Is ttcls Curat". Tweede Blad. Uit de Omgeving. Dinsdag 25 November 19i9 AAN EEN RUN. „Ons Toojjeel". De Tooneelvereenigiog Ons Tooneel gaf Zondagavond voor de le den der St. Joseplh-vereendging in dit sei zoen haar eerste, goed gestaagde uitvoe ring. De opkomst was zeer goed. Opge voerd werd het Transformatie spel in 5 be drijven ,,De Toog van Mijnheer Pastoor" en ..Russen en Russen", blijspfil in 3 be drijven. Het spel der verschillende dellet- tanten te beoordeelen lijkt ons overbodig; een flinke vooruitgang was te constatee- ren door de .toetreding en medewerking van ecnige oude en nieuwe leden,waardoor de gunstige reputatie van „Ons Tooneel" nog aanmerkelijk is gestegen. De rollen bleken <lan ook thans weder in goede han den en werden uitstekend yértalkt. Een daverend applaus viel telkens den spelers ton deel, wat wel een bewijs was, dat het spel insloeg. „Ons Tooneel" he-eft. aldus hare reputatie ten volle gehandhaafd ja zelfs overtroffen. Wij wenschen haar a.s. Woensdag nog veel succes. BODEGRAVEN. Woningbouw. Wij vernemen, dat de woningböuwstichting ,;Bodegraven en Om streken", behoudens goedkeuring van den Raad dozer gemeente, in het bezit gekomen is van een uitgestrekt bouwterrein in de Prinsenstraat, waartoe de gelegenheid is geopend tot den bouw van c.a. 50 a 60 huizen. Wètldcht zal derhalve in onze gemeente de woningnood spoedig >tot liet verleden kunnen behooren Brandstoffen. De Brandstoffencom- missie vestigt er de aandacht der ingezete nen op, dat in dezen winter niet meer dan 10 eenheden zullen worden verstrekt, waar van 5 voor en 5 na Nieuwjaar. W-aar bon 4 thans reeds eenigen tijd is geldig verklaard en nog slechts 1 bon be schikbaar zal zijn voor Nieuwjaar, is uiter- ste zuinigheid dringend geraden. Voor groote gezinnen, bestaande uit min stens 7 personen, zal in Januari nog een extra eenheid worden verstrekt. IJsciub. Dezer dagen hield de Bode- graafsohe IJsclub ..Werkverschaffing" haar jaarvergadering in hotel Blom. De re kening van den penningmeester werd goed gekeurd; er is en voordeelig saldo van f 217.56. Besloten werd het dagloon op f 2 te brengen (voorheen f 1.75). Een voorstel yan een der leden om het bestuur van 5 'op 7 leden te brengen, werd na discussie «urpen. De bestuursleden werden allen herkozen. In verband met het gering aantal aanwe zige leden, kon de herziening van het huish. reglement niet plaats hebben; ter t behandeling van dit punt- zal echter bin nenkort wederom een vergadering worden belegd. Het ledental der vereeniging bedraagt thans ruim 300 personen. Militaire goederen. Belanghebbenden zij herinnerd aan de verplichting tot inle vering van militaire goederen op 3, 4 en 5 Dec. a.s. ten gemeeritehuize. BOSKOOP. Bakkers-nachtarbeid. Door de Bak- kersvereeniging ,(Ons Belang" alhier is aan B. en W. e<m adres verzonden, waarin zij verzoeken de nieuwe Gemeenten-ver ordening op den bakkersnachtarbeid, die deze week in werking trad, nog eenigen tijd op te schorten. Adressanten opperen hunne bezwaren, daar hunne bedrijven nog niet naar deze ingrijpende verorde ning geregeld zijn en sommige bedrijven e/enog groote wijziging moeten ondergaan (foor aanstellen van meerdere arbeids krachten, ovenbonw, etc. Een jubileum. Den lsten December a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat dr. H. v. d. Tak alhier te Amsterdam werd be vorderd tot arts. HILLEGOM. Bekroningen. Op de Pluimvee- en ko- nijnententoo-tnstelling te Heemstede werd de heer P. v. Waveren Jz. alhier voor zijn inzendingen bekroond met 2 eerste prijzen en 2 eere-prïjizen, 4 tweede en 4 derde prij zen, aismede 4 eervolle vermeldingen. KATYV8JK. Burgerwacht. Tot instructeur der Kat- wijksche burgerwacht is benoemd de heer II. H. J. van Lummel te Katwijk, behoo- rendc tot het verlofskader. De oefeningen zullen weer geregeld gehouden worden en wel Dinsdagavonds van 7 tot 8.30 uur in de gemeentezaak Donderdags van 6.30 tot 8 uur in de o.l. school te Katwijk a.d. Rijn en Zaterdags van 3.15 tot 4.30 uur aan de schietbanen in het duin bij dc Cant ine. Tot vaste aanwijzers zijn benoemd de hcergn Nic. Oudshoorn en C. Zwaan, Sollicitatie. Voor de betrekking van opzichter bij de gemeentewerken hebben zich 0 sollicitanten aangemeld. Schade. Liet het zich direct na den vórst aanzien dat de schade, hierdoor ver oorzaakt aan de groenten, zou meevallen, nu bet ©enige dagen geleden is en alles zichtbaar gaat worden, blijkt pas wat de vorst van enkele*dagen voor schade kan berokkenen. Peen is er veel bevroren. Aan de roode kool is veel schade toegebracht, doch het meest heeft, de bloemkool geleden. Di ze is zoo goed als waardeloos. Ruim 23,000 bloemkolen, welke 1.1. Vrijdag aan tie veiling alhier werden aangeboden, brachten nog geen f 1500 op, en zouden gerekend nam- de laatste piijsnoteeringen vóór de vorst, zeker f 5000 hebben opge bracht Het staat te bezien, dal het nog veel slechter wordt, want de duizenden stuks bloemkool die. nog te veld staan, worden zoo goed als verloren beschouwd. Velen vertoonen al bedorven plekjes. 1f'10 is voor de tuinders allesbehalve gunstig. Eindlijk vrijgelaten. De bijna twee jaar geleden op de thuisreis van de vis- scherij op de Noordzee aangehouden zeillog- ger ,,Dirk" van hier is eindelijk weer vrij gelaten en in Nederland teruggekeerd. ZWAMMERDAM Schietoefeningen. Door den burger wacht. alhier werden schietoefeningen ge houden, waaraan alleen werd deelgeno men door de beste schutters uit -den groep ongeoefendesn. De uitslag was als volgt: le piijs met 39 punten W. v. Muiswinkel; 2e prijs met 38 punten Jac. Boeijenga; 3e prijs met 37 punten A. Boogaard; troostprijs W. Dom burg met 35 punten. Benoemd. De heer J. Bakker admi nistrateur aan het diistributiebdrijf is be noemd tot ambtenaar ter secretarie alhier. Gemengde Berichten. Mijnbrand. Ten •gevolge van het af schieten van een lading dynamiet, ont stond op de mijn „Hendrik" te Brunssum op de op 400 M. gedegen verdieping brand'. Door spoedig ingrijpen der reddjn^sbn- ren en na een inspanning van 4 uur, door middel van verstopping met klei, het vuur te verstikken. De schade is betrekkelijk ge ring, niet in aanmerking genomen, dat het bedrijf gedurende den brand was stop gezet. Gehuurd huis verdwenen. T. Baas, te Hoogesmilde, liad te Jubbega een woning verhuurd aan A. de Jong. Toen de eige naar eens naar de woning kwam kijken, was ze verdwenen. De huurder had ze afge broken en de afbraak gebruikt voor een nieuwe woning. Het O.M. bij* de rechtbank te Heerenveen eischte tegen dezen huurder 14 dagen gevangisstraf. Valsche munt. Te Maastricht is een bende valsche munters aangehouden. Gis terenmorgen werd in de Koestraat remand betrapt op liet uitgeven van valsche zilver- bons. Eenigen tijd daarna had men in een logement te Wijk nog vier- personen aange houden, drie mannen en twee vrouwen uit Heerlen en Sittard. In liun bezitwerden nog f 200 en 300 zilverbons gevonden. „Wij vliegen." De nieuwe revue van Henri ter Hall voor het jaar 1920, en waar van de eerste voorstelling 1 Januari e.k. te Rotterdam zal plaats hebben, is getiteld „Wij vliegen." Gearresteerd. De politie te Vlissingen heeft in een hotel aangehouden een dame, vrouw van een dokter te 's-Gravenhage, die gesignaleerd was zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van ongeveer tiendui zend gulden. Bij haar aanhouding is een belangrijk gedeelte van het geld op haar gevonden. Zij was voornemens via Enge land naar Indië te reizen. Thans is zij overgebracht naar 's-Gravenhage. Van de ladder gévallen. Döor het' breken, van een sport van de ladder, waar óp een veertigjarig schilder te Uithoorn een raam stond to Verven, stortte deze van ongeveer 10 meter hoogte naar bene den. De ongelukkige bleef bewusteloos lig gen met gebroken been. Misdaad? Door een pol it iagent te 's Herlogeribosch werd cp de brug aan de Oude Dieze bloedplasjes en bloedsporen aangetroffen, welke liepen in de lichting der Sociëteit „Casino". Ook werd daar ge vonden, een mes, een stuk van een das en een boordje. Men verdiept zich in gissin gen. Het bloed is voor onderzoek doorgezon den naar een der laboratoria te Utrecht. Aangehouden. Als verdacht van dief stal met inbraak op verschillende plaatsen in en om Ede ongeveer een tweetal maan den geleden gepleegd, waarbij verscheidene arme en kleine landbouwertjes van hun spaarpenningen werden beroofd, werd door do politie opgespoord en uit Assen, waar hij voor een dergelijk feit in het Huis van Bewaring is opgeborgen naar Ede overge bracht den arbeider J. H wonende en ge huwd aldaar. Hij werd door een drietal personen herkend als degene, die destijds bij de benadeelden om aardappelen te koop bad gevraagd en ook is hij door hen bij de huizen gezien. Snceuvvbclasting. De Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij zond dezer dagen aan hen, die tijdens de laatste sneeuwperiode vrachtgoed hebben verzan den, een nota tot bijbetaling van 3 cent per kilo wegens sneeuwbeJemmering. Een sneeuwibelasting dus. Wel een eigenaardige manier om aan geld te komen. Een dure hond! Een hondenJiefhebber te Deventer verkocht dezer dagen zijn reeds eenige malen bekroonden Duitschan herder aan iemand te Bordeaux voor den prijs van f 650. Kooper komt persoonlijk naar ons land om het heestin bezit te nemen. Gezien den lagon koers van het Fransche geld, komt de hond zijn nieuwen meester niet onkosten inbegrepen op ongeveer 3000 francs. Vossen geschoten. Te Esbeek zijn twee vossen geschoten. Verscheidene zijn gezien. Dynamiet. In de pastorie van „De Liefde" te A'dam ontplofte Zondagmorgen dynamiet in de keukenkachel. Doordat de dienstbode fluks de waterketel wegnam, bleef een en ander gespaard, hoewel de stukken steenkool in de ronde vlogen en een hevige knal werd vernomen. Een biandweerhond. Men bericht aan bet „Vad.": Op initiatief van den comman dant der Haagsche brandweer is te 's-Gra venhage in dienst gesteld een z.g. brand weerhond. Deze hond is afgericht ter opspo ring van daders, die valsch alarm maken. De comrhandant trok hiervoor uit drie brandweerlieden, die tegelijkertijd als ge leider van den hond zijn geoefend. De brandweerhond komt samen met de gealarmeerde brandweer te plaatse. Blijkt er, dat het een vaüsch alarm is geweest, dan wordt de hond aan het werk gezet om den ONDERWIJS. NED R. K. SCHOOLRAAD. Regeling der borgstelling voor Rijksvoorschotten aan R. K. Lagerescholen. In den loop dezer week zal de Ned. R. K. Schoolraad aan alle scholen, die in het jaarboek 1919 vermeld zijn, een uitnoodi- ging zenden toe te treden tot de R. K. or ganisatievan schoolbesturen, voor welke de Ned. R. K. Schoolraad, met ingang van 1 Januari 1920 de vrijstelling van eigen borgtochtstelling zal bewerken. De uitnoodiging, vergezeld van het be- treffer.de reglement en van 't aanmeldings formulier, wordt aan elke school afzonder lijk gericht. De formulieren moeten voor elke school afzonderlijk worden ingevuld. Ten einde de adressen te kennen van eerst in 1919 geopende of nog te opeaien R. K. Scholen, heeft de Schoolraad deze opgevraagd aan de commissies van beroep. De Schoolraad hoopt aldus algemecne aansluiting van alle katholieke scholen te verkrijgen. Scholen, die op 29 November nog geen uitnoodiging ontvangen hebben, kunnen dez? nog aanvragen aan de drukkerij van het Instituut voor doofstomuien te St. ML chiels-Gestel. Aan de toetreding tot de organisatie is het voordeel verbonden der vrijstelling van zelf 'telkens bortocht te moeten geven, ter wijl daardoor ook de administratieve werk zaamheden, die noodig zij'n voor de uiikee- ring der voorschotten door de regeerdng, overeenkomstig haar veria tig en m in het belang eerier spoedige ui'tkcering, zeer worden vereenvoudigd. Nadoelen zijn van de aansluiting"niet te vreezen, omdat cte organisatie wel haast nooit tot gedwóngen uitbetaling aan de regeering zal moeten overgaan. Dit zou slechts don he.t geval kunnen zijn, wanneer een schoolbestuur het te veel onlvangene niet wil terugbetalen, cn het Rijk hot te voél van het uitgekeerde voor schot niet kan inhouden op het voorschot van het volgende jaar, wat bijna onmoge lijk* is. Bovendien blijven de aangesloten scholen altijd aanspraak houden op terugvordering van het bedrag, dat zij als borgen betaald hebben voor een ander schoolbestuur: Niemand behoeft dus van aansluiting te zien. uit beduchtheid, dat nalatigheid van anderen ten zijnen laste zou komen, gelijk geen schoolbestuur hoop mag heb ben zich door aansluiting bij deze organi satie zich ten koste van anderen te kun nen dekken tegen financieele schade. DE NED. R. K. SCHOOLRAAD. Sociale berichten. Tusschenstands Bond. Zaterdagmiddag werd te Utrecht de ver gadering gehouden ter verdere voorberei ding van ide op initiatief der R. K. Han delsreizigers-vereen iging ,,St. Christoffel" gewenschte Tusschcnstands-organisatie. Onder meer waren aanwezig Mgr. dr. Poels, onder wiens auspiciën in het. Bis dom Roermond reeds een diocesane orga nisatie als bodoeld was opgericht, cn Mr. Merkelbach ,uit -Heerlen, voorzitter vap dien bond. Van twee nationale bonden \tra- ren nog sympathiebetuigingen ingekomen. Na breedvoerige besprekingen bleek dat de oprichting door allen noodzakelijk werd gi echt Betreffende de statuten van boven bedoelden Bond ,en het schema door de commissie uit St. Christoffel kwam men tot overeenstemming. De nieuwe organisatie zal omvatten al len, die, hoewel maatschappelijk tot den middenstand behborende, bii de bestaande middenstandsbond of werkgeversvereeoii- ging niet ondergebracht kunnen worden. Een plan van acti^werd opgemaakt, cm zal daaraan zoo spoedig mogeijlk- uitvoe ring worden gegeven. Men was ervan over tuigd, dat de nieuwe bond spoedig 100,000 leden kan tellen. Leger en Vloot. Landbouwonderwijs aan miliciens. Gedurende dezen winter zal landbouw onderwijs worden gegeven aan miliciens. Ten behoeve van dat onderwijs moeten ver warmde en verlichte lokalen beschikbaar worden gesteld. Bij de regeling van bedoeld onderwijs i \,r.x rr*>nrif» in acht moet -n worden genomen. 1. De duur van den cursus en de data waarop de lessen zullen worden gegeven, worden bepaald door den betrokken plaat selijke- of garaizoens-commandant in over leg met den Rijks-land- en tuinbouwleeraar of directeur der Rij ksl andbo uw winter- school, in wiens ambtsgebied de cursus wordt gehouden. 2. De lessen zullen plaats hebben in een door den plaatselijke- of garnizo?ns-com- mandant aan te wijzen kazerne in een vanwege het. betrokken korps behoorlijk te verlichten cn te verwarmen lokaal. 3. Het zich verbinden tot het volgen van den cursus geschiedt vrijwillig. Heeft een milicien zich echter tot het volgen van den cursus verbonden, dan is hij verplicht zoo veel mogelijk alle lossen bij te wonen en moet hij eventueel daartoe, in de gelegen heid worden gesteld, b.v. door tijdelijke aflossing in wachtdienst als anderszins. Verloven verleend aan deelnemers aan de cursussen moeten zoo min mogelijk val len op dagen waarop les wordt gegeven. 4. Gaat het aantal deelnemers, dat per garnizoen minstens 8 moet bedragen, in eenig garnizoen de 30 te boven, dan wordt •het onderwijs aldaar in twee, gaat hét 60 te boven 4an in drie parallelklassen gege ven. 5. Na afloop der cursussen wordt döor den met het onderwijs belast geweest zijn- den land- of tuinbouwonderwijzer een be knopt verslag daarvan ingediend aan den minister van Oorlog. 6. Het. landbouwonderwijs zal worden gegeven in die garnizoenen waar een vol doend aantal deelnemers zich heeft opge geven. De inspecteur der infanterie zal zich van den goeden gang van het onderwijs, daar waar hij hot noodig acht, overtuigen. Alzijdige lichaamsvaardigheid. In de legerorders hoeft de minister van Oorlog de aandacht gevestigd op de ge legenheid, welke hot N'edorlandsch Olym pisch Comité heeft opengesteld tot het ver krijgen van een eeieteeken voor alzijdige lichaamsvaardigheid met daaraan vorbon- n diploma. Dit ecreteeken mag op de inform worden gedragen. Aanmelding tot het afleggen van het examen kan ge schieden bij mr. L. IJ. Foschotte, Keizere, gracht 473 te .Amsterdam, bij wien ook de volledige cischcn kurm worden aange vraagd. De proeven,,welke men in den loop van een jaar, aanvangende 1 Januari of 1 Juli, moet afleggen, omvatten loopen, springen, werpen, .zwemmen, klimmen, uithoudings vermogen (wandelen, veldloop, wielrijdcn of roeien) ctj zelfverdediging (worstelen schermen of boksen). Voor 36:janigen en ouderen zijn bijzon dere eischen gesteld. De voorzitter van het uitvoerend comité voor de vaardigheidsproeven, kapitein der genie P. W. Soharroo, te 's Gravenhage, zaPgaarne nadere inlichtingen verstrekken SPORT. Voetbal. Alphen Delfia. 6—3. Alphen, «dat Zondag Delfia op bezoek ont ving, heeft een mooie overwinning be haald door de Delftenaars met 63 neder laag naar huis te Kenden. Aanvangende onder leiding van scheidsrechter Kosscls, nemen de gasten reeds kort na het begin uit een cornetr de leiding, doch spoedig daarna weet Pannevis voor Alphen gelijk te maken. Deze stand blee-k echter van korten duur. De Delftenaars, die den wind achter zich hebben, blijven geducht op dringen, weldra volgt dan ook liun tweede doelpunt.. Even vóór rust weten zij de score nogmaals met een hard ^schot te verhoogen Het einde van het le gedeelte komt aldus met 31 voor Delfia. Na rust blijken de bordjes ©enigszins ver hangen. Het spel der Alphenaars is thans veel beter; ook de wind en tevens de hon derden Alphen supporters helpen eert handje mee. Doelpunten kan zoodoende üiet. uitblijven. V. d. Linden brengt weldra voor Alphesn het 2e doelpunt; dit voorbeeld, wordt spoedig gevolgd door v. Dam, die niet een keihard schot, onder groot ge juich den gelijkmaker inzendt-. Dan tracht Delfia de leidring weer in handen te krij gen, bij een snellen aanval harerzijds, weet Herrij vervolgens schitterend te* red den. Intusschen herstelt, zich het Alphens elftal; herhaalde aanvallen volgen, waar onder de Del-ftsche achterhoede ten slotte driemaal achtereen moet zwichten. Als daarna het einde komt, heeft Alphen niet êlonK^ungewonnen. Rij Alp'ben per, Pannevis en Schouten. LUCHTVAART. HollandJndië. Naar wij vernemen heeft do Nederland- sclie Luchtvaart-Mijeen barer toestellen beschikbaar gesteld voor den tocht per vlieguig naar Nederlandscli-Indië. Snslle stijging. Volgens de „Daily Mali" slaagde dezer dagen een Engelsche machine er in een hoogte te bereiken van 10.000 voet in 9 minuten. NIEUWE UITGAVEN. M o r k s' Ka lender 1920. Het jaar '19 loopt weer ten einde en zoo als gebruikelijk komen de nieuwe kalen ders weer opdagen. De eerste die wij ontvingen mag er z<v ker zijn. Het is die van Morks' Advert n- tïe-bureau en Uitgeverszaak te 's G ia ven- li age. Vooral voor kantoren is deze kalen der zeer aan te bevelen, zoowel om de hel derheid van uitvoering als om het gemak, dat ze biedt voor hen, die aanteekeningen Jmoeten maken. We twijfelen dan ook niet of zij zal een ruim afzetgebied vindon FEUILLETON. VERWISSELD. 22) ,,lk breng u geen offer. Laat mij nu al leen. Morgen zult ge in dienst treden en in mijn onmiddellijke nabijheid wonen. Ik kon je tot mijn spijt geen bedenktijd laten, want ik heb dringend 'iemand noodig, die uii.iii zaken in orde brengt." Als verdoofd keerde Raimond naar huis terug. De opdracht van den graaf was voor hem zoo eervol mogelijk en moest alle kwade tongen tot zwijgen brengen. Maar dat een zware last der dankbaarheid hem in het vervolg tegenover den edelmoedigen graaf drukken zou, dat voelde hij diep. HOOFDSTUK XXIII. De lente ging voorbij en met den aanbre- kcïhlen zemen kwamen een groot aantal vreemdelingen naar de badplaats Wald- Ibrunn in dt nabijheid van het landgoed Weidenhof. Raimond liet nu de uitstapjes, die hij vroeger in zijn vrijen tijd nogal eens maakte, geheel achterwege. Hij vreesde er voor, hekenden te ontmoeten. Op zekeren dag zat hij aan zijn schrijf tafel. H?j begon juist <ian een nieuwen brief over zaken, toen graaf Weidenhof binnentrad. Deze zag er nog bleeker uit dan anders, en liet zich vermoeid op de sofa neervallen. „Als je met je werk klaar bent, heb ik nog iets anders voor je", sprak hij. ,,Ik heb toevallig gehoord dat dr. von Reihern te Waldbrunn aangekomen is, en ik wensch hem te raadplegen, want ik voel mij sinds «enigen tijd volstrekt niet goed. Mijn knecht wil ik er niet op uitzenden: daarom moet gij naar von Reihern gaan en hem verzoeken, hij mij te komen." Iedere andere boodschap had Raimond liever uitgevoerd dan deze, want hij schrik te er altijd letterlijk voor terug iemand te ontmoeten, die hem als graaf Siegfried ge kend had. Hij maakte evenwel geen bezwa ren en ging spoedig op weg naar Wald brunn. Onwillekeurig kwam het hem voor den geest, hoe ongerust hij vroeger geworden was, toen graaf Weidenhof op de villa Holm den wensch te ker,nen gegeven had, dr. von Reihern om raad tè vragen. Ook nu voelde hij weer een zelfde ongerustheid. Zijn betrekking was.hem meer en meer lief geworden. Wel was het dikwijls gee.n gemakkelijke taak, de prikkelbaarheid van den in zijn heiligste gevoelens bedrogen grijsaard te ontzien. De warme deelneming echter, die hij voor den ouden man gevoelde, de dank baarheid die hij hem schuldig was en het bewustzijn dat zijn aanwezigheid den een zamen ouden man tot troost was, hielpen hem geduld oefenen. Hij had dan ook be sloten bij den graaf te blijven, al kon hij dan ook, daar het onderzoek naar den jon gen Siegfried gesloten was, zonder iets te hebben opgeleverd, van dien kant be schouwd, thans vrijelijk Weidenhof verla ten. De graaf had hem onloochenbaar een offer gebracht, toen hij hem in dienst nam, maar langzamerhand was Raimond's bijzijn hem inderdaad meer lief en onont beerlijk geworden. Te Waldbrunn vond Raimond dr. von Reihern niet-. Men verzocht^ hem echter, zoolang in den tuin te gaan, want de dok ter kon ieder oogèn'blik komen. Eenige oogenblikken had hij daar gewandeld, toen hij, een hoek omslaande, plotseling voor een dame stond, die dooi\ kussens onder steund, in een armstoel rustte. Reeds wil de hij zich bescheiden afwenden, maar plotseling sloeg de zieke de oogen op een donker rood overtoog baar gelaat en het volgende oogènblik stak ze den jongen man haar smalle, witte hand toe. De blijde ontroering, die uit het gelaat van het jonge meisje sprak, was Rainiond niet ontgaan, en vol smart rustte zijn blik op de arme zieke: het eerste ©ogenblik waren ze geen van beiden in staat een woord te spreken. EindeLijk begon Rai mond te vertellen, wat hem hierheen ge voerd had. „Ik dacht niet dat ik u hier zou vinden", verklaarde hij, „en zeker vermoedde ik niet u in zulk een ongelukkigen toestand aan te treffen." „Och, de ramp die u kent, heeft ons allen zwaar getroffen", sprak Stephanie. „Mijn tante is hier om de baden te gebruiken. Ook zij schijnt de-n slag maar niet te boven te kunnen komen." Een licht hoesten volgde op die enkele woorden van het jonge meisje. Ze drukte haar zakdoek aan de lippen: bet volgende oogènblik was hij met bloed gekleurd. Verschrikt riep Raimond uit: „Spreek u toch vooral geen enkel woord meer. Ik zal iemand gaan roepen." Maar zij wenkte hem te blijver. „Het is niet zoo erg als gij wel denkt", fluisterde ze. „Ik zal mij wel rustig houden. Mis schien kunt u mij wel een glas water 'be zorgen." Raimond trad op een tafel toe en bracht haar het verlangde. ..Nu zal ik u niet lan ger storen", er rak hij. „Wilt u misschien aan dr. von Reihern vragen of hij graaf Weidenhof zoo spoedig mogelijk komt bezoeken?" Stephanie beloofde het en hield hem nu niet langer terug. Reeds wilde hij niet een buiging zich ver wijderen, toen de zieke nog even haar hand op zijn arm legde. „Wilt ge niet lie ver het dennenbosehie doorgaan en zoo over de weiden naar Weidenhof terugkee- ren", vroeg ze ljaaslig. „Ge vermijdt dan het stof." „Ik moet aan den koristen weg de voor keur ge.ven",'sprak hij verbaasd, en verliet haar na een laatste afscheidswoord. Spoedig werd het hem duidelijk, waarom Stephanie hem er van wilde afhouden, dez® lichting in te slaan. Een blonde dame, in -rouw gekleed, trad aan den arm van een heer op'leeftijd hein tegemoet. Een gloeiend rood overstroomd® haar gelaat, toen Raimond haar met een kouden groet voorbijging. Hij had Olga herkend, die aan den arm van bankier Goldstein den tuin verliet, „Was dat niet de zoogenaamde zoon van graaf Weidenhof?" vroeg de bankier. „Ja", antwoordde Olga zacht. „Hij is erg veranderd", ging de bankier voort. „Wat is zijn gelaat ingevallen! En van zijn vroegere frissche gelaatskleur te niets meer over! Hij ziet er wel tien jaail ouder uit dan bij is." Oiga knikte, maar ze kon geen woord uitbrengen. Raimond's plotselinge verschil»

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3