.It BÉ EimsS". Zaterdag 18 October 1819 STADSNIEUWS. REVOLUTIONAIREN AAN ONZE HOOGESCHOOL. In het. (katholieke) Nieuwsblad, voor Oss en Omstreken „De Stad Oss" lazen we 't volgende rake artikel (naar we vernamen, •geschreven door een oud-student der Leid- sche Hoogeschool), waaraan wij gaarne onder deze rubriek omdat 't ook zoo bijzonder toepasselijk is op elementen aan de Leidsche Hoogeschool een plaats in ruimen. ,,'t Kan z'n nut hebben, in onzen tijd van Burgerwachten, <er op te wijzen, dat er aan. onze Hoogescholen jonge mannen .studee ren^), die zich bewust wanen, „de stroo- ming der geesten te hegrijpen" en zich daarom verplicht schijnen te achten bols jewistische, anarchistische en revolution- naire ideeën te piopageeree.il. Meermalen hadden we de gelegenheid dergelijke ele menten te ontmoeten en nog kort geleden vernamen we van katholieke studenten over de obscure werkzaamheid dier „Zelf- bewusten". 't Schijnt, dat deze heeren uiting willen gaan geven aan de door hen gekoesterde plannetjes. Althans hebben eenigen hun ner uit verschillende universiteiten zich tot een voorloopig comité vereenigd met het doel een Revolutionnair-Socialistischen Studentenbond te stichten. Ze hebben tegen Zondag 19 October een Congres van revolutionair-socialistische studenten uitgeschreven te Utrecht. In den oproep tot dit Congres wordt o. m. gezegd: „In dit tijdperk is de revolutie van het proletariaat, waartoe in den tegen- woordigen tijd lioe langer hoe meer ook het intellect gaat hehooren, naast noodzakelijk ook wenschelijk. Eerst door de opheffing der klassenmaat schappij is het. mogelijk tot een samen leving te komen, waarin de uitbuiting van den eenen mensch door den ande ren zal hebben opgehouden. Dan eerst zal de menschelijke geest zich ten volle kunnen ontplooien. „De studenten hebben in deze revo lutie een tweeledige taak. In de eerste plaats hebben zij zich te ontwikkelen tot intellectueele krachten, in staat niet. alleen na afloop van, doch ook tij dens hun studie aan de revolutiónnaire arbeidersbeweging hun bekwaamheid ter beschikking te stellen. „In de tweede plaats moeten zij er naar streven, zich klaar voor oogen te stellen, op welke wijze cle aanpassing der hoogescholen aan de socialistische maatschappij tot stand moet komen." Tot „het intellect, dat in den tegenwoor- digen tijd hoe langer hoe meer tot de revo lutie van het proletariaat gaat hehooren", rekenen zij blijkbaar ook zich zelf. Maar wat is meestal 't- geval? Degenen, die zich zoo warm maken voor „de opheffing der klassenmaatschappij"., die zoo te keer gaan tegen „de uitbuiting van den eenen mensch door den anderen" en dat allés uit dén weg willen ruimen, opdat dan „de menschelijke geest zich ten voilé kunne ontplooien", ze leven zelf voor een goed deel in een klassenmaatschappij (te Leiden onderscheidt mcti scherp in 't Corps: aristocratie met geld, aristocratie zonder geld en proleten); ze gebruiken meestal zelf als ze studeeren, dictaten van anderen, ontplooien hun eigen geestes krachten maar weinig in de goedé richting, studeeren dikwijls op alles behalve op hun éigen vak, stellen steeds den examendag maar uit en worden meestal' aan 't einde weinig bruikbare leden in 't maatschappe lijk leven. 't Zijn vaak menschen, die men tijdens hun studiejaren met een zekere huivering gadeslaat, als men er aan denkt, dat ze later als juristen of medici of erger nog als opvoeders en leeraars van de jeugd in_ de maatschappij zullen optreden. ,t Ware te wenschen, dat dezulken de ..tweeledige taak", die ze rneenen te heb ben, maar beperkten tot deze ééne: „zich te ontwikkelen tot intellectueele krachten" on dat ze zich „in do eerste plaats klaar 'voor oogen stelden" hun plicht en verant woording ais studenten, „in de tweede, plaats" 't geliefhebber van revolut-ie-maq- nétje-spelen lieten varen. Dan werden ze althans bruikbare menschen, nuttig voor dio klasse hunner medemensehen, die ze zoo hartroerend beklagen, en de Hooge school zou er wel bij varen.1' KERKNIEUWS. De «rouwe Genertajai der GarmeüeSenorde. In het generaal-kapittel der Carrnelieten- orde, thans te Rome bijeen ,is Woensdag morgen tot-prior-generaal dér orde geko zen de hoogw. pater dr. Elias Magennis, thans assistent-generaal der orde voor Ier land. Pater Magennis werd geboren te Ar magh in Ierland 17 Febr. 186S en is dus 51 jaar oud. Na schitterende gymnasiale en universitaire studiën trad hij te Dublin in de Orde van C arm el, waarin hij 22 Sept. 1894, de H. Priesterwijding ontving. Daar na was hij vier jaar verbonden aan het gymnasium der orde te Terenure bij Dublin. Priestarmissiehond in het Bisdom van Haarlem. Door het Diocesaan Missiecomitó zullen de leden van den Priester-missiebond in het bisdom van Haarlem ter algemëene vergadering worden uiigeno'odigd op Dins dag 4 November 1919, in de sociëteit „Sint Bavo," te Haarlem (Srnedcstraat 23), des namiddags'tev3 uur. De bedoeling van deze vergadering is, de parochiale missieaetje te bevorderen door bespreking en onderling overleg. Daartoe zal het woord worden gevoerd door pa stoor G. C. van Noort van Amsterdam, over: „De dogmatisch gronden, waarop de plicht tot. missieactie der priesters steunt"; en door kapelaan A. Fruytier, lid van het Bredasche Missiecomité, dat onlangs zulk een schitterenden en vruchtbaren dioc-esa- nen- Missiedag organiseerde, over: „De praktische inrichting der missie-actie in een parochie." Ten slotte hoopt pater J\ de Louw de mis siekennis der laden van den priester-mis siebond te verrijken door een lezing, met lichtbeelden opgeluisterd, over: „De tegen werking, die de missie ondervindt van de Muselmansche geestelijkheid". De verschillende redevoeringen worden afgewisseld door eenige muziekstukken,, uit te voeren door het gemengd koor der kathe drale kerk van Sint Bavo. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft toegezegd deze eerste vergadering van den Priester-missiebond in zijn diocees te. zullen bijwonen. 'Moge deze vergadering de kraclitig-ople- vende missieactie der Haarlem'sche priester schap versterken en in- de juiste richting leiden. Eerste voorwaarde daartoe is-een druk bezoek der vergadering, waartoe het Haarlemsche Missiecornité alle priesters-le den dringend uitnoodigt. Kalender der week. 1925- October. ZONDAG NEGENTIENDE NA PINKSTE REN. 2e gebed van den IT. Petrus, Credo, praefatie van de H. Drievuldigheid. MAANDAG, H. JOANNES CANTIUS. DINSDAG, H. HILARIONIS. 2e gebed'van de H.H. Ursula en Gcz. WOENSDAG. MIS VAN DEN ZONDAG. Geen Gloria en geen Credo; 2e gebed voor levenden en overledenen; 3c naar keuze. DONDERDAG, ALS GISTEREN. VP MD AG, ALS GISTEREN. ZATERDAG, MIS VAN DE II. MAAGD. Gloria, 2e-gebed van de H.H. Ghrysan- fhus en Darius, Se gebed van den H. Geest, 4e voor don Paus. Sociale berichten. W ach t g.«l tirsgei i n g Volgens besluit der commissie van de wachtgeldregeling in de sigaren-industrie, mag na einde September j.l. aan gehuwde vrouwen, welke gemiddeld f 7.50 per week verdienden en du9 f 4.50'uilkeering kregen, geen verdere uitkeering worden verstrekt bij geheel of gedeeltelijke werkloosheid. De R.-K. Tabaksbewerkersbond heeft be sloten, dat gehuwde vrouwen geen lid der organisatie mogen worden. Land- en Tuinbouw. AALSMEER. Woensdag" zijn hier de eer ste veilingen gehouden van Convallaria bloeikiemen. Bij „Bloemlust" waren aan gevoerd pLm. 550,000 Hoflandsche kiemen en pl.m. 100,000 Duitsclxe kiemen. De kwa liteit, van heide was uitéenloopend voor de Holiandsche kiemen werd besteed vah f 1f 1.50, voor de Duitsche van f 2.60 f 3.75. Bij de coöperatieve veilingsvereeniging „Aalsmeer" werden aangevoerd 300,000 Holl. kiemen en 250,000 Duitsche. Hier was heel goede kwaliteit, doch ook ui!een- loopend. Voor de Holl. werd besteed f 1 f 1.20 en voor de Duitsche van f 3.20—f 4.10. De volgende prijzen werden besteed voor: Dialytra Spectabilis f 9.50, Helleborus Ni ger f 9.50, Lilium Lancifolium Album f 10. Ingezonden stokken. (Ruiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur,. In alle bescheidenheid zou ik u willen verzoeken tc bevorderen, dat ook in Lei den, de stad der-wetenschap, evenals in andere steden, een cursus voor on-katholie ken worde gehouden. Er schijnt in ons land een zucht naar kennis van de Katholieke Kerk te zijn, welke onze plicht is te voldoen. Met dank voor. de 'plaateing. Uw dw. dienaar EEN KATHOLIEK. Mijnheer de Redacteur! Hét eenige vak-onderwijs, dat onder het bereik valt van -de zonen der arbeiders en kleine kweekers in het bloembollenbedrij-f, wordt door tuinbouw wintercursussen ge geven. In Hillegom gaven zich daarvoor ongeveer 50, in Lissè 28 deelnemers boven de 15 jaar aan. In Sassenheim 5, zegge vijf! Begrijpen de jongemenschen, dB- in dat dorp wonen, hun eigen belang niet? Snappeh zij niet, dat vakkennis gaarne be taald wordt en dat die niet vanzelf komt? Er zijn spitters en sjouwers genoeg; maai' vakmannen? Drie avonden per week kunnen de jonge lui vakonderwijs ontvangen voor zoo goed als niets. Waarom, komen zij niet? Laten zij zich vóór 22 October nog aanmel den bij den heer Ant. Wevers, dan kun nen zij'nog dezen winter den cursus mede- maken. Hoe groot er de deelneming hoe heter! U, Mijnheer de Redacteur beleefdelijk dankend voor de welwillend verleende ruimte in Uw geacht Blad. Hoogachtend, Uw. dw. J. BEUMER. Sassenheim," 16 Oct. 1919. Rechtzaken. Zijn broertje vermoord. Den Oden April van dit jaar worgde de 15-jarige A. V. te \s-Gravefand zijn 6-jarig broertje Jan. Toen deze zaak den 22en Juli voqr de vacantiekamer der Amster dams olie rechtbank, voorkwam eischte het O. M„ dat de beklaagde tot zijn meerder jarigheid ter beschikking van de regeering zou worden gesteld en daarna tot een ge vangenisstraf van. een jaar en zes maan den zou worden veroordeeld. Mej. mr. Fr. Katz pleitte alleen ter beschikkingstelling van de regeerihg; men neemt aan, dat het jongetje op aanzetten van zijn vader, die inmiddels spoorloos.verdvvenen is, het af schuwelijk misdrijf gepleegd heeft, en de rechtbank veroordeelde op 5 Augustus den 15-jarigen broedermoordenaar tot terbe schikkingstelling van de regeering. Het O. M. kwam in hooger beroep en Donderdag diende deze zaak met gesloten deuren voor het Amstërdamsche Gerechts hof. De advocaat-generaal mr. dr. Van Genns eischte evenals liet O. M. in eersten aanleg een jaar en zes maanden met ter beschikking stelling van den beklaagde. Als verdedigster trad wederom op mi's. Frida Katz. L'itspraak over 14 dagen. Ket naodlQtiig revolverschot. De Krijgsraad te 's-Gravenhage veroor deelde den meester-geweermaker niet den rang van sergeant-majoor B. H. S„ belv'oo- rende tot liet 2e bat. 7 7'eg. inf. te Amster dam, die Woensdag" j.l. terecht stond we gens het veroorzaken van den dood door g^rove onvoorzichtigheid, conform den eiscli van den auditeur-militair tot 2 maan den gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren» Onschuldig veroordeeld. Naar men weet is onlangs de tot vier jaar gevangenisstraf veroordeelde machi nist wegens diefstal met geweldpleging in 'n perceel N. Achtergracht, te Amsterdam, weder op viije voeten gesteld, omdat geble ken is, "dat een ander persoon de werkelijke dader moest zijn. Deze man zal a.s. Dinsdag voor de 6e kamer der Amsterdamsche rechtbank te recht staan, in welke zaak de „onschuldig veroordeelde" als getuige is gedagvaard. Ook de dienstbode, die in de éérst© zaak naar thans gebleken is een valsche ge tuigenis heeft afgelegd, zal dan moeten te rechtstaan wegens meineed. Moordaanslag. Voor de ar rond issern e nt s- r a c h t bank te Breda had zich Donderdag te verantwoor den de 28-jarige handelsreiiziger A. C. Stadhouder uit Souburg, ter zake, dat hij in don morgen van 18 Augustus een moord aanslag lieeft gepleegd op. de circa zestig jarige alleenwonende mejuffrouw van Gooi te Breda. Bij de aanhouding bleek, dat de politie te doen had met 'iemand, die tij dens zijn verblijf gedurende den afgeloo- ipen zomer te Ulvenhout meermalen in braak pleegde, met medeweten, van zijn vrouw, die door hare verkwisting liet huishouden steeds in geldzorgen zette. Bekl., die onophoudelijk behoefte aan geld had, hoorde 'in begin Augustus van' een kellner uit de lunchroom, dat Tnèj. van Gooi niet wel hij het hoofd was en overal rondbazuinde, dat zij een koop er voor haar huis zocht. Hij kwam toen op de gedachte zich als zoodanig bij haar voor te doen. Stadhou ders werd door. mej. van Gooi ontvangen en zelfs dóór haar op wijn en sigaren ge trakteerd. Door die vriendelijkheid kon de pseudo-kooper het niet over zich verkrij gen om zijn gastvrouw te bestelen, doch den volgenden dag keerde liij terug, gewa pend met een hamer en een revolver, ge laden met zes scherpe patinnen. Onder het voorwendsel nog eens den zolder te willen zien .wisfc hij op 18 Augus tus opnieuw binnen to. komen en schoot de niets vermoedende dame op korten af stand in de borst. Het slachtoffer vluchtte de trap af, hij stormde haar achterna en schoot haar ten tweede male, thans in de huik, waarop de booswicht het hazenpad koos. Bij de behandeling der zaak draaide be klaagde, wien het- spreken, tengevolge van de verergerde wonde aan zijn kaak, moei lijk viel, om zijn bekentenis heen. De president der rechtbank mr. W. F. A. Hellegers, uit.le zijn diepe .verontwaar diging tegen Stadhouders over zijn in-Iaf- hartigc daad. Hij vond het jammer, dat de rechtbank de macht, ontbrak, beklaag de binnen 24 uur te dc-en ophangen. De stemming in cle rechtszaal en op de tjok volle publieke tribune was geheel in dien geest. Het O. M waargenomen door mr. F. Couvée, ging in eten breed© de voorbedachte rade van den moord na en Aschte vijftien jaren gevangenisstraf. Mr. A. Dirven uit Bergé-u-op-Zooni, toe gevoegd als verdediger, noemde de daacl een psychologisch gevolg van Stadhouders omstandigheden. I-Iii was van oordeel dat bekl. gehandeld moet hebben in een vlaag van verstandsverbijstering, waar toch ont dekking' en straf onmiddellijk moesten vol gen. Hij vroeg een onderzoek naar be- klaagdes geestvermogens en- wierp de schuld op de vrouw, die door hare ver kwisting Stadhouders tot roof bracht. Voor1 zijn cliënt riep hij dan ook de grootst mo gelijke clementie in. Uitspraak over 14 dagen. Haf drama fa Sinay, In den nacht van 25 Augustus werd het gezin van don landboiiwe>r Pauwels te Sinay (België) door een rooversbende van l'o man overvallen. De landbouwer en zijn zoon werden doodgeschoten, en een bedrag van 110,0thfrs.dat de vrouw den roovers moest wijzen, meegenomen. Nog eenige personen die toevallig daar kwamen, wer den door de bende, in den kolder opgeslo ten. o. m. ook een jongeman uit Zeeuwsch- Vlaanderen, zoon van een veekoopman, die geld had ontvangen en zijn portefeuille met fr. 12.0'KK) onder ledige ftesschen wist te verbergen, voor liet geval zij hem zou den onderzoeken. De in verband met. diie misdaad te Ter- neuzen gearresteerde Belg Ttmysbaart was, naar thans gemald wordt, 'tijdens de bezetting, goede vrienden met de Duitschors, had gemak van» bewe.<nn^, maakte daarvan gebruik om te smokkelen en te spioneeren wellicht, en verduisterde ook hem toevertrouwde geldon De Belgi sche justitie veroordeelde hem daarvoor tot 13 maanden gevangenisstraf. Toen week liij uit naar Zéeuwsch-Vla and eren en kwam. ook t'e Rotterdam en Sehevenin- gen, waar hij .zich voor activist uitgaf. Eerst later kwam men van 'zijn misdaad cip 'de hoogte. Hij Toefde zeëi" groot 60 maakte overal schuld. Nu plotseling betaalde hij zijn schuld eischors, kocht weer veel en bood zelfs zijn vroegere schuldeischers finaneieelen steun1 aan. Dit wekte argwaan en daar men wist dat hij ook den kpopman Pauwels kende en kort voor de misdaad te Sinay was ge zien, ging men in die richting zoeken. Bij zijn arrestatie heeft hij naar het schijnt de herkomst van het geld met kunnen aan-, wijzen. Immers hem kon terstond bewe zen worden-, dat de fr. 500, die hij zeida van huis te hebben ontvangen, niet toe reikend waren om die schulden te betalen c-n al die aanlcoopen te doen. Hij ii-s nog steeds te Middelburg gedeti neerd. Men verwacht in België zijn uitle vering. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Willem, z van J. Groene- veld en S. Tegelaar. Emma Jozina Ceassarina, cl. van H. van Du uren en A. Groene wegén. Caiharina Agnes, d. van R. W. Pelle en P. H. Kaenders. Jan Cornells z. van P. J. H. van der Pluim én J. Jong. Hendrik, z. van P. H. Swin- kels en J. J. Wagemans. Petrus Johan nes, z. van J. C. Gaijaard en J. Buis. Wilhelmus Johannes z. van W. J. Sibbe-a en K. Cebol. Josephus Johannes Wil- lem, z. van P. van Went en C, W. Ouwer- kerk. Emma Johanna, d. van Ph. .1. T. Haselo en E. Giinsfler. Andreas Jaco bus, z. van J. J. TIoups en A. Geuke. Lodewijk z. van L. Marlijn en C. Devi- lee. Geertrui, d. van G. Kalkhovén en C. E. Plu. Johananes Hendriktts Antonius, z. van J. J. Bredevvold en M. C. vein dei- Steen. Willem, z. van A. Oudshoorn en E. Spies. Klazina, d. van R. van der Vegte en K. van der Velden. Mattheus Wilhelmus, z. van J. Zandbergen en A. Rooding. IJsbrand Stevens, z. van J. de Wilt en P. van Leeuwen. Helena Marga- retha, d. van C. W. Oostveen en H. M. Segaar. Hans Maarten, z. van G. A. Stiasnv en G. Wijnhoff. Pieter Abraham z. van F. J. M. van. Hat en E. Chaudron. Paulus Johannes, z. van C. Habrakeq en. J. Gulëy. Albert z. van W. Wijshake en L. F. Terruwe. Nicolaas, z. van L. G. van der Horst en- G. Wolters. Jo hanna Jacoba, d. van J. J. van Stralen ëii C. Schipper. Jansje, d. van G. Kasteel en J. Laven. Maria, d. van J. Vervel en M. de Meij. Jan, z, van P. J. Arens en J. Labordus. Casper Hermanns, z. van J. van Staden en E. van der Linden. Menzo Anke, z. van A. Pdedstra en M. L. Schoonhoven Israël Lee-ndert z. van P. Verhoeven eri-M. Melet. r— Johannes, z. van J. van Leeuwen en J. C. Heuschen. -- Cornelia, d. van J. Noppe en C. J. Marijt. Delia, cl. van K. Brandt en H. Abbink. Maria Catharine, d. van ,P. de Graaf en M. C. Ziirkzee. Angelina. Hubertina, d. van J. H. Commans en .1. van der Klaauw. Else Erna cl. van M.' C. AaJbértsberg c-n M. E. Zioiinski. G e h u w d: K. Borsboom jm. en B. Po- ket jd. J. J. van Benten jm. en J. Fio-, risson id. J. Kagor jm. en A. Woudsma jd. - J. van der Velden jm. en J. J, IT. van Egniond jd. D. Voorzaat jm. en J. H. Kesseboorn jd. T. Dolstra, jm. en M. J. J. Dorsman jd. K. H. Wiepking w. en E. J. den Tunkelaar jd. P. Blokzijl jm. en J. W. Lezwijn jm. M. van der Weyden jm. -en C. Prins jd. P. J. S. J. W. C. Duyverman jm. en M. J. Neuteboom jd. A. P. Pattist jm. on L. Joustra jd. Overled'e n: M. E. cle Leu geb. Fuchs vr. 75 j. -T. M. Mark d. 28 j. M. L, Fileman geb. Pouw vr. 24 j. J. H. Drinhuijsen rn. 59 j. A. Nieuwen lui is ongeh. ut. 40 j. A. Blankenstein cl. 8 m. D. van der Reijden rn. 78 j. H. van der Lelie w. 70 j. Th. Laken m. 38 j. A. J. van Tiel rn. 34 j. M. G. J. van Gleef geb. van Schic vr. 41 j. J. Verbeek geb. van der Zanden vr. 71 j. A. M. Banning d. 34 j. M. van Schie wed. H. Langezaal 74 i. H. Zijp d. 18 i. L. G. Moraal rn. 68 j. C. H. Oudshoorn! d. 11 j. E. H. de Vroome ongeh. rn., 23 j. R A. de Ruyter d. 4 m. HAZERSWOUDE. Gehore n: Nicolaas Dirk, z. van H. Hijneman en K. do Ridder. Hendrikua Johannes, z. van A. de Lange en A. Mou- rit's. Mina, d. van N. C. Vink en M. van Leeuwen. Johannes Willem, z. van G. van Staalduinen en M. Rijuevelcl. Maria Huberta, d. van J. Zonderop en A. M. van Haastrecht. G e t r o u w d: L. van Tol jin. 27 j- en M. Laban jd. 19 j.. Overleden: G. Versteeg" 85 j. goh. met J. van Eek. FEUILLETON. De geheimzinnige diefstal. 9) Wél wil ik u zeggen, dat liet bericht 'in „De Fakkel" zijn ontstaan dankt aan een onbescheidenheid, een zeer laakbare onbescheidenheid. Ik was niet ontevreden niet dit ant woord: het bevestigde niets maar liet mijn aanzien, als scherp speurder toch onaan getast. En het maakte aan de overzijde van de tafel blijkbaar een grooten indruk, want met nog meer aarzeling dan eerst klonk het:_ Mijnheer, sta mij dan toe, u hog één vraag te doen, op gevaar afZiet u, uit uw antwoord maak ik op, dat u inder daad een spoor gevonden heeft enen nu wou ik u vragenof liever ik wou zeggen Zij hield plotseling op, aarzelde weer even en zeide toen, mij openhartig aan ziende: Mijnheèr, ik wou, dat ik niet geko men was. Daar kon ik in komen, maar dat haatte nu noch .mij, noch haar. Zij moest nu maar voortgaan, hoeveel leed het mij ook deed het lieve meisje onaangenaam.te moe ten wezen. Ten einde haar gerust te stellen, sprak ik bemoedigend: Wees niet bevreesd, mejuffrouw. Ik zal uw -goede bedoelingen want die heeft u ongetwijfeld weten te waardeeren. Zij keek mij erkentelijk aan en ver volgde: Ik wou u dan zeggen, datdat uw ontdekking zou kunnen leiden tot de be straffing van onschuldigên. Ik zette natuurlijk groote oogen op. Hoe kon zo dat weten? En wat leidde haar ertoe, mij met zoo zonderlinge verze kering aan boord te komen. Ik bedwong evenwel mijn nieuwsgierigheid en vroeg met meer speurderskoelheid dan ik "eigen lijk wel tegenover haar wilde betoonen: En nu uw vraag, mejuffrouw. Eenigszins onthutst ging zij voort: Ja, ziet u, ik wou, dat ik mij er bui ten had gehouden... maar nu ik eenmaal hier ben en u Zij vermande zich en besloot met de be slistheid van iemand, die maar ineens door een zuren appel wil heenbijten: Ik wou u vragen, dat spoor niet te Volgen. Waarachtig", ik had de moedige jonge dame gaarne een-pleizier gedaan, maar zij vroeg wel wat veel. Haar plotseling met. een weigering teleur te stellen kon ik in- tusschcn niet van mij verkrijgen, mis schien ook wel uit vrees, dat het onder houd, mij om ik-en-wcet-niet-wat aange naam, dan plotseling, zou eindigen. Heel blij was ik daarom, dat ik op het- denk beeld kwam van de volgende vraag: Verzoekt u dat in mijn belang" of in dat der schuldigen? In het belang van onschuldigên, mijn- lieer, klonk het met vaste stem. Maar ik begrijp u niet, juffrouw; hoe u kunt weten, waartoe, -wat ik ont dekte, leiden kan. Ik moet. u zeggen: uw vraag, uw komst zou wel een verdacht kunnen voorkomen. Ik bedoelde te zeggen: komt mij zeer verdacht voor. "Maar wees nu eens hard vochtig tegenover zulk een bezoekster. Mijnheer, wil mij gelooven (en haar .stem" kreeg iets smeekends), er zit niets verdachts achter mijn optreden. Zou ik anders met mijn vollen naam opgetreden zijn? Ik dacht wel aan 't voor de hand lig gend gezegde: „Wie staat mij borg voor de waarheid van dat naamkaartje?" maar. het kwam mij niet over dè lippen. Integen deel, ik zeidë: Mejuffrouw, ik schenk u gaarne ge loof, mioar meer kan ik ook niet. doen. Het spoor, dat ik volgens u gevonden heb (thans glimlachte zij even zu-i ik vojgen Voert het mij tot oiiscoulcligert, welnu, dan lijd ik allc-cn ar schade bij Mijnheer, hoe kunt u weten Plotseling hield zij. op. beseffend, dat zij nu wel eens te veel zou kunnen gezegd heb ben. Maar mijn speurders-ijver beviel dat zwijgen niet, waarom ik trachtte haar weer aan 't spreken tc krijgen. Juffrouw, u schijnt werkelijk meer van de" zaak tc weten, dan u wilt openba ren. Wees verstandig, werk mij in de hand en ik beloof u, onschuldigên te zul len sparen. De schuldigen zult u zéker zelf niet a.an straf -willen onttrekken. Mijnheer, sta mij toe, niets meer te zeggen. Zij kon aardig heslist optreden. Maar als zij dacht mij daarmede te overbluffen, had zij 't mis. Ik zeide: 'En wilt mij toeslaan u te zeggen, dat ik de zaak niet opgeef en dat de justitie recht heeft op de medewerking van allen, die haar kunnen voorlichten. Er kwam ,een o zoo fijn spottend glim lachje om haar lippen, terwijl zij sprak: U vertegenwoordigt toch de justitie niet, mijnheer Johnson. Zij had gelijk, maar ik ook, toen ik ant woordde: Ik kan hare hulp inroepen, mejuf frouw Ward. Nu scheen zij Weer minder o,p haar ge raak te komen; verzoekend ten minste klonk het: Och, „mijnheer, wil toch aannemen, dat mijn optreden niets verkeerds bedoelde) Het doet mij leed, dat mijn poging geen gunstig gevog heeft, maar wiseh mijn vruchteloos bezoek uit uw geheugen. Dat zou ik zeker niet doen. zeifs al kom Clara Ward's getuigenis van heelemaal geen nut. zijn bij 't onderzoek. Met grooten spijt zag ik haar opstaan. Haar dwingen te blijven kon ik niet; de of- ficieele macht daartoe iniste ik en iedere andere poging: voor de deur gaan staan b.v., verbood mij de wellevendheid. Ik liet haar dan ook zonder verdere vrag gen vertrekken, mij in de grootste verba zing en verwarring achterlatend. Maar nauwelijks had ik de huisdeur ach ter haar gesloten en was ik onttrokken aan de bekoring, die van haar persoonlijkheid uitging, of ik werd boos op mij zelf, in ij afvragend: Hadt ge niet meer profijt van dat onverwachte bezoek moeten en kunnen trekken? Wel zeker: ge hadt haar sluwe, schijnbaar argelooze vrngon moeten doen, haar desnoods strikvragen moeten stellen, kortom, ge hadt niet moeten rusten vóór gij wist, wat zij ontwijfelbaar voor jö j verborgen hield. J

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3