Vastenbrieven van H.H. D.D. Hl de BUITENLAND. BINNENLAND. pit blad rerBchfont eiken dag, altges. Zon- en Feesta. De Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling, -nor telden 17 et. p. week. fü.2ó p. kwartaal; by Inrt agenten 18 ct. p. we^k, 2.40 p. kwartaal.Franco poet l-*70 P* kwartaal. Het Geïllustreerd Zcmdaga- P;R ]8 roor ae Abonnó's verkrijgbaar tegen betaling Lr 40 ct. p. kwartaal.bij vooruitbetaling. Afzonderlijke ummersö ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 11e Jaargang. WOENSDAG ie FEBRUARI 1920. Bureau STEENSCHUUR IB LEIDEN. Intaro. Telefoon 938. No. 3151 Potlbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 22l/a oent per regel voor gewone ad verton tiën. Zaterdags 80 cent per regel Voor ingezonden mededeellugen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Adwtentlën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hnur en verhuur, koop en verkoop 60 cent; Zaterdags 76 oents. van 80woorden Vele Katholieken nemen gaarne kennis van wat de Bisschoppen ieder jaar bij het befrfin deer VeertLgdaagsche Vasten meenen hunmen geestelijkheid en geloovigen te moeten voorhouden. Dat verlangen is verklaarbaar '(het te gendeel zou haast onverklaarbaar wezenI Want 't spreekt toch vanzelf dat een Ka tholiek al was 't alleen maar uit bloot-ma- tuurlijke weetgierigheid) weten wil wat die Bisschoppen speciaal van belang achten om hunnen ondierhoorigeni voor te houden. Zij spreken toch al® wijze vaders tot hunne kinderen, als ervaren leiders tot hunne volgelingen, als bekwame veldheerem tdt hunne in slagorde geschaarde troepen. Walt de Bisschop van ons eigen diocees iegt, vermaant of wraakt of looft 1 achten ffij voor ons, natuurlijk, van het meeste belang. Onze gewoonte getrouw, hebben wij daarom het Vastenmandement van Z. D H. Mgr. A. J. Gallier geheel in „De Leidsch e Courant'' opgenomen. De opname van de andere mandementen In him geheeli zou van ons blad te plaatsruimte vragen, doch zou vooral te veel tijd eischen van velen onzer lezers, die geen gelegenheid zouden vinden om die brieven in haar geheel over te lezen. Wij meenen daarom onzen lezers een goeden dienst te bewijzen, door de mandementen verkort op te nemen, hun inhoud kort me de te deelen. DeAartsbisschcrp vanütroeht Mgr. H. v. d. Wetering, wijst er (evenals onze Bisschop) op, 'dat zeer velen, zoo niet de meeste menschen, tegenwoordig haast aan niets anders denken, dan aan winsten maken, geld verdienen en rijk worden om zooveel' mogelijk te kunnen genie, ten. Eigenbelang en profiteeren is schering en inslag van hun doen en laten. En het een»ge wat hun mogelijk nog eeniige kommer of zorg baart is •de gedachte, of ze niet nog meer winst (hadden kunnen maken. Ze peinzen cup niets anders, dan op zooveel mogelijk geld verdienen door hun zaken,' hun bedrijf, hun handel, hun arbeid. Zoo- 'fldfc men haast in bekoring komt te vra gen zouden die menschen misschien denken, Mat ze altijd op de wereld zul len blijven? Zoo worden ze beheersebt door de zucht naar tijdelijke goederen. Z. D. H. veirvolglt dan verder, dat het zeer prijzenswaardig is, indien iemand door noeste vlijt era groote® ijver tracht vooruit te komen, mits dit geschiedt met -eerlijke en rechtvaardige middelen. Wat zien we echter in onze dagen? Van eerlijkheid schijnt mpn geen begrip meer te hebben. Wanneer winsten kunnen gemaakt worden, schijnen alle middelen geoorloofd. Woekerwinsten worden gemaakt, zou- der dat mem zich daarover eenig be swaar maakt. Het eenige waar men aan denkt is, hoe dan ook, m-eer geld te krijgen om meer te kunnen genis ten. Alsof in geld hebben en genieten het' gelnk van den mensch te vinden is Zucht naar geld en naar genot be- heerschen op het oogemhlik de wereld. Na aldus het onrechtmatig bezit van geld tegoed te hebben afgekeurd, houdt Mgr. fle Katholieke leer voor, dat men ook met rechtmatig verkregen bezit rtiet naar wille keur mag handelen. Bedenken wij 'daarom wel, B. G., dat wij niet verantwoord zijn melt het geen God ons schonk niet te misbrui ken; maar daft, wij wel degelijk gehou den/ zijn Gods gaven to gebruiken vol gens Zijn wil en -bedoeling, tot Zijn 'eer en glorie. Zoo werd de knecht veroor deeld, die zijn talent in d-cni grond begroef, niet omdat hij h;ot talent mis bruikt had, maar omdolt hij verzuimd had hét te gebruiken, waarvoor de heer hot hem had gegeven. WIJ allen, B. G,, zulle-n eons door God ter verant woording worden opgeroepen. Reken schap zal ons worden gevraagd van ftl ons doen on Inlton, ook van hot ge bruik onzer tijdelijke goederen1. Laten Wij daarom wel bod enken, dat God ons do tijdelijke goederen/ gegeven heeft, Net voor ons zelf alleeni, maar ook' Otd hulpbehoevende mcdemonschen to steunen. Modedeelen aan noodlijden den, i« duro plicht voor een ieder, dlo met oardsche goederen is gezegend, "hi Motte roept Z. D. H. de hulp in- der moff, nordsché goederen gozegen-do Ka- Ten slotte, mogen Wij, er even op wijzen, dat ook in ons innd llefdadigo instellingen en zelfs hier of daar de Eerw. H.H. Geestelijkeneen moeilijken «Ja doormaken. Die overvloed heeft, aoele dan ook van zijn overvloed mede. Bisschop van 'sHortogcnbosch, lr£j' F- Diepen, herinnert aan do *W6tmis-allocutie van Z. H. den Paus, aann deze zefde: ..Boor het geloof wordt ons geleerd', in euce wederzij dscth-o verhoudingen do door ntnai^ or<*0 bestaat. Vooreerst be- ntrh Ze 'n Pr«tt®ch erkennen der op- PWbeerschappij van don Schepper over al werken van Zijn hand. „Vervolgens in de standvastige oyer macht van den geest over de zinnen. „Ten slotte in een oprecht© en ook werk dadige naastenliefde." Wat „de standvastige overmacht van den geest over de zinnen betreft" wijst Z. D. H. speciaal op de slechte modie en op het drank mi s b r u ik. Zien wij niet dagelijks allerwegen ook Katholieke vrouwen en meisjes, als laffe slavinnen der zinnelijke mode de heerschappij van den geest over de zinnen bij zichzelf en anderen jm- der mijnen? Waar blijft haar vrouwelijke fier heid en eigenwaarde? Dringen/ zij zelfs haar ongepaste ontblootingen haar ter verleiding opgetooide vor men, tot in het huis van God, niet op aan de daar om zedigheid biddende golooviigen, ja,- aan 'den offerenden be dienaar des Heer en? Haar kuischen Jezus zelfs durven zij in zulk een kleed gaan ontvangen! Moeiten Wij 'dan, om dien gruwel te stuiten, éven als weleer een H. Jo annes Ghrysosfcomus, onzen priesters hun strengen plicht gaan voorbehou den, de woonsteden Gods van zulke besmetting te zuiveren? Ach, mocht ons toch dat leed be spaard kunnen blijven! Moge ook de geesel van het Alco holisme, dat blijkens de onlangs open baar gemaakte statistieken met den dag weer toeneemt, door .herstel d-er heerschappij van het geloof en de rede over de zinnen, van o-ns dierbaar Christenvolk worden afgewend! Ten krachtigste waarschuwt Z. D. H. ten slotte op „een allergevaarlijkste® vij and". Die vijand, B. G., is het Social is- m e, in welken vorm het zich ook ver toont, van den gematigsten tot den wreed sten. Altijd toch miskent cf loochent het Gods bestaan en God'6 rechtmatige heerschappij over het werk Zijner hand; altijd wekt het op tot de ramp zalige heerschappij der zinnen en on geregelde hartstochten op de ziel, om wier bestaan; cSch niet bekommert; altijd' hitst het op (tot haat en verdeeld heid en krachtens zijn beginsel deinst heb nooit terug voor het grijpen naar de macht, zij het dan door roof era wreedheid, door moord en opstand. Zij ra ergste euveldaden zullen, Wij hopen het, onze kloeke vrijwillige burgerwachters en landistormers on der ons kunnen voorkomen en beteu gelen, maar zonder ons algemeen, eendrachtig en goed gelold verweer zal zijn toeleg maar al te veel kans van slagen hebben, omdat heb zonder deze langzaam maar zeker zijn val- echo beginselen ingang zou doen vin- died. Valsch en leugenachtig bovendien in zijn uitgangspunt, daar het niefc de zonde van Adam. gelijk het Geloof ons lleerrt, maar het z. g. kapitalisme als d© oorzaak van alle ellenden aanwijst, valsch en leugenachtig in zijn be loften, daar Eet de menigte paait of ophitst met 5e verwachting van een gelijkheid in geldelijk betóit, in eer en macht, in arbeid en Tuafc, welker be staan volkomen in strijd ia met des menschen natuur, heeft het in de practijk geleid tot -verheffing en ver rijking van enkele zijner machthebbers en tot den rampzaligsten ondergang van alle klassen en rangen der maat schappij, ook onder zijn eigen volge lingen! Elke boom, zoo leerde ons de eeu wige Wijsheid, wordt aan zijn vrucht gekend 16). Is dan B. G., 'de geschie denis der laatste maanden en weken niet daar, om ons tot onze waarschu wing de vergiftigde vruchten van het socialism© in zooveel rampzalige na burige rijken te toonen? Wij aarzelen dam ook niet, U tegen dat monster te waarschuwen met de vermaning en 'den raad van den H. Petras: Broeders, waakt, want uw tegenstander, de duivel, gaat rond! als teen brullende; lieeuw, zoekende v*len hij zal verslinden'. Wederstaat hem -sterk zijnde in het geloof. 17) Dat gedoof vergeet hefc nooit, ver biedt U -eiken 6teu-n aan het socialis me. heb veroordeelt U, als gij uw kiesrecht ooit zoudt misbruiken om op een socialist te stemmen; het waar schuwt U nimmer hum geschriften te 3ozon, noch (hun vergaderingen bij te Wonen. Van do logen tooh, blijft licht wat hangen en wie U uw tevredenheid ont neemt, rooft U kostbaarder goed dan aardscïïie schatten. DRIE BELANGRIJKE NOTA'8. Do Duitsche oorlogsmisdadigers voor eigen rechtbanken. Het verzoek aan de Nedert. Regeering tot uitlevering feitelijk ingetrokken. President Wilson en de Adrlatischo kwestie. Van 10—25 Febr. zijn de treinen In Oostenrijk stopgezet. OEKRAJINA IN OP8TAND TEGEN DE B0L8JEWIKI. OVERZIOHT. Drie nota's zijn de belangrijkste feiten rara de paar laatste dagen. De nota aan Duitschland, dile een mede- deedipg is, dat dte Geallieerden bun eiach tob uitlevering van de oorlogsmisdadigers hebben laten vervallen. Zij kunnen voor rechtbanken in het eigefm land terecht staan, onder Controle van de Entente. De nota aan de Nederlandsche regeering spreekt van een handhaven van het ver zoek (tot uitlevering van den gewezen kei- er), terwijl zij in werkelijkheid dit ver zoek feitelijk laat vallen - en het vervangt door een geheel ander verzoek: onrust te voorkomen, die het ge-volg zou kunnen rijm van het verblijf van dén gewezen kefi- zqr dicht bij de grens van zijni vroeger rijk. Dat hierbij termen worden gebruikt, waardoor men misschien niet dadelijk zou merken, dat do inhoud slechts een (tweede vertzpek ia, doet natuurlijk nl-et ter zak®. President) Wilson heeft aan de EnJtente eeta nota gericht, waarin hij rijn land punt, inzake Fiume handhaaft. Een telegram uit Washington meldt: „Naar -aanleiding van,het ontslag van Lansing heeft president W-ilson een me morandum aan de geallieerden gezonden over de Achriatiscthe kwestie, waarin hij rijn bezwaren er tegen te kennen geeft, dat de Joego-Slaven voor de keus worden ge- dteld tusschen het zoogenaamde Lloyd George-plan era 5e tenuitvoerlegging vara het verdrag van Londien. Wilson zegt ver der, dat Amerika niet, kan voortgaan zijn belangstelling te geven aan de Europee- sche aangelegenheden, ais de geailieerdo mogendheden- wensdhera de Adriatische kwestie te regelen, zonder de Amerikaam- sche regeering te raadplegen." Duitschland. DE TOESTAND VAN HET LAND. Aan persvertegenwoordigers uit het Ruhrgebied, waar rijkskanselier Bauer ge durende enkele dagen vertoeft verklaarde hij o.a., dat de oorlog met zijn verschrik kelijke gevolgen het Duitsche volk tot een bedelvolk heeft gemaakt. De economische productie kan slechts hersteld worden door noesten arbeid met achterstelling van alle particuliere belan gen. Het vredesverdrag, dat ons, zeide rijks kanselier Bauer, opgedrongen is en Duitsch land verplicht groote hoeveelheden kolen aan de Entente te leveren, zal Duitschland nooit in zijn vollen omvang kunnen nako men. Ten gevolgd hiervan zijn wij ook niet in staat, het economische leven van Duitsch land ook maar bij benadering van de noo- dige hoeveelheden kolen te voorzien. De rijkskanselier zeide te hopen, dat het in den loop der onderhandelingen zou ge lukken de Ëntenté-mo'gond^cdcr. ervan ie overtuigen, dat het in haar eigen belang is Duitschlandj levensvatbaar te doen blijven. Oostenrijk. Een stopzetten der treinen. Wegens den kolennood in Oostenrijk zal het geheele goederenverkeer op de spoor wegen, uitgezonderd hei transsport van brandstoffen en noodzakelijke levensmidde len, van 1625 Februari worden stopgezet. Hongarije. DE ELLENDE TE BOEDAPEST. De te Berlijn verschijnende „Deutsche Tageszeitung" bevat onder bovenstaanden titel een uitvoerig artikel van Werner von Heimburg. Na een uitweiding over de oorzaken, die tot den verschrikkelijken nood in de Hon- gaarsche hoofdstad hebben geleid, het bols jewistische bewind en de plunderingen op groote schaal door de Roem^niëm, en nadat hij heeft gewezen op de onbetaalbare hoog te die de prijzen van alle levensbehoeften er bereikt hebben, bespreekt de schrijver den hoogst betreurenswaardigen toestand waar in de middenstand te Boedapest verkeert. De geheele middenstand, in hel bijzonder echter de ambtenaren en beambten, ia niet meer in staat de kosten van zijn levenson derhoud uit zijn inkomsten te bestrijden. Hooge ambtenaren van de ministeries zijn er toe moeten komen hun eigendommen cn zelfs onontbeerlijk huisraad te verkoopen, ten einde zichzelf en hun gezin een zeer behoeftig bestaan te kunnen verschaffen. Niet te schatten waarden gaan op deze wijz»p voor het land verloren, want de koopera rijn in den regel buitenlanders. De in werkelijkheid drukkende nood van den beschaafden middonstand maakt een aangrijpenden indruk en wekt tevens be wondering. Want deze kringen zijn het ge weest, die door hun opofforendon arbeid Hongarije hebben bevrijd van het bolsje wisme en het naar een nieuwen tijd voeron. Nog verschrikkelijker is do nood van het proletariaat. To Boedapest zijn er op het oogenblik 160,000 werkloozen, die grooten- doels op ondersteuning van gemeentewege zijn anngewezon, In het geheel moet deze ondersteuning zich over ongeveer 500,000 personen uitstrekken en natuurlijk kan zij aan de haar gestelde oiischen slechts voor een klein deel voldoen. Daar de fabrieken voor het grootste deel stilstaan wegens ge brek aan kolen, trachten de Staat en de gemeenten door werkverschaffing aan de werkloosheid tegemoet te komen. De animo daarvoor is onder de arbeiders echter zeer gering, ondanks de hooge loonen. Dat moet verklaard worden uit de algemene arbeids- schuwheid en de aantrekkelijkheid van den smokkelhandel, waormco nog meer to verdienen valt, ten deele echter opk utt totaal gebrek aan kleeding en schoeisel. Honderdduizend schoolkinderen hebben geen schoenen. De Amerikaanscho kinder voeding kon een groot deel van de kinderen niet ten goede komen, omdat rij op do koude winterdagen niet zonder schoenen de straat op konden gaan. Bovendien heeft de bevel hebber van het Roemeensche bezettingsleger in een aantal Hongaarsche schoenfabrieken 17,428 paar kinderschoenen laten requlree- ren, die naar Boekarest zijn verzonden. Voor 10,000 zuigelingen is er geen kleeding, hoewel Zwitserland, Amerika en Neder land reeds kleertjes voor 6000 zuigelingen hebben gezonden. De voedselvoorziening van gemeentewege is ontoereikend. Slechts een deel van de be volking krijgt brood op rijn kaarten, zoodat er heele gezinnen rijn, die dagenlang zon der brood zitten. Aardappelen rijn er se dert weken al niet meer uitgedeeld. Van distributie van vleescb is in het geheel geen sprake meer. Verschrikkelijk is ook de woningnood. Reeds in vredestijd was het met de volks huisvesting te Boedapest zefcr slecht ge steld. In 1915 woonde 50 pet. van de bevol king in niet meer dan één kamer, waar onder 30 pet. gezinnen, welke deze kamer met meer dan vier personen bewoonden. De bevolking van de voorsteden meegerekend, kwam het cijfer der personen, die slechts één kamer tot hun beschikking hadden zelfs op 53 pet. Het aantal inwoners is nu tot 1,200,000 gestegen, terwijl er in het ge heel geen nieuwe woningen bijgebouwd zijn. De sterke toeneming van de Boedo- pester bevolking is het gevolg van het groote aantal personen, die uit Galicië en de van Hongarije afgescheurde en door den vijand bezette gewesten, naar de hoofdstad zijn gekomen. Talrijke gezinnen zijn voort durend dakloos. Tot de vluchtelingen be- hoorende ambtenaarsgezinnen huizen in gebrekkige spoorwegwagons op de goede renemplacementen. Mede als gevolg van den voedsel-, wo ning- en kieedingnood is de gezondheidstoe stand te Boedapest niet minder dan troos teloos. Op iedere tien menschen is er één tuberculoselijder en slechts een vierde daar van kan geneeskundig behandeld worden. De weinige sanatoria voor teringlijders zijn gesloten moeten worden, omdat er totaal gebrek was aan brandstof en linnengoed. Meer dan een dercTp van alle sterfgevallen zijn het gevolg van tuberculose. Ook de kindersterfte is tot een tot nu toe onge kende hoogte gestegen. Reeds in 1918 wa ren er op de honderd levend geboren kin deren 17.7 stergevallen beneden het jaar. Nu is deze verhouding nog aanmerke lijk ongunstiger. Een uitweg uit deze ellende ziet men voorloopig nog niet; het vredesverdrag van Neuilly zal, wanneer het in werking treedt, verbetering van den economischen toestand voor afzienbaren tijd onmogelijk maken en de crisis zal daardoor zonder twijfel nog erger worden. Sterfte op groote schaal schijnt onvermijdelijk. De hulp uit het buitenland zal nauwelijks voldoende zijn om de ellende eenigszins te lenigen. De ongelooflijke lage valuta maakt zaken doen onmogelijk. -Waarden, die als onder pand zouden kunnen dienen rijn er slechts in geringe hoeveelheid. Aan een uitvoer, die wat beteekfpnt, i», om verschillende redenen op het oogenblik nog geen denken. Alleen een groot crediet van Ameriaansche zijde kan redding brengen. Servië. Kabinetecrisis. Het kabinet is afgetreden^ Oekrajina. Tegen de Botajewikl. Het Oekraj. Pers.-Bur. meldt op gezag van dagbladen uit Oekraj ine, dat bet geheelfc land in opstand is tegen de Bolsje- wild. Amerika. De 8enaat en het Vredesverdrag. De Senaat heeft met algemeene stemmen besloten, het vredesverdrag opnieuw in be handeling te nemen. Het heeft er een aan vang mee gemaakt. Buitenlandsche Berichten. Roofmoord, Zondagmorgen bleef het te Gent In een boerderij, bewoond door den 80-jarigen De Man en zijne 65-jarige huishoudster, onge woon stil. Toen men de woning binnen drong, vond men het lijk van de huishoud ster in de gang, die gedood bleek door een revolverschot en in de slaapkamer den ouden man met verbrijzelden schedel. Hij leefde nog. Het huis werd geheel doorzocht, waarbij bleek, dat dieflstal de aanleiding tot de mis daad was geweest. De grijsaard is later overleden. Vadermoordenaar? To Berlijn is de 23-jarige koopman Wgn- delstadt, ondor verdenking zijn vader te hebben vermoord, in heohtenis genomen. In Mei van het vorige jaar werd de hoofdvertegenwoordiger van do cham pagne-firma Pommery, de 50-jarige koop man Hans Wondelstadt in zijn woning ver moord gevonden. Er word roofmoord aan genomen. Vermoed werd, dat de dreigbrief, die Wendetetadt vóór zijn dood ontving, met den moord in verband gebracht moest worden. De thans gearresteerde zoon ontkent alle schuld. Moorden op Armeniërs. Do „Times" verneemt van bevoegde rij de, dat in Cilicië de uitmoording van Ar meniërs voortduurt, 50,000 soldaten van Mustapha zouden te Ziepin en to Furnua vreeselijke verwoestingen hebben aange richt. 7000 Armeniërs zouden ï^eds als slachtoffers rijn gevallen en men vreest de geheele uitmoording van Armenië. Wlttebrootfekaart, De directie van het Rijksbureau voor de Distributie van graan en meel maakt be kend, dat als wittebroodkaart voor het 127e tijdvak, hetwelk loopt van 19 tot en met 27 Februari a.s., zal dienen de Rijksbrood kaart in de zwarte kleur op gelen achter grond. Sago en pafcmeej. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft gezien de beschikking van 17 November 1919, directie van den Land bouw, no. 25872, 6e afdeeling B, houdende vaststelling van maximumprijzen voor aardappelsago en pokmeel met ingang van 17 Februari ingetrokken de bij bovenge noemde beschikking vastgestelde maximum prijzen voor Bago en pakmögl. Koninklijk bezoek aan de Jaarbeurs. H. M. de Koningin is voornemens den dag na de steenlegging van het Eerste Vas te Jaarbeursgebouw te Utrecht door H. K. H. Prinses Juliana, nogmaals de Vierde Nederlandsche Jaarbeurs te bezoeken. Het Kamerlid J. W. Niemeyer. Naar het Correspondentie-bureau ver neemt, is de heer J. W. Niemeyer, lid van de Tweede Kamer, behoorende tot de vrij- liberale partij, voornemens, als Kamerlid af te treden. In zijn plaats zou dan automatisch het oud-lid der Kamer, de heer Nierstrasz, tre den, of, indien dfcze zich niet bereid ver klaart, de heer Drion, eveneens oud-Ka merlid. EERSTE, NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. Verschenen is het Verslagboek van den eersten Nederlandschen Katholiekendag, welke het vorig jaar van 23 tot 25 Septem ber te Utrecnt werd gehouden. Dezer da gen zal het gratis worden toegezonden aan de leden, d. w. z. aan degenen, die tien gulden ter bestrijding der onkosten hebben bijdragen. Degenen, die geen lid waren maar zich toch het Verslagboek om den zeer belangrijken inhoud willen aanschaf fen, kunnen het koopen bij den uitgever de firma Dekker en Van de Vegt te Utrecht, tegen den met het oog op de tijdsomstan digheden betrekkelijk geringen prijs van 4.50. Men vindt er in de volledige rede voeringen, die gedurende de drie dagen ge houden werden. Het is dan ook een boek van blijvende waarde, omdat behandeld werden de meest actueele onderwerpen van onzen tijd en wel door de élite der katho lieke sprekers van ons land. Verder stelt, het hpofdfysstupr er prijs op, de volgende medeaeeling te doen'. Het iff tóf* de overtuiging gekomen, dat voor de vol gende Nederlandsche Katholiekendagen pen meer solide financieel© baisis noodig is. Daarom heeft 't in zijn laatste vergadering besloten over te gaan tot het aanwerven van vaste leden, die namelijk bereid zijn om ieder jaar, dus ook in de jaren, waarin geen algemeenen Katholiekendag gehouden wordt, een bijdrage te storten van vijf gul den. Daar het in de bedoeling ligt om gere geld om de drie of om de twpe jaar een Nederlandschen Katholieken dag te organi- seeren, betalen de vaste leden dus vijftien of tien gulden per Katholiekendag. In verband met deze nieuwe regeling, die noodzakelijk is gebleken, zal gedurende de eerstvolgende weken door het hoofdbestuur aan al degenen, die lid waren van den eer sten Nederlandschen Katholiekendag, een circulaire worden toegezonden, waarin verzocht wordt om voor de toekomst het vaste lidmaatschap tegen betaling van vijf gulden per jaar te willen aanvaarden. Het hoofdbestuur hoopt en meent te mogen verwachten, dat zij, die reeds de eerste maal blijk hebben gegeven van hun instem ming en sympathie met het groote werk der Nederlandsche Katholiekendagen, ook thanB zullen volhouden. Mochten er onder hen misschien enkelen zijn, die hun lid maatschap niet wenschen voort to zetten, dan wordt hun beleefd verzocht daarvan mededeeling te doen vóór 1 April a.s. aan de adjunctnsecretaressG, moj. mr. E. C. Boekelman, le v. d. Boschstraat 2, Dpn Haag. Bovendien zullen in verschillende plaat sen van ons land correspondenten worden aangesteld, die zich zullen belasten met het aanwerven van nieuwe loden, Hfct 1b name lijk gebleken, dat meerderen ityeds verle den jaar lid hadden willen worden, indien het verzoek daartoe tot hon was gericht. Dit verzuim zal worden goedgemaakt! Een staf van correspondenten zal door middel- van circulaires en door persoonlijk bezoek eeu krachtige propaganda voeren. Het hoofdbestuur meent den wensch te mogen uitspraken, dat do vroegere loden trouw mogen blijven en dat, zeer velen als nieuwo leden zullen toetreden, opdat voor de toekomst het Instituut dor Nederland- scho Katholiekendagen, waarvan zulk een machtige beziolnndo kracht uitgaat voor het openbare katholieke leven, voorgoed verze kerd zij. Rijstpellerljen te Zaandam. Men meldt aan het Nws. uit Zaandam: Als "pen gevolg van den oorlog waardoor voor de rijstpellerljen een weinig bemoedi gend verschiet is geopend en mede ten ge- volgp van familieomstandigheden is de be kende Zaanscho rijstpellersfirma KI. Blans ontbonden, met het gevolg, dat de fabrieks gebouwen met de daarbij behoorende pak huizen in andere handen zijn overgegaan en daardoor een andere bestemming zullen verkrijgen. Het geheele complex, waartoe behooren de rijstpellerij de Birma met de groote pak huizen Rangoon, Bassetn, Java en Vrede, bsnevens de Ouwelfabriek Concorida alles gelagen aan de Oostzijde te Zaandam aan

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1