Uit de Omgeving. wen, 'door geboorte met 46 m. en 48 vr., totaal 356 m. en 379 vr. Zij verminderde: door vertrek met 260 m. en 301 vr-, door overlijden met 27 m. en 23 vr., totaal 287 m. en 324 vr. Totaal vermeerdering 69 m. en 55 vr., totaal 124. Werkelijke bevolking op 31 December 1919 1979 mannen en 2065 vrouwen, totaal 4044. KERKNIEUWS. NAAR ROME! Men verzoekt ons opname van bet vol gende: De zoo vurig verlangde heiligverklaring dei' Gelukzalige Majgaretha Maria Alaco- que, de geliefde leerlinge en Apostel van het Goddelijk Hart van Jezus, zal op 13 Mei van dit jaar plaats hebben. De Paters der H.H. Halten hebben het plan opgevat, te dier gelegenheid een reis naar de Eeuwi ge Stad te organiseeren, waaraan allen, die bij dit grootsche feest te Rome willen tegenwoordig zijn, zich kunnen aansluiten. Degenen, die aan dezen gezamenlijken tocht willèn deelnemen, gelieven dit. liefst spoe dig, te melden aan Pater Joachim te Gin- neken, bij wien nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Retraitenhuis Noordwijkerhout. In het jaar 1919 werden in St. Clemens te Noordwijkerhout gehouden 57 retraiten. Een hiervan werd gevolgd door 66 E.E. Zusters; aan de andere 56 werd deelgeno men door 2797 mannelijke retraitanten, w.o. 10 ontwikkelde andersgezinden. Door gébrek aan tijd en ruimte moesten helaas meer dan 600 aspirant-rctraitanten dat jaar worden teleurgesteld. Kalender der week. 1118 Januari. ZONDAG ONDER HÉT OCTAAF VAN DRIEKONINGEN. 2e gebed van het Octaaf, 3e van den H. Hyginus. Credo; Praef. van Drie koningen. MAANDAG ONDER HET OCTAAF VAN DRIEKONINGEN. Mis van het Feest; 2c gebed van de II. Maagd, 3e> voor do Kerk of den Paus. DINSDAG OCTAAF VAN DRIEKONINGEN Eigen Mis; Credo; praef. van Drie koningen. WOENSDAG H. HILARIUS. 2e gebed van don H. Felix. Credo. DONDERDAG H PA1ÏLI'S, eerde Kluize naar. 2e gebed van den H. Maurus. VRIJDAG H. MARCELLUS. 2e gebed van de H. Maagd, 3e voor de Kerlc of den Paus. ZATERDAG IT. ANTONIUS, Abt. 2e gebed voor 'den Pau-3- SPORT. Mctor- èn Rijwielwet. ,,De Kampioen" vestigt er de aandacht iop, dat de politie in verschillende steden zich absoluut niet bezig houdt met de zorg, dat art. 14 II der M.- en R.-wet behoorlijk wordt nageleefd. Dit artikel luidt: Binnen stedelijke bebouwde kommen is het verboden verblindende verlichting (schijnwerpers) te bezigen. Maar als men in de straten de auto's in den avond ziet. dan bemerkt men al heel wedriig van liet bestaan dezer bepaling: een verblindend schijnsel ontneemt alle gezicht op andere voorwerpen en personen op den weg, men ziet, als de auto voorbij is, een oogenblik feitelijk niets en fietst maar op goed geluk verder. VOETBAL. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor Zondag. Westelijke afdeeling. Ie klasse. Amsterdam: AjaxD. F. C. Den Ilaag: H. V. V.Sparta. Den Haag: QuickA. F. C. Rotterdam: V. O. C.—Blauw Wit. Overgangsklasse. Delft: Concordia—W. F. C. Den Ilaag: V. U. C.Feyenoord. Amsterdam: V. V. A.'t Gooi. IJmuiden: StormvogelsSpartaan. 1 Schiedam: Heimes—Hercules. Schiedam: S. V. V.R. F. C. Reserve le klasse A. Rotterdam: Feyenoord IIH. V. V. II. Aan de Telefoon. Hallo! Met wie? Met een bestuurslid van Sint Deus Derjit, R. K. Bond van Land en Tuinbouwarbeiiders te Alphen a.d. Rijn. Mijn verzoek is, of de leden van genoemd- den bond en ook de niet-georganiseerde land- en tuin-arbeiders er wel aan donken, dat Maandag 12 Januari, 's avonds te 7 uur, in het gebouw Concordia in de Raad huisstraat een groote propaganda-verga'de- ring wordt gehouden, waar twee hoofdbe stuurders de belangen van de arbeiders zullen uiteen zetten. Rotterdam: Sparta II—V. O. C. II. Dordrecht: D. F. C. IIQuick II. Reserve le klasse B. Amsterdam: Blauw Wit IIHercules II. Hilversum: 't Gooi IIA. F. C. II. 2e klasse A. Gouda: GoudaVictoria. Bussum: A. W.Hortus. Hilversum: HilversumOlympia. Utrecht: VeloxD. E. C. 3e klasse D. Leiden: A. S. C.D. V. C. Reserve 2e klasse A. Gouda: Olympia IIVictoria II. KORFBAL. NEDERLANDSCHE KORFBALBONDl De wedstrijden voor Zondag. Zilveren eiketak. Eerste ronde. Haarlem: H. F. C. IIAjax IL Amsterdam: D. E. D.D. T. V. Amsterdam: D. V. D.—D. E. V. Dordrecht: DeetosO. S. C. R. Westelijke a f 'd e e 1 i n g. 1 e klasse A. Leiden: Vitesse ZFluks. le klasse C. Amsterdam: HerculesAllen Weerbaar. Haarlem: AdvendoHaarlem. 2e klasse A. Puimerend: B. E. P.Velocitas. 2e klasse B. Amsterdam: D. E. V. IIAnimo. 2 e klasse E-. Leiden: Fluks II—H. S. V. II. Liefdadigheidswedstrijd. Daar Vitesse (L.) uitstel heeft verkregen vaai den wedstrijd Vitesse (L.)Fluks op 11 Jan. a.s., wegens het verhinderd zijn van den 'heer Nysiingh, is men overeenge komen een vriendschappelijleen wedstrijd te laten spelen tussche.il de beide Loidsche vereenigingen. De opbrengst der entree gelden zal dan afgestaan worden aan de commissie voor de noodlijdende visschers- families te Katwijk en Noordwijk. LUCHTVAART. Vliegtuigen op tfd Jaarbeurs. Ter Vierde Nederlandsche Jaarbeurs, welke van 23 Februari tot 6 Maart 1920 to Utrecht wordt gehouden, zal voor de eer ste maal ook de vliegtuigenindustrie verte genwoordigd! wezen. Als terrein voor het opstellen der loodsen en hangars, waarin de vliegtuigen en .Kun "onderdeden geëxpo seerd zullen worden, is de Neude bestemd. Naar wij "vernemen zullen, evenals op de laatste jaarbeurzen te Leipzig en Lyon, vliegtuigen dienst doen voor het verspreiden rvan reclames. Vliegstalion ta Maastricht. De ,,L. K." meldt, naar aanleiding van het verblijf van den Franschen vlieger Duchereux te Maastricht, dat daar plannen bestaan !tot de inrichting van een perma nent vliegterrein, dat aan alle eischen des .tïjds zal voldoen en dat eventueel zal kun nen dienen als vliegstaicion voor de ver schillende reeds ontworpen vlicglijnen. Het voornemen is, om aan dit vliegterrein een vliegschool te verbinden. Het .terrein zal eventueel in het komende voorjaar worden ingewijd met een groota vliegdemonstratie. Wij ontvingen een stukje van vrouw. Van Steijn, dat niet zij de schrijfster is van een ingezonden stukje in ons blad van 5 Jan. uit Hoogmade. Dat is zij ook niet. En nog een ander in gezonden stuk, waarin wordt betoogd, dat de inhoud van het eerste opgeschroefd is en ten deele bezijden der waarheid. Met vermelding hiervan achten wij de, op een onbewaakt oogenblik onzerzijds, begonnen bespreking van deze aangelegen heid geëindigd. d. voor de invoering van een drieploegcn- dienst on van do 45-urige werkweek: p. voor een wekclijksche.n rustdag, een vrijen Zondag "per drie weken en een ver lof "via minste nis 14 dagen per jaar met een vacantietoeslag van 1/50 van het jaar loon. De kwestie van de opleiding tot. het poli tieambt werd aangehouden tot de Moi- vergadering en van de agenda werd afge voerd het voorstel tot aansluiting bij de h K. Centrale van Overheidspersoneel. Nadat nog kennis was genomen van in gekomen danktelegrammen van II. M. de Koningin en Z.D.II. den, Aartsbisschop, werden in het bestuur herkozen de heeren E. van Duin te Rotterdam, I-I. v. d. Heide te Amsterdam. P. v. d. Kley te Amsterdam, V. van Ophem te Nijmegen, J. Cardenans to Venlo, J. Schrader te Maashees, P. J. Krateer te Veghcl e>n P. J. Stoep te Rot terdam, terwijl werden gekozen de heeren Kemterman te Oyen en Vëttenburg te Vol lenhoven. ALPHEN a. tf. RïJN. DiftribuMe. De opgeplakte boterbons van de 5e week moeten door de winkeliers uiterlijk! Woensdag 14 Jan. voor 12 uur v.m. zijn ingeleverd. GROENENDIJK. UiO/cering. Donderdagavond gaf de Yereeniging „Onder Ons" alhier de eerste barer jaailijksche uitvoeringen. Vooraf ging een mooi en goed uitgevoerd muziek nummer. Daarna een karaktervol en span nend blijspel: „Mijnheer Goedhals", te zien gevend in het eerste bediijf als blijmoedig weldoener, in het tweede twijfelend aan deugd en goeden trouw onder den invloed van zijn hardvochtigen broer, in het derde door ondervonden bedrog en teleurstelling bijna mcnschenhat'er geworden; maar per slot zijn gemoedsrust hervindend en weer de oude gevyvrden, zooals we hem zoo graag in het eerste bedrijf leerden kennen. Prach tig kwam de'tegenstelling tusschen de hei de broers tot zijn recht door het goede spel der hoofdpersonen, op verdienstelijke wijze gesteund door hun omgeving. Daarna bracht een lustige wals ons in de stennning voor het nastuk, een dolle klucht, die de toeschouwers herhaaldelijk deed. schudden van den lach. Een en ander werd afgewisseld door zang en voordracht. Zondagavond wacht ons weer een dergelijke genotvolle avond, waarbij we de vereeniging, dankbaar voor bet geschonken genoegen, een zelfde of nog grcolor welslagen toewenschen. HAZERSWOUDE. Uitvoering. 3 en 5 Febuari a.s. zullen de uitvoeringen gehouden worden der R.K. Yereeniging „Ontwikkeling en Vreugd". Opgevoerd wordt „Pastor Bonis", een blij spel,, en voordrachten. De retraite. Een retraitarit schrijft ons: Hot is verleden Zaterdag voor de retracto vorceniging te Hazerswoude (dorp) een gewichtige dag geweest..Van de 45 leden hadden, dank zij de bemoeiingen van don geest, adviseur, den zeereerw. heer pastoor P. M. de Vetten, ruim dertig een toegangs kaart ontvangen tot een retraite in het Clemenshuis te Noordwijkerhout. De heeren P. v. d. Weijden en Jac. van Wielingen waren zoo welwillend om de genen, die de mis liever niet per fiets wil den of konden afleggen, met hun rijtuigen (naar Leiden te brengen van waar dan de iris verder per ticin kon worden gedaan. Bij de binnenkomst in het Clemenshuis we;-Jen wij met groote welwillendheid ont vangen door den Rector die ons de noodi- gc gegevens en inlichtingen verstrekte. Een ■/'- ereerw. Pater Redemptorist leidde dn retraite en heeft ons een, drietal leer rijke. dagen bezorgd, vol van geestelijke genietingen. De verzorging door de eerw. zusters liet niets te wenschen over, zoodat de heer P. v d. Weijden naar ons aller hart sprak loon hij in een gc:si>:g gedicht 'den zeer eerw. Pater en Rector en de eerw. Zusters hartelijk dankte voor wat zij ons in de drie roti a:ie-dagen in. geestelijk en stoffelijk op zicht hebben gegeven. Ilópgst voldaan keerden wij op 6 Januari huiswaarts. Wij zullen deze dagen noodt vergeten en zouden alle parochianen van Ilazerswoude tdorp) wel willen toeroepen: „wordt Md van onze Retraite-vereeniging!" VAN ALLES WAT. Zuurkool als voedingsmiddel. Blijkens 'n mededeeling in de „Deutsche Landwirtschaftliché Presse", heeft da Sauer. kraul-Yei weriungs-Konzem „Saveko" te Bet li jn de beschikking gekregen over den geheelen regeeringsvoorraad zuurkool van den oogst 1918, met inbegrip van de in de regeeringsde-pots aanwezige, oorspronkelijk voor 't leger bestemde hoeveelheden, 't Een en ander zal nu lot voedermiddel voor het vee worden verwerkt. „Saveko" kan reeds onmiddellijk 80,000 tot 100,000 centenaars zuurkool voor veevoeder beschikbaar stel- Ln. Dc prijs is bij afname van minstens 200 centenaars 1.75 M. per centenaar (50 K.G.). Bij het heerschend tekort aan voedermid delen, schrijft liet „Pommernblatt" daar over, kan deze zuurkool als voederrniddel gerust aan de landbouwers worden aanbe volen, want 't is daarvoor stellig geschikt, fan goed ingelichte zijde deelt men mede. dat in vele streken van Rusland zuurkool met goed succes aan kalveren, wordt ver- voederd. Daaruit volgt, dat het voederen van zuurkool zelfs voor jonge dieren niet nadeelig is. Daarom komen op de eerste plaats de melkkoeien in aanmerking om gevoederd te worden met zuurkool. Een automatisch rijwiel. Be heer Van .We^mgskerken seint aan He LANGER A AR. Ontspanning vult ledigheid. Deze pas "opgerichte R. K. Tooneelvereeniging gaf op Woensdag 7 Jan. j.l. een welgeslaagde uitvoering in het Wapen van Ter Aar, uit sluitend voor haar donateurs. Door den voorzitter, den heer W. v. Tol werd deze feestavond met een toepasselijk woord ge opend, waarna werd overgegaan om het goed voorziene programma af te werken. De afwisselende blijspelen welke op het programma voorkwamen werden over het algemeen goed gespeeld. Om daar in den breéde over uit te weiden, daarvoor is de plaatsruimte te klein. Vooral het eerste blijspel Het levend portret, gaf ons al te zien over welke goede krachten deze jonge tooneelvereeniging beschikt. In het bijzon der den heeren A. en M. v. Tol komt een woord van lof toe voor hun kranig spel. Onder do genoodigden merkten wij op 'dc zeereerw. heeren pastoor en kapelaan, geestelijk adviseur dezer vereeniging, de burgemeester, eenlge raadsleden en an dere notabelen onzer gemeente. Toen de pauze was aangebroken nam do zeereerw. heer pastoor liet woord om dank te brengen aan de spelers en sprak daarbij den wensch uit, dat deze jonge vereeni ging in groei en bloei moge toenemen en do stoun moge behouden, welke zij tot nu reeds geniet. Tevens bracht zijneerw. een woord van dank aam don burgemeester, die toonde onze burgervader te zijn. door met zijn tegenwoordighedd deze uitvoering te vereeren. Na allen vcirder veel genoegen te hebben gewenscht, verlieten zijneerw. en de eerw. kapelaan de zaal. Ook het muzikale gedeelte was in goede handen. Door mej. M. IToogenboomden beer Marks en mej. Marks werden viool en pianospel op verdienstelijke wijze uit gevoerd. Mej. Marks gaf nog een Zang nummer „Ave Maria", ten beste, hetwelk zeer mooi werd gezongen. Nog een klein woord van lof over gri- meering en costuums; deze waren in één woord goed verzorgd. Na afloop werd gezamenlijk het Wien Neerlands Bloéd gezongen, waarna door don voorzitter dezo feestavond werd ge sloten met een woord van dank aan dege nen, die hadden bijgedragen tot het wel slagen van dezen avond. Er worden a.s Maandag en Dinsdag avond door dezelfde club uitvoeringen ge geven bij den 'heer J. de Lange, Papenveer. Een gang daarheen zal zeker niet tegen vallen. Mogen ook daar dec© jonge krach ten de volle sympathie van. het publiek verwerven. 1.188!. Verkooping. Op 16 Januari a.s. zal in het Bondsgebouw vanwege de Vereeniging tot bestrijding der duurte 'een verkooping van pianufacturen plaats hebben. NIEUWEWETERINC. Een jubileum. Donderdag en Vrijdag a.s. zal het 12%-jarig bestaan der Chr. School' alhier feestelijk worden herdacht. BODEGRAVEN. De derde praatavond. In het Patro naat. werd de 3e praat avond gehouden. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld mot belangstellenden, aanwezig om te ko men geniéten van gezelligën kout, leerza me "uiteenzettingen en ten (slotte nilefc het minst van mooie muziek cn wat verder zou worden geboden. Op de aangegeven tijd bleek echter wel het kwartet, hetwelk dezen avond een nummer ten beste zou geven, aanwezig, een tweetal pianisten, de jonge dames Annie Aengenent en Jac. Koot gaven reeds haar beste kl achten door in 'de zaal oen vroolijke stemming te bren gen, doch dc hoofdpersoon van deze avon den. de weleerw. Pater Kruijtwagen, de Pater, die beloofd had dezen avond „met niets te komen" en alleen vragen te zullen beantwoorden, bleek ook zelf niet gekomen te zijn. De trein was binnen ©n de Pater bleek er riet te zijn. Het bestuur besloot kosten noch moeite te sparenen requireerde een auto, waarmede een tweetal heeren de reis naar Woerden aanvaardden, teneinde den Pater te halen. Inmiddels moest toch ge tracht worden den tijd gezellig doör te bron gen en werd de bijeenkomst door den heer Aengenent geopend, dio den aanwezigen een zalig Nieuwjaar toewenschto en zijn voldoening uitsprak over de opkomst. Na een korte inleiding omtrent het program ma voor dezen avond werden wij vergast op een subliem zangnummertje van de Door de heeren Steel en Ilardie, van de Gentral Traction Comp., is een zelfvooit- stuwend rijwiel uitgevonden, hetwelk dus geen brandstofverbruik heeft, noch verdere onkosten. Men verwacht, dat het apparaat binnen enkele weken op de markt zal wor den gebracht. De kosten van zulk een ap paraat zullen nog geen 2 pond bedragen. Het toestel werkt met samengeperste lucht en is zeer eenvoudig. Een cylindrisch reservoir van 25 bij 15 centimeter is aan gebracht op den stang, waarin de zadelpen is bevestigd. In dit- reservoir wordt een voudig lucht gepompt. Onmiddellijk onder het zadel is een pompje van 75 bij 38 milli meter, hetwelk werkt door het gewicht van den berijder, als het rijwiel in beweging is. Hierdoor wordt olie onttrokken aan een ander reservoir, hetwelk is bevestigd op de achtervork, en gepompt in de luchtka mer, waardoor gedurende 'den rit de lucht verder wordt samengeperst. Door een handle op den stuuistang kan men een klep openen, ten gevolge waarvan de oüe uit de luchtkamer naar een boven het olie reservoir geplaatsten watermotor vloeit, .welke door middel van een ketting met liet achterwiel is verbonden. Mr. Steel houdt vol, dait het gewicht van den fietser één paardekracht ontwikkelt. Bijziqndheid bij apeei. Prof. dr. Behr te Kiel heeft vastgesteld, dat kortzichtigheid ook bij apen voorkomt en wel in een niet gering.percentage Dooi de welwillendheid van het Dierpark van joogejufïföutv A. Aengenent. getiteld „Ma ria's wiegelied", een zangstukje, hetwelk de jeugdige zangeres een welverdiend ap plaus bezorgde. Kort hierop knegen wij het eerste optreden van het speciaal voor deze avonden samengesteld mannen-kwar tet, Op correcte wijze bracht dit kwartet het „Dominum salvam fac" van Giesen ten gahoore; ook dit nummer viel een dank baar applaus ten deel. Inmiddels was te c.a. halfnegen de auto aangekomen en moesten-de heeren als hun bevinding mèdedeelén dat de pater was afgereisd naar Den Haag en Bodegraven vergeten had; een. andere Pater was niet aanwezig, dus werd het een praatavond zonder Pafer. De eerw. heer kapelaan stelde voor de vragen welke schriftelijk waren ingekomen .voor zoover mogelijk zelf te beantwoorden. Een twaalftal schriftelijke vragen wer den beantwoord. Deze alle te behandelen zou ons te ver voeren. Hierna werd gepauzeerd, waarna gele genheid werd gegeven mondeling vragen te stellen. Hiervan werd door enkele per sonen gebruik gemaakt, die vragen stelden op alle gebiéd, waaronder zeer lastige. Al deze vragen werden door den weleerw. ka pelaan tot volle tevrederihaid der vragers beantwoord. De voorzitter bracht een woord van dank aan den kapelaan, die deze bijeenkomst uit de verlegenheid redde en sprak de hoop uit-, dat de opkomst hij een volgenden avond, welke r.a overleg met den Pater zal worden vastgesteld en tijdig worden bekendgemaakt, zeker wederom zoo groot, zoo mogelijk nog groot er zal zijn. Na het zingen van „Roomsehe Blijdschap" werd de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze gesloten. Ondanks de gevreesde mislukking van 'dezen avond kunnen wij met genoegen con- stateeren, dat deze avond een ze-er succes volle en geanimeerde is geworden. Mogelijk worden we op de volgende avonden nog wel vergast, op een dubbel kwartet, en, zoo dit niet het geval is, hét gezelschap van vier heeft getoond niet weinig aan het genot en het succes van den avond te kunnen medewerken. VOORHOUT. Nationale militie. De aangifte voor de Nationale Militier van personen, gebo ren in het jaar 1901 zal in dezo gemeente plaats 'hebben op Maandag 19 Januari a.s. van des voormiddags 10 tot' des namid dags halfeen uur. De Hanze. De afdeeling Voorhout van De Hanze vergaderde met 12 leden in het •patronaatsgebouw. Nadat door den voor zitter den héér A. C. v. d. Zijden, de ver gadering op de gebruikelijke wijze was ge opend, rverden door den secretaris, den heer F. M. Angevaare do notülen gelezen weJkc werden goedgekeurd. Door den penningmeester, den heer C. van Yefoen werd verslag uitgebracht van het gehouden boekjaar. De ontvangsten bedroegen f 132, de uitgaven f 86.31%, zoo dat er een batig saldo was van f 45.31%: De heeren L. A. Langeveld en P. Lemmers zien de rekening na en bevonden deze in orde. Hierna volgde het jaarverslag van den secretaris, waaruit wij vernamen, dat in het afgeloópen jaar werden gehouden 6 ledenvergaderingen, dat bij de oprichting 12 leden toetraden, welk getal in het af- geloopen jaar tot 23 klom. Ingekomen was voorts een schrijven be treffende de vergadering van den Centra- len Raad op £2 Jan. a.s. en een betreffende loonregeling winkel- en magazijn-bedien den. Tot afgevaardigde naar den C. R. werd benoemd de heer A.- Iïeerings. 2c voorz. Punt 5 van de agenda werd op voorstel van den heer He er inga aangehouden tot een volgende vergadering, waar dan een spreker zal genoodigd worden, daar men vreesde dat men met zoo'n klein aantal le'deni niet zou geraken tot verkiezing van bestuursleden, aangezien de voorzitter, To en 2e secretaris (Joh. Lakeman) niet meer in aanmerking wenschton te komen voor de functies. De voorzitter -deelde mede, dat dc boek- houdeursus niet kart 'doorgaan wegens te weinig deelname. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. VOORSCHOT!'»!. Bevolking. De gemeente vermeerderde door vestiging met 310 mannen en 331 vrou- Hagënbeck was het prof. Belrr mogelijk, 25 apen met oogspiegel en schadiiwproeven in dc donkere kamer te onderzoeken. On der de meest één- tot vierjarige dieren, die groot endeels pas geïmporteerd waren, bleek een zevende tot een zesde in liooge mate kortzichtig. Het eenige oudere exem plaar vertoonde zelfs een dubbelzijdige bij ziendheid van 10,0 dioptrieën, terwijl zij bij de jongere tusschen 2.5 en 6.0 dioptrieën varieerde. Het resultaat komt met de waar neming van andere onderzoekers met klei ner materiaal overeen. Het gedrag van de in hooge mate kortzichtige dieren herin nerde levendig aan dat van kortzichtige menschen. Zij voedden zich met op den grond liggende voorwerpen .met vooruitge- strekten kop en gekroanden rug en bij liet nacl.er bekijken van de voorwerpen werden deze met beide handen dicht aan dc oogen gebracht. Zooals uit een microscopisch, on derzoek van eenige oogappels, bleek, betrof het echter niet een myopie die verworven was, iets als onze schoolbijziendheiti, doch een aangeboren toestand. Waardeloos. Sara, tot haar man: Kijk eens Mozes, wat een pracht van een regenboog staat daar. Mo/es. een echtte parvpnu: Nah, gaar, ik kijk naar niks prachtigs, als het niks kost. Terecht gezet. r-»— Een kwaadspreker en lasteraar vertelde op zekeren dag aan den w ij-tg eer Zeno ve.el kwaad vap een zekeren Amislhenes. Toen hij daarmede bezig was onderbrak Zeno hem en vroeg: Kunt gij mij ook niet eenig goed van hem zeggen? Is er niets wat u in hem behaagt? Ik weet niets goeds van hem te zeggen, antwoordde de kwaadspreker. Schaamt gij u niet, ging Zeno voort, dat gij verstand genoeg hebt om het kwade in Antisthenes te ontdekken en geheugen ge noeg om het te onthouden, terwijl gij geen verstand en geheugen schijnt te bezitten óm het goede in hem te zien en na te vol gen. De kwaadspreker zweeg beschaamd endroop af. Mochten velen zich deze hs ten nutte maken. Hij herkende hem niet. Hij was een vrijgezel en hij meende nie mand rekenschap schuldig te zijn omtrent zijn gedrag. Hij had één levensregel en wel dezen, dat het een fout was nuchter naar bed te gaan. Maar ten slotte ontmoette hij een vriend, die hem op het onbehoorlijke van zijn levenswijze wees en hem wist te bewe gen den drankduivel af te zweren. Dien avond betrad hij zijn eenzame ka mers voor de eerste maal, in jaren, nuchter! Toen hij de deur opende, beet zijn hond lic-m. Sorteeren. In een beroemd hotel waren eenige stam gasten laat. in dén nacht blijven plakken. Men krin dan ook niert zeggen, dat ze nu juist op een droogje haddon-g ezeten. Toen zij naar huis wilden gaan, bemerkte do hotelhouder, dat de onderdanen hun hee ren niet meer konden dragen. Fluks bestelt hij daarom een rijtuig en plaatst er vier der zwaarst geladen stamgasten in. Let nu goed op, zegt hij tot den koetsier: No. 1 breng je in die straat 10; no. 2 in die straat 15; no. 3 in die «straat 85 en no. 4 in de Ha- verstraat 9. Een half uurtje later komt de koetsier terug, schelt hevig aan en zegt tot den- waard: Kom eens gauw en help een handje. De heeren zijn alle vier door elkaar gerommeld, wil u ze nog eens eventjes sorleeren. Oprecht. Schilder, die nog al een groote gedachte van zich zeiven heeft, tot vriend: Vrienden zeggen elkaar de waarheid. Zeg mij daar- ora eens oprecht, wat u het meest treft in ■mijne schilderijen? Vriend: Dat gij er nog koopers voor vindt. Verschil van opvatting. Mijnheer Snugger: Ik scheer mij altijd op mijn nuchtere maag. Mijnheer Vlugger: Zoo, ik dacht dat. gij het deedt op je nuchtere gezicht. Professoraal. Professor, in de les: Deze vraag, mijne heeren, is z»or lastig en ingewikkeld. Om haar op le lossen zou men een eeuwigheid ■noodig hebbc-n. Laten wij daarom on zo ■hoofden niet niet ongelegde eieren breken*

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 4