Pe verordening wordt hierna arlikels- gowijze behandeld, en na enkele wijzigin gen tenslotte z. h. s. aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot het toe staan van een crediet tot het aanschaffen van twee nainimax-brandbluschappaiaten wordt z. h. s. aangenomen. De commissie van bijstand voor de water- en liehtbcdrijven stelt voor tot ver hooging van den gasprijs over te gaan en te stellen van 12 op IC cent per M3. De heer Koren betreurt het, dat de com missie tegen den winter met zulk ee.n voor stel komt en zou den prijs' voor muntgas behouden willen zien op 12, die van meter- gas op 16 cent. gebracht. De lieer de Wolf sluit zich hierbij aan en wilde bepaald zien dat inkomens be neden f 2000 12 cent betaalden, die daar boven 16 cent. liet amendement van den lieer Koren wordt verworpen met 12 tegen 3 stemmen die van- de heeren Noomen, de Wolf en Koren. liet amendement de Wolf, gowijjzögd tot inkomens van f 1500, wordt eveneens met dezelfde voorstemmers verworpen. liet tarief wordt hierna als voorgesteld aangenomen. Tegen stemde de heer de Wolf. De heer Noomen stelt hierna voor een commissie te- benoemen tot onderzoeken voor het toekennen van toeslag aan licn, die daarvoor in aanmerking komen. De heer v. Dijk stelt voor een commissie te benoemen die deze quaestie nader zal overwegen en den raad voorstellen zal doen Dit voorstel wordt aangenomen. In de commissie worden benoemd de heeren Herngreen, Noomc-n en van Dijk. De rekening van het grondbedrijf dienst 1018 wordt als voorgesteld voorloopig aan genomen. Eveneens wordt vastgesteld de gemeente Tokening, dienst 1918. Tot onderwijzeres aan de openbare school r.an de Schoolstraat wordt benoemd met 12 tegen 3 stemmen mej. E. Nicola, te Alphen a.d. Rijn no. 3 der voordracht. Tot onderwijzer aan de openbare school voor Lager- en M. U. L. O. onderwijs aan den Oudshoornscheweg wordt benoemd de eenige sollicitant, de heer J. Rijkes te Am sterdam (4 stemmen blanco). Het voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een verordening op de heffing van opcenten op de. dividend en tantième- bo'asting wordt z. h s. goedgekeurd. II<?t voorstel tot heffing van belasting op de honden wordt z. h. s. aangenomen, de wijziging der algemeene politieverorde ning eveneens. Den concierge van het secretarie-gebouw vrordt vrij vuur en licht toegestaan. Het voorstel van den heer De Wolf om het saJaris van den concierge van f 7.50 op f 12.50 te brengen wordt verworpen met 132 stemmen, die van de hoeren De Wolf en Koren. Het voorstel Noomen, dit te brengen op f 10, wordt verworpen met 9—6 stemmen. I-Iet voorstel van B. en W. om f 100 toe te kennen wordt z. h. st. aang J nomen. Den heer G. de Rijnsburgcr wordt ver gunning verleend tot het bouwen van een noodwoning. Tegen stemden de heeren Ranke, v. Dijk, v. Dam en Herpgreen. De he^r Herngreen merkt op, dat hij rich de vrijheid zal veroorloven omtrent dit besluit aau Ged Staten te schrijven, omdat hij niet wenscht, dat hier in de ge- 'meente krotten verrijkten, zulks aan de hand van de aangenomen bouwverorde ning. Aan de verceniging ,,Tïet Binnenscheep- vaartcongTes" wordt voorgesteld, f 25 sub sidie te gev- f Wordt aangenomen met 11—4 sterómen die. van de heeren D. v. Leeuwen, de Wit, Gesman en den Hertog. Aan den Ned. Vofkszangbond wordt eve n eens z. h. st. c/n subsidie verleend. Het voorstel van de nfd. Alphen a. d Rijn van de Holl. Mij. van Landbouw cm gebruik van een schoollokaal wordt z. h. st. aangenomen. Een voorstel den Hertog tot-gratis be schikbaarstelling wordt verworpen met 30—5 etemnvJi. Aan de Vereeriiging tot bevordering van tuinbouwondenvijs te Alphen a. d. Rijn wordt z. h st. een subsidie uit de ge meentekas c'.i het gebruik van een school lokaal voor een te houden winterenr-sus toegestaan. Het voorstel van R. en W. inzake ge meentelijken vischvcrkoop vindt bestrijding bij d. Jn beer Herngreen, gezien de slechte resultaten van het vorig Jaar. Het voor stel wordt verworpen met 0—6 stemmen. Ais laatste punt staat op de agenda het verzoek van den waarnemend ontvanger der directe bojastiingen om de beschikking te hebben over de bovenzaal van bet ar chiefgebouw voor liet houden van kam- tnor. Wordt voorgesteld gunstig te beschik ken. De lieer v. Dijk vindt de huur van f 3 veel te weinig. De lieer Herngreen zou Dien middag wandelden zij alleen. Ir.a pn Paul, eerst langs het slrand en toen langzaam den boulevard af naar het Kur- lïaus. Paul, zei Ina plotseling zachtjes en zij greep zijn arm, als je eens wist hoe heerlijk ik liet vind zoo rustig mot jou Ie wandelen. Jij bent altijd zoo lief en on zelfzuchtig voor me en de mannen, die ik heb ontmoet kenden slechts een doei..." tranen glinsterden in haar oogen, die dreef als in verre herinnering voor zich uit staarden. Ik zal je mijn geschiedenis vertellen, en heel zacht af en toe schok kend cm de juiste woorden te kunnen vin den, vertelde zij hem van haar jeugd, hoe ze om uit den bekrompen kring te komen, waar men haar klein hield, trouwde met een schatrijken, veel ouderen man. dien zij niet. lief had, dat haar man na eenige jaren stierf en haar achterliet, schatrijk. Nu sleet zij haar eenzaam leventje, nu hier dan daar. zij noemde zich Mademoi selle, omdat zij niet wilde dat men haar waren naam wist, begrijpend, dat men haar dan alleen het. hof zou maken om haar geld en adellijken naam, lij wilde niet tot veriiuren willen overgaan. Het vodrstefl. wordt hiepoa aangenomen niet 123 stemmen, die van de hoeren v. Dam, Herngreen en Ranke. Het amendement van den heer v. Dijk dein huurprijs te bepalen op f 6 wordt aangenomen met 12—3 stemmen, die van de heeren Wieringa, den Hertog cn Ges man. Nog is hieraan toegevoegd eefn voorstel tot toekenning van f 250 voor dc inrich ting van de kamer van den secretaris. Wordt z. h. st. aangenomen. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten, liet was inmiddels 5 uur ge worden.. Ned. R.K. Volksbond. Maandagavond werd in de St. Josephzaal de vergadering gehouden van den Ned. R. K. Volksbond. De voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat cle opkomst weder zeer bevredigend kan genoemd worden, hetgeen niet altijd kan gezegd worden van cle bijeenkomst der yakafdeelingen. Spr. hoopt dat ook daar in verandering zal komen. Na een woorcl van welkom tot de aanwezigen, memo reert spreker eenige van de werkzaam heden verricht gedurende liet een-jarig be staan van den Bond, waaruit bleek dat de afdeeling gedurende «dit tijdstip met groote schreden is vooruitgegaan; aanvankelijk opgericht met 00 leden en 2 vakafdeeüngon telt. de Bond thans ruim 2»X> leden, 8 vak afdeelingen en 5 onclerafcleelingen. Spre ker drukt den wensch uit dat een volgend jaar niet één arbeider meer ongeorgani seerd zal zijn. Alsnog worden door den voorz. eenige mededeelingen verstrekt om trent de werkzaamheden der vaandelcom missie. Hierna wordt het Bondslied gezon gen, waarna de notulen- weder onveran derd worden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een schrijven, waarin wordt mede- deeling gedaan van de verandering van ..de Volksbanier welke niet „het1 Katho lieke Volk" zal samensmelten tot „De Volkskrant Ingekomen is een schrijven van de sta kende arbeiders aan de zinkwitfabrieken te Maastricht, waarin o.m. verzocht wordt bij te dragen tot steun der stakers, opdat deze strijd niet succes kan worden gevoerd .Besloten- wordt de steunlijsten te vergade ring ter teekeiiing te doen circuleeren. Alsnog wordt voorgelezen een schrijven van den bode der afdeeling, verzoekende ontslag uit zijn functie wegens drukke werkzaamheden. Ook is ingekomen een schrijven van don secretaris, meldende dat deze om dezelfde redenen genoodzaakt is, ontslag te nemen. De voorzitter brengt bei den een woord van dank voor hetgeen zij in het belang van den Bond hebben ver richt. Er volgt, nog een mededeeling om trent den bloemenverkoop ten bate van „Herwonnen Levenskracht de werkzaam heden der Harmonie en cle oprichting van een Tooneelvereeniging, waarvoor lief hebbers zicli kunnen aanmelden bij den voorzitter. Boor den geestelijk adviseur wordt het. doel en het nut uiteengezet van een socia len cursus. Spr. stelt daarom bij voldoende deelname voor deze 17 October a.s. te doen aanvangen en om de 14 dagen te vervolgen. Aan de orde komt verkiezing van een be stuurslid wegens bedanken van den heer J. M. v. d. Valk. Ingekomen zijn twee ean- didatenlijsten, ten name van do heeren G. Bruinis en C. v. .d. Nieuwendijk, die bij eerste stemming ieder 41 stemmen op zich weten te vereenigen. Bij herstemming wordt gekozen de lieer G. Bruinis, die zijn benoeming aanvaardt en onder applaus der vergadering aan de bestuurstafel zit ting neemt. Vervolgens wordt aan cle orde gesteld de bespreking tot oprichting van een coöperatieve inkoopvereeniging, waar bij de leden zich ten doel stellen, door de storting eener moandelijksche bijdrage te komen tot een bedrag voor den geeameu- lijken aankoop van aardappelen, peulvruch ten en stapelgroenten, welke volgens inge komen schrijven van den L. T. B. trans port centrale, tegen gereduceerde prijzen a contant verkrijgbaar worden gesteld voor R. K. coöperatieve vei bruiksvereeni- gingen en leden van den R. K. Volksbond, Na eenige toelichting door den voorz. wor den zij. die lid willen worden der inkoop vereeniging, na de vergadering in de gele genheid gesteld zich daarvoor op tc geven. Bij de rondvraag doet de heer Nieuwen dijk een beroep op de medewerking der le den voor de verceniging „Eerbied in Gods Huis bij cle uitoefening van liaar werk zaamheden in de kerk. De WelEerw. adviseur brengt alsnog een hartelijk woord van dank aan den gewe zen secretaris, den heer v. cl. Valk, voor het vele werk dat hij met zooveel ijver heeft vervuld. Na nog eenige sprekers, welke minder belangrijke punten ter sprake brachten, te hebben beantwoord, sluit cle voorzitter de vergadering. dat men haar lief had niet om haar geld, maar om haar .zelf... En Paul luisterde ontroerd, geloofde haar tranen, haar treu rige geschiedenis, drukte haar arm vaster tegen zich aan. Ina Ina, zei hij hartstochtelijk, ik heb je lief. Nu was 2e niet meer de copuette, raadselachtige vrouw, die Paul tot nu toe slechts kende; nu had zij niets meer van de „geraffineerde". Met gewogen stem ant woordde zij zachtjes: Paul, ik kan je nu geen antwoord geven, later, vanavond misschien. Laat me eerst nadenken. Kom ga je mee naar het Kurhaus? Ina vermeed Paul dien dag, des avonds trok zij zich na een vormelijke begroeting vroeg op haar kamer terug en ook Paul ging vroeger naar zijn kamer. Nauwelijks had hij zijn pyjama aange trokken en wilde hij een sigaret, opsteken, of er werd op de deur geklopt en dadelijk daarop kwam een in een witte kimono gekleede gedaante binnen. Vlug ik wilde je een brief geven, maar beloof me dat je hem niet eerder dan morgenochtend na het ontbijt openmaakt. Moston heeft mij BODEGRAVEN. Gemeenteraad, Aanwezig alle leden. Na opening worden (1e notulen voorge lezen, welke onveranderd worden goedge keurd. Vervolgens doet de voorzitter in verband met punt 3 der agenda de mededeeling dat destijds door den directeur der Lichtfabrie ken te Gouda aan den Raad is medege deeld de gunstige kolen-clausule door den Raad der gemeente Gouda genomen. J.l. Vrijdag is echter een telegram ontvangen, vermeldende dat de voorwaarden omschre ven in het concept-contract niet bindend waren en er wijzigingen zouden komen. De voorzitter heeft hierop gevraagd of dit wijzingen van ingrijpenden aard zouden zijn. Hierop is bevestigend antwoord ont vangen. Het doet spr. leed deze mededee ling te moeten doen; het geeft stagnatie, daar het desbetreffende agenda-punt niet zal kunnen worden behandeld en van de agenda zal moeten worden afgevoerd. Er ontstaat hierover een langdurige dis cussie. De heer R. Batelaan meent, dat Gouda aan het concept-coniract gebonden is en wil aldus beslissen. Wethouder Batclaan merkt op, dat de oorzaak van deze wending in de zaken ligt bij den nieuwen directeur der lichtfabrieken, die zicli niet gebonden acht door hetgeen zijn ambtsvoorganger heeft besloten. B. en W. hebben hem er op gewezen dat dit geen reëele houding was. De heer v. Dijk vraagt, of het con cept-contract werd opgemaakt door den directeur der lichtfabrieken - of door den Raad. De voorzitter merkt op dat B. en W. hiervoor aansprakelijk zijn. De lieer v. Dijk wil aan den Raad te Gouda een motie van afkeuring doen toekomen voor de behandeling welke Bodegraven ge schiedt. Dc voorzitter acht dit niet de aan gewezen weg. Wethouder Batelaan. en an dere leden dringen aan thans te besluiten aan de hand van het concept-contract en het ontvangen schrijven betreffende de kol«iclausule. Hierop wordt in stemming gebracht het voorstel: thans afhandelen of van de agen da af te voeren. Met 0 tegen 2 stemmen, die van de heeren Veerman en Ruting, wordt besloten punt 3 der agenda te be handelen. Van den lieer Katwijk, gep. veldwachter, is ingekomen een verzoek om een toeslag van f 50 op zijn pensioen. Het voorstel van B. en W., hierop gunstig te beschikken, wordt aangenomen. Een adres van de gemeentewerklieden, houdende verzoek hun salaris met 3 gld. per week te verhoogen en dc storting in het pensioenfonds voor rekening der ge meente te nemen. Een adres van C. Noor- lander, nachtwacht, houdende verzoek een duurletoeslag van f 200 toe te staan en zijn salaris niet onbelangrijk te verhoo gen. Een adres der gemeenteveldwachters, houdende verzoek hun een duurtetoeslag toe te staan van f350 en teven hun. jaar wedde te verhoögen in overeenstemming mét de rijksveldwachters. Deze adressen worden aangehouden tot de behandeling der begrooting. De heer v. Dijk zegt, dat de Ioonen in vergelijking met benoodigde levensbehoeften veel te laag zijn. Spr. zal dit ook bij de begrooting bespreken. Hij hoopt, dat de financieele commissie vooral de salarissen der gemeente veldwachters voldoende zal verhoogen en alle hijbaan tjes zal afschaffen. Spr. acht liet ook noo- dig het politiekorps uit te breiden en daarbij nachtdienst in te voeren. Spr. acht den toestand in Bodegraven, zooals deze- nu is, onhoudbaar. Een adres van den Ned. Volksznngbond. houdende verzoek om een subsidie van f 100 toe te staan voor een in deze ge meente te voeren Volkszang-actie, wordt eveneens aangebonden tot de begrooting. Een adres van den lieer v. Engelen te Nieuwerbrug, houdende verzoek de straat verlichting te Nieuwerbrug wederom in te voeren. De voorzitter stelt voor deze zaak in handen te stellen van B. en W. ter af doening. De heer v. Dijk (S.D.) wenscht ook de lantaarns in het dorp te doen bran den.» De voorzitter: deze zaak is thans niet aan de orde. Het voorstel van den voor zittcr wordt aangenomen. Een adres van den Ned. R. K. Volks bond, houdende verzoek een toeslag op de brandstoffen toe te staan. B. en W. hebben deze zaak besproken en volgens hun mee ning is het beter op dit adres niet in te gaan. Zij meenen dat -de tijden tot het vcr- leenen van toeslag op de artikelen voorbij zijn. Ook heeft deze quaestie een punt van bespreking uitgemaakt op de vergadering der Brandsioffencommissies in Zuid-Hol land, waarbij besloten is dergelijke pogin gen om toeslag niet tc steunen. De. lieer Claushuis (R.K.) zegt, dot. zulks misschien wel gaat. in de groote steden; echter niet op Bodegraven, waar dc loonen veel te laag staan. Wanneer de loonen op het peil wor den gezet als in de groote steden, dan be- "gezien, daarom moet ik dadelijk terug. Ik kon vanavond niet van je scheiden. Paul, darting, darling, boy!" ze kuste hem snel en verdween. Het kostte Paul moeite den brief, waar op met groote letters geschreven stond: „Morgenochtend na het ontbijt te openen" niet te lezen, maar hij wilde zijn belofte niet schenden. Vroeger dan anders was Paul dien och tend op en begaf zich naar de eetzaal, slechts één gedachte vervulde hem, den inhoud van den brief te kennen. Waarom te wachten tot na het ontbijt? Wat een dwaze gril! U bent al vroeg op! klonk een stem en Paul keek in het spottend gezicht van Moston. U ook! Ja, ik houd van den morgenstond. A propos mijnheer Lamond, hij legde na druk op Lamond, als trok hij dien naam in twijfel. Mag- ik u een oogenblik spreken Verbaasd vroeg Paul kort: Waarover? Och, kom, speelt u nu niet langer co- medie, U bent Pratovyski, de groote anar chist. Als ik g^cn bewijzen had zpu ik hoefde zulks hier ook niet. Spr. is er ech ter sterk voor, aan menschen met lage loonen en veel kinderen een toeslag te ge- veil. Dé voorzitter acht dat een dergelijke uitzondering wel kan gemaakt worden. Den heer v. Dijk (S.D.) verheugt het dat B. en W. er tegen zijn; h ij stelt ech ter voor dit adres te steunen. De voorzit ter, zegt spr., beweert dat de tijden voor bij zijn om toeslag te geven. Thans echter is alles zoo schandig duur, als in den oor log nog niet is voorgekomen. Spr. memo reert wat de heer Claushuis heeft gezegd en gelooft dat de Raad zeer zeker wel toe slag zal moeten geven, en ook op aardap pelen enz. Spr. wil dit voorstel dan ook in stemming brengen. De lieer Heusdens wenscht dit voorstel te steunen. De heer v. d. Marei merkt op dat het voorstel- Claushuis en dat van den heer v. Dijk zeer verschillend is. Het voorstel-Claushuis ligt geheel in de lijn van B. en W., welke juist hebben gezegd dat deze toeslagen zooveel mogelijk moeten verdwijnen, terwijl de loonen meer in overeenstemming met de uitgaven moeten komen. De lieer Stapper meent ook dat ee<n en ander moet verdwij nen, doch wil beslist ook toeslag geven aan hen die lage loonen hebben. De heer v. Dijk. wenscht wederom het woord. De voorzitter merkt op dat de heer'v. Dijk voor de tweede maal het woord kan krij gen wanneer de andere heeren gesproken hebben. De heer Veerman kan zich ook geheel vereenigen met het plan' van B. en W. om toeslag te verleenen in speciale ge vallen. Spr. meent echter dat de gemeente niet is een diaconie. Spr. hoopt dat de verschillende diaconieën en armbesturen 'n oog in het zeil zullen houden, doch Wenscht geen algemeene maatregel. De lieer Van Dijk gelooft dat het adres gekelderd zal worden en dat nog wel door den heer Veerman, die zich nogal een keer demo-* craat genoemd heeft. Spr. wenscht echter de volgende motie in te dienen: ..De Raad, van oordeel dat op inkomens beneden f 1500 een toeslag moet gegeven worden van 50 pet. op brandstoffen, klee ding en levensmiddelen, gaat over tot de orde van den dag." De heer Veerman wil even opmerken dat de heer v. Dijk zeker een slecht gezicht heeft op een democraat. Wanneer u nu denkt, mijnheer v. Dijk, dat men slechts democraat kan zijn wanneer men maar een massa geld over de massa uitstrooit, dan komt u met den heer Veerman niet overeen. De heer v. d. Marei gelooft, dot de heer v. Dijk nogal goed in zijn moties schijnt te zitten, want hij had hem van te voren reeds op schrift; hij zal nu zeker ook wel weten wat het zal kosten, wanneer deze. motie wordt uitgevoerd. De heer v. Dijk zegt. detz© gegevens niet te kunnen verstrekken. De heer v. d. Marei meent' dat de lieer v. Dijk dan ook in zijn voor stel niet goed is doordacht. De lieer v. Dijk wenscht voor dc uitvoering van dit voorstel de belastingen op te drijven. De heer P. Batelaan (wethouder) verwacht dat de motie niet zal worden aangenomen, want het. is slechts een reclalnemiddeldie heeren moeten altijd hooger bieden; alleen in cle groote steclen gaan de communisten nog hooger. De heer v. Dijk wenscht her haaldelijk te interrumpeeren. De voorzitter roept den heer v. Dijk tot de orde. De heer B. Batelaan zegt dat de motie haast geheel niet in behandeling kan komen, om dat de draagwijdte te onzeker is. Daarbij, Zegt spr., houdt zulks loonsverhooging te gen. Immers, loonsverhooging wordt aan gevraagd, omdat de levensmiddelen enz. zoo duur 2ijn. Waar zulks noodig is, moet natuurlijk voorzien worden, op de eerste plaats door de diaconieën en wanneer het niet anders kan door de gemeente. De heer v. Dijk memoreert dat de heer P. Ba telaan gezegd heeft dat deze motie een reclame-artikel is, doch het voorstel van den heer Batelaan is een reclame-artikel voor de hoogere klasse. Spr. laakt vervol gens de diaconieën, welke volgens hem te weinig verstrekken, terwijl de arbeiders geen giften willen aannemen. Spr. dringt er op aan de motie aan te nemen en de diaagwijdte later te bepalen. De voorzitter sluit hierop de discussies en brengt de resp. voorstellen in stemming. De motie van den liëër v. Dijk wordt ver worpen met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren v. Dijk en Heusdens (lib.) Het adres van den R. K. Volksbond wordt even eens verworpen met 7 tegen 4 stemmen, die van de heeren Claushuis, Mouris, v. Dijk en Heusdens. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, onder de verzeke ring dat in gevallen van noodzakelijkheid zal worden onderzocht en steun verleend. De begrooting, dienstjaar 1020, wordt tot onderzoek gesteld in handen van de commissie. Vervolgens is aan de orde dc benoeming van een onderwijzeres aan school A. Op de voordracht zijn geplaatst mej. v. Dijken van Den Haag, mej. Blok te Gouda en mej. C. J. Kok te Woerden. Met algemeene niet zoo positief optreden. Kent u Ina Ro- brinsky of Vera Naronovo. niet? Heeft u gisteravond haar papieren niet in bewa ring ontvangen? Dagen lang heb ik u na gegaan, ik zag wel uw zoogenaamde vi iendschap! Het duizelde,,hem, hij begreep er niets van, papieren, anarchist... Onwillekeurig haalde hij den gesloten brief uit zijn zak. Ja juist, vervolgde cle ander spottend. IJ bent er bij. Ik ben niet voor niets door de Russische politie uitgezonden om de beruchte anarchiste Vera Naronovo op te sporen en baar papieren zien te bemach tigen. U hebt zelf het bewijs in banden. Slim bent u niet geweest! Wezenloos scheurde Paul den blief o- pen en las: Poor Boy! t Spijt mij, dat ik je moet teleurstellen. Ik ben niet degene waarvoor je me houdt. Ik mag je niets vertellen. Zeg aan Moston dat hij zich netjes heeft vergist, hij dacht mij te vangen, en... ik heb hem misleid en alle verdenking op jou geschoven. Op het oogenblik dat jij dit leest, zijn cle papieren veilig en wel over de grens. Ik vertrouw stemmen wordt mej. v. Dijken benoemd. Voorts worden een 3-tal wijzigingen vast gesteld in de onderwijsverordening, zülks in verband met de nieuwe salariswet. Een regeling betreffende het herhalings- onderwijs, waarbij zeer waarschijnlijk de lessen gratis of tegen een minimum ver goeding zullen worden gegeven, wordt uit gesteld tot de volgende vergadering. (Wordt vervolgd.) NOD ROW IJKER HOUT. Organisatie. De afdeeling N. R. K. Volksbond vergaderde Vrijdagavond bij N. v. d. Berg. Bij dc opening betreurde de voorzitter cle geringe opkomst. Spr. hoopte dat het bezoek in het vervolg groo- ter zal zijn in verband met de belangrijke punten die er te behandelen zijn in het a.s. vergaderseifcoen. Bij afwezigheid van den secretaris werden cle notulen tot de vol gende vergadering aangehouden. Punt 3 bespreking werkloosheid. Er wordt door de vergadering besloten in verband met cle gemeentewerken welke a.s. winter zullen worden uitgevoerd aan 'het gemeentebe stuur te verzoeken deze te laten uitvoeren door eigen inwoners, en een loon uit te betalen volgens den algemeen geldenden regel der land- en tuinbouwarboiders, zijn de f 20 per week, wat zeker in, dezen duren tijd niet hoog kan worden genoemd. Punt 4, bespreking toeslag brandstoffen. Nadat cloor den .voorzitter een staat was voorge lezen, op welken grondslag cle toeslag kan worden toegewezen, werd besloten om het gemeentebestuur te verzoeken dezen win ter toeslag "te geven op de brandstoffen. Punt 5, verslag afgevaardigde van den CentraJen Raad van 29 Sept. 1.1. De lieer A. H. v. Noort bracht een keurig verslag uit van deze vergadering, waaruit duide lijk bleek, dat de N. R.K. Volksbond steeds flink vooruitgaat en men niet terugschrikt om verstrekkende besluiten tc nemen. Applaus beloonde den afgevaardigde voor zijn uitgebreid verslag. Punt 6. Contrdbu-- tieverhooging. De voorzittér stelt voor om dc contributie te stellen op 10 cent per week. Met groote meerderheid van stem men werd het voorstel aangenomen. In de vragenbus was een vraag gekomen om een onderafcleeling coöperatie te sléch ten. Er werd besloten om voor dit be langrijk punt een aparte vergadering te houden. Nadat door den voorzitter den arbeiders gewezen was op de a.s. Vrijdag 10 Oct. te houden vergadering van de vnkafd. land- en tuinbouwarbeiders, sloot hij de vergadering. ZOETERMEER. Bezoek. Maandag werd de fabriek der maatschappij „Nutrieia' te Zoctermcer, bezocht door Z. K. H. don Kroonprins \;an Djokjakarta en gevolg. Met groote .belangstelling nam Z. K. H. de bereiding der verschillende zuivelpro ducten op het gebied van zuigelingenvoe ding en die voor lijders aan suikerziekte, benevens de, boterbereidiiïg, in oogén- schouw en- gaf zijn speciale aandacht aan de bereiding dei; verschillende inelkprac- paraten, bestemd voor Indië. Z. K. H. toonde vooral voor zuivel veel belangstelling en zegde bovendien toe, de Nutricia-hoeve, gelegen in de nabijheid van de fabriek, binnenkort met een bezoek te vereeren. WADDINXVEEN Aanbesteding. Bij de gehouden aan besteding van het bouwen van een land huis., voor A. Jongkind alluier was laag ste inschrijver C. Lindenburg te Hazers- woude met f 10,675. Van de zes inschrij vers was hoogste J. Rijm alhier met f 21,094. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Ondertrouwd: J. Kagcr jm. 24 j. en A. Woudstra jd. 23 j. J. van Meizen jin. 21 j. en M. J. Soeterbroek jd. 24 j. P. Blokzijl jm. 26 j. en J. W. Lezwijn jd. 25 j. M. v. d. Weijden jm. 22 j. en C. Prins jd. 26 j. P. J. S. J. W. C. Duy- verman jm. 18 j. en M J. Neuteboom jd. 18 j. K. II. Wiepking wed. 45 j. en E. J. de Tonkelaar jd. 28 j. Tj. Dolstra jm. 36 j. en M. J. J. Dorsman jd. 22 j. A. •J. Dinant jm. 34 j. en J- J. v. Mastrigt jd. 27 j. D. Voorzaat jm. 25 j. en J. H. Kesseboom jd. 23 j. H. v .d. Berg jm. 22 j. en J. M. Marks jd. 20 j. J. v. d. Velden jm. 29 j. en J. J. II. v. Egmond jd. 23 j. S.M. v. Rijs jm. 24 j. en G. Omver stoot jd. 26 j. T. B. C. Veltmari wed. 52 j. cn C. J. v. Aartsen jd. 37 j. J. Brookman jm. 21 j. en C. C. Welters jd' 22 j. D. A. Cannoo jm, 24 j. en A. J. den Haan-jd. 23 j. A. G. HilJenaar jm. 20 j. en M. II. Ammerlaan jd. 30 j. J, P. van Leijclen jm. 34 j. en J. A. Hoger* vorst jd. 27 j. op je, als een eerlijke boy zul je den brief eerst hedenmorgen openen en dan ben ik al ver weg. Mijn auto waclit buiten. Poor boy... in baast. Ina. Paul reikte zwijgend den pseudo Ameri kaan den brief. Wij zijn beiden gedu peerd, zei hij geheel ontdaan. Wenscht u uw ontbijt heeren? viel de ober in de rede. Ja bedien maar. Zeg, ober, is M'/e Robrinsky al beneden? Mlle Robrinsky, herhaalde cle ober ver baasd, maar die is gisteravond plotseling na een ontvangen telegram per auto ver trokken. Mile scheen geen prettige tijding te hebben ontvangen Weet je, vervolgde Moston, toen dv ober verdwenen was, een gevaarlijk spel speelt zoo'n vrouw toch. Alles was mislukt als jij dien brief wel gisteren had geopend. Te weten, dat ik haar naga, op het spoof ben en dan slim genoeg zijn, de verden king op een ander te werpen, dat 'is- Bijdehand, vulde Paul zuchtend aai** Zij doet. haar naam geen schande aanl

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 6