.Is IxHate EoaranT Tweede Blad» Uit de Omgeving. Zaterdag 3 Januari 1920 Geloofsverdediging. TER INLEIDING. I. Gelukkig, ik mag zeggen, zijn we ge slaagd met onze. onderhandelingen, we ble ken 't roerend eens te zijn en thans hebben wij beiden, de Redactie en ondergeteeken- de, nog slechts éen wensch, éen> hoop, dat n.l. do lezers cn lezeressen van ,,De Leid- scho Courant"' zonder uitzondering het met ons eens mogen worden. Wat er nu weer gaande is? Wel, wij bovengenoemden vonden het allernuttigst, om niet te (zeggen, noodza kelijk, een geregelde en vaste cn in zoo verre nieuwe rubriek te openen in „onze krant" ITet opschrift zegt u, welke dat is. Wanneer de abonnees mij mochten vra gen, waar dat goed voor kan. zijn, dan noodig ik <ze uit. eens te luisteren naar hetgeen we te vertellen hebben; ik wed, dat ze op het eind met ons eerste woord „gelukkig" zullen instemmen. J.k vind het onuitstaanbaar en een brom van voortdurende ergernis, dat wij, katho lieken, al blijkt het van alle kanten zonneklaar, dat het niets anders is, dan een oud, aTgezaagd en vervelend laster praatje zonder ophouden, 'telkens \veer opnieuw, voor dom en achterlijk worden uitgemaakt, zóó zelfs, dat voor menig niiet- katholiek ,,dom zijn" en .katholiek zijn" plus minus hetzelfde is. Naar de opvatting dier menschen komt onze befaamde en beruchte domheid" vooral uit in onze belijdenis van, het katho liek geloof. Hebt ge zo nooit ontmoet de sthamper-lachenden, die het bespottelijk vinden, dat een 'donkend mensch nog ka tholiek kan wezen? Neen hoor, daar passen zij hartelijk voor! Sedert zij zooveel gele zen en zooveel gezien hebben, zijn zij „wijzer" geworden. Verstaat gij het, gij domme katholieken, zij zijn wijzer gewor den. Hoeden af voor al de geleerden en wijzen, die tegenwoordig als marskramers in ongeloof rondtrekken. Maar met dat al is het voor óns Room- schen 'n prettige geschiedenis. Waar toch een dergelijke, voor ons zoo woinig vleiende meening vandaan komt. mag Joost weten. Ik loop te peinzen en 'zit te denken, doch kan er niet achter ko men. Ons Roomsch geloof is immers, zoo redelijk, zoo door en door redelijk, dat ik er niets van begrijp, hoe men, notahece met een beroep op het verstand, onze ka tholieke Geloofsleer als onredelijk en ons katholieken als dom en achterlijk durft uitmaken. Wanneer men zeide: „het Roömscbe ge loof is zno lastig, daarom moet ik er nirts van hebben", of wanneer men beweerde: „een Rocmsche moet zooveel betalen aan het onderhoud van kerk en scholen, aan missie en patronaat, aan broederschap zus en broederschap zoo. daarom noem ik de katholieken dom." zie als men zoo sprak dan wisten we ten minste uit welken hoek "de wind waait en konden we, gelet op den aard veler menschen, die opvatting zooal niet billijken, dan toch verklaren. Maar met een beroep óp de rede of het verstand zich van het Roomsch geloof af maken als iets onredelijks, neen, dat is al te dwaas! Het rij reeds van te voren gezegd, en in "deze geloofsverdediging hopen wij het in den loop des ja ar saante toónc-n, dat wij katho lieken in zake onze geloofsoverutiging juist de, meest redelijke menschen 2iin. Ik ben er van overtuigd, dat wanneer de niet- katholieken zich eens de moeite, wilden ge troosten, eerlijk en oprecht, dus vóór alles afstand doende van elk vooroordeel de gronden te onderzoeken, waarop onze R'oomsche overtuiging steunt?ij aan bet einde van hun onderzoek zouden moe- ton zeggen: „ja, maar ik wist niet, dat de zak er. zoo staan" Ik ben er van over tuigd. dat zij dan mot Kardinaal Newman, den grooten Kngelschen bekeerling, zou den moeten getuigen, „dat het gezond vor stand, goed gebruikt, den 'mensch naar de Katholieke Kerk voert." Dat klinkt heel ande.rs niet waar? We zien dan ook het woord van Newman her haaldelijk bevestigd in de verblijdende en ieder Roomsch hart zoo weldadig aandoen de bekeeringen van waarlijk grooten van geest, die tevens echte, eerlijke waarheid zoekers waren, mannen en vrouwen. Na vele omdolingen door allerhande dwalin gen, vinden zij ten slotte de bevrediging van hun waarheids-drang in de Katholieke Kerk en noemen voortaan, het hart vol dankbaarheid jegens God ITaar hunne Moeder, die zij te voren misschien hebben gesmaad. Onbekend maakt onbemind, geldt vooral voor de Katholieke Kerk, onzé Kerk. Maar keoren we terug tot onze vraag: van waar die dwaze meenirtg, waarvan ik boven sprak?Daar valt me iets in! Zou dat 'de oorzaak kunnen rijn, of ten minste éen der oorzaken? Ik durf haast niet neerschrijven, wat me daar inviel. Toch doe ik het, heel schuchter en ik verzoek dm drukker vrien delijk puntjes tussehen de woorden te zet ten want voor geen geld ter wereld wil ik mijn lezers boos maken. Welnu, ik dacht zoo,zoudie verkeerde opvatting dor niet-katholieken.misschien ook niet... daarinhaar oorsprong vinden, dat ve len onzer geloofsgenooten niet weten te zeggenwaarom ze katholiek zijnof met den mond vol tanden staan, wanneer ir door niet katholieken opwerpingen te- jen ons geloof worden gemaakt? Zou dat misschien een oorzaak kunn.Cn rijn? Ik wacht mc wel, die waag bevesti gend te beantwoorden., maar mocht het al- &us zijn, dar» voeg ik er terstond ter ver ontschuldiging bij: vooreerst, dat het dik wijls een heele toer is. om op alle moge lijke en onmogelijke, kant nog wal raken de opwerpirgen eon antwoord te geven, vooral als 'die zoogenaamde „geleerde" of „wijsgewondene" eigenlijk dom en, wat dikwijls samen gaat, onwillig is. Ten twee de, kan men soms van de waarheid eener zaak, overtuigd zajn, zonder in staat te zijn het met even zooveel woorden aan een ander duidelijk te maken. Hoe Tiet zij. een ieder zal intussdhen moe ten toegeven, dat het tegenwoordig hoogst wonschelijk, ja noodzakelijk is, dat iedor katholiek zijn man sta, te meen* wijl hij anders meer dan ooit gevaar loopt zijn ka tholiek geloof te verliezen. In do steden heeft het ongeloof reeds een groot terrein veroverd, bedriegen we ons niet. hét zoekt ook vastorr voet te krijgen in de dorpen, de voorloopers treft men hieT en daar reeds aan en zaaien den twijfel met hun onzinnige cn 'cpiasi-gêlecrde op werpingen en uitlatingen. Zoo niet voor de ouderen, geworteld en gegrondvest in hot geloof, dan toch voor de jongeren' kan bet noodlottig worden. Wat een gerust stelling zou het zijn en welk een heerlijke gedachte, als ieder katholiek zijn geloof zoo ÏTende en de gronden, waarop zijn ge loofsovertuiging moet rusten zóó meester was, dat. men zonder vrees de toekomst kon tegemoet gaan. Welnu, wij willen door deze Geloofsver dediging uwe Roomsche overtuiging gron den en versterken, we willen door Geloofs verdediging u maken tot goed beslagen Geloofsverdedigers. Hier moet ik echter reeds aanstonds een waarschuwing plaatsen. Men denke wet, dat het gaan zak „een, twee, drie klaar is Kees", en evenmin moet men*denken, dat. we u een soort feuilleton gaan voor zetten. Kapelaan Th. J. van Noord schreef te recht: „Gelooven wil het echt zijn, is gees- tes-arheid, vrucht van studie, van gebed, van genade". Ik héb de woorden „vrucht van studie" onderstreept, want daarop willen wij hier de aandacht vesti gen. Wil men vrucht trekken uit deze ,,ge- loofsverdediging", dan moet hien goed le zen, derhalve niet alleen „eventjes" inkij ken. Neen, ge moet lezen en herlezen en gaan nadenken, om de bewijsvoering wel te volgen en in u op te neanen. Derhalve: een beetje studeer en. Wanneer de landman zijn oogst heeft binnengehaald, een rijken oogst, dan denkt hij niet meer aan den arbeid, dien hij hem kostte. Zoo zal ook het eindresultaat u de Inspanning, de moeite en den tijd doen vergeten, die de studie dezer geloofsverde diging misschien van u vorderde. En nu de bariet erop, dat ge trouwe lezers zult rijn. x W. P. J. JANUS. Warmond. Kapelaan. KERKNIEUWS. NIEUWJAARSRECEPTIE BIJ Z. D. H. MONSEIGNEUR A. J. CALLIER. Donderdagmiddag, den lsten Januari, kwam de Eerw. Geestelijkheid uit de stad Haarlem en Omstreken aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem hare wenschen aan bieden voor het nieuwe jaar 1920. De Hoogeerw. Vicaris-Generaal Mgr. M. P. J. Möllmann, sprak Z. D. H. den Bis schop als volgt toe: Monseigneur, Niet uit sleur van gewoonte, maar met opgewektheid en met de meest oprechte ge voelens van vereering en dankbaarheid komt de geestelijkheid U weer begroeten op den eersten dag des jaars. Blijde mochten wij gisteren het „Te Deunt" bidden in dankbaar bewustzijn van den rijken zegen Gods, die ,in 1919 zoo zichtbaar op ons Diocees heeft gerust. Slechts twee dienstdoende priesters riep God uit ons midden; grooter steeds werd het getal dergenen, die rust en licht zochten bij de ware Moederkerk; in uwe geloovigen ontwaakte en werd versterkt de geest van apostoliscben ijver: getuigen o. a. de steeds stijgende liefdadigheidszin in de levendige (missie-actie. Vooral loven en prijzen wij God, omdat Hij uw kostbaar leven, uwe werkkracht, uw wijs en vaderlijk bestuur van ons Bisdom spaarde en bewaarde, al drukken U dan ook de lasten ep pijnlijke ongemakken van den naderenden ouder dom. Monseigneur, wat zullen'wij U voor 1920 beters wenschen dan dienzelfden vollen ze gen Gods, die u, ons Diocees, ons allen rijk maakt, en gelukkig? Dien zegen zullen wij dagelijks afsmeeken, als wij ons gebed aan het altaar storten „pro aiilistite nostro Augustino": als wij in of buiten het brevier gebed voor U vragen, dat Gij krachtig stand moogt houden en ons moogt blijven weiden in 's Heeren sterkte. En, indien kvij heden, een bijzonderen wensch mogen uiten, dan is het dezen, Monseigneur: Moge de krachtige hulp uwer priesters en de blijvende offervaardigheid der geloovigen, vooral van hen, die over ruimere middelen beschikken; het U mo gelijk maken, om dit jaar reeds in verbeter de gezondheid een begin van uitvoering te geven aan uw lievelingsplan: den zoo nood zakelijken Ubuw van een nieuw Seminarie. Ook, daardoordit weten wij zal dan het Nieuwe Jaar voor Z. D. H. gelukkig en zalig worden. Nadat de Hoogeerwaarde Vicaris-Gene raal had gesproken, nam Monseigneur het wcorcl om de Geestelijkheid He bedanken voor de uitgesproken wenschen, voor al den ijver in het afgeloopen jaar betoond en in het bijzonder voor den daadwerkelijker» steun, welke Z. D. H. de Bisschop heeft ondervonden van de E.E. Geestelijken, de Geloovigen 'en niet het minst van de Katho lieke Pers, om de zorgen van clen Bisschop te helpen verlichten in betrekking tot de» aanstaande vernieuwing van het Klein Se minarie Hageveld, Deze zorg, zoo sprak Mgr. ver dar, is voor u .inderdaad eene zeer groote, want al schijnt deze op het eerste gezicht er eene te rijn van financieelen aard, de grond en eigenlijke oorzaak mijner bezorgdheid ligt veel dieper: wij hebben op het oogenblik te weinig priesters, wij hebben geen priesters genoeg, hetgeen noodzakelijk tengevolge hooft dat Onze Geestelijken met. te veel ar beid worden overladen, zoodat gezondheid alsook het huiselijk verkeer hieronder lij den. Nu is het Klein-Seminarie te klein, veel te klein, zoodat de tucht nu -reeds eronder lijdt. Te weinig prieseters en een te klein Seminarie, alzoo een zorg van meer gees- stolijken aard. Dit neemt echter niet weg, dat ook de .geldelijke zergen ons blijven drukken. Nog dezer dagen waren Wij in de gele genheid een Architect te spreken over den eventueelen houw van eep Seminarie en deze zeide. dat op het oogenblik een nieuw Seminarie voör één millioen onmogelijk kan worden gebouwd. En toch: een nieuw Senj'-narie moet er komen, maar hoe? Reeds veel heb ik van de Geloovigen ont vangen, evenwel in verhouding tot hetgeen noodig is, nog lang niet voldoende; veel steun heb ik mogen ondervinden van de Geestelijkheid, voor hunne medewerking ben ik hoogst dankbaar; erkentelijk ben ik jegens de vele E.E. Geestelijken, die onze beden bij de Geloovigen warm hebben aan bevolen, 't geen dan ook ien gevolge heeft gehad, dat in deze parochies de opbrengst verrassend mag worden genoemd; daaren tegen hadden wij van sommige andere pa rochies meer mogen verwachten. De opbrengst der collecte bleek inderdaad afhankelijk te zijn van de meer of iriintiera sympathie der Eerw. Geestelijkheid. Laten wij toch diep er van doordrongen zijn, dat deze mijne zorg er ook eene moet zijn van alle onze Priesters; laat men toch inzien, dat het in hun eigen belang is, dat wij meer Priesters krijgen. Wij hebben «te weinig priesters het is mij thans onmogelijk iemand Je helpen wij moeten dus allen medewerken dat we meer priesters kunnen krijgen en wij kun nen helpen, want God dank talrijk zijn de roepingen <tot den geestelijken stand. Helpt daarom mijne zorgen verlichten: helpt mij slteunen bij mijne plannen; Gij kunt niet genoeg hiervoor doen. Daarom... ik reken op Uw aller hulp en medewerking. Nadat Monseigneur allen Gods besten zegen bad toegewenscht over helt hernieuwd geestelijk leven, over den arbeid tot bekee ring der ongeloovigen, wenschte Z. D. H. de Bisschop allen toe een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar. Op helt daarvoor vastgestelde uur maak ten ook vele leeken en vertegenwoordigers van corporaties gebruik van de gelegenheid om Mgr. hun beste wenschen aan te bieden. Post- en Telegrafie. Varboogitig ucr bïnnenlaiifflecha telegramtarieven. Met ingang van 1 Januari treedt eer» nieuw reglement voor de Rijkstelegraaf in werking. Hieronder volgt een overzicht van de voornaamste wijzigingen: le. Hét recht voor telegramadressen is gebracht op f 60 per jaar. 2e. Het binnenlandsche tarief der tele grammen is vastgesteld op 50 cent voor de eerste 10 woorden of minder; 10 cent voor elke volgende 5 woorden of minder, van 11 tot én met 50 woorden en 10 cent voor elke volgende 10 woorden of minder, voor de woorden boven de 50. De seinkosten voor locAal-telegrammen bedragen 40 cent voor de eerste 10 woorden of minder, doch wor den voor de woorden boven 10 berekend als is bepaald voor de gewone telegrammen. Voor de radiotelegrammen wordt het land- tarief 4 cent -per woord met een minimum van 40 cent per telegram. 3e. De bepaling, dat in de adressen van binnenlandsche telegrammen ten hoogste drie woorden kosteloos worden overge bracht is vervallen. 4e. Voor de aanbieding van telegram men in rekening-courant wordt voortaan een recht van 5 cent per telegram geheven. Voor de aanbieding van telegrammen per telefoon of verreschrijver wordt- een recht van 10 cent geheven, waarin het evenbe- doelde recht van 5 cent voor rekening-cou rant wordt, geacht hegiepen te rijn. De aflevering van telegrammen per tele foon blijft vrij. 5e. Het recht Voor afschriften van per telefoon óf verr^schrijver aangeboden of afgeleverde telegrammen wordt gebracht van 7Vo cent op 10 cent per afschrift. Ge. Het recht voor ontvangbewijzen wordt gebracht op 10 cent. 7e. Het. recht voor afschriften van tele grammen, ook bij meervoudige telegram men. wordt gebracht op 25 cent per 100 woorden of gedeelten daarvan. 8e. Het vaste recht voor bodebezorging (xp) wordt gebracht 'van 50 op 60 cent. Wijziging tarief telefoongesprekken. In het. Koninklijk besluit, houdende vast stelling van een nieuw reglement voor den dienst der Rijkstelefoon, hetwelk op 1 Ja nuari a.s. in werking treedt, is o. m. be paald, dat voor een interlocaal gesprek van drie minuten of minder f 0.50 verschuldigd is. Voor een dringend interlocaal gesprek is dit bedrag op f 1.50 bepaald. De bedra gen verschuldigd voor interlocale gesprek ken tegen verlaagd tarief blijven ongewij-' zigd. KATWIJK. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergaderde Woensdag. Aanwezig alle leden. Voorzitter burgemeester J. H. de Waal Malefijt. Ingekomen is o. m. een schrijven van den minister van Financiën, dat van de 22 wo ningen, fe bouwen door de bouwvereeniging te Katwijk aan (jen Rijn, 2 zoo noodig be schikbaar móeten zijn voor ambtenaren van genoemden minister (belastingambte naren). Een en ander onder dezelfde voor waarden der andere huurders. Goedge keurd. Een lange discussie volgt op een schrijven van den heer P. de Best. die zegt. dat hij den grond door hem te koop gevraagd niet V.il aanvaarden met een servituut a!s voor gesteld nl. om den grond als industrie-tor- rei'n te moeten gebruiken. Er bleek in deze een «nisverstand le bestaan. Besloten wordt te antwoorden in de volgende geest, dat B. en W. aan De Best zullen berichten dat de Raad zal vertrouwen, dat de B. deze gronden voorloopig als industrie terrein zal gebruiken en niet voor speculatie zullen dienen. Ingekomen rapporten der accountants den gasfabriek over 1917. Ligt ter inzage voor de leden. De Raad had in vorige vergadering be sloten aan B. en W. te Leiden te verzoeken de retributie voor het leggen van electrische Ikabe-ls in de gemeente niet in het winstcij fer op te nemen, omdat (lit, doordat het leggen van kabels enz., veel onderhoud der straten vereischf. Leiden kan, uit vrees 'schijnbaar dat deze retributie te hoog op gevoerd zou kunnen worden, hier niet op ingaan en handhaafd dezen eisch. B. en W. hebben bet contract toen opgezonden ter goedkeuring aan Ged. Staten, doch nog niet terug ontvangen. Schrijven van Leiden wordt als kennisgeving aangenomen. Door B. en W. zijn stappen gedaan om te verkrijgen dat ook 's nacht telegraaf en telefoon worden opengesteld voor publieken dienst. Van den directeur is schrijven ontvangen waarin wordt gezegd dat op dit verzoek niet kan worden ingegaan, omdat dan vele kantoren hierop recht zouden hebben. Wil do Raad bier toch op ingaan, dan is zulks mogelijk als de gemeente alle kosten voor hare rekening neemt. B. en W. hebben geen vrijheid kunnen vinden om op deze voorwaarden in te gaan, zeggen ze in hun praeadvies. De raad gaat hiermee accoord. De Kamer van Koophandel verzoekt den Raad pogingen te doen om doorvoer to krijgen uit Katwijk zonder overlading to Leiden. B. en W. hebben reeds hieraan voldaan, doch nog geen antwoord ontvangen. B. er» W. stellen voor aan mr. Dusseldorf, volontair ter secretarie, voor de bewezen diensten tijdens de ziekte van den secreta ris, niet als belooning, doch als erkenning voor het gedane werk, toe te kennen f 500. Wordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. De heer H. Eerdbeek vraagt ontslag als lid der plaatselijke schoolcommissie. Krijgt dit eervol. Evenzoo de heer P. Wassenaar als 'lid der commissie van toezicht tot we ring van schoolverzuim te Katwijk aan den Rijn. Besloten wordt tot het aangaan van een geldleening van f 180,000 tegen 6 pet., noo dig voor de electriciteitsvoorziening van Katwijk, af te lossen in 30 jaar, te beginnen 1921. Aanvankelijk was begroot f 148,000, doch hier komt nog bij f 8200 voor meters, f 4000 voor kabels, f 1500 voor huiskabels, f 8800 voor den adviseur, f 9000 onvoorziene uit gaven totaal f 180,000. De heer De Klerk vindt de sorn van f 8800 zeer hoog; Dr. Zijl- ker en N. Parlcvliet zeggen nog niet t$ kunnen zeggen of het veel of weinig is en eerst te moeten zien welk werk geleverd is. Het werk van den adviseur zal zoo lang duren tot de electriciteit in de huizen, is. zegt wethouder Kruit en het salaris ds vol gens den Bond van Ingenieurs vastgesteld op 5.89 pet. van het bedrag. Goedgekeurd. Vastgesteld worden de verordening op het beheer van de Gasfabriek, het Eleclrici- teitsbedrijf en Duinwaterbedrijf, Instructie voor den chef-monteur van liet electrisch bedrijf, Instructie voor den fabrieksbaas van liet Gasbedrijf, Instructie voor den chef- fitter van het Gasbedrijf, Verordening op het aanleggen van leidingen voor electrici teit. De eerstgenoemde verordening wordt na enkele opmerkingen van den heer R. Ouwehand met daarop gevolgde wijzigin gen goedgekeurd. Da andere verordeningen evenzoo. De lieer C. v. Duivenbóde bad in vorige vergadering voorgesteld degenen die in den H. O. zijn aangeslagen beneden een inko men van f 1000 op de brandstoffen reductie te geven. B. en W. adviseeren thans hierop niet in te gaan. Wanneer op de brandstoffen, dit wordt toegestaan, zou ook evengoed op an dere levensmiddelen toeslag geëischt kun nen worden. Gevraagd door den voorzitter of een berekening gemaakt was op hoeveel dit de gemeente kwam te staan, antwoord de v. Duivenbóde ontkennend. Door B. en W. is echter berekend dat met een toeslag van 50 ct. per eenheid, zooals de heer Van Duivenbóde zich die voorstelde, zou dit de gemeente f 9500 kosten. Het voorstel van B. en W. om geen reductie te geven wordt aangenomen niet 11 tegen 2 stemmen, die van de heeren Hoek en Duivenbóde. De verordening, bevattende bepalingen waardoor de aanleg van, electrische gelei dingen in particuliere woningen gemakke lijker wordt gemaakt, wordt gegeven in handen eener commissie, bestaande uit de heeren D. v. Gugten, S. Parlevliet en R. Ouwehand. Evenzoo heeft dezelfde com missie rapport uit te brengen over de ver ordening tot het heffen van een retributie voor hot leggen van kabels of buizen voor gas en water. De heeren N. Parlevliet, A. v. Paridon en A. de Klerk worden benoemd in de com missie om rapport uit te brengen over de verordening tot heffing eeneir belasting op de honden en verordening regelende de invordering dier belasting. De Raad gaat hierna in geheime zitting over. SASSENKEIM. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester mr. F. F, baron de Smeth. Afwezig de heer H. van Zonneveld. Op deze vergadering waren ook aanwe zig het dagelijksch bestuur van de Woning bon wvereenigiing „Vooruitgong", de hnersn Bader (raadslid), J. O. Matze en A. Rotte veel. Allereerst kwam aan de orde: uitslag aanbesteding bouw 47 woningen overplaats „Rusthoff". De voorzitter gaf het woord aan den voorzitter van de Woningbouwvereniging, den hec-r IT. Bader, die er aan herinnerde, dat indertijd door den Raad voor den bouw der 47 woningen was toegestaan een voorschot van f 2651)00; nu heeft de aanbe steding plaats gmad en holaas was do laagste, inschrijver f340,000. De leden van de woningbouwvereniging hadden na do aanbesteding weer vergaderd en waren na rijp beraad tot de conclusie gekomen, dat het noodzakelijk was een voorschot aan te vragen van f 358,000. De lieer J. O. Matze gaf een overzicht hoe men tt>t dit cijfer gekomen was cn overleg de een exploitatierekening, waaruit bleek dat er gerekend was op een huuropbrengst van f14.125 en dat jaarlijks er een tekort zou zijn van pl.m. f7000; hiervan wordt dan door het rijk vergoed 3/4 en door de gemeente 1/4, dus pl.m. f 1750. De voorzitter was van meening, dat niet in de allereerste plaats de exploitatiereke ning den .doorslag moet geven, maar het antwoord op de vraag: is de gemeerde, ge zien den woningnood, op de beste en voor- deeligste wijze geholpen, want men kan wel zeggen; niet bouwen, maar dan komen er ook geen huizen. Voordot de voorzitter dan ook ziin advies gaf, zou hij gaarne do meening der leden weten cn over een en ander worden ingelicht. De heer Roest vond het bouwen duur, maar vreesde er voor, dat de prijzen der bouwmaterialen enz. in de toekomst toch niet zouden dalen, zoodat hij adviseerde om tot bouwen over te gaan. De heer Warnaar vond het een zeer moei lijke kwestie en vroeg of de ■exploitatiereke ning nauwkeurig was, want de tekorten moeten voor 1/4 door dé gemeente gedekb worden. De heer Speelman vroeg of op eer» andere plaats, bijvoorbeeld achter het park, niet voordceiigor gebouwd kon worden, terwijl do heer Lckkericerkcr vroeg, wan neer alle huizen eenvoudige werkmansbui zen waren, kan men dan niet voordeeliger houwen, of wel dat men allereerst de 21 werkmanswoningen 'bouwt. De heer Bader beantwoordde de heeren, de exploifaiie-rekening was zoo namvkeu- Tig mogelijk samengesteld en voor de hui zen waren liefhebbers genoeg, zoodat men' niet bevreesd behoefde te zijn, dat de hui zen -lang leeg zonden staan. Om op een .andere plaats te bouwen, zou niets voordee liger, en om alleen de arbeiderswoningen te bouwen zou in de eerste plaats de ex ploitatie nog duurder maken en niemand der aannemers heeft thans ingeschreven alleen voor perceel II. De hear Van der Geest vond de huur zeer hoog en voor een'arbeider niet te be talen. De heer Bader antwoordde, dat vele be ter gesitueerde arbeiders gaarne een hui? van de 47 willen hebben. Op oen vraag van den heer Warnaar o» men verzekerd was dat het rijk f 358,000 voorschot zal geven, antwoordde de heer Bader, dat het dagelijksch.bestuur der wc. ningbouwvereeniging naar Den Haag was geweest en dat hun was toegezegd, dat het •rijk het voorschot geeft. Da gemeente-architect, tevens architect van de 47 huizen, de heer A. L. Verhoog, zette op duidelijke wijze uiteen, dat aa- den bouw niet besnoeid kan worden ea dat hij er van overtuigd was dat de voc— deeligste weg -gevolgd was. De voorzitter adviseerde, nu hij de vcr« schillende discussies en uiteenzettingen g& hoord had, om tot den bouw te besluiten, •waartoe na nog eenige besprekingen ten.' slotte met algemeene stemmen wordt bc-i sloten. Comptabiliteit 1919 wordt goedgekeurd. In handen van B. en W. wordt gesteld: een adres van de bewoners der Burcht straat orn verlichting in die straat. Van Ged. Staten zijn: terug ontvangen? eenige g-oedgekeurdc raadsbesluiten. Ook is ingekomen van genoemd collega een schrijven, waarin zij berichten, dat do presentiegelden bepaald worden op f 3, doch dat voor commissievergaderingen gcënl presentiegeld gerekend mag worden. De Raad besluit hiermede accoord tef gaan. Ingekomen ds een dankbetuiging van do ambtenaren en beambten der gemeentel waarin zij dank brengen aan den Ruadi voor de genoten duurte toeslag, De boeken en 'kas van den gemeenteont vanger zijn op 18 Dec. j.l. door B. cn W< nagezien en in orde bevonden; in kas was f 11,461.941/^, en door den accountant, den heer De Tombe, zijn boeken cn kas van do distributie en het gasbedrijf nagezien en in orde bevonden. Besloten wordt met hét oog op de uit breiding van het aantal kiezers, doordat da' vrouwen nu ook kiesgerechtigd zijn, da gemeente te verdoelen in 2 stemdistrieten. District I van de grensden gemeente Lissq tót aan de Biidm pstrant,-de huizen van notaris ten Broggencate en den hcegj Arenlsh'orst, en district II het oVcrige deel der gemeente. Bij de rondvraag wijst de heer Van detf Geest op de werkloosheid in de gemeentel en drong aan* op werkverschaffing, heb. welk door den voorzitter wordt toegezegd. De heer Lekkerkerker drong aan op handhaving der verordening negen uut! winkelsluiting. Ook dit wordt door deij voorzitter toegezegd. De eenheid in de R. K. Kieevereomging hersteld. Wegens het bedanken \nn den voorzütter, den heer H. Bader, en v doq vice-voorzitter, den heer L. B. Roozefy werd de vergadering geleid door den pen* ningmeester, d^h heer A. J. Verkleij, dat de vergadering opende mot den Chr. groet, waarna de notulen werden gelezen en on» veranderd goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van defl .Diocesanen Vrouwenbond, die de Kiesvöt> eenig-ing verzocht, om er zorg voor Re dim- gen, dat de vrouwen, die volgens de nieuwi Kieswet ook het stemrecht verkregen hai$ ben, in de R. K. Kiesvereeniging te vèfr aenigen.

Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3