m: wee de Blad. Uit de Omgeving. jÉoensdag 14 April 1920 I. 3C Russische fondsen. ^'Association de Seeours Mutuel et protection des Intéréts Suisses en Rus- opgericht in 1918 op initiatief van de i'lserscJie regeering, heeft aan de ver- llcnde commission en vereenigingen \edcrland cn in de Scandinavische rij- die zich bezighouden met de verde- van de belangen van houders van i'clie fondsen, houders van vorderin- op Rusland en belanghebbenden bij goederenhandel .op dat land, een voor gedaan tot het houden van onderlinge iprekingen omtrent het aannemen van 3 gemeenschappelijke houding te dezer v en zoo mogelijk te komen tot over- itemming nopens de verder te deze te vn gedragslijn. leze uitnoodiging werd op verzoek der jlsersche regeering door de regeeringen ile betrokken landen ondersteund en tot gevolg dat besloten werd tot het jen van een conferentie te Genève op April a.s. Op die conferentie welke be- Ideüjk een consultatief karakter zal gen, worden Denemarken, Zweden en ,nvegcn vertegenwoordigd door com- ies, bestaande elk uit 2 a 3 technici, la gepleegd overleg tusschen de minis- van Buitenlandsche Zaken, Landbouw verheid en Handel en Financiën en de rokken Nederlandsclve commissies en eenigingen zullen op de bedoelde con ditie als Nederlandsche vertegen woor- van de belangen van Nederlandsche iders van Russische fondsen en vorde ren op Rusland optreden de heeren: M. W. F. Treub, oud-minister van Fi- cicn, en mr. A. F. v. Hall, bankier te sterdam, terwijl als vertegenwoordigers Nederlandsche belanghebbenden bij goederenhandel op Rusland zullen op- jen de lieeren C. Borst, C. de Vries en Pons. respectievelijk voorzitter, be- urslid en secretaris van de „Vereeni- Nederlandsche belangen in Rus- Ie heer Treub is aangewezen als eerste tlegeerde. icht el KATWIJK AAN DEN RIJN. Rb oliiie. Maandagmiddag hield de afd. ndwijk en Omstreken van den Algemee- Ned. Politiebond een vergadering in de Roskam, waar als spreker, optrad >er Koster I-Ienken, lid van het Hoofd- p.L 'eer Kc jnur van genoemden Bond. R'Sfts voorzitter, de heer H. Vooijs, Inspec- van Politie te Katwijk, opende de ver- ring, sprak een woord van dank aan. heer Burgemeester van Katwijk, die zijn tegenwoordigheid van zijn belang- tg deed blijken en gaf daarna het den spreker, ir. begon met uit een te zetten, dat het tot isand brengten van hervormin- ilJ de revolutie niet het aangewezen mid-- f 2 aarna weidde hij uit over de taak der tie. De politie is geroepen, om de uit ing der wetten te verzekeren; zij moet P E hermend optreden. e politie moet, gelijk vanzelf spreekt, nkoopbaar zijn. Is volgens spr.. niet goed, dat in 1100 eenten evtenvcel verschillende instrue- ppjfi bestaan. Mogelijk zal spoedig -een po- üllu#vet in behandeling komen, die de taak. politie regelt. Hierbij moeten natuurlijk H ïganen der politie zeggenschap hebben, moet komen een zoodanige bezoldi- dat het ambt van de politie een be- d ambt wordt. kvolgtens wordt door spr. aangetoond, ten geheel ander systeem noodig is; dat •olitie b.v. geheel ondergebracht dient [orden bij één departement van bestuur; dat de bevoegdheid van allen gelijk rnöe£ zijn; dat uniformkleeding gewenscht is, zoodat men tenminste kan zien, wat politie is, en men deze niett. aanziet voor bode, con- gierge enz. De bevordering motet anders* geregeld worden; 't moet geen toeval of pro tectie zijn. De opleiding Is door het Rijk te lang verwaarloosd; de Bond was de eensite die hierin verbetering gtebracht heeft. Op de karaktereigenschappen moet bij benoe mingen gelet worden, en niet alleen op ont wikkeling. Om do verschillende eigenschappen, die de politie moet bezitten, moet een goede sa- larieering verzekerd zijn. Door giften gaai de zelfstandigheid verloren. Geijverd moet wordbn voor een minimum-salaris van een agent van 1750 met periodieke verhoogin gen tot 2050. De wet verbiedt de politie 'het middel te gebruiken, door andere gebezigd, n.l. sta ken. 't Is echter de plicht der overheid te zorgen voor een goede isalarietering. De or ganisatie mag dc overheid in haar gezag nooit ondermijnen. Die dat doet, graait zichzelf een graf. Nooit zich ook onder de roode vaan scbaren; zoodra de roodte vaan gehoschen wordt, is het met de politie ook gedaan. 't lis geen toeval, zegt spr., dat 2 be stuursleden van den zich neutraal noemen den Bond van Politie, volgelingen van de S. D. A. P. zijn. Met een opwekking om toe te treden bij den Alg. Ned. Politiebond besloot spr. De heer Brouwer vraagt, hoe men kan zeggen nteutraal te zijn, als men tegen de S. D. A. P. ageert. Spreker antwoordt, dat de Bond niet aan politiek doet. Als echter de S. D. A. P. tracht den Bond verdacht te maken en jfle leden ter uit wil halen, dan moet men hiertegen ageeren. De uitlatingen van Vink, (hoofdbestuurs lid van dien Bond, hebben duidelijk doen hooien wat ze *zijn en wat ze willen. Nog enkele vragen worden gesteld die door 'en spr. afdoende worden beantwoord. O. m. wordt door den heer Jacobs, uit Oegst- gteest gevraag! of (het heele Duitsche leger rood is omdat het toch meegegaan is met de nieuwe fegeering. Spr. zegt, dat het heel wat anders is, of er revolutie is en men noodgedwongen ten beste van den staat in dienst blijft, of dat men te voren reeds ztegt mee te 'zullen revolutioneercn. Alleen hot misdadigtersgilde kan van een revolutie beter worden. De voorzit! er dankt spr. voor zijn hel dere rede, dankt voor de opkomst, inzon- der look den heer Zandbergen, raadslid te Rijnsburg, waarna de huishoudelijke za ken der- afdeeling worden afgtewerkt. Land- (en Tuinbouwiarbeiders. Maan dagavond vergaderden vele R.-K. Land en Tuinbouwarbeiders in lokaal Fennes, daartoe opgeroepen door eenige voorman nen uit den R.-K. Volksbond. De heer B. Weijers opende de vergadering met den Christelijken groet en noemde het een ge- notegen, dat velen aan den oproep hadden gehoor gegeven om deze vergadering bij te wonen, gaf list 'woord aan den heer B.elt, vrijgestelde van den Bond ,,St. Deus Dedit", die begon met' zijn verwondering uit ie spreken dat men hier niet eerder was ge organiseerd. Wel was hier een afateeling van den Volksbond, doch dat is geen vak- vereeniging, en daar kunnen afzonderlijke' vakbelangen iiiet behartigd worden. Nog bij vtelen heerscht hierover een verkeerde meening Als mannen zooals spieker ko men worden ze soms nog aangezien voor halve bolsjewieken, ook door arbei ders. Doel its juist de afstanden tusschen patroon en werknemer te verkleinen. Dit motet. gebeuren op Christelijken grondslag. Wel moet er soms oppostie gevoerd worden, doch niet anders dan noodgedwongen. (Spr. behandelt uitvoerig de toestanden van ve le jaren geleden; vijst er op, hoe door nie mand minder dan Paus Leo XIII z.g. er reeds 28 jaar geleden in zijn heelijken ency cliek Rerum Novarum op gewezen is dat in vele misstanden verbetering gebracht dient te worden. Niet dé S.D.A.P. met haar klas senstrijd is het. die verbetering in den toe stand gebracht heeft of brengen zal, doch vanaf de eerste jaren van het Christendom is hél de Kerk gewceet dife de zwakken in hun strijd tot verbetering steunde, 't ls jammer genoeg, dat men de woorden van een Paus Leo XIII z.g. uiel eerder ter har te hteeft genomen, dan was deze ellen dige toestand niet gekomen. Verschillende 'voorbeelden worden aange haald orn aan te itoonen wat men door or ganisatie vermag te krijgen. Men behoeft niet altijd maar, zooals de S.D.A.P.ie 'fee- pen: ©taak tmaa-r raak, alleen ab uiterste maatregel moet dit middel gebruikt worden om verbetering te krijgen. Doch als het moét mag dit middel aangewend. Nog wordt door spr. duidelijk aangetoond het nut van organisatie in verband met de werkeloozenkassen; waarvan een ongeor ganiseerde geen voordeelen kan genie ten. Behalve het stoffelijke heeft, men als Katholiek ook en vooral geestelijke belan gen te behartigen. Ook daarom Roornsch georganiseerd. Nadat 'nog uitvoerig (toegelicht was het nut van het lidmaatschap van dten bond en de werking der werkeloozenkassen, word gelegenheid gegeven om vragen te stellen, waarvan door ben tweetal leden werd ge bruik gemaakt, en welke vragen op duide lijke wijze werden beantwoord. Daarna kon men zich opgeven voor het lidmaatschap wat door velen werd gedaan. Binntenkort zal weer vergaderd worden om het. reglement te behandelen en een defini tief bestuur te kiezen. De voorzitter dankte spr. voor zijn gloedvolle rede, en sloot de vergadering op de gebruikelijke wijze. HILLEGÖM. De bloemenvelden. Ofsohoon de vel den nog in vollen luister staan, was het bezoek door den geweldigen regen Zondag gering. Toch hadden anders meerdere ver eenigingen en een groot aantal anderen nog van het grootsche natuurschoon ko men profiteeren. NOORDEN. Kruisverbond. Zondagavond werd een ledenvergadering gehouden van het Kruis verbond, welke door ongeveer de helft der leaten bezochit was. Hét was een goede maatregel van het bestuur koffie en siga ren verkrijgbaar te stellen, de gezelligheid werd daar zeer door verhoogd. Na opening door den voorzitter, den heer P. C. Vroonhof, las de secretaris, de Weer J. Mouriits de notulen en werd vervolgens behandeld een schrijven van het hoofdbe stuur over de Bondsvergadering op 7 Juni te Rotterdam, en Let periodiek aftreden van de heeren Potharst ten Bon. Nu het nieuwe orgaan per post wordt itoegezonden brengt de voorzitter openlijk hulde en hartelijk dank aan den heer N. de Jong, die gedu rende jaar het orgaan kosteloos olkte week bij de leden aan huis bezorgde. Bij de rondvraag geraakte de. vergade ring aan het praten, wat aanleiding was tot eenige steer nuttige besluiten. Zoo werd besloten een H. Mis te laten opdragen om Gods zegen over de R.-K. drankbestrijding te verkrijgten, aflaatprentjes zullen worden aangtesehaft ter verspreiding onder de leden en bevorderd zal worden het aflaatgtebed dagelijks te bidden. De heeren A. Van Dijk en J. Mourits verklaren zich op verzoek 'der vergadering, bereid stelselmatig propagan da tte voeren tot 'aanwerving van nieuwe leden. Volgens de statuten kunnen alleen lid worden Katholieke mannen en jongtelingen boven de 16 jaren. Besloten wordt ter bevor dering van de jeugdorganisatie, kinderen die hun pltechtige H. Communie gedaan hebben als adspirantlid toe te laten, zij zul len 1 cent Iper week contribute betalen, eer. insigne ontvangen alsmede het orgaan, indien dit nog niét. in het /gtezin komt. Als zij 15 jaar zijn mogen zij ook de ledenver gaderingen bijwonen. Hierna sluiting. VOORHOUT. Chr. Hist. Kiesveresnigrag. Alhier is opgericht een Chr. Hist. Kiesvereeuigiug met aanvankelijk vijftien leden, met een voorloopig gekozen bestuur van drie le den, namelijk de heeren A. Eigenbrood, voorz.; C. v. d. Tang, secr., en G. Brussel, penn.-corresp. KERKNIEUWS. Zilveren priesterfeest van Rector L. A. J. C. Speet, Gisteren had de kerkelijke viering plaats van het "zilveren priesterjubileum van den Z.Eerw. heer L. A. J. C. Speet, rector van het gesticht ,.Dte Voorzienig heid", te Amsterdam. Te half 10 uur droeg de jubilaris de plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door den H.Eterw. heer mgr. A. J. Holiëjboek als presbyter assis- tens, den W.Eerw. heer T. L. Westgtecst, kapelaan van het. gesticht hls sub-diaken, Hén Z.Eerw. fieef G. C. de Wolf, rector van 't St. Aloysiuegesticht als ceremonia- rius, Herwijt een broteder van den jubilaris de W.Eerw. j)eer J. L. Speet, kapelaan van de Rozenkranskerk to Amsterdam, als dia ken fungeerde. Onder do H. Mis hield de W.Eerw. heer L. J. Spteet een feestpredikatie, waarin hij als tekst had gekozen: ,,Ik smeek U dat gij mij helpen zult door uwe gebeden bij God". Behalve door de inwoners van het ge sticht, werd de H. Mis bijgtewoond door de familie van den jubilaris, waaronder diens bejaarde vader. I-Ioewél op den eigenlijken dag van het jubileum (30 Maart j.l.) reeds teen receptie gehouden was, kwamen nog talrijke per sonen w.o. vele E.E. Heeren geestelijken den jubilaris gelukwenschen. De viering werd met een plechtig Lof waaronder het Te Deum gezongen werd, besloten. Broeder Ireneus t. In aansluiting aan ons bericht van gis teren kunen we thans melden, dat de Eerw. Broeder, dia gisteren op de Hobbe- makadte door een beroerte getroffen in eenzakte en kort'daarna overleed, Broeder Ireneus is. De Eerw. Broeder-Ireneus (in de wereld G. A, Schijvens) gaf onderwijs aan de St. Vincentius-scholen aan de Stadhouderskade ie Amsterdam. -Op den dag van ziin plotseling sterven had de 65- jarigte broeder zijn gewone dagtaak nog verricht. Hij leed sinds langen tijd aan suikerziekte, doch zijn gezondheidstoestand was gisteren geenszins zoodanig, dat nie mand een zoo plotseling verscheiden had verwacht. Binnengedragen in het Zuiderbad werd dten Eerw. Broeder aldaar door pater Bar- romeu3 de Groeve de H. Absolutie toege diend, hetgeen wij reeds berichtten. Zonder tot het btewustzijn te zijn geko men gaf hij den geest, na nog onder voor waarde het H. Oliesel otnvangen te heb ben. „Meb.'' Land- en Tuinbouw HAARLEM. De bloembollenbeurs was druk bezocht; er werd echter weinig ge handeld. Dé volgende prijzen werden be steed voor gladiolussen van 12 c.M. en op: America 5, Halley ƒ2.50, Baron Hulot f 5, Mr. Mark f 6, Niagara 3.GO, Lucie 10, LTimnaculée 6, Mr. Frank Pendleton 6.50, Mr. Wietze 6. Plantgoed van 4-6 c.M.: Niagara 0.45, America 0.75, Mr. Frank Pendleton f 1.10 Catharina f 3.50, Halley 0,40, Wilbrink 0.60, Stand van het mond- en klauwzeer in Nederland gedurende de week van 28 Maart tot 4 April: Aantal Provinciën. Vcabeslagco. Gemeenten. Groningen 24 12 Friesland 104 17 Drenthe 10 Ti Overijssel 53 >15 Gelderland 17 9 Utrecht 30 11 Noord-IIolland 103 34 Zuid-Holland 164 47 Zeeland 7, 7 Noord-Brabant 109 39 Limburg- 32 9 In het eglieele Rijk 653 205 RECHTSZAKEN. HAARLEMSCHE RECHTBANK. In September 1919 trad de kantoorbe diende A. H., bij den deurwaarder V., te Hoofddorp, in dienst. Hij moest daar de boekhouding bijhouden en beheerde te vens de kas. In plaats van het vertrou wen, dat de patroon in hem stelde, waar dig te toonen, verduisterde hij op verschil lende tijdstippen groote en kleine bedra gen geld. In zijn boekhouding ontstonden vele onregelmatigheden, welke bij de kas controle werden ontdekt. De gezamenlijke som, welke niet gedekt was, beliep ruim f900. H. had voor de politie alles bekend. Hij ging veel uit, zette de tering niet naar de nering en was zóó tot zijn laakbare daad gekomen. De eisch luidde: één maand. HOOGE RAAD. De Hooge Raad deed uitspraak in zak» de cassatieberoepen van den Minister fan Financiën en den prooureur-gêneraal bij het gerechtshof té Amsterdam tegen een arrest van dat Hof, waarbij K. F. 3. Z. van alle rechtsvervolging is ontslagen met betrekking tot een vervolging wegens het niet vertoonen van een kiwitafitie wegens betaalden accijns voör een geslachte koe in een slachtplaats te H i 11 e g o m, in welke zaak de beklaagde zich had beroe pen op het aanwezig-zijn van het geval van noodslachting. De beroepen werden verworpen, waardoor het arrest van liet gerechtshof voornoemd, waarbij het aan wezig-zijn van het geval van noodslach ting werd aangenomen, is gehandhaafd. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Ondertrouwd: C. Goeman jm. 37 j. en T. Delsasso jd. 26 j. I. Frankfort wednr. 37 j. en H. van Frank jd. 27 j. N. E. Dool jm. 23 j. en C. W. van der Wilk jd. 31 j. W. F. van Wijk jm. 23 j. en II. J. van Galen jd. 22 j. W. Zeilstra wednr. 32 j. en G. S. C. Blóte jd. 33 j. H. San ders jm. 26 j. en L. Bernard jd. 28 j. A. P. Speekman jm. en M. C. Monde jd. G. P. van Tienhoven jm. 29 j. en N. M. C. Hoyack jd. 22 j. J. F. C. van den Burg jm. 24 j. en P. P. J. van der Vlist jd. 20 j. G. H. Kleinhans wednr. 44 j. en M. E. van Abswoude jd. 40 j. L. J. H. Luxem bourg jm. 23 j. en C. J. F. M. Paulssen jd. 21 j. G. J. Biesot gesch. m. 46 j. en T. Landkroon jd. 34 j. P. Klaver jm. 27 j. en C. M. Boots jd. 23 j. J. H. de Winter jm. 26 j. en M. Prins jd. 25 j. R. A. E. van Thuyne jm. 29 j. en J. Prevo jd. 24 j. B. J. van der Lingen jm. 22 j. en C. Philippo jd. 23 j. P. Pillekers jm. 27 j. en M. Kurrels jd. 24 j. J. L. van As jm. 25 j. en S. E. van der Heijden jd. 25 j. HU.LEGOM. Geboren: Z. van Leiten en Weijers. Overleden: J. v. d. Schrier m. 62 j. M. A. Alders m. 31 j. ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: Z. van v. Nieuwpoort en Tijsterma. D. van v. d. Burg en in t Veen. Z< van Uithol en Kleijne. Z. van IJkema en Koblenzweij. Levenl. z. van Stoop en Piek. Overleden: A. Batenburg wed. v. W. v. d. Bosch 78 j. Gehuwd: H. v. d. Leden jm. 26 j. en H. Schinkel jd. 21 j. TER-AAR. Geboren: Z. van Versluis en Wilte- rnan. Z. van Van Leening en Den Bra ve. Z. van Hoogervorst en Heemskerk. D. van Brand en Hekman. Z. van Hart veld en Van der Zwaan. Z. van Van Leeuwen en Den Brave. Z. van Haber- niehl en Lam. D. van Verlaan en Hek man. Z. van Kempenaar en Treur. Z. van Van Vlet en Van der Graaf. D. van Vermeulen en Van den Ilaven. D. van Boekensteijn en Verhagen. Z. van Breukman en Heemskerk. Z. van Voordouw en Schellingerhout. D. van Van der Vlugt en Venne. Overleden: D. van Amsterdam 89 j. wed. van G. van Heteren. J. Verlaan 92 j. echtg. van J. Hillebrand. M. C. van Eijik 85 j. J. N. van der Pijl 2 j. N. J. Vuyk 1 j. Gehuwd: S. Binnekamp 23 j. en M. van der Ster 20 j. BODEGRAVEN. Geboren: Martinus, z. van B. 3e- zuijen en J. van t Wout. Wouterina, d. van A. Steefland en K. van Vliet. Johannes Beruardus, z. van P. D. Oskam en A. A. van Eijk. Wilhelmina Maria, d. van G. Walraven en W. M. Kouwenho- yen. Wilhelmina Gijsberta, d. van G. A. Kromwijk en W. G. Oorschot. Pieter- tje, d. van M. Koom en E. A. Vlot. Pieter Gijsbertus, z. van G. v. Dam en A. v. Leeuwen. Ondertrouwd: L. Nijssen 30 j. en C. M. Sanders 23 j. J. J. M. van Velzen 25 j. en C. P. Oudejans 23 j. A. Demoed 27 j. en C. M. Meerveld 25 j. H. Kos ter 26 j. en J. Hoofdman 23 j. Getrouwd: L. A. Blok 27 j. en M. Oliemans 24 j. Ondertrouwd: L. v. Til en L. v. d. Vooren. H. J. M. Wil Iers en M. J. H. Jenje. P. A. Zeestraten en A. M. v. d. Meer. Een les in de Hawaiiaansche letteren, ater Reginald IJzendoorn schrijft in Vriend der H. H. Harten": >ór 1820 dadhten de Hawaiianen er niet aan hunne gedachten op papier te ijW De legenden van hel land werden 4? barden mondelings aan hunne leer- "i overgeleverd. siert dien hebben de protestaritsche zen- ?eu allerlei boeken in de Hawaiiaan- taal uitgegeven: catechiamusboekj'es, 'Is, schoolboeken, aardrijkskunde, ster- rode. meetkunde, gezondheidsleer enz. *aren meestal vertalingen van Engel- werken. Ook preeken werden uitgege- «n later eveneens min-stichteliike re 's en wonderbare geschiedenissen. eenige oorspronkelijke boek door in- ïtagen geschreven .is waarschijnlijk de kicdenis van Hawaii, door de leerlingen Zogenaamde Hoogere burgerschool van Jina-Luna te boek gesteld. "langs heeft men bovendien de oude ziiaansche overleveringen door Kanak- laten opschrijven. Deze zijn in proza heven. De oeroud'e overleveringen, die •roiën duizende jaren oud zijn, waren in tenminste ze werden gezongten en "u ook in versvorm neergeschreven, 'waarin nu eigenlijk de versificatie be- ik niet met zekerheid kunnen'ach- "bn: er is noch rijm. noch maat in te eirt men vindt er geen bepaald aan- fcttc-rr onderscheid tusschen poëzie en proza uit te maken. Ik sprak zooeven van het zingen di°r ver zen en daaruit zou men op kunnen malven, dat er een zekere maat moet bestaan: toch is zulks niet het gteval en daarom zou ik beter kunnen spreken van neuriën of jodelen, en hun zang doet ook denken aan ons psalm- odieeren. Heden ten dage wordt eten groot aantal weekbladen door Hawaiianen geredigeerd, maar ze zijn grootend eek uit het Engelsch vertaald. In die kranten vindt mten echter ook. wat ik als de ecnigste uiting van Ha waiiaansche litetratuur beschouw, namelijk .de eigenaardige doodsberichten. Om er een denkbeeld van te geven, zal ik-een specimen gedeelteliik voor u vertalen. MIJN LIEVE MOEDER, ROSA KAMAKA KAPUAHELANI IS -OVERLEDEN. (Het is een ingezonden stuk in de krant ..Nupepa Kuokoa" Het Onafhanke lijk e Nieuwsblad; vandaar de vol gende aanspraak): O mijn Kuokoa, de voornaamste lieveling der Stille Zuiderzee, dite als de bliksem, haar licht schitteren doet over de gëheele wereld: geef inij een plaatsje in je ko lommen, ten op-je wangen, voor mijn last, voor mijn tranen, voor mijn treurige vracht; draag ze voor mij lot dat al de talrijke vrienden van mijn moederlief het hooren; zij die woonen. waar die zon opkomt tot waar ze ondergaat. Hartelijke groeten. Mijn moeder, die ik zoo beminde met mijn diepgewond hart, heeft ons verlaten op den 23ste-n Septmber 1919, to Waiakea, Hilo, Hawaii. Ons tweeën heeft zo verlaten, haar lievtelingen, die haar niet kunnen missen, en haar talrijke kleinkinderen, en haar fa milie in rouw VVoe! Wat een droefheid! Mijn liave Ma was geboren te Kalaftiki Zuid Kona, Hawaii, en ze was wel over 63 jaar oud toen ze de frassche lucht van dit aardsche leven uitademde. O Kona, waar de wolkten uit de zee he melvaart rijzen; o Kona van de veelkleuri ge zee, Kona van de kalme zee, van de bran ding; o Kona van God's blauwe zee! de eteretgeborene, die je met zooveel pijn inliet leven gebracht hebt, ze is overleden, ze is verdwenen, ze is den weg opgegaan, van waar men niet meer terug komt. Nooit zal je haar stem meer hoeren; nooit zal zij je geliefd strand meer betreden. O Liefde! En gij, mijn heeren broeders,, gij. o Kaohi. zonnestraal van het strand van Kealakekua, ten ook gij Kailua. glorie van Hihee, plaatseri waar ik en mijn moeder zoo zorgloos woonden in dc omheining waar de Eka wind den groml liefkoosde. Wee! Medelijden! O geliefdte wegen, waar over ik en mijn moeder met mijn eigen lievelingen zoo vaak gegaan zijn, nooit zal ze u weer begaan (Uit het volgtende blijkt da.t ze slechts een broeder heeft, wiens naam Hugo is; en zoo schijnt ze hier naampiaatsen rnet den titel van heerbroeders te'vereeren). O Holualoa (een dorp in Kona), bewaai- erd door dte bladeren der kokospalmen; o Kalialuu met de schuimende wateren van Helani, waarin ik en mijn moeder zoo dik wijls gingen baden. Wee! het doet mij pijn als ik aan je dtenk. (Andere dorpen, stroompjes, .bergen en stranden worden nu kond gedaan, dat ze Ma nooit, meer zullen zien of hooren; ten lange laatste „En gij, o preekstoel (voor „kerk",) van Pukaana, met je beminde muren, je zult haar stem niet moer hooren; haar voeten zullen je vloer niet meer betreden, waar re zoo aan gewend was; leerlingen van de Sabbath schoei, leden van de congregatie, broeders, vaders, grootoudere, familie in het werk des Heeren. nooit zult ge haar meer hooren zingen in de Sabbathschool; want de kruik is gebroken, en het water is weggevloeid en het zal niet meer ge vonden worden; als een bloem die ont luikt in den morgen, maar verwelkt als de zonnestralen haar treffen, zoo is zij zacht jes den weg opgegaan, van waar men niet meer terugkomt. O welke droefheid! Mijn moeders karakter was als volgt: Ze hield werkelijk veel van haar kinderen., klein kinderen, van haar broeders en haar ge- heele familie. Zij was zachtmoedig en vriendelijk, en gastvrij jegens allen, die ons kwamen bezoeken. Haar weerga was in de familie niet gevonden; ze was vlij tig en bekwaam in allerlei huiswerk. Mat- tenmaken was kinderspel voor haar. He laas, als ik aan mijn lieve moeder denk zou de liefde verduisteren als hel mogelijk ware. Het grootste gedeelte haars levens bracht ze door met mijn beste broer, Hugo Ivanae Kapuahelani te Honolulu, waar ons beider Vader eerst stierf. Moeder al leen bleef ons over, en wij tweetjes voch ten om haar; soms woonde ze met mijn broer, en soms met mij. Verleden jaar in 1918, kwam mijn broer onze lieve Moe halen en bracht haar naar Honolulu; se dert dan waren wc gescheiden tot den 27sten Juni 1919, toen ik in Waiakea, Hilo ging wonen, en mijn Ma beval, dit nieuw land te komen bezoeken en met mij te wonen, in dit vreemde land, daar mijn gemaal (gemaal, zegt ze, ofschoon er niets vorstelijks is in haar noch in haar rnan), in Kailua, Noord Kona, woonde, om in ons onderhoud te voorzien en ik woon de alleen in dit vreemde land met mijri „kronen" (kinderen) cn deed mijn best ge duld te hebben met de teleurstellingen van dit ondermaansche. In de eerste week van Augustus kwam mijn moeder met mijn schoonzuster op de Woensdagsche boot. Ik wachtte op den weg tol ze aankwamen. Ik was gedeelte lijk verheugd en gedeeltelijk bedroefd: Verheugd omdat ik miji^ moe terug zag en bedroefd omdat ze zoo mager was. „Ze riep luide toen ze me zag; en ik riep luide tot haar, en toen de auto stil hield vielen we elkaar om de hals cn kusten elkaar, en mijn lichaam beefde van kin derlijke liefde; mijn moeder was buiten adem. cn zoo gingen we naar huis, rus ten vier keer eer we aan het dorp kwa men, en we gingen tot ze buiten adem was, en dan haalde ik een emmer water om haar af te koelen tot ze weer bijkwam. O wee! wat een vreemde ziekte was dat! (En nu komt er een lange beschrijving in alle bijzonderheden, hoe de moeder zie ker en zieker werd; hoe ze Kwakzalverij en geneesmiddelen gebruikte, hoe Tante Makue ter hulp kwam; alles te vergeefs. Ten lange laatste halen ze den dokter, die slechts zeggen kon, dat de loDgen vol gaten waren, en er niets meer aan te doen viel. De laatste oogcnblikken worden be schreven en ook de begrafenis; daarna volgt een dankzegging voor de sterkte die God haar verleend heeft onder die zware beproeving en eindelijk „Met deze gebéden eindig ik, en dank cn zegen al mijn vrienden en bekenden voor hun bewijzen van deelneming bij bet overlijden van mijn geliefde moeder, die we hier niet meer zullen ontmoeten. Ik ben de dochter, die van haar moeder beroofd is. Mrs*. Maraéa Haie&mau.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 5