Tweede BSad. binnenland" Uit de Omgeving hem loe- Woensdag 8 October 1819 VOOR VADZJG LIJNTREKKEN NU GEEN TIJD. We lezen in de (A.-H.) „Rotterdammer": Arbeiden! is nu de leus. Daar moet gewerkt worden door patroon cn arbeider, door leiders en onderge schikten. Over onvoldoende arbeidspraestatïe voor al: bij onze werklieden in gemeentedienst viel reeds menige klacht. Dikwijls niet zonder reden. Sterk is wat het hoofd een er openbare school te Amsterdam in het „Handels blad" van Vrijdagmorgen 1.1. schrijft. Hij geeft verslag van deze bevindingen: Aangevraagd: het repareeren van 2 bor den!. 25 Sept.. Een gemeentewerkman consta teert, dat uit ieder bord een dor stukken lood is gestolen; zal rapport uitbrengen, en voorstellen één bord in ordeje maken met de twee overgebleven stukken lood, voor het andere twee ijzeren blokken mee te brengen. 30 Sept.. De werkman verschijnt met.'2 ijzeren blokken, haalt één te repareeren bord uit bet lokaal, waar ik les geef. Ik vraag: „Hoe lang zal het duren?" „Een half uur". Ik kom 5 minuten later op de- gang. Werkman staat voor een raam te kijken, schrikt op; het bord was klaar en wordt weer binnengebracht. Voor het andere zal hij den volgenden dag terug komen; heeft nog een ander kar wei. Een half uur later moet ik toevallig naar beneden. Vindt daar den werkman, met een kameraad, tot dien tijd onzicht baar gebleven. Ik weet niet, "hoe lang het inpakken van het gereedschap nog heeft geduurd. Om 4 uur waren ze verdwenen. 1 Oct. Ik kom even over halfdrie in school; alles leeg en stal. Om drie uur merk ik toch eenig léven. Halfvier komen 2 werklui van boven, gaan zitten in een lokaal tegenover mijn kamer; rusten klaar blijkelijk uit onder gezellig gekeuvel. Om 4 uur wordt het mij toch te machtig en ik ga* er heen. Mijn werkman van gisteren en zijn ka meraad schrikken op, cn maken zich ge reed om te vertrekken, Joelen mij nog mede, dat zij nog terugkomen, om een nieuwe lijst aan een der borden aan te brengen. Als dat klaar is, komt de schil der nog om het te schilderen. Is daar niets aan te doen, zoo vraagt hij aan het slot van zijn verhaal. Óns antwoord is: onvorbiddellijk derge lijke ergerlijke dagdieverijen ter bevoegder plaatse s:gnaleeren. or vadzig lijntrekken «is het nu geen ffjd. MIDDENSTANDSACTIE. Door de besturen der verschillende Bon den van Middenstandsvereeaigingen is een uitnoodi'ging gericht aan alle plaatse lijke organisaties van winkeliers, om over al, crisis-commissies in liet leven te roepen, wier taak het zal zijn, de algemeen© be schuldiging, als-zouden de winkeliers oor zaak zijn van de hooge prijzen, te ontze nuwen of te niet te doen, cloor middel van -bewijsmateriaal. Tot-de taak dier com missies zou ook beknoren het vormen van een Raad van Beroep voor verbruikers, een soort klachtenbureau, waartoe zij. die zich overwoekerd achten, zich zouden kun nen wenden. In een uitvoerige instructie wordt aan gegeven, langs welken weg men tot -de op richting van deze Commissies an deze Ra den kan komen en hoe zij behooren te werken. Haar taak zal het o. a. zijn: de publieke opinie door de plaatselijke pers te bewerken en de bladen over te halen, geen ingezonden stukken meer op te ne men. die onbewezen laster bevatten tegen den Middenstand; met elkaar overleg te plegen, om eventueel bestaande verkeerde verstanden in een bedrijf wit den weg te ruimen; voorts zal zij de Middenstanders hebben te doordringen van bun sooiale verplichtingen in dezen tijd en te zorgen, dat zij, door medewerking met. de Over heid, de flieerschende duurte mede-helpen bestrijden. Tn de instructie wordt het bestaan van verkeerde practijken erkend; maar weer sproken wordt cle algemeenheid dier prac tijken. Omtrent de consumentenorganisaties wordt in de circulaire gezegd, daf van haar wel geen ernstige bestrijding der be langen van den har.de'drij vonden Midden stand gevreesd zal behoeven te worden. Men behoort intusschen te trachten, hare oprichting te verhoeden, door aan te too- nen, dat ze niet noodig zijn. Een geheele modeï-instructiie is opge maakt voor de Raden van Beroep, waar van men zich blijkbaar veel voorstelt, en waarin ook aan vrouwen zitting moet worden verleend. Wanneer zulk een col lege .uitspraak doet over een klacht in zake te hoogen prijs, dan zal het rekening moeten ïiouclen mot het percentage, dat in dcn'betrokkcn handel onder het gangbare begrip winstmarge wordt verstaan. Dit laatste schijnt ons een streek op glad ijs merkt „De Tijd" op en zal den Raden wel eenige moeilijkheid opleveren. Wat gangbaar is of niet hiervan zal ieder verbruiker, of verbuikstor, die aan het nogal gehate „winkelen" doet, ondervin ding hebben wordt soms zeer verschil lend beoordeeld. Intusschen wijst mis schien. de praclijk hier den weg. Ongetwijfeld za.l het verbruikend publiek de pogingen .der Miiddenstandsliohden met belangstelling gadeslaan. DE BAKKERS-ACTIE. De staking der bakkers behoort w er tot het verleden. Voor de zooveelst© maal is door deze staking aangetoond, dat èn Mo dernen èn Onafhankelijker- en hoe zij ver der mogen heeten, bij het voeren van loonstrijd opvattingen huldigen, die in lijnrechte tegenspraak zijn met het geton de verstand, dat zij" op onverantwoorde lijke, roekeloóze wijze hun menschen in de staking drijven, beloften doen, dié illu soir moeten blijven, omdat én de Moder nen èn de Onafhankelijken de ngadht en den, invloed missen, die beloften, welke niet anders zijn dan wissels, getrokken op de tegenpartij, in te lossen. Opnieuw is door doze staking bewezen, dat men den weg der onderhandelingen niet wenscht, althans niet eerder, dan nadat men overtuigd is van de mislukking der actie. Zoo ook bij 'deze actie der bak kersgezellen. En het resultaat fis, dat men genoegen neemt met de voorstellen der patroons, welke eerst zijn verworpen. Het past, hier een woord van hulde aan de Katholieke en Christelijke organisaties te brengen, wier samengaan het mogelijk heeft' gemaakt, de burgerij van brood te voorzien, en aldus een noodtoestand te voorkomen. Maar vooral de patroons, düe met. de meeste energie zelf hebben ge werkt en 'hun bekenden uit de provincies hebben getoond, nog de ouderwetsche bak- kersbaizen te zijn. die den toestand mees ter wisten te blijven. Opmerkelijk is het voorts, dat niettegen staande al hot brood, in de winkels ver krijgbaar, zoogenaamd „besmet" was, do stakers met hun gezinnon er even goed van hebben gegeten. Dat is consequent zijn. ,,T StoDmscJiepen opgehouden. Volgens bij de. Stoomvaartmaatschappij Nederland ontvangen bericht, zouden de stoomschepen „Jan Pietersz. Cocn", ..Von del" en Niaa" resp. 1 Oct. van Java te Suez. 2 Oct-, van Amsterdam te Port-Said en 27 September van Java te Suez aangekomen, aldaar worden opgehouden door gebrek aan bunkerkolen. Tengevolge van de spoorwegstaking worden de kolen voorra den te Port-Said door de Britsche autori teiten uitsluitend ter beschikking gesteld van troepentransportscheperi in westelijke richting gaande en stoomschepen van da Engelsche handelsvloot in oostelijke rich ting gaande. Een bond van bslasUngbaïalers. Men schrijft ons uit Amsterdam, dat mr. S. van Perlstein, togen Donderdag 9 Oc tober in het Gebouw voor Kunsten cn We tenschappen te Utrecht de Nedevlanasche belastingbetalers heeft opgeroepen om zich te vereenigen tot een bond, welke de be lastingbetalers wil org ani se ere n tot een macht, die de rpgeering tot groote zuinig heid dwingt, zoodat alle belastingbetalers tegen nieuwe aanslagen worden beschermd De bond wil ook den druk der bestaande belastingen verlichten, en acht dit moge- t lijk door verkoop van enkele voor ons ab soluut waardeinoze eilanden onzer West of van Suriname. Mgr. dr. Nolens. Mgr. dr. W. H. Nolensza! reeds a s. Vrijdag no ar Amerika scheepgaan, om, op uitnoodi.ging van onze iregeering, te Washington de internationale arbeidscon- ferentie bij te wonen. De welhoudershwestie le Rotterdam. „Het Volk" meldt, "dat de besprekingen tusschen de politieke partijen over een op lossing van dé wetboüderscrisis men weet. dat- de gekozen sociaal-democx'atische wethouders Heykoop cn De Zeeuw hun functie hebben neergelegd, en, daarop her kozen, hun benoeming hebben geweigerd zijn lieryat op initiatief van den burge meester, die zich daartoe gedrongen ge voeld heeft, uitsluitend door de groote ge meentebelangen, die op het spel staan bij een slepend blijven van deze zaak. Het „Nieuws van den Dag" opgekocht? Naar de „Tribune" uit betrouwbare en welingelichte bron verneemt, heeft de eige naar van de „Telegraaf", de heer Holdert, het „Nieuws van den Dag" opgekocht. Het plan moet zijn te .trachten de lezers van dat blad allengs deels bij de „Courant", deels bij de „Telegraaf" onder te brengen. Land- en Tuinbouw. UITVOER VAN AARDAPPELEN. Volgens mededceling van de N. U. M. bestaat gelegenheid tot uitvoer van eene beperkte hoeveelheid aardappelen van zand- en veengrond, alsmede in uitzonde ringsgevallen van andere aardappelen, die ter beoordeeiing van het Rijkskantoor voor aardappelen en aarclappelverwerking, niet voor de binnenlandsehe consumptie ge schikt of niet duurzaam blijken te zijn. Ter zake van dezen uitvoer is het navol gende vastgesteld: Aanvragen moeten door tusschenkomst van voormeld Rijkskantoor worden inge diend bij de N. U. M., met gebruikmaking van de bekende formulieren L. 2, welké ten kantore van genoemde Maatschappij kosteloos verkrijgbaar zijn. Op genoemde aanvraagformulieren moet onder meer worden vermeld de soort der aardappelen alsmede de gemeente en de plaats van verbouwing. Iedere exporteur kan voor een zelfde land van bestemming tot geen giooter hoeveelheid- dan 100 wa gons (1,000,000XK.G.) consent verkrijgen en met een maximum van 500 wagons (5,000,000 K.G.), in totaal over verschillen de landen van bestemming. Wonneer de exporteur ten genoege van de N. U. M. aantoont, dat van de tiem verleende uit voervergunningen geheel of ten deele ge bruik is gemaakt, kan binnen de hierboven gestelde grenzen de uitreiking van nieuwe consenten geschieden. De uitvoer zal slechts kunnen plaats vinden per spoor of per schip. - Als voorwaarde van financieelen aard wordt voor de endosseerihg der betreffen de uitvoervergunningen eene betaling ge vorderd, die voorshands op f 15 per lö.OyO K.G. is bepaald, met een minimum van f 2.50 per consent. Hetverschuldigde be drag wordt gestort bij de Bankafdeeling der N. U. M., Mauritskade 7. 's-Graven- hage, ónder uitdrukkelijke vermelding: „Voor uitvoer aardappelen". Overeenkomstig den algemeenen regel dienaangaande wordt geen -restitutie ver leend van ter zake van den uitvoer opge legde betalingen, indien voor den expor teur van een te zijnen name geëndosseerd consent geheel of ten deele geen -gebruik is of wordt gemaakt. Aanvragen, op den onderwerpelijken uit voer betrekking hebbende en ingekomen vóór of op het tijdstip dezer publicatie, worden in verband met de bovenstaande regeling niet in behandeling genomen, en zullen derhalve opnieuw moeten worden ingediend met inachtneming van het hier- voren vermelde. In November zal dc Ned. Pomologische Vereeniging te Utrecht een tentoonstelling houden van goed gesorteert en model ver pakt fruit. Dit is de eerste tentoonstelling op dit gebied, welke in Nederland zal wor den gehouden. Zij heeft ten doel goede soi teering en verpakking van het fruit in verband met den handel op het buitenland te bevorderen. Sociale berichten. Eeri sociale cursus en het landbouw vraagstuk. Het hoofdbestuur van den L. T. B. is van plan om in de maand Januari van 1920 een achtdaagschen socialen cursus te doen geven te Leiden, aldus verne men we uit dc „Msbd" KERKNIEUWS. 'Binnendijk', allen, va'n licï klooster dor P.P. Franciscanen te Weert, SPORT. Z.D.IT. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen djen-v de Zondag in de kerk van het Groot-Semi narie de wijding van het II. Diaconaat toe aan de- eervv. Fraters Laurentinus Tecpe, Misaël van de Zijde, Eustachius Janson, Azarias de Kok, Hieronymus v. d. Berg, S-ilvius van Harte Veld, Albanus Zeij, Ana nias Beunen, Lib'ertus Soppe, Lötharius Win iter, Hippolytus Gerz.'Geruntius Wier- mans, Lucidius Verschueren, Theodogus LUCHTVAART. De verbinding Londen - Parijs. De expresse-vliegtuigen hebben thans gedurende zes weken een onafgebroken dienst tusschen Londen en Parijs onder houden. Van dc 86 gemaakte vluchten zijn slechts 3 niet geslaagd. Een Amerikaansch kolonel gedood. Nabij Philadelphia is de kolonel Dodd, commandant van het Langlcyfield, bij een vliegongeluk om het leven gekomen. Vier andere legerautoriteiien, die fnet hem waren opgestegen, werden gewond. Bergen—Noordkaap v.v. De Duitsche vlieger Friedrich Christian sen volbracht den tocht van Bergen naar de Noordkaap en terug RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. H. B„ stalhouder alhier, had, volgens het procesverbaal, den uitgang, van het station versperd door het plaats nemen met een auto. Bekl. verklaarde, dat hij vergunning had op het Stationsplein te staan. Dit werd door den verbalisant toegegeven; maar dit gaf hem niet. het recht daar te blijven staan. Eisch f 5 of 2 dagen j. v. E. Jzn., te Valkenburg, had met een hond geloopen in gesloten jachttijd op de z.g. Schapenweide, e-n toegelaten, dat die hond een haas opspoorde en bemach tigde. Bekl. ontkende. Een. der getuigen G. H., had gezien, dat bekl. naar den haas bad geslagen met een schoffel. De ambte naar achtte het ten laste gelegde bewezen en eisehte f 5 of o dagen. L. J. 'de G. Jzn., te Noord wijk, had ge loopen over het land van Pancras Zand bergen, dat deze gehuurd had van het Parochiaal Armbestuur aldaar. Bekl. be weerde, dat hij vergunning had gekregen van benoemd bestuur. Get. Zandbergen wist daar niets van. Een der regenten, de heert v. d. Werf, zeide, dat «zij er niets te gen hadden, wanneer het den huurder goed was. Verder konden zij niet gaan. Eisch f 4 of 4 dagen. J. {Ie P„ te Leiden, was uit den trein gesprongen, terwijl deze in beweging was. Hij zag iemand op den overweg, dien hij wilde spreken. Terwijl hij een bloedende wonde kreeg, werd 'hij ook nog geverba liseerd. De ambtenaar eisehte f 4 of 4 dagen. .T. S. te Zoeterwoudc, had verzuimd aan zijn kiesplicht te voldoen. Bekl. zeide, dien dag bepaald verhinderd te zijn geweest. Hij stemde anders getrouw, al heeft hij er het land aan. Eisch f 0.50 of 1 dag. B. K„ chauffeur, te 's Gravenhage, had zich te verantwoorden wegens overtreding van de motor- en rijwiel wet, Hij zou meer dan 15 K.M. per uur hebben gereden. Bekl zeide. dat- 'het een onmogelijkheid was, dat hij met- meerdere snelheid dan 15 K.M. heeft gereden. ITij moest een oude, zenuwachtige dame naar een gesticht ver voeren en heeft daarom met opzet heel langzaam gereden. De ambtenaar hield zich aan het hc- ee.digde proces-verbaal en eisehte f 5 of 5 Jagen. HAACSCHE RECHTBANK. Tijdens afwezigheid van den bewoner is A. v. d. R„ te S t o ra p w ij k, in den nacht van 2324 Augustus eene woning aldaar binnengedrongen en -heeft een naaimachine ontvreemd. Tegen hem werd gevorderd 1U- jaar ge vangenisstraf. Beleedigïng. De rechtbank te Alkmaar veroordeelde den heer L. S., hoofdredacteur van „Ons Blad", te Alkmaar, wegens smaadschrift tege-n den heer P. Molt maker, gesalarieerd bestuurder der Ned. Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel te Utrecht, tot f 100 boete subsidiair 10 dagen hech tenis. De rechtbank verklaarde verder de be- leedigde partij niet ontvankelijk iti haar eisch tot «publicatie van het vonnis -in de bladen en veroordeelde bekl. tot f *50 scha devergoeding. De eisch van het O. M. was 8 dagen ge vangenisstraf terwijl voorts door nu*. Ro- seveld te Utrecht, namens de beleedigde partij, bekl.'s veroordeel!ng was gevraagd tot f '150 schadeloosstelling en publicatie van Ijet vonnis in de R. K. dagbladen. Gemengde Berichten. Ongeluk Uit Padang (Ned.-India werd aam hot „Soer.Hbld". gemeld, dat mevrouw Waenaas aldaar lenend ver brandde tengevolge van heit vullen van óffn (brandende gasolielamp, waarbij! Idq vlam in de gasolie sloeg. Paardenaankoop voor de marcchausséo. De marechaussee-commissie kocht in de Neder-Betuwe 10. paarden tegen gemiddeld f 1000 per stuk. Een begeerde betrekking. Voor cle betrekking van concierge aan de II.B.S. te Tiel zijn 350 sollicitanten. Een kind bestolen. Te Amsterdam is een 7-jarig meisje door een 10-jarigen jongen een bedrag van( f 3.50 afhandig gemaakt. Doodelijk verwond. De ruim 70-jarige K. te Gouda werd Maandag door een hol lend paard op zoodanige wijze aangere den, clat hij met een schedelbreuk en een gebroken been werd opgenomen én naar het ziekenhuis moest worden, vervoerd. Er is weinig hoop clat de man in leven zal «blijven. Diefstalen op stoombooten. De politic te Tilburg heeft gearresteerd den stoorn- boot-kapiteftn v. R„ uit Amsterdam een drietal bootwerkers der stoomboot- onderneming „De Hanze". Zij worden ver dacht van diefstallen van verschillende goederen voor een vrij aanzienlijke waar de op de hooten gedurende de reis Til burgRotterdam ontvreemd. Eenige hun- y< hebben reeds bekend. Een dierenbeul. 'In begin September werd op het kermisterrein van het Valer ia ndsch Historisch Volksfeest te Arnhem een ergerlijk geval van dierenmishandeling geconstateerd. Thans is de kat met drio staarten, liet spookdier, aan dc gevolgen van de verwondingen overleden. De be drijver dezer dierenmishandeling, de ex ploitant. van het tentje, Diepers, is tegen 24 October voor de Arnhemsche rechtbank gedagvaard. Vaisclie immterij. De 41-jarige Marie Hamers, gob. te Kcrkrarle, wonende to Keulen, die dezer dagen te Kcrkrade werd gearresteerd wegens de uitgifte van val- schc zilverbons, 'is naar dc gevangenis to Ma as'trich t o ve rg eb r acht In verband met haar verklaringen, ver toefde een rechercheur uit Kcrkracle to Keulen. Daar werd gearresteerd de ver moedelijke vervaardiger van de valscho zilverbons, zekere Walter; bij de huiszoe king werd alleen papier in beslag geno men. gelijkend op dat, waarvan cle va.l- sehe zülverbons werden vervaardigd. Tot de arrestatie van den Duitscher E een der mannen, door Marie H. ook genoemd, kon niet worden overgegaan. Men ver moedt, dat wel 2,000,000 valscho zilver bons zijn gemankt, waarvan er naar ^chat ting 100,000 iin Limburg zijn in omloop ge bracht. Verscheidene personen zijn direct of indirect bij deze valscho munt ©rij op groote schaa.l betrokken. Er werd handel in de valscho biljetten gedreven, zelfs in de Duitsche treinen. P c Is eerder werd een broer van Mar e H. te Akon «gearres teerd eveneens wegens uitgifte van val scho zilverbons. ALPHEN a. d. RÏJN. Gemeenteraad. (Vervolg.) Aan de orde is de jaarwodde-regoling der onderwijzers aan de openbare scholen eri tot vaststelling van de huurwaarden van de woningen van de hoofden van scholen. Het eerste deel dezer verordening wordt, na-een aangenomen amendement de Wolf, z. h. s. aangenomen. De heer v. Dijk stelt betreffende het tweede deel voor de huurwaarde met f 100 1(a .verhoogon, welk «amendement J-wordit verworpen xnet 12 tegen 3 stemmen, cl.io, van de hoeren ile Wit, Ranke en v. Dijk., Hierna wordt gepauzeerd. Te twee uur wordt de openbare vergado- ring heropend, waarna een aanvulling be treffende de instructie voor liet secretarie- personeel z. h. s. worclt aangenomen. Het drukken van het raadsverslag wordt als voorheen bestendigd. Tot het uitstellen betreffende den ver koop van het voormalig raadhuis der op geheven ge muon te Oudjshooro., wordt l«. h. s. besloten. Aan de orde is de vaststelling van een bouw- en woningverordening. De lieer van Dijk vindt, «lat deze veror dening heel slecht aan het gestelde llnel beantwoordt, hetgeen de voorzitter be strijdt. FEUILLETON. ONTSNAPT. Ober, zei Paul Lamond tot den ober die hem gedienstig „vuur aanbood voor zijn sigaret, Wie is todi die donkere heer, die mij zoo aanhoudend fixeert? 't Is ge woon opvallend, overal waar ik ben, is hij ook. Als ik iets op mijn geweten had, zou ik zeggen, dat ik achtervolgd werd door een detectieve! Hij heeft zich laten inschrijven als Mr. Ferry Moston uit Chicago, zijn beroep is niet vermeld; dat is alles wat ik weet, mijnheer. Dank jc, antwoordde Paul; dat weet 'ik alweer, al is het niet veel. Langzaam slenterde hij de hal van het hotel in en keek of de post hem niets ge bracht had. Het is nog geen half tien. Om tien uur zouden wij gaan tennissen. Hé ik Wou dat het al zoo laat was! Goeden morgen, mijnheer Lamond; klonk een vroolijke meisjesstem en een in het wit gekleed figuurtje kwam naar Ah, Miss Elly, zei hij verrast, ik zat juist te overleggen hoe dit half uurtje door te brengen, heeft u ook plannen? —v Neen, ik ben ook al te vroeg. Zullen we buiten op het terras gaan zitten? Ja. dan haal ik even mijn jersey. Weg was ze, om even daarna met een licht blauw zijden jersey, t daarbij behoorende mutsje, cóquet op haar hoofd, terug te ko men. Heerlijk hierbuiten, zei ze en zij wipte met haar sierlijk wit geschoeid voetje op en neer, ik vind het verrukkelijk aan zee. En jij? U bedoel ik, herstelde zij blozend, och waarom eigenlijk? Zeg, maar Elly hoor, we kennen elkaar al lang genoeg, ik mag je wel Paul noemen, hé, Paul tout court, dat klinkt veel leuker dan dat lang gerekte „mijnheer Lamond". Graag zelfs, wij zijn bijna al dien tijd trouw samen geweest, jij, Ina Robrins ky, Veriaeren en ik. Ja, vier trouwe tennisspelers, lachte Elly. Paul vond haar aanbiddelijk, zoo met haar fijn profieltje, die- lachende pogen en de krulletjes, die onder het mutsje uitdar- telden. Onwillekeurig maakte hij een ver gelijking. Ina of zij, wie gaf hij de voor keur? Ina Robrinsky was ontegenzeggelijk meer vrouw, meer volwassen en van bet onschuldig lieven van Elly had zij niets. Een „bijdehandje", had Veriaeren eens gezegd, en dien naam had ze behouden, de geraffineerde, die zich met een roman tisch tintje wist te omgeven. De een ver telde, dat zij een weduwe was, al liet zij zich Mademoiselle noemen, dat' zij ge trouwd was geweest met een Russischen graaf, die in het duel om harentwille was gedood; een ander beweerde, dat zij een gescheiden vrouw was, de eene helft in liaar geboorteland Rusland, doorbracht en s zomers de buitenplaatsen afreisde. Het ware wist niemand, men giste, men ver moedde; bewonderde haar om haar ele gante verschijning en benijdde haar om de kostbare sieraden. Zeg eens Paul, zei Elly aarzelend, ik wilde je wat vragen. Mama is er op tegen dat ik veel met Ina omga; ik mag haar wel, ze is daarenboven altijd alleen en heeft weinig vrienden. Wat vindt jij? 4 Voordat Paul kon antwoorden, klonk plotseling een stem. „Bonjour petite; bon jour Monsieur Lamond', en Ina Robrins ky met een racket onder haar arm begroet le Elly en Paul. En avant. Gaan.jelui mee? Waar is Veriaeren? Ja stel je voor, vertelde Ina in haar rad Fransch. Veriaeren heeft, zich laten verontschuldigen, hij heeft zijn enkel ver stuikt. Vervelende geschiedenis! Nu mis sen wij een speler! Zou niemand kunnen invallen? vroeg Elly teleurgesteld. Weet je wie ik zou kunen vragen? Mr. Moston. Ken je dien ook al? vroeg Paul even zijn wenkbrauwen fronsend bij de gedach te, dat de man die hem nu al dagen lang zoo in het oog loopend volgde nu zelfs op het tennisveld hem geen rust laten zou. Ja, wie ken ik niet! Zal ik hem vra gen? Kijk daar komt hij aan. Allo Mr. Moston, u speelt tennis, hé? Perfectly my lady". Moston hoog en Paul meende te zien dat hij even spot tend lachte. Prachtig, dan bent u onze man. Mag ik u even voorstellen?" Paul was een goed speler, maar dien ochtend was hij geheel van slag, hoe liet kwam wist hij niet. Kwam het door den forschen slag van dien Amerikaan, die met een bewonderenswaardige zekerheid alle ballen sloeg, of kwam hij onder den in vloed van Ina's donkere oogen, die hem sorns zoó doordringend en. uitdagend aan keken, dat het beeld van Elly al meer en meer op den achtergrond verdween en hij slechts beheerscht word door ccn gedachte Ina I-Iceft u plannen voor vanmiddag Miss Robrinsky? vroeg hij, toen zij tusschen de sets even uitrustten, even zag hij een teleurgestelden blik in Elly's oogen. maar hoorde Ina's stem, neen nog niet. Zul len we samen gaan, je bent toch ook van de partij hé Elly en u eveneens Mr. Mo ston?" Ik ben tot mijn spijt verhinderd, sloeg de Amerikaan beleefd af. Elly voelde zich facheuse troisiémc en, verzon vlug een belofte, die zij moest na<- komen.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 5