Ingezonden Stukken. tRvongen wordt oen nTcuw'c sdhoöl to srióhi ton van 3 lokalen met leermiddelen enz. Spi. ocht-het daarom van belang dat thans, 25 pet. in de kosten wordt verstrekt. De hoer v. Dijk wil erop wijzen, dat liet onder wijs, zoowel het christ. als het openbaar, moet opdoeken, en men een vrije school moet stichten. Spr. vertrouwt dat ook de rechtsehe partijen voor 'het voorstel van B. en. W. zullen stemmen. Dq lieer Beijen acht een breed principieel debat overbodig doch wijst op liet gesprokene door den voorzitter, en constateert-, dat dc vraag der ouders ook in het belang der gemeente is. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen met 10 -tegen 1 stem. van den heer Veerman. Een adres van den Bond van gemeente ambtenaren, waarin wordt gewezen "op den heer schenden woningnood, en verzocht wordt hiertegen maatregelen te nomen. Do voorzitter zegt. dat dit adres nog niet bij B. en W. is behandeld ,doch verwacht dat de conclusie der wethouders wel zal zijn, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Wethouder v. d. Marei acht het gewenseht dit adres te stollen in handen der woningbonwsticlit'ing. De lieer v. Dijk vraagt,-in welke woningbouwverccniging, aangezien een tweede Avorimgbouwvereoni- gvng is opgericht. De voorzitter zegt, dat officieel nog slechts één vereeniging be staat. Voorts zegt spr. nog op een vraag van den lieer v. Dijk dat een woningbomv- vereeniging eerst dan officieel bestaat, wanneer na kon. goedkeuring doze is aan gewezen als in liet belang der volkshuisves ting werkzaam. De heer v. Dijk meent, dat in vcr-band met de bestaande vereoniging dit adres gevoeglijk ter zijde kan worden gelegd. Het voorstel van den heer v. d. Marei wordt aangenomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer v. Dijk. Hierna komt aan de orde dc begrooting 1020. Dc heer v. Dijk wemscht algemcene beschouwingen te houden, waartoe spr. bef woord wordt verleend, nadat dc finan- cieele commissie bij monde van den lieer B. Batelaan., haar rapport heeft uitge bracht, waarin deze te kennen geeft, een woord van lof aan B. en W. niet te mogen ©niSioudeu voor dc wijze waarop door deze ïs gehandeld overeenkomstig de tijdsom standigheden ook wat betreft de salariee- Ting en bezoldigingen. De heer v. Dijk het woord verkrijgende, houdt een breedvoerig beloog over diverse punten en laat vooral op den voorgrond treden dat geen sommen zijn uitgetrokken voor stichting van een hndlnr's en zieken huis, terwijl ook voor de bestrijding der tuberculose, een te gering bedrag is uitge trokken. Ook de i"ïdoering acht spr. niet in orde, terwijl de. sloten een zeer onwel riekende luelit verspreiden. Spr. gelooft dat in geen gemeente zooveel besmette lijk ziekten voorkomen als te Bodegraven. Het ziekenhuis is volgens spr. alleen te ge bruiken voor paardenstal en spr. acht liet gewenseht dat de gemeente een ziekenhuis bouwt. Spr. con«tateerf ten slotte na veel omhaal, dat te Bodegraven veel is nagela ten en hoopt dot. in dit zitting ja.ar zal wor den begrepen dat hierin verbetering moet komen. Wanneer de hoeren de gevreesde revolutie, welke echter nooit gekomen is, buiten de deur wenschen Ie houden, dan is ïvj.' noodig, dat, de gemeente een 'sociale ■wetgeving gc-oft. welke bevredigt. De voorzitter beaamt ten volle, dat te Bodegraven oen badhuis moest zijn en een grooter ziekenhuis. De heer v Dijk moet echter rekening er mede bondon, dat Bo derraven .slcdhts fiOOO inwoners telt, "ter wijl de bedragen er toch moeten komen. Spr. erkent, dat liet. n el eens is voorgeval len dat het dak van lief ziekenhuis sneeuw doorliet, doch daarom verdient hot- nog niet den titel van paardenstal. Slechts twee plattelandsgemeenten -in Zuid Holland, n.I. Sliedroeht en Bodegraven, kunnen hierop tvoisch zijn. want het wekt do afgunst van andere-gemeenten O.a. afgevaardigden van Wassenaar een plaats welke rijkdom her- hergjl zijn komen zien naar ons zieken huis. hetwelk dan een paardenstal heet. Ju"kr tuberculosebestrijding slaat Bode graven een zeer goed figuur. Besmettelijke riekten komen niet abnormaal veel voor. De riüloering is onvoldoende, doch niet uit 1e weren. Eén plan inzake rioleering, vóór den oorlog begroot op f 150,000 kost thans enorm veel meer. Waart, u eens bij ons ge komen. zegt spr., dan bad u hiervan rap port kunnen bekomen. De heer B. Batelaan wil ennsfatoeron, dat dc brei' v. Dijk zich zeker niet kan aan dienen als vertegenwoordiger fier arbeiders die vee] meer hebben gestemd np de lijsten der A.-R. partij dan op die der S. D. A, P. Voorts acht spr. dat do S. D. A. P. weinig moeder ijskoud np mijn hoofd rustte. Maar dot ik zoo alleen en zoo eenzaam op de wereld sta, van dc goedheid uws vaders geheel afhankelijk, dat drukt mij soms Stephanie was doodsbleek geworden, ter wijl ze die laatste woorden gespróken had. Olga zag het en sprak medelijdend: „Wat spijt bet mij, dat ik je weer aan dat alles heli doen denken!" Stephanie stond op en ging den tuin in-, zonder Olga ie antwoorden. Maar deze had niet lang tijd om over de droefheid van baar vriendin na Ie denken, wantjuist trad mevrouw Holm uit liet lniis op haar loe. ,,Tk geloof dat graaf Weidenhof vandaag niet komt", sprak ze, en ging naast haar dochter zitten. ..Heeft bij dan zoo stellig geschreven, dat we hem vandaag verwachten konden?" vroeg Oiga. ,,.la, hij zou den zevenden komen. Nu, de beste logeerkamer is voor hem klaar. Waar „Ginds achter in den tuin. Het gesprek twain ongelukkig op den dood Aan haar ouders, en dat heeft haar diep getroffen." „Nu, daar kon ze toch eigenlijk wel over heen zijn. Ze heeft liet. hier in buis uitste kend, ofschoon we eigenlijk volstrekt niet verpJii ld zijn voor haar Ie zorgen, even min als papa verplicht was, graaf Siegfried voor oe arbeiders heeft geproëteerh. Spr. wijst op de historie der sociale wetgeving in Duilschland en in Frankrijk. Spr. neemt or dankbaar nota van. dat de heer v. Dijk liet standpunt der S. D. A. P. verlaat en wil medewerken aan de sociale wetgeving. De heer v. Dijk beweert, dat juist de S.D. A.P. door baar drang de sociale wetten heeft tot stand gebracht. Dc heer Batelaan weerlegt een en ander en zegt, dat in zijn partij 4 candidate!! zijn gekozen, waar achter toch een grootc massa arbeiders moet staan. Voorts wijst spr. op bei feit dat de arbeidswet van minister Aalberse reeds in October was ingediend, dus voor dat er iets bekend was van eenige révolu- tiepoging (Dit erkent ook rond uit de soci alist mr. Bonger. Red.) Dc heer v. Dijk wensclit wederom het woord, waarop dc voorzitter zegt, hiervoor de toestemming der Raad noodig hebben. Het woord wordt hem hierop nog voor een kort betoog verleend. Hierna eenige oogen- blikken schorsing. BOSKOOP. Huldiging nir. V. H. Rutgers. De 9 tumbouwvereeriigingen te Boskoop hebben Zaterdagavond mr. V. H. Rutgers, lid der Tweede Kamer, oud-burgemeester van Bos koop, gehuldigd voor hetgeen liij heeft ge- -daan in het belang van den tuinbouw en den handel in tuinbouwproducten. Rij monde van den heer J. H. van Straaten van Nes, voorzitter van de Pomologische Ver- eeniging, werd hem een clubfauteuil aan geboden. HOOGMADE. R.-K. Leesbibliotheek. Dc secretaris van den Ned. R.-K. Volksbond verzoekt ons plaatsing van bet volgende, aan welk verzoek wij gaarne voldoen. Door het bestuur van den R.-K. Volks- -bond en niet dc krachtige medewerking van den Zeer Eerwaarden Heer Pastoor is hier ceh R.-K. Leesbibliotheek opgericht- Deze bibliotheek niet een prachtcollectie boeken zoowel Romans als Studie-hoeken, zal van 16 November af openstaan bij den hoer Schrader. Voor leden tegen betaling van 3 cent per week en voor niet leden a 5 cent. De boeken zijn verkrijgbaar des Zondags na de Hoogmis van lli tot uur,- en. alleen voor ieder persoonlijk. Tevens zal door enkele hoeren bestuurs leden bij alle ingezetenen worden rond gegaan c-n om een kleine bijdrage worden verzocht. Oude bookoil worden gatarne aangenomen door liet bestuur en zullen dankbaar worden geplaatst in de boeken kast. Laten wij dus allen eens zien of- er soms een oud boek of klein Jccsworkje op zolder ligt cn bet dan schenken aan onze R.-K. Bibliotheek. De nieuwe boeken zijn alle zoo duur! Laten wij hopen, dat onze nieuwe R.-K. Leesbibliotheek gewaardeerd worde en voor alle Parochianen v«n groot nut zal zijn. Katholieke Kring. Verleden week Meld de Katholieke Kring uit de pa rochie van Snit Bartholomeus te Nootdorp een oprichtingsvergadering in het R. K. Vereenig ingsgebouw aan den Vecnvveg. Do ZeerEerw. Ifeer Pastoor opende de vergadering cn heette allen aanwezigen hartelijk welkom. Hierna werden do ont werpstatuten nagezien en na een kleine wijziging goedgekeurd. Door den Vel- Eerw. Heer Kapelaan werd medegedeeld, dot dc onderaf doel ing Tooneel op 17 en 19 November a.s. oen uitvoering zal geven en wel den eersten n,vond uitsluitend voor leden en den tweeden avond tegen entree. Het ligt in de bedoeling dezen -znmer vijf verschillende programma's te doen opvoe ren waarvan twee op twee avonden zul len worden gegeven, dus (n het geheel zeven avonden. Ook zullen er in het. ge bouw nog een 59-tal zitplaatsen worden bijgemaakt. De beschildering van het too- nepl nadert ook hare voltooiing: het ge heel geeft ren prettig aanzien. Door den ZeerEerw. I-Teer Pastoor werd er op ge wezen, dat alle leden nu eens propagan disten móésten zijn. De contributie van vijf gulden per jaar is tocli niet al te veel voor het vele nuttige en aangename, wat geboden wordt. Hierna werd over gegaan tot het verkiezen van een bestuur. De ZeerEerw. Heer Pastoor is rechtens Presi dent krachtens de Statuten en hij heeft tevens het recht oen tweeden voorzitter te benoemen Als tweede voorzitter werd door ZijnEorw. benoemd de WelEerw. Heer kapelaan. Het derde bestuurslid moest gekozen worden uit en dooi' de leden van de ondei afrloriing Tooneel- clufi „In Liefde Bloeiende.'' Deze benoem de na gehouden stemming den heer Corn, v. Leeuwen Jz. Als verdere zes bestuurs- uit te noodigen om bier bij ons zijn intrek te nemen. De jonge man schijnt dan ook zeer dankbaar voor de hem aangeboden gastvrijheid. Ilij verlangde naar oen gezel lig familieleven, schreef- hij, en in dat op zicht mogen we het hem aan niets laten ont breken." „Nu, als 1 rij zin heeft voor vermaken, daaraan ontbr eekt bet hier allerminst." Op dit oogenblik naderde 'baar de bedien de. Het viel mevrouw Holm op, dat het an ders geelbleeke gelaat van Francois met een donkeren gloed overdekt was en dat zijn oogen glinsterden als kolen vuur. „Mevrouw", sprak hij, „er komt een rij tuig aan met twee grootc koffers er op. Dat zal zeker de jonge graaf Weidenhof zijn." „Welnu, maak dan dat je aan het tuin hek komt om de pakken te helpen afladeg." En zich tot had-r dochter wendend, nadat Francois zich verwijderd had, zei mevrouw Holm: „Wat ziet die man er opgewonden uit, nietwaar! Zeker uit blijdschap den zoon van zijn vroegere» meester terug te zien. Het verheugt mij, onder dat soort menschen nog zulk een bewijs van aanhankelijkheid te vinden. Gewoonlijk lijken ze ons-meer vij andig dan vriendelijk gezind." „Het komt mij toch vreemd voor", ant woordde Olga, „dat Francois zulk een ge negenheid aan den dag zou leggen voor den zoon van den man, die hem voor zijn dien leden' werden gekozen de horren Jacobus v. d. Salm, H. v. Venraay, Joh. de Vreede Jr., P. v. d. Sande en L. C. Mooijman- alsmede mejuffrouw ELiz. Mooijman Wd. Na gehouden rondvraag ging de vergade ring, nadat zij door den president was ge sloten uiteen. OEGSTGEE9T. R .K. Propagantfaclub. Maandagavond hield de R K. Prop.club Oegstgeest de tweede cursusvergadering, met als spreker kapelaan G. H. Hubers, die als onderwerp gekozen 'had: Lib. en Soc. Na opening dooi den vicc-voorzitter G. J. Schoonden-woerd, die de opkomst n:et schitterend noemde Tegelijk wees op het evenmin rooskleu rig bezoek der apologetische cursus, die door den kapelaan wordt gegeven, en aan spoorde toch vooral in dezen tijd, nu wij allen zoo noodig hebben ontwikkeling op godsdienstig en sociaal gebied, de cursussen te volgen, waarvoor de eerw. kapelaan zich zooveel moeite geeft. Ieder een zij propagandist en lnenge een volgen de maal iemand mede of spore hem aan. Het bei/ook der apologetische cursus kan wel vervijfvoudigd worden voor wc kun nen spieken van een groote belangstelling, zooals passend is. Hierna was het woord aan den inleider, die de volgende stellingen verdedigde: 1. Liberalisme en Socialisme zijn nauw aan elkaar verwant; de beginselen van het Liberalisme voeren tot Socialisme. 2. Geschiedenis van het Socialisme. Ie De Socialise» vóór Marx. 2e. Karl Marx en Friedrich Engels. 3e. De nieuwe socia listen. 3. Dc beginselen van bet socialisme, lc. de louter stoffelijke geschiedbeschouwing. 2e. Dp leer over waarde en meerwaarde. 4. Het anarchisme als uiterste; gevolg van het Liberalisme en Socialisme. Als inleiding beschouwde spr. hoe de Kath. Kerk ten all; lijdon vijanden-beeft geba-d van binnen en buiten de Kerk. Maar hoe dc strijd ook woedde of wat er ge beurde, de Kerk zegevierde altijd en wist zich bij do economische ontwikkeling steeds aan te.passen, veel meer: zij ,zelf was het niet zelden, die die ontwikkeling bewerk stelligde. Daarbij stond zij altijd met. een eigen onveranderde leer tegenover liet libe ralisme en socialisme. Het. liberalisme en socialisme, dóe een leer verkondigden, die het waarachtig be lang van hot monschdom geheel uit het oog verloor. De beginselen van het Mate rialisme en de teugclooze vrijheid voerden tot socialisme. Volgens den materialist is alles stof, alle hoogere begrippen van God. riel en een eeuwig hiernamaals, die ons Roomsehen het leven zoo verheven en blij de maken, zijn hem vreemd. Hier op aarde het geluk. Met den dood houdt alles op. Hoeveel hoopvoller op eeuwige belooning staan wij daa rtegen over. Op economisch gebied bracht de vrijheid en concurrentie een geweldigen strijd, f et handwerk, vroeger loonciul, is allengs ver vangen door de e root-industrie, die de werkman afhankelijker maakte van den ondernemer. Grootkapitaal, alleen belust np winstbejag, deed toestanden scheppen die de arbeiders in opstand drdon komen. De zware last, waaronder ze gebukt gingen dccci hun ertoe komen zich te verzetten. De beginselen van hot, liberalisme in praktijk doorgevoerd, schepten ten .slotte den vruchtbaren bodem voor het socialisme Uitvoerig beschreef spreker de geschiede nis van het socialisme, beginnende bij Plato, stilstaande bij Babeuf en Saint- Simon de Franschc utopisten. De ijzeren loonwet van Lasalle werd -in hc-1 kort uit eengezet.. Lasalle wist met die wet een z.g. school te- vormen, die de Lassallianen wer den genoemd. De theorieën van Marx en Engels, die het socialisme weer maakten van een utopie tot een wetenschap, werdc-n uiteengezet, o. a. de waaide, de ruilwaarde, de meer waarde. Dc theorie, dat de evolutie nood- rakelij kei* wijze zal voeicn in de richting van den soc. toekomststaat,waarin alle pro- ructiemiddelon aan den Staat kont n. Die evolutie eenmaal zoover, dot de staat kan overgaan tot de zoo veel besproken sociali seering der bedrijven, dan is de toekomst- slaat. bereikt, Maar wo zijn er nog ver af schijnt, want nu pas hebben de Hollandsclie socialisten een commissie ingesteld om te onderzoeken wat de socialiseer ing eigen lijk is en of zc uitvoerbaar is. Terloops besprak spr. dc wijsbegeerte van I-Tegel over Godiisme en ongodisme. Vervolgens den klassenstrijd die social:s*ten als noodzakelijk beschouwen om te komen tot hun doel. Lapmiddelen, als hervormingen, helpen sten zoo karig beloond heeft." Wat het intusschen was dat het hart van 's graven Weidenhof voorma ligen lijf jager zoo bewoog, bleef den dames verborgen. Den sleutel tot dit raadsel bezat een ander. De vreugde over het weerzien, indien zij' bestond, kwam intusschen maar van één kant. Want graaf Siegfried Woidenhof, een hooge, slanke gestalte met blond baar en een vollen baard, stapte, na uit het rijtuig gesprongen te zijn, mtt"een vluchtigen groet Franqois voorbij cn schreed, zonder verder op hem te letten, naar de beide dames toe, die op de veranda zaten. Een smartelijk lachje speelde om de lip pen van den dienaar. Het moest- hem ook wel pijn doen, dat de knaap, dien hij in zijn jeugd zoo verzorgd, in zijn ziekte zoo goed verpleegd had, bijna geen vriendelijk woord voor hem over had. „Na een lange ballingschap kjeer ik weer bij mijn vrienden terug", sprak de jonge man, nadat hij mevrouw Ilolm en Olga har telijk gegroet had. „En wekte de omgeving hier nu geen oude herinneringen bij u op?" vroeg me vrouw Holm. „Tot mijn spijt moet ik zeggen: heelemaal niet", was liet antwoord. „Straks reed ik de stad door on het was mij allemaal even nieuw. Ik trachtte tevergeefs de stadswijk niet. Strijd 'dooir 'de nietsbezitters tegen hen'd-ié de productiemiddelen in handen hebben, dat moet doel zijn, en, als dturbij de maatschappelijke wond© wordt opge houden, is de kans schoon dat het socialis me spoediger de overwinning zal behalen op de uitbuiters van den arbeider. Hoe de programma's van Got ha en Er furt ontstonden, daaibij stond de spreker eveneens st.il. Dc twee richtingen, die ender Domei a Nieuwenliuis en Troelstra, werd in beschouwd naar hun leer en middelen. Ten slotte een korte uiteenzetting over de vrucht Aan het liberalisme en socialisme: namelijk het anarchisme, waarna spreker met een schoone peroratie op de Katholieke Kerk, die, alle stormen trotseertnde, alle theoriën zal overleven en zal blijken te 2ijn de vei lige groote macht, Avaar de waarachtige geestelijke en stoffelijke belangen het beste zijn toevertrouwd. Eenige vragen werden daarna beant- Avoord. De waarn. voorzitter maakte zich tot tolk der aanwezigen en zette het krach tig applaus nog eens om in woorden, er op Avijzend dat de inleiding geweest is: eenA'ou- dig, logisch en glashelder, waarna hij de hoop uitsprak, dat Ave onzen kapelaan nog meerdere malen op onze cursus als inlei der mochten hebben. De voorzitter verzocht alsnu zich nog op te geven voor de 'Altaar- wacht, voor zoover dit nog niet was ge schiedt. Een tiental gaven zich nog op. Hierna werd de vergadering geslqten. In een daarna volgende ledenvergadering \ran de R. K. Prop.club werden eenige huishou delijke zaken afgehandeld. OUDE-WETERINC. Tweemaal kampioen. Binnenkort zul len door het bestuur van den Nederland- schen Zwemhond aan onzen plaatsgenoot, den heer P. Kraan, de kampioenschappen voor liet hondsjaar 1919—1920 worden toe gekend voor: 200 M. schoolslag in 3 min. 22 sec. en 400 M. rugzwemmen' in 7 min. 2/5 s. Buiten verantwoordelijkheid der Red Langeraar, 3 November 1919. Geachte Redacteur, Ik verzoek u een. klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Hiervoor mijn dank. Ik las in de courant van 22 Oct. 1.1. „aan de Telefoon" van- Roelofsarendsveen: Wa ter hoog, land Avordt zuur, electrischc be maling is te duur. Maar vrienden in Langeraar, gebruik nu nog een anderen kuur. Zooals u Avect, ver leden jaar, met al den regen' kwam er een gebaar, ze maakten een stuk klaar van eenlgcn uit Langeraar.. Daar ging er een met rond, verscheidonen Avisten iv'.c-t wat er op stond, en eenigen zeiden: die wordt nu gezond. Dat gaat naar het polderbe stuur, don krijgen Avij een vast Avaterpij.l op den duur. Maar neen, den molenaar maakten ze het daarmede zuur, want liij kreeg daardoor van het polderbestuur een schriftelijk figuur. De voorzitter ging met een beambte naar den molenaar toe-, over handigde een brief en ze.i: met April kunt u gaan, ik heb hier den nieuwen- molenaar naast mij staan, dat (heeft u wel verstaan. De molenaar stond verslagen en dacht: wat zal er nu gebeuren. Zoo ziet men: op een stillen natten tijd, dc et men den molenaar een verwijt. Ruim zeventig jaren stond deze familiestam mor dc belangen van den polder klaar, cn waven altijd eerlijk en trouw, niet Avaar! Ik hoor (wat zal men nu heieven?) het polderbestuur wil als be looning den Smidskade den molenaar met vrouw en zeven kinderen als huisvesting geven. Geen ingeland zal dien slavenhandel dulden of begeer en. En ik hoor ook zeggen, bet polderbestuur zal voor dien lijd wel tekeeren. Is het niet treurig, want nu heeft men een nieuwe hulpmolenaar, die heet Kraan, en nu blijft bet water toch nog eAen hoog in den polder slaan. Nu zijn wij weer een jaar later en slaan we met den 'hulpmolenaar voor denzelfden flater. Nu staat er weer een polde-ivergadéring A'oor de deur; och, ingelanden, gebruik nu uw vei stand, doet uw ouden molenaar niet va» de hand. Erts nu genoeg KeAvezen, dat Avij de onbillijkheid van het polderbestuur niet. behoevend te vreezen. Laten wij, R.-K., niet van naam maar van daad. allen trouw opkomen tegen een oneerlijke zaak. EEN INGELAND. Geachte: Redactie, Voor de zoveelste maal heeft een ernstig ongeluk plaats gehad op -de straatweg van Leiden «aar Oegslgeest, door een in volle vaart zijnde trem is dé vrachtwagen en het huis mijns vaders te herkennen." „En hebt ge dan ook den ouden Francois niet herkend, graaf?" vroeg mevr. Holm. „Frangois?". vroeg graaf Siegfried. „Het komt me Avel voor dal ik dien naam in mijn jeugd meer gehoord heb." „Zoo beetle de lijfjager van uav vader", ging mevrouw Holm voort. „Hij is al sinds jaren in onzen dienst en verheugde zich zeer over UAve komst. Hij is liet ook, die u het eerst begroet heeft." „Ik heb heelemaal niet op hem gelet. Wat moet het hem pijn gedaan hebben, dot ik zoo weinig acht op hem sloeg Waar kan ik hem vinden?" MevrouAv Holm schelde en Francois trad binnen. De jonge graaf liet zijn blikken on derzoekend over hem heen glijden. „Is hij het?" vroeg hij zacht aan Olga, die bijna onmerkbaar knikte. „Beste Francois, Avat moet ge wel van mij gedacht hebben", sprak Siegfried nu opstaande en den ouden man vriendelijk de hand reikend. „Ge moet het mij maar niet kAvalijk nemen: ik had u wezenlijk niet her kend." „Dat is geen wonder", antwoordde de grijze dienaar, nu" stralend van blijdschap. ,.Op de eerste plaats ben ik zeer veranderd, pn bovendien was u nog zoo klein, toen u liet roodvonk had en ik u verpleegde." „En dan zeggen de doktoren nog wel, dat van de bode op Nooifawijk omgeworpen en zijn de inzittenden, dc vrachtrijder en zijn zusje, de eerste licht, de laatste vermoede lijk zeer ernstig, gekwetst; mijn vluchtig onderzoek van het meisje wees in de rich-, ting van bekkenfractuur. Het komt mij voor, dat het moei* dar» tijd wordt, aan de thans bestaande toe> stand op deze Aveg een eind te maken. De, trambaan neemt een deel in beslag van, een voor het drukke verkeer toch reeds veel te smalle Aveg, een voetpad is er niet, en het rijwielpad uiterst onvoldoende. Zich aan de regels van de weg houden, is onmogelik, wanneer men van Oegst- geest komt, en niet de kans wii lopen, onder de trem te komen, tenvijl in omgekeerde richting de minste belemme ring hetzelfde gevaar oplevert. Maar het bestaande gevaar wordt op nodelotze en inderdaad scha.ndelike wijze verergerd dooi' de snelheid der electrieso trems, die op deze Aveg, feitelijk rijdende midden op de straat, en vooral 's avond9 voort jakkeren met een vaart, tliic slechts op een afgesloten trembaan behoorde te worden toegelaten. Dit. Avas niet het eerste ongeluk, en 'het zal ook het laatste niet. zijn, dat op deze Aveg plaats vindt. Maatregelen zijn meer dan dringend -nood-zakelik. Om te begin nen. xlien-t de z.g. sneldiernst over dót ge deelte afgeschaft, en worde aan de trem een maximum-snelheid voorgeschreven. Te vens worde de Aveg behoorlik riek tries ver licht. Maar bovendien dient door de bevoegde autoriteiten met enige spoed te Avorden) overwogen, deze weg grondig te herzien. Tegenover de mensenlevens die er bij voortduring aan gewaagd worden, kan geen bezwaar van enig belang worden ge acht; diegenen, -diie indertijd een behoor- iikc aanleg tegenwerkten, hebben een zwa. re A'crajïtwoordelikheid op zich genomen. De sloot aan weerszijden dient gedempt, de trembaan buiten de straatweg en afge rasterd. een flink afzonderlik fietspad en weerszijden eeai voetweg zijn voor deze drukke weg zeker geen overdreven eischeri. Er is aangaande deze kwestie een zeer uitgesproken publieke opinie ontstaan, Avaarvan mijn schrijven aan u ongetwijfeld mede uiting geeft. Deze overtuiging -noopte mij dan ook het hoverstaande niet Aroor mij te houden, n.aar met alle klem in liet openbaar aan tc diingen op onmiddellike voorlopige, en afdoende definitieve maatregelen. U dankend voor de dlaatsruimte, "j. W: SCHOTMAN, Arts te Oegst geest'. KERKNIEUWS. Dom Bruno Destrée O. S. B. I11 de abdij Mout Césaa* te Leuven is de bekende Benedictijner pater en schrijver Dom Bruno Destrée overleden. Maandag werd in dek/kapel der abdij onder zeer groo tc belangstelling de lijkdienst gehouden; daarbij waren 0. 0. aanwezig met de ouders \an den overledene, diens broeder Jules Destrée, Staatsminister Carton de Wiart, verscheidene kunstenaars en gees telijken en mgr. Lcgraive, coadjutor van 'Mechelen. De abt Dom van dc Kerckhcwe celebreerde; de Benedictijnsch liturgische rouAvgezangen gaven een bijzondere stem ming aan deze indrukwekkende plechtig heid. Onder'groote belangstelling en -deelne ming hadden gisteren te Steyl de uitvaart! Cn begrafenis plaats van cle'n hoogeerw. Pater Blum, superior-generaal der Congre gatie. H.H. D.D. H.H. Mgr. Schrijnen, bis schop van Roermond, en Mgr. Wolf, missie- Bisschop van Togo (West-Afrika) wooiidet} dejiegvafenis bij. LUCHTVAART. Over den Oceaan. Een in Amerika Avonende Fransclnnan heeft eqnigen tijd geleden een prijs van 125,000 frs. uitgeloofd voor den eersten avia- teur, die van de Amorikaansche naar de Fransche kust of omgekeerd zou vliegen. De Amerikaansche Luchlvaartvereeni- ging heeft thans de reglementen voor deze vlucht vastgesteld. Hierbij wordt 0. a. be paald, dat de overtocht, die vóór 29 Mei 1924 moet plaats hebben, gemaakt kan wor den in een gewoon vliegtuig of in een vva- tervliegmachme. Dc mededinging is slechts open voor vliegers, helioorende tot de ge allieerde landed. men bet roodvonk maar één keer in zijn le ven krijgt", lachte de jonge graaf. „Maar ik heb er dan toch tweemaal Jast van ge- bad. De tweede keer was het op de kost school, dat herinner ik mij nog zeer goed. Ik lag alleen en er mocht geen van de andere jongens bij komen. Wat een akelige tijd was dat!" „Ja, en den eersten keer beeft Francois u verpleegd, alsof ge zijn eigen kind waart", zeide mevrouw I-Iolm. „Daardoor werden ook lijn eigen kinderen aangetast, en zijn zoontje Raimond is er het slachtoffer van geworden." Het gelaat van den jongen graaf kreeg een sombere uitdrukking, terwijl de oude Frangois droevig vóór zich keek. „Ik wou dat ik dit niet gehoord had", sprak de graaf. „De gedachte dat. men laat liet dan onschuldig zijn toch oor zaak is van eens anders dood, is zeer pijn- lijk. Gij hebt u geheel voor mij opgeofferd,, en ik, ik wist daar niets van", voegde hij er op warmen toon bij en greep de hand van den ouden man. „Ge zult wel zeer vermoeid zijn, graat", kwam hier mevromv Holm tusschenbeiden, die van groote ontroering en al wat hef tige gemoedsbeweging te voorschijn riep, allerminst hield. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 4