Steeds jerrieenh Tijkc woschinricliling, door B. en IW. wordt vastgesteld. Verworpen met 16— 12 werd een vooietel-Van d^n Berg tot liet insteliii .g eencr commissie van onderzoek inzake de exploitatie en om na te gaan de oorzaken van het geleden verlies" en de kans om door uitbreiding van het bedrijf eer: gunstige exploitatie te krijgen. Verkiezing Rijtnlam?. Bij de gisteren gehouden herstemming van een hoofdingeland in het 2de stemdis- trict Hoogheemraadschap Rijnland (hoofd plaats Haarlemmerliede en Spaarmvoude) tusschen jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout (van Bloemendnal) en W. v. Hul- sen (sloten) werd gekozen de heer Teding van Berkhout met 265 van 370 uitgebrachte stemmen. Br. Kuyper's gezondheidstoestand. De gezondheidstoestand van Dr. A. Kuy- për, is, naar het „Vad." vernteemt, zóó ge schokt, dat hij zich aan alle werkzaamhe den heeft moeten onttrekken erj het de vraag is, of daarin nog verandering zal ko men. K. S. A. Het diocesaan comité der K. S. A. in het bisdom Breda hehft in een Zondag te Roo sendaal gehouden- vergadering besloten de K. S. A. op te bouwen op de standsorgani- satieis, doch voorloopig den ouden vorm te handhaven zoolang niet alle katholieken in een standsorganisatie zijn ondergebracht Levensmiddelen vcor Duitschland. Thans hebben de havenarbeiders in den Cen- tr-alen Bond georganiseerd ook goedgekeurd de levensmiddelen te Rotterdam voor Weer.en en Duitschland te lossen. Er wordt f 8 per dag be taald, waarvan f «1 voor de stakingskas en f ,4 voor den betrokken arbeider. Jaarwedden-herzïcnï rtg. Men meldt uit 's-Gavetihage dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een j'aarweddeherzie- nhig voorberc:dcn voor de burgemeesters, se cretarissen en ontvangers in Zuid-Hollaml. De naam van onze kaas. Men schrijft uit Brussel aan „de Maasb.": De roem van onze Goudsche kaas, weüke ook in België zeer groot is, wordt sinds eetrgen tijd bedreigd. Het -publiek klaagt er over dat veel Hollondsche kaas, welke onder d:en naam ver kocht wordt, uiterlijk wel op het heerlijk Neder, alndsc-he product geyijkt, doch In kwaliteit veei te wenschen overlaat. Wal de oorzaak is? Zij ligt niet in Neder land, doch in eBlg-ië. Uit bevoegde handels-krin gen wijst men er op, dat men in België s;nds den oorlogbegonnen is onze Gouda-kaas tia tc maken en- dat voorat sedert den wapenstilstand de namaak grooter omvang heeft aangenomen. De vorm van dit imitatie-product, dat als Hol la ndsche kaas aan den man word-t gebracht, lijkt als twee druppels water op onze Goudsche. maar het gehalte staat ver beneden het Neder- tandch fabrikaat. 'Door deze handelingen wordt s:et alleen het ftrlgieh^ pifb' ek bedrogenL maar^ men jregrijpt en de Nederlandsche belanghebbenden maatrc- gcien zouden treffen, opdat iedereen op het eer ste gezicht het onderscheid kan zien tussclien de echte Nederlandschè,en het mi:; lerv.:.n: namaaksel Het bakkershedrij f. 'De Ned-erlandsche Vereeniging van Werkge vers in het Bakkersbedrijf .heef, aan den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en -Handel, een adres gezonden- in verband met den ó.-:- hondbaren toestand, -waarin liet bakkersbedrijf in Nederland momenteel verkeert. Waar op herhaaldelijk ver-zoek van Regeeriugswege geen verbetering werd aangebracht, zoo luidt her in liet adres, -heeft men zich tot den heer J. G. Gh. Vokner, buitengewoon hoogleeraar in het boek- ü'louden en de bedrijfsleer aan de Technische Hoogeschool te Dein gewend mei verzoek een onderzoek in te stellen; naar den kostenden prijs van het broedt in- de hoofdplaatsen van ons land-. -Het rapport van prof. Vo'mer is in afschrift bij het adres gevoegd. Volgens dit rapport is een prijsverhopging van f 2.50 per 100 K.G. of een cent per broodje van 400 gram absoluut noodzakelijk en gemoti veerd door de verhooging dter kosten. In het rapoprt komt prof. Volmer tot de con clusie, dat bij de thüns geldende broodprijzen de overgroote meerderheid der bakkerijen- me: verlies moeten wenken en dat een prijsverhoo- g ng van pkn. f 3.50 per 100 K.G. wittebrood en plm. f 2.50 per 100 K.G. bruinbrood- nood'g ware om te komen tot een algemeen bevredigenden ■toestand' en dat de hiervoor genoemde prijsver- booving van f 2.50 voor alle broodsoorten een eisch is, waarvan de bestaansmogelijkheid, van honderden middenstanders afhankelijk is. Dringend wordt dar, ook in het adres verzocht onverwijld maatregelen te treffen, waardoor de afstand tusschen den kostenden- en verkoop prijs van het brood- voèlgens de uitkomsten vau vorengenoemd onderzoek, wordt vergroot. Centraal-Bareau R.-K. Huisvestingscomité te 's Ecrtogaubosch. Zaterdag 10 April vergaderde te 's-Her- togenboscli van 3 tot 7V uur namiddag liet Iloofdcomité van het Ccntraal-Bureau van het R.-K. Huisvestingscomité, onder voorzitterschap van Z. D. H. Mgr. Diepen, Bisschop van 's-TIertogenbosch. Tot deze vergadering waren ook uitge- noodigd de vertegenwoordigers van de ver schillende standsorganisaties, die in het hoofdbestuur zijn opgenomen, n.l.: cle R.K. Middenstandsbond; de R. K. Werk- geversvereeniging; de Ned. R.-K. Vrou wenbond; de Noord-Brab. Christ. Boerèn- hond; de Federatie der Dioc. R. K. Volks- eu Werkliedenbcnden en het R. K. Vak bureau. In de eerste plaats werd besproken de liulpverleening aan Weenen en besloten tot eenige maatregelen omtrent de ver deeling van levensmiddelen en ande re goederen te Weenen, waardoor de ze hulpverleening nog beter volgens de bedoelingen van het comité tot haar recht zou kunnen komen. De opdracht aan de Soevereine Orde van Maüê door deze uanvaard om de zorg voor de bege leiding der Jevensmiddelentreinèn op zich te nemen, werd opnieuw bevestigd en dienaangaande aan den vertegenwoordi ger dier orde eenige wenschen kenbaar gemaakt, vooral daarin bestaande, dat na den volgenden levensmiddelcntrein, voor welke de begeleiding reeds werd aange- ezen, het geleide voortaan zoó mogelijk zal bestaan uit een lid der Souvereine Orde van Malta als hoofdgeleider en een luitenant van het Nederlandsche leger met vijf ondergeschikte militairen, indien het ministerie van Oorlog daartoe bereid zou wezen. Opnieuw werd voorgesteld, dat Wolff Metternich als commissaris-generaa.1 van het R. K. Huisvestings-Comité te Weenen daar de eenige bevoegde algemeen verte genwoordiger van genoemd comité is en de geheele leiding van de zaken van het comité in de Oostenrijksche hoofdstad dus in zijne handen zal berusten. De besprekingen over aan Duitschland te verlcenen hulp, waarom dringend ge raagd was, leidden tot het resultaat, dat algemeen de wenschelijkheïd werd er kend, voor die hulpverleening gebruik te maken van de bestaande katholieke orga nisatie van het R.-K. Huisvestings-Comité. Dit tcch heeft zich reeds lang aan die hulpverleening gewijd en bijna dertig af deelingen hebben zich reeds bereid ver klaard, die hulpverleening te schenken. Besloten werd daarvoor dus de mede werking onzer georganiseerde afdeelingen in te roepen. Er zal een beroep worden gedaan op de Nederlandsche katholieken om ook voor de Duitsche streken, waar daaraan bijzondere behoefte bestaat, le vensmiddelen beschikbaar tc stellen. De sedert eenigen tijd gestaakte Duitsche kindertransporten naar ons land zullen weder met kracht hervat worden, in over leg met Z. D. H. den Aartsbisschop van Keulen. Gehoord de mededeelingen van graaf Wolff Metternich, was het hoofd-comité eenstemmig van oordeel, dat aan Hon garije, waar de nood evenzeer zeer groot is, krachtig hulp moet worden verleend, De commissaris-generaal te Weenen werd gemachtigd van de levensmiddelenzen dingen uit Nederland een gedeelte voor Hongarije te bestemmen. Voorts zullen zeer spoedig Duitsch-spre- kende Hongaarsche kinderen op dezelfde wijze als Oostenrijksche kinderen worden ondergebracht. Het hoofdbestuur was van meening, dat cle katholieke Nederlandsche gezinnen die wegens overvloed van plaatsen tot hun teleurstelling nog geen Oostenrijk sche kinderen konden krijgen, deze kin deren, voor welke dcor kardinaal Czer- noch en minister Iluszar zoo dringend om hulp gevraagd is, even gaarne als de Oostenrijksche zullen herbergen en ver zorgen. In verband met de uitbreiding der werk zaamheden van het R.-K. Huisvestings- Comité werd goedgevonden, deze over af zonderlijke afdeelingen n.l. over eene Oos tenrijksche, eenc Hongaarsche en ecne juien "oh. voor neigie, uu'ustiuuiili ellv derland het geval was. De algemeen e hoofdleiding blijft rusten bij den directeur van het R. JIuisvestings-Comilé, den heer Jos. van Mackelenbergb. Omtrent deze inwendige organisatie zal een nader plan worden uitgewerkt. Eeuige maatregelen wei-den beraamd voor de verzorging der kindertransporten en de wensch werd uitgesproken dat het R.K. Huisvestings-Comité in zijn organi satie zou blijven voortduren, om hij ram pen in Nederland, gelijk de jongste Bra- bantsehe overslrocmingen, ziju diensten te kunnen verleenen. Ten slotte werd nog een zeer sympa thiek plan besproken en in beginsel goed gekeurd, waarvan de nadere* uitwerking te Weenen weril opgedragen aan graaf Wolff Metternich, om de hulpverleening aan arme zwakke noodlijdende kinderen van Oostenrijk, enz. in hun eigen land met grooter succes te kunnen bevorderen. Spoedig hoopt liet hoofdcomitè daar over nadere mededeelingen te kunnen geven. Nog in deze week zal graaf Wolff Metternich zich weder naar Weenen be geven en spoedig opnieuw te Boedapest de zaken gaan regelen. Ingezonden Mededeelingen 45 cent per regel, Zaterdags 60 cent. zijn de Nieuwste Modellen Dames- en Chapelleriehoeden in onze Salons tentoongesteld. 3924 H. A. TIMMERMAN, Hofl.,N. Rijn 46. Tel. 142 dij-k te Rotterdam, hebben gisterennacht twee Portugeezen zeven revolverschoten gelost op hun landgenoot R. -M., dien zij al eenigen tijd achtervolgden. De kogels misten bun doel, maar een ervan is er gegaan door een spiegelruit van een sigarenwinkel. De achtervolgde Portugees, die zich met een mes gewapend had, en de Porlirgeesohe zeeman C. V., een van zijn ach tervolgers, zijn naar het politiebureau gebracht, waar het mes en een revolver zijn in beslag ge nomen. De derde Portugees is gevlucht. Hij hoorde thuis op een stoomschip, liggende in de Ldkf.aven te Rotterdam. Er is eep scheepslading Amerikoansch bankpapier onderweg, bestemd voor de Amerlkaa-nsche soklalen van het bezet tingsleger in Duitschland-. Vele van deze solda ten hebben sinds twee of drie jaar geen Amert- kaa-nsch -geld' gezien. De reden -hiervan is, dat dc Amerikaonsche ilegeradmsnjstratte gewoon was de soklij en/ de oificierssatanssen in irancs :n marken uit te betalen. Men wil echter hier van afwijken, omdat de moeilijkheden, aan de2e wij-ze van betalen ver-bonden, zeer groot zijn, nu de waarde van de mank bijna dagelijks wissel' Het „Eindhovenscli Dagblad" heeft ii den ..vroolijken hoek" dit gedichtje op ^en leider der communisten: Wijnkoop,. Niemand, waarde David, weet, Waarom jij juist Wijnkoop heet. De eerste helft is toch voorwaar Geen.- drinken voor een proletaar Maak jij eens een kloppartij, Loop je in de eerste rij. En er wordt op ingehakt, 't Ib Wijnkoop die naar water'snakt Met die tweede lettergreep Ga je ook voorbij de streep Vari je Sovjet-reglement. Koopen is daar on-beker.d. In het land der Bolsjewiek Steelt en g'apt de heele kliek. Heb je dus de waarheid lief, Dan werd Wijnkoop waterdief. O. N. hteeft te Enschede simultaan gespeeld tegen tegenstanders. Hij won alle 28 partijen. Een nieuw sneiheicfewerekfr&sord. Naar de Vélo-Sporl meldt heeft de motor rijder Walker 1 mijl afgelegd in 31 sec. 72. Dit is een snelheid van 182,610 K.M. per uur, waarmee hij het bestaande wereldre cord, waarvan houder was Parkhurst (32 sec. 45), verbeterde. Deze snelheid behaal de Walker op het bekende strand te Day ton (Floride). De Hollamfscho boksers te Gothenburg. De 1 an denwedstrijd tusschen Denemar ken, Zweden, Noorwegen en Holland is door dc Hollanders gewonnen. ZWEMMEN. „Het IJ" in Engeland. Bij de te Stockfort gehóuden internatio nale galawedsirijden werden alle wedstrij den, met inbegrip van dite voor waterpolo, door de Nederlansche zwemmers gewon nen. De waterpolowedstrijd werd gewon nen met 5—1. De zwemmer Blitz won den 400 yards wedstrijd, vrijen stijl, met eene lengte Yan 50 yards Land- en Tuinbouw Letteren en Kunst De Utrechtscho Schouwburg. In zijn gisteravond gehouden vergade ring heeft de gemeenteraad van Utrecht zich verenigd met het 'voorstel van B. en W. om voor het volgende speelseizoen ch-n schouwburg in exploitatie te geven aan het Schonwtooneel, directie A. van der H< en -T. Mt'sch-. tegen- een huuv van 18,000. ter te Utrecht (Bioscope- en variété-theater) om de voordracht aan te honden, en een verzoek in overweging /te nemen. den schouwburg aan dit Iheafcr te verhuren, dat bereid was 12,0C0 boogere huur be talen dan het Schonwtooneel. LUCHTVAART. Invoer van Bloembollen in Duitschland. Wij lezen in het weekblad van Bloembol lencultuur: Zooals onze lezers weten, ie reeds in Ja nuari 1917 in Duitschland een wet in wer king getreden, waarbij de invoer van goe deren uit het buitenland, die niet door in voervergunning gedekt waren, werd verbo den. Ten gevolgte van de sedert dien inge treden toestanden en wellicht ook om de jelijkheid van invoer door het! bezette gebied tegen te gaan, is op 22 Maart eene wetswijziging afgekondigd, waarbij de wil de invoer dus die niet gedekt door in- oerverlof aan strenge bepalingen wordt onderworpen. De nieuwe wet heeft de be doeling niet allefen den wilden invoer van levensmiddelen en luxe-artikelen tegen te gaan, maar evenzeer bestrijdt deze den in voer voor bloemen, bloembollen, planten, grotenten en zaden wanneer deze niet door een van overheidswege venstrekte invoerver gunning zijn gedekt. Uit de Omgeving. AARLANDERVEEN. Sche.penverkoop. Dó verkooping van 44 schapen ten voordeele der R.-K. Kerk te Aarlanderveen heeft opgebracht 3227, koo- per Gebrs. Niemeyer. ALPHEN AAN DEN RIJN. Uitvoering. Dinsdagavond gaf de R. K. Gem. Zangverecniging „Oefening baart kunst", onder leiding van den heer J. M. Markx, in de zaal der St. Joseph-Vereen. de uitvoering. Te Korte Kroniek. A anstanut Dinsdag wordt mr. Troel - tstra 60 jaar. Het Haagsche Federatiebe stuur zal der.- leider dien dag.huldigen. Do afd. Nijmegten van den Bond voor Groote Gezinnen heeft 40 gld. uit de afdee- lingskas geschonken aan het Centraal Bu reau der K. S. A. ht den Wilhehnlna/po'der bij Goes, is on der de kruisbessen de z.g. kjodgiansziefkte ge constateerd. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de vergoeding v<oor de paardenmesf, die in het tijdivak 1 April30 Sept. a.s. Ier beschHkkln* wordt gesteld van den Ttrinboawraad zal be dragen: voor turi-mest 2 cl. en voor stroo^. mest 3 1/2 ct.. per paard en per dag. De „Veehandel" verneemt, dat binnen eenige dagen het vrijgeven van den uitvoer van nuchtere kalveren kan worden tegemoet gezien. Gemengde Berichten. Door de politie te Sloten is op den Baarsjesweg'cen partij minderwaardig vLeesch, groot 350 Kg., heüweJk bestemd was voor de slagerij van Burg'graaff. Baarsjeswog aldaar, in beslag ger.omens hetwelk na keuring totaal- bedorven bleek te zij,n en vernietigd werd. Het vloesch werd verkocht tegen „fabelachtige" prijzen als: gehakt 35 cent per pond. Te Groningen z ijn a a n g e- 'houden twee personen, die -zich aan verschoon de spoorwogdêersiaflen hebben schuldig ge maakt. Zoo wer<f een stak manchester ont vreemd ter waande van f S00, 6 doozen kwat- 1a -uit een zending van Breda en een electr. phonograaf. Ook zijn twee 'helers, kooplieden, aangehouden. Oj) den Schiedamschcn- Hot eerste Nederiantischè Verkeers vliegtuig. Het nieuwe Fokkeij Verkeersvliegtuig] heeft de werkplaats der Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokken" verlaten er op het vroegere Eb a-terrein haar eerste proefvlucht gemaakt. Het. taste], een eendekker van het para sol-type met 'n verspannir.gsloozen vleugel, welke inplaats van met' doek geheel mót triplexhout beplankt is, heeft een breedte van 16, een lengte var: 11.M. en is voorzien van een 185 P.K. B. M. W.-motor, en kan medevoeren een bestuurder, waarnemer en 6 passagiers, welke laatsten in een zeer gerieflijke ingerichte cabine plaats vin den. Opvallend was de korte start der machi- nte, die hoewel slechts voorzien van een mo tor van relatief weinig paardekrachterj reeds na 30 Meter den grond verliet. Dn Ntederlandsche Vliegtuigenfabriek ..Fok ker" hoopt, nadat de machine door den heer Fokker zelf zal zijn ingevlogen', vot>r de HoIIandsehe militaire en civiele auto riteiten, evenals voor de binnen- en builen- landsche Juchfverkeersor.dernemingten te demonstreeren. Vliegongeluk. De vliege7is Gordespo en Grassi, die een vliegtocht wilden maken van Rome naar Tokio zijn -te Bushire in Perzië neerge stort. Beiden werderj gedood. kort inleidend woord dezen avond, daarbij memoreerende de moeilijke tijdsomstan digheden, welke de Vereen, doorleefde, waardoor zij tot een vier-jarige rust werd gedwóngen. Spr. bracht voorts dank aan den Z.E. heer Deken voor het door Z.E, opgenomen beschermheerschap der ver eeniging en sprak den wensch uit, dat O. B. K. moge opbloeien tot een waardige vereeniging der Parochie. Op het in sier- YcWI uc lijk groen gestoken podium ving alsnu I gtedachtenwisselin: SPORT. Seriéwetistrïjc&n D. K. B. S. G. Voor de serie wedstrijden van D.H.B.S.C. (25 April tc Dordrecht) schreven in: le afd. Vitesse L IT, Rozenburg, O.S.C.R. II Dtee- tos II, D.H.B.S.C.; 2o afd.: H.S.V. III, A.L.O II, Kweekschool te Rotterdam, Dee- tos III, T.O.V. I en II, J. en L., T.I.A. en D.H.B..S.C. II. Korfbaldsg vsn D.O.S. Aan den korfbaldag van D.O.S. te En schede op 25 April, nernen 11 eerste klasse" 12-lallen deel, t.w. O.S.C.R., Viteuse, Fluks, D.V.D., D.O.S., iWlhelmina. H.K.C., A K C Delden, T.O.P. en Z.K.C., in de 2e afdeo- ling komen uit de reserve 12-tallen van D. O.S., Willi, en H.K.C. II en T.O.G., GKC, B.K.C en Ventetas, in de 3e afd.: D.O.S. III Wilh. III, H.K.C III, D.O.V.A., Vrooms- hoop ei\ Diepenheim, in het geheel 24 twaalftallen De wedstrijden worden in het Volkspark gehouden en worden in één be ëindigd. Rubinstein. De Russische schaakmeester Rubinstein de afwikkeling aan van het rijk voorziene programma, waarbij dit jonge koor blijk gaf van ijver en toewijding. Behoudens enkele kleine uitzonderingen, werden over t geheel de verschillende koortjes van het programma zuiver en met veel gevoel ge zongen. Het talrijk opgekomen publiek toonde herhaaldelijk zijn waardeering door warm applaus. Bijzondere vermelding ver dient de vertolking door de dames .M. Bruines en J. ven Gils van het duet voor sopraan en ah „Mooi Holland", benevens het duet „In draf", zeer verdienstelijk ge zongen door de dames B. v. Deuren en R. van Gils. Het zou te ver voeren alle nummers afzonderlijk te bespreken, doch er zij geconstateerd, dat allen hebben ge noten van het muzikale genot, hetwelk O. B. K. dezen avond verschafte. Het schoone vioolspel van den heer W. Zaghuwits en de humoristische voordrachten van den heer Hugo Blum, uit Amsterdam, droegen mede veel bij tot het welslagen van dezen avond. De Zeereerw. heer Deken bracht ten slotte welverdienden dank aan het koor, diens directeur en allen, die hadden meegewerkt aan het welslagen dezer ver tooning. Z.E. voegde daarbij den wensoh, dat O. B. K. nog menigmaal van een der- gelijken kunstavond zou laten genieten. Na een woord van dank door den voorzit ter werd deze goedgeslaagde muziek-avond besloten. R.-K. Volksbond. Woensdagavond had een leétenveragdering plaats van den Ned. R.-K. Volksbond, Aanwezig waren circa 60 leden. Na de gebruikelijke opening der bij eenkomst-, kwamen aan de orde eenige medtedeelingen. Door afd. was 30 gulden bijgedragen ten behoeve van het waters nood comtié. Voorts kon een bedrag van 351.40 worden overgemaakt voor de Weensche kinderen. Besproken werd de huldiging van den burgemeester op Maan dag 19 April. Na eenigte discussie werd be sloten dat de Bönd met zijn vakafdeelingen op dien dag in zoo groot mogelijke getale aan het alsdan plaats hebbende défilé zal deelnemen. Als afgevéaardigden naar den Centrale-raad werden benoemd de hee- ren H. G. Veltman en A. Braisker. Hierna had de rondvraag plaats, waarna sluiting met den Christ, groet. De collecte „Hulp in nood" bracht 1.50 op. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloemen. Hoewel enkele dagen in den handel in afgesneden bloemen eenige ver betering was waar te nemen, al was dit niet liét geval niet tulpenbloemen; deze dagen gaat het zoo sleclit als het nog n.iet geweest is, omdat op heden*'geen enkel soort goed betaald wordt. Daar draagt ook ye.el toe bij de z.g. pokkin, waarmede bijna alle tulpenbloemen besmet zijn. De aan voer van muurbloemen is zoo groot, dat de£e niet te verwerken zijn. De narcisscn- 'arieteit Sulpher Phoenix is het eenige artikel wat nog iets opbrengt. Ornatus gaan voor f 0.50 a f 0.60 per 1000. Tulpen den kouden grond 10 tot 30 cent per 100. Darwintulpen uit de koude kassen (onbesmet) f 3—f 5.10 per 100. De eerste Trolius en Anemonen worden aange^ voerd. KATWIJK AAN ZEE. Geslaagd. Als stuurman op zeilvis-i schersvaartuigen is te 's-Gravenhage ge-> slaagd de heer G. Dijkhuizen, alhier. NOORDWIJK. Voor de Vrouwen. Op uitnoodiging van het bestuur der R.-K. Kieevereeni- ging waren Dinsdagavond een groot aan tal vrouwen samengekomen in het Juve. naatsgebouw te luisteren naar de rede van Mej. M. S. B. Logger, Propagandiste van den R.K. Vrouwenbond tte Amsterdam. voorzitter der Kiesvereeniging, de heer C. Verweij, opende de bijeenkomst met den Chr. groet, heette de dames- en heeren harttelijk welkom en sprak zijne vreugde uit over de groote opkomst. Spr. deelde mede, dat van den heer De Wolf, die als spreker was aangekondigd, tlegraphi-sche bericht was ontvangen, dat hij door onvoorziene omstandigheden ver hindert was te liomea. In het kort schetste spr. het doel der bij eenkomst, n.l. het voorbereiden der vrou wen, die binnen niet al tè langen tijd een plicht zullen tie vervullen hebben nu het Vrouwenkiesrecht er eenmaal is. Als straks de verkiezingen zullen plaats hebben voor leden der Twetede Kamer, Provincial* Staten of Gemeenteraad, dan zullen man nen en vrouwen te samen ter stembus gaan doch dan moet de vrouw wetfen, wat zij doet en waarom zij dat doet. Daarna gaf de voorzitter het woord aan Mej. Logger. In prachtig gekozen bewoordingen toonde tspreeksier aan, dat nu reeds een aanvang motet gemaakt worden met de vrouw voor zichtig voor te bereiden voor de taak dié zij eerst in 1922 zal te verrichten hebben (waarschijnlijk; misschien ook vroeger.) Het. geldt hier een zaak van het grootste gewicht ten de vrouw, die nooit aan politiek gedaan heeft, zal ook op dat terrein moeten worden voorgelicht. Zij zal moeten wor- den bekend gemaakt, met stemplicht en met het uitoefenen van dien plicht. Van de vrouw zal het afhangen of ons land zal overgeleverd worden aan hen die de revolutie prediken en ons een heilstaat beloven, maar nooit geven kunnen. En daarom is het zoo noodig, dat de vrouw goed wordt voorgelicht, dat zij weet wat zij doet, want onzte tegenpartij zit ook niet stil en zij weet, dat de invloed, die de vrouw op den man kan uitoefenen, groot i Daarom zullen zij U trachten over te halen met U allerlei mooie beloften voor spiegelen. Is de vrouw echter goed voor gelicht en weet zij haar plicht als Katholiek dan zal zij zich nimmer door die beloften laten paaien. lid zijn van de R.K. Kiesvereeniging. Daarin zullen zij de noodige voorlichting ontvangen. Niets mag de vrouw beletten lid van de Kiesvereeniging te zijn. Het hier een zaak van liet hoogste gewicht- waarvoor de vrouw zich itedere opoffering zal moeten getroosten. Herhaalde malen werd de rede door np- plaus onderbroken, yan de gelegenheid tot vragen stellen of werd gebruik gemankt door den heer J. H. v. d. Werf, die gaarne wenschte te weten of de dames zich den- zelfden avond als lid van de Kiesvereeni ging konden opgeven en of het niet wen- schelijk zou zijn nu -reeds te drachten !e vormen eten kleinen kring van dames, Oio zich straks zonden, vormen tot een propa ganda-club. De voorzitter antwoordde, dat de propaganda-clnb reeds eenige dagen bezig is, door huisbezoek vrouwelijke leden voor de Kiasvereenignig aan te werven,' Het bestuur heeft gemeend de propaganda club niet te- storen in haar werk, omdat zij blijkbaar nu reeds veel succes heeft en spr, weet, .dat de ijverige leden der chib er groot op gaan met een zoo groot mogelijk getal leden aan tte komen. Wat de tweede vraag betreft antwoordt de voorzitter, dat 'het bestuur der Kiesvereeniging reeds over-j wogen had eenige dames aan te zoeken,1 die bereid worden gevonden zich in 't bij zonder op politiek terrein >te laten voorlich ten. Spr. verklaart nader, dat het in dc bedoteling ligt, die dames van tijd tot lijd bijeen te roepen, om dan heel gemoedelijk een of ander politiek onderwerp te behan delen. Reeds heeft de voorzitter eenige namten genoteerd en verzoekt de dameo, die niet genoemd worden en lust gevoelen zich in de politiek doen voorlichten, bij het be stuur zich aan fe melden. De volgende dames worden uitgenoodigd hunne mede werking to verleenen: Mevrouw C. W. Alke made, de dames M. Overmeer, Ali de Grool J. N. de Groot van Onna, J. *v. d. Zwet, Lnf en Braun. Allen geven gtehoor aan de uitnoodiging. De Kring zal binnenkort, nog met eenige dames worden uitgebreid. De voorz. brengt dank aan de dames, die zich onmiddellijk btereid verklaarden, hun medewerking te verleenen. Ten slotte brengt de voorz. bijzonderefl dank aan Mej. Logger, die op zoo'n prach tige, duidelijke en populaire wijze de vrou wen gewezen heeft op den echoonn plicht dien zij te vervullen hebben en de middelen naar voren Weeft gebracht om dien plicht naar behooren te doen. Spr. acht het een groot voorrecht, dat ons land geregeerd wordt door een vrouw, die bewijzen heeft, gegeven mede te leven met Haar volk, en herinn'erde aan dc enthousiastiische hulde-betooging op 23 Nov 1918 waarbij de Chr. partijen haar trouw en aanhankelijkheid toonden aan Haaf, wier troon men trachtte omver te stooten. Laten de vrouwen er voor waken, dat bet Staatsbestuur nooit in handen komt van hen, die de revolutie voorstaan. Hierna werd de bijeenkomst op de go bruikelijke 'wijze gesloten. V.'OUBRudGE. Verkocpïng. Het grasgewas langs dfl gemeentewegen alhier is verxióriit in zef

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2