BUITENLAND. BINNENLAND. D't blad verschijnt eiken dag, uïfgez. Zom en Fceatd. 'tv Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling, Tuiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij A y0°l n<»enten IS ct. p. weck, f2.40 p. kwar taal. Inn rco 'D'C0Ef f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- iffed is i ^immers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 11e Jaargang; DONDERDAG 1 APRIL 1920. Bureau STEENSCHUUR 15 LEIDEN. Inlerc. Telefoon 935. Do Advertentieprijs beïïraagt 52ty2 cent pef rogej voor gewone ad verten tien, Zaterdags 30 cent per roge' Voor ingezonden mededeeliugen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden De bedrijfsvrede. jYTerwijl in heel het land de werkgevers 'n werknemers in het meubelmakersbedrijf nis twee tegenovergestelde machten een yj'economischen strijd zijn aangegaan lebben de Katholiek georganiseerde pa- Jroons en arbeiders den bedrijfsvrede be- waiird. I 'n Hoopvol teeken voor het goed succes onzer Bedrijfsraden! Met gespannen verwachting zien we uit naar den invloed, die er van de Katholieke werkgevers in deze tak van nijverheid, zal 'uitgaan op de andere georganiseerde, en Lk wellicht zelfs op de niet-georganiseer- 5e werkgevers en werknemers. VVij ont veinzen 't ons, natuurlijk, geen oogenblik, jiat de Katholieken niet alleen, blijvende afzonderlijk staan in hun actie, het be drijfsleven in ons land kunnen regelen; maat' daarnaast staat toch ook de o. i. ge gronde verwachting dat de houding, die de Katholieken bij een geschil innemen, de beslissing, die zij in een kwestie zullen ne men, den invloed óók buiten hun kringen piet zal missen Wij kunnen niet beoordeelen, of de Ka tholieke organisaties nu den bedrijfsvrede Jte duur hebben gekocht; te duur n.l. voor 1de verbruilcers.Wij meenen echter wel, dat zulks niet het geval is. Docli hoe 't ook zij, als ons Katholiek Bedrijfsradenstelsel is uitgegroeid en dat zal niet zoo lang meer duren dan staat boven de Bedrijfs raden de Consumenten-Raad, die waken zal tegen te liooge prijzen, die rechtvaar dig loon en rechtvaardige winst zal moe ten combineeren, tot heil van werkgevers en werknemers, ter verkrijging van een hechten bedrijfsvrede, tot zegen der maat schappij! Eensgezind. Hierboven wezen we er op, 'dat ons Katholiek Bedrijfsradenstelsel in het be drijfsleven, den vrede kan schepper. .vrede gebaseerd op rechtvaardigheid. Maar toch, door rechtvaardigheid a 1- .jéén zal den vede niet düep wortel Schieten in de maatschappelijke verhou dingen. Rechtvaardigheid n -naasten liefde moeten de verschillende standen tot elkaar brengen. 't Is waar, dait een waarachtig beleven 'dor rechtvaardigheid, een volkomen practische doorvoering van deze deugd» niet is te scheiden van de naastenliefde, omdat de rechlaardi'gheid door de naas tenliefde wordt geïnspireerd en ook in zekeren zin wordt geleid. Maar, naast de plichten en "de "daden van rechtvaardigheid, bloeit op het haar geheel eligen terrein de heerlijke daden-kracht van de deugd .der Christe lijke naastenliefde. Practisch: Werkgevers en werkne mers hebben, in 't algemeen genomen, naast de plichten van rechtvaardigheid tegenover elkander, óók te vervullen, geheel afgescheiden daarvan, plichten van naastenliefde In het leerrijke schrijven ever econo mische en sociale belangen van Z- II- den Paus aan den Bisschop v- Bergamo (Dinsdag in ons blad afgedrukt) trof ons o.m; deze passage: ,,IIefc Is ons toegestaan onzen toestand' 'te verbeteren en ons tot groolen wel stand te verheffen, maar voor alge meen welzijn is het noodig, eensgezind te leven tusschen de verschillende so ciale klassen, heigeen vooral door de Christelijke naastenliefde wordt nage streefd' Wij hebber: ons veroorloofd eenige woorden in dit citaat ie spatieeren. om dat daarin ligt uitgedrukt die waarheid d'ie levens-waarheid', ontzaglijke-ern- stige werkelijkheid, d'at n- 1. de eens gezindheid in do maatschappij vooral wordt verkregen door de beoefening der naastenliefde.... Mogen wij allen dit bedenken en overwegen Ieder Katholiek, 'die zijn kostelijk leven niet laat verloopen in sleur, weet uit eigen ondervinding, dat men zich zelf misschien niets zoo gauw en gemak kelijk wijsmaakt, als dat" men de deugd der naastenliefde beoefent Óver geen deugd wordt met meer ge mak ïïiooC gesproken of geschreven; tegen geen deugd wordt met meer ge mak ernstig misdaan....- De Chaos in Duitschland. Geen troepen naar het Roergebied. Verzwakking van het roode leger? De levensmiddelenvoorziening loopt gevaar. OVERZICHT. Trouw aan het meermalen geuite iverlangen van het Fransche volk heeft Millerand Duitschland geweigerd' troe- fpcu te zenden naar hel Roergebied. Deze weigering berust op het advies van de Fransche contrölecommiösio-aan Millerand. Zij acht een militaire inter ventie nutteloos en gevaarlijk. In de nota, die Millerand hieromtrent den iDuilschen zaakgelastigde dcedl t.opko- Jmon geeft hij hem opnieuw ds verzeke ring' dat de Fransche regecring bezield met den ernstigen wensch de taak 'der Duilsche regecring te vergemakke lijken. Ondertusschen is de opmarsch der regoeringstroepen begonnen. Overal waar zij verschijnen worden zij door de goedgezinde bevolking blijde be groet, omdat zij thans van de rust ver zekerd zijn. De bedreiging met algemeene staking 'schijnt niet zoo algemeen opgevolgd te worden als werd gedacht. Over het al- 'gemeen heerscht. er tamelijke rust- Een overzicht van den algemcenen toestand is vrijwel in de volgende berichten ver val. DE REGEERINGSTROEPEN RUKKEN OP. Volgens eori meeledeeling van het ït ijk'swecr co m m an do VI wordt in de omgeving van Wezel nog hevig gevoch- ten. Tusschen Pahlen en Dorsten" wordt gcslrcclcn om de brug. De spoorlijn naar borsten is door de Spartacisten onge broken. De nie Ilalbern—Ludinghau- sen—Herten is zonder tegenstand 1 reikt. Eerst in Wene werd tegenstand geboden. Dinsdagmiddag is na ver? i rij king van den. termijn voor het ultimatum op een groot deei van het Noord- en Oostfront de opmarsch voortgezet. Op dringend verzoek van 'den burgemeester van Hamm werd deze plaats door de Rijks- wecrtroe.pen bezet. Overal waar de Rijks- weer opmarcheert, is haar verhouding tot de bevolking voortreffelijk. De spoorwegbrug bij Biiderich" .ten Westen van Werl is versperd- De vlie gers der regeeringstroepen melden bolsjewistische troepenbewegingen in de richting Hamborn—Kerk'rade. Op den straatweg Pol sum—Marei in de richting van Hailberjie, Doden en Lu- nen, alsook op -den straatweg Dorlmund —Hamm werd op de tegenstanders ge scholen In Werl werd Dinsdagmiddag de ge vangenis dloor de Spartacisten bestormd en vijftig gevangenen werden in vrij heid gesteld. Gisteren was de stadl weer vrij van communistische soldaten. In de streek van Iserlohn heeft het comité van actie alle springstoffen in beslag 'genomen- Verschilt endé reserve-offi cieren werden als gijzelaars achter slot gezet. In -Dontmund moeien tien 7.7 c M- kanonnen opgesteld staan. Er heerscht echter een groot gebrek aan infanterie- palronen, terwijl arlilleriemunitiie daar entegen in voldoende mate voorhanden is. Het leger der bolsjewiki heeft tevens een installatie vcor droadlooze telegra fie ingericht. In Buer is cene bolsjewistische ge- rechlscenlrale gevestigd. De centrale raad te Essen heeft besloten 'het ultima tum af te wijzen en roept in vlugschrif ten lot de algemeene staking op. In alle sleden van het industriegebied wordt de terreur doorgevoerd1. Talrijke werk willigen werden met de wapenen uit de werkplaatsen verdreven en bijv. in Werm worden zij gedwongen tot toe treding tot het bolsjewistische leger. Plundering, brandstichting en afper sing' nemen toe, in het bijzonder in de streek van Werl en Ludinghauscn. De toestand in verschillende steden. De rTjïïsrcgeering heeft uit Duisburg een telegram ontvangen van den volgen den inhoud: „De toestand te Duisburg is zoo ernstig geworden, d:at de orde nog slechts door hel ingrii.pen van de rijks weerbaarheid hersteld kan worden. De terugkeerende lewapende benden hebben de toegangen lot de stad bezet en dwingen met. geweld de fabrieken te sluiten. In de stad regeeren nog steeds uitsluitend links-communistische ele menten. De hoop om bij de ontbinding van het iwo.de leger de veiligheid in de stad door veiligheidsdienst en politie te dóen bewaren, moet opgegeven wor den". Het telegram is onderteekend door den eer-sten. burgemeester Jarres, de centrumspartij, de meerderheidsso- cialislen en de democratische partij- Te Gelsenkirchen is algemeene sta king, maar in de onmisbare bedrijven wordt gewerkt. Hel comité van actie is afgetreden. Toldusver is hier alles rus tig geweest. Ilct gebrek aan levensmid delen is ten zeerste gestegen. Deze weck kon maar twee pond brood verdeeld worden. Voor komende week is in het geheel geen brood meer beschikbaar en ook geen aardappelen. Bijna 'in het geheele industrie-district is algemeene slaking. Alleen in de dis tricten Hagen en Hamm wordt niet .ge staakt De staafscommissaiTs krijgt noodkreten uit alle streken waarin ge vraagd wordt om het binnenrukken van de rijks troepen. Naar de ..Lokal Anz" uit E=>en ver neemt werden de arbeider* bij Krupp door de roode garde verzocht te staken. Op de weigering 'der firma om de ver vallen loon en u:t te betalen, publiceer de de Centrale Raad te Essen een ulti matum, waarin de werkgevers worden aangemaand dadelijk toe te geven, daar zij anders de volle verantwoordelijkheid zouden hebben te dragen. Dit ultimatum beleekent niets anders dan een aanwijzing van een dreigende plundering- Verbrokkeling van het Roode leger. De Berlijnscïïe avondbladen beweren, dat de toestand in het. Roerbekken over het algemeen gunstiger wordt- De ion- sle schikkingen der regecring zouden kennelijk goed1 hebben gewerkt. Het roode leger brokkelt langzamerhand af het heeft geen munitie en geen le vensmiddelen meer. België. Tramstakirg. Een nieuwe tramstaking is te Brussel uitgebroken. Er 'is zelfs sprake van een tramstaking over het geheele land. Engeland. Duitsche wapens voor Ierland. Twee Duitische schepen, welke van Duitschland kwamen, zijn door de autori teiten te Glasgow aangehouden en door zocht. Onder biertonnen vond men wape nen en munitie verborgen. De kapiteins der schepen, thans te Londen in arrest zijn in verhoor genomen. Zij verklaarden, dat dez<e contrabande voor de Sinn-Fei- ners bestemd was. Amerika. Geen graan van Amerika? Blijkens een diplomatieke mededecling heeft 'een hoogc Amerikaansche persoon lijkheid zich zeer pessimistisch uitgelaten over den toestand der voedingsmiddelen in zijn land. De graanoogst in de Vereenig- de Staten zaL slecht zijn, voornamelijk ten gevolge van gebrek aan arbeidskrachten. Polen. Verbrokkeling van het Bolsjewistische offensief. Het laatste officieele bericht van den Poolschen generalen staf bevestigt de 6teeds verder gaande verbrokkeling van het bolsjewistisch offensief. De Toode troe pen zijn overal, verslagen en op vele plaat sen vernietigd. De teruggeslagen vijand vlucht in paniek naar het Oosten. Zweden. Uitsluiting in het bouwvak. Volgens een telegram uit Stockholm zijn na vruchtelooze onderhandelingen in Zwe den .100,000 arbeiders in het bouwvak uit gesloten. Denemarken. De staking voor 6 April afgekondigd. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Het Be gin van de algemeene staking is op den 6en April, des morgens, bepaald. Alle be drijven uit bet geheele land zijn bij de sta king betrokken, met uitzondering van die, welke de gas-, water- en electricileitsvoor- ziening verzorgen. Verder zijn wan de sta king uitgesloten de verbruiksvereenigingen der arbeidersorganisaties. Overigens zal d'e algemeene staking volledig zijn, en o.m. ook het geheele spoorwegbedrijf omvatten. Buitenlandsche Berichten. Nieuwe gruwelen in Armenië. De Romeinsche torrespondent van ,,De Tijd" schrijft: Hier ingekomen nieuwsberichten uit Ar menië, spreken van nieuwe gruwelen, waarvan missionarissen en christenen het slachtoffer zijn. Onder hen bevinden zich verscheidene Paters Franciiskanen en ook een Nederlander, Pater .Maternus Murè, overste van de missie te Marasch. Men is zonder bericht van andere mis sionarissen en kinderen der scholen en weeshuizen, door hen bestuurd. Latere be richten vërrnelden den Eerw. Pater Mater nus Murè nog in Iciven, maar gedurende langen tijd geestelijk geschokt. De H. Vader heeft voor de slachtoffers de som van 50.000 Lire geschonken, welke door den Custos van het II. Land zal ver deeld worden. Nitti, had een langdurig onderhoud met den vertegenwoordiger van Armenië t'e- Rome, Men vreest voor nieuwe gruwelen vooral in Cilicië en den Caucasus. De storm in Chicago, Een nad.er bericht uit Chicago meldt; dat bij bij den istorm Zondag j.l. in Chicago 160 personen gedood werden. Het aantal gewonden bedraagt honderden, de mate- riëele schade 9.000.000 dollars. De Katholieken in Canada. Volgens de jongste volkstelling telt Canada 5.G10.G82 inwoners. Van dezen zijn meer dan de .helft, 2.833.041, katholiek. Witte Broodkaarten. Da Minister van Landbouw heeft be paald dat voor de 34e broodkaartenperiode aanvullingskaarten voor wittebrood en dagbroodkaaitcn zullen gelden de in de diistributieregeling van 29 Augustus j.l. be doelde kaarten van verschillende -kleuren en wel: voor het 133e tijdvak de zwart-gekleurde; voor het 134a tijdvak de rood-gekeurde; voor het 135e tijdvak-de blauw-gekleurde en voor het 136e tijdvak de bruin-ge kleurde. Deze kaarten hebben een paarsen onder grond. Rogge, roggebloem en -meel. Bij ministerieels beschikking is inge trokken het vervoer- en afl'everingsverbod, voor zoover dit betrekking had op buiten- landsch roggemeel. Nu het vervoer en de aflevering van bui tenlandsche rogge, buitenlandsche rogge bloem en buitenlandsch roggemeel weder is toegestaan, ia de aanvoer daarvan aan geen beperkende bepalingen meer gebon den en kan derhalve weder door particu lieren geschieden. De uitvoer dezter produc- Brandstoffen-Commissie District Leiden. De Directeur van het Brandstoffen-Bu reau maakt bekend, dat het bureau meti ingang van heden voor het publiek tot na der orde zal zijn gesloten. De Dir. van het Brandstoffen-Bureau r* KRAMER. ten kan evenwel nog niet worden toege staan. Het ligt niet in de bedoeling der Regee ring om ook zvlf nog rogge aan te voeren.. De verstrekking van Regeeringswege vanl grondstoffen voor de grofroggebroodberei- ding zal met 1 Juli ophouden. De voorra den rogge der Regeering /.uilen op dien da tum ongeveer zijn gteruimd. (St.Ct.)| Rijksbureau voor de distributie van graan en meel. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis .van belang hebbenden, dat he't Rijksbureau voor d'e Distributie van Graan en Meel met ltf April a.s. wordt verplaatst. Regeerings bloem en -meel. Met 6 April zal worden verstaan onder* Regeeringsbloem een mengisel van 10 K.G. Amerikaansche bloem en 90 K.G. bloem, verkregen door uilmaling op 75 pCt. van 25 K.G. inlandsche tarwe en 75 K.G. bui tenlandsche tarwe; of bloem verkregen door uitmalen op 75 pCt. van buitenland sche tarwe en inlandsche tarwe, waarbij do inlandsche tarwe is aangewend tot ten hoogste 25 pCt. en onder Regeeringsmeel, een mengsel van: 35 pGt. inlandsche tarwe en G5 pCt. buitenlandische tarwe. De prijs, waarvoor de bloem aan de ge meenten moet geleverd worden zal .gehand haafd blijven op 36 per 100 K.G. af fa briek. Voor meel blijft als inkoopprijs voor ge meenten gelden de-prijs van ƒ29.65 per 100 K.G. af fabriek. De verkoopprijs van meel voor gemeenten blijft bepaald op ƒ15 per 100 K.G. af fabriek. (Sts.-Ct.) Gort. Ingetrokken is de ministerieele beschik king, houdende vaststelling van maximum prijzen voor gort. Met ingang van 1 April zal de Regee ring geen gerst meer togen verlaagden prijs ten behoeve van de gortfabricage be schikbaar stelten. (Sts-Crt.). Mgr. de Aartsbisschop. Naar bet ,,Ctr." verneemt, mocht Z.D.IL de Aartsbisschop ter gelegenheid van zijn zilveren Bissbhops-jutyileum een hartclijken gelukwenisch ontvangen van Z. H. den Paus. Ook Z.Em. kardinaal Van Rossum deed, "evenals de hoogwaardige. Bisschoppen, Monseigneur zijne gelukvvenschcn toeko men. Circa 400 telegrammen werden door der* doorluchtigen Jubilaris op 24 Maart ont vangen. Spoorwegpersoneel. Til een conferentie tusschen de directie de Nederlandsche Spoorwegen en verte genwoordigers der organisaties van het personeel, deelde de directie mede, dat zij uitvoering zal geven aan do door do Tweede Kamer bij -de waterstaatsbegroo- ting aangenomen motie-Dresselhuys in za ke loonsberekening voor do ex-stake.fis 1903. De regeling zal celvter geen terugwcrky;ndo kracht hebben en ingaan 1 April 1920. Voorts werd bepaald, dat één ziektege val. vallende aan het einde van een jaac en loopende in liet nieuwe jaar, slechts éénmaal voor aftrek der jaarlijksche gra tificatie, 'tot een maximum van vier dagen, zal in rekening gebracht worden. („U. D."), De Katholieke Sociale Aciie. Het Hoofdcomilé van Actie der IC. S. A. heeft ,_aan_ de plaatselijke comités in Nederland r.cn schrijven gericht, waar in wordt medegedeeld, dat het Hoofd comilé de mogelijkheid om met den ..Nationalen Bond legen de revolutie" samen Ic werken, nader z.al overwegen en bespreken. In dit stadium acht het Hoofdcomité van Actie ïïer K- S- A- het noodzakelijk, geenerlei1 relatie met den nationalen' bond tegen de revolutie aan te raden- f-£UILLETON, DE DOODSTRAF. 1 De jonge man sprak met een half ge smoorde stem: „Vaarwel, Justine!" plaat ste zich in de auto, en deze reed voort. Dit to het oog vallend teeder afscheid voor feone zoo korte scheiding, als volgens opga ve der vrouw de beide menschen te wach ten stond, verwonderde den koopman ^enigszins, en toen hij zich omkeerde, zag hij de vrouw biddend op den weg geknield '■ggen. De koopman was te goedhartig om ieen bedroefd mensch met vragen lastig te fallen, en reed sneller, om spoedig de Bi'enzen te bereiken, waar hij zijn bagage tooest laten visiteeren. Hij mocht zoo om- Urent en kwartier gereden hebben, toen hij *en andere auto achter zich vernam. ^muNNsgierig zag hij om en ontwaarde ree Bendarmen, die in vollen gang om :fene kromming van den weg op hem aan joegen. bi dit oogenblik vatte de jonge man, l_en hij opgenomen hacl, krampachtig 'J.n hand en riep: „Om Godswil, verraad 'J njet!" en verborg zich onder de bank 1 a" het voertuig. i 'er de koopman nog wist, waf hij van dit alles denken moest, hadden de gendar men zijn auto bereikt. Zij hielden hem staande en vroegen haastig, of hij niet een jong mensch op den weg gezien had. Hij antwoordde: „neen", en beiden snelden weg. Toen de auto verdwenen was, kwam de jonge man weder te voorschijn en zag zijn redder smeekend en twijfelend in het ge zicht. Deze wist niet oogcnblikkelijk waar toe hij besluiten zou. I-lij kon niet meer twijfelen, dat hij den ter dood veroordeel den ontvluchten misdadiger voor zich had. Deed hij er wel aan, dien aan de ge rechtelijke straf te onttreken? Van de an dere zijde beschouwd, had hij een mensch voor zich die met moeite den dood ontko men was zou hij hem verraden? Was het zijn ambt een ontvluchte te vatten en aan het gerecht over te leveren? Al deze denkbeelden kruisten door het hoofd van den jongen koopman, en eer hij nog tot een besluit komen kon, waren de gendar men ver weg. Daarmede was hem ook de mogelijkheid afgesneden, den misdadiger uit te leveren; want zoo hij hem zelf had willen grijpen, kon hij er op rekenen, dat de veroordeelde "om zijn leven strijden zou, en tot zulk en kamp kon de reiziger geen lust gevoelen. Na een poos van we- derkeerïg zwijgen sprak de koopman: „Gij zijl de ontvluchte moordenaar?" „Ik ben liet", antwoordde deze weemoe dig. „Gij hebt mij het leven gered, wilt gij mij thans verraden?" „Ware dat mijn plicht niet?" antwoord de de koopman; „en wanneer ik u ook niet verraden wil, kan ik u toch niet behulp zaam zijn om de gerechtigheid te ont vluchten, dat ware mijnerzijds eene mis daad en kon mij in ongelegenheid bren gen. Stijg alzoo uit en zie hoe gij u verder redt; ik heb u niet gezien." Bij deze woor den hield de jonge koopman zich kramp achtig aan de auto vast. „Dan bon ik verloren", sprak de moorde naar half weenend, met mijn gezwollen voet.kan ik niet van de plaats komen, de gendarmes zwerven in den omtrek rond, en zullen mij spoedig grijpen. Erbarm u mijner, lever mij niet aan een zekeren dood over." „De rechter heeft u veroordeeld", ant woordde de reiziger; „uw medeschuldige heeft reeds zijn straf ondergaan, ik mag. de verantwoordelijkheid niet op mij la den, een misdadiger te redden, die nog ve le menschen ongelukkig kan maken,." „O neen!" riep de veroordeelde: „nim mer zal ik het geringste onrecht wrder be drijven. Mijn medeschuldige heeft den dood ondergaan; maar hij was mijn ver leider, die mij van stap tot stap in oen toe stand heeft gebracht, waarin ik, door dron kenschap en vertwijfeling verward, niet wist wat ik deed; lijj heeft dezen toestand misbruikt, om mijne handen met men- schenbloed te bevlekken. Ik ben een mis dadiger, maar geen booswicht; hoor mij eerst aan, eer gij mij in handen van het verderf levert. Thans verhaalde hij in korte, maar ge voelvolle woorden, hoe Homburg bij hem aangedrongen had, toen hij nog en zeer jong mensch was, hoe hij hem tot bezoe ken van de herberg, tot het spel, tot dron kenschap verleid had, hoe zijn eigen ver mogen daaronder geleden had en hoe hij ten laatste tot de vreeselijke misdaad ge dreven was. „Toen ik zoo lang eenzaam in de gevan genis zat", voer hij voort, „had ik tijd tot nadenken, en een spijt., vermeesterde mij, zoo vreeselijk als mogelijk nog geen mensch ondervonden heeft. Geloof mij, mijnheer, het bewustzijn mijner scliuld drukte mij ter neer, ik meende liet niet te kunnen verdragen. Toen kreeg ik een brief van mijne vrouw. Dit getrouwe wezen, door mij aan de ellende prijs gegeven, had mij niet verlaten. Zij vond middelen, met® mij in verbinding te komen; zij ontwierp een plan tot mijne ontvluchting. Wanneer ik nog kon blijven leven, kon ik mij bete ren; ik kon wellicht weder goed maken, wat ik misdreven had; niet als een ver worpen booswicht behoefdê ik dan van de aarde te scheiden, maar nis een bekeerd zondaar die zijne misdaad door boetvaar digheid heeft uitgeboet. Ik dacht weder aan God: ik werd bedaarder; het vaste voorne men nimmermeer mijn plicht te vergeten vvannneer ik mocht gered worden, vatte ik op. En ik werd geredsMet eene opoffering, waartoe slechts het hart eener liefhebben de in staat is, had mijne Justine alle moei lijkheden overwonnen, in den nacht vóór mijne terechtstelling gelukte mijne vlucht uit de gevangenis. Wilt gij mij nu uitleve ren? Laat 't om de arme vrouw, wanneer gij met mij geen medelijden hebt; voor haar bloeit daarbuiten geen geluk meer in dit leven: want ik kan thans immers niets voor haar doen, ik moet ver weg, over zee; de verachting der menschen zal de vrouw diep genoeg treffen. Ilaareenig- ste troost is het denkbeeld mij gered te hebben. Wilt gij haar nu ook dien nog ont« rooven?" Ilij had den weekhartigen koopman tot medelijden gestemd. Deze bracht den ver oordeelde over de grenzen, en gaf hem daarna de vrijheid. Tien jaren zijn sinds het bovenverhaalda verloopen; in liet geheugen des volks is do herinnering aan de misdaad grootendeels uitgewischt; niemand denkt meer aan den gestraften, noch aan den ontvluehteh' moordenaar. Wenden wij den blik thana naar elders. (Wordt vervolgd)..

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1