Sfefir fietsende passeerde, een zilveren tasch, waarin zich, behalve een zilveren beursje #n een bedrag van f 850 nog tal van voor werpen van waarde bevonden. Staking wegens de koude. Alle siga renmakers, werkzaam in de fabriek der firma Buurman en Co. te Nijmegen, heb ben gisteren den arbeid neergelegd, wegens onvoldoende verwarming van de werk plaats, waardoor zij niet in staat, zijn, de productie zoo hoog op te voeren, dat zij een behoorlijk weekloon kunnen maken. De firma erkent dat 't lokaal slecht verwarmd is, doch beweert onmachtig te zijn wegens te weinig baar toegewezen zwaarte brand stof om den ketel der cêntrale verwarming voldoende te stoken. De arbeiders-zeggen, dat in de werkplaats gewone kachels ge stookt kunnen worden. Een dolle auto-rit. Op het stations emplacement te Hoensbroek stond een kar en paard onbeheerd. Een auto, die in dolle vaart kwam aanrijden, deed het paard schichtig worden en het maakte een wen ding. De auto kon nog juist uitwijken, doch reed een pijler van een warande omver, waardoor deze laatste instortte. De auto reed gewoon door. Dc rijders werden ecni- gen tijd later echter door de marechaussee gearresteerd. Zij warn uit Hoorn afkom stig. Spoorwegongeluk. Gistermorgen, bij het passceren van een spoorwegovergang tusschen Roermond en Maasbracht, werd een mei twee paarden bespannen verhuis wagen door een goederentrein ingereden, met het gevolg, dat de voerman en een der paarden gedood werden. De Neder), mctorschoener Thalatta I" vergaan. Volgens gisteren ontvangen be richt is de Nederlandeche rnotorschoener „Thalatta I" op reis van Londen naar VVi- borg, in de Noordzee vergaan. Vermoedelijk Is het schip op een mijn geloopen.' De opvarenden zijn te Cuxhnven geland. (De Thalatta I" was 358 bruto en 261 netto tons groot, in 1917 bij Gebr. G. en .1. Bodewes te Martenshoek gebouwd en be hoorde aan mr. W. M. Kolff te Amsterdam. Do nveerd op korporaal Vos. Men meldt aan ,.Vaz Dias" uit Winschoten, dat de aangehoudene Albert Smit, die bekend heeft medeplichtig te zijn aan den moord op kor poraal Vos, vroeger te Bellingwolde als een oppassende jonge man bekend stond. De oorlog kwam echter en daarmede de smok kelhandel en als gevolg daarvan de verru wing der zeden in de grensgemeenten. S. werd een smokkelaar, kwam van kwaad tot erger, pleegde met anderen een inbraak, werd door de rechtbank te Winschoten des wege veroordeeld en nam de vlucht om zich in de bosschen van Ede, waar hij als mili- tai. gelegen had en dus bekend was, te verbergen. Ahveer eer. moord. Men meldt uit Maastricht d.d. 5 Nov.: Hedenmorgen om uur vond de postbode van St. Piëter. nadat hij de deur gesloten had gevonden en aan de achterzijde het huis was binnen gegaan, het ontkleede lijk van den 81-jari- gen M. v. Boekei, die aan den Kanaaldijk in de kom van het dorpje een winkeltje heeft, in de bedstede liggen, met gapende wonden aan het hoofd. Êen bebloed Kusseu lag daarover 'heen. Geldswaarden wer^n in het hu'is niet gevonden, hoewel de man er nog al warmpjes inzat. Men vermoedt dat een paar Belgen, die de laatste weken nog al dikwijls bij hem aan huis kwamen, niet vreemd zijn aan den moord. STADSNIEUWS. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECH7K00RENDEN. De tentoonstelling. Te halfvier gistermiddag werd de ten toonstelling van bovengenoemde vereeni- ging in de foyer der Stadsgehoorzaal ge opend met een inbeddend woord van prof. dr. P. Th. L Kan, voorzitter van het co mité voor Leiden. Spr. brengt dank aan de velen, die heb ben medegewerkt om van deze tentoonstel ling te maken wat zij is en op de aller eerste plaats aan mej. Tine Marcus, de ziel van de tentoonstelling, die reeds vele tentoonstel!ingon in 'het land heeft georga niseerd. Van haar ging het denkbeeld uit niet alleen dc dooven te helpen, doch ook den niet-dooven aan te toonen, hoe ee-rst- genoemden kunnen geholpen worden. Dat deze tentoonstelling slagen zal is on twijfelbaar zeker; dat bewee-s reeds de be langstelling gisteravond voor het Beetho ven-concert. Een groot deel van dit welslagen dankt het comité aan het gemeentebestuur voor zijn bereid willigheid in deze ten opzichte van de vereeniging. Vooral den burgemees ter jhr. dr. mr. de Gijselaar brengt hij hiervoor dank. die mede door zijn tegen woordigheid blijk geeft belangstelling te toonen in het werk der vereenigaing. Even eens dankt spr. den wethouder van On derwijs, mr. v. rl. Lip, voor zijn aanwezig heid, den wensdh uitend, dat ook dit deel ,van 't onderwijs in Leiden steeds met zorg Ënoge behartigd blijven. Na een dankwoord aan den Reclor-mag- ïMficus der universiteit spreekt de voorzit ter den wenscih uit, dat deze tentoonstel ling er toe moge bijdragen het droeve lot yan dooven en hardhoorenden ie verzach ten. Ook den dames, die gedurende de ten toonstel ingsdagen geheel belange'oos haar medewerking hebben toegezegd, brengt spr. Öank. Hierna sprak prof. Kan een woord van 'opwekking en gaf in korte trekken weer fcpai de vereenigiing in betrekkelijk korten tijd tot stand heeft gebracht. Spr. echetet den oorsprong van don hond Van elechthoorenden, opgericht door den heer J. J. Ott Bultman. Veel, zeer veel Iwerk moest er door de vereeniging worden Verricht, vooral ook om de belangstelling Van de dooven tzelf op te wekken. In Lunteren werd 5 jaar geleden ge sticht ,,Ons Landhuis", lust- rust- en her stellingsoord voor de dooven, waaraan bin nen korten tijd een kweekelrij werd vëtbön- den. Ten huïlze van mej. Tine Marcus te Soest werd een centraal magazijn van instru menten ingericht, de bestrijding van het grootste gevaar voor dooven: ,.dc kwak zalverij1' werd met kracht ter hand geno men en veel meer nog werd voor' den doove tot stand gebracht. De tijd, dat de vereeniging op haar lau weren kan gaan rusten »ïs echter nog lang niet aangebroken, wijl belangrijke en vele vraagstukken nog op het programma staan Daarom wekt spr. allen op lid te worden der vereeniging. Vervolgens verkreeg de ondervoorzitter van den bond de heer Van Nauta Lemckes het woord en bracht een woord van dank aan allen voor de modewerking, in het bijzonder aan prof. Kan, diie de vereeni ging met raad en daad steeds ter zijde heeft gestaan. Spr. zegt, dat wanneer alle goedhoorenden zich het lot der »a"iJhoo- renden aantrokkken als prof. Kan dit doc-t, het leed van de dooven zeer zeker veel minder groot zou zijn. Daarom dankt 'hij Prof. Kan namens de vereeniging en het hoofdbestuur voor al wat hij deed in het belang der vereeniging en speciaal ook voor den Beethovenavond. Ten slotte huldigt spr. mej. Tine Marcus die iedereen tegenwoordig alleen kent als ,,de moeder der dooven" en bracht haar een welkome bloemenhulde. Hierna speelde hot strijkorkest het Wil helmus van Nassouwe, waarna de tentoon stelling werd bezichtigd. Op onze wandeling langs de vele uitge stalde tafels werden we welwillend rondge leid door mej. Tine Marcus, die als ter zake kundig, ons op juiste en aangename 'yijze het, een en ander verklaarde. ITet eerst namen we in oogenschouw rle kostbare collectie van gohoorinstrurnenten uit het Centraal-Museum van mej. Tine MaTcus. De diverse instrumenten zijn in verschil lenden groepen verdeeld al naar gelang de sterkte in het toestel. Van de eenvoudigste tot de kostbaarste instrumenten namen we in oogenschouw, terwijl we opmerkten lioe ook de dwaze ijdolheid der menschep wordt ontzien. Voor hen of haar die niet willen weten, dat zij hardhoorend zijn, heeft de mechanicus instrumenten vervaar digd in dooven-étui's, in zaktoestellcn, als waaier, etc. Ook de verschillende moei'ijkheden bij het gebruiken der toestellen zijn ondervan gen» We zagen o m. booms met oorveren, booms met hoofdbengels, trompetvormige hoorntjes, die aan het oor bevestigd kun nen worden, hoorns met draaibare oor stukken, tafe-Uoeslellen met nikkelen voet en paardenharen toevoerslang, hoortoe- stellen in tasehvorm met draagriem en hoofdbeugel, enz. Hoe grooler de hoorn, hoe vollediger klank. De scherpe klank bij metalen hoorns wordt ondervangen door het zachte geluid van ebonieten hoorns. Mej. Tine Marcus bracht ons vervolgens bij de gruwelkast der kwakzalverij, die ons een menigte grooterc en kleinere instru menten liet ziien, dio de kwakzalvers ge bruiken, om, speeuleercnd op de ijdelheid der mensdien, door waardolooze instru menten of geneesmiddel en hun dooven me deburgers geld uit de zak te kloppen. Zij toonde ons advertenties uit verschillende bladen, dfie dergelijke kwakzalversmidde len aanbevelen, en waartegen de vereeni ging met alle kracht strijd voert. Ook vele elektrische apparó%£Lzijn voor radig. Dezer werking is echter niet altijd onschuldig en zij worden dan ook niet on voorwaardelijk aanbevolen, daar zij voor het zintuig en de zenuwen schadelijk kun nen rijn. Vervolgens kwamen we aan de propa- gandataiel, die een massa lectuur biedt, zooveel, als we ons nauwelijks konden voorstellen, dat bestond op dat gebied. Uit de diverse lectuur vernamen we, dat de vereeniging behalve het reeds genoemde landhuis, reeds twee scholen heeft tot stand gebracht te Amsterdam en Den Haag waarvan laatstgenoemde door de gemeente werd overgenomen. We hoorden, hoe de vereeniging haar arbeidsbemiddeling aan biedt, lip-lees-cursussen organiseert, een kvveekerii heeft aangelegd en het nuttige met het aangename vereendgt door fiets clubhen, reisclubben, gezellige bijeenkom sten. enz. We zagen m. nog de portretten van drie bekende doove componisten, n.l. L. v. Beethoven (17791827), Robert Franz (18151892) en Fr. Sincfana (1824—188-1). Ten slotte kwamen we aan dc school voor slech tb oo ren denop een aparte tafel tentoongesteld, waarbij een onderwijzeres der Haagschc sohool ons de géwenschte inlichtingen verschafte. Opgericht door de vereeniging in 1914 werd deze school in Jan. 1919 overgeno men door de gemeente en telt nu 7 klassen, waarvan één voorbereidende. Deze school wordt bezocht door: kinderen die door bun doofheid in de gewone -school achterblijven; kinderen, die totaal doof zijn gewoiden; met-sprekende kinderen, die echter zulke gehoorvesten blijken te bezit ten, dat de spraak hoofdzakelijk door het gehoor kan worden aangeleerd; hoorstom- men. Zeer jonge kinderen worden in dc voor bereidende klasse opgenomen. Zoo noodig kunnen de leerlingen tot hun 16e jaar de school blijven bezoeken. Het schoolgéld wordt berekend naarge lang de ouders kunnen betalen. Aan ge heel onvermogenden wordt kosteloos on derwijs, voeding en kleeding verstrekt. Hoofddoel is het on dei-wijs zoo in te rich ten, dat de kinderen in hun latere leven zoo weinig mogelijk door hun doofheid zullen achtergesteld worden. Onderwezen wordt in alle vakken der gewone lagere school, behalve liet zingen, terwijl tevens de geteger.h.'id besiaet hoof delijk onderwijs te genieten in de vakken voor het M.U.L. Daarenboven nemen alle kinderen deel aan het afrien van den mond; de gehoor- oefeningen; het spreekonderwijs en 'den handenarbeid. Ook hier zagen wc de miiddélen, die wor den aangewend den kinderen het onder wijs te leeren. We bewonderen de techniek, die zulke instrumenten wist te vervaardi gen, maar ook het geduld van onderwij zers en onderwijzeressendie zich het lot der dooven dermate hebben aangetrokken om hun onderricht te geven. Uit die school ontstond: De vereeniging Steun aan het doove kind, die beoogt de belangen van het doove kind in den ru-im- sten zin te behartigen. Zij tracht dit doel to bereiken door ver schillende middelen, als hulp aan niet- Haagsche kinderen «om de gemeenteijke school in Den Haag te bezoeken, de leer lingen bij 'het veriaion dier school te hel pen aan een betrekking en verder door het oprichten van avondcursussen voor aan- vuHingsonderwijs en liple-zen. Nog meer geeft de tentoonstelling te aan schouwen. We willen echter besluiten met onze wanne sympathie uit te spreken voor het doel en het werk der vereeniging, ho pend dat deze zoo nuttige en noodige ar beid moge gesteund worden door velen, die zich het lot der arme> dooven aan trekken. Uit de ömqevinq. ALKEJVIADE. Rectificatie. Niet te Zeven hoven maar te Zeven b r g e n is de lieer L. van Wichen benoemd. BBScRftBVEH. Nachiveiiëghcidsdïenst. Vrijdagavond a.s wordt in het hoted v. Haaften een ver gadering gehouden van personen die in beginsel zich hebben bereid verklaard lid te worden. Ia deze vergadering -zullen ver dere besluiten worden genomen. Gemeenteraad. x (Vervolg.) Na heropening komt de artikelgewijze behandeling aan de orde. Bij post presentiegeld door B. en W. voorgesteld op f 165, stelt de heer Heus- dens voor dit te houden als vroeger op f 55. Als motief voert spr. aan, dat de heer v. Dijk heeft gezegd, dat de gemeente veel geld noodig lieeft en namens spr. dat de Raad dit bedrag ad. f 110 wel kan mis sen. De heer v. Dijk stelt voor het presen tiegeld te stellen voor ieder op f 3 per zit ting. Na ampele besproking wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Bij jaarwedde ambtenaren stelt de heer v. Dijk voor aan de ambtenaren Bergman en Dinkgreve 4 éénjaarlijksche veiboogin- gen te -verstrekken van f 100. P. en W. stellen voor 4 tweejaavlijksche van f 50. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Bij post bezoldiging veldwachter-s komt een adres van deze in behandeling om de regeling te maken als bij de Rijksveld wachters. De heer Ciauhuis stelt voor de aanvdngsalarissen te stellen «cp i 110C in plaats vaip f 1000. De heer Beijen merkt op, dat dit een punt van bespreking heeft uit- g:omaakt bij de finantieele ccr/missie. Daar de politie vrij moet staan, moéten de bijbaantjes vervallen ten koste van hoo- gere bezoldiging. De salarissen worden dan als volgt: Vis f 1400, v. d. Hoeven f 1250 en Tempelman f 1100, benevens f 100 voor kleeding, terwijl o.lle bijbaantjes vervallen. De heer v. Dijk acht de be staande vetrhoogingen als 2 ecn-ja-arlijksch en 6 twee-jaarlijksche van f 50 te lang en wil, onder verwijzing naar andere cato- goriën ambtenaren, hét maximum binnen 6 jaar daargesteld zien. Benevens stelt spr. voor verstrekking van f 25 voor poli- tiedïploma zonder en f 50 met aanteeke- ning. Verder houdt spr. een langdurig,- (langdradig) betoog betreffende onder het corps voorkomende ongeregeldheden -en stelt vervolgens' voor het aanvangsalarIs op f 1100, het. maximum op 15 a f 1600 te brengen, voorts het corps uit te breiden door aanstelling van een chef-veldwachter alsmede den nacfïtwacht in het corps op te nemen en dan tot instelling van nacht dienst te besluiten. Wethouder Batelaan bespreekt het voor en tegen der diverse voorstellen en concludeert dat van invoe ring van nachtdienst nimmer iets zal ko men terwijl spr. op verschillende gronden voorstelt het aanvangsalar is op 1000 gld. te houden. De heer Veerman kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen doch steunt tevens het voorstel v. Dijk tot het toekennen van een premie. Spr. houdt ver volgens eveneens een breedvoerig betoog. Resumeer :nde stelt spr. voor het aanvang- salaris te houden op-f 1000, voor politie- dipioma resp. 50 en 25 gld. uit te trekken. Vervolgens een uitkeering op te nemen voor kindergeld benevens de huishuur, welke voor de jongste agent, wonende in een huis van de gemeente, thans f 2.50 be- draagd te brengen 'óp f 1.50. Deze voorstel len worden gesteund .door den heer Stap per. Wethouder v. d .Marei houdt rich aan de regeling zooals door B. en W. voorge stel t doch neemt het voorstel v. d. heer v. Dijk inzake het toekennen van ee.n premie over; tevens wouden bij .vaststelling van het salaris de dienstjaren in andere ge meenten doorgebracht medegefeld. De heer v. Dijk me?-kt op, d'at bij aanneming van het voorstel Veerman weer dezelfde wrij ving het corps ontstaat. Of er veel of weinig kinderen zijndoet voor spr. niets ter -zake. (Ee- hartiging van belangen der arbeiders!! Corr.) Het voorstel Clanshuis (overgeno men door de finantieele Com.) wordt aan genomen met 6 tegen 5 stommen, die van de heeren Rutïng, P. Batelaan. B. Bate laan v. d. Marei en Veerman. Het voorstel v. Dijk, premie.niitkeering, wordt zonder hoofdei, stemming aangenomen. Het voor stel v. Dijk, het maximum to stellen na 6 jaar, wordt verworpen met 9 tegen 2 stemmen die van de heoron v. Dijk en Heusdens. Het voorstel v. Dijk, aanstel ling van een chef-veldwachter, wordt niet gesteund en komt derhalve niet in behan deling. De heer Veerman trekt zijn voor stellen. n.l. betreffende kindergeld en huis huur in. Bij post kleeding en uitrusting acht de heer Stapper de vergoeding ad. f 25 voor rijwielonderhoud van den bode v. d. Kieft te laag en stelt voor dit te (brengen op f 40. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen,. Bij post nachtwacht komt in behandeling het voorstel van den heer v. Dijk om den nachtwacht in het corps op te nemen en diens bijbaantjes af te schaffen. De voorzititel stelt voor dit voorstel te renvoyeeren naar B. en W. om advies. Na eenige bespreking wordt dit voorstel aangenomen. De vergadering wordt hierop geschorst tot 2 uur. Na heropening komt hoofdstuk II aan de orde. De heer B. Batelaan stelt bij post brandweer voor, 'liet salaris van den spuit- verzorger te brengen van f'50 op f 75, en geeft in overweging spoedig tot aankoop van nieuwe slangen en tot bijplaatsen van brandkranen over to gaan. De voorzitter merkt op, dat de brandslangen direct moe ten worden aangeschaft welke kosten uit den dienst 1919 moeten worden bestreden. Van de apperbra.ndmecster heeft spr. een lijst ontvangen der bij de plaatsen stand pijpen. Het voorstel tot salarisverhoog-ing van den spuitbezorger wordt aangenomen. Post f 890 voor water, te betalen aan de waterleiding voor leverantie van water bij mogelijke brand, acht de heer v. Dijk te hoog. Spr. stelt voor, deze post te schrap pen. Na breedvoerige bespreking wordt deze post onveranderd vastgesteld. Post f 200tot bestrijding van epidemische ziekten acht de heer v. Dijk te laag, zoodat bij hooger bedrag wet -meer succes kan worden opgetreden. De voorzitter merkt op, dat do gemeente hierin geen slecht figuur maakt, waarvan spr. cijfers kan overleggen. Onveranderd wordt deze post vastgesteld. Bij post f 500 voor keuring en herkeuring van slachtvee brengt de heer v. Dijk ter sprake het oprichten van een slachtplaats. De voorz. merkt op, dat groote plannen bestaan hebben om een abatoir op te richten, deze rijn echter later afgestuit. De zaak kan nogmaa's bij B. en W. wor den ter sprake gebracht. Bij post f 5000 voor wegen en voetpaden, waaronder ook zijn begrepen de salarissen van Boergijn en Burggraaf, informeert de heer "Mouris naar het achtereind van de Meijeweg en vraagt of de-bestrating van dit gedeelte ook hieronder is begrepen. De voorzitter merkt op. dat hierbij wel is in begrepen het onderhoud van het voorste gedeelte van dien weg, met de bewoners van het achtergedeelte is destijds geen contract gesleten, omdat verschillende eigenaren hiertoe niet beretd waven. Wan neer de Raad wenscht, dat dit gedeelte wordt doorgelegd, dan kan hiernaar wor den onderzocht. De heer v. d. Marei is de meening toegedaan, dat sinds 1 Januari 1919 de weg is overgegaan aan het polder bestuur. Spr. wenscht dat di-t bestuur dan met een uitgewerkt plan komt; men zal dan niet. op onwil van eenigen stuiten. De heer B. Batelaan noemt het een eigen aardig geval, dat de wegen, waarvan het onderhoud door verschillende eigenaren veel te wenschen overliet, zijn overgedra gen aan het polderbestuur. Spr. acht het daarom ook zaak van dit bestuur, zich tot den Raad te wenden met, een verzoek. en niet de Raad of B. en W. tol het bestuur. Het voorstel deze zaak in handen te stel len van B en W. wordt aangenomen-met 8 tegen 3 stemmen, die van de beide wet houders rm den heer B. Batelaan. Door B en W wordt voorgesteld het salaris der beide werklieden te brengen op f 21 en van Bhileven op f 19. De heer v. Dijk stelt voor den beiden eersten te geven, hetgeen zij in een adres vragen, n.l. f 23. De lieer Veerman gaat met het voor stel van B. en W. accoord. .Wanneer de tijden nog blijven, zooals ze nu zijn, wenscht spr. hierin Ie voorzien door bei- geven van toeslagen Het voorstel v. Dijk komt niet in behandeling, terwijl het voor stel van B. en W wordt aangenomen. Bij post krankzinnigenverpegiug komt een adres in behandeling van de familie Schouten en v. Dorp, waarin wordt ver zocht het bedrag tot verpleging van Th. Schouten, gewoond brblon.de te Ede, met f 100 te verhocgen. Goedgekeurd. Bij post vefzekering van gemeentegebou- fcren enz. merkt de heer B. Batelaan öp, dat dit te laag is, vooral wat betreft de verrekening van den toren. B. en W. zul len een en ander overwegen. Vervolgens komt aan de orde een adres van do Vereeniging tot bestrijding der tu berculose, houdende verzoek een subsidie voor 1920 toe te staan, groot f 400. B. en W. -advisceren zulks toe te staan op de post ziekenverpleging. Aangenomen. Op een adres der Ned. Volkszar-gbond om een subsidie groot f 100 wordt afwij zend beschikt. Hierna komt aan de orde: begrooting in komsten. Bij de post marktgelden bespreekt de heer B. Batelaan de wensehelijkheid om met andere plaatsen te bespreken de marktgelden te verlioogen tot 25 ct.s De voorzitter zegt reeds geiriformeei'd to heb ben te Woerden, waar men er ook niet af- keerig van was, doch hij wil eerst advies afwachten van de Kamer van Koophandel. De heer Claushuis stelt voor toch te heslui ten en vindt het kleingeestig om eerst naar Woerden te schrijven. Spr. verwacht dat de boeren die 15 cis. toch wel zullen beta len. Het voorstel van dei', voorz., eerst na der antwoord af te wachten, wordt aange nomen. Bij post hoofdei, omslag f 80,000 komt tevens in behandeling het adres van den R. K. Volksbond om het bedrag van aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud ie hoogen. De heer v. Dijk meent, dat de af trek welke thans f 500 bedraagt, veel te laag is. Voorts vindt spr. dat de progressie zoo verbazend gaat vliegen en reeds bij f 4000 eindigt. Spr. stelt ten slotte voor af ïe trekken eer som yan 800 voor noöcl- eakelijk levensonderhoud en den kinder aftrek fe regelen naar de Rijksinkomsten- belasting. B. en W. ineenen der< aftrék voor géhmvden op f 650 te moeten bréngen en voor ongeliuwden of in wonenden te moe ten houden op f IV.- voorz. merkt op, dat bij aanneinin. voorstel van Dijk een bedrag onbelastbaar zou worden. De heer Veerman wenscht even te con- - stateeren, dat de Raad in 1918 geen con servatieve neigingen heeft getoond, doch wel democratische, want er werd een groo te stap gedaan in de goede richting. Het begrip conservatief is zeer relatief, wan neer men Wijnkoop hoort is er geen partij zoo conservatief als de partij van TróeL- stra. Spr- behandelt vervolgens den aft-rék zooals voorgesteld en steunt het voorstel van B. en W. Spr. wenscht echter voor liet eerste kind een bedrag van f 100 af te trekken en voor ieder cTer volgende f 50, De heer P Batelaan wijst erop dat de heer v. Dijk aanmerkingen maakt dat do pro gressie op f 4000 eindigt,- doch daardoor toont, de verordeniing niet te begrijpen. Door beide wetöiouders wordt vervolgens nog een breedvoerig betoog gehouden en in cijfers aangetoond dat de wetgeving geen verdere progressie toelaat dan reeds is vastgelegd, en de aftrek niet hooger kan gesteld worden. De heer v. Dijk tracht een en ander te weerleggen, doch blijkt, van de progressieve regeling zeer weinig af te weten (een Raadslid dat niet begrijpt waar over hij spreekt!! Corr.) he/tgeen wethouder Batelaan de opmerking ontlokt, het niet te kunnen helpen, wanneer v. Dijk de zaak niet kan vatten. Het voorstel v. Dijk in stemming gebracht, wordt verworpen met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren van Dijk en Heusdens. Het voorstel van B en W. wordt aangenomen. Hoi voorstel Veer man, aftrek voor 1 kind f 100, voor meer dere f 50. wordt eveneens aangenomen, met 8 tegeh 3 stemmen, die van de heeren Rating en de beide wethouders. De begrooting, sluitende in ontvangsten f 119.176, buitengewone dito f 104 039 totaal f 223215.62*: iin u'tgaven f 119 176, buitengewone dito f 103 420, totaal f 222.595 dus rapt een geraamd saldo van f 619.62»} wordt hierop aangenomen. Gontrole. Naar wij vernemen hebben Maandagmorgen een groot aantal contro leurs een inval gedaan bij verschillende landbouwers, teneinde overtredingen op te sporen van 'het kaasverbod. Bij eenige landbouwers werd de pas gemaakte kaas in bêsteg genomen en op het gemeentehuis gedeponeerd. Personalia. Bij resolutie van den mi nister van Koloniën is A. Breek land alhier ter beschikking gesteld va.n den gouver neur-generaal van Ned.-Indaë om te wor den aangesteld tot administratief ambte naar voor de bezittingen buiten Java en Madoera. KATWIJK. Gemeenteraad. Donderdagavond te 7.15 uur komt de-raad in spoedvergadering bijeen. K.E1MUIDEN. Ongeval. Gisteren kwam N. S. hij het rietladen op de motorschuit van den teer W. B. zoodanig te vallen, dat nadat hij met groote moeite huiswaarts gegaan was, geneeskundige hulp moest worden inge roepen. TER-AAR. Militie. De uitslag der alhier gehou den loting voor de nationale nilitie is als volgt. 1. H. van Veen, 2. S. Valk, 3. P J. Verboom, 4. E. J. de Bruijn, 5. 3. van Straaten, 6. G. Verlaan, 7. T. J. F. 3. Ivroft, 8. M. Koopman, 9. J. v. d. Zwaan, 10. W. Rietveld, 11. N. Mulder, 12. M. Lek, 13. A, Vis, 14. J. C. van Rossenbgirg, 15. Th. G. v. d. Hoorn, 16. G. van Eijlt, 17. P. Olto, 18. W. F. Rijnisburger, 19. C. v. Lammeren Het aantal lotelungen ter inlijving be stemd bedraagt voor deze gemeente U. WASSENAAR. R.-K. Volksband. Deze bond vergader de gisterenavond in de bovenzaal van het Patronaat. Tegenwoordig o.a. de Geeste lijke Adviseur de W.E.W. Heer Postma. Na opening door den voorzitter met den Chvis- telijken groet werden de notulen voorgele zen en goedgekeurd. Aan de orde is eene bespreking omtrent de oprichting eener Barbaravereeniging. Namens de commissie, die deze zaak zou voorbereiden, deelt de heer Schoorl mede dat er geconfereerd is met Lisse en Voorschoten. Echter spijt het de commissie te moeten mededeelen dat de oprichting en instand houding van zoo'n vereeniging voor den Volksbond alleen op al te hooge kosten zoa komen te staan. Ook was nog geconfereerd met den voor zitter der afdeeling Wassenaar der K. S. A, Deze was van gevoelen dat eene Barbara vereeniging niet alleen van den R.-K. Voksbond. doch van geheel Wassenaar moest uitgaan en dat hij tot medewerking hiertoe gaarne bereid zou zijn. De voorzitter dankte voor de gegeven in lichtingen^ hoopte dat dc Commissie actief zou blijven en nadere plannen te gelege ner tijd zou overleggen. Op voorstel van het bestuur werd met al gemeene stemmen besloten de contributie der leden van vakvereenigingen met 2 cent per week te verhoogen. Er werd wel een weinig tegen gesputterd (zooals men dat hier noemt) doch allen waren ten slotte van gevoelen dat. hier het spreekwoord geldt: „Wat niet duur is, deugt niet." Om de kas te stijven werd ook besloten zooveel mogelijk donateurs en donatrices te werven. De voorzititer deelde nog mei! :-. 1 de be stelde aardappelen eiken dag kiü.-nen ver wacht worden. Ook werd nog besloten pen adres te rich ten aan den gemeenteraad om den aftrek voor noodzaketijk levensonderhoud te ver hoogen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met gebed. src M

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2