Yeednak JU8QS" mi tiJER. ARTIKELEN K Nisawe modellen Kerkboeken Rozenkranzen Professieprentjes Eerste en Mitijt H. Co»*. Ge wilt naar kantoori INSTITUUT PONT Communiën, het aantal lczingeit, 'cfTf?ussen enz In het afgeloopen jaar, waaruit blijkt, dat de Vereeniging er steeds op uit is haar leden zoowel op geestelijk alsop stoffelijk gebied telkens icr? goeds aan te bicden. Aan het slot van de vergadering werd nog een interessante beschouwing gehou den betreffende de vraag: „Wat is spiri tisme". Deze vraag werd gedaan naar aan leiding van een bijgewoonde seance, door iemand, die nfet wist dat zulks voor een Katholiek vei-boden was. Uit de verhalen van"dien geloofwaardigen en zeer betrouw- baibn pemoon, werd ten duidelijkste het bewijs geleverd, dat spiritisme bedrog is of werk van den duivel. De Verschillende vragen over dat onder werp werden door den Geestelijken Advi seur, Pater Frigge, zeer ten genoegen der leden beantwoord. maatschappij voor toonkunst. Xog maar enkele weken is het geladen, 'dat do „Maatschappij voor Toonkunst" ha ren leden een belangrijk solisten-concert aanbood, nu stelde; zij om> in de gelegenheid te kunnen genieten van „het Concertgebouw sextet". Naar waarheid heeft men kunnen genieten van de mooie klanken van piano, fluit, hobo, klarinet, waldhoorn en fagot, respectievelijk bespeeld door de beeren Evert Cornells, Nic. Klasen, C. Blanchard, P. Swager, H. Tak en I. Groen. Aange vangen werd met een adagio en rondo van Mozart, waaruit weer de gemoedelijk op gewekte toon sprak, waaraan db talloos vele werken van genoemden groeten com ponist kenbaar zijn. Zeer begrijpelijk is 't, dat een componist zich aangetrokken ge voelt voor blaasinstrumenten, te schrijven, aangezien zij zoo uitermate geschikt zijn tot het spelen van mooie zangerige melodieën, en tot het ten toon spreiden van meester lijke. techniek. Het quintet op. 16 van Beet hoven is omstreeks 1S06 gecomponeerd. Dit werk vertoont duidelijk den invloed van Mozart, die een dergelijk werk in dezelfde bezetting en in denzelfden toonaard heeft geschreven. Waarschijnlijk is dit quintet opzettelijk door den grooten meester tot voorbeeld genomen, want volgens deskundi gen heeft BeethoWn hiermede hulde willen brengen aan zijnen voorganger. Hei „Grave" zet in ernstig van toon ieder instrument wordt volgens zijn eigbn klank karakter naar voren gebracht, "waardoor een mooie geluidscombinatie wordt verkre gen. In het „Allegro" wordt het hoofdthe ma eerst door de piano in zijn geheel ge- spebld, later door de blaasinstrumenten overgenomen, evenals in het tweede thema, dat met sierlijke figuratie door de piano wordt opgeluisterd. Ook in den Nasatz ig de piano hoofdpersoon, terwijl db blaasin strumenten in de doorvoering flink aan het woord zijn. Innig van zangrijke melodie is het,.Andante Cantqbilé", zonnig van stem ming. In het laatste deel, wanneer door al le instumenten unisono en in volle kracht de doorwerking wordt ingezet, laat Beet hoven een staaltje zien van zijn machtig kunnen, om met den terugkeer van het hoofdthema genoeglijk te eindigen. Do fluitist Klasen speelde, waardig gt- sëcundeerd ddor dbn pianist „Trockene Blumen" van Schubert, van hem die tijcXms zijn leven zooveel- ellende geke-na heeft. Het verwijt „te lang", wat heel dik wijls aan Schuberts instrumentale muziek wordt gemaakt, is op deze compositie mei variaties toch zeker niet! van toepassing. Heerlijk klonk het zilveren geluid van het mooib instrument door de goedgevulde zaal en muzikaal en technisch was het spel van beide solisten. Van den grooten Franschen muziektheoreticus Rameau werd een suite gbspeeld, vooor sextet bewerkt door den veel belovenden Hollandschen componist Dresden. Wondermooi was het geroep en ge!ok van de vogels in „le Rappel des Oi-eaux". Ten slott'e werd een „Caprice sur des airs danoïs et' russes" van Saint-Saens ten gehoore gebracht. Dat de uitvoering in alle opzichten uitne mend is geweest, heeft ieder kunnbn hoo- ren, en behoeft dri> geen betoog; groot mu zikaal genot heeft dit zestal kunstenaars ons verschaft. Het moet een voorrecht voor ieder geweest zijn, kennis te maken met zulke mooie werken (die men zoo weinig hoort uitvoeren), en dank moet hiervoor gebracht wordbn aan het bestuur der Leld- sche Maatschappij voor Toonkunst. J. K. Bij beschikking van den Miniver van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van 9 April 1920, is, te rekenbn van 1 Jan. 1920, bevorderd tot amanuensis le klasse- bij de scheikunde aan de Rijksunversiteit alhier de heer P. Kriek, thans amanuensis 2e klaase. Voor het machinisten^examen diplo ma A slaagde te 's-Gravenhage de heer J- C. Hoogeveen, alhier. Als bijzonder heid zij hier vermeld, dat de examen commissie den heer Hoogeveen voor zijn goed afgelegd examen een stop- liorloge heeft geschonken. Gisterenmiddag te half vier werd op do Hoogewoerd nabij de Barbarasteeg een bakkerswagen door een automobiel aangereden. Het gevolg was, dat ver scheidene brooden uit den wagen vie len, waarvoor door d<m bestuurder der auto f 5.— als schadevergoeding werd betaald Tc kwart voor vkt gisterenmiddag reed de met twee paarden bespannen wagen van den brandstoffenhandelaar v. Haasteren, tegen een lantaarnpaal der eleclrische verlichting tegenover perceel 1-18 op de Breestraat- Do oorzaak hiervan was. dat de'bestuurdor van den wagen mor-1 ■•'(wijken voor de electrische tram en een aanrijding met een kinderwagen of de lantaarnpaal onvermijdelijk was. Hij koos het laalsle. Aan de lantaarn paal werd eenige schade toegebracht. Be Ec-Gijselaar-bank. Naar v. ij vernemen zal op Vrijdag 23 April de De-Gijselaarbank worden onthuld voor de belangstellende burgerij, aan •wier nieuwsgierigheid wij reeds enkele weken terug hebben voldaan, door een beschrijving van de bank te geven. Het comité uit de burgerij, welks voor zitter mr. v. d. Lip is, zal dan met genoo- digden, w. o. de Raadsleden, samenkomen op een nader te bepalen uur in de re ceptiekamer van de Stadszaal. Vandaar zal men naar het Kort Rapen burg gaan, waar muziek de korte plech tigheid der onthulling zal opluisteren. Den R. K. schippers zij er ten over vloede, hopen we op gewezen, dat zij allen morgen ter vergadering worden ver wacht. Wij herinneren aan den inderdaad veel belovenden feestavond der R. K. Handels reizigers-Ver., morgenavond in den foyer van de Stadsgehoorzaal. Wie een aange- namen avond wenscht, ontbreke er niet! Zooals reeds eerder medeg^leeld, zal in de Stadszaal van 21 tot en rrtet 28 April de „L. A. W. E. T." gehouden wor den, de Leidsche Algemeene Winkel-Eta lage-Tentoonstelling. In bet belang der winkeliers, die daar aan meedoen, zou wat meer publiciteit wel gewensclit zijn! Men verzoekt ons mede te deelen dat Woensdag a.s. voor de leden van den K. K. een lezing zal worden gehouden, waarna gezellig samenzijn in den foyer der Stadsgehoorzaal. Een verslag van de gisterenavond ge houden vergadering der Maatschappij van Letterkunde moeten wij tot Maandag uit stellen. Uit de Omgeving. noordwijk. Statuten. Met de „St.ci." zijn verzon den de Koninklijk goedgekeurde, gewijzigde statuten van de Maatschappij tot hotelex ploitatie „Huis ter Duin" alhier. leimuiden. Burgerwacht-Propaganca-avortd. Don derdagavond werd in cafh Sneeboer door de burgerwacht „Onss belang" eene propa- ganda-avond gehouden, waarin Generaal- Majoor Weber als spreker optrad. De voor zitter opende- db vergadering en riep de tal rijke aanwezige hartelijk welkom, waar na hij het woord gaf aan den geachten spreker. Als propagandist voor de burger wacht zette deze het do'el en streven der burgerwachten in duidelijke woorden uit een. Met tal van voorbeelden toonde hij aan wat revolutie ons brengt wanneer wij een blik werpen in Duitschland, Rusland, Hongarije. Tevens gaf hij vele wenken hoe de oefening moet zijn van de burgerwach ten. Met krachtige woorden epoorde spre ker de aanwezigen, vooral de mèergegoe- den aan, eenparig aan te sluSten aan de burgerwachten, opdat, wanneer \de urt?n/ van gevaar voor het wettig gezag mochten aanbreken, allen zullen medewerken door daden voor handhaving van orde en rust. Hierna bestond gelegenljrid om zich nog aan te melden als leden voor de bur gerwacht, waarvan door velen gebruik ge maakt werd. Nadat allen dank gebracht was voor de trouwe opkomst, werd deze goedgeslaagde propaganrin-avond, door den voorzitter gesloten. Voortaan zullen de oefeningen in de zomermaanden buiten het gebouw gehoudbn worden. Er werd ook eene propaganda-commissie efevormd om degenen die maar eenigszins lid van de burgerwacht kunnen zijn, daar toe te doen besluiten. zoeterwoude. Coop. Boeren Spaar- en Leenbank. Een verslag van de vergadering dezer in stelling moeten wij tot Maandag uitstel len. warmond. „St. Matthias". Zondagavond geeft Warmondsch R. K. Muziek- eii Toonrel- vereeniging „St. Matthias" baar laatste winteruitvoering. Door hel to mee! zal worden opgevoerd „Pastor Bonus", „De Goede Herder", dramatisch tooneelspel in drie bedrijven. Het gebeeiï programma is van dien aard, dat we een iodi-.r, die hiervoor in de geleg ndiei.l is, moeten aanraden dezen avond Dij ie wonen, over tuigd dat we zijn, dat een ieder voldaan naar buis zal gaan. nieuwkoop. Vergiftiging. Een 2-jarig kind van J. S. dronk vanmorgen een fleschje haar water leeg, wat noodlottig gevolg gehad zou hebben, indien niet terstond genees kundige hulp was ingeroepen. nüordwijkerhout. Distributie. Broodkaarten en brand- stoffenkaartcn afhalen: voor Wijk B Maandag 32 April, voor Wijk C Dinsdag 13 April, voor Wijk A (Zilk) Woensdag 14 April, voor Wijk D Donderdag 15 April, voor Wijk E en F. Vrijdag 16 April. Agenda der vergaderingen van bij het Plaatselijk Comité der K.S.A. te Leiden aangesloten vereenigïngen. Prop. Club. „St-Petrus". Dinsdag 13 April. 'Sluiting der Apologische Cursus, in de Groote Stadszaal des avonds te halfnegen. Onderwerp: „De schoonheid van het II. R. Kath. Geloof', door Pater Borroraeus de Greeve, O. F. M. Toegang vrij voor iedereen. r.-k. d.-Vrouwenbond. Woensdag 14 April 8 uur. Vergadering in de Graanbeuns ingang Burgsteeg. Lezing Paler Vrijmoed. ZONDAG. Leiden. 4 uur. Vergadering R. K. Schippers in Patronaatsgc-, bouw, Hooigracht. ZONDAG. Leiden. Haif acht in de Har- tebrugskerk H. Mis mei; algem. H. Communie voor de Afdeeling Lei den van den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St.- P.aphaël". MAANDAG. Leidbn. Half acht in het „St.-Antoniuspat'ronaat" aan de Haarlemmerstraat, 17e Jaarfeest viering van de afdeeling Leiden van den Ned. R.-K. Bond. van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ingezonden Mededeelingen k 45 cent per regel, Zaterdags 60 cent. Heeren Fantaisiehoe- den. Dames Hand schoenen. 3746_ H. A. TIMMERMAN, Hofl.,N. Rijn 46. Tel. 142 WT Kaarten voor de FEESTAVOND op Zondag II April van de R.K. Vereeniging van Handelsreizigers, zijn ook te verkrijgen bij den Heer W. WARNECKE, Stationsweg 4. Tel. 1516 Raphael". Toegankelijk voor het geheele Katholieke Spoor- en Tram wegpersoneel. leiden Dinsdag 8 uur, vergadering R.-K. Werkmteestersbond „St. Pan- cratius Patronaat", Hooigracht 18. alphen aan den rijn. dinsdag. 3 uur n.m. vergadering der R.-K. schoenmakerspatroonsvereeniging „St.-Crispijn". RECHTSZAKEN. De moord te Millirtgen. De Arnhem sclue rechtbank heeft gisteren behandeld de zaak legen Th. L., beklaagd van den moord op de beide gtezustere Mackay te Millingen gepleegd. Het O. M. eischtie beklaagde's veroordeeling tot le venslange gevangenisstraf. Faillissementen. Geëindigd: hét faillissement van J. Straver, Alphen a. d. Rijn. Gemengde Berichten. Toen Woensdag de dames, die zich vrijwillig en belangeloos belast ten met de distributie v?n broodkaarten, het lokaal en het gebouw van de H. B. S. aan de Stadliouderslaan te Den Haag be traden, vonden zij de kachel uit, en een timmerman lustig aan het hameren. Op haar protest tegen beide minder aangena me verschijnselen, kregen zij, ten ant woord, dat er van gemeentewege van 1 /Ppril niet meer gestookt wordt, terwijl de timmerman zich bepaalde tot de verkla ring, dat hij zijn orders had; daarmede uit. Deze min heusche bejegening is daarop gevolgd door een uittocht der dames. Zij staakten! r 1 „Vad." Op de stichting Groot Emaus te Ermelo (Geld.) had dezer dagen een ernstig ongeval plaats. Aldaar is een huis in aanbouw, welk werk is aangeno men door Gebr. Werksen uit Amersfoort Op een steiger van dat huis, twee meter boven den grond, stonden vijf metselaars te metselen, toen plotseling een der kor telings brak, waarschijnlijk doordat een der opperlieden een bak met specie wat schielijk in een op dien steiger staanden specieton stortte. Alle op den steiger staan de personen stortten naar bene den, terwijl tevens een stuk nieuw ge metselde muur naar beneden kwam, waardoor allen onder liet steen en puin bedolven werden. Nadat de getroffenen onder het puin waren weggehaald, ver leenden een tweetal ontboden gestichtsge- neesbeeren heelkundige hulp. Het bleek, dat twee personen nog al ernstig gekneusd waren, terwijl de drie anderen er met eenige ontveilingen afkwamen. Twee bootwerkers te A m- sterdam vatten 'onlangs liet voornemen op een collega van den Spaarndammerdijk af te helpen van enkele schamele kost baarheden, die hij in huis had. Toen de bewoner zijn schoonmoeder wegbracht naar haar woning, sloegen ze hun slag. Ze braken eenige kasten open en bemachtigden f4 aan geld, een gou den en een zilveren horloge, een gouden collier en eenige gouden ringen. Een vrouwelijke kennis der daders bracht het zaakje voor hen naar den lom merd. De eigenaar der gestolen voorwerpen kocht een gedeelte terug voor f89,75, doch lijdt door het verlies der overige dingen nog een schade van minstens 200 gulden. De „solidaire" heeren zijn tot 10 maan den gevangenisstraf veroordeeld. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 9 April. Veemarkt. Aangevoerd 3 stieren f200 a f570, 261 kalf- en melk koeien f -250 a 750, 1069 varekoeien f 200 a f525, 197 vette ossen en koeien f290f825, f 1.45—f 3.95 per K.G., 0 paarden f000—f000, 0 graskalveren f 0.afO.3 kalf (vette) 195 a f160, f2.35af2.70 p. K.G. 393 kalveren (nuchtere) f8 a f20, 132 schapen (vette) f 44.00—82.—, f 1.60 a f 1.76 p. Kg. 545 schapen (weide) f35.a 162.534 varkens (magere) f45.a f120,13 bokken of geiten f4 a f26, 700 Biggen f22 a f35, 0 Veulens f000,a f000.Vette varkens l'O.a f0.p. Kg. Ter markt aangevoerd 1530 Runderen, 396 Kalveren, 677 Schapen. ICaas. Aangevoerd 16 partijen, le soort Goudsche kaas, per50K.G. van f62f65. 2e soort per 50 K,G. van f00f00, le soort Lejdsche kaas pgr 50 Kg. van f62 tot f70. he'soort por 50 Kg. van f50.tot f60.— Handel voor Goudsche Kaas matig. Handel voor Leidsche Kaasmalig. Aan de Stadswaag gewogen: 31 partijen, 356 stuks, 3451 K.G. Gemeentelijke Aankondigingen. Verkoop van Katoen en Keper. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat voor inwoners van Leiden, op Maandag 12 April a.e. des mor gens van 912 uur in de Stadsgehoorzaal fa] alhier zal worden verkocht prima witte Katoen en beste Engelsche witte keper; (80 c.M. breed) tegen den prijs van: Witte Katoen per 10 el f4.70 JVitte Keper per 10 el f4.90. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 10 April 1920. Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat Maandag e.k. aan de Gemeentelijke Vischwinkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) VERSCHE SCHELV1SCH verkrijgbaar is af 0.15 per pond. N C. DE GIJSELAAR, Burg^me ester. Leiden, 10 April 1920. Geldigheid bon 4 der Normaal- margarinekaart (7e tijdvak.) De Burgemeester der Gemeente Leidea brengt ter algemeene kennis dat bon 4 der normaalmargarinekaart van het 7e tijd vak getóig is vanaf Zondag 11 April tot met Zondag 18 April 1920. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. de Leiden, 10 April 1920. LEIDEN, 10 April. Boter. Pri® fabrieksboter f2.55—0.00; prima boerenboltt f2.50—f2.60; 144/8, 25A6; 3130 K.G., HawW goed. Turf, Geen aanvoer. LEIDEN, 9 April Groentenvciling. - Spinazie fS.00—11.—Dien 18.00-10.-, pg 100 K.G., Raapstelen fO.SO0.50, Rabarbo f 0.301.60, Radijs f7.508.00, Salade f 2.50- f3.50, Seldery f0.4C -1.—Prei f 1.00S.0^ alles per 100, Bloemkool f0.220,40 p. stol |j Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht ïd den morga van 10 April 1920, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand761.1 Hyclisford. Laagste barometerstand .74S.6 Holyhead. Verwachting tot den avona van 31 Api Matige tot zwakke Zuidwestelijke Zuidelijke of Zuidoostelijken wind, aan kelijk opklarend, later toenemende Lcwd king met kans op regen, ochtend koudet dezelfde temperatuur overdag. GEVRAAGD een Smidsknecht en een Rijwielhersteller, bij 3737 H. B. STfPDONK, ROELOFARENSVEBI. RIJWIELEN. Te koop lste klas prima Heeren rijwiel en Luxe Damesrijwiel, geheel compleet voor spotprijs, ook genegen in te ruilen, volle garantie op fiets en banden. Adres Sigarenmagazijn Steenstr. 6 vlak over Boerhaave. 3743 Een JONGEMAN oud 35 jaar met flinke betrek kind zoekt langs dezen weg in kennis te komen, meteen jon- gedochter of weduwe, om na wederzijds goedvinden een Hu welijk aan te gaan. Brieven aan bur. van dit blad onder No. 3531 Tegen half Mei gevraagd een nette degelijke in net burger gezin zonder kinderen. Vereischte goed Katholiek env. g.g. v. Br. onder No. 3521 bureau v. dit blad. Het bekende middel tegen navuil, wordt tevens met veel succes gebruikt tegen branderigheid bij Koeien en is wederom verkrijgbaar bij onderstaande Weder- ver keepers: 3703 M. Hoogeveen, Alphen a. d. Rijn Firma L. Varossieau, Alphen C. J. Scheer, Bodegraven J. v. d. Knijff, Benthuizen Wed. J. Spruijt Boskoop J. M. van Schaik, Meie bij Bodegraven L. Straver, Hazerswoude A. A. van der Toet, Hazerswoude (Dorp) Mej. E. Broekes, Hoofd dorp Gebr. Witteman, Hoogmade J. M. A. Waterreus, Katwijk a. Zee.Joh. Hoogenboom, Koudekerk P. Voortman, LangeraarFirma Reijst Krak en Café Bremmer, Leiden C. Th. Beuk, Leimuiden J. Soede, Linschoten W. Blonk, Leidschendam J. H. van Zutphen, Montfoort G. A.van Leeuwen, Nieuwerbrug B. Otto, Nieuwe Wetering D. P. Kranenburg, Nieuwkoop J. Yreeke, Nieuw veen H. Caspers, Noordwijk binnen C. Bemelman, Noordwijker- hout E. Heijdra, Nootdorp J. Th. Six, Oude water Joh. Bonda, Oude-Wctering J. v.Berkel, Roelofarendsveen P. Hillenaar, Rijnsaler- woude J. R. van Grieken, Rijpwctering J. H.Röhreg,Sassenheim C.Burger,Sluipwijk C. M. Verhagen, Stompwijk M. de Bleeker en W. Hassel, Ter Aar Firma van* den Berg en van Rinkhuizen en Herminghuizen. Utrecht J. Bol, Valkenburg bij Leiden L. de Vries, Voorburg C. van Werkhoven, Voorhout D. v. d. Nieuwendijlc, Voorschoten M, Blonk, Waarder L. Francken, Warmond N. Winnubot, Wassenaar J. W.Bol, Willc-skop B.Grundmann, Woerden N. Bouthoorn, Woubruggc A. P. Verhoeff&Co., Zoetermeer W. G. van Niekerk, Zoeterwoude A. Tukker, Zwammerdam. De Fabrikanten Firma G. LOGGER, Voorstraat - DORDRECHT v LEIDEN. BOTERMARKT 26, TELEF. 5!9. Groote sorteering 3740 geschikt als Cadeau voor doch „kent niets". Geen nood! In den tijd van drie maanden baant ge U een zekeren weg als ge den dagcursus kantooropleiding volgt van heU NIEUWE RIJN 28 - TELEF. 1867 Ge ontvangt dan dagelijks onderricht in Machfneschrijven, Taal, Correspondentie, Beginselen Fr., D. en Eng. Talen, BoekEiouden, Handelsrekenen, Handelskennis. De geheele cursus kost slechts f50.-; depgewenscht in drie termijnen betaalbaar. Dit bedrag hebt geinéép maand terug, als ge met de hulp ook van ons G|2ATBS PLAATSINGSBUREAU, een GOEDE BETREKKING zult hebben verworven. Bij genoegzame medewerking van den leerling, kan hij van plaatsing zeker zyn, op grond ook van onze, gedurende de 10 jaren van het bestaan onz-er Instituten verworven relatiën. Daarom loopen deze cursussen elke 3 maanden vol. De nieuwe begint 19 APRIL. Bel eens op of kom eens praten. Gratis prospectus en inlichtingen dagelijks 912, 11/25 en 7—9 uur. "'8598

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2