Ost de Omgeving. zich tegen de algemeene neiging, öm den staat met nieuwe uitgaven tc bezwaren (verhooging van salarissen en traktemen ten!. en drong hij aan op zoo groot moge lijke productie en de grootste zuinigheid. Dc huidige toestand kan als volgt wor den geschetst: De uitgaven van den staat overtreffen driemaal de inkomsten. Alle industrieelc ondernemingen van den staat werken met een groot déficit. De Italiaanschc uitvoer is een kwart of een vijfde van den invoer. De staatsschuld neemt met een milliard ongeveer per maand toe. De uitgaven voor de weermacht zijn, nadat reeds een jaar de vijandelijkheden zijn gestaakt, hooger dan vóór den oorlog. Rusland. Interventie in Rusland. De bijzondere correspondent van het ar bcidersblad, de „Daily Herald" seint uit Warschau: De Poolsche regeering is voor nemens alle oorlogvoerende partijen in Rusland uit te noodigen op 25 November den strijd te staken en gedelegeerden naar ■Warschau tc zenden om te confereèren over een onmiddellijken algemeene vrede. De groote mogendheden zijn eveneens uitge- noodigd gedelegeerden te zenden om aan de conferentie deel le nemen, welke men zich voorstelt op 15 December te houden. Euitenlandsche Berichten. Ex-keizer Karl. De financieele positie van ex-keizer Karl is hopeloos. De bronnen zijn thans uitge put. De gevolgen van tien sneeuwval. De hevige sneeuwval te Berlijn heeft groote vertraging in de levensmiddelen- voorziening van Grcot-Berlijn ten gevolge gehad, zoodat men te bevoegder plaatse den loop der dingen niet zonder ongerust heid tegemoet ziet. Er bestaat, groot gevaar voor de aard- appelenvoorziening, daar er dit jaar niet half zooveel voorraad is als het vorig jaar. Het melkgebrek is eveneens groot, aan gezien 70.000 L., circa de helft van den aanvoer naar Berlijn, niet is aangekomen. De .zieken krijgen óf een gedeelte óf niets van fle voorgeschreven melk. Het verkeer in de stad wordt met de grootste moeite gaande gehouden. M ij ngesont plotting te Gives. Een ernstig ongeval heeft zich gisteren voorgedaan in de steenkolenmijnen te Gi ves (België). In een schacht 310 meter on der de aarde, beeft een mij «gasontploffing plaats gehad. Dit had een instorting ten gevolge, waardoor drie mijnwerkers wer den bedolven. De 21-jarige Willem Wil- lems, wonende te Couthuin, werd nog levend bevrijd doch stierf spoedig daarna. Eerst na een arbeid van meerdere uren werd de werkman Lnmbotte, vader van zes kinderen, in geheel onherk en-baren toestand uit de puinhopen io voorschijn gebaald. De werkman Gardisseur uit Couthuin, vader van vijf kinderen, werd doodelijk ge wond. Spoorwegongeluk. Op het station Neumühl-Katzdorf (Duitschland) is een goederentrein op eén rangeei'trein geloopen, waardoor vier per sonen gedood, één zwaar en zeventien licht gewond werden. Spcorwegban&eten. Spoorwcgroovers maken sinds eenigen tijd den Eizas onveilig. Te Forbach is een geregelde slag geleverd tusschen de bewa kers van bei stuiion en bandieten, waarhij een derlaatsen gedood werd. In bet station van Bening is een heele trein leeggeplun derd. BINNENLAND. Wij wijzen onze legers op een zeer inte ressante historisch feuilleton van de hand van den ZeerEerw. Zeergel. Pater J. Kleyn- tjens S.J., waarmede in dit nummer een begin wordt gemaakt. ONS BROOD. De minister van Landbouw acht het noo- dig het rantsoencercn van bruinbrood en roggebrood voort te zetten. Ook és tijdelijke beperking van wittebrood gewenscht, tot het winnen van open voorraden tot de'vrij- lating der brooclgrondstoffen, die binnen afzien ba ren tijd te wachten is. De rrood fe Weenen. Volgens de bladen ziet het departement voor Volksvoeding zich genoodzaakt de tot nu toe verstrekte extra-rantsoenen van melkproducten voor kinderen beneden de twee jaar, geheel cn al te staken. Korts Kroniek, De burgemeester van Velson, mr. dr. H. Verloren van Themaat, heeft gasteren in de raadsvergadering meegedeeld, dat hij te gen 1 Mei 1920 onts'og zal vragen. In de vacature mr. H. Th. 's Jacob is benoemd tot lid der Provinciale Staten van Noord-I-Iolland do heer E. Luden, comrnls- Bionnair to Hilversum (C.-JT.) Do gemeenteraad van Leeuwarden heeft met 13 tegen 9 stemmen besloten een adres aan den minister van Onderwijs te richten, waarbij aeng-drongen wordt op verhooging der ondenvijzerssa'ariseen Een verzoek van het anti-kermis--comité óm de kermis af te schaffen, werd afgewe zen rnet 11 tegen 8 stemmen. Aan B. en W. werd opgedragen een onderzoek in te stollen naar de mogelijkheid om de a.s. kermis drankvrij tc houden. De minister van Arbeid heeft bepaald, dat aan de ambtenaren van de Raden van Arbeid een uitkecrimg wordt gedaan van een extra-maand salaris. Aangezilen deze ambtenaren worden geacht noch recht streeks, noch zijdelings in Staatsdienst te zijn (de voorzitter uitgezonderd) kunnen zij geen aanspraak maken op duurte bij slag. De minister van Waterstaat heeft be slist, dat aan de post- en telegraaf-ambte- naren, voor wie het in don loop van dit jaar, 25, resp. 40, jaar geleden is, dat zij als ambtenaren werden aangesteld, een gratificatie zal worden toegekend van een week resp. een maand salaris. STADSNIEUWS. DE VLIEGDEMCNS7RATIES. Ook heden was het weer bijzonder ge schikt tot vliegen, als was dc zen niet zoo krachtig als gisteren. Reeds vroegtijdig toog het be'a/ngstellend publick naar het vliegterrein, waar de aviateurs Mac Schnirring en, dr. Fraenkel ruim 10 uur de eerste vluchten begonnen met de Albatros. 't Was waarlijk wonderbaar, dat zwen ken en zwaaien, dat deinen en dansen van dien luchtvogel te aanschouwen. Dc de monstraties waren een lust voor het oog, zij getuigden van dc vaardigheid der vlie geniers en cischen meer en meer bewonde ring voor de booge kunst des techniek. Tot heden mochten wc nog slechts schrij ven van hetgeen we in de lucht zagen. Thans echter mogen we vermelden, wat we zelf in de lucht ondervonden. De uitnoodig-ing een luchtreisje mede te maken, namen we gretig aan. De pers mannen toch staan overal vooraan en ook een tochtje per vliegmachine mochten we niet afslaan-. Met den heer Max Schnir ring als bestuurder stegen wij dan op. het wijde luchtruim in. Al dadelijk werden we bevangen door den wonderbaren indruk die het aardrijk toen op ons maakte. Een juiste weergave te schrijven van het geen wij ondervjnden is haast onmogelijk. Zooveel emoties dringen zich op, dat alle niet te uiten zijn. Wat we aanschouw den was eenvoadig heerlijk. Eerst en voor al die besneeuwde velden en landerijen buiten de stad, die zich daar als kristal heldere lakens aJs 't ware uitspreiden in onafzienbare lengten, glinsterend in het 'helle zonnelicht. Dan in de stad, die be sneeuwde daken van hutizen en kerker, de zich door de stad slingerende en kronke lende grachten en singels, voor den Leide- fciaar alle zoo goed te onderscheiden. Ver derop de duinen met haar golvend sneeuw velden.die doen denken aan illustraties irit de hooge ijslandcn, de zee in golvende spiegeling, alles te veel om op te noemen. We dachten onwillekeurig aan den oor log, waarin het vliegtuig zoo'n groote rol speelde en in onze verbeelding gooiden we bommen uit, daarbij de onmogelijkheid inziende, dit of dat gebouw te kunnen treffen. We daalden weer, de tijd was veel te kort, maar we hebben genoten, dat dur ven we gerust getuigen Het is werkelijk de mooilc waard een luchtreisje te maken. En zooals wij, ondernamen veel passa giers een tochtje en onder hen de inspec teur van politie alhier, de Bok en.de ad junct-inspecteur der recherche van Mans- f&ld, Op hot veld waren tevens voör den politiedienst aanwezig de heeren Stapel, Ba'foort, Du val, Eskens en v. d. Wal, Daarmee gaf ook.de Lcidsclie politie blijk van haar belangstelling in do aviatiek. Na het reisje van den heer.do Bok, wer den ïïe polit'e-autoriteiien, aviateurs en. de pers gekiekt door re chercheper son e el Wij hooren dezer dagen zooveel spre ken over koude en warmte in de lucht, dat 't menigeen misschien wel interesseert een en ander over de temperatuur boven de wolleen te vernemen. De vraag: ,,Is het koud of warm boven in de lucht?" is niet in een paar woorden te beantwoorden. We moeten allereerst onderscheid maken tusschen winter en zomer, niet als op den grond, cn tusschen zonnig en betrokken weer, en ook tusschen vliegmachine en ballon. Bovendien moeten we in liet oog houden, dat het gevoel van koude of warm te afhangt van drie belangrijke factoren, n.l. van de werkelijke temperatuur van de omringende lucht, van de bestraling en van de luchtverplaatsing. Wat dezen laatsten factor aangaat, we ten we a'ïen dat zeer hooge temperaturen gemakkelijker bij sterken wind te verdra gen zijn, zeer lage daarentegen bij wind stilte. Daarbij treedt een tamelijk ingewik keld proces in werking. De langs ons heen waaiende wind ontneemt ons warmte door dat de koudere luchtdeeltjes langs de war mere huid strijken en zich ten koste van de huidtemperatuur warmte aan de huid ont- leenen. Ook, en voor het voornaamste deel wordt warmte aan de huid onttrokken, door verdamping van het vocht, dat de fijne zweetkl'iertjes afscheiden, een ver damping, die des te sneJler gaat naarmate de ventilatie sterker is. Het transpireeren is dan ook grootendeels bedoeld als een de temperatuur van het lichaam rcgulecronde functie. Daarom koelt dc wind ons af en is de hitte onverdragelijk bij windstilte, de felle koude zelfs aangenaam buiten wind'of tocht. Daarom is de warmte beter te verdragen in droge dan in vochtige lucht want hoe droger de lucht, hoe sterker'de verdamping op de vochtige huid. In dè vliegmachine nu is de ventilatie altijd.iets reusachtigs, omdat het ding met de snelheid van een èxprestrein soms met het dubbele daarvan de lucht tege moet stormt. Men zal dus in dé yliegmachi- ne de temperatuur zooveel te sterker voé len en als men dan daarmede komt in luchtlagen waar de temperatuur onder het vriespunt ligt. zal men zich zoo koud voe len als bij vriezend weer in een orkaan. Daarom moest- men in den oorlog de vlie gers, die soms zeer hoog moesten vliegen, tegen bevriezing beschermen door enorm dikke kleeding en kunstmatig verwarmde handschoenen, laarzen, broeken en wat dies meer zfj. Natuurlijk zal het vliegen daarom des zomers veel aangenamer zijn dan des winters en op hoetc zomerdagen, a's het juist in de onderste lagen van de atmosfeer zoo buitengewoon warm kan zijn, zal een vliegtochtje ons heerlijk kun nen afkoelen. Geheel anders is dit hij b'allcploch- ten. Dan toch is er van wind geen sprake want de ballon volgt de luchtstroomen met precies hun eigen snelheid. In de mand van den ballon is het altijd windstil, en al leen bij eenïgscins sterke dalingen en rij zingen met een snelheid van hoogstens drie of vier meter per seconde, wat ge'ijk staat met zwakken wind voelt men dets van een lucht stroom. Het gevolg hiervan is, dat. zelfs zeer strenge vorst, zooïets a's bv. 20 graden Celsius onder nul, ongeveer de sterkste vorst, die Tver in ons land voorkomt, bijna niet gevoeld wordt, zooclat men zelfs mid den in den winter zich op groote hoogte in een luchtige bloeding behage'ijk warm kan gevoelen. Daarbij is echter een voor waarde to vervullen; de zon moet schijnen. Haar sterk verwarmde stralen compensee- ren het warmteverlies op de meest aange name wijze. In stofvrije, droge lucht, dus op grootere booste, twee of drie kilometers b.v. kan zelfs bij temperatuur ver onder het vriespunt de zonnestraling eenigszins hinderlijk warm zijn. Dat is weer een van die wonderlijke sen saties. die men alleen bij ballonvaren on dervindt en waarvan het rijk der wolken Zoo wel voorzien is. Wie nu mocht denken, dat het kleo'^ng- vraaastrk bij ballontochten dan ook 1 -1 eenvoudig is, vergist zich. De be en en en voeten, die in de n^ind en dus buiten den koesterenden zonneschijn blijven, hebben al spoedig van de koude la lijden, moeten dus wel voorzien ziin Het hoofd daarente gen moet weer goed tegen de zonnestra'ing beschut worden on bij nachtvaarten of tochten oiider of tusschen dc wolken ver langt het lichaam een warme kleed'ng. Wegens de soms zoo buitengewoon ster ke zonnestraling, die vooral vlak boven oen ges'oien wo'keridek zoo hevig kan zijn, i.'s het ballonvaren in den zomer wel eens wat warm en dat is dan ook een van de redenen, waarom men liever in de herfst maanden opstijgt. Hot leven in de lucht is een laven met geheel nieuwe sensaties. Een verplichte achtSiur-vdnkeisluiting. Zooals.men weet zijn er al geruimen tijd geledeh adressen aan den Raad gezonden, waarin door de Ver. van Winkelpersoneel stel gedaan tot invoering eener verplichte vroegde winkelsluiting; er werd in gespro ken van 7 uur in de week, 10 uur 's Zater dags. Naar aanleiding van deze adressen heeft het Raadslid do heer Heemskerk een voor stel gedaan tot invoering dezer verplichte 8 Uur winkelsluiting ('s Zaterdags zou dan het sluitingsuur op 11 uur .blijven gehand haafd). Dit voorstel is nu bij B. cn W. om prae advies. Gisterenavond vergaderde de R.-K. Win keliersver., onderafd. van De Hanze, on der voorzitterschap van den heer H. Pier rot ter bespreking dezer aangelegenheid. De opkomst was verre van talrijk. De gevoerde besprekingen hadden een zeer levendig karakter. Als tegenstander van vrijwillige acht uur sluiting toonde zich slechts één der aanwezigen een sigaren winkelier. Meerdere, die zelf om acht uur sloten, wilden niets weten van dwang in deze;' andere winkeliers wenschten zij vrij te laten. De voorstanders van een ver plichte acht uur sluiting beriepen er zich op, dat een vrijwillige onmogelijk kan worden gemaakt door den onwil van een enkele. Over de vraag: 11 of 10 uur sluiten op Zaterdag-avond kwam één voorij en één tegenstander van verplichte 10 uur sluiting aan het woord. De vergadering, die door een viertal Kath. Raadsleden werd bijgewoond, ein digde te ruim 11 uur. (Wij willen hier even opmerken, dat de Regeering overweegt de invoering eener Rijksregeling, eener wet betreffende de winkelsluiting. Voor het indienen van zulk een wet zal dan nauurlijk de onlangs opgerichte middenstandsraad worden ge hoord). Gemeentelijke Duurtbcommissie. Zooals de vorige week afgesproken was, vond gisteravond op het Raadhuis dc twee de samenkomst met de Leidsche Klompen winkeliers plaats. De voorzitter, de heer Iluges, werd op zijn verzoek weer geassisteerd door Mevr. Groeneveld en de heeren Nyhuis, Baart en van den Berg, terwijl de lieer Mr. van der Eist, ook lid van de D.C. als belangsel- lcnde de vergadering bewoonde. Laten wij direct vermelden, dat het resul taat van den avond geheel aan de verwach tingen heeft voldaan. Een zeer beduidende prijsverlaging is op komst. Aangezien meerdere handelaren thans klompen hadden meegebracht, die even goed zoo niet beter waren dan die van den leverancier van de D. C. terwijl de te be dingen prijzen dezelfde waren, is afgespro ken, dat op 1 December a.s. in de meeste klompenwinkels hier ter stede de goedge keurde modéllen (afkomstig van minstens 4 verschillende leveranciers, waarbij ook die van de D. C.) ter verkoop zullen wor den aangeboden. De prijzen zullen worden gefixeerd als volgt: Mansklompen bewerkt: f 1.10 p. p. Vrouwenklompen bewerkt: f 1.00 p. p. Drielingen, bewerkt: f 0.75 p. p. Halven be- werket: f 0.G9 p. p. De Duurte-Commissie zal t.z.t. zorgen voor publiciteit en voortdurende controle. Gemeentelijke Aankondigingen. Directe betastingen. De Burgemeester der Gemeente Leide breng*, ter algemeene kennis, dat aa der Ontvanger der Directe Beiastio gen is tea* hand gcstctd het kohier -in Pe-rsuneele belasting No. 13 van den diens 1919, executoir verklaard den 8 November j en herinnert voorts den belanghebbende aan hunne verplichting om den aansla op den bij de Wet bepaalden voet te vo doen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, den 12 November 1919. Naar wij vernemen, hebben thans ook de Besturen van de gèorganiseerde Groenten- verkoopera en van de Sigarenwinkeliers zich tot dé D.C. gewend, om besprekingen over prijsvaststelling te mogen houden. „Arti et Religion!", Gaarne verwijzen wij naar de in dit blad voorkomeinde advertentie, waarin de R. K. Gein. Zangvereemiging „Arti et Religionii" haar uitvoering op Vrijdag 21 Nov. aan kondigt. Reden te meer, daar deze uitvoe ring zal staan onder leiding van haar nieu wen directeur, den heer Aug. Smets, uit Den Haag. Elke lezer van de Katholieke Illustratie heeft reeds Zondag 1.1 kennis kunnen maken met zijn persoon, daar zijn foto voorkwam onder de vele muziek-k mi sten aars. De Katholieke Illustratie schrijft o.m.: Aug. Smets (geb. 12 Juni 1883 te Den Haag) studeerde aan het Kon. Conserva torium in zijn geboortestad voor p'ano, orgel, contrabas en pauk, muziekgeschie denis, contrapunt en verwierf in 1905 het einddiploma voor orgel, contrabas en pauk In 1904 werd (hij aamgeste'd a's organ:st der Schiefbaan-Hovius Stichting, in 1911 aan de kerk van de H H. Antonius en Lode- wijk cm vervuld sinds 1918 de functie van dirècteur-organst in de St Liduinakerk te Den Haag. In 1910 benoemde men hem tot directeur der R.K. Oratorium-vereeniging. aldaar terwijl ook de R K. Gem. Zangver eemiging ,,Arti et Religioni" te Leiden on der zijné leiding staat. Eeno verdere aanbeveling onzerzijds is is overbodig, moge dan de Katholieken van Leiden en Omstreken op 21 No vember a'len opgaan naar de Stads- GehoorzaaJ om te genieten van een kunst avond te gevem door Arti onder leiding van dezen bekwamen directeur. Zie verder de advertentie. Soicée van Groningen. Onze geachte stadgenoot heeft gisteren avond in de kleine zaal der Stadsgehoor zaal een pianoconcert gegeven. Dat zoo weinigen gekomen waren om den sympa thieker) leeraar te hooren is wel een won der, want niet alleen, dat menigeen heel veel aan hem verschuldigd is als solist is de heer v. Groningen een niet te miskennen kracht. In zijn jongere jaren is hij veel op getreden en nu dit niet meer zoo dikwijls' geschiedt, wijdt hij zich geheel aan zijn leerlingen. Toch heeft- hij nog heel kort ge leden met 't zelfde programma groot succes gehad te Laaren. Het hoofdnummer voor de pauze wat hij ons voorspeelde, was zeker® .geen kleinigheid. Een en twintig Variationenwerke für Klavier heeft Beet hoven geschreven. Zonder zijn oorspronke lijk plan uit het oog te verliezen, verwerkt hij zijn thema. Steeds weer gebruik makend van ieder détail zijn Beethovens toonscbeppingen vol rijken geest, hoewel zijn drie-en-dertag variaties op een wals vail Diabelli als motief niet voortdurend kunnen boeien; de compositie is te lang. Zij werden ons zóó voorgespeeld, dat menig jong pianist heel graag de levendigheid en energie van den heer v. Groningen zou wil len overnemen. Zijn voordracht is w&ar, eenvoudig en zonder eenigen opsmuk; zijn spel doet gezond aan. zijn muzikale memo rie faalt nooit. Chopin's meesterstuk, de so nate in bess-moll kwam mooi tot haar^ recht. Het eerste deel krachtig en kort" in haar vorm vol wil het scherzo met het zangrijk trio het derde deel met de be roemde marche funèbre, en het finale met zijn merkwaardig unisono in rechter- en linkerhand. Na de pauze bevatte het programma twee composities van Poolsche kunstenaars, n.l. de eerste der „Nouvelles Soirées de Vienne" door Ch. Tausig naar een valse caprice van Strausz, dan „Dans le desert", een compo sitie krachtig aan inzicht, geschreven door Padorewski, den tegenwoordige» president der Poolsche republiek. Ten slotte volgde 'n concert-paraphrase van Paul Pabst over Tschaikowsky's opera Eugène Onéguine", Veel meer te zeggen over de prestaties van onzen stadgenoot is overbodig. Hij kent Beethoven veel afwisseling in de zoete Chopin-melodieën gaf hij ons. Alleen de te genstelling tusschen scherzo en trio had misschien iets méér geprononceerd kunnen wezen. Groote kracht wéét hij te ontwikke lenmen geniet den ganschen avond van zijn rythme, en de moeilijkheden die de verschillende nummers met zich brachten de mecsten zijn door klavierviriuozen ge componeerd werden zóó glad overwon nen, dat de heer v. Groningen (al is hij op meer gevorderden leeftijd) zich gerust kan meten met do jongere pianisten van tegen woordig. Veel mooie bloemen mocht hij in ontvangst, nemen en met hartelijk applaus dankten de weinige aanwezigen den solist van dezen avond. J. K. R.-K. Militairen Vereeniging. Zondag, 18 November a.s. is het weder feest in oio Roomsch Katholieke Afilitaircn Vereeniging alhier. Op d'icn dag zullen een 75-tal militairen, waaronder lien, die de vorige maand zijn ingelijfd, hun plechtige opdracht doen als lid dier vereenigiing. 's Morgens om 7V& uur is er een H. Mis met Algemeene Communie en 's avonds om 6 uur een plechtig lof, waaronder door den Aalmoezenier der I Divisie, den Wei- Eerwaarden Heer J. J. J. Noordman, eene predicatie «al worden gehouden en wam na de plechtige opdracht der nieuwe led plaats 'heeft. Het overige gedeelte van d dag wordlt besteed aan feestelijkheden het V ere en i gfing-sg eb o u w op de Korte Alan waaronder wedstrijden in electriscl schen, sjoelbak, schieten en dergc'ijki terwijl de avond, na het Lof, gewijd aan voordrachten enz door het weibeken gezelschap Van Leeuwen en Helman. Voor hen, dée belangstellen in het w der R.-K. Militairen Vereeniging, best gelegenheid a s. Zondag* tusschen 12 en uur een bezoek te brengen aan het gebod alwaar men vrijen toegang heeft tot verschillende wedstrijden en spelen en zelfs gelegenheid bestaat daaraan deel nemen. Vanmiddag om half drie is de Raad vs Arbeid officieel geopend met een rede den voorzitter, den heer Goslinga. De b genieester van Leiden hield hierna rede, waarna een ambtenaar het woo voerde. Hierna bezichtigden de talrijke noodigden het'gebouw. Wij zullen morg uitvoeriger van de plechtigheid meld maken. Wij herinneren aan de bijeenkomst va den Vrouwenbond met declamatie hedenavond te 8 uur in De Burcht. Vóór eenige weken is geopend een soci teit van den Kath. Kring, waarvoor pachter van de Burcht, de heer A. Backt de zaal van het café disponibel stelde Woensdag- en Zaterdagavond en Zondj middag. De heer Backer verzoekt on6 er te wijzen, dat in den vervolge deze za weer op allo tijden disponibel is voor bez< kers en vereenigingen. De sociëteit is n.l. na een kort best! opgeheven. Als dit een gevolg is van feit, dat de kath. hun ontspanning zoek in huiselijken kring, en niet buiten, dan dit verloop van zaken geenszins te betre ren. Vele leden hadden echter zoo de- ons het bestuur mede aandrang uit oefend tot oprichting van een sociëteit. MAANDAG, Leiden, Vergaderii Missicclub „St.. Ignatius'' uur, in 't Pancratms Patrpha Laatste Berichten. „De Zaan" gc-zonken. Het Nederlanrïséhe stoomschip „Zaan van de maatschappij Houtvaart te Rolt! dam, dat Zaterdag uit den Nieuwen Wal weg met levensmiddelen naar Rcval is trokken, is Zondagmiddag halfzeven 25 Oost van het lichtschip Terschelling het voorschip op een mijn geloopen en w< later door een tweede mijn getroffen, schip zonk snel met den kop in de diep Het volk ging in de reddingboot. Dopr hooge zeeën, tijdens een heVigen sneeu storm en felle vorst, sloeg de reddingbo om, en 2 2 man: 20 man van de bems ning van de „Zaan" en 2 passagiers (i van deze was de heer Van Vijven uit Sch dam) kwamen in de golven o Vier man, die nog aan boord waren, to de reddingboot werd gestreken, redde» zi in de mandenboot. Zij hebben 4G uur gedreven en hun voeten zijn bevroren, termiddag 4 uur zijn zij opgenomen do het Zweedsclie bergingsvaartuig „Hermfl 25 mijl N.N.O. van het Haakslichtschip. „Hermes" zette koers naar den Nieuw Waterweg en is vannacht halftwee te Ho van Holland aangekomen. De vier geredden zijn: J. Beek, trc C. de Wijs, 1ste machinist; L. Koftijzer,] machinist, alle drie uit Botterdam, en Mier, 2de stuurman, van Terschelling. Academienieuws. LEIDEN. Met gunstigen uitslag afgolf het CandidaatSréxamen in de wijs- en tuurkunde door den WelEerw. Pater C. Minderop S.J. (van ^Katwijk a.d. Rij" ALPHEN a. d. RiiiN. Feestavond van het Sint Pancratt Patronaat. Velen waren, niettegenstaa de het ongunstige weder, Maandagavfl opgegaan naar de Sint Josephzaa'l, onil" belangstelling te toonen op het feest, d den leden van het Sint Pancratius-Palro naat dien avond, dank zij de goede zorg van den WelEerw. Directeur en de Pa" naat-commissie, was bereid. De W.Eerw. Heer Directeur opende dö avond met een welkomstwoord aan eerw. HH. geestelijken, de heeren der co missie en verdere aanwezigen cn v. rkiaaj met welgemeende vreugde dezen »;e: te kunnen openen, omdat spr. terugzag het vorig jaar toen er slechts 25 jong' op het Patronaat waren en thans het f tronaat reeds 54 leden telt, wat aanleid' geeft voor spr. om zijn vreugde te ui" te meer omdat de ouders steeds beter nut van het patronaat gaan ineieri. HiÖ werd door den Eerw. Directeur den a* wezige voorgesteld den heer Proper uit

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2