\V. Het maxixriüm-aanlal terug te brcugten op 6. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter, na de rondvraag waarvan de lieer Zandbergen gebruik maakt, de verga dering. WOUBRUGGE. Een ploeg-demonstratie. De heer F. Heijns te 's-Gravenliage liet deze week alhier op het land van den heer A. Wis man een ploeg-demonstratie houden met het werktuig der toekomst, de Omsten- tractor, (waarom niet het Hollandsehe woord „trekker). Met groot gemak trok de motor een dub belen ploeg door het weiland, het 15 c.M. diep omscheurende, waarvoor anders 6 1 aarden noodig waren. In tegenstelling met vele andere trek kers heeft deze motor geen tanksysteem, doch heeft voor liet slippen nokken op de achterwielen. Met gemak kan per dag 2,5 H.A. geploegd worden. (De paarden wor den niet moede.) De demonstratie trok vrij wat kijkers, terwijl de heeren Heijns en C. Hoogendijk als agenten der tructors Riemer's Auto Maatschappij de noodige inlichtingen ver schaften. Daar de machine ook voor dorschwerk, als voor trekken op den weg, kan gebruikt worden, zien we hem mis schien nog eenmaal voor den melkwagen langs onze polderwegen tuffen. De motor werkt uitstekend en vlug. Volgens ken ners moest de constructie van den ploeg een kleine verandering ondergaan, wat best te verbeteren was, n.l. om de omge ploegde vilt beter te dekken. Volgens in formatie kost de motor f 4100 en de ploeg f500. KATWIJK AAN DEN RIJN. R. K. Kiesvereeniging. Donderdag avond vergaderde in lokaal Fennes de R. K. Kiesverecniging „Plicht en Eensgezind heid" alhier. Na opening, het zingen van het lied „Roomsche Blijdschap", en het lezen der notulen, kwam in behandeling Reglementswijziging. Aangezien de dis cussies zeer lang en soms heftig waren, is hot moeilijk hiervan verslag te doen. Het had tot gevolg dat het nestuur aftrad. Bij de nieuwe verkiezing werden als be stuursleden gekozen de heeren P. J. Aarts, C. v. d. Lubbe, H. Boskamp, F. J. Luijten, G. M. van Bemmel, C. Caspers en me$. Joh. Gaspers. De agenda kon niet geheel wor den afgedaan, dus werd de vergadering na behandeling van punt 4 gesloten. VOORHOUT. Distributie. De broodkaarten zullen worden uitgereikt op Maandag a.s. 12 April van des n.m. half drie tot half vijf uur ter gemeente-secretarie. LISSE. Geitenfckkerij. In de vergadering van de R. K. Geitenfokvereeniging „De Werk manskoe" bracht de secretaris een mooi gestyleerd jaarverslag uit. De rekening van den penningmeester sloot met een nadeelig saldo van f 15.71,5. Door den heer L. lvapiteijn werd een rnooi verslag uit gebracht van de op 28 Januari gehouden jaarvergadering van den Provincialen Bond. De aftredende bestuursleden wer den herkozen terwijl G. 't Hart werd ge kozen in de vacature C. van Leeuwen. De aanvankelijk op 28 April vastgestelde geitenkeuring werd tot naderen datum uit gesteld. Met warmte beval de voorzitter het koopen en eolporteeren van loten aan. Na een geanimeerde verloting van een .geit en eenige halsriemen en kettingen werd deze goedgeslaagde vergadering met den Christelijken groet gesloten. HAZERSWOUDE. Distributie. De nieuwe broodkaarten zijn verkrijgbaar: aan den Rijndijk (op het Levensmiddelenkantoor): op Maandag 12 April 1920 van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. voor gezinshoofden, wier namen beginnen met de letters van A tot en met N., en van 2 uur n.m. tot 4 uur n.m. voor gezins hoofden, wier namen beginnen met de lettere van O tot en met Z. Op het dorp (in hot Raadhuis): op Woensdag 14 April 1920 van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. voor gezinshoofden, wier na men beginnen met dc letters van A tot en met N, en van 2 uur n.m. tot 4 uur n.m. voor gezinshoofden wiern namen begin nen met de letters van O tot en met Z. Na vermelde dagen en uren worden geen broodkaarten meer afgegeven. Men wordt beleefd, doch dringend verzocht de broodkaarten zooveel mogelijk door ge zinsleden te laten afhalen. BODEGRAVEN. Voetbaïveieeniging „B. V. V." In hotel Van Haatten had een ledenvergade ring' plaats van genoemde vereeniging. De vergadering stond onder leiding van het voorl. bestuur. Na de voorlezing der notulen werden eenige nieuwe leden ge- baJloteerd welke alle werden aangeno men. Het ledental is hierdoor gestegen tot G4. Door den voorl. voorzitter werd verslag uitgebracht betreffende de pogin gen tot het huren van een terrein. Uit dit verslag bleek dat de heer Ilooimans het terrein wenscht te verhuren voor 10 gld. per week mits alleen des Zondags wordt gespeeld. Meerdere ïxxalen per week wordt alleen toegestaan voor een huur van 15 gld. per week. Na breedvoerige bespre kingen werd besloten het terrein te hu ren voor f 15 of minder, waardoor aan het verlangen der leden om meerdere malen te kunnen spelen wordt voldaan. Tot bestuursleden wei-den gekozen de heeren mr. H. E. La Gro, J. Beijen, A. Okkerse, A. Schuling, Fr. G. C. Wessels, W. Vink en L. Engelsman. De heer C. Ro denburg werd benoemd tot commissaris van materieel en werd als zoodanig ook aan het bestuur toegevoegd. Een plaats in het bestuur weid voorloopig vacant gela ten, terwijl deze zal worden ingenomen door den te benoemen aanvoerder van het le elftal. Na bespreking van eenige punten van huish. aard werd de vergadering gesloten. Wanneer de voorteekenen ons niet be driegen, belooft deze vereeniging zeer de gelijk in werking té treden. De leiding is in zeer goede handen terwijl in deze ge meente reeds een zeer goede medewer king merkbaar is. Men hoopt binnen ca. 3 weken het terrein bespeelbaar te hebben, waarna met een flink programma zal worden aangevangen. Distributie. Op vertoon der rantsoe- neeringskaart zal de uitreiking der nieu we broodkaarten plaats hebben: op Maan dag 12 April van 912 en op Dinsdag 13 April van 912 en van 2—5 uur aan het voormalig distributdebureau. Op Maandag 12 April van 33.30 uur bij den heer J. H. de Bruijn, Buitenkerk 10. Op Dinsdag 13 April \an 2.30—4.30 uur aan de Openba re School in de Meije. Op Woensdag 14 April van 9.30—10.30 uur bij den heer J. G. den Daas aan de Molen-brug; van 11 12 uur bij den heer A. van Riet W.L. 2, en van 2.30 tot 4 uur bij den heer C. Voor- douw, café te Nieuwerbrug. NOOTDORP. N. R.-K. Volksbond. Dinsdag verga derde de afd. van den N. R.-K. Volksbond in het R.-K. Vereenigingsgebcuw. Medegedeeld werd door den secretaris, dat de tooneelcluh „In liefde bloeiende" bereid was, op het Encycliekfeest haar medewerking te verlenen, op welk feest de heer De Lobel uit Haarlem een lezing zal houden. Door een der leden werd gevraagd, of door den Bond niets zou kunnen worden gedaan inzake de slechte drinkwatervoor- ziening. De voorzitter zeide betx-effende dit punt een onderzoek toe; hij zou de noodige stappen doen. Kr werd tevens besloten, om middelen te beramen, teneinde op Nootdorp een be tere medische hulp te vei'krijgen. Een Bestuursvoorstel inzake het graf- waarts brengen van overleden Bondshroe- ders door leden van den Bond, werd aange nomen. Een voorstel tot heffen van boete bij ver zuim op vergaderingen, ten bate van het vaandel, werd aangehouden tot de vol gende vergadering. Hierna hield de secretaris een korte le zing, waarin hij uiteenzette dat Katholiek- zijn en Socialisme onvereenigbaar zijn en scherp tegenover elkander staan. Met aan dacht werd naar deze uiteenzetting geluis terd en daarna ontspon zich een korte gedaehtenwïsseling. De secretaris beloof de op een volgende vergadering weder om een kore bespreking te zullen houden. Hierna ontspon zich een warme discus sie over het oprichten van een eigen too- neelelub. Vooral de secretaris, bestuurs lid van de tooneelelub v. d. Kath. Kring, verzette zich er tegen, 't Kwam niet tot een besluit. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze gesloten. De collecte voor „Hulp in nood" bracht slechts 0,62,5 op. NOORD WIJK. R. K. Volksbond. In de zaal van het Juvenaatsgebouw vergaderden Donderdag avond de leden van den R. K. Volksbond. De opkomst was goed. Na opening met den Clxr. groet werden bij ontstentenis van den secretaris de notulen der vorige ver gadering gelezen door den waarn. secreta ris, den heer J. Commandeur. De notulen werden ongewijzigd aangenomen. De voorzitter, de heer Buize, deelde me de, dat de benoeming van den geestelij ken adviseur door den Bisschop nog niet was geschiedt en daarom de aangekondig de installatie hedenavond niet kon plaats hebben. Daarna was het woord aan den heer A. H. Sohrama, voorzatter van de Coöp. Ver- bi-uiksvereeniging te Lisse, die het onder werp „Coöperatie" behandelde. Uit gege vens van verschillende coöperatieve ver- eenigingen, bijzonder uit dne te Lisse, toon de spreker het nut aan van een derge lijke coöperatie. Spr. gaf meerdere prac- tische wenken, waarmede men bij de op richting rekening moet houden en eindig de met den w ensch, dat het de afd. Noord- wijk mocht gelukken tot oprichting eener coöp. verbruiksvereenigang te geraken. Eenige vragen werden hierna tot genoe gen der vragers door spr. beantwoord. Een daverend applaus dankte spr. voor zijne lezing. Na door den voorzitter be dankt te zijn voor de duidelijke uiteenzet ting van het onderwerp, werd overgegaan tot behandeling van den beschrijvings brief der 30e Centr. Raadsvergadering, te houden op 17 April a.s. te Rotterdam. Op bijna alle punten werd den afgevaardigden vrij mandaat gegeven. Tot afgevaardig den werden gekozen de heeren H. Huize en P. Smit, resp. voorzitter en secretaris. Daarna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. LANGERAAR. L. T. B. Maandag, 2de Paaschdag, werd op initiatief van het bestuur der afdeeling Langeraar van den L. T. B. in café „Het Wapen vain Ter Aar" eene ver gadering gehouden van R. K. land- en tuinbouwers. N iet-leden zoowel als leden van den L. T. B. waren tot deze vergade ring toegelaten. Nadat door den voorzitter de bijeen komst was geopend met den Christelijken groet, werd het woord gegeven aan den WelEerw. heer Jac. N. Omtzigt, kapelaan alhier. De eerw. spreker had tot onderwerp gekozen: „De Land- en Tuinbouwersstaind in de maatschappij". De eerw. spr. toonde aan ten eerste den-invloed, welke uitgaat van den land- en tuinbouw, ten tweede de middelen om land- en tuinbouw sterk te maken. Op eenvoudige, duidelijke wijze bessprak Z.Eerw. het eerste punt. De landman, aldus spreker, is over het algemeen een arbeidzaam en tevreden mensch. Nergens voelt hij zich heter thuis dan bij zijn arbeid en in zijn gezin. Verwijderd van de gevaren van het wufte stadsleven is óok de akkerman over het algemeen een zedelijk en godsdienstig mensch. En, daar in ons land ruim een derde der bevolking in den land- en tuin bouw werkzaam is, kan men genist zeg gen, dat de land-j en tuinbouwtsand het heil is voor de maatschappij, want, be halve dat er vrede en geluk is in de meeste gezinnen, welke tot dien stand belmoren, oefent- die stand cok een ont zaglijken invloed uit in lichamelijk en stoffelijk, in sociaal en politiek, in zedelijk en godsdienstig opzicht) De gezondheid en de lichaamskracht deigenen die den akkerbouw bewerken, heeft groote waarde 'voor de maatschappij. Ook stoffelijk voordeel biedt dit bedrijf de maatschappij. Immers, voor hot be houd en den welstand van het volk, is voor alles .noo-clig, dat men te eten heeft. "NVelnu, hierin yoorziet op de eerste plaats de land- en akkerbouw. Ook onder sociaal opzicht heeft de land- en tuinbouw groo te verdiensten. Wie heeft hot meeste be lang hij het algemeen welzijn, hij de openbare orde, de tucht en de vrede? De akkerman. Bij hem zijn godsdienst, huis gezin en eigendom .heilig cn veilig. Ook heeft de land- en tuinbouw nog onder po litiek opzicht zijn voordeel voor de maat schappij. Vervolgens besprak Z.Eerw., hoe het land- en tuinbouwbedrijf zijn gunsti- gen invloed heeft op de zeden van een volk; hoe de landman afhankelijk 's van de natuur, hoe zijn gezond verstand -voortdurend hem herinnert, dat „aan Gods zegen, alles is gelegen", hoe hij daar om zich gedwongen gevoelt bij moeilijk heden zijn toevlucht te nemen tot God en tot zijn H. Kerk, en hoe hij daardoor ontvankelijk wordt voor de heilige lessen vain het evangelie en voor de wenken en wensohen der geestelijke overheid. Hier ging Z.Eerw. over tot het tweede puilt. Hij herinnerde er aan, hoe onze geestelijke overheid, bezorgd voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der geloovi- gen, hot middel heeft ter liand genomen van den tijd, waarin we leven, n.l. de or ganisatie. Hij toonde aan hoe de Bisschop niet ééns, maar herhaaldelijk, en telkens wanneer de gelegenheid zich voordeed, ons den weg heeft aangewezen naar de R. K. vereenigingen. Vervolgens behandelde spreker de vraag, waarom de R. K. vereenigingen in het leven zijn geroepen, n.l. om de gods dienstige, zedelijke en maatschappelijke belangen barer leden te bevorderen, ten einde daardoor de christelijke beginselen in de maatschappij terug te brengen. Verder deed hij uitkomen, hoe het in de toekomst gaan zal tusschen twee levens beschouwingen: het liberalisme en het daaruit voortgekomen socialisme, met al zijin vertakkingen, en het Katholicisme. Spreker wijst er op dat de aangewezen organisatie voor onze land- en tuinbou wers is de L. T. B., welke geenszins een der minste is onder de R. K. vereenigin gen. Ook in onze parochie is een afd. van den L. T .B. opgericht, maar, wil onze af deeling een bloeiende zijn, dan moeiten allen, die het land- en tuinbouwbedrijf uitoefeenen, lid zijn van den bond. Hij spoorde de leden aan, toch ijverige leden te zijn, propaganda te maken om ook de niet-leden te doen toetreden tot. de ver eeniging. Door zoo te handelen, handelt men in zijn eigen belang en handelt men tevens in 't belang der Katholieke Kerk. Het da/venénd applaus bewees, welken indruk deze lezing op de harten der hoor ders had gemaakt. De voorzifter bracht dank aan den eerw. spreker voor zijn leerzame lezing, dankte de leden voor de aandacht waarmede zij de lezing hadden gevolgd en sloot de ver gadering met den Christelijken groet. ZOETERWOUDE. Woningbouw. Door de bouwvereeni- ging, genaamd St. Joseph, gevestigd te Zoeterwoude, zal binnen korten tijd over gegaan worden tot heit bouwen van een 24-tal arbeiderswoningen, ter voorziening in den woningnood en tot verbetering van de volkshuisvesting. Land- en Tuinbouw. H oeniierf okke rij Te Rolde is een inrichting verrezen, denig op het vasteland van Europa, n.l. een groo te hoenderfokkerij, Amerikahnsch systeem. De prachtige machines, die duizenden tieren kunnen bevatten, zijn hiervoor üit Amerika geïmporteerd. De eerste kuikens worden over drie weken verwacht. Interes sant is het „keeren der eiereri'. Met een slag aan etn kruk worden duizenden eieren gekeerd. De fokkerij wordt beheerd door iemand, die jarenlang in Amerika ver toefde. Eierproductie is 'hoofddoel. In de twee dé plaats export van leghoenders enz. Stamboek-houding. 't Is voor vele veehouders in den te- genwoordigen tijd een harde dobber, nu voor de tweede, in enkele stallen zelfs voor de derde maal, hun vee door het mond- en kauwzeer wordt geteisterd, 't Is naar om aan te zaen hoe, vooral de jonge kalveren sterven als muizen, cn het behoeft niemand te verbazen, wanneer door dit alles de liefhebberij voor de fokkerij wel wat te loor gaat. Weliswaar is de aanfok van vee in deze streken wel niet hoofd zaak, maar toch houdt iedere boer gaar ne een tiental of meer kalfjes aan, om zoodoende ook eens een eigen gefokt dier te hebben, en niet steeds genoodzaakr~ te zijn duur vee in te koopen. Voor velen is het aantal uitvallers uit de melkerij zoo groot telken jare, dat een matige aanfok nog maar ten deele aan de behoefte voldoet. Aanfok echter die ten doel heeft voor koming van de behoefte aan düur vee, wordt gevoerd met maar een half doel. Hoofddoel moet zijn, iets te fokken, wat niet te koop is. Dat wil zeggen, men moet zich niet tevreden stellen met den aanfok van een dier, dat niet boven het middel matige staat, want die kan men veeltijds op volwassen leeftijd koopen voor min deren prijs als de opfok heeft gekost (te genwoordig zal dat niet gaan), maar men moet bedenken, dat juist die dieren, die boven anderen uitmunten, door hun eige naars slechts zeer zelden worden losgela ten. Wanneer ge er op let, zult ge bemer ken, dat zeer weinig S.-koeien worden ver handeld. Wat is daarvan de oorzaak? 'k Veronderstel, dat het u bekend is, dat een S.-koe er een is waarvan ook de vader en de moeder reeds waren ingeschreven. Men ziet menige koe verhandelen met een sitamboeknummer, maar meest zijn het registerdieren (gebrand met R.), d. w. z. dieren waarvan niet bekend is welke vader cn moeder ze hebben gehad. Blijkt na inschrijving een R.-dier goed te ver erven, dan wordt het nog enkele jaren •aangehouden, maar als het van goede vererving geen blijk geeft, of soms min der goed produceert, dan is het te koop voor een ander. Véle dezer dieren hebben dan ook geen hoogere waarde dan een niet ingeschre ven dier. Met een S.-dier is dat een an der geval. Die hebben alvast een paar ouders gehad die insclirijvingswaardig waren, en dus altijd boven het middelma tige uitgingen wat exterieur betreft. Dit kan van „wilde" of R.-dieren lang altijd. niet worden gezegd, en al wordt het ooK gezegd, heeft men niet de zekerheid daer- nfl van. V njj Wanneer men dus een S.-dier koopt, ie im een meerdere uitgaaf hiervoor niet mis. 1 plaatst, vooral als er bij het dier een melklijst kan worden overgelegd die aan billijk gestelde eischen kan voldoen. z 't Is dus juist op het fokken van dez« een soort dieren waarop men zicli dient too*t« 0p leggen. „Hoe?" vraagt ge. Wel door ge. bruik te maken van fokmateriaal dat. door too: zijn voorgeslacht veel zekerheid geel; i voor het verwekken van goede nakome. >epl lingen. Over de juiste wijze waarop teelt, ede keus enzoovoort dient" plaats le hebben, gat zal naar we hopen in een volgend artikel' nog wel eens worden gehandeld. Hoofd, ^el doel van dit schrijven is de fokkers aan te n sporen, zich niet door mislukkingen te de laten ontmoedigen, en als, zooals nu door e het mond- en klauwzeer, soms al het werk sc' van een of meer jaren dreigt teniet te gaan vo1 niet bij de pakken neer te gaan zitten. an( Jui6t zij, die in tijden als de groote hoop 'Jz' er geen kans toe ziet, weten te volharden, !n zullen in de toekomst het zekerst zijn, goede resultaten te bereiken. Het eerste resultaat zal zijn, opheffing 'l 1 van eigen veestapel, en wanneer ze daar< '5 in zoover zijn gevorderd, dat ze hoven een s e ander uitgaan, dan kunnen ze op hun beurt weer dien ander met hun fokpro, fe; duet dienen, niet tot schade van eigen spil beurs. Onderwijl zijn de uitgaven aan usl stamboekhouding en controle besteed, al en weer meer dan dubbel teruggekomen in l!o den vorm van verbetering van eigen stal, >'d (ui ONDERWIJS. E m Jubileum Moerel. ;igi Nader meldt men ons nog: coi Den 2den Paaschdag herdacht de heer J; Moerel, hoofd der R. K. Jongensschool ta ijl Oudewater, den dag, waarop hij 25 jaren geleden benoemd werd tot hoofd. Na de plechtige H. Mis, waaronder doot den. Z.Eerw. Heer Pastoor de feestpredi 1 ka tie weixl gehouden, en den jubilaris A werd meegedeeld, dat Z. H. de Paus hem begiftigd had met liet kruis Pro Ecclesia et Pontifice, werd de heer Moerel en zijn familie gecomplimenteerd door den Z. Eerw. Heer Pastoor, door de Eerw. Kape laans en door de feestcommissie. Hier wy 161 ook aanwezig de Z.Eerw. Heer Reetot Beukers uit Den Haag, adviseur der D. V, vam R. .K. bijzondere onderwijzers. I In het feestelijk versierde Patronaat C werd de bulle van Z. H. den Paus voorga Ci lezen, en door den ZeerEerw. Heer Pastoor l- den jubilaris namens de parochie eon 1 salon-ameublement aangeboden. Vele ge- schenken werden hem ten geschenke ge-. 1 geven: een tapisserie-kleed en overgoriij- n nen door Dr. Thier namens de oud-leer- p, lingen, een salonspiegel door de leerlin gen, een salonlamp door het onderwijzend >B personeel, twee schilderijen met godsdien stige tafereelen door den heer De Beer uit Noordwijk namens het hoofdbestuur der D. V., een gouden horlogeketting' en dasspeld door den heer Van Brcukelcn uit Woerden namens de oud-onderwijzers en oud-kweekelingen, een zilveren knop Jj voor een wandelstok door de oud-kwee- kelingen van Woerden, eenige bLoeniruK 1 kers, enz. De heer Van de Krogt, uit Leiden, hield een toespraak namens het bestuur der 0. NI I, Z. en de heer Van Lent uit Utrecht, ei voorzitter van St. Lebuinus, uit het Aarts- i bisdom, sprak eenige gloedvolle woorden waarin hij herinnerde aan de vele jaren van genoeglijk en vruchtdragend samen- werken. De hooggeachte jubilaris was zichtbaar aangedaan eri kon daardoor zijn Joe- E spraak, waarin hij allen bedankte, nie( - ten einde brengen. Van de receptie werd door velen ge bruik gemaakt. Hier merkten wij op den i heer C. J. van der Meer uit Noordwijk, lid der Provinciale Staiten, en vele notabelen uit de stad, en van buiten. Stroomen van telegrammen, kaarten on c brieven, waaronder van Z. D. H. den Bis- schop, leden van Sta ten-Generaal en van Provinciale Staten, van afdeelingsbeslu- rerf der D. V., van collega's uit de vijf bis- dommen, besturen van kiesvereenagmgen enz. Des avonds had een feestelijke bijeen komst plaats in het Patronaat. Hier werd het woord gevoerd door B. en W, den heer C. J. van der Meer uiit NoonM wijk, voorzitters van de verschillende ver eenigingen enz. j Nog erger is de bioscope! En omdat daar- ling, dat de mensch gelukkiger zou wor den naarmate zijn uiterlijke welvaart toe neemt. Die dwaling komt echter vooral tot schade voor de jeugd in onzen tijd meer .en meer op den voorgrond. Hebt gij nooit opgemerkt, dat het tegenwoordig geslacht meestal wil beginnen, zooals vader na ja ren zwoegens ophoudt Zeker, de omstan digheden zijn veel veranderd, maar dat neemt niet weg, dat het leven, evengoed als vroeger, vooral nuttig is en vreugde brengt door eigen arbeid. Ongelukkig de kinderen, die van hun ouders leeren alleen voor zichzelf te zor gen. Als zij dit dan gedaan hebben en doc-nzijn zij nog niet gelukkig! Zulke menschen zijn altijd en alleen bezig met zichzelf. Zij denken alleen aan zichzelf, spreken het liefste over zichzelf. Zij zijn niet toegankelijk voor het lijden van an deren. Zij worden hoe langer hoe meer stomp en ongevoelig voor goede gevoe lens, voor hun plichten en voor het wel zijn -van anderen! Zelfs al zijn deze aan hun zorgen toevertrouwd. Zij denken al leen gelukkig te kunnen zijn met zichzelf alleen gelukkig te maken. Er is nog nooit iemand op deze wijze geslaagd! Wij zijn sociale wezens, d. w. z. geschapen en ge- yormd in en voor het gemeenschaps-leyen en wij kunnen niet anders dan sociaal-ge lukkig zijn! Sport, lichaamsoefening is een vreugde voor de jeugdgeweest! Tegenwoordig is het afbeulen, afmatten, slafelijke arbeid geworden! Een lichaam, welks spieren en zenuwen door oefening gestaald zijn, moet bewoond worden door een nog meer ge staalde en gezonde ziel, anders wordt het dartel en springt uit den bandzooals de ondervinding der sportliefhebbers en -kenners van de laatste jaren afschrikwek kend bewijst!...... „Mijn jongen of meisje leest toch zoo graag!" Wanneer gij dan die lezende kin deren eens gadeslaat en dat hoogroode blosje op de wangen, die starende oogen vol spanning, het meeleven met het ver haal, het beurtelings rood (schaamrood?) worden van het gelaat en geheimzinnig lachen om den monden als gij dan eens even naar den titel of een plaatje van het hoek kijktdan begrijpt gij, dat daar perverse machten worstelen om de (mis schien reeds niet meer) schoone ziel van een kind!Ouders, die zoo iets toelaten of oogluikend, doen „alsof zij 't niet zien", zijn de moordenaars van hun kinderen. De kinderen moéten een blijde jeugd heb ben", zegt men en dan geeft men de kinderen van alles cn nog wat, lekkers en speelgoed; men verwijdert alles van hen zweemt naar orde, tucht, huigen van den wil, enz. Dwaze opvoeding! „hoeveel vroo- lijker kon toch het leven zijn als men het vooral in de jeugd ernstiger wilde op vatten!" De kinderen moeten leeren weliswaar spelende en blijde! maar toch leeren „leven". En het leven is geen spel en de wereld is geen speelgoedwinkel! Nog nooit zijn er zooveel pleitredenen ge houden voor teugellooze vrijheid als tegen woordig. Alles is vrij: men moet „zich uit leven" en men laat de kinderen „zich uit leven"! Hierin is ons door Ruskin een waar woord toegesproken: „wijze -wetten en rechtmatige beperkingen zijn voor een. edele natie (en voor een edelen inborst) geen boeien maar veeleer een pantser, dat kracht en bescherming geeft, al drukt het ook somtijds. En deze noodzakelijke on vrijheid is even eervol voor de menschlieid als de arbeidPeillooze, onuitspreke lijke dwaasheid om te meencn, dat vrij heid goed is voor den mensch, zonder te letten op het gebruik, dat hij er van ma ken zal. Hetzelfde is het geval, als gij uw kind in een kamer laat, waar zoete wijnen en vruchten op tafel staan, sommige ver giftigd, andere niet. Nu zegt gij: „kind lief, je bent vrij; kies. 't Is zoo goed voor je om yrji te kiezen; het vormt je karak ter, je persoonlijkheid. Neem je het ver keerde glas of de verkeerde vrucht, dan zal je sterven vóór de dag om is, maar dan zal je de waardigheid van een vrij kind verkregen hebbenvanaf de dienst baarheid van den Aartsengel tot aan het werken van het insect, vanaf het zweven van den planeet tot aan de zwaartekracht van een enkel zandkorreltje berust de macht en de roem van al wat leeft, op hun gehoorzaamheid, niet op hun vrijheid" Er zijn ouders,'die meenen, dat "al die vermaken, die tot luidruchtigheid voeren, de ware opvoeders tot levenslust zijn. Zul ke ouders laten hun kinderen maar „spec- takel" maken. Zeker, een kind wil wel eens uitspringen en „uit-lacheri' maar door alleen of bijna alleen zulke genietingen te kiezen bewijst men de ware vreugde niet aan de kinderen te kunnen geven. Daar voor moet gij maar eens letten op de ruzie en onstuimigheid en ruwe manheren, eigenzinnigen overmoed en ongemanierd heid, die het gevolg van zulk jlaten-be- gaan" zijn! Het overladen van het kinderleven met genotmiddelen, vermaken, enz. heeft het zelfde gevolg voor den zieletoestand als het overladen van de maag voor den lichamelijken toestandhet wekt wal ging. Maar was het dót alleen maar! Doch in steeds stijgende veeleischendheid zullen zulke kinderen opgroeien tot een onban- delbare, nooit-gelukkige jongelingschap, in wie de kiem reeds vastzit voor een alt# mokkende maatschappij. Laat toch het kind eerst ten volle genieten van liet eene, alvorens het wat anders te geven, fin" kind kan zoo lang en zoo veel genieten van één ding! Het kind moet ook genot middelen hebben voor zijn leeftijdnefl stand" geschikt! Kortom, de wereld, of liever de ouders, die de beginselen der wereld huldigen, bieden hun kinderen genoegens of in l« groote hoeveelheid of geheel ongeschikt voor hun jaren en stand. Immers voor d« wereld is génot, genoegen: doel des 1* vensDóórom zijn zulke menschen zoo ongelukkig, dóórom mislukken hun kin deren, volgens dat „systeem" opgevoed, zeker; immers zij voeden niet op voor bet „leven", zooals het in werkelijkheid ise0 zij volgen niet de lijn der natuur, die aan genotmiddelen, aan genoegens slechts zw veel wil, als zij noodig heeft of gebruiken kan om tot haar ware doel, haar want geluk te komen... G. VAN DEN BURG, J Hageveld,

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 6