Tweede Blad. Uit de Omgeving. Woensdag 80 December E9!9 Uit de Pers. PAUS EN VOLKENRECHT. In De Nederlanden het bekende Ch,r.-Historische, orgaan, worden eon paar artikelen gewijd aan het kortelings ver schonen, proefschrift van mr. dr.. J. W. Schneider, over-het probleem van den Pans firn het Volkenrecht. Het Centrum teekent hierbij aan: De schrijver der artikelen gewaagt met waardeer in g van 's heeren Schneiders ar beid, maar hij oefent tevens critiek, wat van -zijn standpunt begrijpelijk is. Van belang mag het intusschon* herten, hoe ook'i-n dit ntet-katholieke orgaan over de beteekenis van dein Paus geoordeeld wordt. Instemming wordt betuigd met het. stand punt in de dissertatie ingenomen, dat de Paus ook nu nog subject van het volken recht behoort te zijn, hoewel hij geen Ker kdijken Siaat meer achter zich heeft, en de N e d, zegt dan o.m.: Zijn Cp Pausen) wereldlijk gezag heeft 'ook in de beste dagen nooit veel be- feekend. De kerkelijke staat was, als staat, steeds oipjteekenend. Het we reldlijk gezag was aan het geestelijk gezag nooit geëvenredigd. Het gaat dus niet aan om den Paus huilen het volkenrecht te zetten, omdat zijn we reldlijk gezag verdwenen is. Want zijn geestelijk gezag is behouden gebleven en dat geaag is nog steeds buitenge woon groot. De Paus is nog steeds een internationale persoonlijkheid van groote bete eken is. Hij is* nog souvorein al is het. ook slechts in naam. Hij zendt nog gezanten en ontvangt ze. Hij brengt nooit bezoeken aan vreemde ho ven, maar ontvangt toch wel hoofden van vreemde staten, die er gewoonlijk prijs op stellen hem te bezoeken, hoo- wel de Paus daarbij voorwaarden stelt die niet gemakkelijk zijn na t-e leven. Het gaat dus moeilijk om zulk een persoonlijkheid, volkenrechtelijk, ge heel ter zijde te zetten en voor zooverre wij weten, doet dat alleen Italië. De andere staten volgen het vobrbeeld door Italië gegeven, omdat zij Italië ter wille 'zijn willen, maar ook uit eigen hoofde zouden zij den Paus zeker nog als een volkenrechtelijk persoon erken nen. Dat de andere' Staten Italië's voorbeeld Volgen, lijkt ons te veel gezegd'. In elk geval is Italië er, niet in geslaagd de volkenrechtelijke berteokeniis van den Paus naar het verleden te verbannen. En de feiten en de oordeelvellingen, van nipt-katholieken, evenzeer als katholieken, doen steeds duidelijker uitkomen, dat dit ook nimmer het geval zal kunnen zijn. STADSNIEUWS. Kamer van Koophandole qn Fabrieken. In de dezer dagen gehouden vergadering van de 'Kamer van Koophandel, was op, eenigen tijd geleden daarover ingezonden klacht, van B. an W. bericht ingekomen, dat de verondiepingen in- deza nieuwen Rijn tusschen de zoogenaamde Nieuwe Vaart en de Stadssingelgracht thans vanwege de provincie door middel van een baggermo len worden verwijderd. Besloten werd om in aansluiting bij eeni- ge andere Kamers van Koophandel bij den minister van Waterstaat, op te komen tegen de ihooge opdrijving van de tarieven voor het goederenvervoer per spoorweg, welke •nu reeds 150 pet. hooger zijn dan vóór den oorlog en tegen de gewoonlijk veel te late bekendmaking van verhoogingen waarvan vooral expediteurs meermalen de dupe worden'. Verschillends, gevallen kwamen ter sprak et waarin de verhooging nog aan merkelijk meer dan dit percentage bedroeg. Ook zal adhaesie. worden betuigd) aan een verzoek van de Kamer te Arnhem om een billijke -regeling van de schadevergoei- ding voor tijdens'het vervoer per spoorweg verloren geraakte of beschadigde goederen De maximum vergoeding bedraagt nogval- tijd 60 cents per K.G., welk bedrag absoluut niet meer in overeenstemming is met de tegenwoordige prijzen. Door den directeur-generaal der Poste rijen was medegedeeld, dat tengevolge van het overstelpend getal buitenlandsche post- pakëtten voortaan geen raadpleging der geadresseerden meer kan plaats vinden over het bedrag der waarde, waarvoor de pak ketten ten invoer moeten worden aangege ven en de aangifte ten invoer voor de naar de waarde belaste goederen derhalve zal geschieden overeenkomstig de waardeopga- ven der douaneverklaringen. Deze circu laire was echter achterhaald door een tweed©, waarin de toepassing der eerste imet ingang van 6 December, voorloopig al thans, beperkt word tot paketten uit Frank rijk en Engeland. Voor de geadresserden van paketten uit andere landen blijft dus het raadplegen van hen die zulks verzoe ken, nog gehandhaafd. -Vertraging in. de behandeling en uitreiking der pakketten blijkt echter onvermijdelijk te zijn in ver hand met de ruimte, die voor het bewaren dezer pakketten wordt gevorderd. Van de {Nederlandsche Kamer van Koop handel te Brussel was bericht ontvangen, dat zij den gebeelen propagandadienst tot deelneming van Nederland aan de Eerste Internationale Jaarbeurs te Brussel op zich genomen heeft en aanvragen tot haar (Lae- kens'traat 35 B) kunnen worden gericht, ©eze jaarbeurs wordt gehouden van 4 tot 21 April 1020. Nog was van den consul-generaal van Noorwegen te Rotterdam een schrijven in- gekomem waarin de aandacht van belang hebbenden hij den expoit naar de Scandi navische landen erop wordt gevestigd, dat do tegenwoordige toestanden op handels gebied! in de meeste gevallen medebrengen, dat de belangen der Nederlandsche expor- teuTs het best worden gediend door het aanknoopen van rechtstreeksche tverbin din gen niet ieder dier landen. Belanghebben den zullen als regel ibetejr resultaten berei ken door het aanstellen- van afzonderlijke agenten, speciaal voor Noorwegen, dan door hunne vertegenwoordiging voor alle drie landen in ééne hand te vereenigen. Vervolgens kwam een belangrijke kwestie aan de orde. B. en 'W. hadden bericht, dat zij op 2 December met. het gemeentebestuur van 'Katwijk een voorloopig© conferentie hadden gehad over de aldaar bestaande .plannen tot aanleg van een buitenhaven voor schepen tot .1060 ton inhoud mlt diep- weiterverbinding tot Beiden. Zij zouden nu een vergadering hij een willen roepen van personen uit de kringen van handel en industrie, die geacht mogen worden, in deze zaak belang te stellen en vragen piet advies de.r Kamer over de vraag, wie ihiertoe wa ren uit te noodigen. Een lijst werd opge maakt. zoowel van organisaties als parti culiere firma's, teneinde door inzending daarvan aan het verlangen van B. en \V. te kunnen voldoen. Ten slotte bracht één der leden ter spra ke of de uitvoering van art. 45 Vrije werk week niet het verzetten van de weekmarkt op een anderen dag dan 'Zaterdag vvensche- lijk maakte. iDe gevoelens (bleken verdeeld, daar een wijziging in deze zeer oude ge woonte allerlei bezwaren scheen mede te brengen en besloten werd dan ook deze zaak tot een volgende vergadering aan te houden. HILLEGGM. Voor ds Oostenrijksehe kinderen. De Afd. Hillegom van den R.-K. Vrouwen bond zal langs de huizen der Katholieke ingezetenen eene linzamelig houden ten bate der noodlijdende Oostenrijkse he bevol king. Wij vertrouwen, dat de giften ruim schoots zullen vloeien. R.-K. Gemengde Zang ver een-ging. Aangemoedigd door het succes van den Lustrumavond heeft zich. een comité ge vormd om te komen tot een R.-K. gemengde Zangvereenigimg voor Hanzeleden en hunnte kinderen. Ook. niet-IIanzeleden kunnen als hospitariten toetreden. KATWIJK AAN OEN RÏJN. Posterijen. Naar aanleiding der sinds jaren /bestaande grief over het, primitieve van ons hulppostkantoor, waarover ook onlangs in diit blad een en ander is ver meld, lijkt het ons niet ondienstig de lezers eens eeriige cijfers «te laten zien, waardoor ook diegenen, die nu wel niet dagelijks aan ons postkantoor komen, doch wel op de hoogte zijn' niet den eliendigen toestand die daar heer seint, voornamelijk op het ge bied der ruimte, waardoor ieder die daar komt, als hij z'n ocgem niet sluit, genood zaakt is de zaken van anderen te zien be handelen, dat ook dezulken eens zien wat er in dat hokje of wel kantoortje alzoo be handeld moet worden en wat er moet wor den afgehandeld in da»t gangetje, waar men elkander ternauwernood passeeren kan en waar, opgepakt, ongeveer 5 perso nen, als tenminste de deur niet -open hoeft, kunnen wachten tot men aan de beurt komt om z'n zaken aan het beruchte lo ketje, groot pl.m. 10 x 12 c.M., af te wik kelen met onzen brievengaarder. En nog steeds neemt, hetgeen daar gebeuren moet, in omvang toe, en. van verbetering in den sinds jaren bestaand en toestand is niets totaal niets te bespeuren. Blijkbaar wach ten autoriteiten tot de groote trom eens geroerd wordt, want, dat niet ingezien, wordt dat dat middeleeuvvsche postkantoor tje een schande is voor Rijk en gemeente, is nauwelijks geloofbaar. We zullen eenige cijfers geven uit de jaren 1915 en 1918, waaruit men zal kunnen zien de omvang rijkheid van hetgeen behandeld wordt en de hoogere cijfers over 1918 tegenover 1915. Alleen 'het cijfer der gedrukte stukken is lager. Brieven in 1915: 51272, in. 1918: 58501. Briefkaarten 1915: 39fl6 tegen 40326 in 1918. Drukwerken 130286 tegen 127218, dienst brieven 8710 tegen 15912, verzonden aange- teekende brieven 857 tegen 1347, ontvangen dito 1079 tegen 1956.- Postwissels" gestort 2847 tegen 3025, postwissels uitbetaald 2221 .tegen 3331, kwitantiën uitbetaald 237 tegen 686, dito ingevorderd 4093 tegen 3159, ver zonden postpaketten 1504 tegen 1974, ont vangen postpaketten 4987 tegen 5898; be drag verkochte zegehvaarde 3406.37% te gen f 4705.02%. -Expresse stukken verzon den 42 tegen 267, dito ontvangen 75 tegen 312. Uit deze, de voornaamste, cijfers is te gelijk te concludeeren dat het zakenleven in Katwijk aan den Rijn flinke vorderingen maakt. Vanwaar anders die meerdere cor respondentie enz. En zich dan nog langer te moeten blij ven behelpen met. zoo'n „postportaal" met „toebehooren". Dat is het geduld, want hier kan toch zeker wel van geduld gespro ken worden, der inwoners, vooral' der za ken menscheh, van Katwijk aan den Rijn, te veel op de proef gesteld. Als we de ver slagen over de laatste jaren lezen der Ka mer van K. en F., dan schijnt deze Kamer nog weinig gelegenheid te hebben gehad om zich voor Katwijk-Rijn verdienstelijk te maken. Wel lezen we in het verslag over 1918 o. m. dat aan den Raad verzocht werd om op het genomen besluit d.d. 24 Juli 1918 te willen terugkomen en het Gemeentehuis te houwen te Katwijk-Zee; dat tevens ge vraagd is, onmiddellijk, zondef uitstel, den gemeenteontvanger te verplaatsen naar Katwijk aan Zee. Zou het niet op den weg van deze Kamer liggen om nu eens iets te doen in het belang van Katwijk-Rijn. En waar zou men zich o.p heden meer ver dienstelijk mee kunnen maken dan door er voor te willen zorgen dat we eens krijgen een postkantoor dat op dezen naam aan spraak kan maken. Als zulke instellingen zich ervoor spannen, moet er .verbetering kómen. Van bevoegde zijde werd ons ve?- zekeM dat. volgens het getal ingeschreven stukken Katwijk-Rijn recht heeft op een bijkantoor. Men wacht van hoogerhand echter op klachten en verzoeken. Welnu, als -dat zoo zijn mocht, laat het dan klach ten en verzoeken regenen. Die op het kan toor te maken heeft., heeft klachten. Will men die niet persoonlijk uiten, dan is ieder tegenwoordig daartoe in de gelegenheid door middel zijner organisatie. En dan ver wachten we op de eerste plaats dat men- schen uit de handelswereld zich ervoor spannen. Dus, Kamer van K. en F., de Hanze, afd. Katwijk aan den Rijn, de Ghr. Miödenstandsvereen., de Tuinbouw- verepn. „Katwijk en O.", Veilingvereen. ...Bloejmbollentc/f'W, „Bloembollencultuur". De iRaad zou er de noodige kracht, achter kunnen zetten en wo zijn zoo ver dat we een heel nieuwe inrichting krijgen, naar de eischen des tijds. I.V9SE. NavolgeuswaasKlig, De heer A. C. van der Schoot alhier betaalde aan al zijn ge huwde arbeiders Zaterdagavond uit 50 ct. per week toeslag' voor ieder kind beneden 14 jaar over de maanden November, De cember, Januari en Februari. Het geheele bedrag over deze 4 maanden werd hun ter hand» gesteld. Dat deze werklieden met dit ■prachtig St. Nicolaascadeau blij waren, behoeft niet gezegd te worden, vooral in dezen duren tijd. RIJNSBURG. BIö£)jiit©n. Het tijdperk van getrokken bloemen is weer aangebroken. Waren het deri laafsten tijd alleen nog de chrysanten, die konden worden aangeboden op de bloe menveilingen, 1.1. Maandag werden op de Vrije Bloemeirveiling, welke geregeld ge houden worden in het veilingslokaal van den heer Verbree, de eerste tulpen, Due van Thol scarlet, -geveild. Ze hadden, wat we van de eerste getrokken tulpen gewoon zijn, veel aandacht en brachten tevens een goe den prijs op f S.80 per 100. De heer A. de Heijer was de inzender dezer collectie. Als gevolg van de dure brandstoffen moet de prijs hoog zijn wil het bedrijf loonend we zen, want ook de aankoop der bollen eischt een flink kapitaal. ROELOF A RENDS VEEN,, R. K. Prop,club „St. Willibrordus". Alhier liad verleden week de eerste jaarver gadering plaats van genoemde vereeniging welke bijeenkomst flink bezocht was. De voorzitter opende op gebruikelijke wijze de vergadering en richtte een woord van wel kom tot bestuur en leden, waarna door den secretaris de notulen werdén gelezen. Het "jaarverslag van den secretaris gaf een duidehjk overzicht van de werkzaamheden door bestuur en leden, in samenwerking met den geest, adviseur verricht, zoowel voor het plaatselijk comité der K. S. A. als voor de R. K. Kiesvereeniging en andere heeft men met succes gearbeid. Hierna volgde het jaarverslag van den penning meester; de boeken werden nagezien door een paar leden en correct in orde bevon den, -waarna de voorzitter, secretaris en penningmeester bedankte voor hunne goed bijgehouden administratie. De aftredende lste voorzitter en 2de secretaris werden bij eerste stemming herkozen. Verder bracht het verloop der vergade ring aan het licht dat er voor de Prop.club was aangeworven 1 weldoener en 14 be gunstigers. Na de rondvraag bedankte de geest, adviseur het bestuur voor de vele. werkzaamheden, welke het/in dit eerste •op richtingsjaar heeft, verricht, voot de be reidwillige en hartelijke samenwerking, die hij steeds heeft mogen ondervinden; ook den propagandisten komt een woord van dank toe voor de uitvoering der werkzaam heden. Spr. spoort bestuur en leden aan steeds eendrachtig samen te werken. Ook dringt spreker er op aan, goed de ontwik- ik elingsavond en te bezoeken, dan zullen die avonden leiden tot ontwikkeling der leden en tot vooruitgang der vereeniging. Aan het einde gekomen zijnde van de vergade ring, bedankt de. voorzitter namens de ver gadering den geest, adviseur voor de vele blijken van toegenegenheid welke hij steeds de vereeniging heeft betoond, voo.r de krach tige leiding welke hij aan, da vereeniging heeft gegeven, waarna de voorzitter de ver gadering sluit met deu Chr. groet. Daarna bleSf men nog een paar ijur gezellig samen den tijd afwisselend door biljart en kaart spel. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Zaterdagmiddag vergaderde de gemeen teraad. Vooraitter de heer E. Vernède, burgemeester. Afwezig de heer A. W. Kwak, met kennlisgeving. De notulen der vorige vergadering wor den uitgesteld. Ingekomen stukken: Een missive van Ged.Staten goedkeurende het le suppletoir kohier evenredig schoolgeld en de begroo- tingsdienst 1930. Een schrijven van mej. M. Maaidense, berichtende de benoeming van onderwijzeres in de nuttige handwer ken aan de O. L. school Rijndijk te aan vaarden. Zij dankt den Raad voor hare benoeming. De stukken worden voor ken nisgeving aangenomen-. Een verzoek van G. Kooij om uitstel tot het betalen van H. O. en een reclame tegen den aanslag in den H; O. van N. v. d. Meij Sz. worden verwezen naar B. en W. om praeadvies. Een verzoek van A. F. Elzinga en W. F. Schuddeboom om ontheffing van belasting wegens vertrek naar elders wordt verwezen naar B. en W. om praeadvies. Een ver zoek van mej. M.C. Marks orn eervol ont slag als onderwijzeres aan de O. L. school tegen 1 April 1920. B. en W. stollen voor1 aan het verzoek van adressante te voldoen. Wordt aangenomen. Thans komt aan de orde bet praeadvies van B. en W. omtrent, het door de gemeente aangekochte perceel' van den heer A. S. Elzinga. en deto inventaris van het perceel. B. en W. stellen voor gegadigden op te roepen om het perceel te sloop en en de afbraak te knopen, doch tevens bij het ver knopen van de afbraak den-koon er te ver plichten binnen een -zekeren tijd een huis te bouwen op het hoekje grond, dat over blijft, na de verbreed ing van den vveg, daar het stukje overblijvende grond voor geen gemeentelijke doeleinden geschikt is. Te vens circuleert in den Raad een teekening van den gemeente-opzichter, op welke wijze dit stukje kan worden bebpuwd door den kooper. B. en W. stellen voor de inventaris van den winkel te verkoopen aan den heer E. J. Los voor de som van f 800. De heer Joh. A. Mens vraagt waarom B. en W. de verkoop van de afbraak en het bebou wen van het overblijvende stuk grond heb ben samengekoppeld. De voorzitter zegt, dat de gemeente-op zichter meent lo. dat op deze manlier het pand het moeste zal opbrengen en 2o. dat dat gemeente dan vei*zekert zal zijn, dat de grond geen jaren eal braak liggen. De heer Joh. A. Mens meent juist dat de af braak dan minder zal opbrengen daar niet ieder geneigd zal zijn bij het koopen van de afbraak verplichtingeu op zich te nemen omtrent het, bebouwen van den grond die overblijft.' Wat. de 2e motiveering betreft is spr. het volkomen eens met het voorstel van B. en W. Echter moet de Raad beden ken, dat het pand enkel en alleen is aan gekocht door den Raad om jlen gevaarlij ken bocht op te ruimen en den straatweg te verbreécïcn. Spr. verklaart er zich sterk tegen om veel gron d te verkoopein en wil een rechte rooilijn aanhouden. De hoer C. Eggïnk wil liever geen grond verkoopen om een gering voordeel te behalen. Thans zijn wij in de gelegenhed om ruimte te ma ken en moet men de zaak wederom Inliet minder goed maken. Spr. stelt voor het praeadvies van B. en W. te wijzigen door die ,zaa.k op twee manieren to behandelen. Ten eerste in te laten schrijven voor het kooperi van het pand en het afbaken zón der eenige verdere verplichting en tein tweede: aanbiedingen te vragen voor het sloepen van het pand en het koopen va.n de afbraak met de verplichting om op den overblijvenden grond een huis te bouwen. Dan kan de Raad nog z.ien wat moet ge daan worden. Spr. kan zich ook vereeni gen met de opvatting omtrent de rooilijn zooals door den heer Mens voorgesteld. De voorzitter wil thans de zaak aanhou den dan kunnen de leden er nog eens ern stig over denken, doch meerdere leden verklaren rich tegen aan houding en wil len een besluit nemen opdat er thans kan worden gehandeld. De heer A. van Os voelt veel voor het voorstel van den heer C. Eg- gink; ook deze spreker, verklaart zich ei' tegen om veel grond af te staan. De heer Kleermaker wil het pand apart verkoopen en den overbijvenden grond. De voorzitter acht het zeer gevaarlijk <clen' overblijven den grond apart te veTkoopen en meent daarom dat liet. veel beter is de zaak bij elkaar te koppelen, zooals in het praead vies is voorgesteld. Na eenige discussie wordt het praeadvies van B. en W, gewij"- •zigd !n den geest als voorgesteld is door den heer C. Eggink. De heer C. Eggink vraagt of de inventaris ook door de ge meente is getaxeerd. Do voorzitter zegt,, dat de heer L. J. Los de som geboden heeft van f S00. Daarna is de inventaris door den gemeehite-.opzk.bter getaxeerd en op verzoek van den voorzatter heeft de heer Joh. A. Mens ook den inventaris opgeno men. Beide hecTen zijn overtuigd, zegt de voorzitter, dat de koopsom billijk is. Daar na wordt besloten zonder hoofdelijke stem ming de winkelinventaris te verkappen aan T-,. J. Los voor de som va.n f 800. Vervolgens worden nog eenige 'besluiten comptabiliteit genomen. Bij de rondvraag zegt de heer C. Eggink dat bij nog steeds met zijn lievelingsplan rondloopt om de geprojecteerde wegen lig gende op de terreinen van „Welgelegen" van gemeentewege te verharden en, te be planten. Bij den vroegeren Raad heeft spr. destijds een voorstel ingediend, doch dit is verworpen. Wellicht ontvangt diit voor stel bij den nieuwen Raad een beter ont haal. Spr. geef^ de leden in overweging over dit voorstel eens nader te denken en dan te hespreken in de volgende vergade ring. Daarna sluit de voorzitter de open bare vegadering. Land- en Tuinbouw. HAARLEM. De bloembollenbeurs was Maandag goed bezocht; de handel was stil. Aller belangstelling was gericht op de teelt regeling en het boycotcontraot. Zoolang deze kwesties niet zijn opgelost, zullen er weinig zaken worden gedaan tusschen. kweeker en exporteur. De volgende riotee- ring werd gemaakt voor gladiolussen van 12 c.M. en op: Baron Hulot f 6, War f 5.50, Hally f 3, America f 5.75, Empress of India f 5.25, Loveliness f 4.75, Pink Beauty f 5.25, Niagara f 4, Piace f 3.75, Prins of Waies f 5.50, Schwaben f 3.50, Panama f 6, Nanus Blushing Rride f 3.50, Colville Alba f 3.75, Anemone St. Bridged f 2.75, id. de Caën f 2.50. Uitvorenï% SchBurwBl 1918. Bij sommige landbouwers en grondbezit ters blijkt eenige twijfel te bestaan om trent de vraag, of grasland, gescheurd in gevolge de Scheurwet 1918, thans-weder in gras gelegd mag worden. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, brengt ter algemeene kennis, dat zulks alleen dan niet zou mogen ge schieden, indien de Minister, gebruik makend van de bevoegdheid, hem gegeven hij artikel 1 der Scheurwet, voorschriften zoude geven omtrent de bebouwing van deze gescheurde gronden. Zulks ligt echter niet in zijn voornemen, zoodat de inzaaiing ervan thans zonder bezwaar kan geschie den. OVER DEN NEDERLANDSCHEM BOLLENTEELT. „The Field," een Amerikaansch blad, dat zich noemt „the country gentleman's newspaper," schreef" in een met foto's ge ïllustreerd artikel over bollenteelt, in zijn nummer van 15 November o.m.: „Handelaars'hier te lande zijn wat blij, dat het verbod van invoer van Nederland sche bollen is opgeheven en onze tuinlie den zijn in hun schik, dat zij ze weer kun nen krijgen, zij het dan ook legen hoogere prijzen. Op den duur zullen wij misschien onafhankelijk worden van de Nederl. te lers wat betreft narcissen &n zelfs tulp&n, ofschoon het nog altijd'onzeker is of ons klimaat voor tulpen wel zoo gunstig i9 als in Nederland. Maar die twijfel bestaat niet ten aanzien van hyacint-hen, die in elk ge val wel het monopolie zullen blijven van Haarlem, de stad die den naam draagt van de- metropolis d^r bollenteelt. Het procea van het verlK~ -en van hyacinthen is op zich zelf eenvoudig genoeg, maar het kan hier niet rendeeren zooals het in Neder land doet. Men mag niet vergeten wat wij in dat opzicht te danken hebben aan de bekwaamheid en den ondernemingsgeest der Nederlandsche tuinders en als wij wil len weten hoe die cultuur aan te pakken, dan moeten wij b*ij den Nederlander in de leer, of gaan en zien hoe hij het doet in en om het aardige stedeke Haarlem". Sociale berichten. N.V. Meelfabrieken der Nederl. Bakkerij. Naar wij vernemen, gaat door ovrnarae van alle aandeelen, de N.V. Stoomoelfa/- brieken „,de Maas" te Rotterdam over aan de Coopetratievcn grondslag gevcsigdc N.V. Meelfabrieken der Nedrl. Bakkerij. De N. V. Stoommeelfabrieken „de Maas" komt onder leiding van de Directie der Meelfabrieken der Bakkerij n.l, de heeren: W. C. Brossaart van Dusseldorp. president, J. K. P. Kraan Jr. en R. Dienst. Bij do Coöperatie zijn nu pl.m. 6000 bak kerspatroons als aandeelhouders aange sloten. De fabrieken zijn gevestigd te 's-Herto- genbosch, Middelburg en Rotterdam. Het Hoofdkantoor wordt per 1 Februari e.k. van 1 s-Hertogenbosch naar Rotterdam overgeplaatst. -c Het Maatschappelijk kapitaal wordt van f 2.500.000 op f 10.000.000 gebracht.. De Directie noemt de resultaten over '1919 gunstig en. zal voorstellen 8 pCt. 91gu nst istel len8t .o or 9pC ge nzlavlu.Ü Dividend uit te koeren. SOCIALE CURSUS R. K. VAKBUREAU. Te Utrecht is Maandagavond officieel) geopend en hedenmorgen begonnen de groote sociale cursus door het bureau voor de R. K. Vakorganisatie voor de vakbond- bestuurders georganiseerd. Door Pastoor van Schaik werd gisteren behandeld: „De Sociale Quastie in verband met het arbeiders vraagstuk," terwijl do heer C. J. Kuijper practisch de taak van voorzitter en secretaris uiteen zette. Heden behandelde Mr. Tepe het „Mid- denstandsvraagstuk," het „Landbouw vraagstuk," en liet. „Liberalisme" (wijsgee- rig en economisch). Rector Muller spreekt morgen over het „Socialisme" (wijsgeerig en economisch). Vrijdag bespreekt Prof. Aongenen-t de „Bedrijfsorganisatie en de Socialisatie van bedrijven," terwijl Zaterdag aan de orde komt een apologetisch onderwerp. De avonden worden besteed voor oefenin gen. Rechtzaken. PA oord. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft J. J. wegens den dubbelen moord te Goch veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Moord op kol. Van HiHeui. De Arnhemsche rechtbank heeft den Duitscher A. P. veroordeeld wegens moord op kolonel van Hillen, tot 15 jaar gevan genisstraf. Leger en Vloot. Eerste oefentijd der militie en groot verlof. Bij den Raad van Stale is thans een-wets ontwerp aanhangig tot het verkrijgen van de bevoegdheid om ten aanzien van de milïttelichtingen 1918, 1919 cn 1920 voor wat de eerste oefentijd betreft tijdelijk van de rnilitievvet te kunnen afwijken, eni deze te stellen op 6 maanden voor onbe reden artillerie en op 18 maanden voor de cavalerie. LUCHTVAART. Een njeuwtj vliegtUjacHiine. Een nieuw type HandLey Page-handels- vliegmachine aldus Holl. Nb. uit Lon<= den kai\ 15 tot 20 passagïeis meenemen en lasten tot een maximum gewicht van 2 ton. Er is een groote salon met gordijnen', kleeden en armstoelen, electrisch licht, lampen, spiegels, klokken, toiletten, toestel voor draadlooze telegrafie, telefoon en bloe men. De Napierlion-machines geven een maximum snelheid van 112 mijlen per uur en een gemiddelde snelheid van 90 mijlen. Deze machine» zijn voorzien van apparaten, welke 'het geluid der machine:- volkomót, dempen en conversatie tusschen de passa- ,gier9 mogelijk maker. Een groote reserve- kracht maakt het. mc-cü/k voor de machi nes om uit zepr kleir (.ten op te stijgQE( •met volle belasting en ;.ii kunnen met één machine vliegen, voor het geval de ander?" mocht weigeren of defect raken. Be Joch! naar Italië. Gisterochtend heeft de le-luitenant G. A'. Koppen met Sen. le-luitenant J. J. Koop man, aLs passagier, zijn reis per vliegtuig naar Italië n-" n. I-uitenant Kop pen vlieg t E. T. 'om stel, een keu rige do: m tor.. 1. cn nijdig wolf je beschilderd. Het toestel Ls voorzien van een 220 paards „Benz"-motor en heeft ee« extra benzinetank, waardoor het 5% a 6 achtereen vliegen kan. Om kwart over 9 steeg luitenant Kq-^Oc^

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3