Dit Llad verschijnt eiken dae, uiigez. Zon- en I'ccsld. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, *001 Leiden 17 c.t. p. week, f2.Su p. kwartaal; bg Tme agenten 18 et. p. we.k.f2.40p.kwartaai.Franco r poet f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- lad is voor do Abonné's vorarijgbaar tegen betaling *an 40 ct.p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 11e Jaargang. WOENSDAG 14 JANUARI 1920. Bureau STEENSCKUUR 15 LEIDEN. Inlürc. Telefoon 935. Dc Advertentieprijs bedraagt 22*7e cent per regel voor gewone advertentiün; Zaterdags 80 c^nt per regel Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden, aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 80woorden Dit nummer bestaat uit twee bladen Kindertoeslag. Elders in dit nummer onder Sociale Berichten" vindt men overgenomen een mcdedeeling uit het Patroonsblad, waar naar wij gaarne de aandacht trekken. 't Betreft toch een regeling van het ons zoo zeer sympathieke, en, naar onze be sliste overtuiging, objectief zoo buitenge woon billijke stelsel van den kindertoeslag iii de loonbepaling. Deze regeling is ingevoerd in de textiel nijverheid en wel op zulk een wijze, dat het, door de tegenstanders uit den treure als onafwendbaar aangevoerd he rwaar, dat n.l. door de -werkgevers werkne mers met groote gezinnen zouden worden geweerd, volkomen is uitgeschakeld! Wij willen cr op wijzen, dat het. ons zeer juist gezien lijkt, om den kindertoeslag eerst vanaf het vierde kind te doen beginnen. Een loon móet o. i. beslist toereikend zijn öm den arbeider (afgezien van 'de vraag, of foij f e i t e 1 ij k gehuwd is en of hijf e i- 1 e lij k een gezin heeft) te doen onderhou den een gezin van gemiddelde grootte en als zoodanig mag toch zeker nog wel een gezin van niet meer dan drie kinderen wor den aangemerkt! De kindertoeslag is bepaald op 1 gld. per Hveek vanaf het vierde kind beneden 14 jaar na aftrek van de kinderen boven 14 jaar. Voor de naar somniiger. inzicht wellicht te (beperkte grens van ,,'14 jaar" zullen onge twijfeld wel redenen zijn aan te voeren. Dit is trouwens een kwestie van inzicht. Niet heel rationeel lijkt ons de uniforme (bepaling van ,1 gld.". Waarom is niet vast gesteld een percentage van het grondtoon? Één gulden heeft toch zeer onderscheiden practische beteekenis en concrete waarde naargelang de verdiensten, die men heeft. Waren misschien aar. een andere regeling te groote moeilijkheden in de p r a c t ij?k verbonden? Intusschen juichen wij toe deze nieuwe regeling van den kindertoeslag daarbij onze verwondering en verrassing uitspre kend, dat óók de moderne" bond tot de folstnjy'kcreipq* ervan zijn medewerking? Verleende. Heeft men aan den kant der ..modernen dan eindelijk ingezien, dat het verzet teaen kindertoeslag... heel verouderd is ;en aftandsch begint te worden?... BUITENLAND. DE TOESTAND fff DUITSCHLAND. Verkeersmoeilijkheden en onlusten in alle cleeten van het land. N'euwe Spar- tacistische woelingen. Een schietpartij voor het Rijksdaggebouw in Berlijn. VVele tiooden en gewonden. T.l OVERZICHT. De staking van de spoorwegen in een groot deel van Duitschland (de. staking in jiliet verzekeringsbedrijf is inmiddels bijge- Oogd) brenet liet land in. een tróosteloozen toestand, juist, nu alles er op gezet moest worden het raderwerk met versnelling te laten loopen. De kolen blijven aan de mij- ren liggen (vooral in het Westen treft, de staking het verkeer) en de fabrieken moe ten dientengevolge weer stil gezet worden, ïlet lijdt geen twijfel, of er zijn spartacisti- echc elementen in het spel, die den boel hoe eerder hoe liever in het honderd willen la ten loopen. Hoe weinig de overheid dn plaatsen als Dusseldorp meer te zeggen heeft, blijkt •wel uit het feit,'dat zij heeft moeten afzien van kolenle vering aan schouwburgen en dorgelijkee instellingen van vermaak en aan fabrieken, zooals door de stakende spoor wegarbeiders geëischt werd, met het eenig gevolg natuurlijk, dat de heerschende wer keloosheid nog bedenkelijker afmetingen «aanneemt. De plundering van het stadhuis en andere gebouwen in ITamborn, waar de stakers «ich van wapenen hebben meester gemaakt en waar troepen heengezonden zijn, doet ten overvloede zien, dat het. geen zuiver economische strijd meer is. Ook op den terugkeeer der lang verbeide gevangenen uit Frankrijk, waarvoor Duitschland het spoorwegmateriaal moet leveren, heeft, de staking een jammerlijken invloed. Maar nu komt plotseling een noodlottige gebeurtenis in Berlijn de gemoederen nog meer opwinden. De aanleiding daartoe is geweest het. in behandeling nemen van de v.et op de Bedrijfsraden door de Nationale 'Vergadering. Of berichten over een dreigende règee- ringserisis juist zijn, kunnen wij op het oogenblik, dat. we dit schrijven, niet be- öordeelen. 1 Helaas is de. dag van gisteren .niet ver- iJoopen, zonder dat er weer bloed in Eerlijns slraten is gevloeid. Bij de botsing, die in do buurt van het Rijksdaggebouw heeft plaats gehad, zijn vele dooden en gewon den gévallen. Hoe bet verdere verloop van de onrust stoker van onafliankelijken en communis ten zijn zal. laat zich op het oogenblik nog liet voorspellen. De Volkenbond. Amerika! ent het verdrag. Overeenstem ma n.g n a b ij. i ...Evening News" bericht uit. Washing- f°n; dat op het Witte Huis een toenemend SopMm'isme Bestaat, ten aanzien van 't vre desverdrag. Te bevoegder plaatse werd plaandag medegedeeld, dat de situatie Pienter bij eene oplossing is dan ooit, - Ook de correspondent van de „Westmin ster Gazette" laat zich in optimistischen zin over de onderhandelingen tusschen de senatoren uit. Deze zijn den laatstcn tijd geheim gehouden, doch hem werd medege deeld, dat de demokraten thans de basis voor eene overeenstemming hebben mede gedeeld aan Lodge. Zij stellen daarin een compromis voor, waarin de voornaamste repuhJjkeinsche reserves voor een belang rijk deel worden overgenomen. Oostenrijk. Het wekelijksch rantsoen. Het rantsoen te Ween en is alweer ver minderd, de volgende week wordt slechts één brood en. 3/8 K.G. meel per hoofd ver strekt. De prijs van het brood is gesteld op 5.25 kronen en van het meel op 11 kronen per K.G.). Tarwe naar Frankrijk. Uit Laibach wordt gemeld: Frankrijk wil in Zuid-Slavië groote hoeveelheden graan en mais Ito op en. De regeering te Belgrado heeft reeds aan de Fransche medegedeeld dat zij 300.000 ton tarwe en 200.000 ton mais heeft af te geven en wel tegen einde Mei 1920. Daardoor zou echter het Oosten- rij ksche contingent met" 2000 ton en het Hongaarsché niet 3000 ton verminderd worden. WINTERWEER IN WEENEN. De correspondent van de ,,-Msbd." schrijft d.d. 2 Januari: Het is alsof alles heeft samengespannen om Oostenrijk geheel ten gronde te richten, om den laatsten mensch en bewoner der vroeger zoo schitterende hoofdstad van el lende te doen omkomen. Wij lijden gebrek aan levensmiddelen en slechis met aller hulp schijnt men erin ge slaagd te zijn zooveel levensmiddelen bijeen te brengen dat wij tot einde Januari ten minste onze kleine porties krijgen. Wij hebben geen kolen. De. miscrc door het gebrek aan brandstoffen veroorzaakt is haast onoverzienbaar. Meer dan een week lang lijdt geen enkele trein, dan rijden weer gedurende twee dagen een paar trei nen en dan is het weer gedurende een week algcheele stilstand. Op vrachtauto's met ijzeren banden, gummi is - hier een onbe kende geworden, rijden de menschen voor een' klein vermogen naar Weenen om daar de meest, dringende, zaken af te wikkelen; anderen rijden op boerenkarren of huifkar ren'om zoo de stad der droom en te kunnen bezoeken! m Maar wat net ergste is: De fabrieken moeten stop gezet worden, ondernemingen kir» men de orders niet uit voeren, ntl ós moot stil staan, daar wij geen kolen hebben. En nu komt nog het natte, vochtige win terweer erbij. Niet lustig spelend en joelend vallen de blinkend-witte vlokjes van den hemel, neen, langzaam en zwaar drenzen de natte smerige vlokken uit. de donkere aschgrauwe lucht en maken uit de wegen en straten, poelen en moerassen., waar men niet door kan waden, waarin zelfs paar den met rijtuig blijven steken. De groote breede straten, de trots van Weenen zijn veranderd in groote vuilnishoopen, de stad krijgt zoo langzamerhand het aanzien "van den bekenlden mytrologischen Augiasstal, docli helaas, wij hebben geen Hercules om dat zaakje op te knappen. Het is alsof er heelemaal geen verande ring meer te wachten staat! Wat is het een verschil dat Weenen van heden en de stad, die ik in den loop van September van hel jaar 1911 voor het. eerst zag. Toen schitterde alles van goud en licht en vreugde en bloementooi, tóen zag men de menschen, op wier gelaat, de duide lijkste teekenen van welstand en tevreden heid lagen, die allen toonden door hun uiterlijk, dat het in de stad aan de Wien nog al uit te houden was, dat -de zorgen aan de hygiënische maatregelen besteed, niet vergeefscli waren. Er lag over de stad zoo'n blos van gezondheid en tevredenheid, van welstand en geluk. En als de winter kwam en de dwarrelende vlokjes zacht neer dansten om de straten dei- stad met een wit tapijt te bedekken, dan stond een geheel leger klaar van mannen, gewapend met al lerlei werktuigen, die om zoo te zeggen de sneeuw wegruimden voor hij gevallen was. En dan reed men in de tot het middaguur helverlichte el-eclrisohen door de gereinigde straten der hoofdstad en alles stond voor de glazen om-hier of daar een klein hoopje sneeuw, dat een of ander werkman ontgaan was van alle kanten te bekijken als een (bijzonderheid: sneeuw 'dn "Weenen's strü/- ten! Thans kan men in de avonduren, wan neer alle zaken uit gebrek aan licht- en waren zijn gesloten, wanneer de lantaarns niet. kunnen branden wijl wij geen kolen hebben, in. de meer dan half donkere stra ten zoo licht kennis maken met de sneeuw, aan welker echtheid niet 'de mkist© twijfel kan bestaan... En alles zucht, ach was het toch maar lente en nog nooit is naar het voorjaar zoo vurig verlangd als in het jaar 1920. Moge-de heerschappij van den winter van niet te langen duur zijn want anders blijft er niemand over in de stad der liede ren en der vreugde en der bloemenweelde. Engeland. Duitsche journalisten. Ten aanzien van de vraag, of Duïtsche journalisten in Engeland zullen mogen ver blijven, zegt de Times", dat er veel voor is te zeggen behoorlijke Duitsche journalis ten in staat te stellen de Brilsche openbare meening uit de eerste hand weer te geven. Als zij intrigeeren slaat het aan de Brilsche regeering om hieraan een einde le maken. In het gunstigste geval zal men.den Duit- schen correspondenten hunne positie in En geland niet kunne benijden, zegt het blad. Zij mogen verwachten, dat zij hoffelijk en •behoorlijk zullen worden behandeld, maar er kunnen vele jaren voorbijgaan, voordat zij het gevoel krijgen welkom te zijn. Daar de officieele betrekkingen met Duitschland hervat zijn, lijkt er echter iets voor te zeg gen aan Duitsche journalisten gelegenheid te'geven de Duitschers uit de eerste hand over Engeland in te lichten. Geen Duït9ch sinec^goerf. De Engelsche hond van speelgoedfabri kanten, waartoe ongeveer 700 firma's be- hooren, heeft op een vergadering te Man chester een motie aangenomen, waarin ge- eischt wordt, dat Duitsch speelgoed gedu rende ten minste 2 jaar niet mag worden ingevoerd. Itaië. NIEUWE DRIEVOUDIGE ALLIANTIE? De New-York Times" publiceert een telegram uit Milaan, waarin gezegd Wordt, dat Italië is uitgenoodigd om een alliantie te sluiten met Groot-Briannië en Frankrijk. Deze alliantie zou de landen wederkeerig verplichten tot militaire en maritieme over eenkomsten voor het geval van gewapende aanvallen van het buitenland. De Italiaan- sche politiek zou met het oog op de toekom stige gemeenschappelijke belangen van de betrokken landen eert algeheele wijziging ondergaan. Rusland. Hulp van Roemeliic? Een Roemeensche troepenmacht, zou op weg zijn naar Odessa, om deze stad tegen •de bofsjewiki te verdedigen. Roemenië. Roeme&fi|3che gevangenen in Duitschland? 'Het feit, dat er nog steeds geen bericht is van de meer dan 30,000 Roemeensche ge vangenen, die nog in Duitschland worden vastgehouden, veroorzaakt groote spanning in de Roemeensche opinie. Niettegenstaan de de stappen welke de Roemeensche regee ring te dezer zake heeft gedaan, is er van de Duitsche militaire autoriteiten nog geen inlichting over hen ontvangen. Spanje. Dreigends spoorwegstaking. - Uit Madrid wordt aan de Fransche bla den gemeld, dat de spoorwegarbeiders een manifest gepubliceerd hebben, waarin zij de algemeene staking voor de spoorwegen afkondigen met ingang van 20 Januari. Vereenigöe staten. Hoogstens 290 millioen vot'Êoomüe. Sprekende dn de financieele commissie van het Huis van Afgevaardigden zei Hoo ver dat dc taak van Amerika om Europa te voeden tot de eerstvolgende oogst niet drukkend zou zijn, daar, terwijl de Vereen. Staten verleden jaar in verschillende vor men 2250 millioen dollar aan Europa ver strekten, dit jaar credietcn van 150 a 200 onillioen voldoende zouden zijn. Syrië. Oej Franschen slajags geraakt. Een Reu ter-bericht uit Cai ro van 8 dezer meldt, dat volgens mededeelingen uit Sy rische bron er bij Marioen hevige ge vechten tusschen Franschen en Syriërs hebben plaats gehad, waarbij beide .partijen zware verliezen lech n. Voorts is er bij Talikalak gevochten, waar, naar verluidt, .de Franschen ernstige verliezen moeten hebben geleden, en bij Alcxandretta en op andere punten aah de grens van de Fran sche zone. 1 Buitenlandsche Berichten. DE RAMP VAN DE *,AFRIQUE. Meer -dan 400 slachtoffers.» In aansluiting aan het bericht'van giste ren, dat de mailboot „Afrique" van de Compagnie des Chargeurs Réunis, vergaan is, deelen wij mede, dat het schip op een klip stootte bij het plateau de Rochebonne, 50 mijlen! van La Roebelle. Het had 465 pas'sagiers aan boord, van wie er tot nu slechis 26 gered zijn. Vrouwelijke artsen in Amerika. Tegen 1925 verwacht men, dat er een ge heel leger van vrouwelijke artsen in Ame rika zal zijn, want er zijn thans bijna 3000 vrouwelijke studenten, die de studie der medicijnen opvatten. Nooit tevoren is er zooveel liefhebberij voor dit beroep bij de vrouwen geweest. '"v"~ Ontploffing, -Te Trofaiach (Stiermarken) heeft in een kruitfabriek een ontploffing plaats gehad. Drie personen werden gewond en velen ge dood. Schip vergaan. Het schip „Treveal", komend van Cal cutta met een lading hennep en erts, is nabij Weymouth onder de Engelsche kust gezonken. Van de bemanning zijn 7 personen ge red. terwijl men meent, dal 23 zijn omgeko men. 20 lijken zijn reeds gevonden. Wegens bet stormweer en de onstuimige zee was bet voor de reddingsboot onmogelijk de schipbreukelingen hulp le verleenen. De bemanning bleef aan boord lot het. schip in tweeën werd geslagen. Van de 3 booten, die werden uitgezet, bereikte er slechts één het strand. De scheepsbouw. Gropt-Britannië komt opnieuw aan hel hoofd van de lijst der groote scheepsbou wers. Uit Lloyd's register voor 1919 blijkt, dat er in liet Vereenigd Koninkrijk in dat jaar 757 koopvaardijschepen met een in houd van 2.994.247 ton zijn gebouwd. Op de overige scheepswerven over de geheele wereld zijn koopvaardijschepen ge bouwd met een inhoud van 1.649.119 ton. Nederland staat vooraan met 328.338 tan. In Groot-Britannië zijn dit jaar 1.014.000 ton scheepsruim te meer gebouwd dan verleden jaar. Er werden 55 schepen gebouwd met een inhoud van 10,000 ton of daarboven. Belgische paketboot vergaan. De Libre Belgique" meldt dat de paket boot „Pieter de Coninck", op weg van Do ver naar Oostende, Maandag ter hoogte van Calais door den storm op een der zij kanten kwam te liggen en in dien stand acht minuten bleef. Twee hevige golfslagen vie len over het schip en voerden vier passa giers mede. Alle pogingen tot redding wa ren nutteloos. Verscheiden passagiers en matrozen zijn gewond. De eeirste gesneuveldó. Te Belfort zal een monument worden onthuld ter nagedachtenis aan den eersten gesneuvelde uit de-n wereldoorlog den kor poraal Peugeot, die 30 uur vóór de oorlogs verklaring door een Duitsche patrouille in Jonchery werd gedood. Een gemeenteraad van spoorwegweden. In Saint-Cyr-l'Ecole (Frankrijk) telt de gemeenteraad 11 socialistische leden, die allen, op twee uitzonderingen na, spoor wegbeambten zijn. Een bekeerling. Naai* de „Denver Catholic Register" meldt, is Evan Morgan katholiek gewor den. Morgan is de oudste zoon van lord Tredegar en 26 jaar oud. Hij maakte zijn studies te Eton en Oxford. Morgan is schil der en dichter; verscheidene zijner schil derstukken zijn geëxposeerd geweest in den Parijschen Salon, terwijl hij bovendien •meerdere dichtbundels heeft uitgegeven. Het laatste jaar was Morgan verbonden aan het buitcnlandsch persbureau bij de vredesconferentie. Nederland en het Vo'.kenfconöverdrrg. Ingediend is het ontwerp van wet hou dende voorbehoud der bevoegdheid tot toe treding tot het Volkenbondverdrag. (Wij 4,-omr-n ihir-rnp natuurlijk uitvoeriger tei'Ug.) Suiker. De minister van Landbouw maakt be kend dat in liet tijdvak van Maandag 12 Januari tot en met Zondag 18 Januari e.k. geldig zullen zijn d.e bons no. 14 en 15 van de Rijlcssuikerkaart. Rijkskanïccr voor groenten en fruit. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft opgeheven het Rijkskan toor voor Groenten en Fruit. Uitvoer toegestaan. De minister van Landbouw heeft beslo ten met ingang van 15 Januari tot nadere aankondiging dispensatie te verleenen van het verbod van uitvoer van jutegarens, jutedoek en jutezakken. Uitvoer van manufacturen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken tc Oldenzaal heeft van den minister van Landbouw op een vraag bericht ontvan gen, dat 't hem vooralsnog niet gewenscht voorkomt het uitvoerverbod van manufac turen op te heffen. Ook kon de minister geen aanleiding vin den, om te bevorderen, dat de N.U.M.- heffirtg van 1 pet. verlaagd wordt, in ver band met het feit, dat de N.U.M. met min der heffing dan 1 pet. genoegen neemt, indien Jiaar door belanghebbenden wordt aangetoond, dat deze heffing te hoog is. De kolenprij3. Men deelt ons mede, dat onze raming van den prijs der Duitsche kolen volgens het contract, waarover onderhandelt wordt, te hoog is, althans wat betreft de grens van het maximum (f 80) die wij noemden, f 60 zullen zij wel kosten, en, als de prijs der Amerikaanschc kolen stijgt, komen de ■Duitsche natuurlijk evenveel hooger. Duitsche kolen. De staking in Duitschland is nu van dien aard, dat inderdaad de uitvoer van steen kolen naar Nederland officieel voor onbe- paalden tijd is stopgezet. De glefwezem Duitscha kei zeer. Reuter seint uit Landen: De „Daily News" schrijft, dat de geal lieerden. voordat zij aan Nederland het ver zoek zullen overhandigen om den ex-keizer uit te lcve.i;en, informeele onderhandelingen met. de Nederlandsche regeering zullen aan- knoopen om zich van haar houding op de hoogte te stellen. Rechtbanken der ambtenaren. Hen wetsontwerp is ingediend lot rege ling van den rechtstoestand der ambtena ren, waaromtrent wij in een volgend num mer nadeie mededeelingen doen. „St. Raphaël". Zondag 18 Januari zal vanwege den Ned. R. K. Bond van-Spoor- en Tramwegperso neel ,,St. Raphaël" te Utrecht in het ge bouw Tiyoli een groot congres worden ge houden om ten aanzien van den kindertoe slag te komen lot gelijkstelling in deze met het Rijkspersoneel. Het Katholieke personeel zal dan in 'machtige manifestatie toonen dat het de; nooden van het groote gezin begrijpt eni er voor op de bres zal staan.. Voeding voor Weensche kind/eren. Nederland heeft weer zijn deuren wijd opengezet en bij duizenden stroonden zei binnen, de uitgeputte, zwakke kinderen^ Vele huisgezinnen ontvangen met open. are men een van die vele stumperds uit het hongerende Oostenrijk en met zorg en lief de wordt het tee re plantje opgekweekt tot het weer bloeit en groeit. Menige huisvrouw zal echter in het be-», gin haar goed hart meer laten spreken dan haar verstand cn de zwakke maag van heb kind wel eens met spijzen bezwaren, die zij reeds lang ontwend is. Vooral in den eer sten tijd moet men bij de ke.uzc van voed sel zeer voorzichtig zijn; men geve vooral geen zwaren kost. De eerste dagen b.v.: 's morgens om 8 uur een bordje water-; pap (meel gekookt in water met wat sure ker), beschuit of dunne sneetjes brood; 's morgens om een uur of 11 een kop bouillon (Maggi's bouillonblokjes kunnen daarvoor dienen), een glas melk, 2 of 3 dun gesmeerde boterhammen met jam of koek s middags orn 12£ uur twee of drie durre gesmoerde boterhammen met jam of koek c-n een glas melk; 's middags om 4 uur een kop slappe theö. met melk en een beschuit; 's avonds om 6 uur een opwekkende soep, een aardappeltje met magere jus, wat groente, wat gekookt fruit. Langzamerhand kan men in plaats vart waterpap, karnemelksche pap of pap met half water en melk géven, de boterham men wat dikker smeren, en hij het middag- anaal een stukje vleesch toevoegen. Met deze voeding zal men spoedig goede resultaten bereiken, en zal langzamerhand de zwakke maag weer aan normale voe ding wennen. Korle Kroniek. Naar het „Ctr." verneemt, componeert Mgr. J. A. S. van Schalk een „Te Dcum" op Hollandschen tekst voor gemengd koor; met orkest. Dit nieuwste werk van president van' Schalk zal ter gelegenheid van. het zilveren Bisschopsjubilé van Mgr. IT. van de We tering worden uitgevoerd: Naar wij vernemen, heeft, de Federa tie van R- K. Diocesane Banden beslaten dit jaar geen nationale Blauwe Maand te organiseeren. v— De verkoop van de Sobriëtas-bloem heeft bruto ongeveer f 35.090 opgebracht. De directies-tier spoorwegmaatschap pijen hebben aan het hoofdbestuur van het N. O. G. bericht, dat onderwijzers niet in aanmerking kunnen ltomen voor het reizen op werkmanskaarte'n Op een vergadering van manschappen' in het garnizoen te Górinchom werd be sloten volgend telegram te zenden aan den minister van Oorlog. „Militairen in garnizoen Gofcum, bijeen in protest vergadevi ngMaandagavond 12 Januari dringen bij Z.Exc. aan op directe inwilliging van de volgende oischen: le. om dc 14 dagen vervoer van rijkswege; 2e. portvrijdom van briefkaarten; 3e verhoo- ging van soldij." STADSNIEUWS. Prof. mr, W. van der Vlug!. Tle'den is het. 40 jaar geleden dat prof. mr. W. van der Vlugt het ambt aanvaard de-van hoogleeraar in de wijsbegeerte en de encyclopaedic der -rechtswetenschap aan de universiteit te Leiden, met een rede voering over ,,de Wetenschap der Gerech tigheid", na slechts eenige weken te voren hij de universiteit te zijn bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na verde diging van een academisch proefschrift, getiteld: „de Rechtstaat". Met het oog pp dien 40-jarigon gedenk dag had zich een commissie, gevormd uit 's hoogleeraars oud-leerlingen om hem de zen dag hulde te bieden. Deze commissie bestaat uit de heeren: Z.Exc. minister mr. P. J. M. Aalbcrsc; prof. mr. A. Anerna,- prof. jhr. mr. dr. W. J. M. van Eys'nga, mr. G. G. van der Hoeven, mr. A. C. Leen- dertz, mr. J. A. Loeff, jhr. mr. E. F. M. J< Midhiels van Verduijnen. prof. mr. A. S. Oppemheim, mr. L. J. Plemp van Duiva- land, mr. J. M. J. Schepper, mr. G. Schol ten, jhr. mr. A. M. Schnouck Hurgronje, prof. mr. A. A. Struvcken en mr. A. P, Zimmerman. Prof. van der Vlugt heeft echter den wen scli te kennen gegeven dezen gedenlc- klag in alle stilte te vieren en zich bui tori Leiden teruggetrokken. Editor had hij en in toegestemd gisteren één lid der com missie te ontvangen, die hem verzocht zijnJ portret te laten schilderen, opdat 'diti later deel zou kunnen uitmaken van d0 portretten-galerij van de hoogleer aren deit Leiflsche Senaatskamer. Verder werd hem aangeboden een albuiS waarin vermeld staan de namen der oud leerlingen, die dit verzoek door het zenderi van een bijdrage hebben ondersteund. Hollandsch Trib. Zij die veel van kamermuziek houdeö, hebben dit seizoen meerdere koeren kun nen genieten, dank zij liet be/oek van vel schillende buitenlandsche kunstenaars. Dezen avond zouden wij kennis makeri mét een drietal jonge Hollanders. Dat deze kennismaking onverdeeld genot heeft doeji smaken, kan niet gezegd worden; volgens mijne meening zijn deze drie jeugdige kuu-»

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1