rant". Derde Blad. Uit de Omgeving Zaterdag 13 September 1919 OUDE STEDEN. LEIDEN. Wat toch wel de oorzaak zijn raag, dat de oude plaatsen zoo'n eigenaardigcn, on- uitvvischbaren indruk op 'den bezoeker maken? Zijn het bun deftige grachten, waar de outte patriciërshuizen met liun statig en massaal voorkomen, u den indruk geven van alouden rijkdom en welvaart en waai* het groen der boomen langs dcri waterkant een getemperd licht doorlaat, dat tot het decorum der deftige huizingen- schijnt te belmoren? Zijn bet wellicht de oude kei kon, die 'door hun bouwstijl reeds de vele eeuwen verraden, die ze trotseerden, terwijl ze de ranke torens omboog heffen, als om de inenschheid te wijzen op Dengene, wien eeuwen zijn als oogeïiblikken in de tijd ruimte? Of zijn het wellicht die typisch Oud-ITol- landsche volksbuurten, met hun vele schil derachtige hoekjes en kantjes, waar het volksleven zich zoo inliem ontplooit en het een genoegen is om al wandelend op le merken, hoe gezellig op zomerschfr avon den de bevolking zich buitensdeuvs onder oen buurpraatje onderhoudt. Wellicht ook zijn 't dc oude stadspoorten als eenige overblijfselen der oude vesting, waarvan men wallen en muren heeft ge slecht, ora.de zich steeds uitbreidende stad gelegenheid te geven zich van het beklem mende keurslijf te ontdoen. Zoo zouden we de. vragenreeks kunnen uitbreiden zonder-nog tot een bevredigend antwoord te geraken. Integendeel, een oude stad geeft haar karakter weer door een totaal-indruk. Het is een samenstelling van allerlei factoren en geeft reeds de vluchtige beschouwing een zekeren indruk, zeer ze ker zal een analyse in staat zijn deze ie verdiepen, betgeen de wandeling door zul ke plaats zooveel te meer genot verschaft. Een niet onbelangrijk deel van dit ge not zal te vinden zijn in de stemming, door het aanschouwen van antiek gewekt. Men verplaatst zich zoo- gaarne met zijn ge dachten in een welvarend en roemrijk ver leden. Hoe zou men bijvooriieeld Leiden kunnen bezoeken, zonder te herdenken het zoo heldhaftig doorstane beleg? Zelfs al prijkte het standbeeld van een burgemees ter Van der Werff niet tusschen groen tn bloemen, dan nog zou de herfnnertng aan zijn dapperheid en vaderlandsliefde ople ven, wanneer men de stad bezoekt, die een maal zoo duidelijk deze, zijne deugden aanschouwde. Is clan het stadsbeeld? dier dagen niet ge schonden? Worden de indrukken door het antiek verwekt, niet geschaad door de af wisseling met moderne ^n zelfs ultra moderne gebouwen? Wij gelooven, neen. Zou het aspect van een historisch monu ment schade lijden door het frissche groen, dat er tegenip rankt? Zoo ook wordt het antieke stadsbeeld niet geschonden door het eiloof en het klimop van de jong-op- bruiscliendè levensuitingen der energieke bevolking. Iets anders natuurlijk is het, wanneer onkundige hand door restauratie of liever modernisatie- geest- gedreven roekeloos heeft weggenomen, wat gespaard had kun nen blijven. In zoo'n geval kunnen we slechts het gepleegd ^vandalisme betreuren, doch bij dc verhelderde inzichten onzer tegenwoordige architectuur, gesteund bo vendien door naar behoud trachtende cor poraties op dit gebied, mag ons de vrees voor herhaling van 't kwaad niet al te zeer benauwen. Bovendien zijn er eenige stadsgedeelten, die zoo goed als geheel intact zijn geblé ven. We denken ons bijv. het St. Pieters kerkhof met zijn entourage van aloude kerk en meerendeels ongembcternisecrde huizingen. Inderdaad, bijna een aspect als van de oude bagijnhoven in sommige plaatsen, waar men zL'i uit drukke stads gedeelten komend, plotseling als in de 16e of 17e eeuwschc omgeving verplaatst mag achten. Ook herinneringen van lateren tijd, een, die ons in ieder geval nader staat, wellen in ons op, als we de schoone singels be wandelen, de drukke Breestraat begaan of wel de eigenaardige hofjes bekijken, waar aan onze plaats zoo rijk is. Lijkt liet ons niet, alsof Nicolaas Heels, of tc wel Hildc- brand, ons met zijn duidelijken en aange- hamen verteltrant vergezelt, en kornt het ii als ons niet eenigszins ondankbaar voor, dat de grootc stylist, die met zijn Camera Obscura zoo'n gunstigen invloed op onze litteratuur'heeft geoefend, nietdOor straat naam, gedenksteen of anderszins, geliul- digd werd in de plaats, waar hij een groot deel zijner letterkundige ontwikkeling ver wierf? Aan het gevoel van een eervol verleden kan in dergelijke omgeving zich niemand onttrekken. Te veel is er, dat daaraan de herinnering opwekt en komen er dagen, opzettelijk aan de viering gewijd van zulk een historisch feest, dan is de gehcele be volking daarvoor enthousiast. Het duide lijkst. voorbeeld, daarvan zal binnenkort zijn dc 3e Octoberviering, waarvoor nu, na lang gemis gedurende de oorlogsjaren, de burgerij zich opmaakt zooveel mogelijk luister bij te zetten: En, hoe kan het ook anders,, dc oude. stad met haar vele histo rische herinneringen, zij is het ware too- neel, waarop dc persoonlijke uitbeelding der feiten moet worden afgespeeld. Uit de Pers. KERK EN KUNST. Onder dit opschrift schrijft het C e n t r u m in een driestar: In een deze week te Leeuwarden gehou den vergadering van moderne predikanten in de drie noordelijke provinciën, werd een referaat gehouden over ,,de plaats der Beeldende kunst in onze vrijzinnige ge meenten". Ds. Hulshoff, van Makkum. die dit punt behandelde, bracht daarbij op ondubbel zinnige wijze hulde aan den katholieken kerkenbouw. In onze vrijzinnige gemeenten, zeide hij, is van beeldende kunst weinig te bespeu ren, en hij stelde daartegenover het feit, dat men in het verleden, zelfs met eenvou dige middelen een in- en uitwendig schoo ne kerk bouwde. Van die heerlijke bouwwerken aldus de heer Hulshoff zijn nog' verscheidene over, al hebben zij, naar 't inwendige vooral, soms ook veel geleden in den Her vormingstijd. Ofschoon in mindere mate. werden zij ook uitwendig soms misvormd Die oude katholieke kerken waren daarom dikwijls zoo prachtig indrukwekkend om dat aan haar bomv door bekwame archi tecten en weiklieden. die vcor.al in den gildentijd hun vak verstondm, met lief de en toewijding we'd gearbeid, zijnde de kei k de- wo u stede C» *»d.i En dc spreker vervote-F'. Vergelijkt men bij dit verleden wat liet lieden op het gebied van kerkbouw tc zien geeft, dan treft het .groole verschil. Het protestantsche bedehuis is geen woonplaats Gods in den zin van het katholieke; maar daarom mag het toch wel de uitdrukking wezen van een verheven gedachte. Onze nieuw-protestantsche kerken missen karak ter. wat de oude kerken-wel bezaten. Van geloovigheid en kunst is er weinig te be speuren, dikwijls ontbreekt alle smaak. Er moet meer belangstelling komen en die moet voornamelijk worden gewekt bij de predikanten, besloot spreker. De beeï dende kunst verdient belangstelling omdat hare geschiedenis een stuk beschavingsge schiedenis is. dat zeer belangwekkend is. Maar bovenal ómdat zij is een gave Gods. den mensch gegeven om hel menschdom rijker en gelukkiger te maken. In rle kunst werken van de groole meesters eeren wij den Geest uit Wien alles is. Daarom be hoort de beeldende kunst niet te staan buiten het religieuse leven zooals dit zich in het openbaar vertoont, m. a. w. buiten onze kerken." Tot zoover ds. Hulshoff. Ongetwijfeld heeft hij merkwaardige dingen gezegd, maar of zijn woord prac- tisch veel gevolg zal hebben is een geheel andere vraag. Het geloof heeft tal van kunstenaars kunnen bezielen en het was de vroomheid, de echte diepe godsdienstzin, vrij van alle twijfelzucht en erger, welke met de kunst, zoo menig heerlijk kerkgebouw deed ver rijzen.- Kerkelijke kunst moet het positieve ge loof en de eenheid in het geloof ten grond slag hebben en dat aan deze voorwaarden het modernisme niet kan voldoen, zal ook de heer Hulshoff niet vermogen te ont kennen. STADSNIEUWS. De Stedelijke Lichtfabrieken over 1918. Uit het verslag van den toestand en de exploitatie der- fabrieken van Gas en Elec tricileit over 1918 blijkt, dat de commissie van toezicht en beheer werd gevormd door de, heeron rar. dr. C. W. van der. Pot Bzn., (voorzitter, en inr. A. J. Fokker, dr. H. J. Zwiers, P. Boot en D. Jaeger, leden? Hèt aantal ambtenaren voor de fabrieken gemeenschappelijk bedroeg 55, tegen 44 in 1917, Voor de gasfabriek afzonderlijk 70 (verl. jaar 56 en voor de Electriciteitsfa- briek 43 (vorig jaar 44). Het totaal aantal werklieden voor de gas fabriek bedroeg 298 (vorig jaar 259^, voor de Electriciteilsfabriek bedroeg dit cijfer 111, togen 107 in 1917. Door de Gasfabriek werd geproduceerd 5.797.961 kub. M. koolgas en 4.267.050 kub. M. watergas. De toestand betreffende de grondstoffen en de bijproducten bleef vrijwel gelijk aan dien van 1917. In de tweede helft van 1918 werd evenwel voor het stoken der stoom ketels in de watergas- on sulfaat-fabriek hoofdzakelijk gebruik .gemaakt van bruin kool. Behalve te Lelden zelf. werd gas gele verd in do gemeenten Zocterwoude, Oegst- geost, Sassenlic'mi, Voorschoten, Leider dorp, Warmond, Rijnsburg, Hazerswoude, Koudekerk, Valkenburg en Benthuizen. Het aantal aansluitingen bedroeg: gewone meters 8054; muntgasmeters 10,320, straat lantaarns 1847, abonnementslantaarns 211, motoren 44 met een gezamenlijk vermogen van 2631- P K. Dc exploitatierekening der Gasgabriek wijst in ontvangst aan een totaal bedrag van f 2.760.631.GOJ en in uitgaaf een be drag van I 2.232.201.OU.' en >in winst- en verliesrekening geeft aan een ontvangst van f 2,816,750.82^ en een uitgaaf van f 2 790.869.18, sluitende aldus met een ba tig saldo van f 25.881.611. Omtrent de Etectriciteitsfabriejc meldt hot verslag, dat dc omzet ook dit jaar be vredigend is te noemen. Niettegenstaande de malaise «in de industrie tergevolge van den oorlogstoestand kon toch een vrij be langrijke toeneming van den omzet tegen over het vorige jaar worden vastgesteld. Totaal opgewekt werden 10,517.500 K.W.U. tegen 8.891000 in 1917. zijnde een vermeer dering van ca. 18 pet. Uitbreiding van hot afzetgebied had in 1918 echter niet.plaats; 16 buitengemeen- tn zijn thans aan het Leidsche ret aan gesloten. Het aantal geplaatste meters bedroeg op •31 December 1918: 5418, tegen 3675 in 1917. Hiervan waren 4885 voor enkel, en 518 voor dubbel tarief. Het stroomverbruik der straatverlich tingsgloeilampen bedroeg 23.059 K.W.U. de verlichting van de veemarkt vorderde 66 K.W.U., de openbare klokken 59-92 K.W.U. Er waren in het geheel 80 klokken geplaatst met 106 wijzerplaten. De winst- en verliesrekening wijst in ont vangsten en uitgaven een totaal aan van fl.259.172.94, met een batig saldo van f50.689.20'/». De exploitatierekening der Vuilverbran ding. in ontvangsten en uitgaaf bedragend f 48.915.29. sluit met een nadeelig saldo van f 19.120.40. ^LPHÜrï AAM DEN RIJN. Distributie. In de week van 1420 Sept. is op bon S 57 verkrijgbaar 350 gram suiker. Om eventueelc moeilijkheden te voor komen, zooals het niet op tijd in de ge meente aanwezig zijn van meel en bloem, wordt den bakkers in hun eigen belang aangeraden de opgeplakte broodbons zoo spoedig mogelijk na afloop eener brood kaartenperiode in te leveren ten kantore van het L.M.B., Hooftstraat. BODEGRAVEN. Moeder Ewaida. Gisterochtend is Moeder Ewalda van hier naar Westwoud vertrokken om daar even eens als overste op te treden. Dit heen gaan doet leed, want een rnenschenleeftijd, bijna 42 jaren, heeft zij hier gearbeid, waarvan de laatste 18 jaren ajs de goede, verstandige maar ook sterke Moeder, die het St. Jozefgesticht mei zijn bewaar-, dag en normaalschool, met zijn pensionaat niet alleen gesticht maar ook tot ongekenden bloei heeft gebracht. Het klonk dan ook ongelooflijk, toen opeens haar benoeming werd vernomen en tevens haar vertrek, omdat het' persoonlijk afscheid nemen ha- rer geliefde pensionairen en normalisten, die heden terugkecren, haar te zwaar zou vallen. Tn dankbare herinnering zal haar naam dan ook blijven voortleven in de parochie Bodegraven c. a. HOGGMADE. Een prijs behaald. Bij hel deze week te Noord wijk gehouden festival werd aan ónze Harmonievereeniging een derde prijs •toegewezen. Geitenkeuring. De alhier beslaande R. K. Geitenfokvcreeniging houdt a.s. Dinsdag 16 Sept. een keuring van geiten, waaraan tevens een markt is verbonden, die om streeks één uur zal plaats hebben. KATWIJK. Goedkoope groenten. In tegenstelling met zoovele andere arti kelen is de prijs der groenten togenwoor- dig nog zoo laag dat men gerust van be droevend laag kan spreken. Het warme weer, waardoor dc aanvoer te groot is en de consument over hot algemeen juist min der gebruikt, draagt hier ook veel toe bij. Aan de groentenveiling kon men Vrijdag koopen mooie snijboonen a 6 ct. per K.G., princesseboonen il ct., peen gemiddeld 31 ct. per bos, kroten 2 ct.. We zagen op liet einde der veiling zelfs kroten, van goede kwaliteit, welke voor niets geen liefhebbers konden vinden. Bloemkool is nog wat waard, al zakt de prijs ook erg. Er bestaat een legende, dat de tuinders de laatste jaren zooveel winst hebben gemaakt. Van de op heden al geléden verliezen leest of hoort men al weinig, tc weinig. Voor de navruch- ten sfaat het er ook niet rooskleurig voor. Verlofgangers. We verwijzen militai re verlofgangers met nadruk naar een ad vertentie in dit nummer, waarin hun wordt bekend gemaakt, wat ze a. s. Maan dag of Dinsdag hebben tc doen, willen ze geen straf oploopen. Meer willen we er hier niet van zeggen. Dengenen, wien het betreft, verlofgangers dus, verzuime niet .de advertentie te lezen en gevolg te geven aan hetgeen, wat daarin verzocht wordt. Distributie. In den loop der week van '1420 Sept. zijn1 de volgende levensmidde lenbons geldig: no. 56 voor 3'/» ons suiker; no. 3 uit het kinderbonboekje voor 3ons 'suiker. Burgerwacht. De leden worden er op attent gemaakt dat de gewone driemaand e- lijksehe inspectie zal plaats hebben op Vrij dag 19 Sept. De leden dienen er dus voor 1e zorgen dat voor dien datum alle wape nen zijn ingeleverd aan het gemeentehuis. Vanaf den volgenden dag kan alles weer •worden teruggebracht. LANGERAAR. R. K. Land- en Tuinarbeiders. Den lOen Sept. had hier in 't Patronaatsgebouw een vergadering van land- en tuinarbeiders plaats. De voorzitter, de heer G. v. Lam meren, opencle te half negen de bijeenkomst niet den Clir. groet. De secretaris, de heer G. Versluijs, las dé notulen voor, die on veranderd werden goedgekeurd. Daarna kwam de heer J. Dekker als spreker aan liet woord. De spreker was eenigszins te leurgesteld, dat de zaal niet beter bezet was; hij had dit anders verwacht. Spreker zette breedvoerig uiteen wat or ganisatie is en wat de R. K. Land- en Tuin- arbeider te doen heeft om een goed succes van zijn arbeid te hebben. Er werd een arbeidscontract besproken, in hoofdzaak arbeidsloon en arbeidsduur. Oe geest. adv. zeide, dat de arbeiders zoo 'moeten onderhandelen met hun patroons, dat de goede verstandhouding, welke hier altijd heeft bestaan, bewaard blijft. Het was nl. bij de bespreking eenige óogenblikken zeer woelig geworden, toen 't ging over den arbeidsduur. Men kwam ten slotte toch tot een goede 'oplossing. De spreker, die wederom aan het woord kwam. zeide, dat de arbeider wel voor vee! moeilijkheden komt te staan, doch dat deze •beslist overwonnen kunnen worden. Hij betreurde het, dat hier helaas nog zooveel arbeiders buiten de vereeniging staan. De arbeider moet niet tegen de con- tributiekosten opzien; alle begin is moeilijk Hij spoort de leden aan hunne kameraden over te halen zich aan te sluiten, dan kan ook de vereeniging hier groeien en bloeien. Van de gelegenheid om met den spreker van gedachten te wisselen werd door eeni ge leden gebruik gemaakt, waarna de voor zitter de vergadering sloot met den christe- lijken groet. LI9SE. „St. tsïdorus". In de gisteravond ge houden vergadering der Bloemistwerklie1- denvereeniging ,,St. Isidorus" werd tot 2en voorzitter gekozen de heer N. van der Poel en tot 2en secretaris de heer M. Schoone. De lieer J. Salman, vrijgestelde van St. Deus Dedit, zette de strekking en werking van het fonds werkloosheidsverzekering uiteen. Voor de losse arbeiders zal dit een contributieverhooging tengevolge hebben Invoering Invaliditeitswet. Op 3 December a.s. treedt de INVALIDI TEITSWET in werking, die aan alle loon- trekkenden INVALIDITEITS-, OUDER- DOMS- EN WEEZEN-PENSIOEN toekent, terwijl later, indien de voorgestelde wets wijziging wordt aangenomen, eveneens WEDUWEN-PENSIOEN verzekerd wordt* Door de Regeering is voorgesteld deze verzekeringen PREMIEVRIJ te doen zijn. Iedere loontrekkende is verplicht zich aan te melden indien hij of zij den leeftijd j-'an 13 jaar. heeft bereikt, die van 70 jaar niet heeft overschreden en een loon van minder dan f 2000.verdient. Onder loontrekkenden zijn- te verstaan allen, die bij een ander in loondienst zijn, dus ook huispersoneel, als; DIENSTBO DEN. WERKSTERS, NAAISTERS nz., KANTOORPERSONEEL, LOSSE ARBEI DERS, SCHEPELINGEN, VELDARBEI- DERS, enz., enz. OOK ZIJ DIE IN HET BEDRIJF HUN NER OUDERS WERKZAAM ZIJN. WOR DEN ALS LOONTREKKENDEN BE SCHOUWD EN ZIJN DUS OOK VOL GENS DE WET VERZEKER!NGSPLICH- TIG. Teneinde al deze verzekcringspliehtigen in de gelegenheid te stellen zich aan te melden en te doen inschrijven, zullen van wege dan Raad van Arbeid te Leiden, in iedere, tot het gebied van dien Raad be- hoorende gemeente, zittingsdagen -worden gehouden. Inmiddels kan ook reeds op andere wijzo de inschrijving bevorderd worden en wel: le. door tussclienkomst van de WERK GEVERS. Deze behoeven slechts aan den Raad van Arbeid aan te vragen het voor hun personeel benoodigde aantal formulie ren en zij ontvangen deze onmiddellijk; 2e. door tussclienkomst van WERKLIE DENORGANISATIES. Ook deze kunnen op aanvraag iedere gewenschte hoeveelheid formulieren ontvangen; 3e. door vergaderingen te beleggen van werkgevers- of werkliedenorganisaties, waar op verzoek gaarne, hetzij door den Voorzitter zelve, hetzij door een der daartoe aangewezen ambtenaren, een lezing wordt gehouden over de Invaliditeitswet, met ge legenheid tot het stellen van vragen; 4e. door rechtstreeks, hetzij aan de post kantoren, hetzij aan den Raad van Arbeid aanmeldingsformulieren aan te vragen, in te vullen en terug te zenden. Alle brieven aan den Raad van Arbeid zijn PORTVRIJ. Men ziet, het wordt zoo gemakkelijk mo gelijk gemaakt. Voor werkgevers, maar vooral voor vak organisaties, en werkliedenverenigingen ligt hier een belangrijke taak. Zij kunnen nu eens op een zeer gemakkelijke en doel treffende wijze de stoffelijke belangen hun ner aangesloten leden en huisgenooten beharigen. Moge geen enkel BESTUUR eener vakvereniging of organisatie thans achterblijven. Het zou een schande voor ieder bestuur zijn indien op 3 December, a.s. blé&k, dat georganiseerde leden hun ner vereeniging geen routekaart hadden en dus BUITEN DE VERZEKERING VIE LEN. Met verwijzing naar achterstaande ad vertentie wekken wij alle belanghebbenden tot groote werkzaamheid op. van 17 ct. per week. Besloten werd voorts om hen, die tot lieden nog geen lid zijn, bij hun toetreding f 1 entree te doen stor ten. Een voorstel dit op f 10 te bepalen vond geen steun. RIJN SATER WOU DE. Zwemmen. Bij de wedstrijden van ,,Het IJ" te Amsterdam was onze plaats genoot Piet Kraan eerstaankomende ïn het nummer rugzwemmen 400 M. Dit bezorgde hern het kampioenschap voor Nederland. De tijd van 7 min. 2/5 sec. die hij maakte, bleef ver beneden vorige records. RIJNSBURC. Woningbouw. Naar we vernemen zul len van gemeentewege ongeveer 30 arbei derswoningen gebouwd worden op het ter rein Kerkstraat. WASSENAAR. Auto-ongeluk. Nabij de oprijlaan van Oud-Wassenaar had een auto-ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed afliep. Ter wijl de heer Fh. met zijn auto de laan van Clingendaal kwam afgereden, passeerde juist een auto uit de richting Don Haag Deze laatste trachtte achter de auto van den heer Ph. langs, te passeeren, hetgeen niet mocht gelukken. Na een boompje uit den grond gesleurd le hebben, botsten do beide auto's tegen elkaar op en bleven zeer gehavend op den weg staan. De inzitten den kwamen met den schrik vrij. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. Tegen middernacht gingen wij dus naar buiten; Loup droeg den man op zijn schou ders. Ik klom op de galg op het plein de la Belle Croix. Ik hing Collinet eenvoudig op! ITet was een werk van een oogenblilc! Toen de roover zijn verhaal geëindigd bad, begon men weer eens aan Clarence Warwick te denken. De kapitein was sinds zijn overhaast vertrek nog niet teruggekeerd. Bah. Ik begrijp de woede van den kapitein, zei Brisefer. Zulke gevangenen, die ons zooveel moeite gekost hébben! Als wij hem eens tegemoet gingen kerels? Dan toonen wij hem ten minste dat we den wil hebben, om dege nen terug te vinden, die volgens mij niet meer terug te vinden zijn. -Dit werd aangenomen. /Een tiental soldaten begaf zich op weg m de richting, die Clarence genomen had. Zij kwamen in de nabijheid van de affigrïj Bois-Joli aan. Hier is het bootje omgeslagen, zeide Brisefer. De kapitein! onderbrak plotseling een der roovers. Allen keken. Op een heuveltje, met een sluiter cn een doornatte muts voor zich, zat Clarence, het hoofd tusschen de handenen weende! Sinds den ochtend, die gevolgd was op den tragischen nacht, toen hij in de ka thedraal Collinet had betrapt, liep Alain rond buiten de stad, niets wenschend dan zich zoo vlug mogelijk te verwijderen van de plaats, waar hij zooveel had geleden. Hij wilde zijn broer Avv terugvinden, maar op welke wijze, dat liet hij aan de Voorzie nigheid over en met een bedroefd hart liep hij voort, het hoofd gebogen en de oogen rood van het weenen. Onwillekeurig werd hij gedreven naar de bouwvallen van het hospitaal ,,Sint Abraham", waar hij zijn hoofdkwartier vestigde om van daaruit den omtrek af te zoeken. Gedurende den geheelen eersten dag wa ren zijn nasporingen vruchteloos. Hij liep al de boerderijen in de buurt af en onder vroeg de boeren, die ihij tegenkwam, maar niemand had zijn broeder gezien. Den tweeden dag, Vrijdag, ging hij den anderen kant uit. Toen hij tegen den avond in de ruïne terugkwam was hij zeer ter neergeslagen, want zijn pogingen hadden evenmin succes gehad als den vorigen dag. Toen hij Zaterdagochtend heel vroeg weer begon, was hij bijna wanhopend. Het toeval leidde hem in de richting, die de soldaten hadden genomen om het leger van den hertog uit Vendeuvre te ontmoe ten. Hij was er getuige van, hoe zij jacht maakten op een man, een jacht,die met diens dood eindigde. Zeex ontroerd sloop Alain naar het lijk van den ongelukkige, dat de moordenaars in een boschje liadclcn geworpen. Alain lichtte het hoofd op van den man, en ontblootte hem de borst, maar niet de minste ademhaling was meer te bespeuren, alle hulp was hier nutteloos. Plotseling werd Alain's belangstelling op gewekt door een onverwachte ontdekking. Twee rolletjes perkament waren uit de kleederen van den man gevallen. Hij las ze en zijn verbazing maakte weldra plaats voor ontzetting. In het eene document riep de vroedschap der stad de hulp in van het garnizoep van Tonnerre het andere was geteekend door Pierre Darrentières en verzocht den Bourgondischen troepen niet Zondagmor gen maar Zondagnacht naar Troyes te komen! De aanval zöü niet door de Croncels maar van den tegenovergestclden kant, door de poort de Comporté, geschieden. De Bourgondiërs zouden dan over het water voor de brug komen, terwijl de saanigezwo- renen in de stad moesten zorgen, dat de kettingen vernield waren. De Bourgondiërs zouden dan naar het stadhuis marcheeren, terwijl een gewapen de bende zich ondertusschen van den bis schop, den baljuw en de voornaamste in gezetenen zou meester maken. Alain's verbazing werd nog grooter, dat de leiding van deze bende was opgedragen aan zijn medeminnaar, Michel de Brega- laigne! Hij, die hem zoo laag beschuldigde Hu- guenette te hebben ontvoerd en zijn beeld vernield te hebben, was een verrader van zijn vaderland en Alain had zijn lot en zijn leven in handen! Ondanks zichzelf kwam de gedachte aan wraak bij hem op en een bittere vreugde maakte zich van hem meester. Alain overtuigde zich, dat de man geen andere documenten bij zich had en ging daarna weer, voorzien van de kostbare papieren, de soldaten achterna. Plotseling bemerkte hij, dat de soldaten stilhielden en na een oogenblik terugkeer den in zijn richting. Inderdaad stuurde Clarence Warwick zijn mannen terug. Alain besloot om, voordat hij naar Troyes terugkeerde, te welen te komen wat zij in hun schild voerden. Hij verborg zich achter een boschje en toen de troep voorbij ge trokken was ging hij de langzaam stap pende paarden achterna. Na een poosje zag hij in de verte den molen door het ge boomte schemeren. De Voorzienigheid beloonde eindelijk zijn geduldige nasporingen en bracht hem op. het goede spoor. Van het oogenblik gebruik makend, dat de mannen aan tafel waren, sloop hij tot aan den zoom van het bosch, dat den ouden molen omringde.; hier bemerkte hij een boom, waaronder talrijk» sporen aan wezig waren van festijnen der slruikroo- vers, waarom hij zich dan ook in de kruin van den boom verborg. Zijn wachten was niet vergeefsch. Na den maaltijd kwamen verscheidene man nen, voorzien van vleesch en wijn, zich neervlijen in de schaduw van den boom. Alain luisterde zoo ingespannen moge lijk. Ja, begon ér een, die Brisefer is een slimmerd! De buit is goed, kameraad, antwoord de een ander, en die Collinet Collerne heeft ons niet bedrogen. Eindelijk zou Alain te hooren krijgen, wat hij wilde weten. Overdrijf maar niet, vadgrtje. Die duif-.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3