rani". Tweede Biad. Woensdag !2 November 1919 Sociale berichten. Uit de Pers. LEZINGEN EN RETRA1TEN VOOR ANDERSDENKENDEN. Het Centrum publiceert een inter view mot pator dr. Van Ginnekcn over diens houden van lezingen over bet Roomseh-Katholicisme voor andersdenken den. Wij ontleen en hieraan: ,,Men is tot mij gekomen uit*moderne kringen: menschen, die niets meer geloof den, maar geneigd waren alles te gclooven: zoekenden, tastenden, leergierigen, Hoe wel... niet allen meer uitsluitend zoeken den: daar hebben ook belijdende protes tanten! zich 'tot mij gewend met dezelfde v&aag, hetzelfde ver-zoek om inlichting en voorlichting. En zoo ben ik het dus niet geweest, die tot daze lezingen het initiatief nam, maar waren het andersdenkenden, gedreven door (het verlangen, om hun ken nis te verrijken. Het heeft mij echter niet overrompeld, want ik voelde sinds lang, dat het tusschen die kringen en mij dezen kant op zou gaan. En ik geef er mij nu aan met heel mijn hart ja, dat mag ik weJ zegggen het heeft mijn hart min of meer uit mijn taalwetenschap gehaald, een wetenschap, die ik volstrekt niet moe was of beu. Maar van den anderen kant Üs iook dit werk zelf een praktische voort- zetting van mijn contemporaine taalstu diën, wout het eischt ee.n afzonderlijke stu die. over Roomsche zaken tot andersden kenden te spreken in voor hen begrijpelijke taal, in woorden, die ben niet afstooten, niet hinderen, niet een1 onjuist "beeld voor den geest brengen. En als u mij nu vraagt, wat mijn doel is en welke resultaten ik van dezen arbeid venvacht, dan kan ik 'dat met enkele woorden zeggen: Mijn doel 'is niet op de eerste plaats zielen, indivi du eele zielen te-bekeeren. maar een nieuwe strooming te verwekken in de moderne we reld. de menschen die diametraal op 180 graden van ons verwijderd staan, te bren gen op 1G0 graden, die van 160 op 100. die van 80 op 30 enz. en dat er daarbij zullen zijn, die heeJemaal tot ons overkomen, spj-eekt natuurlijk vanzelf. Maar nimmer of nooit dring ik direct op overgang aan. Dat moet de R. Geest doen, „Er is zooveel deugd bij andersdenken- 'do Christenen, fijne deugd, heldendeugd, een beetje onevenwichtig vaak, omdat zij geen leiding hebben, maar groote da den worden door hen verricht, heldenda den. En n.u zijn zij bij mij gekomen, in de retraite en ook daarbuiten om leiding.*' Over decre retraites voor andersdenken den zegt pater v. G. o.m. het volgende: ,.De retraite heeft zich in vogelvlucht gezien ontwikkeld uit de cursussen or conferenties, maar de aanleidingen waren individueel verschillend. Een ongeloovig medicus was de eerste, die den wenecb te kennen gaf, een Roomsch-KathoJieke Igna- tiaansche retraite te willen meemaken en anderen hebben te Venlo en Vught en el ders retraites van katholieken, voor zoover hun dat mogelijk was, gevolgd. Toen'nam deken Bosman het initiatief Trouwens, ook afgezien.van de conferenties, werkt bij niet-katholieken het verlangen naar geeste lijke afzondering, bij de woodbrookers bijv. die ze zei ven' ook organiseeren. "Wat nu onze retraites voor andersdenkenden be- (f reft, was er aanvankelijk alleen sprake van een retraite voor mannen, maar. naar mijn meening moest men er toen evengoed een voor dames houden. En dat daarvoor reden en belangstelling besfond. hebben de feiten uitgewnzen. Aan de retraite der da-' mes namen ft personen deel, aan die der heeren 14. Maar er zouden er meer zijn geweest, indien er geen bewuste en onbe wuste tegenwerking geweest was. Boven dien leek het tijdstip minder goed gekozen en te laat bekend-gemaakt." Buitenlandsche Berichten- De nieuwe toon. Onder dezen titel schrijft het „Hbld." van gisteravond:. We hebben het nog zoo erg niet in den Anisterdarnschen Raad. De Duitsche Wijn- koopen traideeren de zaal nog wel anders. De Duitsche bladen deel en verkwikkelijke bijzonderheden mede over het optreden der onafhankelijke socialisten "en communisten in het raadhuis van Neukölln een voor stad van Berlijn waarvan een telegram reeds melding is gemaakt. Terwijl een lid van den Raad aan het spreken was, kwam een man binnen ge raasd met een pet op het hoofd en een brandende pijp in den mond. Hij riep zijn kameraden, die nog buiten stonden, toe: i.Kommt - herein Genossen, schmeisst die Schwmdelbaude hinaus." Hierop ontstond natuurlijk een geweldig rumoer. De leden van der Raad en de be zoekers van de tribunes schreeuwden door elkaar. De zaal vuil. zich ïntusscben met. een la waaiende menigte jongelieden en vrouwen, die de raadsleden op zij dringen en demon stratief zich zetten op de zetels der vroede vaderen en moederen. Het' gepeupel raast en tiert. Niemand kan zijn eigen woorden meer verstaan. Alleen hoort men het gebrul van ,,Leve de internationale, leve de Sov jets! Weg met Noske." Toen het geraas wat bedaard was, had een lid van den Raad den moed de onge vraagde gasten te verzoeken.de zaal te ver laten. Deze moedige was een onafhanke lijke socialist, die zijn politieke geestver wanten in dezen geest toesprak: .Nadat gij getoond hebt, dat gij u niet laat ontnemen, wat de revolutie u gebracht heeft, kunt gij weer gaan!" De man heeft, zelf'waarschijnlijk niet be grepen hoe dubbelzinnig zijn betoog was... Maar de ongeveer driehonderd indrin gers dachten er niet aan weg. te gaan. In tegendeel: zij sloegen er plotseling op los, rukten een paar raadsleden de jas van het lichaam. En de vechtpartij wordt alge meen in de zaal en op de tribunes. Dat duurde zoo ongeveer een kwartier. Toen kwamen Noske's troepen. Opnieuw gescheld en gejoel. Maar de heeren schreeuwers gingen toch maar de zaal uit, "natuurlijk ..Leve Moskaul Leve de nieuwe revolutie!" brullend. En vooral „Weg met Noske!" Trouwfush'gh&id in Duitschland. In de laatste drie maanden zijn er te Hannover meer huwelijken gesloten dan anders in ongeveer een jaar. De burgerlij ke stand kan het werk niet aan en moet soms huwelijken wekenlang uit stellen. Heel erg is het geworden, toen plotseling het reisverbod bekend werd. Alle bruiden en bruidegoms van buiten, die gedurende de dagen van bet reisverbod hadden willen trouwen, kwamen naar Hannover en de burgerlijke stand werd als (het ware be stormd. In lange rijen stonden de paren te wachten. Men maakte queue om getrouwd te worden. Gevolgen van spelevaren. In de haven van Kiel sloeg Zondagmor gen een kotter met matrozen en meisjes, die door een stoom-pinas gesleept werd, om, ten gevolge van den hevigen Oostenwind, die de golven over het vaartuig deed slaan. Vijf tien personen, onder wie zeven meisjes, zijn verdronken. Duitschl«w:Fs financieels positie. Naar aanleiding van de financieele rede die rijksminister Erzberger Maandag in de Nationale Vergadering heeft gehouden, merkt het ,,Berl. -Tageblatt" o. a. op: De mededeelingen van den minister wa ren uiterst bedroevend, want men zal zich herinneren, dat vóór den oorlog de Duit sche rijksschuld slechts 5 milliard mark bedroeg, terwijl die thans niet slechts tot 204 milliard op 1 April 1920 zal zijn geste gen, maar intusschen nog met 8 milliard zal zijn toegenomen. Men zal dus binnen kort kunnen rekenen, dat de Duitsche staat meer schuld dan volksvermogen heeft. In dit geval is sparen, het eenige wat Duitschland overblijft. Ook moet worden gezorgd voor verhooging van productie en uitvoer en in verband daarmee voor een enorme vermeerdering van het volksinko men. Het „Tageblatt" noemt het wel is waar een verheugend feit, dat de rijksbe- grooting ditmaal een bedrag van 18 mil liard mark minder aanwijst dan over 1918 en dat de minister over 1920 nog 4 milliard hoopt te sparen, maar men mag deze be zuiniging niet overschatten, want de enor me bedragen, die thans moeten worden op gebracht, drukken op de schouders van een volk, dat men ongeveer tien millioer men schen en de krachtigste industrieele en agrarische provincies heeft afgenomen. Het blad meent, dat zelfs bij de grootste werkkracht en spaarzaamheid deze som men niet door Duitschland kunnen worden opgebracht. Groote spaarzaamheid is o. a. noodig ten opzichte van de thans nog uiterst kostbare bureaucratie. In al die bureaux móet de minister maar eens schoon schip maken. De verhooging der productie en der inkomsten sluit op (51 van moeilijkhe den. In de eerste plaats de transport- en kolencrisis. De bekende drukkende bepalingen van het vredesverdrag, waardoor" veel rollend materiaal voor Duitschland is verloren ge gaan en vele andere bezwaren maken de toeneming der productie moeilijk. Even eens'het lange getalm bij de vredesonder handelingen. Binnen een week is bet een jaar geleden, dat de onderhandelingen voor den wapenstilstand begonnen en-nog is de vredestoestand niet hersteld. Omtrent de valuta-beschouwingen van den minister zegt het. blad: Hoe langer de Enlente het uitstelt, op een internationale conferentie het crediet- vraagstuk voor het geheele Europeesche vasteland te regelen, des te geringer is de kans, dat Duitschland aan de financieele en economische eischen van het vredesver drag zal kunnen voldoen, waarbij toch vooral Frankrijk het grootste belang heeft. Daarom heeft Duitschland thans nieuw land noodig ter vergoeding van de stukken, die het zijn afgenomen, ten*einde de 10 a 15 mill, menschen, die tihans in. Duitschland overtollig zijn, over zee de mogelijkheid tot vestiging en productie te geven. Met een -stelsellooze emigratie van Duit- schers naar rille mogelijke andere landen is noch Duitschland, noch de Entente ge holpen, want daardoor zouden deze men schen als „medebelalers aan de geheele schuld van Duitschland" verloren gaan. Op de internationale valuta-conferentie zou tevens liet vraagstuk besproken moeten worden, hoe men op koloniaal gebied Duitschlands bestaansmogelijkheid grooter kan maken. Hoe de Keizerin Duitschland verliet. De „Phosphoreen te Munchen ver schijnend sportblad publiceert het verhaal van een ooggetuige, omtrent de geschiede nis van den Oen November van het vorig jaar, bij het vertrek van de keizerin. De „Rood-blauwe" jongens drongen in het koninklijk slot. binnen. Door prins Max von Baden was aan de keizerin geen waar schuwing gegeven. De leider der mhtrywen s»prak tot haar „U heeft tóen minuten tijd, Genadige Frau, om uw spullen bij elkaar te pakken. Bij de poor:t staat een rijtuig. Maakt wat voort." De keizerin sidderde en wist niet wat te doen. Langzaam nam zij van haar schrijf tafel de portretten van haar kinderen, die even later op de' grond vielen. Na tien minuten .snauwde de matrozenleider haar toe: Vooruit nu, Genadige Frau. Dc tien minuten zijn om. Pakt uw goederen bij elkaar.. Wij hebben geen tijd. Niemand dacht er aan de keizerin te hel pen. De aanvoerder zei.de tot haar, dat zij zichzelf maar bukken moest. De keizerin zag hem verbaasd aan, pakte de portretten en sprak: Voor mijn kinderen buk ik mij graag. 2 minuten later reed zij weg in de Nóvernberkoude zonder hoed: en mantel, slechts begeleid door haar kamermeisje. Rijke bedelaars. Zooals dezer dagen bij een "proces voor een gerechtshof te Berlijn bleek, schijnt het bedelen te Berlijn een aardig inkomen op te brengen. Terecht stond een oorlogsinva lide, die een gedeelte van zijn linkerbeen had verloren en tengevolge van een schrik, voortdurend met het hoofd schudde. Aldus trachtte hij het medelijden der voorbijgan gers op te wekken, terwijl hij zich niet wilde laten genezen. Bij dit proces verklaarde een politie agent, dat sommige bedelaars het aanzien lijke inkomen genoten van 3fX> a 400 Mark ^er dag. Ook dofte aangeklaagde scheen met do bedelarij een flink bestaan te heb ben, daar hij er een kamer op na hield van 900 Mark in de maand. Surrogaat van godsdienst. In de Cro»ix" vertelt Pierre ï'Ermitë van een vergadering, gehouden in een stadhuis nabij Parijs. RoLdom de groene tafel zitten de maire met een paar leden van het armbestuur, eer. pastoor, onderwijzers, een ^bescheiden zusterke, een anti-clerieale jonge dame, allen trachtend de botsing hunner overtui gingen door beleefdheid te verzachten. De maire doet het voorstel om den Aller zielendag niet voorbij te laten gaan zonder de in den oorlog gevallenen te gedenken. ,,En hoe denkt u zich dat?"' vraagt er een Ja. lang over nagedacht. Een zaal ver sieren' met bloemen en rin het midden een comité uit vooraanstaande personen. Dar. de weduwen uitnoodigen en de moe ders der soldaten, en de weecen ,,Ook de schoolkinderen," merkt een on derwijzer op. „Voor het comité?" En voor 'het standbeeld der republiek. Men vindt het program nog wat mager. Een doet het voorstel, een acteur uit te noodigon en verzen te zeggcm - - En muziek was ook wel goed. Dc pastoor en het zusterke kijken elkan der aan... Zij verstaan de ernst van den dood, die werkelijkheid van 't eeuwig leven en eiena •hoe armelijk deze vertooriing wordt. „Ctr." Alg. R. K. Werkgeversvereniging en N. R. K. Middenstandsbond. Gemeld wordt: Dezer dagen vergaderden in Hotel de Twee Steden te 's Gravenhage de dagelijk- •sche besturen van de Alg. R. K. "Werkge- versvereertiging en den Ned. R. K. Midden standsbond, ter regeling van enkele moei lijkheden t-usschên beide bureaux gerezen. Na breedvoerige bespreking der motieven, die aanleiding geven tot het opzeggen der samenwerkingtussclien, het (bureau der A. R. K. Werkgev ersvere eniging en het Nationael Hanzebureau, wat betreft de ge zamenlijke administratie der R. K. vak bonden, onder beide bureaux ressorteerend werd besloten, de afzonderlijke administra tie van R. -K. vakbonden te bestendigen in den zin, als door den Ned. R. K. Midden standsbond op de laatste vergadering van het Federatiebestuur is vastgesteld. Door beide bureaux zal een volledige lijst worden ingediend van de vakbonden, die of wel bij de Hanze, of wel bij de Werk- geversvereenigingthuis behooren. Een con tact-commissie, beslaande uit 3 .personen van beide organisaties, zal over eventu- eole geschillen uitspraak doen. Op verzoek van afgevaardigden der "Hanze om den naam. der A. R. K. W. V. te wijzigen en te spreken van Groot werkgevers, wijl „werkgevers" zoowel op' middenstanders als op leden der A R. K. W. V. slaat, dus verwarring kan stichten, antwoordden de afgevaardigden dezer vereeniging, dat zij het. reeds eerder tot hen gerichte verzoek in overweging zullen nemen. Rechtzaken. HAAGSCHE RECHTBANK. M. C. B.f winkelier te A I' p h e n a. d. R ij n, had op 17 Juli zijn buurvrouw, juffr. H. geslagen omdat deze zijn vrouw had ge plaagd. Tetfzake van mishandeling werd f 10 boete <?f 20 dagen hechtenis tegen hem geëischt. W. de K., werkman teNoordwijker- h o u t zou op 26 Juli een kachelpijp hebben vernield van de wed. K. Bekl. ontkende pertinent, de kachelpijp was volgens hem van zelf gevallen. Ter zake van vernieling werd f 10 boete of 15 dagen hechtenis ge- eischt. Blind geslagen. Voor de Buitengewone Kamer dér Recht bank te Amsterdam stond Maandagmorgen een 47-jarige diamantbewerker, J. W„ te recht, die beschuldigd werd, dat hij op 7 Jan. j.l. in een diamantslijperij aan de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam den 48- jarigen looper I. ten gevolge van een woor denwisseling eenige stompen in het gelaat had toegebracht met het gevolg, dat cleze laatöte, die reeds aan een oóg blind was, getroffen werd in zijn gezond oog, waar door ook dit voor het gebruik ongeschikt werd en hij thans geheel blind is geworden. Het O. M.. mr. Duval Slothouwer, achtte de mishandeling van ernstigen aard. We gens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, eischte hii tegen bekl. een gevangenisstraf voor den tijd van zes weken. Uitspraak 24 November. Vergiftiging. Be Alkrnaarsche rechtbank heeft gisteren Anna B. te Anna Paulowna, wegens ver giftiging van haar man, veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met 5 maanden aftrek van het voorarrest. De eisch was 8 jaar. De verdediger heeft appèl aangeteekend. Tatouesring. Het Hoog Militair Gerechtshof te Am sterdam heeft een zee-milicien-hofmeester, die adverteerde, dat hij iatoueeringen kon verwijderen, doch bij een patiënt zijn on macht daartoe proefondervindelijk had be wezen, wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunst tot een boete van f 30 veroor deeld. Prof. H. J. Lameris, als deskundige door het Gerechtshof gehoord, had verklaard dat hot wegmaken van .een tatouage een chi rurgische bewerking was,waartoe alleen een dokter in staat was. DE MOORD TE ST. OEDENRODE. Straffen van 15 en 5 jaar. Gisteren deed do rechtbank te 's-Herto- genbosch uitspraak in de moordzaak te St. Ocilenrode. Zij verklaarde I. Brilleshjpcr seluildig aan diefstal en medeplichtigheid aan moord en veroordeelde hem tot vijftien jaar gevangenisstraf. (De eisch was le venslang.) S. bultig werd schuldig verklaard aan mishandeling van den heer Van Kruisdijk met een mes, waardoor hij aan de gevolgen is overleden, welk misdrijf gevolgd werd door diefstal. Hij werd veroordeeld tot vijf tien jaar (de cisch was eveneens levens- lang). P. van den Wildenberg, tegen wien 18 jaar was geëischt, werd wegens medeplich tigheid aan diefstal en heling veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Zooals men zich herinneren zal had mr. Pauwels in zijn pleidooi in de zaak Brille- slijper aangetoond, dat niet art. 288. maar art. 312 op Brilleslijper van toepassing was, volgens welk artikel een straf van ten hoogste 15 jaar mocht worden toegepast. Gemengde Berichten. Een royale burgemeester. Door den burgemeester van Tholen is aan den Raad voorgesteld om zijn salaris met f 200 te veriagen om daardoor het salaris der bel de wethouders elk met f 100 te kunnen ver- hoogen. Dit voorstel is echter verworpen. Het hoofdje (verbrijzeld. Te Woensel viel het 7-jarig kind van den woonwagenbe woner V. uit Groesbeek van den wagen, zoodat het onder een der wielen raakte en het hoofd nagenoeg geheel verbrijzeld werd. Het is aan de gevolgen hiervan overleden. Van de trap gevallen. Te Amsterdam is in perceel Polanenstraat 67 mej. A. v. E. twee hoog van de trap gevallen. Zij bekwam schedelbreuk, terwijl zij bovendien een der armen brak. Aan de gevolgen bezweken. De ruim 80-jarige te Busum wonende heer P., dtzer dagen door een fiets overreden, is te*?ge- volge der bekomen wonden overleder t De vrosge winter. Maandagmiddag vroor het in Friesland al 4 graden Fahren heit. In landwijken ligt het ijs al zoo dik, dat er niet gevaren kan worden. Door den mist en de sneeuw is alle arbeid op het veld en in de bosschen gestaakt moeten worden. Geen bezoek geer. bloemen. De con- cierge-bode, in dienst van de gemeente Wijmbritseradeel, had bij dc jongste be handeling van de begrooting dier gemeente ook verhooging van salaris gekregen, voor zijn dubbele functie een totale verhooging van f7.50 per jaar. Hij adverteert in een der te Sneek ver schijnende bladen, dat hij hoopt verschoond te blijven van verdere felicitaties niet zijn vermeerdering van salaris. „Hbld." Straatreiniging, Gisterochtend op den Ouden Scheveningschen Weg bij het Vre despaleis. Een aantal gemeentewerklieden, die in opdracht hebben, den weg vrij te ma ken. zijn aan 't sneeuwballen gooien. Een werkman komt met zijn kar aan. Hij duwt, een hond trekt. Hij ziet in het voorbijgaan het spel aan en roept: „Daar moet ik nu belasting voor beta len." De gemeente-werklieden joelen hem na, maar slaken het spel. „Vad." Vergiftiging. De „Zuid-Limburger" meldt, dat Maandagochtend om half 5 gees telijke en geneeskundige hulp werd ontbo den in de woning van Lambert Franssen, te Blyerheide, te Kerk rade. Toen een pater het huis binnentrad, lagen een ongehuwde, een gehuwde dochter en de moeder bewus teloos. De gehuwde dochter, overgekomen om haar zieke moeder te verplegen, was inmiddels reeds overleden. Een klein kind lag bii het lijk en speelde met haar moeder. De toestand van de 27-jarige dochter Mario Franssen is ernstig, doch er bestaat nog kans op herstel. De toestand van moeder Franssen is hopeloos. Om balftien Zondag avond hadden alle huisgenooten rijstepap gegeten. Ook de mannen hebben er van gegeten, zonder dat er een nadeeligen in vloed van had ondervonden. De commissaris van politie nam den ke tel pap en eenige losse rijst in beslag. Gisterochtend is te Kerkrade- overleden de 42-jarige mijnwerker H. De man had Zaterdagavond een poeder, die niet voor in wendig gebruik was bestemd, ingenomen. Het was een z.g. „asthma-poeder". Korten tijd nadat hij de poeder had ingenomen, werd hij bewusteloos. Dc gemeente-pol it ie heeft het lijk in be slag genomen, dat gerechtelijk zal' worden geschouwd. Charles Maurice de Taüeyrand-Përigord (T754-183S.) De levensgeschiedenis van Talleyrand mag wel een hoofdstuk uit de geschiedenis van Frankrijk- worden genoemd. Zóó nauw is zijn naam. verbonden met de voor naamste gebeurtenissen uit de Revolutie, het Keizerrijk, de Restauratie en de Juli monarchie. dat men ze zich zonder hem niet voorstellen kan. Onder al deze regee ringen wist hij eene rol te spelen, die vaak overwegend en nooit zonder beteekenis was. Vooral trad hij op den voorgrond bij het begin en het einde van het revolutionaire tijdperk, de Generale Staten in 1789 en het Congres van Weenen in 1814 en 1815. Hij was eene raadselachtige figuur, die zijn tijdgenooten tevergeefs trachtten te door gronden en waarvan de geschiedenis tot op heden nog niet weet wat te denken. Van dc familie TalleyrandPérigord wordt reeds zeer vroeg in de geschiedenis gewag gemaakt. Zoo wordt er verhaald, dat het een Tal leyrand geweest is, die tot. Hugo Capet de bekende woorden richtte: „Wie heeft u tot koning gemaakt?" In de latere geschiede nis komt de naam Talleyrand dikwijls voor. Onder Lodewijk XIII stierf een zekere Henri de Talleyrand, graaf van Chalais, op het schavot, daar hij deel nam aan een complot, dat Richelieu's val beoogde. De grootouders van Charles, Daniël Ma rie, markies de Talleyrand, sneuvelde bij het beleg van Doornik; de maarschalk van Saksen beweende hem als zijn vriend. Zijn vader nam deel aan den Zevenjari gen Oorlog en werd luitenant-generaal. Charles-Maurice werd de^2den Februari 1754 in de Rue Garanaière te Parijs gebo ren. Hij was het oudste kind der familie en als zoodanig voor het leger bestemd. Tocai hij een jaar oud was, kreeg hij ech ter door de zorgeloosheid van eene kinder meid een ongeluk, ten gevolge waarvan hij voor zijn verdere leven kreupel bleef. Onge schikt geworden voor den militairen dienst, moest hij er genoegen mee nemen, dat zijne ouders nu de loopbaan voor hem kozen, die anders voor de jongere kinderen was weg gelegd; hij moest priester worden. Het moet erkend worden, dat dit verkeerde ge bruik eene der wondepleklcen was in de oude Kerk van Frankrijk. Bossuet was daar reeds tegen opgekomen. „Mijne hee ren", zoo riep hij'uit, „ik bezweer u, bij de trouw, die gij aan God verschuldigd zijt, bij de onwankelbare gehechtheid, die gij schuldig zijt aan de Kerk, waaraan gij priesters geven wilt, meer naar uw keuze dan naar die van God, eh als dit u nog niet treffen kan, bij de zorg, die gij koesteren moet voor uw eigen zaligheid, werpt uw vrienden, uw evennaasten, uw eigen kinde ren, u zeiven, bij God! werpt uzelven toch niet vrijwillig in een zoo dreigend gevaar!" Men luisterde echter jiiet naar zijn wel sprekende en edelmoedige ontboezemingen. Onder de families, die meenden, dat zij noodzakelijkerwijs vertegenwoordigd moes ten wezen onder de-prinsen der Kerk,- be hoorde ook de familie Talleyrand. Een kardinaal Hélie de TalleyrandPerïgord, een vriend van Petrarca, had tijdens de Conclaven der 14de eeuw zulk eene voor name rol gespeeld, dat men hem den bij naam had gegeven van „Faiseur de Papes". Toen Charles-Maurice ter wereld kwam, was een zekere Alexandre-Angélique de Talleyrand coadjutor van Reims; later werd hij aartsbisschop-hertog en tijdens de Restauratie kardinaal-aartsbisschop van Parijs. Om de traditie te handhaven zou dus ook Charles-Maurice priester worden. Om te voorkomen, dat hij te spoedig over zijne toekomst aan het nadenken zou gaan, en dat zij geest vervuld zou raken door gedachten aan de talrijke verleidingen der wereld, zond men hem naar Périgord, naar zijne grootmoeder, de prinses van Chalais. In zijn „Mémoires" schreef hij later om trent zijn verblijf aldaar: „De zeden van den adel van Périgord geleken op zijn oude kasteelen; zij hadden iets grootsch en on wrikbaars; licht drong er slechts scliaarsch in door, doch het was zacht en liefelijk. Langzaam naderde men er tot eene meer verlichte beschaving." Over de manier, waarop de oude prinses haar rol van burchtvrouw vervulde, schrijft hij: „Na de Mis ging. men in een ruim ver trek, dat men do apotheek noemde. Daar- stonden op tafeltjes groote potten met ver schillende soorten zalf, die ieder jaar met zorg door den chirurgijn en den pastoor van het dorp werden klaargemaakt. In het vertrek, dat aan de apotheek grensde, waren talrijke zieken bijeen, die hulp kwa men vragen. Wij liepen groetend tusschen hen door. Juffrouw Saunier, de oudste van mijn grootmoeders kameniers, liet hen een ..voor oen binnenkomen; grootmoeder zat in een fltiweelen leunstoel met oen tafeltje voor zichIk had het recht vlak bij haar plaats te nemen. Twee liefdezusters onder vroegen iederen zieke' over zijne kwaal of zijne wonden en wezen de soort van zalf aan, die hen genezen of hun pijn verïich- ten kon. Grootmoeder wees de plaats aan, waar het geneesmiddel te vinden was; een van de edellieden, die met haar naar de Mis waren geweest, ging het halen, een andere bracht de lade, waarin het linnen geborgen was. Ik nam er een stuk uit en grootmoeder knipte zelf do verbanden en de compressen die noodig waren. Daaren boven kreeg de zieke kruiden mee voor zijn drankje, wijn of andere geneesmiddelen, doch het meest verzachtende middel waren de vriendelijke raadgevingen der goede dame." Op achtjarigen leeftijd werd Charles op het College d'Hareourt (het latere lyceum Saint-Louis) geplaatst, waar hij zijne stu diën, zelfs de* filosofie afmaakte, om het den 5den Augustus 1771 als „maltre ès arts" te verlaten. Zijne vacanties bracht hij te Reims door bij zijn oom, den coadjutor. Mme de Gen lis, die "hem daar ontmoette, schreef van hem: „Hij droeg reeds de scute hoewel hij slechts twaalf of dertien jaar was. Hij was eenigszins kreupel, bleek ;u :-.:!, maar zijn gezicht vond ik innemend en was getroffen door zijn opmerkingsgave.' V-m het college d'Hareourt gtng hij. ov - oaar Saint-Sutpice. zonder zelfs voor. de zoetheid te hebben gesmaakt ai. het ouderlijk hui? Je bevinden. Hij i. trouwens met tegenzin heen en schn.cf ter: „Ik had gèw enkel rde figi-i - I- del. Al wat r. nu..af sprak tot mij op de zelfde, vo g - J r. manier en ik zag geen enkelen uitweg, om te ontsnappen aan het plan. dat mijne ouders voor mij ontworpen hadden. Ik schikte mij in mijn lot en liet me naar het „Seminarie van

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3