i weed© Biad. baandag 24 November ISI9 STADSNIEUWS. VOLKSBOND-PROPAGANDA-UNIE. Ter gelegenheid van ihet 10-jarig bestaan fliield gisteren de Yolksbond-Propaganda- Unic (Bond van Propagandaclubs van den Volksbond in ons Bisdom) een Propagan dist or. dag in ,,De Graanbeurs" alhier. Aan de 'bcistuürstafel ihad mede plaats genomen de geest, adviseur, pater Schuurman. Ook was vertegenwoordigd het Centraal Bureau der K. S. A. Do voorzitter, de (heer A. v. Dongen, opende te ongeveer drie uur de zeer talrijk (bezóchte bijeenkomst (uit Li s s e allééu waren er, naar men ons meedeelde, een 40 propagandisten; in hoi. geheel 'waren onge veer 200 propagandisten van elders aan wezig.) De voorzitter .herdacht in zijn openings-* woord het werk van' den grondlegger dezer Unie, den heer Serrarens, die op het oogen- blik als vertegenwoordiger der Regeering de Internationale Arbeidsconferentie te Washington bijwoont. Waardeering bracht Ispr. ook aan de eerste bestuursleden, op de vergadering aanwezig, die hoeren Nijhuis en Pols. O. m. verwelkomde spr. de vertegenwoor digers van het Centraal Bondsbestuur, de h'eeren. Smit en Klein. In welgekozen woorden leidde vervolgens de voorzitter de beide sprekers van deze vergadering in. Nadat het Bondslied was gezongen, be trad de wel eer w. pater G. V r ij moed den katheder om te spreken over: De grondslag van db Stantitsorgarrisatie. In zijn inleiding schetste spr. de Unie der propagandisten 'in ons Bisdom als een le ger, dat met de wapenen van rechtvaardig heid en liefde een nieuw land voor de ar- beiders wil gaan veroveren. Wat is dat land? Er leeft en woedt en gist in de arbei ders iets, hetgeen niet met wat hooger loon en korier arbeidstijd is te bevredigen. Dit ■is het bewustzijn, dat uit den arbeid den •materioelcn en geestelijken arbeid de iwelvaart wordt geboren, en de daaruit voortkomende begeerte, om dan ook van dien welvaart een behoorlijk deel te vei" 'krijgen. De verstandelijke ontwikkeling van de arbeiders kou de grondslag zijn van de» Standsorganisatie. Dót is het stokpaardje geweest van de liberalen; en de socialisten, dn het geestelijke de broederis van de libera len, zijn het ook gaan berijden. „Kennis is macht" 't is een Ieufe,- waaraan 'het libe- tralïeme niet vreemd schijnt. Kennis is (macht en spr7"schetst in het licht van den wereldoorlog, wat de kennis de men sch il ei d heeft gebaat. Kennis zonder meer beteckent niets, voert ten verderveis „de dievenlantaarn, die hc*t den mensch mogelijk maakt, de sluipwegen van zijn booze hartstochten gemakkelijker te begaan", gelijk Foerster het uitdrukt. Het nieuwe land voor de arbeiders zal niet op een goeden grondslag .worden ge bouwd, als het diepste fundament niet is: liel Christendom. Het Gïfristendom is daarom de grondslag van de vakorganisatie. Hiervan moeten zich vooral de propagandisten doordringen. In^691 is een scheepje geland ter plaatse waar thans Katwijk ligt. De H. Willibrord en zijn gezellen zetten daar voet aan land. En zij hebben in onzen vaderlandschen bodem de grondslagen gelegd voor de be schaving en den cultuur. Cultuur is de heerschappij van den miensch over de natuurkrachten. Bescha ving ia de verhouding, waarin de mensch 1st a at tegenover God en zijn evenme-nsch. Tusschen die twee is een innige wisselwer king. De cultuur der Grieken en Romeinen ÏS verdwenen sinds het oogenblik, waarop deze hun geestelijke beschaving gingen on dermijnen. Waar een missionaris de be schaving brengt, daar ischiet ook de eerste straal van den cultuur binnen. De partij en het volk, welke zijn overge leverd aan leiders als Troelstra, die blind is voor de geweldig-groote zedelijke krach ten, welke ,er liggen in Ijet Christendom gelijk ihij dezer dagen nog in de Tweede Kamer verklaarde zijn te beklagen. Die krachten liggen in het Christendom, soms verborgen, gelijk de steenkool lange'jaren in onze Limburgsche mijnen verborgen lag, maar zij zijn voor het grijpen, als w if maar willen. Velen, die staan buiten de Christelijke rangen, hebben geen vertrouwen in het werk der diplomaten de Raad van Vier te Parijs en in het werk der volksleiders in Duitschland. Deze bouwen op een grond, die te wrak is, en met materiaal, hetwelk niet geschikt is, om een krachtig gebouw, te vestigen. Zij kunnen niet trekken de consequenties van het Kruis! Wijnkoop heeft in de Kamer beweerd, dat de Kerk is gebonden aan het kapitalis me. Niets is minder waar dan deze bewe ring! De Katholieke Kerk (die ook het voor- kapitalistische tijdperk heeft meegemaakt) is gesticht door Hem. Die heeft verklaard: „Mijn Rijk is niet van deze wereld"! Als er één macht is, die de wereld kan hervormen en de arbeidersbeweging kan omhoog stuwen, dan is het niet de revolu tie, die slechts kan afbreken, dan is het de Katholieke Kerk, waarin de ware beginse len van rechtvaardigheid en 'liefde. Spr. brengt een woord van wnardee- iring, hulde en dank aan de R.-K. Vakorga nisatie. Doch de vakorganisatie alleen is niet voldoende; met hooger loon en korter arbeidsduur en collectieve contracten kun nen wij de wereld niet hervormen. De vak organisatie legt pleisters op de wonden, t neemt -de afzichtelijkheid weg, stilt den pijn maar de wonden zelf der geheele sa menleving de missthnden op godsdien- I en zedelijk gebied moeten woracn gene zen mede -door het werk der standsorgani- stig en zedelijk gebied moeten worden genezen mede door het werk der standsor ganisatie. Langdurig applaus volgde -.op deze hel dere enthousiaste rede van den weispre kenden priester. Na en passend dankwoord van den voor zitter werd er een korte pauze gehouden. Toen, na de pauze het Propagandalied was gezongen, hield het Tweede-Kamer lid ïlenri Hermans een rede over: De toekomst onzer, star, öso r gten iaii i e Na God hebben wij vooral aan onze pro pagandisten te danken de schitterende positie, die tegenwoordig door de Kath. partij in ono vaderland wordt ingenomen, aldus spr. Het liberalisme vertrapte de mensche- lijke waardigheid van den arbeider en het socialisme ontnam hem bovendien zijn ge loof. Wi j jhr-bben nu een Roomsch léger. van 130.000 arbeiders, dat in November ver leden jaar den -revolutionairen draak van het socialisme versloeg. Wij vieren nu de -pene overwinning na de andere. I-Iet liberalisme, dat vrijheid beloofde en aan de massa een slavenjuk oplegde, is nu verslagen. Het meest democratische kiesrecht, -het- v/eÜk bestaan kan. heeft bevestigd het vertrouwen van het Ned. Volk in de Kath. Staatspartij, en bracht ons een regeering, die- zoo goed en sn^l te hervormen weet, dat de socialisten er verlegen mee worden. Het socialisme, met den blinden darm van het communisme, is n u onze vijand uit v.rees gaat het reeds zijn heil zoeken in de donkere schuilhoeken van de socialisa tie. Ook het socialisme zullen wij overwin nen. Dat is geen grootspraak; Christus onfeilbaar woord staat er ons borg voor! De geschiedenis van de katholieke arbei dersorganisatie is te verdeelen in drie tijd perken. Eerstens, dertig jaar geleden, het algemeen werkliedenverbond, hetwelk arbeiders van alle beginselen omvatte. De neutraliteit bleek een onding. Patrimo nium en Volksbond kwam tot stand. Het Ned. Arbeidssecretariaat we.rd daar na opgericht, waarin alle socialisten te zamen kwamen. Er kwamen ook katholieke vakorganisaties. In 1909 werd het kaho- lieke Vakvereenigingscongres te Urecht gehouden waarmede het tweede tijdperk een aanvang nam. Onomwonden werd toen verklaard, dat de volksbond.of werk liedenver. uit den tijd waren, en men met de vakvereeniging. kon volstaan. De stands- organisaties moesten worden omgezet in Gildenbonden. Men verloor uit het oog, dat de arbeider niet alleen is werk mensch, doch ook Katholiek, staatsburger, familie vader. Het derde tijdvak begon met het. Bis schoppelijk communiqué van 1916. Sinds het verschijnen van „Rerum Novarum" is er geen gewichtiger document voor de er- •beiders verschenen, aldus spr. Al zijn de arbeidsvoorwaarden ook nog <zoo gcecl geregeld dan hééft de arbeider nog niet ingenomen de positie, die hem in het maatschappelijk leven van onzen tijd toekomt. Gm hem deze te doen berei ken, i9 de slandsorganisatie noodig. Wij staan, als spr. zich niet vergist, voor een vierde -tijdperk in de katholieke arbeidersorganisatie. Er zal moeten ko men, in plaats van het Bureau van dc Federatie van de R. K. Volksbonden en Werkliedenorganisaties en het Bureau van de R. K. Vakorganisatie, één Bureau. Dit Bureau zal,'naar spr. zich voorstelt, als 't ware v ij f departementen hebben. Eerstens een afdeeling voor de godsdien stige en zedelijke ontwikkeling en ver heffing. (Apologetisch en sociologische cur sussen; retraiten en godsdienstige ver.; tijdschriften en bladen; propagandar ar menzorg; bibliotheek; ontspanning). Spr. wordt soms bang, als hij op een kath. anbeide.r.s.-verg. de arbeiders hoort spreken louter en alleen over materieele zaken; als hij dan op gewichtige momenten haast- geen verschil ziet tusschen een verga dering van kath. arbeiders, en een van an dersdenkenden. In verband met de ontwikkeling der ar beiders wijst spr. op het tijdschrift „Het Roer" en op „De Volkscourant," welke 80.000 ahenné's heeft, dubbel zooveel als „Het Volk1." „De Volkscourant" zal drie maal per week gaan verschijnen met Janu- jari en er moet uitgroeien, aldus spr., het dagblad voor de Katholieke arbeiders. Spr. begrijpt niet, hoe 't mogelijk is ge weest, dat de arbeiders als 't ware stelsel matig zijn geweerd uit onze katholieke liefdadige vereenigingen. De arbeiders .moeten deel uitmaken van de St. Vincen- tiusver.eenigingen.; 'beter nog: binnen den kring van den Volkshond moeten zij efen armenzorg tot stand brengen, om zelf tot de paupers in de achterbuurten te kunnen gaan. Beoefening van de liefdadigheid brengt, geluk in ieder menschelijk hart; ook daarom moeten de arbeiders er aan deelnemen. Als de achturen dag is ingevoerd zal er hard gewerkt moeten worden, anders ko men wij deze moeilijke tijden niet door. Doch ook de vrije tijd moet goed worden besteed. Wij hebben in de toekomst ont wikkelde vak-arbeiders noodig. In het bibliotheekwezen moet meer dif- fer^ntieering komen. Een huisbibliotheek mag niet als een onbereikbaar ideaal wor den beschouwd, zegt spr. De ontspanning plaatst spr. opzettelijk het laatst; doch zij mag toch ook niet wor den verwaarloosd. De tweede afdeeling is die der vakor ganisatie. Daarin is alles besloten, wat nu wordt omvat door het Bureau der R. K. Vakorganisatie. De vakorganisatie was en is'het eerst noöd-ige. Alle ontwikkelings werk is vruchteloos, wanneer de arbeids voorwaarden niet behoorlijk zijn. In de der d e afdeeling behoort de volksgezondheid. Hieronder zijn gerang schikt de drankbestrijding en volkshuisves ting. De eerste Centrale Bouwvereeniging •is gesticht door dr. Poels in Limburg en heeft in enkele jaren 6 a 7000 huizen opge richt. Deze vereeniging heeft tot model ge dierul op het congres van den Woningraad. Ook wat den woningbouw betreft, wordt t-e veel steun verwacht van de overheid. De arbe'iders moetcit zdlf coöperatief woningen gaan houwen. Dat katholieke arbeiders steeds r-oepen om regeeringssteun on "overheids hulp, acht spr. niet te rechtvaardigen. Spr. wijst verder nog op vacantie-kolonies, gezellenhuizen, gaarkeukens. De vie r d e afdeeling is voor de socia le wetgeving, ziekteverzekering, moeder schapsverzekering. enz., spaarkas. De Staat-zal het particulier initiatief moeten blijven aanvullen. De Regeering zal inzake de sociale wetgeving worden voor gelicht. Zelf zullen de arbeiders voor verze keringen moeten zorgen. In 1920 zal er waarschijnlijk een centrale spaarkas door de' Federatie worden opgericht. De arbei ders moeten rneer sparen; tot sparen is iedereen verplicht. Naast centrale spaarkas behoort ook een arbeiders-leenbank te ko men. De v ij f d e afdeeling zal zich speciaal moeten wijden aan het financieel beheer en die statistiek, waartoe ook behoort de pro ductie- en verbruikscoöperatie. Met het li berale kapitalisme op het gebied der pro ductie hebben we afgerekend, zegt spr. Wij moeten ook breken met dat kapitalisme in den handel. De winkeliers behoeven niet „kapot", zooals geschreven .is. Soliede win keliers ondervinden geen nadeel van de ar beiderscoöperatie. Heel wat winkeliers moe ten er ecjiter de laan uit. Als er 10 winkels voldoende zijn, dan is het een dwaasheid er 100 in stand te houden. Als de midden standsorganisatie niet zelf die 90 winkels opruimt, zal -de aribeiderscoöperatie dat moeten «doen. Het hier geschetste afdeèh'ngs-systeem moet volgens spr. ook diocesaan en plaat selijk worden doorgevoerd. Met een geestdriftige .peroratie ont leend aan dr. Poels eindigde spreker. Daverende toejuichingen volgden ook op deze duidelijke, doorwrochte rede. De voorzitter sprak in zijn dankwoord de verwachting uit, dat allen hun geestdrift zullen omzetten in daden in daadwerke lijke toewijding voor de 'belangen van de Standsorganisatie. De voorzitter van den Centralen Raad van den Volksbond, de heer Smit. wenschte namens den Centralen Raad de V. P. U. geluk, memoreerde wat de V. P. U. heeft gedaan voor de stichting der afdeeling en sprak in *t bijzonder waardeering uit voor „De Roomsche Vlag", met haar redacteur, den heer Serrarens. De voorzitter, de beer v. Dongen, bracht nog in zijn slotwoord dank aan allen. die tot het slagen van -deze bijeenkomst had den medegewerkt. Met een geestdriftig „Aan U, o Koning der Eeuwen" werd deze inderdaad zeer vruchtbare vergadering gesloten. De redevoeringen der heide sprekers stonden op hoog peil en wij hebben het daarom nuttig geoordeeld een eenigszins uitgebreid verslag ervan te geven. Uit de Omgeving. HILLEGOM. Gemeenteraad. Dondeidag hield de Raad dezer gemeente een openbare vergadering, die duurde van des morgens 10 uur tot des avonds 10 uur. Bij den aanvang der vergadering was de heer Jonkheer afwezig. Bcno'ming commissie voor de behande ling van reclames II. O., dienst 1919-1920. Benoemd worden de heeren Balvers, v. d. Poll en Paasc. De hoer v. d. Poll zegt, dat hij de benoeming alleen aanneemt, indien de commissie bijgestaan wordt door ten accountant. Wethouder van Zanten vindt dat het een dure geschiedenis zal worden. De heer v. cl. Poll acht het uoodig, dat de commissie door een deskundige wordt voor gelicht Hiertoe wordt besloten. De heer Jonkheer komt ter vergadering. Punt 4. Belooning plaatsvervangers van hoofden van scholen. De heer Vooren wil f 200 geven, .in pla its van f 100. Het voor stel komt jn stemming en wordt verworpen met 91 stemmen. Het voorstel van B. en W. om f 100 te geven, wordt met algeraeene stemmen aangenomen. Aanvraag suDsidie „Mereurius" voor les sen boekhouden, talen enz. Na eenige dis cussie wordt besloten conform het praead- vips van B. en W. Verordening op de heffing van opcenten op de dividend- en tantième-belasting. De verordening wordt goedgekeurd. Verzoek verlaging gasprijzen c.q. verlee ning van toeslag. De heer Feijma meent, dat- de (arbeiders er niet veel profijt' van zullen hebben, en wil, dat er voor hen ook iets gedaan wórdt. De heer v. d. Poll js het niet met hem eens; z.i. zijn ook de Arbei ders ermee gebaat. Als de heer Feijma eens met zijn partijgenoot. Paase gesproken had, zou hij anders oordcelen; de gasprijs kan niet meer verlaagd worden. Besloten wordt conform het (praeadvies.. Verzoek wijziging regeling ledigen der beerputten. Wordt besloten conform het voorstel van B. en W. Presentiegeld 'eden distributie-commissie De heer Jonkheer geeft nadere explicatie. Wethouder Balvers zegt, dat B. en W. in principe tegen presentiegeld voor die com missie waren. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Verlecning van toeslag op brandstoffen. De heer Loerakker doet- een voorstel tot wijziging der leeftijdsgrens, zoodat de toe slag iets gunstiger wordt voor de betrok kenen. Het voorstel Loerakker wordt aan genomen. Dankbetuiging Zuid-Afrikaonsche volk voor mais. Na eenige bestrijding van den heer Faase aangenomen. Aankoop grond N. V. Mercator te Haar lem. De koop wordt goedgekeurd en even zeer de desbetreffende leening. Begrooting Burgerlijk Armbestuur dienst 1920. De bcgrooting wordt goedgekeurd. Vaststelling begrooting gasbedrijf 1920. De heer Klaver vindt in de begrooting pos ten, die z. i. to hoog zijn en licht dit toe. Het komt spr. voor, -dat uit de watergas- schade en slechter licht voor de verbrui kers is voortgekomen. De -directeur zei bij den aanleg-, dat het licht goedkooper werd; hadden we geweten, dat het gas duurder en slechter werd, dan hadden we er onze stern niet. aan gegeven. De voorzitter zegt, de gegevens kunnen u aan de fabriek ver strekt worden. De heer Jonkheer zegt: daar komt niets van: bij het in gebruik ne men der nieuwe installatie werden we niet eens uitgenqqdigd. De voorzitter zegt, dat de prijs voor den oorlog 8 ct., nu 15 ct. peT M3. is: he-t schijnt «lat we meer gas gebrui ken, doch dit is niet waar. Wethouder v. Zanten voegt er aan toe, dat zijn persoon lijke meening is, dat hij geen gas méér ge bruikt dan vóór den oorlog. De begrooting wordt goedgekeurd. Hierna wordt gepauzeerd waarna de ge- meentebegrooting wordt behandeld. Dc •discussies kunnen we'wegens gebrek» aan (plaatsruimte niet. geven. Vaststelling kohier schoolgeld 3e kwar taal 1919. Dit kohier wordt vastgesteld. Nog is ingekomen een schrijven van den heer Paase, inhoudende verzoek niet alleen Zaterdags, doch ook Maandags zitting te doen houden door den gemeente-ontvanger Daar de arbeiders volgens spr. gemakke lijker op Maandag dan op Zatel-'dag kun nen betalen acht hij .dit in het belnjig der gemeente. Na eenige discussie wordt beslo ten dat voorloopig in plaats van op Zater dag op Maandag zitting zal worden gehou den. Nog is ingekomen,een verzoek van den heer G. H. Spijker om een huis te mogen bouwen tusschen spoor en Leidsche vaart. Het gevraagde verlof wordt op de gewone" bedinging verleend. Ten slotte is nog ingekomen een verzoek Van de Hillegomsche IJsclub om de ijsbaan te mogen inhuren. Daar deze grond be hoort tot den grond aangekocht Van de N.V. Mercator kan dit verzoek, mede in verband met woningbouw en uitbreiding der Haven niet wordt ingewilligd. Zoo zal Hillegom zonder kunstbaat* komen. Hierna sluiting, TER-AAR. Gemeenteraad. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Notulen goedgekeurd. Mededee- lingen: dankbetuiging van I. de Pree voor de aan hem toegekende gratificatie;- ver baal van kasopneming; goedkeuring raads besluiten en kohieren plaatselijke belastin gen; missive van Ged. Staten betreffende de indeeling van de gemeente in slemdis- tricten, in verband met de uitbreiding van het kiesrecht. Besloten de gemeente in 3 districten te verdeelen. Een verzoek van de Woningbouwvereniging om goedkeuring op hare plannen tot den houw van 7 wo ningen; wordt verleend. Ingekomen een verzoek van mej. J. de Ren om eene afzon derlijke salarisregeling te ontwerpen voor het onderwijs in de handwerken buiten de govveme..schooltijden; worden alsnog geene termen gevonden daarop in te gaan. Iuge- kornen is een schrijven van den directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Al phen waai bij is bericht, dat het in de be doeling ligt met ingang van 1 Januari a.s. de exploitatie van de hulptelefoonkantoren van Rijkswege le doen geschieden. In ver band daarmede wordt uitgenoodigd het in dienst zijnde personeel aan die kantoren verbonden als zoodanig ontslag te verlee- nen. Op grond van den verkeersovergang worden daarbij tevens aangegeven de uren, waarop elk der kantoren zal zijn ge opend. De Raad heeft het gevraagd ontslag 'aan het personeel eervol verleend en kon zich vereenigen met de voorgestelde rege ling, doch wenschte op Zon- en Feestdagen ook eene openstelling van de kantoren, het geen zal worden verzocht. Vervolgens wer den vastgesteld de-staten tot wijziging der begrooting 1919. Is aan de orde de vaststel ling der begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente voor den dienst 1920 Naar aanleiding der benoeming eener com missie van onderzoek dier begrooting wordt door den voorzitter rapport gevraagd. Door den heer Koeleman (lid dier commissie) wordt te kennen gegeven, dat de uitgaven .inzake hulptelegraafkantoren en bestelling van telegrammen kunnen vervallen, ctaar de telegraaf met ingang van 1 Januari 1920 zal worden overgenomen door bet Rijk. Voorts wordt namens de commissie voor gesteld de bijdrage, welke aan andere ge meenten wordt betaald inzake het lager on derwijs, ook uit de begrooting .te doen ver vallen. De uitgaven worden gedaan aan de gemeente Nieuwvcen voor kinderen uit deze gemeente, die "aldaar schoolgaan, en wel f 15 pet' kind. De heer Visser is van meening, dat die gemeente wel bereid zal zijn op een desbetreffend verzoek de rege ling te laten vervallen. De heer Hendriks© voegt -daaraan toe, dat het hem bekend is dat in andere gemeenten zoodanige bijdra gen door de ouders zelve worden betaald. Met betrekking tot de kosten van verlich ting, verwarming en schoonhouden der schoollokalen wordt door de commissie de raming te hoog geacht. Vervolgens wordt door de commissie er op gewezen, dat, hoe wel de post schrijf- en bureaubehoeften enz. op f 50 hooger is geraamd dan vorig jaar, zooveel mogelijk op die post bezuiniging moet worden betracht. Zonder verdere be sprekingen wordt besloten tot het doen ver vallen van de daartoe voorgestelde posten, terwijl de post verlichting en verwarming schoollokalen wordt teruggebracht op f 250. Overigens beeft het onderzoek der begroo ting tot geen op- of aanmerkingen geleid. Voorgesteld' wordt de 'begroeiing vast te stellen in ontvangsten op f 79,204.41 en in uitgaven op f 79,051.18. Batig saldo f 153.23 Niemand verder het woord over de begu'oo- ting vragende, wordt deze met algemeene stemmen vastgesteld. Eene regeling, met betrekking tot eene progressieve heffing Hoofd. Omslag wordt tot eene nadere vergadering aangehouden. Bij de rondvraag zegt de heer Visser, dat het hem wenschelijk voorkomt beter tee- zicht te doen houden op de brandbijten. De heer Van den Boogaard vraagt om thans over te gaan tot het nemen van maatrege- 1 len tot verkrijging van eene betere dienst'-' regeling voor liet aanstaand jaar. De lieer Koeleqian. vraagt-, of er voldoende reddingfc- matetriaal in de gemeente aanwezig is, en, zoo niet, uitbreiding van dat materiaal to 'bevorderen. De Raad heeft goedgevonden over te 'gaan, tot aankoop van eenjge dreg gen en het Dag. Bestuur is opgedragen uitvoering aan dat besluit te geven. De heer van der Hoorn vraagt of alsnog in behandeling komt de bespreking over het Werkeloosheidsbesluit 1917. De voorzitter antwoordt: le. dat over de dienstregeling zal worden gesclvreven; 2e. dat het tpezichb op de brandbijten volgens, verordening aan de 'brandmeesters is opgedragen; 3e. dat met de bespreking tot toetreding Werke loosheidsbesluit nader aan de orde zal ko men. Niemand overigfens het woord ver langende gaat men over in besloten verga dering. ZOETERWOUDE. Onze Tentoonstelling. De tentoonstel ling, die men hier bezig is te organise eren Voor j.yïJanrieJ, 'Nijverheid». Huisvlijt en Ouderwijs", en welke zal plaats hebben van- 26 Dec. tot 1 Jan a.s., is het gesprek van den dag Iedereen heeft het er over en wat meer zegt iedereen-, althans velen, zijn bezig iets moois voor de ten toonstelling te maken. De Handel zal pracht inzendingen leveren; groote firma's beloofden medewerking. De Industrie blijft niet achter en zal de tentoonstelling zeer bezienswaardig maken. Ook zullen de g(v zeilen worden wakker geschud en de com missie zal haar devies „Viribus Unit is" (met vereende krachten) hen voor oogen houden,waaruit zij zullen kunnen verstaan dat ook op de hulp hunnerzijds gerekend wordt. Ook op Onderwijsgebied zal men iets te zien krijgen, wat zeker oachet aan het geheel za] geven. De Huisvlijt-afdeeling zal een prachtafdeeling uitmaken. De deelna me hieraan is algemeen. De dames vooral zijn ijverig in de weer. Moeite noch kosten wordt ontzien; men heeft naast het finan- 'cieelie maar één doel: de tentoonstelling moet slagen. Dank zij de medewerking van den Middenstand .is meif er toe kunnen over gaan om een plaatselijk nieuwsblad te doen verschijnen met het doel om den gemeente naren uitvoerig op dc hoogte te houden hoe de zaken staan. Het dagelijksch be stuur van het uitvoerend comité vergadert bijna iederen avond. Wij kunnen ons in denken dat. om zoo iets te organiseeren, veel n oeilijkheden moeten worden getrot seerd. Het secretariaat is thans gevestigd te Lobith, waar de secretaris op het oogen blik zijn verblijf houdt. Van daaruit geeft deze functionaris de schriftelijke leiding en instructies. Wat. de verloting betreft. met hot inzen den van prijzen gaat het zeer goed. Dezer dagen kreeg de commissie nog van een in woner do aangename tijding dat een rta.ty- rel-koehaarkarpet met bijpassende kleed jes in de prijzenlijst kan worden ingeschre- ven. Men is tot op heden vo#lof! Doch do ijver mag niet verslappen! Die eenmaal aan oen werkje begonnen is voltooie het ook. Geduld overwint alles. Letteren en Kunst. Leidsche Kunst club ,,Dfc< Sphinx". Dezen keer heb ik met genoegen een be zoek gebracht aan de tentoonstelling der Leidsche Kunstclub „De Sphinx", waar de hoofdgroep is samengesteld uit werken van mevr. van ItersonKnoepfle. Dadelijk bij ihet 'binnenkomen, boeit ons de 'tentoonstellingszaal door 'naar algeheel overzicht, dank zij den denvoud der even wichtige rangschikking 'en de welgekozen plaatsing. Deze schoonheid ontspruit niet alleen uit de harmonische orde der groe peering van de -diverse doeken, maar ook en vooral uit de geprononceerde distinctie van het geheel der werken 'van deze schil deres, welke voornaamheid zich zeer con stant schijnt te specialiseeren an het schil deren van bloemen. De bloem, bekroning en hoogste luister in den plantenwereld, is onder al de schoon heden der natuur, datgene, waarvan wij de aantrekkelijkheid het allereerst gewaar worden, want de bloemen zijn als zusters verbonden aan al de ontroeringen des le vens, aan onze vreugden en onze smarten. En zulks geeft aan den artist, die zich aan de schildering der bloemen wijdt een ge heel bijzonder cachet, want hij heeft al zijn denken gericht op dat algemeen aan zien, zoo vluchtig .slechts waarneembaar, waarin de ziel der dingen zich openbaart. Zijn voornaamste onderwerp ds de bevallig heid der vormen, de fijnheid der kleuren en liet delicate der bloemstof. Deze waardevolle hoedanigheden drukken zich merkbaar uit in de collectie der wer ken van mevr. Van Iterson—Knoepfle. On der andere wil ik noemen no. 7 (Begonia's in glazen kom); deze zijn helder en frisc.lt van kleur en geven ons d-en bekorenden in druk .van versch gesneden bloemen. No. 14, Zonnebloemen, waarvan de grijsblauwe fond, dn gelukkige harmonie is met de zwarte ebbenhouten tafel, het fijn-grijze der pot en de domineerende kleur van bloemen en bladeren. No. 10, Rozen, diverse soorten op licht-fceige achtergrond en van zeer fijne kleurschakeering, goed geslaagd door den eenvoud van opzet. No. 13, Paarse Rhodo dendrons; hier zijn de bloemen en koperen pot in licht geschilderd op donkeren ach tergrond. Dit is een der beste stukken. No. 11. Ilerfstasters. Eene compositie van weer verschillend karakter, waar zich uit eene zorgvuldige studie van de iplant, de harde .materie der pot evenals de losse aantrek kelijkheid der plant, zijn goed weergege ven. No. 8. Begonia-studie van eene ge durfde kleur en kracht. No. 6. Sinaasappe len met tinnen kan en no. 12 Appelen op tinnen bord, zijn twee uitmuntende stille vens, waarin door de zorgvuldige rang schikking en gelukkige.samenzetting van kleuren deizer schilderes haar hoogtepunt bereikt. Deze beide stükken 'blij'ven hun boeienden indruk houden. Nog wil ik aen-

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3