn voortdurend to Londen aanwezig moet zijn. Hij zal zich dan weer in patria vestigen en heeft onder W assenaar reedis veel terrein gekocht om zich daar een villa te bouwen. Het spreekt vanzelf, dat de heer Colijn zien dan meer daadwerkelijk dan nu met de dagelijksche leiding der anti-revolutionnai- re partij zal kunen bezig houden. Do Mengelberg-huldiging. Naar de ..Msb." verneemt, zal de Minis ter van Onderwijs Zaterdagavond .21 de zer te Amsterdam bij de huldiging van Willem Mengelberg aanwezig ziin en tot een der woordvoerders behooren. Korte Kroniek. De bouwvakarbeiders te Vtissingen lieh- ben besloten, dat zij bereid zijn liet werk ».o hervatten tegen een uurloon van 05 cent per uur met 9-urigen werkdag of anders 75 cent per uur met een S-urlgen werkdag. Dit geldt voor timmertiederi metselaars en stincadoors, ter wijl voor opperlieden 7«2 oent wordt gevraagd, evena's voor grondwerkers. Ais de voorstellen net worden aangenomen, door de patroons, dar. zulten de eisohen onverzwakt worden ge handhaafd. In den ouderdom van bijna S0 jaren is overleden de opper kamerheer van II. M. de Koningin H. W. J. E. baron Taeta van Amerongen. De gemeente Amsterdam had in 1918 16.245 ambtenaren, met een gezamenlijk inkomen van f 22,000.099 '22 niillioen,! Door de politie te Heer* ja lis dam is een soc.-dem. wethouder, die In ge- gsz'.schap van den locq-sêcretaris-ontvauger in

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1