Uit de Omgeving nd- en Tuinbouw. Uitvoer aardappelen. Do N. U. M. brengt ier kennis, dat zij thans in «staat is ook uitvoervergunnin gen te endosseren voor beperkte hoeveel- li'odert der volgende soorten aardappelen: a. allo andustrieaardappoLen "uit Zceuwsch- Vlaanderen, ongeacht het gewicht; b. alle sooilerj Eigenheimers of Bergers (uiige zonderd Blauwe Borgtere) uit Friesland, onafhankelijk van de grondsoort waarop zij zijn verbouwd; c. vroegrijpe soorten er.' to velde f.oedgtheuidie gewassen in elke grootte, mits bij do aanvragen om uit- voervorgunmjjrg voor den uitvoer van laatstgenoemde soort liet bewijs wordt overgelegd, dat de aardappelen lo velde en daarna op partij zijn goedgekeurd. Ove rigens £ijrj aan het endosseereh van uit- /VoeiVdi'gunQting-.en ida^k/le vocj waart l?rj verbonden als die welke op 7 October 1919 zijn vastgesteld voor liet i ndosseeren van, consenten voor den uitvoer van aardappe len, oogst 1919. Codro dagvaardt den Staat der Nederlanden. Eenigcn tijd geleden is gemeld, dat de 'Codro zich genoodzaakt zou zier.', den staat in rechten aan te spreken, omdat dia regeering geweigerd had, gevolg te geven aai. de toezegging van den vorigen minis ter van landbouw, Dr. Posihuma, dat de staat (do gedroogde groenten van Codro zou overnemer., wanneer de uitvoer 'daar van door sluiting van d3 grenzen or.mo- gefiijk werd. De Codro heeft than# inderdaad den staat te dezer zake gedagvaard (zooals reeds door jons is vermeld Red. L. Crt). Inzake het standpunt der regeering in deze kwestie kan het yolger.de worden medegedeeld. Tijdens den oorlog is aan boomkweo- kors en bloemboll enk we ekca*s in de bollen streek, in Boskoop en in Oudor.boseh, wier bedrijven speciaal door den oorlog getrof fen waren, vergunning verleend, onder zekere, bij contract vastgelegde voorwaar den, op een deel van hun terreinen groen- ten voor uitvoer l" .?len. Hieruit onts'oud o. a. de coöperatieve groentendrogerij de Codro, welke het eerste jaar van tiaar be slaan met groot financieel succes heeft ge werkt en 1,5 'fnillioen winst aan hare le den heeft kunnen uiikeeren. Nu meenden deze koekers, dat uit de door hen met mii-nfster JPosithum-a jgövoerde briietfwjidse- ling zou blijken, dat wanneer Kr ge>en ge legenheid bestond tot uitvoer van hun, pro duct en, de regeering -deze van de door hen gestichte droge tijen zou overnemen, het geen niet was geschied, toen in hei laatst van 1918, om de bekende politieke redenen do grenuon voor dezen uitvoer geslotexj werden. De tegenwoordige minister van landbouw hc-eft deze zaak aan het oordeel onderworpen van de 'commissie van ad vies voor crisisaangelogenhcd&n, waarvan voorzitter is Mr. R. van Veen, lid van üo Tweede Kamer, en waarin voorts o. m. zifting hebben Prof. Mr. do Blécourt, de heer G. P. J. Caspersz, oud-hoofdinge nieur van den waterstaat ir: Nedcrl.-ImLië; Mr. Lunsingh Tonckens erj Mr. Dr. van Gettiin Vitringa, rechters, resp. in de rechtbanken) te Rotterdam en "s-Gravon- hage. Dit college van hoogstaande man nen heeft den minister geadviseerd', dat de bedoelde personen geen aanspraak had den op uilkeering, niot alleen niet. volgens streng recht, maar evenmin in billijkheid. Onder deze fomrtaocl'gheden achtte de minister van landbouw zich tegenover do Stat en-Gen-Taal niet verantwoord., aan dp ze lieden toch uitkeer; ng te geven. Vol gens do commissie van advies bleek uit de 6}uleken, dat het alken de bedoeling was, dat de regeering de gedroogde groenten zou overnemer., indren en voorzoover zij deze noodig had voor de binni'-nPandscho behoeften, maar geenszins wanneerzooa's in Caso, de grens gesloten werd uit over wegingen ran politiek en aard. Nog vernamen wij, dat de groenlendiro- ge.rs wf.T-Pchton., dat de minister deze zaak rtan arbitrage zou 'hebben onderworpen. Daartegen heeft dc minister s'ntusschörj bezwaar gemaakt, nu de bedoelde eommis- eio van Advies bod uitgemaakt, dat hij Sliet lot uitkeering verplicht was. Order dead omstandigheden gaf li ij er do voor keur aan, verder een volkomen lijdelijke houding aan te nomen, terwijl tie grocn- tendrogers, warneer zij dat veiflangden, zich tot dien rechter konden wenden om dozen 'de kwestie te laten uitmaken.. De ininn'öter meende, dat hij zoodoende vrijer zou staan tegenover de Si aten-Gen er aal. Do groentenidrogers hebban thans inder daad don weg van rechten ingeslagen. „Wbld. v. Bloembollenc." Leger en Vloot. Verlofsregeling. De Minister van oorlog a. i. heeft be paald, dat terugkeer van militairen met de eerste reisgelegenheid op den dag na den laatsten. verlofdag kan worden ver leend aan hen, die zich deze guust door gedrag en ijver waardig maken. Duur van do eerste oefening. Bij Koninklijk Besluit i9 bepaald, dat de tiyur der eerste oefening voor de dienst plichtigen der lichting 1919, behoorende tot cavalerie (bestemd! voor paarden- oppastser), die in de tijdvakken van 17—21 Maart 1919 en 1620 Juni 1919 die oefe ning hebben aangevangen, bedraagt acht tien maanden. In verband hiermede heeft de Ministr v. Oorlog het volgende bepaald: De dienstplichtigen der lichting 1919, be hoorende tot de cavalerie (bestemd voor paardenoppasser), die hun eerste oefening hebben aangevangen in de tijdvakken van 17—21 Maart 1919 en 16-20 Juni 1919, (worden met groot verlof gezonden onder scheidenlijk op '16 September 1920 en 15 December 1920. uiu^A^'^aewjJuata^^aMBUMri i ig.L Ji ALKEMADE. Schietwedstrijd. Het was een lar.ge stoet, die zich gisteren ui't Alkemade siaar Katwijk spoedde om daar op de schietba nen proeven Van bekwaamheid te geven. Ruim 300 marj was opgekomen en trapte mee in «voorbeeKLlgde orde, zoo zelfs, tint, toe.n in Leiden herhaalde vijandige uit roepen weerklonken1, er geen een was dio zulk uitdagend geschreeuw beantwoord do. Al&es was dan ook in da puntjes in orde. Het schicTeifwas bijzonder goed1, vooral ook finder hen d'ie r.iet in milaiitairen dÜenst geweest waren werden (cranage schutters gevonden. De uitslag v. dl. wed strijd was als Volgt: 1. J. Hoogenboom Bzn.ziilv. med. van dc gemeente, 2. M. J. Jansen, idem van tier.1 Bond van Vrijwilli ge Burgerwachten, 3. Jac. Pcnnihgs, Sd. van de Alkemadesche Burgerwacht, -4. Nic. v. d. Meer, idem van de Alkemadtesche Burgerwacht, 5. S. Logman, bronzen med. van de gemeente, G. Jac. v. d. Geest, Idem van den Bond, 7. J. van Iterson, 8. Chr. v. d. Geest, 9. Jos. Penning die Vries allen idem van dc gemeente, 10. H. v. d. Hulst 5 gld., 11. G. var. Leeuwen 4 gld., 12. J. Straathof Lzn. 3 gld., 13. P. van Nieuw koop Jzn., 2 gld. De 14 uitgeloofde pre- miën van 1 gld. vielen ten deel aar.: S. Pennings, F. C. de Graaf, J. Bakker Jacz., P. l'Ami, J. van Nieuwkoop Jr., C. die Jong Czn., P. v. d. Geest Dzn., J. v. di. Hulst /Azn., J. v. 0. Voort. J. Opdam, J. v. d. Hulst, D._ZaaI, L. van Hameren en A. Raaphorst. De medailles werderj voor het front van den troep bij de winnaars vast gehecht en hij het huistoc rijden vormden diezcn de vuoihoede. De Alkemadesche burgerwacht heeft getoond, dat lij er we zen mag. Een woord van lof voor de prach tige regeling en voorbereiding is hier om- gelwijfeld op zijn plaats. ALPKEN AAN DEM RIJN: Vcrkocpsrtg. Bij de heden fin het noic-1 „De Vergulde "Wagen" bij afslag gehouden verknoping van het huis met schuur en erf nabij het Goudsche Rijpad', werd kooper voor de som van f SS00 de heer Binnendijk te Hazerswoude. Morrd- en klauwzeer. In deze gemeen te heerscht onder het rundvee van onder scheiden landbouwers in viij ernstige ma te het mond- en klauwzeer. De ziekte hoeft in vele gevallen ben kwaadaardig verloop, wat o. m. blijkt uit liet feit dat bij één landbouwer gisteren d'rie runderen het slachtoffer werden. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. In verband met'het 25-jarig jubileum van den voorzitter vraagt de heer Bate laan, oudiste wethouder het woord en houdt d'e volgende rede: Mijnheer de Voorzitter! Het zij mij ver gund, reeds bij den aanvang der vergade ring de aandacht te vagen. Laat ik begin nen met in herinnering te brengen een zeer belangrijke vergadering van den Raad der gtemeente, gehouden op 21 Maart 1895; belangrijk niet in dien zin, dat er in grijpende besluiten genomen werden maar het was toch een vergadering die voor Bo degraven en niet m het minst voor U per soonlijk van bteteekenis was. De presentielijst voor die vergadering werd achtereenvolgens geteekend door de heeren W. P. Brunt, D. Meurs, W. H. Kap- teijn, H. Rollman, G. de Kruijf, A. Moons, D. van Donk, F. Boer, P. van Dam, A. Ok- kersb en W. van der Giesen. Do secretaris der gemeente had mede aan tafel zijn plaats ingenomen. De oudste wethouder, de heer \V. P. Brunt, opende de vergadering en verzocht de jongste 2 leden de heeren De Kruijf en v. d. Giesen den nieuwbenoeui- den burgemeester den edelachtbaren heer le Coultre, op 15 Maart als burgemeester van Bodegraven beëedigd, binnen te leiden. De heer Brunt, voorz. ad interim, zoo wordt hij in de notulen genoemd, sprak, zooals te doen gebruikelijk is tot den nieu wen burgemeester zteer hartelijke woorden beloofde alle mogelijke medewerking en overhandigde den nieuwen voorz. den pTe- sidialen hamer, terwijl het omhangen van de ambtsketen nog evten moest wachten, wijl hij op „Rhodus" was achtergebleven. De nieuwe voorz. neemt de leiding over, spreekt woorden van dank, eerst tot de hooge autoriteiten, daarna tot den heer Brunt voor zijn hartelijk welkomstwoord, roept de medewerking in van-de wethou ders den Raad en den secretaris, de verze kering geveild het een eer te achten aan den bloei van het vooruitstrevende Bode graven te kunnten medewerken, waarna de jongste wethouder, do hoer Meurs, in wel gekozen bewoordingen eveneens zijn best's wenischen uitsprak. - Zoo hebt u dan 25 jaar lang aan het hoofd der gemeente gestaan en als voorz. gefungeerd. Laafc ik als nestor van de Raadsleden, zoowel naar leeftijd als in dienrtjaren, u hiermede hartelijk geluk wenschen. Het is toch zeker een groot voorrecht wanneer men, zooals U, zijn zil veren ambtsjubileum in de gemeente kan vieren, terwijl gij eerst nog 10 jaar in een landjare plaais burgemeester «zijt geweest, ten vooral ook dat feit te kunnen herden ken in nog geheel ongebroken kracht. Velen, zoo niet de meesten van Bodegra- vens ingezetenen kunnen zich de gemeente ternauwernood denken zonder burgemees ter le Coultre. Gij hebt in die 25 jaar een geslacht zien gaan en een ander zien ko men. En gij hebt die 25 jaar in ons midden geleefd, gij zijt met ons in en uitgegaan en gij zijt, hoe kan het ook wel anders, besproken, geprezen en niet minder becri- tiseferd? Bij uiteenloopend gevoelen' van de ingezetenen en bij den verschillenden smaak (over den smaak valt niet te twis tten) is het dan ook niet te verwonderen, dat over uw beleid als burgemeester ver schillend geoordeeld wordt. Maar ook in dezen moet bedacht de waarheid van het spreekwoord: „De beste stuurlui staan aan wal" en ook moet niet uit het oog verlorep dat do crititek gemakkelijk doch de kunst moeilijk is. Maar bij alle verschil bestaat hip.rin wel overeenstemming clat gij U be toond hebt een zeêr werkzaam burgemees ter te zijn. Het was voor U niet de vraag, met hoe weinig kan ik volstaan, maar gij gaaft U met groote ambitie met veel ijver ten toewijding aan wat U op de hand werd gezet. Zelfs rijst wel eens de vraag: „Neemt de burgemeester niet te veel hooi op zijn vork? Vooral nu U zich zoo langzamerhand onder de ouderen van dagen gaat rang schikken en de tijd die wij beleven toch ook van den burgemeester den geheelen mensch eischt. Want van hoeveel veretenigingen waart gij of zijt gij bestuurslid, zoo niet secretaris, voorzitter of penningmeester? Nu hebt u klaarblijkelijk een groot aan passingsvermogen. Gij behartigt toch even gemakkelijk de belangen van de vaartverbetering van den Ouden Rijn, als van den Straatweg Gouda-Bodegraven; van de Hollandsche Mij. van Landbouw, zoowel als van de Roei- en Zeilvtereeniging; zoowel van de kaascontrole al of niet vol vet, als van de Gezondheidscommissie', en evengoed van het Groene Kruis, als van de Brandstoffencommissie. Maar laat ik mij niet vermoeien met op te tellen hoeveel functies door U worden bekleed, ik zou al licht onvolledig zijn. Slechts zij mij de even ernstige als welwillende vraag veroor loofd: Zou het niet wenschelijk zijn, gezien van uit het oogpunt van gemeentebelang, de meesten van die bijbaantjes van lieverle de te laten glippen? Wij willen ook dankbaar herdensen dat gij, dooiteengenomen, al die jaren in goede gezondheid Uw taak kondet vervul len; slechts eenmaal, het was als ik mij goed herinner in 1909 werd gij door een zware ziekte aangegrepen, maar Gode zij dank gij kwaamt er weer bovenop. Hoelang gij Uw taak als burgemeester in ons midden nog zult uitoefenen weten we natuurlijk niet. Maar om 't even of het nog langen tijd of van korten duur zal zijn, wij wenschen U van harte toe dat de Heer onze God U bij den voortduur gezondheid en krachten schenke voor Uw gewichtige maar ook zoo moeilijke en steeds moeilij ker wordende taak. In vroeger tijd was het ambt van burgemeester een eerepost. Als op het gemeentehuis maar een goede se cretaris was, liep alles zoo ongeveer van zelf. Maar langzamerhand, en vooral de laatste jaren, niet het minst door en ais gtevolg van den grooten wereldoorlog, is er een groote verandering gekomen. Hoevele vraagstukken moeten tegenwoordig on'dc-r de oogen gezien, waar tevoren zelfs niet aan werd gtedacht. En wie weet, waar het woord „democratie" het modewoord van onzen tijd is geworden en allerwege wed strijden in vooruitstrevendheid, wat gij nog zult beleven. Wanneer, om maar eens wat te noemen, de uitgaven der gemeente blij ven toenemen, en al maar worden opgt- dreven, en daartegenover het belastbaar inkomen belangrijk mocht gaan dalen (en voor wat landbouw en handel aangaat, wijst de financieele barometer ïteeds beden kelijk in die richting) dan zal het ook voor U een reuzentaak zijn, den wagen op de rails te 'houden. M. de V. sinds U in 1895 werd- geinstal- lteerd heb{) u menige raadsvergadering ge presideerd, wanneer wij het dooreen stel len op 8 vergaderingen per jaar dan ko men we al tot een getal van 200 en het is ons gebleken: de leiding was in goede hiu - dten. Al hebben wij ons wel eens vroolijk gemaakt, wanneer de vervulling van een vurigen wensch, bij de rondvraag ter spra ke gebracht, zoo stillekensweg op de lange baan werd geschoven of ook wanneer een belangstellend vrager een antwoord kreeg waarvan hij niet veel wijzer werd. Uw lei ding was buiten kijf zeer welwillend en bo vendien zeer onpartijdig. Maar htet karak ter onzer vergaderingen is wel eenigiszms gewijzigd. Vroeger weinig vergaderingen en op tijd klaar, den laatsten tijd vergadte- ringen schier zonder eind. Op de vorige vergadering werd ook al de opmerking gemaakt-, dat het wel scheen als of we hier in de Twfcede Kamer waren, zóó waren de discussies verzeild geraakt in de hoogcre politiek, maar dat was ondanks Uw leiding en meer gevolg van de tijds omstandigheden. Ik zal niet pogen op te sommen wat on der Uw bestuur en leiding, tot stand is ge komen sltechts een tweetal opmerkingen. Vooreerst dat toen-gij hier kwaamt de be volking van Bodegraven 39CO was en nu zijna 6000. Maar ook, wanneer wij ons het Bodegraven van voor 25 jaar indenken, toen de bewoners van de Kerkstraat, Noordstraat ten Brugstraat om aan het station te komen teen grooten omweg moes ten maken, omdat een horlogemakerswin- kel en een kleermakerij ons dten korteren weg versperden, en nu, op het land van wijlen Diric Blom, een krnisnet van stra ten, alle toegang geven tot het station, met in het midden ons Jnlianaplantsoen, dan valt op hoe groote veranedring vooral Bo- degravten-Zuid heeft ondergaan en hoe groote uitbreiding en verfraaiing tot stand gekomen is. Ten slotte M. de V. worde het U gegeven nog menig keer onze vergadering te leiden en moge gehteel Uw verdere arbeid in ons midden, onder den zegen des Heeren, waar aan toch alles is gelegen, bevorderlijk zijn aan den vterderen bloei en welvaart van onze plaats. Vervolgens krijgt de hepr van Dijk het woord. Spr. memoreert de op 11 Febr. ge houden vergadering van Raadsleden, wel ke waren bijeengtekomen met het doel te bespreken lot het geven van eenige feeste lijkheid. Óp deze vergadering, zegt spr., vernamen wij dat U dtezen dag M. de V., geheel onopgemerkt wilde doen voorbij gaan. Wij konden dit echter niet over ons hart verkrijgen en er werd toen besloten U, mijnheer de voorz., een album, waarin de wijken en bezienswaardigheden van Bodegraven photografisch zijn vereeuwigd, aan te bieden. Spr. biedfc vervolgens de album (welke in bruin leder is uitgevoerd en een zeer fraaiten indruk maakt) namens de leden den jubilaris aan en spreekt het vertrouwen uit dat dit gesphenjc cn aangename herinne ring zal achterlaten ook dan wanneer tie jubilaris van zijn functie zal zijn ontheven aan zijn verblijf te Bodegraven. (Word fc vervolgd). Belastingen. Tengevolge van het over plaatsen van den Rijksontvanger wordt ook het kantoor der directe belastingen en accijnsen dezer dagen van de Noordzijde overgeplaatst naar de Prins Hendrikstraat ten huize van de Dames Gez. Molenkramer. Een belangrijke verbetering, dat dit kan toor thans wederom in het centrum van ons dorp zal worden gevestigd. „De Kanze". Morgenavond 8 uur zaï in het Patronaatsgebouw der vergadering worden gehouden voor de Hanze. Er zal een rede worden- gehouden door den heer Lambregts, propagandist van het Centraal Hanzebureau over het onderwerp: „De Hanzeonderlinge tegen ziekte en het fonds uitkeering bij overlijden." HOGGMADE. R. K. Volksbond. Vérleden weck hieilid de Aid R. K. Volksbond' haar gewone maandvergadering in café Ilrllebramd. De presentielijst was door 49 leden geteekend. De Voorzitter opende ide vergadering met gebod en riep alle leden» van harte het wolkom toe. Daarna kwam ftan die orde ingekomen stukken betreffende verlaging contributie en het weder betrekken der Volkskrant. BesJoterj werd -de contributie te handhaven op 10 cents per week. Enkele leden, die de Volkskrant, 3 reaal per week verschijnend, wenschen te liezen, betalen dan 20 (cents per week. Elk lid dat zich wenscht aar: te sluiten bij de Centrale Zie kenkas kan dat zelfstandig doen. Tevens za.1 op Donderdag 25 Daart (dus heden) door een. spreker worden uiteengezet de beteaken-rs, |ic-t nut en de voorde el er: der Levensverzekering Concordia. Nog eenige discussies aangaande do Aankoopcommis sie aangaande de klompen en over de aardappelen. Niets meer aan c'i sloot de Voorzitter de vergadering met go- bed. Do collectie H. iin N. bracht S gulden 12,5 cent op. GU DE-WETERING. Mond- en klauwzeer. Tengevolge van het mo.nd- en klauwzeer zijn fcij derj vee houder J. N. L. in een week tijds drie flin ke koeien gestorven. Distributie. De uitdeeQing der suiker- kaarten eal plaats hebben Zaterdag a. s. des middags van 35 -uur in de gemeen teschool. STADSNIEUWS. APOLOGETISCHE AVOND. De 6de apologetische cursusavond door de R. K. Prop.-Club St. Petrus werd weder om door een zeer groot aantal belangstel lenden bijgewoond. Onder de aanwezigen merkten, we o. a. op' den Z.Eerw. heer Pastoor R. Crombag. Als spreker trad op de Z.Eerw. Hooggel. heer J. Verhaar, professor aan het Groot- Seminarie te Warmond, met het onder werp: „Zijn alle godsdiensten goed?" De Eerw. Inleider acht de behandeling van dit onderwerp van zeer groot belang, omdat het raakt de grondslagen Van ge heel het mcnschelijk leven, speciaal van het godsdienstig leven. Alvorens op deze vraag een antwoord te geven, behandelt spr. de vraag: Is gods dienst in het algemeen nuttig en noodig, waarop niet anders dan onvoorwaardelijk „ja" geantwoord moet worden, want als er een God bestaat, dan is het noodzakelijk, dat de mehsch Hem moet dienen en wel op de wijze zooals God dit wil. Na deze inleiding bewees spr., dat alle godsdiensten onmogelijk goed kunn«i zijn, maar slechts ééne 'de ware goede en wel om de volgende redenen. Zulks is in strijd met het gezonde ver stand. De mensch toch hangt van God af, liet Opperwezen, dat hem gemaakt heeft. Daarom moet hij hem erkennen, dankbaar zijn, liefhebben en vereeren: alle plichten, waaraan niemand ontkomen kan en waar uit andere plichten voortvloeien. Alle men- schen hebben deze zelfde plichten te ver vullen. Wie anders handelt, handelt ver keerd, maar dan is er ook slechts één godsdienst mogelijk en goed. Het is tevens een dwaasheid te beweren, dat alle godsdiensten goed zijn, omdat de ervaring maar al te zeer anders leert. Bij de zoo talrijke verschillende godsdiensten zijn er geen twee,die aan elkander gelijk zijn; integendeel staat de een meestal lijn recht tegenover den ander. Vervolgens is het een goddelooze bewe ring, wijl het strijdig is met Gods oneindige wijsheid. God immers kan niet toelaten, -dat de een Hem op deze, de ander I-Iftn op die wijze, misschien met de éerste in strijd, dient. Ten slotte is bet .in strijd met den dui delijk uitgesproken wil van God, wat reeds is uiteengezet in het onderwerp: Heeft God tot de menschen gesproken? Ieder moet dus dien éénen waren gods dienst zoeken en belijden. Nadat de Eerw. Inleider het ontstaan van bovengenoemde opwerping door an dersdenkenden nader uiteengezet heeft door er op te wijzen dat zij wordt opge worpen door personen, die zelf meostal geen godsdienst bezitten en die tevens met zich zelf in tegenspraak komen (immers dan zou ook de R. K. Godsdienst goed zijn en zulks ontkennen zij), stelt spr. de vraag: Welke is dan die ééne, ware godsdienst? In de 2e voordracht over de leer der R. IC. Kerk is reeds bewezen, dat dit alleen de godsdienst kan zijn, die Christus heeft ge predikt. In korte trekken resumeert spr. de* bewijzen hiervan om tot de conclusie te komen, dat verkeerd zijn alle godsdien sten, die niet de leer, door Christus gepre dikt, verkondigen. Tevens citeert spr. de bewijzen, welke den godsdienst der R. IC. Kerk tot dien van Christus stempelen, waaruit de gevolgtrekking is te maken, dat de R. K. Iverk den eenig waren gods dienst bezit. Tot staving hiervan somt spr. op merkwaardige getuigenissen niet alleen over de hopelooze verwarring en verdeeld heid bij de Protestanten, maar ook over de grootsche eenheid in de Katholieke Kerk, getuigenissen alleen van Protestanten van naam en invloed. De gevolgtrekking laat spr. aan de aan- wfizigêö zelf over. Echter maakt hi] nog eenige opmerkingen, o. a.: 'Als alleen heï Katholicisme de eenig ware godsdienst is dan volgt daaruit niet, dat alle Katholiek ken goed zijn en alle andersdenkenden slecht. B Vervolgens: als de Katholieke godsdienst goed is, moet men ook haar leer hcschoui wen als de alleen-zaligmakende. Daaruit volgt echter niet, dat allen, dio buiten de Katholieke Kerk staan, verloren zullen gaan. Men maakt wel degelijk on derscheid tusschen degenen, die door eigen schuld dwalen en die verloren gaan en degenen, die te goeder trouw dwalen en in staat van genade sterven, die zalig worden. De Eerw. Inleider besluit zijn lezing met een geestdriftige lofrede over de liefde eq, barmhartigheid der Katholieke Kerk, waar bij hij schetst de veelvuldige weldaden, door haar over het menschdom uitge-. spreid. Nadat de heer B. C. Klein den Z.Eerw, spreker, dank had gebracht voor zijn pracht tige uiteenzetting, verkreeg de heer II. A. J. Engels het woord tot het beantwoorden der vragen, ingekomen over het onder-, werp „Het Socialisme". Spr. begon met er op te wijzen, wat de bedoeling van het bestuur der Prop.-Club is geweest inzake het vraag-svsteem. De heer Engels zegt vervolgens van en kele communisten een geheele lezing over het communisme te hebben ontvangen, met het doel het communisme bij de aan wezigen aannemelijk te maken. Uit het feit tevens dat de inzenders aan het besluie; gevraagd hebben aan dit onderwerp een specialen avond te wijden, concludeert spr., dat niet gelet is op de bedoeling val* het bestuur. Hij meent dan ook dit pu&£ niet te moeten behandelen. Evenzoo zijn nog vele andere vragen in-, gekomen, o. a. betreffende de Fransclie revolutie, de Inquisitie, de Hugenoten, der. Bartholomeusnacht, enz., die alle in zeer verwijderd verband staan met het ondcis. werp: Het socialisme. Spr. zegt ook op deze vragen niet te zullen ingaan. De vragen, die slechts het onderwerp rechtstreeks raken, zijn zeer weinige. Er werd o. a. gevraagd, of een patroon niet gedwongen wordt vijandig te staan tegenover den arbeider, omdat hij met een ander moet concurreeren. Verder of de pa troon den arbeider niet beschouwt als een .noodzakelijk kwaad en ten slotte of de patroons elkander geen concurrentie aan doen. Wat de eerste en laatste vraag betreft wijst spr. op den gang van het dagelijkscke leven, waar de patroons onderling en met de arbeiders door collectieve contracten zijn verhonden om den concurrentiezucht onmogelijk te maken. Wat de tweede vraag betreft, zegt spr. dat de machines den arbeider niet over bodig hebben gemaakt, maar slechts do productie vermeerderen, afgezien van het feit dat voor het maken en bedienen der machines eveneens arbeiders noodig zijn. Ten slotte behandelt spr. de vraag om trent de meer-waarde-leer van Marx. Vol gens den vragensteller wordt de waarde van b.v. een lading beuken- en dennen hout niet bepaald naar den arbeid, die er aan verricht is, maar naar de grondren-» te die zij moet opbrengen. Dit heeft niets met Marxisme te maken en hierover wordt ook niet door Marx ge sproken. Met dank aan den spreker besloot de heer Klein met een opwekking tot hijwo ning van den laatsten avond in de Stads gehoorzaal op 13 April, waar Pater Borro- 1 rnaeus de Greeve zal spreken over„De schoonheid van het H. Katholiek geloof", Vereoniging tot bestrijding der Tuberculose. Onder voorzitterschap van prof. dr. W. Nolen had in een der locolen van het Nutsgebouw de jaarvergadering plaai9 van de Vereeniging tot bestrijding van Tu berculose. Uit het jaarverslag van den secrotaria dr. G. J. A. van Iterson wordt het volgen de ontleend: Tot geneesheer van het Consultatie-Bu reau werd btenoemd dr. A. J. B. Poortman, terwijl aan de overige geneesheeren eervol ontslag werd verleend. Het subsidie doof het Rijk verleend ad ƒ2680 zal voor 1920 belangrijk worden verhoogd. Het aantal leden, thans 203 bedragende en dat der begunstigers 85, bleef vrijwri stationair. De Emmablóemcollecte bracht het belangrijk bedrag op van 1488. Met leedwezen wordt melding gemaakt van do langdurige ziekte van de enquètrice Mej. A. S. Paardekooper. Aan de algemeen j heerschende cpidemite van loonsverhoogin- gen heeft ook deze vereeniging niet kunnen ontkomen. Aan salaris voor geneeskundi ge hulp werd uitgegeven f 1084, dat der huisbezoeksters bedroeg 2400. Het aantal bezoeken gebracht aan hei Consul!atie-Bureel bedroeg 848 tegen 851 iu het vorig jaar. Deze bezoeken werden gebracht door T/7 mannen, 387 vrouwen en 284 kinderen. Het aantal nieuw inge- «sfhrevin patiënten bedioeg 175. van dezen leden aan tuberculose, 11 man, 21 vrou wen er: 5 kinderen. Sputura-ondcrzoek werd 199 maal ver richt in het laboratorium van het Bureel. 43 maal werden tuberkelbacillen gevonden. Het aantal overleden pat; m bedrog 32 waarvan 8 in een ziekeninrichting, de ove rigen in eigten huis. In 20 dezer sterfgeval len waren mede aan tuberculoso overleden de ouders of broeders of zusters. In 539 gezinnen werd huisbezoek afge legd. Voor huisbezoek kwamen niet meer in aanmerking 172 gezinnen wegtens nel niet voorkomen van tuberculose of om an dere ve u Het aantal afgelegde bezoe ken 1" '30. In ii_.i «ningtoastand der paiiëiilen kwam over het algtemeen weinig verbete ring. Speciaal niet wat slaapgelegenheid betrof van lijders en van de tot de gezin nen behoorende kinderen. In vele gevallen was ventilatie onvoldoende. Enkele malen werd, ter woningverbetering, toeslag op de woninghuur verleend. In bruikleen weiden verstrekt een aantal sputumflacons, spu* tumglazen, uitkookketels en verdere hulp4 middelen. Het aajitaJ, w.oning-pntsmcttiiV

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2