js IÉÈ Cu It". Tweede Blad. Vrijdag 21 November 1919 WNMEHLA— Wat host tte 8-ureimJag. Ilct Centraal Bureau voor (lc Statistiek heeft op verzeek van de Centrale Co motie- fiie voor de Statistiek onlangs een onderzoek ingesteld naar de toepassing en de kosten van den S-urigen arbeidsdag bij de gemeen ten met meer dan 10,000 inwoners. In 55 van 'de 100 gemeenten, waaronder nagenoeg alle grootcrc, bleek de 8: uren dag 1 'gevoerd, in een aantal gemeenten v/erd tevens de werkweek op 45 uur vastge steld. in nagenoeg alle gemeenten had de invoering iii den loop vari 1919 plaats, in Zaandam eebter reeds in 1913 en in Scho- terland voor enkele diensten eveneens al (ter der. Niet alle gemeenten konden dc vraag be antwoorden, op hoeveel de invoering van otu b-uienoag, jjeiek.cnd over een vol jaai, te staan kwam, zoowel voor aanstelling ■van nieuw personeel als voor aanschaffing van materiaal enz. Zoo deelde Amsterdam alleen mede. dat voor aanstelling van nieuw personeel bij den havendienst een bedrag, van pl.m f 25C00 geraamd was. Rotterdam heeft al leen voor nieuw personeel pl.m. f 2,515,000 noodig; de overige kosten konden niet ge raamd worden. Te 's-Gravenbage vordert de aanstelling van nieuw personeel en de aanschaffing van materiaal f657,000. In Utrecht bedragen de kosten voor nieuw personeel pl.m. f 131,000, terwijl voor beta ling van overwerk, vervanging enz. nog pl.m. f 31,000 noodig geacht werd. Groote. Verschil]ep doen zich soms voor. Tc-rwiil fo.v. in Enschede de kosten alleen voor aan schaffing van materiaal voor den reirii- gings- en ontsmettingsdienst op pl.m. f 101,000 worden geraamd, beloopt te Hen gelo de raming voor alle rnaterieelkosten slechts f 2500. Een gemeente, Enschede. deelde mede, bij de gasfabriek geen nieuw personeel noo dig te hebben, omdat o. a. door een hetere v. c-rkverdeeling en betere controle door het oude personeel ten minste 50 pet. meer ar beid geleverd werd. In een paar .gemeenten, waar door (inkrimping van het bedrijf ten gevolge van bijaondere tijdsomstandighe den, een teveel aón werkkrachten was ont staan, was voorloopig evenmin aanstelling van nieuw personeel noodzakelijk. Enkele gemeenten deelden nog mede, dat de prak tijk zal moeten uitwijzen in hoeverre in ver- land met de prestatie der arbeiders, nieuw personeel in dienst moet worden genomen. Ook omtrent de kostenbesparing, die de verkorte werktijd zou kunnen meebrengen, b v. door beperking van verlichting en ver warming, werd een vraag gesteld, maar daarop is nagenoeg door alle gemeenten niet of ontkennend geantwoord. Een volledig overzicht van de inkomsten antwoorden vindt men in de dezer dagen vbrschenen 10e aflevering van bet Maand schrift van bet Centraal Bureau voor de Statistiek. Gemengde Berichten. Aangehouden. De politie to Gouda heeft aangehouden den 18-jarigcn v. V.,- bcdiende bij de kassiersfirma Knox en Dort land, aldaar, wegens verduistering- van f 2000. Het geld werd in hoofdzaak ver brast. Een klein gedeelte van het gestolene was nog in 'het bezit van v. V., die het mis drijf heeft bekend. Spaansche griep. Te Veghel is een huisvader, nalatende een weduwe met 7 kleine kinderen, aan de Spaansche griep overleden. Verzakking. Tengevolge van het door breken van een dijkje is de grond achter den kademuur op het. Hoornwerk te Zut- ohen ongeveer ©en meter weggezakt. Een machinegebouwtje, waarvan de muren ■ocbcurdcn, zakte mede. De machines wer den geheel vernield. Doodeüjk ongeval. De jeugdige arbeb dei* W. te Schaasberg had Woensdag het ongeluk met een krukkop der ophaalma chine in aanraking to komen en aan welke gevolgen hij- overleed. W. deed dienst als 'postjongen in het ophaalgebouw der mijn Oranje Nassau II. Verbrand. Te Linidente onder de ge meente Raalte veroorzaakte pen onbekende zwerveling door onvoorzichtigheid brand in de schuur van den landbouwer R, Veld kamp. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan redding van den zwerveling niet te denken viel en deze jammerlijk ver brandde. Ook een vijftigtal varkens kwa men in het vuur om, terwijl mede den ge deelte van den oogst verloren ging. Verze kering dekt gedeeltelijk de schade. Moord. Te Staphprst is Woensdag te gen den nacht zeker© Roelof Visscher, boe renknecht, verraderlijk door een messteek getroffen en kort daarna overleden. '"De vermoedelijke dader R die met. den ver moorde was^uitgeweest is gearresteerd. Bekneld geraakt. De letter zetter M. C. K geraakt© gisteren bij het dichtdraaien der Diezerpoortenbrug te Zwolle tusschen de brug en een lantaarnpaal beklemd c.n werd zóódanig gekwetst dat zijn leven in gevaar-verkeert. Brand. Te Zaandam ontstond door broeiing in eeri_in de haven liggend schip inei ijzererts De blussching ging met groo te moeit© gepaard. De schade is nogal be langrijk. Ontduiking. Gisteren maakten wij melding van den valuta-warboel. Erger is wat met de telegrammen ge beurt. Men ontvangt hier een telegram, laat ons zeggen uit Oostenrijk of een ander land. waarvan de valuta hier sterk zijn ge daaid. met antwoord betaald. De ontvan ger kan daarop voor weinig geld telcgra- feeren en benadeelt daardoor ook al weer den Nèdcrlandschen Staat, want ieder land houdt wat zij ontvangt Hot geval is niet nieuw. Vroeger is het ook reeds gebeurdin 1916 in het verkeer mot Duitsciiland en toen is met Duitoch- land een-onderhar.dsche regeling getrof fen ora aan dit misbruik een einde te ma ken Immers is ha te gaan, of het antwoord slaat op het ontvangen telegram De pcisTerijen en telegrafie zijn van de ontduiking op de hoogte on overwegen wederom maatregelen om aan hef euvel, dat op het oogenblik nog niet van dien omvang is als in 1916, een einde te maken. Lieve jeugd! Een lezer schrijft aan ,,De Tijd": 't Is koud. vies weer. Diep in m'n regen jas gehuld, ijl ik voort om 't warme tehuis te bereiken. ..Meheer?1' Een haveloos- jongmensch sfa'at voor me. De haren steken sprieterig van onder dc vettige, scheef staande pot uit, de oogen glunderen brutaal in 't nooit gewasschen gezicht. Boven den rand van 't blauwe kieltje komt 't vieze overblijfsel van een hemdsboordje te voorschijnt De eene band steekt diep in den broekzak, de andere houdt héél elegant een .peukie" tussclïên de vingers, ^.Meheer", een beleefd tikje aan dc pet, ,,een beitje fuur asseblief?" Goedgunstig daalt m'n sigaar omlaag om 't gevraagde te verstrekken; plots een graai en... 't straatboefje zet 't met mijn .peukie*' .op eéh.loopen. Een brandstichtende zwerver. Bij dc politie te Heemstede meldde zich een zwer ver aan, die meedeelde, dat hij don vorigen nacht had brandgêsticht in een woning aan den Heerenweg, teneinde: in de gevan genis te komen. Inderdaad bleek hij in een serre van per ceel no. 133 een paar stoelen en een bank bij elkaar gezet en met petroleum over goten en daarna in brand gestoken te heb ben. Gedeeltelijk waren de meubelen dan ook vernield. Door een toeval is het vuur gedoofd. Smokkelaar doodgeschoten. Te Bel- lingwolde, is Woensdagavond door com miezen de smokkelaar Reinder Gruis dood geschoten. Doodeüjk ongeluk. Gistermorgen werd te Zevenhuizen een 14-jarig meisje, dochter van een watermolenaar, door de wieken van een molen getroffen en gedood. Staking geëindigd. De staking bij de brandstoffenbandelarën te Gouda is ge ëindigd. De looneisch der arbeiders is in gewilligd, voorts is in plaats van de 60- urige arbeidsweek de 54-urige ingevoerd. Een stoeifiets. Een Fransehman heeft een stoelfiets uitgevonden, die comfort en gemak vereenigt. Snelheid is er echter niet me^ to verkrijgen. Op do plaats van hot gewone zadel is een zitting gemaakt, op het model van een stoel, natuurlijk wat lager dan het zadel. Deirappers zijn ver der vooruit gebracht, en het sturen ge schiedt op de manier van de auto's. Brutale bandieten. Een zeer brutale bandietenstreek is Woensdagavond om streeks 9 uur te 's-Gravenhage uitgehaald door twee tot dusver onbekend gebleven kerels. Het tweetal vervoegde zich op gemeld uur aan een woning apn de Balistraat, waar alleen een bejaarde huishoudster aanwezig was. ■Zij vertelden de vrouw dat zij van de politie waren'en. dat de bewoner van het perceel, de heer K., die omstreeks half- nêgen was uitgegaan, hen in de FrecLeriks- straat had ontmoet en hun verzocht had eens op het dak van zijn huis te gaan kij ken, omilat hij vermoedde dat daar lood dieven aan het werk waren. De vrouw, niets kwaads vermoedende, geleidde de twee mannen naar de zolder verdieping, waar tot haren grooten schrik de mannen zich ontpopten als gemeene in brekers. Een der kerels bracht de huis houdster roet oen bard voorwerp eenige forsefte slagen toe op hoofd en hals, waar- na de vrouw, schier bewusteloos van angst en van de mishandeling, aan de trapleu ning werd vastgebonden. Dc inbrekers doorzochten daarop het ge- heele huis. Overal werden kasten openge broken. Gouden cn zilveren voorwerpen werden onaangeroerd gelaten Alleen een kieirTBeSrag aan geld, ongeveer f 20 wordt vermist. Toen de vrouw het bewustzijn eenigszins had herkregen, wist zij zich los te werken en zich naar t^aar dicht in de nabijheid zijnd kamertje te sleepen, waar de heer K. haar bij zijn thuiskomst te 10 uur, nog-ge heel versuft aantrof. Er moest geneeskundige hulp worden in geroepen. Later werd de politie van het voorgeval lene in kennis gesteld, die aanstonds een onderzoek instelde, evenwel tot dusver Eender resultaat. Ontrouwe winkeljuffrouwen. De eige naar van den Goedkoopen Winkei d. P. te Heerlen, heeft bij de politie aangifte ge daan dat uit zijn. winkel verschillende ar tikelen spoorloos verdwenen. De recherche stelde onmiddellijk een onderzoek ,in en het mocht haar gelukken zes winkeldame© te arresteeren en in verhoor te nemen. Zij legden allen een volledige bekentenis af. De opmerkzaamheid van den winkelier was getrokken, doordat een der dames een vijftal flacons odeur in haar tasch stak, wat hem aanleiding gaf tot de aangifte. Er zijn huiszoekingen gedaan, waarbij veel artikelen in beslag werden genomen Al les was den dames naar hun gading, zooals odeur, portèmonnaics, portefeuilles, schil derijen, kruisbeelden, koperen bloempotten enz. Een der dames stond in verbinding met de-winkeljuffrouw der firma M., die daar bandschoenen, zakdoeken enz. stal om deze voor andere artikelen te ruilen. Zucht tot snoepen-en opschik schijnen aan leiding tot deze diefstallen te zijn geweest. De gestolen goederen loopen tot in de dui zenden. Een auiomobïlïstsn-slimmigheidje. Men bericht: Van het hoofd van een der uitgestrekte Veluwsche gemeenten vernamen wij, welk een truc vaak door wet so vertredende hoe ren automobilisten wordt toegepast. Maakt zoo iemand zich b.v. doo-r te hard rijden in de gemeente A. aan overtreding schuldig en wordt dit soms door den beambte te laat geconstateerd om den wagen te doen stilhouden, doch kan deze allen lett. en no. der auto nog juist nauwkeurig opnemen, den begrijpt de kilometerverslindende auto bestuurder heel gauw, dat de politieman niet zal nalaten om aan zijn collega in het naburige dorp, waarbeen de auto koers- zette, telefonisch mede te deelen.' dat de auto met lett. zoo en no. zooveel moet wor den aangehouden. Tijdens 'het rijden heeft de automobilist echter een handel overge bracht, waardoor een staaldraad je het draaibaar letter- en nommerblad juist om werpt. tengevolge waarvan een andere letter en dito cijfer te voorschijn komt. En hoe de gewaarschuwde beambte ook oplet, geen auto passeert, die aan de opgave vol doet. Redding van schipbreukelingen. Gis teren strandde in de Haaksgronden do Finsche motorschoener Nep tune II". De bergings-zeesleepboot Hector" van den bergingsdionst bureau Wijsmuller te N.ieu- wediep, dadelijk met de rcddingsvlet van voornoemden dienst op sleep naar de strandplaats vertrokken, had de voldoe ning, alle opvarenden van den schoener, beslaande uit één vrouwelijke en acht man neüjke personen, te redden van het schip, hetwelk door-de hooge zee en branding t(S- taal wrak was geslagen. De „Hektor" ternauwernood in de haven van Nieuwediep teruggekeerd, moest spoe dig daarop weder uitvaren, daar den te Texel ter reede geankerden viermast Deen- scben motorschoener „Kongedyhefh", met een. lading kolen van Swansea naar Rünne (Denemarken) bestemd, noodseinen ver toonde. Het bleek, dat de schoener het anker met 50 vadem ketting had verloren en daardoor in gevaar verkeerde, zoödat de assistentie van de „Hektor" werd aanvaard, die bet schip vöilig de haven van Nieuwediep .bin nenbracht. - Land- en Tuinbouw. Be geit en de geitenmelk. Naar aanleiding van eeri bericht in het Nederlandsch Landbouwweekblad", waar in gemeld wordt, dat een Provinciale Bond van Geitenfokvereenigingen in Utrecht is opgericht, wil ik de aandacht vestigen op het belang der geitenfokkerij, vooral met 't oog op de groote waarde der geitenmelk. Genoemde bond hoopt in de provincie Utrecht op het voetspoor der in 1910 door de regeering benoemde commissie tot be- hartiging-der geitenfokkerij in deze provin cie voort te gaan. Had deze commissie ge durende negen jaren haar werk met de grootste toewijding verricht en gedurende dien tijd een 2ó-tal fokvereenigingen in 't leven geroepen, waardoor het gehalte van den geitenstapel in deze provincie zeer voor uit gegaan was, zoo zal de nieuwe bond, opgericht op haar initiatief en door de re geering voortaan aangewezen om de belan gen van de geitenfokker ij in Urecht te be hartigen, dit werk met alle kracht voortzet ten. Hij zal zorgen, dat de verschillende fok vereenigingen in 't bezit komen van uitste kende dekbokken; het houden van keurin gen, het uitloven van fokpremiën: het hou den van lezingen over dj? behandeling en verzorging van de geil-; het verspreiden van nuttige lectuur enz. Dat zulks niet al leen in de provincie Utrecht, maar in het gelieele land dient te geschieden, is m het belang van den geitenstapcl noodig. Het schoone doel, geiten te verkrijgen, die uit munten door gezondheid en overvloedig melkgeveii, dient zoowel door vele partdcu- lieren als door de regeering verwezenlijkt te worden. Was vroeger geitenmelk eer; minderwaardig artikel,tegenwoordig' wordt zij vooral door de geneesheeren op boogen prijs gesteld. De geit toch lis niet onder hevig aan tuberculose! De geit wordt wel eens de koe van den minderen man genoemd, en werkelijk is voor dezen de geit een ware uitkomst; want niet alleen levert haar melk een uitmun tend voedsel, vooral voor kinderen en zwakkpn, maar ook kan er boter en kaas uit bereid worden. Op het platteland wor. den dan ook zelfs bij gewone burge»s dik wijls een of meer geiten gehouden. De samenstelling 'dezer melk wijkt ee.nigs zins van die der koe af De koemelk bevat ai.l. 3.5 pet. eiwat, plm. 3 pet. A-et en 4.5 pet, koolihydradien, terwijl de geitenmelk go middeld 4.5 pet eiwit. plm. 4 pet. vet en 4.5 pet. koolhydraden bevat. Berekent men de voedingswaarde der beide melksooTten dan is die der geat vrij wat goedkooper. Bovendien is besmetting door tuberculose Eooals ik boven reeds aanhaalde, bij gei tenmelk minder te duchten dan bij koe melk, zoodat ze rauw genuttigd kan wor den, wat bij koemelk niet -zonder gevaar het geval is. Wie geiten (houdt, weet zeker, dat hij onvervalschte, onbesmette melk kan genieten en die zekerheid heeft men niet altijd als men koemelk, ondermelk of kar nemelk koopt., Aangaande het gebruik van geitenmelk voor kinderen en zwakken, wordt door bevoegden gezegd, dat ze daar voor sterk aan te bevelen is. Zoowel Engel- sche als Fransche doctoren bevelen deze melk ten zeerste aan, want in de eerste plaats zijn de vetbolletjes van gei tem lelk zeer klein, waardoor ze beter verteerbaar zijn en er minder uatrooming plaats hoeft. Verder, omdat het eiwit in de geitent/jelk chemisch veel mot dat in vrouwenmelk, ook in ezeUnnemelk overeenkomt en hier door het- neerslaan van beide in de maag op dezelfde wijze geschiedt Wat den smaak van geitenmelk in h'St algemeen betreft, dat deze onaangenamer is, of liever moet wezen, is beslist onjuist. Ze kan soms zeer onaangenaam smaken., maar dit komt dan voornamelijk door do vuile behandeling van het dier, of door cle nabijheid van een bok, die nu juist niet heel aangenaam ruikt, zoodal die reuk bij het melken van de geit dqor dc melk wordt opgenomen. Het schijnt, dat het voedsel op den smaak niet zoo'n grooten invloed heeft, als men wel meent. Reuk en smaak van het voeder gaan door de geit heen niet gemakkelijk op de melk over. Geitenmelk is van nature lekker en frisch, hoeft iets naar kokosnoot smakend. Als men er aan gewoon is en dat is spoedig het geval, dan verkiest, men deze melk over het algemeen boven koemelk. De boter uit geitenmelk bereid, is wit van kleur, zonder veel smaak, terwijl zo ook niet erg houdbaar is. Verbetering van bereidingswijze zal ook die boter 'beter doen zijn. Kaas wordt in Frankrijk, Italië cn Oos tenrijk* veel gemaakt uit geitenmelk, niaar nooit onder dic-n naam in den handel ge bracht. Verder kan uit geitenmelk yochurt be- reid worden, evenals koemelk, terwijl deze zelfs te verkiezen is boven koepielk-yoghurt en wel. omdat het vet uit deae laatste licht oproomt, wat bij geitenmelk nieten die mate plaats heeft, omdat het vet fijner verdeeld is, zooals hier boven reeds is op gemerkt. Wanneer we al het bovengenoemde aan gaande de geitenmelk goed in aanmerking nemen, dan zal men moeten erkennen, dat deze melk, vooral in den tegenwoordigen tijd van dure koemelk, de volle aandacht verdient en het geitenhouden een zaak van het hoogste belang is. Dit begint men meer en meer in te zien en tracht men op allo mogelijke wijzen de beslaande rassen to verbeteren. De geitenfokkerij begint dan ook in de laatste jaren de aandacht varn laridbouwvereenigingen en van de regoe- ring te trekken. Men is'naar andere landen getrokken om daar geiten of liever bok ken, te zoeken, die ons ras kunnen ver beteren. Vooral Zwitserland is het land, waar men een geitenras vond, dat geschikt was voor dat doel., Daar toch vond men in het kanton Bern, dn bet, Zaanendael, wat men noodig had. De Zaanengeiten munten uit in het geven van melk en daarom is het toch te doen. Op geitententoonstellingon vindt men thans lal van deze dieren. Wat nu verder de diersoort, waartoe de geit behoort, 'betreft, wil ik nog het vol gende hierover mededeelen. Zooals bekend is behoort de geit tot. der herkauwers. Vergelijkt men een goit met '4 schaap, dat eveneens een hekauwend' dier] is dan valt het dadelijk op. dat de geit,, wat opgewektheid en schanderheid aan-f gaan, het van het schaap, verreweg wint. Terwijl in het oog van het schaap weinig te lezen ïs, ziet de geit vrij wat flinker uit de oogen oh is ook in ai haar bewegin gen vlugger en opgewekter. Ook is de geit vrij wat moediger on zal niet zooals het schaap, zich door een hond vervaard laten maken Bij sommmige schapenhouders is het -dan hier en daar wel de gewoonte, om met de schapen ook geitenhokken te laten, weiden Dit doen zij om de schapen tegen aanvallen van honden te beschermen. Zoom geitenhok gaat voor den hond niet op dart loop, maai- bedreigt hem met de horens on zelden druft de hond den kamp wagen en woTdt tevens verhinderd de schapen te deren. E. E K. Buitenlandsche Berichten. Gce« ve/evoe>ier. De boeren te (Parijs en in bet departe ment van de Seine, die ongeveer 10,000 koeien bezitten en aan Parijs en de voor steden dagelijks ongeveer 156,000 liter melk leveren, zullen zich genoodzaakt zien hun koeien te slachten of te verkoopen, indien het noodige voeder niet wordt aangevoerd. Do prefect van de Seine heeft reeds voor' den aanvoer van voeder 100 extra wagons toegezegd. Charles Maurice de Talleyrand-Périgord (1754-1838.) Talleyrand's program voor de verkiezin gen was het resultaat van een vergelijkend onderzoek, waaraan hij alle stelsels van zijn tijd had onderworpen, terwijl hij met een koel en beredeneerd hoofd het goede daaruit bijeenzocht. De verbeteringen, die bij voorstelde, waren duidelijk en eenvou dig; zij waren niet in strijd met een gezonde evolutie, sloten aan bij de ideeën van den nieuwen tijd en konden dus zonder gevaar in bet oude regeeringsstelsel worden aange bracht. letton Bulwer schreef: „Het lijkt me on mogelijk in de annalen der geschiedenis een even opmerkelijk voorbeeld te vinden van menschelijke voorzichtigheid en juist oor deel." Talleyrand was waarschijnlijk de man, die toenmaals het best doorzag, wat de -revolutie wilde en worden zou. Den 2dcn April werd hij met algemeene stemmen tot afgevaardigde der geestelijkheid gekozen en verliet den 12en Autun, om er niet meer terug te keeren. In de Staten hadden vele bisschoppen en lagere geestelijken zitting; ze voelden zich daar volkomen op hunne plaats en ver schillende van hen hebben met eere het voorzitterschap bekleed.. Zij hadden allen eene uitmuntende oefen school doorloopen, voor ze priester werden. Mme Roland stond verbaasd over het ge mak, waarmee ze zich in de volle Nationale .Vergadering bewogen cn erkent, dat zij zich door hunne gemakkelijkheid yan spieken en hunne gedistingeerde manieren van de andere leden onderscheidden. Geen wonder dan ook, dat Talleyrand, die in de vergade ringen der geestelijkheid reeds op den voor grond was getreden, spoedig aller blikken tot zich trok. Malouët zei van hem: „Op Mirabeau volgt mijns inziens Talleyrand, de bisschop van Autun, niet alleen omdat 'hij een uitermate geestig man is, doch ook omdat hij den grootsten invloed beeft op alle beraadslagingen in de vergadering." Deze invloed dankte hij aan zijne buiten gewone, soms verbluffende plooibaarheid, de groote rekbaarheid zijner overtuiging en zijn volslagen gebrek aan scrupule. Hij was geen geboren revolutionair, doch veel meer het type van den „grand seigneur" uit het oude régime, koel, sceptisch, elegant. ,,Ik ben slechts voor één ding bang. en wel voor onbetamelijkheden", zei hij eens. Deze woorden lypeeren hem voldoende. In alle gebeurtenissen van zijn tijd heeft hij eene rol gespeeld. Hij bezat noch het en thousiasme van de verlichte hervormers, noch de woede der beeldstormers. Sprekend over de Revolutie, die alles onderst boven had geworpen, zeide hij, de man van smaak; ,,Gij hebt geheel Frankrijk uit zijne voegen gerukt." Toch gaf hij, wanneer de gelegenheid zich voordeed, evenals alle anderen, een duw tegen het maatschappelijk gebouw; zonder twijfel was hij vaak bitter-gestomd, doch haatdragend nooit. Nimmer sprak hij minachtend over de oude instellingen, ook niet over dc Kerk, en'het is dan ook geheel verkeerd, hem voor te stellen als een ge vallen engel. Als uiterst, intelligent manA kon niets hem verwondering baren, als scepticus niets zijne verontwaardiging wekken. Steeds paste hij zich aan bij-de omstandigheden, en wist -dan den indruk te wekken, dat hij zelf de omstandigheden beheerschte. Aimée de Coigny teekeftde hem met de volgende woorden: „Hij is er steeds op uit alle heftig heid tot kalmte te brengen en iederen val zoo zacht mogelijk te doen zijn Reeds bij de eerste zittingen bad hij ge legenheid zijne kracht toe te passen-. Tot de kwesties, die het eerst om oplossing vroe gen, behoorde op de eerste plaats de wijze van stemming: het was n.l. de vraag? of er zou gestemd worden groepsgewijze of hoof delijk, m. a. w. of het aantal, de derde stand, dan wel de bevoorrechten, adel en geestelijkheid, den grootsten- invloed zouden hebben. Meer en meer raakten de gemoede ren verhit, tot dat de derde stand ten- slotte den knoop doorhakte, zich afscheidde van de andere standen en zich zelve als Natio nale Vërgaderirig opwierp. Met deze ernstige gebeurtenissen voor oogen, raadde Talleyrand den»koning aan. de Staten onmiddellijk te ontbinden, oin ze daarna volgens een nieuw kiesstelsel weer bijeen te roepen. De koning aarzelde ech ter. want er waren twee even sterke, doch tegengestelde stroomingen, waartusschen hij geer> keuze doen kon. Ten slotte stond hij voor een fait accompli. Talleyrand, die zag, dat de Aartsbisschop van Vienne Mgr. de Pompignon, de Aartsbisschop van Bor deaux, Mgr. de Cicé, de Bisschoppen van Coutances, Charties en Rodez naar den derden stand overgingen, achtte het nu ook verkeerd om verder tegenstand te bieden en sloot zich bij hen aan, overwegende, dat het. beter was vrijwillig toe te geven dan gedwongen te worden, vooral als er nog voordeel mee te behalen was. Zijne houding kwam nog scherper uit bij de kwestie van het imperatief mandaat. Talleyrand stelde eene motie voor. die zulk een mandaat af keurde, daar de afgevaardigden er door ver laagd werden tot overbrengers van bood schappen, zonder meer. Zijne kiezers wa ren ontevreden over de motie, doch de voor steller vond schadeloosstelling daarvoor in den bijval der vergadering Nooit liet hij eeno gelegenheid voorbijgaan, om zij slem te geven aan eene zaak, waarvan hij wist, dat ze populair was. Daarvan getuig de o. a. ook zijne houding tegenover de af schaffing der tienden. Onder het ancien régime was er mis schien niets, wat zóó op den boerenstand drukte als wel deze last. Het was echter ten eenenmale onmogelijk do tienden af te schaffen, zonder om te zien naar andere middelen. „De boeren willen vrij zijn. had Siéyès gezegd, maar zij kunnen zelf niet rechtvaardig wezen." Toch voelde men, dat Mirabeau de af schaffing der tienden zou voorstellen. Nu beklom Mgr. de Juignê. aartsbisschop van Parijs, de tribune en zei: „In naam van mijne confraters en alle leden der geeste lijkheid. die tot deze booge vergadering be lmoren, stellen wij alle kerkelijke tienden in handen van een rechtvaardig en edel moedig volk. Dat de.opbrengst verder moge dienen, om het Evangelie te verkondigen, den goddelijken eeredienst waardig te vie ren, aari de kerken deugdzame en ijverige herders te schenken en de armen te onder steunen. Wij stellen vertrouwen in de Na tionale Vergadering en zijn er van over tuigd, dat zij ons de middelen zal verschaf fen, om bovengenoemde eerbiedwaardige en heilige verplichtingen napr behooren te kunnen vervullen." Groot was de emotie, die door deze edel moedige woorden werd teweeggebracht; Talleyrand maakte die nog grooter door zijn voordeel, om te verklaren, dat de motio met algemeene stemmen was aangenomen. Het loon voor zooveel toegevendheid bleef niet uit. Toen de vergadering acht leden kiezen moest, welke het comité zou vormen ter uitwerking der nieuwe grondwet, werd: Talleyrand gekozen als nummer twee tus- sohen Mounier en Siéyès. In deze qualiteib nam bij deel aan de redactie van de „Dé- claration des Droits de lTiomme". Men staat er verbaasd over, idat zulk een koude en scherpzinnige geéest nog een oogenblik heeft kunnen gelooven aan de kracht van dergelijke even utopistische als edelmoedi ge stellingen. Kon hij zich voorstellen, dat men ongestraft alle instellingen van heb verleden kon wegvagen, om op hunne pu»,n- hoopen uit stukken en brokken eene id*ilq maatschappij weer op te bouwen? Hoe kopt hij denken, dat de proctiscihe vrijheid als bij tooverslag kon geboren worden uit en kele abstracte grondbeginselen? De theo, rieën van Rousseau schenen.toenmaals zelfi de knapste koppen op hol gebracht te heb ben. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3