n, RECLAMECADEAU F,- 1 M. A. M. VAN NOCRT J CURSUSSEN Alléén NIEUWE RIJN 28 Specylaas-Pop 1 CADEAU. lif-fepzijilIÈÉ Uw omzetwordt grooterdoorin dit blad teadverteeren. EoecMiaaiECMa teehenon no. 23 van. tthr. van Dam, eene zeer bekoorlijke zomeridylle van zonnig- Mrjde kleurspeling en fijn-gehouden, stem ming; alsook een paar rustig-stemmige land sell oppen van Dros. In tegenstelling met meerdere moderne schilders, onderscheidt zich meVr. van Iter- so-n—Knoepfle door de hoedanigheid, die een eerste vereisc-hte is voor de kunst, na melijk: de manier om een stuk samen te stellen en naar .eigen persoonlijk inzicht uit te beelden. Om dit te Verkrijgen moet men •zijne indrukken ontleen en laan de natuur, «net de natuur samenwerken. Vooral onaf hankelijk van de bemoeiingen van critici, die alleen oog hebben voor het angstvallig uitpluizen van alle, naar hun inzicht, on volmaaktheden en de waarachtige verdien ste van de Iwerken niet eens beseffen. Tot staving'Van bovengaande meening, zij het mij toegestaan eenige regelen te ont- öeenen aan een critiek van den begaafden O. de Pawlowski, die zoo goed de zwakke kanten en minder gelukkige strevingen der altisten kent, en ze zoo tactvol en fijngevoe lig weet aan te duiden, wat hetm maakt tot een criticus van niet te ontkennen neutrali teit ien 'begaafdheid. Deze zegt o. m.: „Aan de artisten van het nieuwe ge slacht kan men zeer dikwijls verwijten eene bijna algeheele onwetendheid Van hun vak, d. vv. z. van den moeizamen techni.schen Seeitijd, die men geheel moet doormaken om schilder te worden. Vooral moet men in hen berispen een soort verafschuwing van de elegance, een soort van one oh te de mocratische afdaling, die hen stuwt naar het zoeken van kracht, ruwheid en grof heid, onder verschillende voorwendsels, maar feitelijk, omdat duidelijkheid," maat, houding en distinctie eigenschappen zijn, die eene ingespannen arbeid noodzakelijk maken." Na deze aanhaling van dien bekwamen criticus zal men begrijpen, waarom ik met zulk een genoegen de jongste expositie der Leidsche Kunstclub „De Sphinx" bezocht heb. M. Gemengde Berichten. Diefstal van telefoondraad. Zaterdag nacht i'S ongeveer 50Ü meter rijkstelefooiv draad gestolen langs de spoorbaan der H. S. M. onder de gemeente Kethel. Ontsnapt uit marechausseeshanden. De gevaarlijke Belgische inbreker, die Don derdagnacht door de gemeentepolitie te Terneuzen was gearresteerd, was Zaterdag naar Sas van Gent overgebracht, omdat hij verdacht werd, ook aldaar gestolen te hebben. Gisternacht is hij bij de mare chaussee uit het lokaal waarin, hij opge sloten was, ontsnapt. Langdurige staking. Sinds Mei werd hij negen kleermakerspatroons te Breda ge staakt. Door bemiddeling van de werkge- vers-vereeniging is die staking thans opge heven. Aan weerszijden heeft men wat toe gegeven. De „neutrale" school. Men meldt aan „De Ned.": Het hoofd een-er openbare school in de provincie Groningen legde dezer dagen be slag op een communistisch pamflet, dat een leerling mee naar school had genomen en waarin het „in een onbewaakt oogen- blik" zat te lezen. Een der binden wijzers aan bedoelde School is communist. Geld te water! Een 19-jarige jongen, die met zijn rijwiel te> Amsterdam in het water was gereden en-daaruit door eenige personen was gered, vermiste uit de bin nenzak van zijn jas een portefeuille en een sigarenkoker, waarin een bedrag van f 4100 aan bankpapier en zilverbons aan wezig was. Brand. Vrijdagavond is té Stroobos (Gron.) de boerenplaats van den heer L. Westerhof, met 22 koeiien en 1 veulen ver brand. Gedood. In het Oldenburgsche jacht veld zijn Dinsdag de lijken gevonden van. 2 jachtopzieners, door stroopers gedood. Overstroom ing. Men meldt uit Nieu- wer-Amstel: Tengevolge van den hoogen waterstand der Zuiderzee, waarin de rivier de Am stel, hare uitmonding heeft en door, dat alle watermachines en electron?otoren ■in werking waren om het overtollige regen em sneeuwwater uit -de polders met groote hoeveelheden in den Amste.1 te werpen, w iesZ aie-rd agmo rgen omstreeks half tien de rivier in die mate, -dat zij'buiten haar oevers trad. In een oogwenk tijd stond de Amsteldijk vanaf de Ouderkerklaan tot on geveer over een 1000 M. lengte blank, zoo dat wagens, paarden, fietsers, alles door het water moest iaden. Het wassen houdt aan. In verschillende woningc-n, beneden aan -den dijk gelegen, stroomde het water met kracht hir.nen. Hevige brand. Een hevige brand ver woestte Vrijdagnacht de op het Fellenoord te Eindhoven gelegen sigarenfabriek der firma Janssen—de Wit. De brandweer der Philips fabrieken, -die spoedig ter plaatse was, kon slechts d.e -belendende gebouwen behouden. Men schat de schade op f 50,000 De oorzaak ligt in het duister. Hij durfde wèl. Toen te Pekela (Gr.) de landbouwer V. zich in lief avonduur naar huis begaf, werd hij door eenige per sonen aangevallen, die zijn geld vroegen. V. wierp een der mannen in de vaart, waarna -de anderen, afdropen. Hij verloor bij de schermutseling zijn horloge en ket ting, doch kwam onaangerand met zijn geïnde gelden thuis. Doodeiijk ongeluk. Dotfr onvoorzich tigheid met een handgranaat is de zoon van den tuinder W., even over de Gron. grens doodeiijk getroffen op den avond dat er gefuifd werd over zijn terugkomst uit den militairen dienst. Verpletterd. Door het afvallen van een der wieken is te Heringsfahn, de molenaar R. S. van de stelling gevallen en verplet terd. Trambotsing. Bij Pasveer (Marum) zijn twee trams tegen elkaar opg-eloopen-. ;De eene was een goederen- cle andere, een personentram. De eerste had veel vertraging, zoadat de laatste haar van achteren inreed. De bot sing was hevig; d'e .locomotief werd 'erg ge havend. De eenige passagier, de heer W., werd aan de lieup verwond, doch gelukkig nfeï ernstig. Post- en Telegrafie. P osfw isstól koersen Uit België 10 Nov. f 100 Frs. 325. Bel gië 13 Nov. f 100 Frs. 330. Uit Denemar ken 4 Nov. f100 Kr. 183. Uit Duitsch- land 5 Nov. f 100 Mk. 1541. Duitschland! 8 Nov. f 100 Mk. 1539. Uit Frankrijk 17 Oct. f 100 Frs. 333. Frankrijk 19 Oct.. f 100 Frs. 330. Frankrijk 26 Oct,, f 100 Frs. 328. Frankrijk 30 Oct. f 100 Frs, 331. Frankrijk 31 Oct. f 100 Frs. 333. Frankrijk 1 Nov. f 100 Frs. 335. Uit Zwe den 6 Nov. f 100 Kr. 165. Voor België 13 Nov. Frs. 100 f 33. Voor Duitschland 13 Nov. Mk. 100 f 10. Voor Frankrijk en Italië 13 Nov. Frs. 100 f 31. Speculatie op verschil in wisselkoersen. Indien vermoed wordt, dat hij de aanbie ding van postwissels tot belangrijke bedra gen door eenzefde-n afzender aan eenzelfde® geadresseerde ter verzending naar buiten.- landsctie staten, zoowel als naar Ned en landsche koloniën en bezittingen, speculi* Ijtie op verschil in wisselkoersen voorzit, dan wordt voor de verzending dier wrssëlf zoo noodig per telegraaf machtiging ge vraagd aan de directeur-generaal. Den aanbieder wordt er in dat ge-val op geweizen, dat de wissels voorwaardelijk worden aangenomen en al naar gelang van de ingeroepen beslissing doorgezonden wor den,, -o-f aan den afzender terugbetaald. |H Beleefd aanbevelend, Daezasïraat IS - Telefoon 57S ij Dezer dagen is een aanvang gemaakt met de toezending der RENTEICAARTEN en RENTEBOEKJES voor de verplichte InvaBicSifeiïsverzekering. De toezending geschiedt per geadviseerden (aange- teekenden) dienstbrief, welke per post aan huis zal worden bezorgd en afgegeven tegen ontvangstbewijs. Deze rentekaarten worden eerst van kracht op 3 De cember a.s. en moeten derhalve goed bewaard worden. Bij de eerste loonbetaling na 3 December moet gij deze kaart aan Uw werkgever presenteeren voor liet opplakken van het premiezegel. Dit moet bij iedere, volgende loon betaling herhaald worden. Nalatigen kuiken zich alsnog aanmelden aan de adressen, vermeld onder de allerwege aangeplakte reclameplaten. De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Leiden, T. S. GOSLINGA. LEIDEN, 16 November 1919. 12533 NEDERL. TAAL EHGELSCH BC!T5CH FRikBiSCÜ BGEKH3UBEN STEHfiGRfiFIE-PQNT vanaf f2.50 per maand worden geregeld gevormd. INSTITUUT PONT PER HALF ONS MARYLAND No 9 20 Cent MARYLAND IO 22 MARYLAND 12 24 MARYLAND 14 27 MARYLAND 16 30 PORTORiCO B c 25 PORTORICO D c 30 VARINAS F 0 35 PRUIM No. 10 2 20 PRUIM 111 o 20 SHAG „The Rising Hope" 20 Vanaf heden ontvangt teder kooper van f 3.- g of sheer een =|- Haarlemmerstraat 162. Eg! llillllllllllllli VRAAGT UWEN WINKELIER. FEUILLETON. VERWISSELD. 21) „Ik heb hem Jieelemaal niet over de post gekregen. Een jongen kwam hem brengen en liep hard weg, zoodra hij mij den brief overhandigd had. 'Overigens komt het er weinig op aan, welk dorp het eigenlijk was." Raimond bleef met het hoofd in de han den zitten. Hij was nu er van overtuigd, dat zijn moeder onschuldig was. Maar die on gelukkige Siegfried, was die nu wezenlijk gestorven of leefde hij nog? Het w&rd Zondag. Friedrich Grabner was uit het naburige dorp, waar de wapenfabriek stond, overge komen om zijn- Ka the te bezoeken. Tusschen de beide verloofden ontstond een levendig gesprek over Kathe's verja ging van de villa Ilolm. Kathe kon haar tranen niet weerhouden, als ze er aan dacht, terwijl Grabner hoe hij dan ook de wijze, waarop het gebeurd was, afkeur de toch onomwonden zijn voldoening er over uitsprak, dat zijn meisje uit die wuf te omgeving eindelijk weg was. De lichtzin nige Kathe, die haai; betrekking nog steeds levendig betreurde, liet zich dat niet zeg gen en wat nog nooit gebeurd was er ontstond tusschen de jongelieden een zóó hoog loopende twist, dat Kathe snikkende verklaarde, overtuigd te zijn dat Grabner haar niet meer liefhad. Hij moest maar heengaan, haar kon het toch niet meer schelen. „Zoo kan het jou niet schelen of ik ga of blijf", riep de jonge man uit. „Dat hoef je me geen tweemaal té zeggen." Hij wierp haar een blik toe, waarin heftige toorn en ■warme liefde om den voorrang streden. Toen wendde hij zich vastbesloten naar de déur. „Frits, Fritsl" riep Kathe opeens, en barstte in hartstochtelijk snikken uit. Maar Grabner keerde niet om, hij open de de deur daar voelde hij eensklaps een hand op zijn arm. Hij keek om: het meisje, dat hij liefhad, stond vóór hem. „Ga zóó niet heen, Frits", smeekte ze. „Ge moet. niet gelooven wat ik daar gezegd heb. Je weet toch hoeveel ik van je houd, en dat je mij nooit moet verlaten." Toen keerde hij terug, sloeg zijn arm om haar hals en kustte haar op het voorhoofd. Op dat oogenblik ging de deur open en Raimond trad binnen. Hij 'had Grabner sinds dien nacht, toen ze samen voor het zielenheil van den ouden Francois gezorgd hadden, niet meer teruggezien. (Wat zou die man van hem denken, nu zijn toestand i zoo veranderd was! Maar de, jonge werkman was iemand van fijn gevoel. Hij begreep wat er in Raimond omging, en stak hem zonder aarzelen cle hancl toe. De andere begreep hem en sprak: „Laten we vrienden* worden: gij zult bin nen korten tijd de echtgenoot van mijn zuster worden, en wij kunnen elkander dus .eigenlijk nu reeds als broeders beschou wen." „Dat zullen we ook", antwoordde Grab ner verheugd en Kathe vvischte een traan uit de oogen. Er waren verscheidene weken verloopen. 1-Iet onderzoek naar 's graven Raimond's kind bad tot geen resultaat gevoerd. Het was Kathe's moeder na veel zoeken einde lijk gelukt, het briefje te vinden, waarin haar man haar den dood van den kleinen Raimond gemeld had. Daarmee" was echter nog zoo goed als niets bereikt. Men had de registers op het raadhuis en in de kerk in alle dorpen van den om trek zorgvuldig nagegaan, maar nergens den naam Raimond Wagner onder de o ver lenen opgeteekend gevonden-. Toch ver dween bij graaf Weidenhof langzamerhand de hoop, dat zijn Siegfried hem nog ooit zou worden teruggegeven. Wanneer het al waar was, dat Francois den jongen graaf ten onrechte voor dood verklaard had, hoe licht kon hij dan niet later nog gestorven zijn. Jün zelfs al leefde hij 'op dit oogenblik nog; hoe zou er dan ooit sprake van kun nen zijn, hem terug te vinden! Op zekeren avond, dien graaf Weidenhof weer op zijn eigen buitenverblijf door bracht, kwam een lakei bij Raimond om dezen bij zijn meester te ontbieden. Ver baasd begaf de jonge man zich naar de vertrekken van den graaf. Wat kon zijn patroon hem te zeggen hebben? Onwillekeu rig beefde bij, toen hij weer voor den man stond, dien bij nog zoo kort geledeil als een vader vereerd had. „Ik heb u laten roepen", sprak de graaf, uit zijn boek opziende, „omdat ik u iets te vragen" heb. Zooals ik boor hebt ge, on danks al uw pogingen daartoe, nog geen arbeid gevonden, die een man van uw be schaving past. Afgezien daarvan dat cle gelegenheid liier in den omtrek nu niet zoo bijzonder gunstig is, staat ook het wan-, trouwen, waarmee je hier bejegend wordt, je in den weg. Ik doe je daarom het voor stel, mijn secretaris te worden." Ten hoogste verbaasd, vond Raimond niet dadelijk een passend antwpord. De graaf scheen clit aan een zekere aarze ling toe te schrijven en sprak: „Het zal je misschien wel eenige zelfverloochening kos ten om tot mij in zo.o geheel andere betrek king te komen dan. vroeger. Maar toch raad ik je aan, mijn voorstel niet af te wijzen. Het onderzoek dat we begonnen hebben, kan al is't,dan tot nu toe1 geheel vruchteloos geweest nog lang duren. In dien tusscbemijd kunt ge hier niet van daan. Zoolang zullen echter, als je mijn aanbod afslaat, je geldmiddelen het niet uithouden, terwijl bovendien, als je in mijn dienst treedt, je goede naam gered is." De graaf wachtte vergeefs op antwoord, en er kwamen diepe rimpels in zijn voor hoofd. „Welnu", riep hij ongeduldig uit. „Wat aarzelt ge nog? Zeg ja of neen. Ik doe im mers wat ik kan om uw positie te verbe teren.?" „Ge legt- u zelf een voortdurende kwel ling op, graaf", antwoordde Raimond.; „Want dat moet mijn aanwezigheid toch zijn." „Wees gerust. Ik voel mij dikwijls alleen en verlaten, en uw gezelschap heb ik leeren waardeereh. Antwoord me: wilt ge in mijn dienst treden of niet?" „Maar graaf, hoe zou ik na uw laatste woorden uw edelmoedig aanbod kunnen afwijzen? Door het offer dat ge mij brengt, geeft ge mij immers mijn goeden naam terug." (Wordt vervolgd.!

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 4