S)e£cictacfie BUITENLAND. HET VREDESVERDRAG DOOR ROEMENIE GETEEKEND. EVENEENS DOOR BULGARIJE. DE VEE-LEVERING DOOR DUITSCH- LAND AAN BELGIë GEWIJZIGD. pit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en 'r'cesta. Dc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, ,oor Leiden 17 ct.'p. week, f2.25 p. kwartaal; bij Kizc ageriten IS ct. p. wevk,f2.40p. kwartaal.Franco .post f2.70 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondags- lad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling an 25 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke jnu.mersö ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cenL lie Jaargang. VRIJDAG 14 NOVEMBER 1919. Bureau STEEKSCKUUR 15 - .LEIDEN. Interc. Telefoon 955. NO. 3065 Poslbus 11. l)e Advertentieprijs bedraagt 221/3 cent per regel voor gewone ad verten tien; Zaterdags 30 cent per regel. Voor ingezonden medcdeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van SO woorden OVERZICHT. I-Iet long© wachten op afdoend antwoord an Roemenië, heeft den Oppersten Raad Parijs uren naar de pen doen grijpen, im de regeering van Roemenië de puntjes tog eens flink op de i te zetten. De nota be- andelt weer de aloude vraagstukken van nbeslagnemen van Hongaarsche goederen le ontruiming van liet Hongnarsch ge- jied. Inmiddels komen er ophelderingen uit et verre Oosten. De Roemeensche gedelegeerden n.l. bega- en zich gisteren naar de Quai d'Orsai, om tedcdeeling te doen van een telegram van un regeering, gedateerd den 6den Novein- er, dat eerst den 12den November te Parijs as aangekomen. lil dit telegram doet de regeering weten, at zij besloten heeft' het verdrag van St. rmain ongewijzigd te teeken, zonder lig voorbehoud te maken, betreffende rl. 60, dat de rechten der minderheden laaiborgt. Slechts verzoekt de Roemeen se regeering, dat artikel 60 in een vriend- ihappelijken geest zal worden toegepast. Daar de Opperste Raad reeds was uit- ngegaan, en dus van dit telegram geen ennis kon nemen, werden de Roemeensche Igevaardigden door Clemenceau ontvan- •n. De Bulgaarsclie delegatie heeft eveneens pdracht gekregen het vredesverdrag te kenen. In een draadloos bericht uit Nauen wordt toegedeeld, dat de Geallieerden hebben egestemd in een verandering ten aanzien in de door Duitschland aan België en -ankrijk of te geven koeien. In plaats van lO.QOO melkkoeien, zullen er maar 90.000 itgeleverd behoeven te worden, terwijl de •si kan vervangen worden door ander dan leikvee. Erg veel schiet Duitschland er niet lee op, want een groot deel van liet andere ;e moet drachtig zijn, zoodat het tockorn- ig verlies voor den Duitschen veeslaper do mogelijk nog grooter wordt. Hoe zwaar Duitschland getroffen wordt lor den eisch tot uitlevering van 400.000 on drijvende dokken, kranen, sleepbooten baggermachines, blijkt wel uit do bere- eniiig, dat bet van dit onmisbare mate- iaal maar 160.000 ton zal overhouden. De Volkenbond. Het antwoord van Roemenië. De Opperste Raad kwam Woensdag tot beslissing, dat liet antwoord van Roe- leniëgeen basis vormt, waarop in allo anten tot een accoord gekomen kan wor se. Er zijn belangrijke verschillen.- De Onnprste Raad besprak daaropde «schillende hem ten dienste staande m'd- »len. Een der gematigdste zou zijn het zenden »i een nieuwe nota aan de Roemeensche peering, waarin deze zou worden aange wild op welke vragen men een beslister nhvoord verwacht, liaar tekens te kennen (veilde, dat een onbevredigend antwoord toomenië van de conferentie zou uitslui- in. Aan de Roemeensche regeering zal onge- er een weck tijd worden gegeven om haar nlwoord bekend te maken. (Intusschen hoeft, gelijk blijkt uit een iter ontvangen telegram, opgenomen in as overzicht, Roemenië bewilligd). België. Terugkeer van het koninklijk paar. De koning en de koningin zijn gisteroch- 'nd te 7 u. 50 aan het Zuiderstation te russel aangekomen. Zij werden verwei- omd door burgemeester Max en het sche- fncollege van St. Gillis. Onmiddellijk ver- ikken zij per auto naar liet paleis te ttoken. Prins Leopold bevindt zich nog steeds in ingeland. Duitschland. Tegen den woeker. e Rijksraad heeft beraadslaagd over een FEUILLETON. VERWISSELD. Dc groole zaal der villa baadde in een ee van licht. Op een lange tafel lagen, door band van Stephanie sierlijk gcrang- fhikt, de rijke en kostbare geschenken, ïaarmede men elkaar wilde verrassen, de kaarsen aan den Kerstboom wa in nog niet ontstoken. Ilolm en zijn touw, Alfred en de beide meisjes, wacht en in den salon de komst hunner gasten Graaf Raimond en zijn zoon Siegfried, te professor en zijn familie, twee jeugdige unstenaars, boezemvrienden van Alfred, n de fabrikant Rohring, een zwager van frnile, waren de genoodigden. .•Ik vrees dat Paula ons zal platen wach- sprak Ilolm. „Dat is zoo haar ge- 'oonte, ze schijnt te meenen, dat wij liet its tot een eer moeten rekenen, als ze nog nt." •Ze heeft mij gezegd, dat het laat zou 'orden", antwoordde mevrouw Holm. ,,Ze wet ergens in een kindergesticht nog bij uitdeeling der Kerstgeschenken tegen- •ordig zijn." •Dat kom goed uit", sprak Alfred. „Ik namelijk vandaag reeds het genoegen temaak t, mijn liefdadige schoonzuster te wetsontwerp betreffende bijzondere recht banken tegen den sluikhandel en den woe ker. In dit ontwerp wordt kort proces ge maakt met kettinghandelaars" cn woeke raars. Het velt vonnissen in eerste cn laat ste instantie, kan het bewijs putten waar uit en zooals het wil. Niettegenstaande velen in den Rijksraad vreesden, dat dc be handeling al te summier zou worden, heeft do meerderheid er toch voor gestemd. Zelfs zijn de straffen nog verscherpt. Gevange nisstraf wordt niet onder drie maanden gegeven de regeering had als minimum één maand voorgesteld. Tweeërlei begroeting. Bij zijne aankomst te Berlijn is maar schalk von I-Iindcnburg door generaal von Ludehdorff, dr. Hclffericli en verscheidene officieren ontvangen. Aan liet- station be vond zich een reusachtige menschenmenig- te, dio den maarschalk een'warme ovatie brachten. Nadat Hindenburg langs de voor hem opgestelde, eerecompa-gnie was gegaan en met dc verschillende heeren, die aan hel station aanwezig waren was weggereden, kwam het onder de achtergebleven menigte tot een onverkwikkelijk gevecht. De vecht partij ontstond door een uitroep van een vrouw: Menschenslachler! Toen zij daarna nog riep: Leve de Internationale! trok do menigte snel partij en de vechtpartij, die daarop ontstond, kon slechts door de mili tairen, die spoedig te hulp geroepen wer den, onderdrukt worden. Het reizigersverkeer. De Bcrlijnsche bladen vernemen, in tegenstelling met anders luidende berich ten, dat geen verlenging van de stopzetting van het verkeer na 16 November wordt be oogd. Integendeel zal in den nacht van 16 op 17 November het algeheele passagiers- verkeer worden hervat. De bijna volslagen stopzetting van het reizigersverkeer op Zon dag zal voorloopig blijven bestaan. Er is ook geen sprake van rantsoeneering van spoorkaartjes. Hongarije. Een ultimatum? Aan de „Tag" wordt uit Boedapest ge meld, dat dc vertegenwoordiger der en tente, Clarclc, aan minister-president Fried- rich in naam van den oppersten raad een ultimatum beeft gesteld binnen 48 uur een coalitie-kabinet te vormen of anders af te treden. Frankrijk. Dreigende slaking, De telegrafisten, brievenbestellers en ver tegenwoordigers van alle afd.eelingen van de post-, telegraaf- en teleplioondienst heb ben gisteren eene vorgadering gehouden om de maatregelen na te gaan welke zullen worden genomen Indien de eenigen tijd ge leden aan de directie gevraagde loonsvcr- hooging niet voor einde November wordt toegestaan. Besloten is in geval de regee ring de eischen van liet personeel niet in willigt alle mogelijke middelen aan te wen den om de administratie tot rede le bren gen, met name de algeheele siulting van alle telegraaf- en telefoonstations in Parijs. Engelann. Geen vrouwen in het Hoogerhuis. Het amendement om vrouwen het recht te geven in het Hoogerhuis zitting te nemen en er te stemmen, dat door het Lagrhuis op 27 October werd aangenomen, is door het Hoogerhuis verworpen. De regeering had er zich .tegen verklaard. De lordkanse- licr ontried de aannemening, omdat de ïe- geering het Hoogerhuis toch wil gaan her vormen. Italië, Fiume. De Italiaansche regeering heeft formeel de blokkade van Fiume opgeheven. De trei nen, die tot dusver niet verder kwamen-dan Mattuglie, rijden thans door tot Fiume. Rusland. Paniek te Kief! Do generale staf van liet. Zuiderfront heeft talrijke inlichtingen ontvangen vol gens welke wegens de successen van het roode leger een. paniek heerscht te Kief. De ontmoeten. Toen ik bij haar kwam, was ze juist bezig een van haar bedienden te be rispen. De arme man had het ongeluk ge had een mooie vaas te breken. Paula re kende uit, hoeveel schade ze daardoor had, en trok den man, die voor een huisgezin met zes kinderen te zorgen heeft, het be drag van zijn karig weekloon af. Veront waardigd heb ik den stakkerd dit geld te ruggegeven en daar is Paula nu geweldig boos over, zoodat ik het beste zal doen met haar maar uit den weg le blijven." „Het was ook allesbehalve kiesch van je, haar te beschamen in tegenwoordigheid van dien knecht", hernam mevrouw Holm. „Kiesch of niet, ik dacht aan de arme kinderen, wier Kerstavond misschien door Paula's hardvochtigheid bedorven zou wor den." „Je bent een beste jongen", riep Olga, cn klopte hem op den schouder. Ook Stephanie lachte hem vriendelijk toe. Daar verscheen graaf Raimond en zijn zoon, maar Emile cn zijn wouw lieten nog op zich wachten. Ilolm werd iedere minuut ongeduldiger, totdat eindelijk mevrouw Paula in haar zwaar zijden"japon, het haar met bloemen en juweelcn getooid, kwam binnenruischen. Zij vond het blijk baar onnoodig, haar lang uitblijven te ver ontschuldigen. De verdeeling der Kerstgeschenken begon. „bourgeois" wikkelen hun zaken af en ver laten overhaast Moscou. Oekrajina. Petljoera en Denikin. De strijd van het Oekrajiensche leger legen Denikin is een nieuwe phase ingetre den. Op 4 November is Denikin aangeval len cn verslagen op de linie Vapinarka Toelsjin—Braila. Zijn troepen zijn terug geworpen tot de Boeg. Oekrajiensche deta chementen lukken op Itnan en Chajieti- nofka aan en bedreigen Denikins front bij Nemirof. Een groole hoeveelheid oorlogs- malcrieel is in handen der Oekrajieners ge vallen. Buitenlandsche Berichten- Een krasse maatregel. De stad Toledo Ohio had geprotesteerd tegen de verhooging der iramtarïeven. In antwoord daarop heeft dc tramwegraaat- schappij Zaterdagavond al haar tram wagens buiten de stadsen over de grens van den staat gebracht, zoodat de inwoners den volgenden morgen tramloos waren. Schadepostjes. De Duitsche post heeft in eeri jaar 80 mil- lioen mark aan schadevergoedingen voor gestolen goederen uifr postpakketten uitge geven. Vreemde slaapziekte. Te Hohenlimburg (Duitsdhland) treedt een vreemde slaapziekte veelvuldig op. Zij duurt drie a vier dagen en komt liet meest voor bij vrouwen tusschen 40 en jaar. Oogenschijnlijk zijn de patiënten gezond; men schrijft de ziekte toe aan zwakte cn oveivemiocidheid. Duitsche monumenten in dsn Eizas. Millerand, de commissaris generaal van Elzas-iLotharingen, heeft bij verordening bepaald, dat alle Duitsche gedenkteekenen, die sinds 1871 in Elzas en Lotharingen zijn opgericht, afgebroken moeten worden. De milifariq g.edonhteekenen op de slagvelden van den Fransch-Duitschen oorlog zijn daarin begrepen. Brand in de Operate Marseille. Gisteravond te 6 uur 15 is in de stedelijke Opera te Marseille, waar „L'Africaine" van Meyerbeer zou worden uitgevoerd, een geweldige brand uitgebroken. Het vuur groep met groote snelheid om zich heen, zoodat het geheele gebouw spoedig in lichte laaie stond. Het theater-personeel kon bij tijds onvlucliten. De redding der artisten en machinisten gaf aanleiding tot dramatische scènes, doch dank zij het voorbeeldige red dingswerk zijn er waarschijnlijk geen slachtoffers le betreuren. Het opera-gebouw, dat van 1785 dateert, is een der oudste theaters in Frankrijk. BINNENLAND. Suiker. De minister van Landbouw brengt ter algemoene kennis dat in het tijdvak van Maandag 10 Nov. tot en met Zondag 16 Nov. e k. geldig zijn bons no. 5 en 6 der Rijkssuikerkaart. Miilitaire schoenen. Dc minister van Landbouw deelt in een circulaire aan de burgemeesters mede, dat nog een beperkt aantal militaire schoenen beschikbaar is. Voor het geval zij nog voor een nadere toewijzing van deze schoenen in aanmerking wenschen te komen, moeten zij zich voor 1 Dcc. tot don liqudateur van het Rijkskantoor voor Hui-den cn Leder, Bczuidenhout 189, 's Gravenhage, wend n, onder opgave van het maximum aantal door hen gewenschtc schoenen. De nog aanwc-Eige voorraad zal dan naar even redigheid onder de gegadigde gemeentebe sturen worden verdeeld. Schoenen en wol uit het buitenland. V. D. verneemt uit Weencn: Een Tsjechische schoenfabriek heeft de levering op zich genomen van schoenen naar Nedrland voor twee millioen kronen. De wolindustrie te Brün ontving verschei dene opdrachten uit Nederland en Zuid- Amerika. Arbeidsvoorwaarden Rijkswerklieden. De minister van Arbeid, mr. Aalberso, heeft gisteren de commissie van advies in zake arbeidsvoorwaarden voor rijkswerk lieden geinstalleerd met een redewering, waarin hij do hoop uitsprak, dal de arbeid der commissie de Regeering in -daat moge stellen de taak, die zij heeft ten aanzien van de werklieden in dienst, van het Rijk op behoorlijke wijze te vervuil-in. De voorzitter der commissie dc heer II. dc Wilde heeft do rede van den minister beantwoord. Naar aanltwding vaa een mc- dedeeling van den minister verklaarde de voorzitter, dat een eventueele opdracht tot het ontwerpen van een algemeen geldende loonregeling, alsjdoor de Staatscommdssie- Stork voor de fimbtenaren is getroffen, de volle aandacht cTer commissie zal hebben. Benoeming feden Tweede Kamer. 1-Iet centraal stembureau heeft in zijn gisteren ten raadhijjge te 's-Gravcnhagc ge houden openbare zihing in de plaats van. de heeren H. B. de Zeeuw en H. W. Heij- koop, die ontslag namen, benoemd ver klaard- tot leden der Tweede Kamer de heeren B. J. van Stapelen en J. Brautigam. Do ontploffende brandstof. Ver moed el ij k Belgische a n t h r a c i:e t? Op de vragen van het Kamerlid Helsdin- gen betreffende het voorkomen van spring stoffen in antliraciet, luidt het anwoord van den minister van Landbouw: „Het is den minister uit de dagbladen be kend dat er in de maand October in Rotter dam twee kachels zijn ontploft. Ofschoon het uit den aard der zaak niet mogelijk is met zekerheid vast te "Stellen van waar de kolen afkomstig zijn, gestookt in deze kachels, is de waarschijnlijkheid groot, dat het hier bet-reft Belgische antliraciet. De aanvoer van uit België was in de maanden Mei, Juni en Juli het grootst, en, aangezien de aanvoer bijna uitsluitend ge schiodde met schepen, werden vanzelf spre kend deze ladingen in hoofdzaak verzonden naar plaatsen, welke voor aanvoer per schip gunstig waren gelegen. De brandstoffenconiniissie te Rotterdam heeft dan ook in die maanden bijna uitslui tend Belgische antliraciet ontvangen, ter wijl de geringe hoeveelheid, welke per wa gon uit Limburg is aangevoerd, hoofdza kelijk bestemd is voor reserve-opslag en voor reëxpeditie naar de buitengemeenten, welke tot het brandstoffendistrict Rotter dam behooren. De levering aan de dames C. W. en P. H. E. heeft plaats gehad in het begin der maand Juli, terwijl aan mcj. V. in Mei, Juli en October is afgeleverd. In verband hiermede rijst hij den minis ter inderdaad het vermoeden dat het hier Belgische anthraaiet betreft. Intusschen wil de minister volledigheids halve'niet nalaten op te merken, dat voor do Limburgsehe mijnen, volgens het Mijn reglement 1906 reeds voorschriften beslaan, in zake ontplofbare stoffen." Le-Sage-ten Broek bibliotheek. Op initiatief van den R. K. Vrouwen bond werd te Schagen een sub-comité voor bovengenoemde vereeniging opgericht, be staande uit de volgende dames: mej. E. Dnrbeck. preshTente, Ged. Gracht; mej M. Snel. secretaresse, cn mej. S. Overtoom, penivingmeesteres. Moge dit nieuwe comité met vrucht wer ken voor het mooie doel, n.l. hot verschaf fen van lectuur aan R. K. blinden. Korte Kroniek, Na een dikwijls vrij heftige discussie is met 11 tegen 10 stemmen (rechts tegen links) in den Raad van De'.ft besloten, de kermis ntet weder in te voeren De te Delft ten bate van de noodlijden den te Weenen gehouden schaalcollecte heeft ruim f 4300 opgebracht. Uit hoofde der steeds stijgende exploi tatiekosten van het. Sanatorium „Oranje- Nassau's Oord" heeft de raad van commis sarissen besloten de helft, van het landgoed, ongeveer 70 H.A., te verkoopen. Gemengde Berichten. De IJ.M. 50 „Rotterdam" vergaan? Op 1 Nov. j.l. is de „Rotterdam" IJM 50 tor trawl-visschcrij uitgevaren, met een kolenvoorraad als gewoonlijk voor 7 dagen: Doch -tot nu tof is er niets van het mooie schip meer vernomen en de onderstelling, dat de „Rotterdam" op een mijn géstooten en gezonken is met man en muis, wordt met het uur waarschijnlijker. De „Rotterdam'1 behoorde aan de Mij. Zaanstroom IX, directie J. Dil, S. Yff en Joh. Dil Jzn., en stond onder commando van schipper A. Glas. Ze had 11 man be manning. Nog een trawler vergaan? Een bericht van lichtschip „Doggorsbank N." meldt, dat men op dit lichtschip Maandagavond ongeveer 7.50 uur, bij stormachtig en ruw weder, op 4 zeemijlen West een onbekende visschendo trawler zag in de lucht vliegen. Het schip verdween in de go'vcn, en de toestand van do zee maakte, dat men van het lichtschip uit geen hulp kon verleenen. Van dc opvarenden werd geen spoor meer ontdekt. Een Amerikaansch schip op een mijn ge loop en.Gistermiddag werden te Nieuwe- diop binnengebracht met een Nedcrland- schen mijnenveger 38 schipbreukelingen van het Amerikaansche schip ConstJL Bruss", dat benoorden Terschelling op een Jmijn is geloopen. Geweerpatronen op de rails. Toeï Woensdagavond plm. half negen de laatste tram van Goudswaard terugkeerde en aan den Zinkwogschendijk onder Oud-Beijer- la-nd gekomen, weerklonk een knal. De tram stopte en een onverwijld door den begeleidenden rijksveldwachter ingesteld onderzoek wees u.** dat de ontploffing ver oorzaakt wtis <j.o«r* liet afgaan van een ge weerpatroon. Noe %wee scherpe patronen werden haast de rai's gevonden. Er werd geen schade aangericht. Afgebrand. Gisteravond is de chemi sche fabatek waarin póetsrrême wordt ver vaardigd, toebehoorendo aan de firma v. d. Veen te Diemen, geheel uitgebrand Op verzoek van den burgemeester van Diemen verleende de Amsterdamsche brandweer assltentie. Do oorzaak is onbekend. Kachelontploffing. Woensdagmiddag brak door het springen der kachel brand uitten huize van den lieer Kool te Enkhué- zein. De spoedig aangerukte brandweer Wist het vuur te beperken tot bot aangetas te perceel, dat uitbrandde en het bc'enden- de, dat eveneens hrancl- en waterschade verkreeg. Do verdwenen betaalmeester gearres teerd. Dc verdwenen betaa ineoster van de groenten veiling van Kw-intshcul is to Breda .gearresteerd, hij is niet buitenslands geweest. Te Breda werd hij aangehouden omdat (hij zich.we'Jicht wol oprettc'ijk op verboden terrein bevond. Bij de aan houding was toevallig een militair aanwe zig, diie hem kende. Hij werd aan do marechaussee overgegeven. Gistermiddag kwam hij to Wateringen aan en werd na- voorloopig verhoor door den burgemeester, hulp-officier van justit'e, naar 's Graven hage overgebracht. Hij had zoo goed als geen geld meer iin zijn bezit Tusschen de rails. Nabij Deurne had de heer v. S. uit Helmond het onge uk mot zijn motor tusschen do rails van de trgm te geraken. Hij kwam te vallen en werd zwaar gewond opgenomen. Een ontboden geneesheer constateerde hersenschudding. Men vreest voor zijn leven. Tusschen de lift. Op de fabriek van de Deventer Katoenmaatsohnppij is een arbeider tusschen de lift geraakt en dood gedrukt. De koude en de steenbakkerijen. Langs Waal en Rijn zijn door de vroc-g ingeval len vorst duizenden steenen bevroren. Spaanscha griep. Do baruclite Spaan- sche griep heerscht weer te Steenbergen. In een huishouden zijn twéé kinderen ge storven, terwijl het derde in levensgevaar verkeert. Auto-ongeluk. Woensdagavond onge veer halfzes is een auto waarin de gobr. Piet tuit Alkmaar', komende van den Lan gen dijk, nabij Zeswieien bij het uitwijken voor een vrachtwagen te water geraakt. De sluiswachter Schot, gewaarschuwd door een schipper, telefoneerde de Alkmaarsche politie die spoedig verscheen, cvena's d e van Oudorp. Het bleek, dat een der inzit tenden Pieter Piet onder den auto lag. Hij Wie het korte gesprek gehoord had, dat Holm met zijn zoon Emile voerde, zou vreemde gedachten van dezen schitterenden feestavond gekregen hebben. „Ik dank je, Emile, dat je mij tot dit alles in staat gesteld hebt", had de vader gezegd. „Och kom, dit Ixeb ik nu eens gaarne ge daan, omdat ik er groot voordeel van ver wacht," antwoordde Emile met een blik op de beide graven. „Het is intusschen wel zonderling, dat ik u en mama bedanken moet voor geschenken, die ik uit mijn eigen zak betaald heb." Holm antwoordde niet. Graaf Raimond Weidenhof was intus schen liet middelpunt van den kring gewor den. Iedereen, tot zelfs Paula toe, scheen zijn best le doen om hem te behagen. Alleen Olga hield zich op een afstand. Ze had een somber voorgevoel er van, dat graaf Raimond de verbintenis van zijn zoon met een burgermeisje, ware ze dan ook uit de hoogste kringen, nooit zou goedkeuren. En dienzelfden avond nog had haar vrees nieuw voedsel gekregen. „Deze diamanten vogej moet in donker haar een prachtig sieraad zijn", had Paula gezegd en liet kostbare stuk aan Siegfried overgereikt. „Maar niet minder in blende lokken", was het antwoord van den jongen graaf ge weest, terwijl hij het kleinood dicht hij 01- ga's lokken hield. Bij deze woorden werd Olga's gelaat als met purper overgoten. Maar terstond daar op had ze graaf Raimond op haast-afwij- zenden toon hooren zeggen: „De professor heeft het mooie vogeltje geloof ik nog niet gezien; als natuurkundige zal hij er heel wat op aan te merken hebben." Hoe vriendelijk deze woorden ook klon ken, meendo Holm cn zijn vrouw en neet minder Olga, er de doodsklok van hun ver wachtingen in te hooren. Diep waren ze te leurgesteld, maar zelfs de scherpste opmer ker had toch niet kunnen raden, wat er in hun gemoed omging. Maar toen dc gasten vertrokken waren en het jonge meisje zich op hare kamer be vond, zonk ze met een doffen wanhoops kreet in haai stoel en zuchtte: „Nu is alles uitl" HOOFDSTUK XVI. Eenige dagen na Kerstmis werd' de oude Francois bij graaf Raimond ontboden. Doodsbleek en met knikkende knieën ver scheen bij. „Voelt ge u nog altijd zoo ziek, Francois?" vroeg de graaf. „Ge hebt rust noodig. Waarom laat ge den arbeid niet aan jeugdiger krachten over? Bij mijn vertrek heb "ik toch alles zóó geschikt, dat gij met de uwen rustig en on bezorgd kondt leven? Weliswaar was gie righeid altijd je hoofdondeugd, maar om aan het verzamelen van geld cn goed nu ook je gezondheid nog te wagen, dat is toclï wel een beetje èl te sterk!" „Ik heb door ongelukkige speculatiër» mijn vermogen verloren", stamelde Fran cois, „en ik moet dus van mijn.inkomsten hier bij de familie Holm leven." „Dat is je eigen schuld, en eigenlijk moest ik je daarvoor ook laten boeten. Maar Siegfried legt een geheel bijzondere belangstelling voor je aan den dag, en daarom Graaf Raimond hield verbaasd op, en keek den ouden man aan. „Dat komt alleen doordat doordat liij doordat ikstamelde Francois doods- bleeek. „Doordat je hem wijs gemaakt hebt, dat? je hem zoo uitmuntend verpleegd zoudb hebben toen hij in zijn kindsche jaren heb roodvonk had. Ik heb daar meneer Holm naar gevfaagd, en die verklaarde dat heb was terstond nadat ik de stad verlaten had. Maar bij mijn vertrek was de knaap volko. men gezond. Ik vermoed dus, dat je dab praatje maar verzonnen hebt om hem geld af te persen." (Wordl vervolgd..

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1