rani". Tweede Blad. ilin Maandag 6 October 1919 Uit de Pers. van demagogie gesproken! -In het ,,K. S. W." schrijft J. A.: „Hat Volk" van 11 September {Tweede Blad) spreekt in den aanhef van eert arti kel over de behandeling van de gewijzigde Invaliditeitswet in de Tweede Kamer over „christelijke demagogie". Precies, van demagogie gesproken! De soc.-dem. Kamerfractie diende een stel amendementen in. Om den schijn te wékken van een so cialen onwil" der Regeering, noemt „Het Volk" de soc.-dem. eischen „bescheiden". Minister Aalberse zeide echter, dat, als hij de verschillende amendementen, die ingediend waren, eens haging, dit dan „niet een quaestie van tientallen, doch van 25-tallen millioenen" was. Bovendien verzekerde hij, dat „bijna alle amende menten, op zich zelf beschouwd, zijn volle sympathie hadden". (Handelingen, 3075). Een quaestie van 25-tallen millioenen! Voorwaar, bescheiden eischen! Dat de eischen der soc.-dem. toch niet zoo bescheiden waren, toonde „Het Volk" zelf één dag later! Toen noemde het nobele blad reeds het geen was toegestaan, „aanzienlijke of fers". {„Het Volk", 12 September, Eerste Blad.) Maar toen wilde „Het Volk" den druk der soc.-dem. doen uitkomen! Tusschen haakjes: een staaltje van soc.- dem. journalistiek! liet geld voor de „bescheiden eischen" van de soc.-dem. is er volgens „Het Volk" wel. maar het wordt „vermorst aan het militairisme". Met geen enkel woord memoreert het •nobele blad hetgeen de Minister van Ar beid zeide over de kosten, welke andere so ciale en hygiënische maatregelen zouden medebrengen. De Minister zeide namelijk: „Op het geheele gebied van de sociale wetgeving, gezondheidszorg en woning bouw, is zoo ontzaglijk veel dringend noo- dig, dat men zich moet "afvragen of het verstandige politiek zou zijn, de financiën grootendeels op deze ééne kaart te zetten. Waar over eenigen tijd voor de andere on derwerpen ook weer veel geld noodig "zal zijn, moet men dan zeggen: Wij hebben zoo ruw ingegrepen bij de invaliditeitsver zekering, dat wij die groöte belangen voor ons volk niet meer naar behooren kunnen behartigen? Dus niet alleen op grond van een afspraak met den Minister van Finan ciën, maar op. grond van algerneene so ciale overwegingen wensch ik de Kamer zeer dringend in overweging te geven, zich wel te bedenken alvorens mede te gaan met amendementen, die zeer groote uit gaven gedurende 30 of 75 jaren met zich brengen. Laat de Kamer mij steunen om te voorkomen, dat niet alleen onze finan ciën, maar ook de sociale en hygiënische maatregelen van ons land in de war wor den gestuurd". (Handelingen, 3075.) Wat de Minister van Arbeid voor wo ningbouw noodig acht, is zooveel, dat de soc.-dem. Th. v. d. Waerden in „Het Volk" van 20 Augustus (Eerste Blad) Da schreef, dat „een dergelijk systeem zonder meer op den duur je reinste krankzinnig- bffl lieid is." Maar het nobele „Volk" praat alleen maar van „millioenen, vermorst aan het militairisme"! Verder beweert „Het Volk", dat de rech terzijde een „heidensch kabaal" maakte over het voorstel van Duys „om hen. die bij de inwerkingtreding der wet invalide zijn, niet aan hun lot over te laten". Dit betrof het behouden van art. 371 van de invaliditeitswet. Doch niet daarover- ont stond het „kabaal". Maar omdfit Duys zelf onder het vorig Ministerie bij het z.g. „verbandwetje" voor de inü'ekking van dot artikel 371 gestemd had! Maar dit zegt het nobele blad niet. Waartoe die geheel averechlsche voor stelling van „Het Volk"? Ach, tel in dat tweetal artikelen maar eens, hoeveel keeren daar „christelijke arbeiders" in voorkomt! 't Ts „christelijke arbeiders" voor en „christelijke arbeiders" ba Bij de christelijke arbeiders moest een absoluut verkeerde indruk gewekt worden! Eiedaar heel de opzet. En dat praat van „demagogie"!! afschaffing van katholieke feestdagen. Onder den titel „Alles is er aan gele gen" sdhrijft de Z.Eerw. heer L. J. J. M. l'oell, pastoor te Gemert, in HetHuis- gezin: Daar is in 'n paar takken van het be dnjfsleven op het oogenblik weer onder de Katholieken een onkatholieke gedachten- gang. Die onkatholieke gedachtengang komt 'ot die uiting in een vraag omaf schaffing der zuiver-Katholieke feestda gen. Zoo zouden wij, Roomschen, dan om lijdelijke berekeningen in onze godsdien stige beoefening ons richten naar wat er aog van vroeger in de staatsinrichting jan „algemeen erkende" of „christelijke" feestdagen is overgebleven.. Schaft dan 'ater de een of andere omwentelingsregee- r'ng ook nog die dagen af, dan staan wij geheel zonder. Wij moeten het billijken dat voor de a'geheele kerk door het kerkelijk wetboek slechts een betrekkelijk getal verplichte Mestdagen wordt voorgeschreven. Maar wij die in Nederland een niet-klein.gedeel- le der bevolking, en betrekkelijk groot deel tan het bedrijfsvolk uitmaken, wij ka tholieken, die hier een opgewekt Roomsch ken. leven onder ons leiden en jie voor het openbaar onze Roomsch-Katholieke ver- cenigingen van werkgevers en werknemers hebben, wij moesten toch ons door iels anders laten leiden, dan door de heïden- sclie winzucht, ergens anders door dan door het winziek kapitaal. Heeft dan de drang naar dü eerste af schaffing van feestdagen, zoo als wij die beleefd hebben, niet onder de Roomscho bedrijfsbevolking genoeg kwaad bloed ge zet? Is daardoor niet veel; verflauwing ge-^ komen? Dat afzonderlijk-Roomsch vieren van Maria-dagen, wat is ervan overgeble ven, dan de viering van de „Hooge Lieve- Vrouwe"? Een enkele dag. Ónze plaatse lijke Patroonsfeesten, we kennen ze niet meer; als er in de week zoo'n dag gevallen is, wat merken er des Zondags daarop de meeste mensehen 'van? Ondergaan zij een anderen indruk dan op welken nnd'êren Zondag ook? Heeft het iets in.loed op hun godsdienstig denken en doen? Maar als ze zoo op een d. orrle.veekschen Heiligendag niet behoeven te-werken, als ze op zoo'n afzonderlijken rustdag naar de kerk gaan, de lucht van wierook in den neus krijgen, de plechtige gezangen der Hoogmis liooren,, dan voedt dat de menschen godsdienstig op, dan erlangt hun godsdienstig leven weer eens bijzon der voedsel, vooral nog als zij dien dag met een H. Communie inza ten. En nu gaan God betere het! Roomsch-Katliolieke patroons, en wat nog onbegrijpelijker is, Room-eh-Iyaiholieke werklieden vragen om nog moer feestda gen af te schaffen. In de nieuwe Arbeidswet is cr in vor- ziou, dat er, als zoo'n dag in een week komt, op de andere werkdagen van die week langer gewerkt kan worden. Is het dan niet Roomscher, van die be paling gebruik te maken, dan nu nog maar weer die enkele feestdagen ook weer afge schaft te zien krijgen? Verstoffelijken en verheide non wij dan zot? Is dan ook voor de tegenwoordige we reld volgens onze overtuiging niet meer waar het woord onzer vaderen: Aan Gods zegen is alles gelegen? liberalisme op Z n smalst. Onder dezen titel schreef de „Msbd." vo rige week naar aanleiding, van een artikel in de „N. Crt." over afschaffing van het tijdelijk gezantschap bij het Vaticaan, het volgende: In de „Nieuwe Courant", de laatste ras echte vertegenwoordigster van het doctri nair liberalisme, befaamd urn haar beno pen anti-papisme dat hare beschaafde ^redactie er weleer toe bracht om de uit Portugal naar ons land uitgeweken kloos terlingen „lieden van verdacht allooi" te schelden, vonden wij gisteravond een pleidooi afgedrukt cm tot onmiddellijke afschaffing over te gaan van het tijdelijk gezantschap bij het Vaticaan. Breedvoerig wordt in dit artikel het tij delijk karakter der legatie betoogd, zooals dit haar voren kwarn in de gewisselde stukken en bij de mondelinge behandeling toen een meer liberaal minister de vesti ging van het gezant scnap moest verdedi gen tegenover de kleinzielige woordvoer ders van onze „Protestantsche natie". Het was te verwachten, dat deze kam pioenen van den „Vaderlandschen gods dienst'' de eerste de beste gelegenheid zou den aangrijpen om de instelling van dit gezantschap den oprechten nazaat van Lumey een doorn in het oog weder on gedaan te maken. En nu op de nieuwe be grooting de post,yoor de tijdelijke en bij zondere zending bij den Pauselijken Stoel zoo waar opnieuw wordt aangetroffen, of schoon nu toch de vrede zoo goed als een voldongen feit is, bestaïat er dan ook allo reden om op die te kwader ure genomen beslissing terug te komen en de regeering - over haar paapsche stoutigheid aan den tand te voelen. Als volgt besluit de „Nieuwe Courant" haar venijnig betoog: De vrede staat thans geteekend te worden; of de Paus daarbij eenige rol van beteekenis heeft vervuld, mag ten sterkste betwijfeld worden; 'In (liet openbaar is daar althans niets van gebleken. Wat ook geschied mag zijn. vast staat thans, dat de beweegrede nen welke tot de instelling van dit tijdelijk geizantschap geleid heeft, de fimtief is komen te vervallen. Het denkbeeld van den Paus als vredes- bemiddelaar behoort tot hét verleden. Doch dan raag dit tijdelijk gezantschap ook niet langer gehandhaafd blijven. De yraag, of Nederland thans al dan niet tot de instelling van een blijvend gezantschap bij den Paus moet over gaan, is nu nog niet aan de orde. Komt. .deze vraag, te zijner tijcf ter sprake, dan zal zij principieel beant woord moeten worden en zal dit mag nu reeds worden vastgesteld elk argument, hetwelk men daarbij aan 'het feit van dit tijdelijk gezant schap zou willen oiitleenen, a priori ontoelaatbaar zijn; de gedaehtenwisse- ling bij het ontwerp tot instelling van dit tijdelijk gezantschap laat daarom trent geen twijfel. Nu de oorlog voorbij is, is het echter aan de Regeering en aan de Staten- Generaal, om een einde te maken aan een instelling, welke blijkens het uit sluitend doed, waartoe zij in het leven was geroepen, geen enkelen zin meer 'heeft. Het bevreemdt daarom, dat deze post opnieuw op de begrooting voor Buitenlandsche Zaken is uitgetrokken en het mag dan ook verwacht worden, dat de Staten-Generaal tegen de goed keuring ervan ernstig bezwaar zullen maken. Uit eiken regel van dit lieflijk proïza druipt het anti-clericalisme. In het bijzon der wel uit de hoffelijke gestie van du def tige Haagsche redactie, die'eerst den ge zant ten Vaticane wenscht terug te roepen, alvorens de Staten-Generaal omtrent een eventueele definitieve diplomatieke, relatie 1 van ons land met den H. Stoel ee.n beslis sing nomen. I)it vooral is waarlijk een zeer hoofsch idee het. hofstad-antlclerica- iisme volkomen waardig.. Aan de appreciatie der Haagsche redac tie van den vredesarbeid des Pausen ver spillen wij verder geen woord. Wij denken er van wat de psalmist zoo kernachtig reeds uitdrukte: Zij hebben oo'gen en zien n'iet. Terwijl deoe hoeren van de „Nieuwe Courant" de eersten zullen zijn om te gen de Pauselijke maanwoorden in aan een hernieuwden wedstrijd in bewapening te gaan deelnemen, hun-zegen geven aan het militairistisch streven van „Ons Le ger'',, en klaar staan voor onze dcfensie- begroolingén weer in ihet ongelimiteerde op te voeren, moeten zij gaan beknibbe len, op deizen simpelen begrootingspost, omdat zij de wereld-be teekenis niet. vermo gen te zien' van een instituut, dat. meer dan hun wapengeweld zal kuWen bijdra gen tot de handhaving en het verduurza- men van den vrede onder de volken. Uit de Omgeving HILLEGÜM. Haarl. Bankvereeniging. De directie benoemde tot haar vertegenwoordiger voor het bijkantoor Hillegom voor alle bank zaken den heer C. Joh. Bakker, voorheen correspondent der Hanzebank. R. K. Herhalingsschool-. Nog nimmer was de animo voor dit onderwijs zoo groot als thans, dank zij de Patronaatsijver. Bijna 40 - leerlingen Ihebben zich aange meld. Het onderwijs wordt, in 4 vakken gegeven door den heer C. Joh. Bakker Jzn. HILLEGOM. Gemeenteraad, Vrijdag hield de Raad te 10 uur een openbare vergadering. Aanwezig: de Bur gemeester en alle leden. De voorzitter doet voorlezing van het ge bed, waarna bij loting tot voorstemmer wordt gekozen de heer J. H. M. Balvers. De voorzitter deelt mede, dat hij voor nemens is te 12 uur te pauseeren en te half 2 de vergadering, zoo noodig, voort te zet ten en dat voortaan niet meer bij den heer Sistermans wordt geluncht. Wethöuder Balvers is er voor de ge woonte te houden,- zooals zij bestond. De hoer Feijma (S.D.A.P.) is 't met don voorzitter eeiis; er wordt ook geluncht van de centen der arbeiders. Hierna wordt aan de agenda begonnen. Punt 1. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Punt 2. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Punt 3. Tot leden der Distributie-com missie worden herbenoemd de heeren Jonkheer, Vooren, dr. Van Waasbergen en Tempelman. Punt 4. Tot leden der Waterleidingscom- missie worden benoemd de heeren Vooren, v. d, Poll- en De V.reugd. Punt 5. Tot leden der plaatselijke ge zondheids-commissie worden benoemd de ■■on Van Zanten, Van Waasbergen en Vooren. Punt G. De rooilijn woon- en winkelhui zen C. J. W. Lampe aan de Hoofdstraat wordt vastgesteld conform 't praeadvies van B. en W. Punt 7. De wijziging in de leerkrachten aan het horhalingsonderwijs wordt aange bracht overeenkomstig 't voorstel van B. en W. Punt 8. De verordening tot regeling van de uitbetaling der onderwijzers-jaarwed- ien wordt aangenomen zonder discussie. Punt 9. De nieuwe raming voor de Ge zondheidscommissie, dienst 1920, wordt goedgekeurd. Punt 10. Begrooting Distributiebedrijf, eerste halfjaar 1920. De heer Klaver acht de post van f 1000 voor drukwerk te hoog. Wethouder Van Zanten zegt, dat de be grooting slechts dat bedrag aangeeft, doch dat 't geld volstrekt niet zeker wordt, uit gegeven. De begrooting wordt vastgesteld. Punt. 11. Aanbieding begrooting gasbe drijf, dienst 1920. De desbetreffende bescheiden zullen den leden worden toegezonden. Punt 12. Aanbieding gemeentë-begrooting dienst 1926. De stukken zullen den leden worden to<*»ezonden. Punt 13. Wijziging verordening op de heffing van den Hoofd. Omslag. De wij zigingen worden met. algerneene stemmen goedgekeurd. Punt 14. Salaris-regeling voor alle amb tenaren, in dienst, dezer gemeente met ont- werp-werklieden-regternent. Dit punt was het belangrijkste der ge heele agenda, 't. Is zeer breed behandeld en het is onmogelijk' de discussies, die meer malen vrij scherp waren, weer te geven. Aan de eigenlijke behandeling gingen a. h. w. algerneene beschouwingen vooraf. De heer v. d. Poll (R.K.) opende de rij der sprekers. Spr. brengt hulde en dank aan de commissie voor den verrichten ar beid. Wat geleverd is, is een mooi, een kranig stuk werk, dat getuigt van emerge studie en goeden wil. De eischen des tijds zijn terdege onder 't oog gebracht. Toch verwondert het spr. zeer, dat voor de werklieden wel, voor de ambtenaren en beambten geen reglement is ontworpen. In verband met het in loondienst zijn bij der den, noodigt spr. de commissie uit de sa larisregeling dezer categoriën terug te ne men en binnen 3 maanden met een desbe treffend rapport te komen. Verschillende anderen voeren nu hel woord. De beide Wethouders zijn niet te gen een regelmont, doch zien geen bezwaar de salarisregcling reeds nu te behandelen De heer v. d. Poll is echter in deizen on verbiddelijk. Spr. zegt als de salarissen zijn vastgesteld wordt 't reglement gemak kelijk op de lange baan geschoven en dit wil spr. coupeeren. Hij wordt gesteund door de heeren Murk en Klaver. De heef v. d. Poll maakt e>r nu een voor stel van, hetwelk wordt aangenomen met '7—G stemmen. Tegen de beide wet houders en de heeren Loerakker, Jonkheer Van Waasbergen en Vooren. De heer Vooren zegt te bedanken als lid der commissie als gevolg van den uitslag dezer stemming. De voorzitter wenscht nu de heer v. d. Poll als 5e lid aan de commissie toe te voegen en hoopt dat de andere heeren, die in de stof zijn ingewijd zullen blijven zete len. Allen zeggen dit toe; de heer v. d. Poll noemt, aan en de heer Vooren vraagt twee dagen bedenktijd. - Hierna wordt een voorstel Voeren aan genomen, inhoudende, dat aan de beide bedoelde categoriën 75. pet. van hun aan gaand loon als voorschot in maandelijk- sche termijnen zal worden bijbetaald. Hierna wordt het werkliedenreglement behandeld en behoudens eenige wijzigingen vastgesteld. Punt 15. De comptabiliteitsbesluiten wor den aangenomen. Punt 10. De vaststelling kohier H. O., dienst 1919, wordt behandeld in comité- generaal. Punt 17. De bedoelde regeling zal vol gens den voorzitter verbeterd worden. Punt 18. Verlaging gasprijzen. Dit punt wordt tot de behandeling der begrooting aangehouden. Punt 19. Toeslagen op brandstoffen. Wet houder Balvers deelt mede, dat er toeslag gegeven zal worden, uit eigen beweging, en niet onder den drang der adressen. Rondvraag. De heer Vooren hoopt, dat zoo mogelijk op Zaterdagavond geen com missie-vergaderingen zullen worden ge houden op het raadhuis, met het oog op den vrijen tijd van den concierge. De voorzitter zegt: het betreft hier al leen de Kamers van Arbeid. De belangheb benden kunnen niet anders dan op Zater dagavond. Hierna sluiting. KATWIJK AAN OEN RIJN. Vergadering. Woensdag 8 Oct. n.m. 7 uur zal in de zaal Vreeburg een verga dering worden gehouden voor de leden van de R. K. Middenstandsverèeniging De Hanee, afd. Katwijk aan den Rijn, Op deze vergadering zal het woord voeren de heer Chr. Jansen, directeur van het Centraal Hanzebureau te Amsterdam v Een aansporing aan de leden en genoo- digden om deze vergadering bij te wonen, achten w... overbodig. Daar de heer Jan sen des avonds hog naar Amsterdam terug moet is het'wel noodig dat allen precies te 7 uur aanwezig zijn. NOORDEN. Muziekvereeniging. Het bestuur van de Muziek ver oeniging Nooit Gedacht al hier, heeft aan de R. K. ingezetenen een circularie gericht-, waarbij het kenis geeft, op verlangen van de Kerkelijke Overheid het neutraal standpunt te (hebben prijsge geven en op Roomsch-KathoJiekcn grond slag zich te ihebben gereorganiseerd. Tot patroonheilige koos rnen de IT. Cecilia. Deze reorganisatie heeft echter zeer na- deelig gewerkt op de geldelijke inkomsten, wnnrnm men een beroep doet op de finan cieels steun der ingezetenen.men nan uu- nabeur worden voor minstens f 2.50 per jaar. waarvoor men de ledenvergaderin gen met een dame of een lid uit het ge zin de besloten muziekuitvoeringen (afge wisseld door tooneel kan bijwonen, of wel begunstiger voor f 1 per jaar, wat recht geeft de le ven vergaderingen bij te wonen. Wij twijfelen niet, of de schade, welke de omzetting naar Roomsch beginsel teweeg bracht, zal ruimschoots worden vergoed, om de vereeniging tevens in staat te stel len mettertijd aan alle eischen voor een model-korps te beantwoorden. MOORDW IJKER HOUT. Distributie. Vanwege de distributie zal te beginnen a.s. Donderdag, telkens Donderdagnamiddag ongeveer 2 uur bij J. van Dam afslag van visch gehouden worden, -waarvoor visch tegen een zeer billijken prijs beschikbaar is. 0EGSTGEE8T. Burgerwacht. Zaterdagmiddag werd óp de schietbanen te Katwijk aan Zee prijsschieten gehouden. Er was buitenge woon veel animo. In alfabetische orde la ten wij bier de namen volgen der prijs winnaars. waaruit blijken moge, hoe alge meen hier de deelneming is aan de bur gerwacht, welker oefeningen steeds door eeh groote kame ra a d sc h appe-li j k héid zijn gekenmerkt. Prijswinners: Breedijk, M. C. v .d. Burg, J. W. v. Dijk, L. J. v. Douveren, Den Dub belden Esseveld', v. d. Goes, H. de Groot, Haasnoot, v. Hielen, G. C. v. Hoften, G. A. .T. Hogervorst, de Jager (lë prijs), C. Juffermans, Karnerlingh Onnes, Kaptein, Knijnenburg, G. Koelman, W. Koelman, Mooij, J. v. d Méij, W. Mulder, Nieuwkoop v. Noort, Paardekooper, A. Peeiers A. P. dc Rooij, F. Schlatmann, Schoonderwoerd, Soudijn, Vermeulen, Zaalburg, Zwaan. De prijzen werden door den comman- dan, den heer v. Huls, met een toepasselijk woord uitgereikt. De voorzitter, jhr. Six, wasverhinderd de feestelijkheid hij te wo nen. Als verrassing werd aan denge.ne die nul punten had gemaakt, een poedelprijs uitgereikt. VOORSCHOTEN. Ned. R. K. Volksbond. De Ned. R. K. Volksbond vergaderde onder voorzitter schap van den heer Th. Bergman in het R. K. (Vereenignngsgëbouw ^vlhifeq» De voorzitter opende de vergadering met den christelijke^ groet, heette allen aanwe zigen hartelijk welkom en sprak een bij zonder woord van welkom to£ den weleerw heer G. Pichot kapelaan alhier, die de vergadering bijwoonde, daar de zeereerw. heer T. S. van Budicm, pastoor en geeste lijk adviseur, wegens ernstige ongesteld heid de vergadering niet kon bijwonen. Bij ontstentenis van den secretaris A. van Leeuwen las de 2e-secretaris H. Oordmeijer de notulen der vorige vergaderingen. Punt I der agenda lokte veel discusie uit. Het bestuur zag zich genoodzaakt voor te stel len tot contributie-verhooging over te gaan n.l. 3 cent per lid on per week, daar da afdeeling bij niet verhooging voor een groot nadeelig saldo komt te staan. Do voorzitter zegt, dat mc$r moet worden af gedragen aan het centraal bestuur en voor „De Volkscourant". Ook de bode wil meer, loon hebben. Een der leden meent dat een bode niet noodig is; dat -kan een groote besparing geven. Na eenige discussie wordt het bestuursvoorstel om tot- verboogüig van contributie over te gaan aangenomen mot 18 voor, 5 tegen en-9 blanco. De con tributie is thans bepaald op 10 per week en per lid. De voorzitter deelt mede, dat in November een feestvergadering zal plaats hebben voor de leden. De tooneel- yereeniging heeft toezegging gedaan een uitvoering te geven. Tevens wordt den lo den medegedeeld dat thans bondsliederen zijn te verkrijgen bij M. G. Opdam en bondsinsigncs bij den penningmeester. Bij .de rondvraag bespreekt een der leden de oprichting van een coöperatie, waar over een discussie tusschen voor- en tegen standers ontstaat, waarna een commissie wordt benoemd en wel uit de hoeren. Th. v. d. Klauw en A. Knijber. Tevens wordt besproken het oprichten eerier R. K. bouw- verceniging. Gin deze zaak verder te on derzoeken wordt opk een commissie be noemd. Na nog verschillende andere za ken te hebben besproken, sloot dc voor zitter de vergadering met den chr. groet. zoeterwouoe. Vrijwillige landstorm. Alhier is een vrijwillige landstorm opgericht met aan- vankeijk 15 liefhebbers. Niet te veel. zwammerdam. Plotseling overleden. Vrijdag i.l. is plotseling, na een ongesteldheid van slechts een paar uren, overleden de heer F. Fop- ma. hoofd der Glirist. school alhier. De deelneming in dit droevig sterfgeval is algemeen. Gemengde Berichten. Een hongerstaking. Naar „Het Volk" verneemt, hebben de- geïnterneerden op het fort Wierickcrschans,, wijl hun behan deling zich den laatsten tijd zoozeer ver slechterd is, besloten een hongerstaking tc beginnen. Geen Nieuwjaarswenschen. „De Amb tenaar" deelt mede, dat met ingang van 1 Januari a.s. een definitief wenschver- bod met Nieuwjaar en Kerstmis voor post- en telegraaf-personeel zal worden» uitgevaardigd. Gemoedsbezwaren tegen de Invaliditeits wet. De actie die te Ede gevoerd wordt tegen de invoering en het teekenen der formulieren van dc Invaliditeitswet, is uitgegaan van ds. Kerstens te lerseke, (Gereformeerd predikant). Behalve de lijs ten die aan verschillende adressen ter toe ken ing liggen worden ook druk geteekend gedrukte bezwaarschriften, waarin wordt gemeld, dat onder protest- is geteekend en straks dc premie niét zal kunnen worden betaald. Vooral in Lunteren zou deze be weging goed inslaan. In kokend water gevali-en. Een twee jarig kind van H. ten Veen te Slöenwijk viol in een onbewaakt oogenblik in een Jvaischketel traet Scokejid Jt/atcui Na (>en paar dagen smartelijk lijden is het thans aan de gevolgen overleden. Inbraak. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in de villa van den heer J. Sluis te We espe rear spel ingebroken. Do honden werden opgesloten. In de slaap kamer van den bewoner werden uit de- broek de sleutels van de fabriek de be kende zaadliandel ■weggenomen. De telefoon werd doorgesneden, waarna dc woning werd doorzocht. Vele gouden en. zilveren voorwerpen werden meegenomen, ook de spaarpot van -de kinderen en twee portefeuilles. Op het kantoor werd alles overhoop gehaald, de brankast geopend, maar deze was leeg. De daders zijn nog onbekend. Nieuwste nasporing. Op verzoek van de politie worden voortaan te Kristiania in de bioscopen de portretten van gezochte misdadigers vertoond. Reddingsboot gevonden. Op ongeveer 4 mijl uit den wal van Vlieland, heeft schipper Eelman een wit-geschilderde red dingsboot gevonden, en te Texel aange bracht. Voor in de boot was een koperen plaat aangebracht, waarop: Gebrs. M. N. H. Kersthols, sloep-boolmakerij Gideon bij Groningen. De boot was met zwarte letters gemerkt „Mastgat", Amsterdam. Vijf Oranjevorsten gediend. De heer G. de Zoete te Baar.n, die gedurende 48 jaar werkzaam is geweest in de bosschen van hot Domein Soestdijk, viert 8 October a.s. zijn 50-jarigen bruiloft. Als bijzonder heid. van dezen gouden bruidegom dïene, dat hij achtereenvolgens vijf Oranjevorsten of -vorstinnen heeft gediend. Hij werd in 1855 op 14-jarigen leeftijd als arbeider aan gesteld onder Anna Paulowna, de weduwef van koning Willem II en diende daarna Prins Hendrik, de Prinses weduwe, ko ning Willem III en de Koningin-moeder. In een put verdronken. Het 17-jarig dienstmeisje A. V. te Leerdam, dat water uit een .put wilde scheppen, is vermoede lijk voorover in de put gevallen en jam merlijk verdronken. Toen mej. T., bij wie het meisje in betrekking was, thuis kwam, vond zij het dienstmeisje met (het hoofd naar beneden rechtop in den put. Auto-ongeluk. Nabij Eikenburg te Stratum reed dc heer J. Verhoeven uA Eindhoven met een auto in. groote vaart tegen een boom. Zijn toestand is le vensgevaarlijk. De naast hem zittende! chauffeur Wieg is licht geblesseerd. Huiszoeking. In verband mèt den dezer dageii vermelden moord op een zqp.- derling op de Ileerlerhmde is thans oj» vcUzoek der fqmiUe een huiszoeking ge-

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3