1 leitt Ciraif. Tweede Blad. Ouderdomsrente. BINNENLAND. Uit de Omgeving taterdag 6 December 1919 Men schrijft ons: Op 3 December trad de ouderdomswet r?.n Minister Aalberse in werking. Gij joogt die niet verwarren met de Invaüdi- eilsw,et van Minister Talma. De Invaliditeitswet verplicht allen die in jecidienst zijn, zich te verzekeren tegen jvaiidiieit en ouderdom; zij kent de wedu- tonreiüe en de weezenrente. Gij herinnert u de groote biljetten welke laaiop betrekking hadden, de vele) adver- het huisbezoek van ambtenaren en usschenpersonen, de aanmeJdingsformu- (jren enz. r Kog weinigen zijn in dit opzicht achiter- jülig gebleven en zij zullen langs straf- icljlelijken weg tot nakoming hunner ver- tichtlng worden gebracht. Dit alles betreft de Invaliditeitswet. Daarover willen wij het evenwel ditmaal iet hebben. Thans willen wij u spreken Ouderdomswet. Die wet schept geen erplichting voor u. Zij laat u wij, zij geeft u de gelegenheid ai u te verzekeren bij den Raad van Ar- e;d. Gij kunt u verzekeren, niet tegen invali- itcit, doch alleen tegen ouderdom. Wij oagen er echter bij, dat gij in uw eigen ilang zeer verstandig zult doen van die rijwillige verzekering gebruik te maken. 0, WIE VALLEN ONDER DE WET? Een ieder, de den leeftijd van 65 jaar niet bereikt heeft en die zelf of wiens da ichfgenoot niet naar een inkomen van ar* minder dan 2000 gulden in de Rijksinkom- tenbelasting is aangeslagen, is bevoegd icli te 'verzekeren voor eene rente na het reiken van den 65-jarigen leeftijd. Voor ben die ouder zijn dan 34 jaar, is daartoe Sechts de gelegenheid opengesteld gedu- eide de eerste vier jaren. een gehuwde vrouw kan de verze- ering sluiten en wel zond-er bijstand van laar echtgenoot. Wij vestigen er nog wel uwe aandacht p. dat hier volstrekt geen verplichting van indienst bestaat. Juist voor de niet-loontrekkenden, ad»1*0 verzekering zoo bijzonder geschikt. Wat ontvang ik bij vrijwillige verzeke- Ing? zoo vraagt gij waarschijnlijk. Wanneer gij jonger dan 35 jaar oud zijt, int gij u verzekeren tegen eene wekelijk- he uitkcering van 3, 4, 5 of 6 gulden naar eigen verkiezing Wanneer gij 35 jaar öf ouder zijt, kunt u alleen een uitkeer,ing van 3 gulden ar week verzekeren. De 35-jarigeu moeten echter nog onder ste feoiden worden en wel in hen, die reeds Iet rtchtens de Invaliditeitswet verzekerings- sal lehtig zijn en hen die zulks niet zijn De laatsten krijgen een uitkeering van gulden per week op 65-jarigeh leeftijd, sta^t vast. De eerslen (dus zij die reeds als verze- iingsplichitigen ingeschreven zijn) ont- angen een uitkeering, afhankelijk van hun pflijd bij toetreding. Men kan dus tegelijk Verplicht en vrij rillig verzekerd zijn. Bovendien is aan de vrijwillige vexzeke- ing eene uitkeering verbonden van 100 nlden bij overlijden voor het 65e jaar, funneer men 3 jaar ingeschreven was; Deze uitkeering bedraagt echter- minder Rw hen die 35 jaar of ouder en reeds ver licht verzekerd zijn. Wij hebb'en nu gezien-, welke voordeelen «geveer aan deze vrijwillige verzekering ijn verbonden. Wij willen nu eens zien, FfBóe kosten daaraan verbonden zijn Zij, die jonger dan 35 jaar oud zij$> be- lahn in verband met- hun leeftijd en met de oitkcering welke zijwenschen te ontvan Zie onderstaande tabel: leeftijd Weekpremie in centen indien de ouderdomsrente per week bedraagt: f 4.— f n jaren hij het «luiten fcr ver tekering 0 1 2 3 4 G 7 f 3.- f 6.- 7 9 11 13 7 10 12 14 8 10 12 14 8 10 13 15 8 11 13 16 9 11 14 16 9 12 15 17 10 12 15 18 10 13 16 19 11 14 17 20 11 14 18 21 12 15 18 22 12 16 19 23 13 16 20 24 13 17 "21 25 14 18 22 26 15 19 23 28 15 20 25 29 16 21 26 31 17 22 27 32 18 23 29 34 19 24 30 36 20 26 32 38 21 27 33 40 22 29 35 42 23 - 30 37 44 24 32 39 47 20 34 42 49 27 36 44 52 29 38 46 55 31 40 49 59 32 42 52 62 34 45 55 66 39 48 59 70 .39 51 63 75 Ouaeren (35 jaar of ouder) betaxen .allen 39 cent per week. Voor een kind, verzekerd in het eerste levensjaar wordt dus voor eene uitkeering op 65-jarigen leeftijd van f 6.pe«r week of f 312 per jaar hoogstens een bedrag van 439.40 aan premiën betaald. Verzekerd in het elfde levensjaar bedraagt het totaal pTemiën hoogstens f G00.60. In het eerste geval zal de verzekering reeds binnen V/j jaar, in het tweede geval binnen 2 jaren de betaalde premio hebben terug ontvangen. De ouderen den 35 jaar dienen te beden ken, dat. hun maar gedurende een beperk ten tijd de gelegenheid wordt gegeven zich te verzekeren. Daarna bestaat -die gelegenheid niet meer. De uitkeering gaat op 65-jarig'en leeftijd in. Zij die weldra dien -leeftijd zullen be reikt. hebben zullen begrijpen hoe.zij zich hier door eeri luttele premiebetaling het recht, op een ouderdomsrente en bij over lijden voor dien leeftijd# een begrafenis- uitkeering kunnen verzekeren welkp de In validiteitswet hen misschien -niet gaf. Hunne aandacht wordt -bijzonder op deze aangelegenheid gevestigd. Verder wijzen wij nog op een belangrijk voordeel dat vrijwel geen enkele verzeke ringsmaatschappij biedt. Indien de verze kerde -invalide wordt, behoeft hij geen pre mie meer te betalen wanneer liij minstens 156 premies -heeft gestort, terwijl hij bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd toch de volle uitkeering ontvSfngt. DE GORLOGSBEGROOT ING. Waarom handhaving der sterkte van 1914? Aan de Memorie van Antwoord betref fende de OoxlO'gsbegTooting (waaruit wij de hoofdzaak reeds meldden) is nog het volgende ontleend, waarin de minister zijn rueening uiteenzet omtrent den invloed van het toetreden tot den Volkenbond op ons defensiebeleid. ,,De besprekingen in den Volkenbond zulle-n invloed kunnen hebben op de rege len in de toekomst te volgen bij ons defen siebeleid, doch ,dat behoeft geenszins mede te brengen, dat wij zonder meer zouden moeten voldoen aan alle eischen die men zou kunnen stellen tot vermeerdering van onze weermacht of tot het aanleggen van vestingwerken. Men moet -hierbij vooral niet uit het oog verliezen, dat de kans op het stellen van naar ons oordeel overdreven eischen groo- iter zal worden, wanneer wij onze weer macht- .reed-s beduidend gingen verminde ren, nog vóórdat er besprekingen in den Volkenbond hebben plaats gehad. Daarom acht. de Regeering -het geboden zich thans op het. standpunt te plaatsen, dat vermindering van onze weermacht be neden het peil van 1914, zijnde 200,000 man, nog niet mag geschieden, doch dat men zich heeft'te bepalen tot zoodanige hervor mingen, die alleen een goedkoop ere exploi tatie en vermindering van personeele las ten geven. Mochten bij -de te voeren besprekingen aan ons hoogere eischen worden ge leld dan naar onze meening toelaaibhar zijn, dan zal de Regeering niet nalaten zich daartegen met kracht 4e verzetten. Hare daarbij aan te nemen houding zal in niet geringe mate worden beheerscht door het inzicht dat zij dan zal -hebben in het landsbelang, zoowel uit een oogpunt van internationale politiek als van birmen- landsch beleid. Die gedragslijn -needs nu in bijzonderhe den vast. te leggen is niet mogelijk en- zou ook niet in het belang van een regelmatig verloop der later te voeren onderhandelin gen zijn. Zeker zou het ook voor de Regeering eene desillusie zijn indien de Volkenbond niet zou leiden tot eene groote verminde ring van de financieele en personeele las ten" als gevolg van eene aanmerkelijke ver kleining der weermacht. Het is den minister niet bekend dat- men behalve in de centrale landen, waar. men daartoe gedwongen is, in een enkel land overgaat tot eene gedeeltelijke ontwape ning. Wel echter blijkt dat men in de onmid dellijke nabijheid van onze grenzen zijne weermacht belangrijk versterkt, zonder de beslissing van een Volkenbond af te wach ten. Nu zou het toch voor ons minstens genomen onvoorzichtig zijn daartegenover eene beduidende beperking van onze weer macht te stellen. Blijkt later vermindering mogelij-k, dan zal worden overwogen hoe die moet worden verkregen." Het kazerne-stelsel. Naar den minister van Oorlog in zijn Memorie van Antwoord mededeelt, ligt het, ten einde het kazerne-euvel zooveel moge- "lijk*te beperken, in het voornemen, om eene proef te nemen bij een aantal ondcrdeelen met wonen buiten de kazerne voor hen, die daartoe in de gelegenheid zijn. Bij die onderdeelen zal den commandeerenden of ficier de bevoegdheid verleend worden om de vergunning tot logeeren buiten de ka zerne te geven aan allen, die kunnen aan- toonen, dat hunne ouders of voogden daar mede instemmen, mits zij op tijd bij de be volen diensten komen. Resumé'. Resumeerend komen de plannen voor een hervorming van onze weermacht te land neer op het volgende: lo. verkorting van den eersten oefentijd voor de onberedenen tot 6 maanden en voor die beredenen tot 12 a 18 maanden; 2o. invoering van een stelsel van 2 maan den eerste-oefentijd. voor onberedenen mei vóóroefeningen buiten het leger; 3o. eerste-oefentijd in 3 ploegen bij regi- ments-insiructiescholen; 4o. twee herhalings-oefeningen in mobi- lisatieverband voor onbereden troepen, één .voor bereden troepen; 5o. vereenvoudiging der oorlogsorganisa tie; 6o. invoering van recruteeringsdistricten; 7o. beperking van de landweer; 8o. uit een en ander voortvloeiende in krimping van het beroepskader. Door -een en ander zal de begrooting van Hoofdstuk VIII woerden verlaagd met ruim 6 Millioen gulden. BOUW VAN KRUISERS. In een in de Marine-Club ie Helder ge houden vergadering van de marinevereeni- gingen \ve.rd een motie aangenomen, waar in het stopzetten van den bouw deT krui sers, van maritiemkrijgskunde standpunt, onverdedigbaar wordt genoemd. De regeering en de Staten-Generaal zul len deze rnotie waarschijnlijk op parlemen taire wijze..;., aan de laars lappen. DE ACHTURIGE WERKDAG EN DE DRANK. Sob riot as" heeft ,,een ernstig woord" tot de arbeiders gericht naar aanleiding der invoering van den 8-urigen werkdag. De oproep is als -manifest verschenen, en ver krijgbaar bij het Centraal Bureau te Den Bosch. NEDERLAND VOOR WEENEN. Eén dag werkloon en één ddg bed r'ijfs winst afstaan. Woensdag 3 December heeft een ver gadering plaats gehad van het comité, ge vormd uit 5 Nederlandsche vakcentrales van werklieden met vertegenwoordigers van een groot aantal werkgevers-organisa ties, ónder welke van allerlei richting, ter bespreking van de plannen, in zake de steunverleening ten bate van de Weensche kinderen door middel van het afstaan van één dag werkloon of één dag bedrijfswinst. De vergadering besloot van -het bespro kene een verslag aan de bladen t$ zenden en wij ontvingen het dus ook. Maar het is tot ons leedwezen .te lang, om het te plaat sen. Gelukkig heeft de voorzitter der ver gadering, de heer R. Stenhuis, van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, de discussies geresumeerd. Daaruit, zeide hij, valt op te maken, dat alle werkgeversver- eenigingen, welke aanwezig waren, volko men sympathiek staan tegenover de be doelde plannen; dat de werkgeversvereni gingen bereid zijn, haar leden op te wek ken, om met hun arbeiders in overleg te treden, om deze plannen ten uitvoer te brengen en ze eveneens op te wekken, om een bedrag beschikbaar te stellen, gelijk staande aan het totaal bedrag, door hen aan overwerk aan de arbeiders betaald. Er zullen plaatselijke comité's gevormd worden, uit de verschillende richtingen in de vakbeweging, die zorg dragen, dat in de verschillende bedrijven fabriekscom- missies worden in het leven geroepen, wel ke commissies met de betrokken werk gevers aft overleg treden, ter zake van do uitvoering der plannen. De gelden zullen worden toegezonden aan een of eenige daartoe aan te wijzen banken. Uit de gevoerde discussies valt echter ook op te mok-en zegt :,,De Tijd" dat er in verschillende bedrijven nogal practi- sche bezwaren uit den weg zullen zijn te ruimen. Weinig aandacht is er geschonken, ook niet door dc aanwezige katholieke sprekers, aan het -bezwaar, dat allerwaarschijnlijkst katholieke werklieden en katholieke pa troons zullen hebben tegen het werken op 2den Kerstdag. Schoon deze voor hen thans geen verplichte rustdag meer is. Immers, tot dusver is steeds door dé Kerkelijke Overheid erop aangedrongen, dat de Ka tholieken, hoewel onverplicht, toch dien dag als Zondag zouden vieren. Maar al zou hieraan kunnen worden te- genioet gekomen, dan nóg is -het de vraag, of mc-n op fabrieken en groote instellingen het geheele personeel, ook het niet geor ganiseerde, ertoe zal krijgen om te werken op een dag, die als een gewone, vaste vacantiedag wordt beschouwd, waarop toch liet l.oon wordt uitbetaald. Wij hoorden- al van ateliers te Amsterdam, waar het perso neel niet zal werken op 2en Kerstdag, maar gaarne één dag werkloon zal afstaan voor het beoogde doel. ïntusschen behoeft dit geen beletsel te zijn, dat de gezamenlijke Nederlandsche werklic'den en. werkgevers 1' a 1U> millioen gulden voor de Weener kinderen zouden kunnen bijeenbrengen, op welke wijze dan ook! HOUTEN WONINGEN. Geen succesvolle reis. De commissie van deskundigen, welke iï) 1 opdracht van de. regeering een onderzoek hgeft ingesteld omtrent den bouw van hou ten woningen in Engeland is in -haar rap port, dat overigens belangrijke werken over den -houten bouw in het algemeen en zijn toepasselijkheid hier te lande- bevat, tot de conclusie gekomen, .dat er in Engeland wel vele, soiïi9 zeer omvangrijke plannen in deze riShting bestaan, doch zelfs van een begin van verwezenlijking daarvan geen sprake is. EEN LOONKWESTIE AAN EEN COMMUNISTISCH BLAD. Doet naar m ij n woorde n De Onafhankelijke vereeniging van Han dels-personeel meldt: Sedert geruimen tijd is er aan dê drukkerij van ,,De Tribune" een loonkwestie aanhangig, welke zonder twijfel spoedig tot een strijd zal komen, 't Betreft hier het administratie en expeditie- personeel, dat op onvoldoende wijze loon ontvangt; zoo ontving, afgezien van het feit, *dat men op allerlei wijze-van goed- koope krachten gebruik maakt, een expe ditieknecht, vader van een groot gezin, een weekloon van f 14, wat met groote moeite tot f 16 is gebracht, zoo ook het administra tiepersoneel, die deze zaak in banden heeft, ontvangt van de commissie zelden ant woord en het antwoord, dat men ontving, was een bedreiging, dat men zich van jongenskrachten zou gaan voorzien. De eischen luiden f 32.50 minimum week loon voor het administratie personeel en f 25 voor den expeditieknecht. Mocht daar aan niet worden voldaanx dan zal in over m-et het loopenspcrsoneel tot staking worden overgegaan SCHIETWEDSTRIJDEN LANDSTORM. Het lii-gt in het voornemen in de eerste helft van 1920 een grooten schietwedstrijd uit te schrijven voor den Vrij willigen Landstorm. Door den Inspecteur van den Land storm zijn hiertoe verschillende belang stellenden en deskundigen in den Lande aangezocht, die zich. onder voorzitterschap van don Oud Luitenant-Generaal W. II. van Terwisga, tot een commissie hebben vereenigd, ten einde aan de plannen uit voering te geve-n. Aan de wedtiijden kunnen deelnemen vrijwlligers van don Landstorm, buiten-ge wone vrijwilligers en Adspirant-Rcserve- Aa-nvoerders. Doel van den wc-dsfrijd is niet alleen het naar voren brengen van de beste schutters, maar ook en bovenal om het personeel van den Landstorm tot elkaar te brengen. Ten einde het iedereen mogelijk te maken aan de voor vvedst rij dein deel te nemen, is er een weg gezocht, waardoor het uitvoer baar is het personeel van den Landstorm i-n of nabij de plaats zijner inwoning to doen schieten. Hiertoe is het Rijk verdeeld in een 50- tal districten van ongeveer gelijke sterkte, terwijl elk district weder zal zijn onver deeld in 5 of minder kringen. De vóórwedstrijden worden gehouden in de kringen, do winnaars van de krin gen dingen mede dn de districtswedstrij den. Zoowel de kring als districtswedstrij den Worden in of nabij -de plaats van inwo ning gehoude-n. Voor beide wedstrijden worden een aantal prijzen beschikbaar ge steld. De eindwedstrijd dde gehouden wordt tusschen de velschillende winnaars van de districtswedstrijden zal plaats vinden te 's-Gravenhage, waar dan eveneens een wedstrijd tusschen de verschillende korp- 'sen en verbanden zal worden gehouden. Voor de afgevaardigden bij dezen eind- wedstrijd wordt vrij vervoer toegekend. Er kan aan de wedstrijden worden deel genomen'--met scherpe patronen No. 1 en M argap atronen Waar -de Regeering het nut- van een der- gelijken wedstrijd erkent, door daaraan steun te verleonen, heeft, de commissie het vertrouwen, dat het Nederlandclie Volk, de "poging, om de schietvaardigheid van den Vrij willigen Landstorm te verhoo- gen zal steunen, en van hare belangstelling zal doen blijken. Inlichtingen worden gaarne verstrekt, financieele steun óf medailles worden gaarne in ontvangst genomen, ten tureele van den Ispecteur van den Landstorm, Alexanderplein 27, 's-Gravenhage. Gemengde Berichten. Een gezePlige raadsvergadering. Woensdagavond was tni de raadsvengade- j te Gorinchem de algemeene beschou wing over de begroot ing van 1920 aan de orde. Er was aan elk lid een kwartier tot spreken ggeven. De heer De Boon (anar chist) vond het onmogelijk om in 15 minu ten te zeggen wat hem op het'hart lag, zoo knap zou mogelijk de burgemeester zijn. Daarna hield hij een betoog over het wil lekeurig optreden der politie op den 1-Mei- dag en het bemoeilijken van den commis saris van politie bij het. houden van so ciale meetings. Do voorzitter waarschuwt spreker, dat. de tijd van spreken om was. De heer Boon vond deze aanmerking echt Russisch en bleef aan het woord. De voor zitter hamerde heftig, schorste de verga dering, liet door de politie de tribune ont ruimen en het publiek, dat zooals bij elke raadsvergadering in den laat sten tijd, oök nu in groote getale aanwezig was. naar beneden drijven. Na eenigen tijd werd de vergadering heropend, allen, ook op de tribune, namen hun plaatsen weer in. Mevr. do Boon-Ndest- lioven (communiste, echtgenoote van den vorigen spreker) verkreeg -het woord. Zij gaf o.m. te kennen, dat de raadszaal voor publieke tribune moet dienen, ook om over arbeiders te spreken. Daarna werd aange vangen met de artikelsgewijze behandeling van de begrooting. Dievenbende aan gehouden. Naar het huis van bewaring te Maastricht werd overgebracht een zekere D. en de familie C. (vader, moeder en zoon) te Si-ttard, ver dacht van verschillende diefstallen te Sit- tarden ook van een diefstal van gouden sieraden "bij de wed. Hennen te Spaubeek. -Het gestolen goud "is bij zekere T. te Op- hoven uit den grond opgedolven. D. heeft reeds bekend. De anderen zijn medeplich tig. Holland boven! In de „Wiener Stim- men" heeft Robert Wosak twee Hollan ders geteekend. De een is 'n stoere gebaar de /zeeman, die aan zijn juk een paar kor ven torst, zwaar geladen met rijst, kinder meel en ander goed „voor de Weener kin deren". Zijn gezellin, evenals hij op klom pen en met het Scheveningsche mutsje op, draagt een grooten mand met pakken cho colade, cacao en gecondenseerde melk van het Ned. Hulpcomité voor Weenen. Peiden zijn pas aangekomen aan het Noordwest station en trekken de stad binnen. Het onderschrift luidt: „Op zij, daar komen de het Ned. Hulpcomité voor Weenen. Beiden levensmiddelen noodig?" Het onweer. Te Kwadendamme is Don derdagavond omstreeks 8 uut tijdens eeft windhoos, die over het dorp ging, waar schijnlijk de bliksem geslagen in den to ren der R. K. kerk. De toren tot en met de wijzerborden is daardoor van het voetstuk geslagen en- terecht gekomen op het dak der pastorie. Donderdag sloeg de bliksem in den watermolen van don Stommeerpolder te Aalsmeer, welke molen werd bewoond door A. Zwartendijk en gezin. De molen brand de geheel af. Verzekering dekt de schade. Confiict geëindigd.— Het arbeidsconflict ontstaan tusschen transportarbeiders en da leden der Goudsche Vereeniging van werk gevers is van korten duur geweest. Na ge pleegd overleg tusschen de besturen van do. Vereeniging van Goudsche werkgevers en den Transportarbeidersbond zijn de ar beiders Woensdag weer aan het werk go- gaan. Te veel rmisschen. In dc Betuwe, voor namelijk in de omgeving van Eist, moet da musschonplaag wel groot zijn, zelfs" zóó groot, dat in eenv vergadering van Eister hoeren is besloten, alle musschen zooveel mogelijk uit te roeien. De landbouwers hebben nu een premie gesteld op het doo- den- van musschen. Voor iedere muschi wordt twee cent betaald. In het voorjaar geven -de boeren voor iedere musch ook twee cent. Drukfouten. Het (Haagsche) ..Vader land" plaatst volgend sarc.ari's-.h stukje nan het adres van- zijn Haagsclie collega „De Nieuwe Courant": „Wij zelf hebben nogal eens rn°l druk fouten te tobben dat haastige kranten- bedrijf dan ook! Dezer dagen las de zptlcr -nog eenige namen van Kamerleden ver keerd! Daarom is het een troost te ziendat ook andere bladen er last, van hebben. Zoo ■lezer* wij in de ..Nieuwe Courant", in het verslag van de Faust-voorsteiling van gis teravond in het Gebouw*. „De dames van RaaiteHomoman (Gretclien); Jo Zegers de Bevl (Martha) en Tine Stibbe (S'ebel) gaven veel goeds te hooren. Jules Moes was tegen de Faust- partij volkomen opgewassen, al kon hij - hiermede als acteur niet hetzelfde succes boeken als Coen Muller met zijn expressie ve Mefisto-uitbeelding". Men leze n.L: voor van RaalteHome- man (Gretchen): Annie Lighart; voor Tine Stibbe (Siebel): Elise de Haas; voor .Tu.les - Moes (Faust): Rudolf van Schaik; en voor Coen Muller (Mefisto): van Heivoirt Pel. Of «r na die voranderin gen nog wat to wijzigen valt in de vergelijking tusschen de spelers van de Faust- en de Mefisto-rol weten wij niet. Misschien echter moeten de drukfouten! elders gezocht worden, n.i. in do plaats en den tijd van de voorstelling. De Faust is n.l. met de bezetting, die de ,.N. Ct." noemt Woensdagavond te Rotterdam gespeeld, gelijk men in de „N. Roft. Ct." van gister ochtend kan lezen." Een weerbarstig predikant en hei bankje van hciaderd. Een predikant deelt in de ,,N. R. Ct." mee, dat Maandagavond de as signaties zijn afgekomen voor den bijslag van f 1C0, aan predikanten en andero dienstdoende geestelijken toegekend. Dinsdagmorgen togen een aantal predi kanten van buiten op pad om bij den be taalmeester de honderd gulden in ontvangst te gaan neme». De predikant verhaalt verder: Sinterklaas gelijk, stónd de betaalmeester achter zijn hekje uit te betalen. In fonkel nieuwe, smakelijke stapeltjes lagen do bankjes van .honderd opgetast, en ieder op zijn beurt kreeg er één. En als hij het kos telijk stuk geld in de hand had, was hij de vermoeienis en de kou vergeten, die het lange staan in de tochtige gang henl had berokkend. Slechts een enkel geval van weerbarstig heid beb ik bijgewoond. Een predikant gaf. zijn bankje te hebben ontvangen, dit „onder protest" den betaalmeester terug. Maar deze bleef uiterft correct en zei heel beleefd, dat hi^ het geschenk niet mocht aanvaarden. Toen vroeg de protesteerende predikant -hem het adres van de vereeni ging tot steun van de Weensche kindertjes en liet hot bankje aan dat adres bezorgen. Maar, zooals ik zei, was dit geval een uit zondering. Sttoremfe drukfouten. Ingediend is een nota van storende drukfouten, ter ver betering van een gewijzigd ontwerp van wet. Welke die „storende" drukfouten zijn? De -nota deelt het ons mede: Bladz. 9, artikel 93, 3e -regel, staat: „voor Drinkwatervoorzienig", lees: „voor Drink watervoorziening." Bladz. 14, artikel 149b, 6e regel, staat: ,ten genoege van," lees: „ten genoegen van". Bladz. 14, artikel 154a, le regel staat: aan Vereeniging," lees: „aan de Vereeni ging" Hoe zou men officieel een drukfout noe men, die een zin niet te begrijpen maakt? Bolsjewistisch? „Vad." KATWIJK. Gemeenteraad. Voorzitter Burgemeester de Waal Malefijt. De Voorzitter spreekt zijn diepe ontroe ring uit over de zeerampen die Katwijk de laatste dagen heeft getroffen. Enkele dagen geleden was het de K. W. 47 die strandje waarbij een inwoner verongelukte doch waarbij teygns 3 der moedige redders om het leven kwamen Hulde aan deze zee helden wordt door den voorzitter gebracht waarbij de geheele Katwijksche bevolking zich zal aansluiten. Toen was het de Kat wijk-84 die in volle zee op een mijn liep en waarbij ren 4-tal inwoners omkwamen. 5 1 als door! een wonder van Gods h 'l Ingekomen is o.m. ecu 1 v n van Dr„ J. Hueting en mevr. Dr. ven Dorp om,, wanneer Katwijk -electric'I--it zal hebben, voor het plaatsen van er-u eloctrische id- irichting, xooals thans bij de walertoreoil geplaatst, te mogc-n plaat son in -den ge- mcententuin-. Het verzoek wordt gcdaanl door bovengenoemden als voorzitter e-rf secrotar-csse der Tuberculosovereenigingr B. en W. stellen voor dit gratis af te staaiL Geheven zal worden f 0.25 als eigendom»* recht. Goedgekeurd. Van den Bond van politie ambtenaren ia een "schrijven ingekomen om het salaris van den inspecteur in evenredigheid met

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 5