BUITENLAND. BINNENLAND. .r jja(j verschijnt eiken do?, uitgez. Zon» en Feestd. "r.e Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Leiden 17 ct. p. week, 1'2.25 p. kwartaal; bij g aaCnten IS ct. p. «e,k, f 2.40 p. kwartaal.Franco oC' ff-2.70 p. kwartaal. Het GeïIlusüeeidZondaga- &'ad is voor de Abonné's versrijgbaar tegen betaling Tn'40ct.p. kwartaal, bij vooruitbetaling. AfzonderJyko ummersó ct., met Geïllustreerd Zondageblad 8 cent. 11e Jaargang.' DONDERDAG t5 APRIL 1920. No. 3198 Bureau STEENECHUÜR 15 - LEIDEN. Inlerc. Telefoon 935. Postbus 11 De Advertentieprijs bedraaed 22ty.? cent per regel voor gewone advertenticn; Zaterdags 30 cent per regel Voor iugezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop oa verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 80woorden »Van Katholieke zijde. In het nummer van „De Tijd" van gisteravond wordt de aandacht gevestigd 'op.een uitlating van dr. Ir. J. van Hettinga Tromp in het tijdschrift „Sociale Voor- zorg", waarin deze een artikel schrijft over Wettelijke Loonregeling". Daarin lezen v. e n.l.; „liet suggestieve artikel van mr. Kortenhorst over publiek-rechtelijke bedrijfsorganisatie in het vorige num mer zal bij de lezers van dit tijdschrift stellig den noodigen indruk hebben gemaakt over de beteekenis der instel ling van den „R. K. Ccntralcn Raad van Bedrijven". Maai;.'het zal den ka tholieken sociologen toch waarschijti- lijk niet gelukken al was 't alleen maar, omdat het van katholieke zijde komt de aan hun bedrijïsradcn ten grondslag liggende denkbeelden door vrijwillige medewerking van andere zijde tot algemeene toepassing te ma ken." Wij "willen met „De Tijd" veronderstel len, dat dr. v. H. T. alleen de geestesge- gi.el'd'heid der niet-Katholieken aanduidt; niet zijn eigen gevoelens en wenschen weergeeft. Maar dan hopen, en veronderstel len, wij tevens, dat dit slag van niet- Ratholiekcn tot de verdwijnende soort be koort. Ëcn maatschappelijk stelsel niet te wil- Mïlleii aanvaarden, ook al erkent men het als I ■go?d, alleen -omdat het „van Katholieke zijde" komt zou bedroevend-enghartig zijn - zou getuigen van een enghartigheid, dis wij. uit maatschappelijk oogpunt be schouwd, zelfs misdadig mogen noe- ien. Maar ten slotte zal 't ons in zekeren zin onverschillig laten, hoe die „niet-Katholie ken" tegenover het Katholieke Bedrijfsra- denstelsel staanAan ons blijft de püclït, dat stelsel, wel doordacht en over wogen, te zetten in de practijk van het osronomisch leven van ons Nederlandsche olk! VREES VOOR EEN NIEUWE CONTRA- REVOLUTIE IN DUITSCHLAND. DEZE OMWENTELING 7.0U HEOEN PLAATS HEBBEN. DE HONGERSTAKING IN DE GEVANGENIS VAN DUBLIN. DE SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA. OVERZICHT. steeds toenemende vreeg is in Diiitschland de dag van 'heden tegemoet gezien. Deze dag toch wordt beschouwd !s de dag van de nieuwe tegenom- vnte 1 i n g. De "Vorwarts en het Berliner Tageblatt hebben reeds lufde alarm geblazen en ge- feen. op den geest der reactionaire eie- mpr.tèn in verschillende d'e.elen van het Rijk. Daarbij wordt de meening uitgespro ten. dat ook een groot aantal officieren d;ól uitmaken van dezen nieuwen putsch"'. Do dag van heden zal dus misschien het bericht brengtën, dat Duitföchland opnieuw in een staat van revolutie gedompeld is. waarschijnlijk zullen de laatste berichten hierover nader melden. Or.de-rtusschen schijnt met de roode gar duien, overgebleven uit de eerste omwen teling nog niet afgehandeld. Er wordt al- ïhans bericht, dat Dinsdag te Bannen erri- -riije botising'en hebben plaats gehad tus- sciieïi roode gardisten en veiligheidsweer. D" gevechten eindigden met een verlies der ro.ide gardisten. Alles bijeengenomen moet wel opgemerkt worden, Gat de Duitsche staatshuishouding ng niet gemakkelijk te besturen valt. Veel werk heeft de regeering ook met den roover-hoofdman Höltz. Reedis meld- don we hoe dit heer speciaal het Wupper- 'd.il en de daarin liggende steden onveilig maakte. Zijn dag aan dag brutaler optre- idcn ji/).g de schrik onder de bevolking, die 'tenauwernood een woord van protest durf <bn aan le voeren. Uit vrees van uitge boord te worden door zijn benden vreesde ben zelfs hulp te vragen aan de regeering. Deze i-s ondertusschen afgekomen. De riiksweer is met een is'terke troepenmacht opgerukt om een einde te stellen aan het roofzuchtig optreden van Höltz, waarin zij ?eiakkig is geslaagd. De rust onder de be- jvojking is weergekeerd. België. ALGEMEENE STAKING. Naar de Aachener Volksfreund verneemt, k ;n de districten Montjoie, Eupen en Mai nour gisterochtend om tien uur de alge meene staking afgekondigd. Bij de alge meene staking hebben zich alle. arbeiders m,?t uitzondering van de machinisten aan- i fedoten. i in de districten Eupen en Malmédy. is Eaan de Belgische regeering een reeks p'icüen overhandigd, waarbij in hoofdzaak een betere behandeling der protestlijs- on, alsmede op een omwisseling der mar- n francs en wel in verhouding van 1 'rV w°rdt aangedrongen. De alg'omeene staking in Montjoie is hoofdzakelijk gericht het afstaan van den ispoorweg van ontjoie aan België en tegen het onreeht- atig ingrijpen der commissie voor de Beregeling. In Montjoie kwam het tot 011 groote betooging, waarbij zwart-rood- »n v'a-opèïi voorop gedragen <:n pa- ■w-h?che liederen gezongen werden. Daar a'.K ':'e Post zich bij de algemeene staking u /1's f-bans de verbinding niet Mcuit- - aft>ebroken. Duitschland. DE VOORBEREIDINGEN TOT EEN NIEUWEN STAATSGREEP. De „Freiheit" schrijft: De monarchistische Pufischislen 7,ijn ijve rig aan liet werk om plannen voor *een nfcuwe legenrevolutie uit te werken in Pom- meren, Mecklenburg, 'Oost-Pruisen en Si- lezië. Daar is bij de troepenformaties tot dusver slechts één verandering tot stand gebracht, n.l. dat alle betrouwbare solda ten systematisch gijn verwijderd. De leiders hebben hun troepen volkomen in de hand. Zij werven voortdured nieuwe manschappen aan. waarbij ze in het bijzon der uit zijn op officieren en studenten. De eigenlijke kern der samenzweerders wordt ook ditmaal weer gevormd door de Baltische troepen met de IJzeren Divisie en den hoogverrader Bischoff. De vrij corpsen. met. name de marine-brigades Ehrhardt. en Löwenfeldt vormen het g*e- raamte.^Het Potsdamische garnizoen staat aaneengesloten aan de zijde der Putschis- ten. In Pommeren zijn op de landgoederen groote wapenvoorraden aanwezig en in Mecklenburg op verschillende landgoederen vliegterreinen aangelegd. De samenzweer ders hebben reeds van de Meeklenburgsclje bn Pommersche agrariërs de beschikking gekregen over paarden en wagens. De Putsch zal ditmaal niet te Berlijn worden op touw gezet, maar men wil met het platteland beginnen. Berlijn afsnijden en het tot de overgave dwingen. Met de leiders der arbeiderspartijen zul len ditmaal korte metten worden gemaakt. De brigadé-Ehrhardt is intussclien in het Münsterlager aangekomen. Zij denkt er echter niet aan zich te laten ontwapenen. Op de berakken van het kamp zijn ï'eeds zwart-wit-roode vlaggen gcheschen. De troepen hebben in de omliggende dor pen bij herhaling opruiende manifesten ver spreid tegen de Joden en tegen de laffe en eerlooze regeeri.ng Ébert-Bauer. Ook het ,,Berl. Tagebialt" bevat onrust barende mededeelingen. De correspondent te Breslau schrijft o.m. .het volgende: Uit. njjj getoonde origineele documenten moest ik de overtuiging krijgen, dat Siièfcië - ook thans nog is hetgeen de provincie vóór 13 Maart was een geliefkoosde verzamel plaats van Duitseh-nationale tegen-revolu- tionaire elemtentcn. Slechts één vtorbeeld. Bij een huiszoeking bij don Duitsch-na- tionalen afgevaardigde v. Kessel. in Ober Glauche vond men vier kanonnen en vier vlammenwerpers en ie Wischawe (het vroe gere koninklijke domein) negen kanonnen en degen vlammenwerpers. Obcr-GIauche en Wiischawe zijn slechts twee plaatsen in Silezië en- v. Ivessel en de domeinpachter Stümpel zijn slechts twee personen. Er zijn echter vele plaatsen en vele personen. WEDEROM ALGEMEENS STAKING?— De Vorwarts" schrijft: Op de meest ver schillende plaatsen zijn berichten ingeko men, volgens welke de Kappianen voorbe reidingen .zouden treffen voor 'n nieuwe al gemeene staking. Hot gaat om een onder neming van misdadigers, tegen wie een verzoek tot aanhouding is ingediend, en die zich aan hun verdiende straf onttrek ken willen, en andere onrustige elementen die niet kwaad zouden worden aangeduid met het woord- „rechts-bolsjevvisten". 'Vol gens verschillende berichten zou de staking reedis in de eerstvolgende dagen men spreekt van heden geproclameerd wor den. Het resullapt van zulk een onderne ming zou slechts hetzelfde kunnen zijn ais dat van de eerste. Een militaire contra-re volutie zonder politieke leiding is van ne voren heeds tot mislukken veroordeeld. Dat er echter politici, van welke richting ook, zouden zijn, bereid het hoofd in do strop te steken, moet betwijfeld worden. Ook die zouden een bankroet niet kunnen verhinde- deren en de ernstige gVvolgen mede moeten dTagen. Scheuring in de Centrumpartij? De meerderheidssociaiistische ..Rheini sche Volkszeitung", deelt mede, dat een scheuring in do Centrumpartij in het Rijn land aanstaande is. Een aan invloed win nende strooming meent, dat de oude cen trumspartij niet conservatief genoeg geble ven is. I-laar wordt venveten, dat. zij de grondbeginselen van het centrum''heeft la ten varen voor haar coalitiepolitiek. Na de. scheuring zal er een nieuwe centrumspartij ontstaan, die „Katholieke Volkspartij" of „Christelijke Volkspartij" zal heeten. Een modern roovar. 'De brutale staaltjes van rooverij, inbra ken, afpersingen enz. door Höltz en zijn bende zouden doen denken, dat er geen overheid meer was. Het Vögtland, bijzonder het Wupperdal en de daarin liggende steden zijn overge leverd aan de willekeur van dezen roo- verlioofdman. Ergerlijke staaltjes zijn hier de bewij zen van. Wij geven er hier eenige. De roovers drongen verschillende dag- bladbureaux en drukkerijen te Plauen binnen, waar alle machinerieën werden vernield en de gebouwen iu brand gesto ken. a Een banketbakker zag zijn vrouw - en kind door de bandieten weggevoerd. Eerst nadat' hij 100,000 mark losgeld had betaald werden ze hem teruggegeven. De bewoners zijn bevreesd hulp van rijkswege te vragen, omdat Höltz heeft be kend gemaakt, dat hij dan alle gebouwen huizen, werkplaatsen enz. zal* vernielen en verbranden. De gemeenteraad van Plaucn keert hem 100,000 mark per week uit om hem stil te houden. Toen hij bij het naderen van rijksweer een goed heenkomen wilde zoeken bij de Tsjechen, werd hij door dezen belet hun gebied binnen te rukken. Hierop stuurde hij een deel zijner man nen ter plundering uit naar Plauen, al waar zij in de groote hotels de bezoekers en kellners plunderden en fabrieken en een zestal groote buitenplaatsen in brand staken. In andere steden en dorpen is het even zoo. De benden overvallen wasscherijen, afzonderlijk staande huizen en boerderijen om waschgoed, kleeren, levensmiddelen en geld af te persen. Het is voorgekomen, dat menschen niet naar hun werk konden gaan, omdat men hun alle kleeren had afgenomen. Het gespuis is voor een gedeelte zeer goed gekleed en somtijds de Duitsclie taal niet machtig. In de sleden hebben nog vele schietpar tijen plaats, als de roode gardisten al te brutaal optreden. Onlangs eischte b.v. een roode gardist te Elberfeld in een auto met zijn vrienden kosteloos" te worden rondge- r clen. Bij de schietpartij, die daarop ont stond, werd hij gedood. Eiken nacht hebben talrijke inbraken plaats. In het bijzonder beeft men het op schrijfmachines, telefoonstellen en drijf riemen gemunt. In de ambachtsschool te Elberfeld werd de laatste nachten driemaal ingebroken. De gemeenteraad komt niet bijeen. De gelieele burgerij en het overgroote aantal arbeiders hebben meer dan genoeg van al het gedoe. De strijd tegen Höltz. Aan clen „Lokal Anzeiger" wordt uit Plauen g'emeld: In Falker.etein waren tot Dinsdagavond nog geen rijksweertroepen binnengerukt. Toen. zich hét gerucht ver spreidde, dat Höltz per auto kwam aan gereden om gijzelaars te halen, heerschte er een paniek-stemming. De banken wer- (ten gesloten en een deel der bezittende burgerij nam de vlucht. Van de boschrijke heuvels achter Falkenstein zag men rook wolken in Klingenthal opstijgen. Er volg de een ontploffing. Het heet, dat men de gasfabriek in de lucht heeft doen vliegen. Teg'en den middag werd- in Falkemstein van een regeeringsauto uit een vlugschrift verspreid, waarin de arbeidersbevolking tot kalmte werd aangemaand en betoogd werd, dat de binnenrukkende rijksweer troepen zich slechts tegen Höltz (?n zijn aanhangers zouden richten. Aan do arbei ders werd verzocht, de troepen in hun ac tie te steunen. Deze proclamatie was on- derteekend door het geheele Saksiische mi nisterie. Eiicjalano. De lerscae hongerstaking, Het „Vad." schrijft: In heel Ierland gaat de belangstelling naar de gevangenis van Mountjoy te Du blin, waarin meer dan honderd politieke gevangenen een hongerstaking zijn be gonnen, uit protest, dat hun zaak óf niet in behandeling komt, óf voor den Krijgs raad wor'dt gebracht, terwijl zij als politie ke gevangenen aanspraak maken op een behandeling voor een bijzondei'e burger lijke rechtbank. Voor de gevangenis van Mounfjoy spe len zich dagelijks hartverscheurende too- neeien af. De straat is afgezet door En- gelsche soldaten met stormhelmen, ma chinegeweren en .tanks. Achter hun gele deren een dichte drom menschen, vooral kleine boeren en winkeliers, vaak van ver gekomen, die met zakdoeken wuiven naar de getraliede vensters in de boven ste verdieping, waarachter de honderd politieke hongerstakers zijn opgesloten. Slechts worden zij tot hun opgesloten fa milielid toegelaten, indien de dokter van de gevangenis heeft verklaard, dat deze er heusch*slecht aan toe is. De hongerstaking duurt thans negen dagen. Er schijnt nog niemand overleden te zijn, hoewel telkens dit gerucht gaat onder de wachtehde menigte daar buiten. Dag in dag uit staat de menigte van duizenden buiten en wacht en bepraat den toestand der hongerenden, waarvan elk oogenblik iemand kan sterven. Be moedigende uitroepen klinken" achter de dichte gelederen der soldaten. Maar, als het zes uur slaat, de vesper, wordt liet stil. Een jong meisje, met groote donkere oogen, klimt op een stapel rails, en daar, in den druipenden regen, begint ze den rozenkrans te bidden. Ze spreekt het in het Iersch, vloeiend en rüythmisch, en de menigte antwoordt. Zij lelt de kralen van den rozenkrans een voor een, lot ze alle door haar hand zijn gegaan. Velen vallen op de knieën en menige vrouw, moeder of verloofde, weent. In den loop van een debat over de hon gerstaking in de Mountjoy-gevangenis te Dublin en de algemeene staking in Ier land, heeft Bonar Law, naar Reuter seint, gisteren in het Lagerhuis wederom ver klaard, dat de regeering haar houding niet zal wijzigen. De gevang-enen zijn aan gehouden onder sterke verdenking van medeplichtigheid aan moorden en het ter rorisme jegens de getuigen maakt hun rechtsgeding onmogelijk. Polen. Een overwinning. De Poolsclie generale stal meldt, dat de- Poleji een overwinning hebben behaald op de bolsjewiki aan het Zuid-Oostelijk front. Fm gelieele divisie werd op de «vlucht ge jongd en veie rna: hlnegeweren en andere buit viel den Polen in handen. ftmarika. De spoorwegstaking. Wilson heeft een arbeidsraad voor de spoorwegen benoemd, die terstond to Washington moet bijeenkomen ten einde de grieven der stakers te onderzoeken. Men schat het aantal arbeiders, dat ten gevolge der staking werkloos geworden is, thans op 150,000. De toestand is in het Weeten onveran derd. In Chicago komen ïrtecr treinen bin nen. In het Oosten breidt de staking zich ui't. Honderdduizend menschen zijn werkeloos. In Detroit wordt door de staking hei vervoer van grondstoffen belemmerd. Buitenlandsche Berichten. Scheren in Rnsland. Een draadloos bericht uit Rusland meldt, dat van den lOden April af alle Sovjet- Russen zich op staatskosten kunnen la ten scheren en haarknippen. Waarschijn lijk zullen de kosten, die hieruit voor don staat voortvloeien, niet zoo heel hoog zijn, want lange haren en baarden belmoren meestentijds bij de „bolsjewisten-uniform" zoodat „knippen en scheren" niet vaak noodig is. De ontploffing in Koningsbergen. Op de plaats der geweldig1!? ontploffing zijn reeds 198 lijken gevonden. Beambten vermoeden, dat nog wel 100 slachtoffers onder de puinhoopen liggen. De meeste gedooden zijn vrouwen. In het geheel zijn millioen patronen in 40 ontploffingen in de lucht gevlogen. De Onderwijsraad stelt belangrijke wij zigingen voor in liet wetsontwerp betreffen de het L. O. es» doet voorstellen inzake sa- lariesring onderwijzers. Volgens den heer Bra,at, lid der Tweede Kamer, wordt ton piattelande het Regee- ringsmeel grootendeels voor veevoeder ge bruikt. Da sporwegtarieven zulten, naar ver- luidt, met 40 pCt. worden verhoogd. De heer H. Colijn. Naar aanleiding van het bericht van de Rotterdammer, dat de heer H. Colijn het voornemen heeft zich binnen een jaar los te maken van de Bataafsche Petroleuni- Maatsehappij en hij zich dan 'eventueel als voorzil !c. der A. II. Partij geheel aan de politiek zal gaan wijden, iis aan het Corr.- Bureau op verzoek om inlichtingen uit naam van den heer Colijn medegedeeld,, dat dit bericht onjuist is. Nederland en Rusland. Het stoomschip, dat een aantal Russen van Nederland naar hun vaderland zal te rugbrengen, zal vermoedelijk in Rcval de nog in Rusland vertoevende Nederlanders, ten getale van omstreeks 150, aan boord nemen en naar ons land terugbrengen. Hbld. Regecricigsmeel. Het Tweede-Kamerlid de heer Braat heeft aan den minister van Landbouw ge vraagd of het Z.Exc. bekend is dat ten plat te bet gedistribueerde meel, dat als grond stof voor goedkoop bruinbrood behoort te •lionrri. vo >r h >t evi rgioolc deel wordt be stemd voor veevoeder, en wenscht te we ten, wanneer deze, volgens hem vooral ten plattelande doelloos geworden kostbare distributie zal worden beëindigd. Nieuwe verhoogirtge der sjioarweg- tarseven.^ Naar het „Rott. Nieuwsbl." verneemt, is hinnbukort eer. ruti.we verhooging dor spoorwegtarieven te wachten. Zij wachten nog slechts op de ministérieele goedkeu ring. In het algemeen wordt het reizen drie maal zoo duur als in 1916, tegenover buurt verkeer zelfs viermaal zoo duur! Het ligt o.i. voor de hand, dat op deze wijze het reizen in ons land zeer bezwaar lijk wordt. ORDELIJKE PLUNDERING. Hoe gaa't het toch bij het plunderen, als de communisten de baas zijn? Men kan het eenigszins nagaan uit het verhaal van een correspondent der „Tribune", die ver telt, wat de prestaties waren van de roode bende te Essen. De man is een en al ver rukking over de kranige manier, waarop de plundering g'eregeld was. Ilij kon op zijn gemak bekijken, hoe een .groot kleede- renmagazijn door de roode garde werd „uitverkocht". „Het ging", verzekert hij, volkomen orde lijk. .Telkens verdween een 10-tal soldaten in het magazijn en kwam er na een korten tijd weer uit, niet een nieuw pak en schoe nen. 'Ook bier weer de al te groo'te be scheidenheid. Men stelle zich voor: de man nen kozen de slechtste kwaliteit der goede ren, waardelooze confectiepakken, meer uit papier dan uit wol vervaardigd! Dat was al het loon, dat. ze vroegen, nu ze allen het eenige pak kleeren en het eenige paar ischctenenin een veertigdaagschen veld tocht hadden versleten. En dan betreft het hier nog maar hoogstens enkele honderden slechte confectiepakken, dfó betaald wer den met chéqucs op do groote banken...." Dat lijkt baast een idylle. En vooral die bescheidenheid der roode gardisten doet aangenaam aan. Zij kozen de sechlste qualileit uit- en betaalden mdt de meest waardevolle cheques! 't Is voor confectie-magazijn-houders om naar zoo'n plundering te verlangen; Want die blijven tegenwoordig vccJal met de slechtste qualiteiten zitten, bij gebrek aan liefhebbers. „Tijd." EEN „LEUZE". Naar „Het Volk" mededeelt heeft het partijbestuur in overleg mot het N. V. V« dte volgende „Mei-leuze" vastgesteld: „Herstel der internationale solidariteit en de socialisatie". Inderdaad, zeer juist gezien! De solida riteit en de befaamde zoogenaamde „so cialisatie" 't zijn leuzen, en nieta meer! ONDERWIJSRAAD. He t Rapport. Venschenen is liet rapport van den On derwijsraad inzake het ontwerp Lager On-< derwijs wet. Er worden veranderingen van groot be lang in vooijgVsteld. En de voorgestelde salarieering zal de onderwijzers, wèl bevredigen, dunkt ons. Wij onlleenen er liet volgende aan: De Raad is in de eers". plaats van oer deel, dat zoo spoedig mogelijk dient te wor den overgegaan tot de invoering van een verplicht leerjaar, mede in aansluiting aan do bepalingen van de Arbeidswet. Tegen het instituut der hulponderwij zeressen'' heeft hij overwegende bezwaren, grootena'eels dezelfde, als in het Voorloopig Verslag zijn ontwikkeld. De Raad stelt daarom o.m. voor: lo. Alle bepalingen omtrent de ,,hu!p-« onderwijzeressen" uit de wet te lichten. J?o. Zoo spoedig mogelijk een afzonder lijke wet te ontwerpen tot regeling van het V.L.O. in zijn vollen omvang. Verder is de Raad van oordeel dat naas^ liet gewone lager en ulo-onderwijs vervolg onderwijs moet worden gegeven. Onder vervolgonderwijs verstaat hij het onderwijs voor het zéér groote aantal kin deren, die gewoon lager onderwijs hebben afgeloopen en voor wie dit vervolgonder wijs tevens eindonderwijs is. De Raadl acht invoering van leerplicht voor dit ver volgonderwijs noodzakelijk. Ook dit on derwijs behóórt dienstbaar gemaakt 4o worden aan de lichamelijk!? opvoeding. Het komt den Raad ten aanzien der op leiding van kt:\>.ri: hir-r gewenscht r dat vooralsnog het thans bestaande M. U. L. 'O.-diploma, zooals het door de Vereeni- ging voor M. U. L. O. wordt uitgereikt, behouden blijft, zij het ook onder andereu naam. Een speciaal soort M.U.L.O.-diplo ma (n.l. 3 talen en wiskunde) geve toe gang tot de kweekschool. Het komt den Onderwijsraad voor, dat ■le in '•<-} oiiiwo, p-vve-t voorgestelde ^ala- rinregeling geenszins voldort aan de voor waarden, welke in dezen tijd noodwendig daaraan m >eteii u-arden gesteld, tenei ide de onder wijzers een behoorlijk, in overeen stemming met de'-beteekenis van luin ambt- voldoende, salaris te verzekeren. De Raad betoogt de wenschelijklieid het begin-salaris voor den onderwijzer op 3900 te stellen met daaropvolgende 11 ver hoogingen van 209, de eerste vier verhoo- gingen na één, de volgende na 2 jaar, de laatste drie verhoogingen alleen toe te ken nen aan gezinshoofden; voorts een verhoo ging van het salaris met 100 voor elk kind beneden 18 jaar. Het salaris van het hoofd der schoot dient verband te houden met de salariee ring van den onderwijzer en met het aantal klassen der school. Het komt den Raad daajom billijk en noodzakelijk voor, dat het salaris van het hoofd der school gelijk zij aan dat van den klaissenoriderwijzrvornteerderd voor een school van 13 klassen (leerkrachten) met 10 pet. van 'het maximum; voor een school van 4—6 klassen (leerkrachten) met 15 pet. van 'liet maximum; voor een school van meer dan 6 klassen (leerkrachten) met 20 pCt. van het maximum. Deze jaarwedden worden voor een on derwijzeres. verbonden aan een U.L.O.- school, mits hij of zij les geeft in de vak ken m. n. o. of p. verhoogd met f 250 voor elk dezer vakken en met 500 bij middel bare bevoegdheid. Om misbruiken to voor komen dien't niet meer dan 500 door een persoon te worden verkregen. De leeftijd van 6 jaar, welke do kinderen moeten hebben bereikt, voordat zij tot de school voor gewoon lager onderwijs wor den toegelaten, dient wettelijk vastgelegd. Het maximum.aantal leerlingen per klas moét naar het oordeel van den R, /ad op 36 worden gesteld. Raadsverkiezing te Eindhoven. „Het Volk" van gisteravond berichl: „Aan den vooravond der verkiezing be legde de afdeeling der partij te Eindhoven in het Volksgtebouw een openbare vergade ring met onzen partijvoorzitter W. H. Vlie gen als spreker. Het was een zeer geslaagde vergadering. De zaal was tot in de hoeken bezet. Er was geen debat. Het scheldende volkje der R.K. Staatspartij als gewoonlijk afwezig". En daar vlak onder lezen we: „De uitslag der stemming voor den ge meenteraad is 23 R.-K., 3 S. D. A. P.: A. de Jong, J. Jansen en H. Rooymans, 1 viijz.-dem. en 1 christ.-hist." Men ziet het: een prachtig succes dor R.-K.; een tegenvaller voor de S.D.A.P., welke in dit industriecentrum niet meer dan 3 zetels heeft welen te verwerven. Of die openbare vergadering ook „zeer ge slaagd" is! En het „scheldende volkje der R.-K Staatspartij" dat niet op den vooravond der verkiezing is komen debat-teeren, hteet-^ op den avond zelf feest gevierd over de i rr derdaad „zeer geslaagde" verkiezingl Korte Kroniek. In de Streek staan de vroege aam appelen et buitengewoon goed voor- De planten' vortooncn een wasdomzoo? als die anders fcias een maand later t£ zien is. Indien geen nachtvorsten ko men, dan. zullen tlellig de eerste aaïn£

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1