Binnenkort zullon de nieuwe Statuten worden toegezonden aan alle plaatse lijke R. K. organisaties tot redding van dtankzucliligcr. met de uiinoodlging tot toetreding ais liet van de Dr. Ai'iens-Ver- eeniging» Algemeen Nederl. Werkliedenverbond. Gedurende de beide Paaschdagen heeft liet Alp. Ned- Werkliedenverbond zijn jaarlijkschc veijgader.ng gehouden te Amsterdam. De vraag, gesteld d.jior liet centraal bestuur, welken weg hol verbond thans heeft, te bewandelen, nu de 'fusie mei den Vrijzinnig Democratischen Bond is verbroken, werd na een langdurige gc- dachlcwisseling beanlwoord in dezen zin, dat men besloot de oude richting te blijven volgen, die der vrijzinnig demo craten. De staking in de havens. Do slakende t ran s porlarhei ders te Amsterdam hebben Maandagnacht rn g-islc^-nochlend getracht de werkvviil1- i?en te bemoeilijken. De politie moest gewapend optreden. Mijnwerkers-actie. Het mijn welkerscongres te Heerlen nam v«en mol ie aan tot invoering van der. 7 urendag en een minimumloon. Melk koken! Men schrijft ons uit Oude We t c ring: Aangezien dc tongbtaar zich bier ook bij menschcn voordoet wat zeer lastig en pijnlijk is, kan niet sterk ge voeg worden aangedrongen de melk te koken. Gemengde Berichten. Vroeg zomer. In Friesland ziet men op verscheidene plaatsen al boeren aan bet gras maaien. Het gras staat reeds dicht en is 1 d.M. hoog. Het wordt aan het vee op stal gevoederd en aldus wordt het zeer dure hooi uitgespaard. Actie tegen den zomertijd. De pas toors van Zuid-Beveland hebben eenparig besloten hun klokken niet te verzetten en dus den zonnetijd te volgen. Zij wek ken hun parochianen op dit ook te doen en bij bet kijken naar de dorpsklokken er een uur af te trekken. Groentehandelaren contra gemeente. Het conflict dat, naar wij reeds meldden, te Bussum is ontstaan tusschen de groen- teliandtlaren en de gemeente naar aan leiding van het oprichten van drie ge meentelijke groentewinkels, neemt steeds scherpere vormen aan, hetgeen op de vo rige week gehouden veilingen tot uiting kwam. De plaatselijke organisatie van groentehandearen heeft besloten, niet meer op de Bussum plaats hebbende vei ling te koopen, zoolang de gemeente cp diezelfde veiling door haar ambtenaren doet koopen. In het begin der gepasseer de week, toen de aanvoer ter veiling niet zoo overvloedig was, nam de gemeente nagenoeg alle aangevoerde groente over. Maar het bijzonder gunstige .weer drijft alle groenten den grond uit, en dit had tot gevolg, dat Vrijdag de aanvoer bijzon der ruim was. De Bussumsclie groenten- handelaren lachten in hun vuistje, omdat zij begrepen, dat de gemeente nu niet al les kon overnemen, wilde zij niet een groote hoeveelheid laten bederven. En 7.00 was liet inderdaad. Slechts door eeui- ge handelaren uit Naarden en Laren werd een luttele hoeveelheid groenten gekocht. Geen enkele Bussumsche handelaar werd echter ontrouw aan het wachtwoord; de gemeente kon slechts koopen overeen komstig hare behoefte; zoodat de telers met groote voorraden weer huiswaarts konden kecren. Dit is juist, wat de Bus sumsche handelaren wenschen. Als de kweekers op die manier telkens voor een goed deel vergeefs ter veiling komen, be staat de kans, dat zij elders zullen gaan trachten hun producten aan de markt te Lremren. Voor de gemeentelijke groenten- winkels wordt dan het koopen van voor raden moeilijker en op die manier zullen zo lastiger de prijzen der groenten kun nen drukken. Do groentcnhandelaren be trekken thans voor gezamenlijke rekening greenten uit het Westland. „Hbld. Een raar sinjeur. Door de Utrechtsche politie werd Zaterdagavond ien.an in gehouden die aan verschillende gen de menschen aan het schrikken «lt hard op de ruiten te tikken, lin n«-t politiebureau wierp de aangehoudene zich op den agent en heet hem een stuk van zijn bovenlip af, waarna hij de vlucht nam. De agent schoot nog op den kani- baal, doch deze verdween. Later werd hij op den Steenweg door de recherche aan gek.ouden en toen hleclc dat hij aan liet achterhoofd licht gewond was door een kegel. In de Rijkskliniek werd hij, evenals de* agent verbonden, en daarna overge bracht naar de psychiatrische kliniek daar men vermoedde dat de man in over spannen toestand verkeerde. Het stuk lip, dat a'ter teruggevonden werd, is als be wijsstuk op alcohol gezet. Overreden. Bij Ma ai rust nabij Loos duinen werd Maandagmiddag het drieja rig dochtertje van den werkman v. Spr. door de stoomtram overreden. Het kind liep over het jaagpad en wilde de tram rails oversteken. Het onderlichaam werd totaal vermorzeld. De machinist had den trein in een minimum van tijd tot staan, maar kon het ongeval niet. verhinderen. Nederlander bij de onlusten in Duitsch- lam; gedood. Bij de familie te Haarlem is bericht ingekomen, dat op den lsten Paaschdarr te Duisburg door een granaat scherf is getroffen de 21-jarige monteur Karei Lassehuit, die ruim 5 maanden >.n Duitschland vertoefde en op een machine fabriek te Duisburg werkzaam was. De ge troffene is rspoedig daarop in een ziekenin- richting nan do bekomen verwondingen overleden. Lassehuit was een oppassende jongeman, vroeger te Haarlem werkzaam. Moord. Bij een twist te Vroomshoop is Zondag zekere A. K. doodgestoken. Verdronken. Te Ell (Limb.) zijn giste ren twee jongens van li en 1G jaar bij het roeien op 'een poel verdronken. Doodeiijk mijnongeluk. Dc «schietmees- ter W. Z. tc Simpelveld, welke op dc mijn Wilhelmina, door een verkeerd werkend schot, werd gewond, is in het hospitaal te Heerlen aan dc bekomen wonden overle den. Barbaren. Men meldt uit Wychen aan de „Tel": Zaterdagavond drongen J. van M. en T. van T. dc woning van Th. van Es binnen dien zij op een vreeselijke ma nier mishandelden. Zij slotegen hem op hoofd en hordt en sneden hem den neus af. De ongelukkige werd zoodanig gewond, dat. men geen hoop heeft op horstel. De da ders zijn gearresteerd en naar Arnhem overgebracht. Van M. had pas koit geleden de gevangenis verlaten na wegens broeder moord drie jaar gevangen te hebben geze ten. Valsche munters. Men meldt uit Maas tricht: In verband met de aanhouding in Visé is huiszoeking gedaan te Brussel bij Cabaret, Cyriel Verlieggen en Ch. Pierrot en to Brugge bij George van Hoof. In Brus- stel zijn in beslag genomen steenen en ver dere benoodigdheden voor het vervaardigen van bankpapier en te Bruggen ƒ500.000 aan valeche bankbiljetten. Allen zijn gear resteerd. Spoorwegdiefstallen. Een spoorweg arbeider te Oosterbeek is gearresteerd We gens heling van goederen uit spoorwagens. Men heeft daardoor waarschijnlijk de hand gelegd op een bende, die te Arnhem haar practijk uitoefende. Motorongeluk. Een motorrijder uit Barneveld, wiens meisje op het duo-bankje had plaats genomen reed Mandagavond tc Terschuur tegen een boom, waardoor bei den zoo ernstig verwond werden, dat zij den volgtenden morgen nog bewusteloos wa tten. Onvoorzichtig. Gisteren had te HoT- lum een ernstig ongeluk plaats. De land bouwer D. Roep, die een doosje op het. strand had gevonden,, begon dit gistermid dag niet een hoedepen te bewerken met het gevolg, dat het doosje ontplofte en hem twee vingers en de duim van teen zijner handen wérd afgerukt en hij overigens ern stig gekwetst was. Hij is terstond naar het ziekenhuis ie Lteeuw&rden vervoerd. Woonwagen verbrand. Te Coevorrlen geraakte bij het stoken van een Paasch- vuur een aan het kanaal staande woonwa gen in brand. Het voertuig ging geheel in vlammen op. Brand. Te Horn zijn gisternacht huis, schuur en stallingen van de kinderen Pe ters afgtebrand. Een koe en -een stier von den den dood in de vlammen. Verzekering dekt de schade. Uit de Omgeving. ALPHEN AAN DEN RIJN. Inbraak. Waarschijnlijk in den avc-nd van den 2den Paaschda.g hebben ©ngenoode gasfgn z;ch toegang welen le verschaffen in het kantoor van den heer v. V. in de Hooftstraat- Een der huis ge- noolen vond de kantoordeur geopend, en kwam tol de ontdekking, dat een les senaar was opengebroken en de brand kast was geforceerd- Een bedrag aan geld wordt vermist. Jubileum. In deze tijden van predi king van den klassenstrijd, doet liet goed, eens van teen goede verstandhouding te ver nemen, tusschen patroon en werknemer. Een dergelijke verstandhouding blijkt te be staan bij de N.V. Joh. Stokhuyzen, stoom- vruchten-, sap- en jamfabriek alhier, waar Zaterdag de meesterknecht der fabriek, dte lieer H. G. M. van Leeuwen, den dag her dacht, waarop hij gedurende 25 jaar al daar werkzaam was. Des morgens werd de jubilaris en zijn echtgenoote ten kantore der N.V. binnengeleid, waar hij door den directeur, den hteer Joh. Stokhuyzen, in eenige waardeerende woorden werd gecom plimenteerd. Namens de directie werd hem een fraai diploma overhandigd voor trouwe plichtsvervulling, photo's van den voorma- ligen en tegtenwoordigen directeur en van fabriek, bentevens een gesloten enveloppe met inhoud. Verder ontving de jubilaris een waardeerend schrijven namens Com missarissen der N.V. en werd hij vanwege de directie nog vereerd, met een fraai sou venir met inscriptie. Namens liet personteel werd den jubila ris een tafeltje met rookstel geschonken en gecomplimenteerd door de oudste der werklieden, die gezamenlijk den avond verder ten huize van den jubilaris door brachten. De jubilaris werd nog te zijne huize ge- lukgewenscht door geest, adviseur en be stuur van den N. R.-K. Volksbond, waarbij hem een fraaie koperen vaas werd aange boden. BODEGRAVEN. Coöperatieve MidctensSands-Credietbank. De Coöperatieve Middenstands Crediet- bank hield dezer dagen haar jaarvergade ring. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledenaantal klom van 62 op 70 leden. De rente voor voorschot bedroeg 5ya pCt. zon der provisite. Dc controle over de boeken en bescheiden werd gehouden door den Raad van Toe zicht. terwijl een en ander steeds in ordo werd bbvonden. Het hoogste bedrag, het welk aan een lid in voorschot kan wor den gegeven, werd vastgesteld op 10.000. Het dividend werd vastgesteld op 4 pCt. terwijl de overwinst bij het reservefonds werd gevoegd. De kas gaf in onvangst en uitgaaf en btedrag van -M)0.000 aan. Tot lid van den Raad van Toezicht werd de heer J. v. d. Marei herkozen, tot lid van het bestuur de heer J. C. de Vet. De plaats vervangende bestuursleden H. J. Engtels- man en IJ. Visscher werden als zoodanig herkozen. In het bestuur hebben met den heer J. C. de Vet de heeren J. Beijen en W. Karssen zitting In den Raad van toezicht met den lieer J. v. d. Marei de heeren D. A. dte Jongh en J. T. Zwijneburg. Personalia. Aan de Groen van Prinste- rerschool, hoofd de heer P. Maaskant, is tot onderwijzer benoemd de heer W. Hel- ner, te 's-Gravenhage. Mej. A. v. Kooten onderwijzeres aan de Chr. school in de Meije is in gelijke be trekking benoemd te Montfoort. De heer A. den Dikkten, hoofd der Chr. school in de Meije, is te Amsterdam ge slaagd voor het diploma, handenarbeid A. Tegenstrijdig. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad werd bij do rondvraag door de heeren v. d. Ma- rel en van Dijk aanmterking gemaakt op de door een der ingezetenen aan de Prinsen straat aangebracht afrastering van prik keldraad. Deze aanmerking werd gemaakt op grond dat deze afrastering te dicht langs de straat was aangebracht en derhalve ge vaar voor het publiek verkeer opleverde. De uitslag van het door den Burgemeester toegezegde onderzoek is ons niet bekend; wij stonden echter verwonderd dtezer da gen op te merken dal zelfs door de ge meente in een vrij wat drukkere straat dan dc bovengenoemde Prinsenstraat ge bruik gemaakt wordt van het gtevaarlijke prikkeldraad. Velen onzer lezers zullen wel licht hebben opgemerkt dat door de ge meente of in'ieder geval door gemeente werklieden eenigte boomen zijn gepoot aan de Wilhelminastraat, welke, ter beveiliging voor vernieling der Bodengravenschc jeugd, zijn omgeven met een prikkeldraad omheining. Zoo ergens dan levert een der- gelijkte. afrastering o.i. in deze straat, met autobiflverkeer vrij wat meer gevaar op dan in de bijna nog onbebouwde Prinsen straat. KATWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te komt Donderdag 8 April a.s. v.m. half- elf in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staat o. m.: Beëediging van een nieuw raadslid, Rapport Zeehavencommis- sic, Benoeming van een gemeente-secreta ris. Voorstel tot wijziging der verordening op de restauratie enz. (Naar we verntemen zullen B. en W. voorstellen om op Zaterdagnamiddag en den geheelen Zondag den verkoop van ster ken drank te verbieden). NIEUWKOOP. Vaccinatie. Op Donderdag a.s. zal in het dorp en Vrijdag te Noorden, telkens te 12 uur in de O. L. school de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting. NIEUWE-WETERING. Gemeentelijke pont. Naar wij verne mer. is de gemeente er in geslaagd een pont tc krijgen en zal do verkeersstrem ming veroorzaakt door liet afsluiten van de brug alhier, weldra ean einde nemen. RCELOPARENDSVEEN. Melkprijs. Was hier tot 31 Maart, de melkprijs nog 2n cent, r.hans is die, na eerst even 18"cent -'c zijn geweest, op 16 cent gezet. ZOETERWOUDE. Gezondheidscommissie. Blijkens het verschenen verslag van de bevindingen en handelinpvn der gezondheidscommissie ge vestigd te Alphen aan den Rijn wordt om trent de gemeente Zoeterwoude het volgen de vermeld: In de vergadering van de commissie d.d. 4 Juni werd mtededeeling gedaan van de ontvangst van een schriftelijke klacht over stank van een defect privaat en een ver stopte rioolkolk nabij de woning plaatselijk gemerkt H. No. 244 aan het Utrechtsche Jaagpad. Blijkens uitgebracht rapport bleek, dat bij plaatselijk onderzoek de in de klacht opgesomde gtebreken, welke oor zaak waren van den stank, reeds verhol pen waren, en de zaak dus in orde vyas. In een andere vergadering kwam ter tafel een klacht, over stank, afkomstig van een buitenriool, in de vestibule van een woning aan de Mariagondastraat Blijkens inge steld onderzoek' biteek, dat het riool niet verstopt was doch een putje in de vestibule der bewuste woning, waarin een waterme ter staat, was niet behoorlijk bemctseld. Vervolgens was nog een klacht ingeko men over bodem-verontreiniging in ver band met kapotte rioleering in teen aantal woningen aan het Jaagpad. Omdat dit een dringende aangelegenheid was is het ge meentebestuur van Zoeterwoude verzocht den eigenaar van dteze woningen te gelas ten zonder uitstel de noodige ophrekingen, opgravingen, en afdoende herstellingen te doen uitvoeren. Blijkt bij een herhaald in te stellen onderzoek dat de toestand niet afdoende verbeterd is dan zal de commis sie niet aarzelen tegen dten eigenaar der huizen procesverbaal op te maken en de daarvoor in aanmerking komende wonin gen onbewoonbaar te verklaren. Wat betreft besmettelijke ziekten ver meld het verslag dat er alhier 3 gevallen van fe'nris tvpboidea. 9 gevallen van rood vonk en 7 van diphiheritis zijn geconsta teerd. Jaarweddn. -Door God. Staten is be paald dat de volgende wedden zullen vastge steld worden voor den burgemeester, den secretaris en ontvanger dezer gemeente, in verband met de plaats gehad hebbende an nexatie op 1 Januari 1.1. De burgemeester ƒ2200, de secretaris 2000 en do ontvanger 1050, allen met 4 driejaarlij.ksche verhoogingen van respec tievelijk 75, 75 en 50. De bezoldiging van de wethouders blijft gehandhaafd zooals voor de annexatie was bepaald. Gemeenteraad. De raad heeft aangeno men teen voorstel van D. en W. om de wo ning van dén secretaris den heer Van Gils, die binnen enkele dagen leeg komt wegens zijn verttek naar elders, die aanvankelijk bestemd is als ambtswoning van den ge meente-secretaris, te bestemmen als wo ning voor den burgemeester dezer gemeen te en den huurprijs te bepalen op ƒ200 per jaar, evenals voor den heer Vag Gils. Ook heeft de Raad nog besloten, om het rijden met zware vrachtauto's te beperken. In verband met den in dc vorige Raads vergadering geuiten tvensch van enkele le dten" om het distributiebedrijf op te heffen, hebben B. en W een en ander overwogen en besloten den Raad voor te stellen het distributiebedrijf niet ingang van 1 Juli a.s. op ie heffen en den directeur, den liteer Slootweg, met ingang van 1 April eervol te ontslaan uit zijn betrekking, en met voornoemden datum tot liquidateur te be noemen den heer Slootweg. Dit voorstel is aangenomten, evenals het voorstel om den distributie-ambtenaren drie maanden extra salaris uit te Hoeren. Tot eerste ambtenaar van den Burgerlijken Stand is benoemd de burgemeester, tot tweede ambtenaar de hteer A. de Rijcke. Mond- en Klauwzeer. Het mond- en klauwzeer in deze gtemeente schijnt tc ver minderen; in de laatste week zijn er maar twee nieuwe gevallen aangegeven. ZOETERWOUDE (H. RIJNDIJK). Schoolbezoek. Aan de volgende leer lingen van de Roomsch-Katholieko school voor jongens aan den Hoogten Rijndijk zal door het gemeentebestuur van Zoeterwoude een diploma voor trouw schoolbezoek wor den uitgereikt: Petrus Cornelis van der Hoeven, Theodorus van der Poel, Martinus Cornelis Rodenburg. Cornelis Zandbergten, Nicolaas Antonius Zwetsloot. Rechtszaken. HAAGSGHE RECHTBANK. I. B., 20 jaar, los-werkman te Leiden had op 27 Januari een partij van 1000 «stee nen, welke hij.op den walkant aan de Blauwpoort zag staan met behulp van zijn vader in een schuit geladen en naar Rijns burg vervoerd, waar hij dezte steenen ver kocht. De steenen behoorden toe aan de ge meente Leiden. Wegens diefstal werd 6 maanden gevan genisstraf tegen hem gevrderd. Bekl. vroeg opltegging eener voorwaarde lijke straf. De vader van den vorigen bekl. de 44-ja rige koopman G. J. B. te Leiden, die zijn zoon geholpen had bij hel vervoer en den verkoop dezer steenen, had zich te ver antwoorden wegtens heling. Tegen dezen bekl. die reeds eerder is ver oordeeld, werd 2 jaren gevangenisstraf ge vorderd. Do verdediger mr. Droogleever Fortuyn bepleitte oplegging eener lichtere straf. KAAGSCH GERECHTSHOF. Het gerechtshof te 's-Gravenhage wees hedten arrest in de volgende zaak: Sch., student, te 's-Gravenhage was heschuldügd te Leiden op eenige po litieagenten to hebben geschoten. De' Rechtbank te 's-Gravenhage had hem vrijgesproken. Het Hof bevestigde deze vonnissen- Correctie van de 3e# Pzgina. Aan het einde van het.Hanze-verslag na de ïedo van den hteer Jansen is een ge deelte weggevallen, hetwelk hier volgt: Na de le-zing van den lieer Jansen werd door eenige leden met den spreker in ge- dachtenwisseling gtetreden. Dc heer Schinck 7.ou wenschen, dat er onder de Katholieke Raadsleden bij de stemmingen meer eenheid was. De heer Meyers-vraagt, waarom op dc Hanze zelf geten candidaten voor den Raad mogen worden besproken. De heer Verberg vraagt inlichtingen over het stemmen van 5 der 7 Amsterdamscbc Kath. Raadsleden voor een Centraal Le ven smiddtelenbed rijf. De heer v. Noort zou gaarne zien, dat de mid denstand op een dusdanige wijze wordt gevormd, dat overheidsbterijven niet langer als prijsregelend instituut kunnen verlangd worden. Hierna volgt- het overige gedeelte op de 3e- pagina. STADSNIEUWS. Kinc'crtrein naar Weenen. De afd. Leiden van het R.-K. Huisves tingscomité vestigt er de aandacht op dat het vertrek van den eerstvolgenden kin der- trein naar Weenen plaats heeft op 12 April a.s. Plteegouders, die hun Weensch kind met dien trein wenschen te laten vertrekken, kunnen dit schriftelijk opgeven aan Mej. V. Hollants, Vischmarkt 2. Zij ont vangen daarna bericht waar en wanneer de kinderen bezorgd moeten worden. Met een plechtig Lof is gisteren besloten de fteestdag in do parochie van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, ter gelegenheid van de eerste plechtige H. Mis van den Wel- Eervv. pater Silvius van Harteveld. Het zangkoor voerde o.m. voortreffelijk uit de Magnificat van Beltjens en de Ave Maria en Tantum Ergo van v. Paasschen terwijl de heer Castelein zeer schoone so lo's deed genieten in de Sacraments-gezan- gen „Panis Angelicus" en ,,Eccc panis An- gtelorum". Na het Lof werd wederom de feest-eantate gezongen. De plechtigheid werd zeer opgeluisterd door het schoone spel van de organist, die ook voor en na het Lof feest-lonen door het kerkgewelf deed. jubelen en o.m. door het spelen van de Marche dte fête van Gallaerts. Tot directeur van het koor der parochie van O. L. Vr. -Onbevlekt ontvangen (Har- tebrugskerk) is benoemrl de organist dier kerk, de heer Corn. A. Bonten. Met de be noeming van deze musicus van erkende be- kwaarnhteid, mag de parochie zeker wel worden gtelukgewenscht. Bij Koninklijk besluit van 29 Maart 1920 is, met ingang van 1 April 1920, btenoemd tot adjunct-analist bij het. Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren alhier, de heer J, Benist, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Bij K. B. is benoemd tot inspecteur der Registratie en Domeinen alhier dte heer W. Hannivoort thans inspecteur te Alkmaar. Dj afd. Leiden van den N. R.-K. Eond van Spoor- en Tramwcgptfrsön&f) verg,a'dér- de in „Prediker". Dc vergadering, welk® matig be7.ocht was. werd geopend door, den voorzitter die memoreerde de tot stand koming der tramwegwet. Na het zingen van het Bondslied werden de notulen gele zen ten een verslag van de vergadering r]eu afdelingsbesturen. Er werd een bedrag uitgetrokken voor de slakende transport arbeiders. Hierna volgde een bespreking van het jaarfeest. A.s. Zondag zal te half acht een H. Mis worden opgedragen in de Hartebrugskcrk voor de afdceling; de voor- zitler spoorde de leden aan vooral deze H". Mis bij te wonen en de H. Communie te ont vangen, plaats te nemen op de aangewtezen plaatsen bij dc preekstoel en hel insigne zichtbaar to dragen. Vervolgens zal a.s. Maandag 12 dezer het jaarfeest worden ge vierd in het Antoniuspatronaat aan de Haarlemmerstraat; aanvang half acht des avonds. Op dtezen avond zal er veel amuse ment en afwisseling zijn. Programma's zullen in de zaal worden verstrekt. Van de rondvraag werd.door enkele 1&. den .nog gebruik gemaakt. DE HANZE. Gisteravond hield Dc Hanze een „spoed- vergadering" in De Burcht. De voorzitter, de heer Th. C. Stijnman, gaf in zijn ope ningswoord een zeer eigenaardigs? verkla ring van het woord „spoedvergadering" hiermede was bedoeld, dat de leden zich met spoed in grootten getale naar* de verga dering zouden begeven. De voorzitter zette vervolgens uiteen, waarom deze vergade ring is btelegd. Eerstens vanwege den Han- zedag op 29 April. Vervolgens om de leden van De Hanze er van te doordringen, dat het hun plicht is aan politiek te doen. Na lezing der notulen door den secreta ris, den heer R. W. Pelle, wordt mtededee ling gedaan van een schrijven, waaruit blijkt, dat de heer Teney is aangesteld als agent van de Onderlinge Ziekteverzeke ring van De Hanze. We vernemen, dat de bestuursfuncties als volgt zijn verdeeld: Stijnman, voorzitter, Geyer, vice-voorzit» ter, Perquin, penningmeester, Thole 2e se cretaris, v. Zijp 2de penningmeester, v- Deente bibliothecaris. Bij den secretaris zijn (zeer schoone!) bondsinsignes te krijgen a 1 gld. Het pestuur hteeft besloten aan het adres van den Bond voor Groote Gezinnen ïot den Gemeenteraad geen adhaesie te be tuigen; aan genotemd bestuur is echter me degedeeld, dat men zich wel kan vereeni gen met het principe, in genoemd adres verdedigd, het principe n.l. van pro gressieven kinderaftrek. Opgericht is een R.-K. Veiteeniging van Manufacturers. Door aanmelding van nieuwe leden is heti aantal gestegen tot. 326. Na deze en nog enkele andere medede lingen waaruit bleek, dat het bestuur niet «stil zit! brengt de heer Meyers ais een van de kasnazieners verslag uit, con st afceerend, dat de boeken van den hoer Perquin in de volmaakste orde zijn bevon den. Mededeeling werd gedaan van den Han» zedag op 29 April (waaromtrent reeds teen en ander is gepubliceerd in onze courant). De vergaderingen 's morgens en 's mid dags zullen plaats hebben in het Luxor- Iheater. Te tien uur zal er een gezongen H. M?b worden opgedragten in de Harte- brugskerk. Vooral de vergadering 's mor gens is ook van zeer groot belang, omdat men dan de gelegenheid heeft, verschillen de wenschen ten klachten naar voren te brengen. De bondsvoorzilter, de heer Stuycken, zal op deze bijeenkomst tegen woordig zijn. Hierna hield de heer Chr. Janzen, voor- ziltter van het Centraal Hanze-bureau, een lezing, geltiteld: „Politiek als bondgenoot en ais vijand". Na een geestige inleiding, wees ispr. eé op, dat de middenstanders geen midden- standspolitiek moeten voeren, doch zich' ook evenals personen van andere stan den, staatsburgers moeten voelten, en ook op 'de Kiosv. invloed moeten uitoefenen, en daar moeten zorgen, dat de vertegen woordiging der Kath. partij is een ware Katholieke vertegenwoordiging, in haar vteelvormigheid héél het Kath. volk verte genwoordigend. De politieke actie heeft, dit voor op de socalc actie zoolang er nog -geen publiekrechtelijke standsorganisatie is dat zij direct practisch resultaat kan bereiken. Wij vinden overal doorgedrongten dé politiek, dat de middenstand moet ver dwijnen door onze laksheid maken wij de doorvoering dezer politiek gemakkelijk. In dc genietenleraden vooral, waar moet worden uitgevoerd, wat de regeering voor schrijft en wenscht, moet de rechtsche, de Katholieke partij, invloed uitoefenten. Spr. wijst op de ellenden van de gemeen tebedrijven in Amsterdam. De gemteente Amsterdam heeft op haar lompenbedrijf in enkele maanden tien duizenden verloren. Er kwam een gtemeentelijk waschbedrijf, dat ook reeds een ton gouds verlies heeft opgeleverd; en nu tegen een tarief moeit gaan levteren zeker niet lager dan dat van particuliere wascherijen. Als er ook door Katholieke vertegen woordigers wordt gesproken of gestemd tegen de rechtmatige belangen van den middtenstand, dan is zulks vaak in hoofd zaak de schuld van den middenstand zelf, die zijn wenschen en rechten niet bekend maakt, niet propageert, er niet voor strijdt. In neutraio middenstandskringen wil. men het zoo gevaarlijke politieke water in zeilen. Dit wordt gepropageerd door den re dacteur van het neutrale middenstandsoi- gaan, den heer D. Hans, die onlangs een brochure heeft geschreven, waarin bepleit wordt het samengaan van vrijzinnigen en sociaal-democraten! Afgezien van het gevaarlijke der politieke adtie voor de sociale actie, vraagt spr., wat beeft men toch aan enkelte speciale stands- vertegenwoordigers; wat kunnen dc^e, daar zij toch nooit- de meerderheid, beha* lten, verkrijgen? Bovendien, een andsvertegenwoordi ging zou onze Katholieke eenheid verbre ken! De middenstand moet zijn politiekte in vloed verkrijgen en bevestigen alléén uitsluitend in de Kiesvereeniging. Daar kan worden verkiegten een gehcele Katho lieke fractie, die rekening houdt met m

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2