S)e£cicbclhe 6ouAcml 0 pit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. pe Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, oor Leiden 17 cl', p. week, fU.£5 p. kwartaal;., bg e agenten IS ct. p. we Je, f2.40 p. kwartaal.Franco post f2.7*0 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar teyen betaling tan 25 ct.p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. WOENSDAG lO SEPTEMBER 1919. BureauSTEENSCHUUR 15 LEIDEN. interc. Telefoon 935. No. 3011 Postbus 11- De Advertentieprijs bedraagt 171/2 cent per regel voor Handelsadvertcntiën; Zaterdags 25 cent per regel 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags SO cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen wordn» aangeboden of ge\'raagd, buur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Dit nummer bestaat uit twee bladen. p naar den eersten Nederlandschen Katholiekendag te Utrecht! De- voorbereidende werkzaamheden voor toen Katholiekendag tc Utrecht op 23, 94 en 25 September zijn in vollen gang. Het belooft, een heerlijk succes te zullen wor den, vooral omdat de leden van het eere comité: Hunne Doorluchtige Hoogwaardig heden de Aartsbisschop en de Bisschoppen yan Nederland, de Voorzitter van de Eer de Kamer der Sta ten-Generaal en Hunne Excellenties onze vier katholieke Ministers hebben toegezegd te zullen komen, terwijl door de meest eminente sprekers zal be handeld worden de taak der ka li olieken in den komenden t ij d. Ook de kerkmuzikale uitvoeringen onder leiding van het bestuur der SI. Gregorius- vcreeniging en de liturgische plechtigheden der leiding van het bestuur van de Fede ratie der liturgische vereenigit)gen beloven zullen zijn een heerlijke uiting van Etoomsch leven. dan, Katholieken van Nederland, r.aar deze eerste nationale betooging van Roomsph openbaar leven in ons vaderland, naar wij elkander zullen sterken voor de noeilijke dagen van den komenden tijd. en \aar wij elkander met nieuw enthousias- voor onze heilige zaak zullen begeeste rd Wie geen drie dagen kan komen, kome fén dag en wie niet een vollen dag kan pissen, kome althans op één vergadering. Ten einde aan allen een goede regeling Ie kunnen verzekeren, verzoeken wij ringend niet te wachten met het be tellen van toegangskaarten, doch deze aan Ivragen vóór 16 September. Het adres is: Secretariaat van en Eersten Nederlandschen Katholiekendag, Janskerk- f, Utrecht. A. VAN WIJNBERGEN. Voorzitter. J. D. J. AENGENENT, Secretaris. Kunst en moraal. Zooals men elders kan lezen heeft de ijkscommissie voor de Dramatische Kunst tt eerste gedeelte van haar rapport uitge- acht. De kleinst mogelijke minderheid al ia de heer Heijermans was van mee-, rig. dat de overheid bij het subsidie eren in kunst-uitingen niets heeft te maken et de moraliteits-kwestie. meening omtrent overheidsbemoei- ig in kunst deelen met den heer Heijer- ans zeer velé „artisten", die met bleeke stichten en doffe oogen waanwijs de we id insturen, plus 0. m. alle houders van geit angels. Deze meening heeft zoo vele malen reeds vlag gediend voor een lading .kunst", elke werd aangeboden aan het volk, ter- ijl ze op de mestvaalt van geestelijke en wroele decadentie thuis behoorde. En onder de bemanteling van deze mee- ig'is in schouwburgen en dergelijke on- Ibare keeren binnengeloosd een massa öneélwerk, dat, door satanische geesten ilgedacht, de reinheid van velen heeft be naard en velen phantasie-beelden heeft, ige'drukt, welke den geest neerhaalden in sn bestiaal zingenot. Omdat, helaas, liberale overheids banen immer bij het toestaan van sub- ilies aan schouwburgen en dergelijke tte meening bleken aan te hangen, heb- in de "Christenen, die in besturende lic^a- en verantwoordelijkheid droegen, zich srhaaldelijk tegen dergelijke subsidies »zet. In de genoemde Staatscommissie is nu tn minderheid van slechts één persoon wr de alle r-v e r d e r f e 1 ij k s t e dling, dat kunst niets heeft uitstaande Kt moraal, dat althans de overheid zich tor de kunst heeft te interesseeren, a f- scheiden van alle overwegingen n moraliteit. '1 Is hier de ,,officieele" aftakeling van Et liberalisme, of, we zouden kunnen zeg- n: het- verval van het liberalisme in in- 'ectueele kringen. Maar in de brèede lagen van het volk ie indruk van de jarenlange prediking de liberale leer niet vervaagd te inder waar het socialisme op zuiver fcsteüjk terrein een sprekend-gelijkend foartje van het liberalisme precies de- ifde theorie heeft overgenomen., 't Is de wfalist Heijermans, die ze in de Staats- omïhissie naar voren brengt. Onze regeering zal echter ongetwijfeld maatregelen weten te treffen," dat de jeening der meerderheid in de practijk 'i het uitkeeren van subsidies tot haar Efht komt! BUITENLAND. De vrede van St. Germain. Duitschlands oorlogsschatting. Het arbeidersvraagstuk. 'rijving tusschen Engeland en 'frankrijk over Syrië. OVERZICHT. -denmorgen zou liet vredesverdrag met tostenrijk geleekend worden. Zuid-SIavië; tomen ië en Tsjecho- Slovakije zullen ver- ■'ndig doen hun handteekening op het Ewichtig document niet te onthouden. de handteekening eenmaal gezet," dan krijgen we, wat het „Vad." van hedenmor gen noemt ,,de lasten van den vrede". Een vrede, waar lange jaren smachtend naar is verzucht, een vrede, die niet anders kon tot stand komen dan gebaseerd op recht'en wet, op de grondslagen van een Volkeren bond, die vrede legt lasten op, zware las ten. Om dit te begrijpen luistere men slechts naar de verklaring, door minister Klotz in de Fransche Kamer afgelegd. Klotz schatte alle oorlogsuitgaven te za- men op 1000 milliard, waarvan twee der den voor rekening van de Geallieerden ko men. Duischland zal zich in een tijdvak van 36 jaren van zijn schulden kunnen ont doen. Wij zullen, verklaarde Klptz, tegen over Duilschland een krachtige politiek voeren. Echter zullen wij het behulpzaam zijn bij de ontplooiing van zijn productieve kracht,_om liet de mogelijkheid te verschaf fen zijn schuld af te doen. In de eerste twee jaren zal DuiischJarid. niets betalen, behalve dat 't goederen in natura zal leve-' retf. Maar gedurende de 34 volgende jaren zal het in jaarlijksche termijnen een schuld betalen, die gelijk is aan ongeveer 375 mil liard, waarvan 200 milliard aan Frankrijk komen. Waar Duilschland ook de rente be taalt, zal het in het geheel 86-1 milliard be talen. aangenorifen dat de rentevoet 5 pet. za! zijn. Men bedenke hij deze cijfers, dat Duitsch- land voor een jaarlijksch tel art op de be grooting staat van 4 of 1V2 milliard mark, zonder nog de - tekorten der afzonderlijke staten en der steden te rekenen. Ondanks de straffe bepalingen, waaraan Duilschland gebonden is, schijnt het zich ernstiger dan in de afjeioopen maanden op de productie toe te leggen. Er bestaat eenige hoop, dat niet alleen daar, maar ook in andere staten de arbei ders zullen gaan inzien, dat de wereld thans iets anders dan voortdurende beroe ring noodig heeft. Met belangstelling slaat men in dit opzicht het'thans te Glasgow bijeen zijnde Engelsche vakvereenigings- congres gade. De eerste' redevoeringen, zoowel in als buiten het congres door ver antwoordelijke arbeidersleiders gehouden, doen zien, dat de voorstanders van directe actie. d. w. z. van staking voor politieke doeleinden, een harden strijd zullen heb ben. Het zijn bijna uitsluitend nog de mijn werkers, die directe actie voorstaan om in eerste plaats nationalisatie der mijnen door tc zetten, doch ook onder de' leiders der mijnwerkers zijn er, die aan constitu- tioneelo methoden de voorkeur geven. Het is nu weer Parijs, dat door de sta kingsbacil is aangetast. Hot personeel van bioscopen en dergelijke inrichtingen van vermaak_hTm*t—c-cnige-mr^cn—pcuor ftêt bijltje hij neergelegd cri tharis heeft het personeel in dienst der gemeente zich daar bij gevoegd. Nog is de rust en orde niet teruggekeerd, of eens verbonden landen hebben nu weer öneenigheid. Het betreft hier het mandaat Syrië tusschen Engeland en Frankrijk. Die wrijving is in den laatsten tijd door eenige incidenten, waaronder het voor naamste was de arrestatie door de Engel sehen van emir Said in Bevroeth, dus in do Fransche zone, nog toegenomen. In het najaar van 1918 hebben Frankrijk en En geland naar men weet een overeenkomst gesloten ter zake van de afbakening der wederzij cEsche invloedssferen. Niettemin bevinden zich nog altijd Engelsche troepen in Syrië, die daar geen aanstalten maken heen te gaan, terwijl zij wel uit Armenië worden teruggetrokken. Men schijnt in Frankrijk een nadeeligen invloed te vree zen van het Engplsche gecoquetteer met de Arabieren en omgekeerd in Engeland be ducht te zijn voor de weinige sympathie, die het denkbeeld van een zionistisch Pa lestina in Frankrijk gevonden heeft. Zoowel in de Engelsche als in de Fran sche bladen wordt echter de hoop uitge sproken, dat het geschil op voor beide par tijen bevredigende wijze zal worden opge lost. België. De griep in Congo, De griep heerscht nog steeds in hevige mate in de Belgisché kolonie. Geheel onze streek; schrijft een missionaris van Scheut, is geïsoleerd, tengevolge van de vreeselijke griep-epidemie. Te Elisabethville zijn 80 blanken overle den en de arme - inboorlingen vallen bij duizenden. Ook te Kinshassa zijn, naar verluidt, 30 blanken aan de griep gestorven, terwijl ook in andere plaatsen de griep onder fle Europeanen slachtoffers blijft maken. Duitschland. Opper-Silezic. Het opperbevel van de Poolsche militaire organisatie voor Opper-Silezië heeft een kennisgeving uitgevaardigd, waarin het zegt, dat. zoolang de Duitsche troepen het deel van Opper-Silezië, waarvoor een volks stemming is voorgeschreven, niet hebben verlaten, de opstandelingen den strijd zul len voortzetten om hen te verdrijven. Onder voorwendsel dat de Duitsche troepen Poolsche inwoners hebben dood geschoten, is aangekondigd, dat voor eiken Pool, die werd gedood, drie Duitschers mannen zoowel als vrouwen zullen wor den neergeschoten. Bewoners van Opper-Silezië, die de schuilplaatsen van opstandelingen verra den, zullen doodgeschoten en hun wonin gen verbrand worden. Generaal Dupcmt, hoofd der geallieerde missie in Opper-Silezië, heeft besloten een telegram naar Parijs te zenden, waarin de I noodzakelijkheid wordt betoogd van het on middellijk zenden van geallieerde troepen naar Opper-Silezië. Oin technische redenen kan een dergelijke bezetting niet vóór 20 September plaats hebben. De plannen der Duitsche communisten. Aangaande het plan der onafhankelijken en communisten, om in November a.s. een „putsch" te ondernemen, verneemt het „Acht Uhr Abendblatt" het volgende: Het heeft er werkelijk den schijn van, alsof de onafhankelijken bezig zijn tegen November a.s. een „putsch" te onderne men. De communisten probeeren hunne le den uit de vakvéreenigingen, zoowel de ge- syndiealiseerde als de z.g. centrale organi saties, terug te trekken, en bijzondere revo- lutionnaire organisaties op te richten. Deze organisaties worden naar het model der mijnwerken- en transportarbeiders bonden gevormd. Deze zuiver revolution- nai-re lichamen moeten den grondslag voor de in November a.s. te voeren actie vor men. Ook de onafhankelijken willen zich voor dit doel organiseeren, daar zij hopen, te gen genoemd tijdstip met hunne voorberei dende maatregelen gereed te zijn. Betref fende hunne plannen is men overigens volledig ingelicht. Men is het echter in de communistische partij zelve niet eens. Er bestaat verschil van meening tusschen de rijks-centrale en de Berlijn sche centrale, voornamelijk omtrent de vraag of er reeds vóór November, dan wel in November een aanvang met de,act ie dient te worden ge maakt, en bovendien is men het er niet over- eens, of het wel raadzaam is de com munistische leden uit de Vakvereenigingen te trekken. Deze öneenigheid is echter lou ter theoretisch en. zal een eensgezind op treden niet belemmeren. Het eenige, wat den commandanten vpor hun actie ont breekt, is geld. De communistische partij beschikt thans niet meer over de groote sommen gelds, welke zij tijdens de gebeur tenissen in Januari en Maart j.I. tot haar beschikking had. De in dé gevangenis te Ebrach onderge brachte Spartaclst'ische gevangenen zijn, naar uit Munchen geméld wordt, naar een andere plaats vervoerd. Dit staat in ver hand met de in deze gevangenis gevoerde' communistische propaganda. Er werden in de gevangenis van Ebrach debatavonden georganiseerd, welke geheel den vorm van Spartacistische cursussen aannamen. De vrouwen der gevangenen hadden hierbij toegang. Ook werden wapenen binnenge smokkeld, terwijl de gevangenen een goed leven leidden. Indien zij daar langer geble ven waren, zou Ebrach een waar Sparta- cistennest zijn geworden. - Begin Juni 1919 is in Duitschland een telling gehouden van runderen, varkens en schapen. Het resultaat was, dat er ge teld werden: kalveren tot 3 maanden 2,116,920 stuks jong vee 4,843,685 stuks stieren en ossen 994,187 stuks koeien, vaarzen 8,843,843 stuks melkkoeien 7,850.298 stuks Vergeleken bij de ladfsfe vredestelling van 1 December 1913 vinden we bij de kalveren onder 3 maanden een vermeerde ring met 21.4 pet., bij het jonge vee een ver mindering met 14.5 pet., bij stieren en os sen een vermindering met 29.4 pet., bij koeien en vaarzen een vermindering met 14.6 pet., bij melkkoeien een vermindering met 15.8 pet. Totaal bij de runderen een vermindering met 12.4 pet. Deze cijfers toonen den ernstigen toe stand van den Duitschen veestapel. Bij een totale vermindering met 12.4 pet., een meerdering van het aantal dieren bene den de 3 maanden met 21.4 pet.! interessant zou het nu nog zijn te lioo- ren met hoeveel het gemiddelde gewicht ran de volwassen dieren is achteruit ge gaan. Het aantal varkens bedroeg op 2 Juni 1919: onder 8 weken 2.387,894 8 weken tot 1/2 jaar 3,889.793 1/0 jaar tot 1 jaar 1.524,6-10 ouder dan 1 jaar 1,085,147 Vergeleken bij de laatste vredestelling is het aantal varkens beneden y2 jaar ver minderd met 55.3 pet., tot 1 jair met 77.9 pet., ouder dan 1 jaar met 58.8 pet. Totaal bedraagt de vermindering 62.3 pet. Opmerkelijk is dat bet aantal schapen op 1 Juni 1918 met 6,423,036 23.5 pet. meer bedroeg dan op 1 December 1913. Dit moet toegeschreven worden aan een slachtver bod in verband met de wolproductie. Hongarije. De communisten-processen. Het groote proces legen de communisten- leiders zal, naar bet „Hamburger Frem- denblatt" uit Boedapest verneemt, in de tweede helft van September beginnen. Tot nu oe zijn 2570 personen in slaat van be schuldiging gesteld. Het verzoek om uitle vering van Bela Kun en consorten is in middels aan de Duitsch-Ooslenrijksche re geering toegezonden. Alleen tc Boedapest zijn ongeveer 2500 personen gevangen ge nomen. DE ZEGENINGEN VAN HET BOLSJEWISME. Alle fabrieken failliet. Uit Hongarije wordt aan Duitsche bladen bericht, dat alle fabrieken failliet zijn. Er is geen enkele meer, die nog met eenig voordeel kan produceeren. Friedrich, de eerste minister vertelde, dat alleen de groote fabriek «van Lïppau in weinige maanden van communistisch beheer door een Arbeidersraad eén schuld had gekregen van 97 millioen. In Duitschland staat het niet veel beter; 1 daar is wel niet de vorm, maar toch de geest dezelfde als in 't communistisch Hon garije, wat daarop neerkomt, dat er wel arbeiders zijn, maar ze arbeiden niet. In het Rijksministerie voor Economie heeft een bijeenkomst plaats gevonden over het stopzetten van bedrijven en daar was algemeen de klacht der fabrikanten, dat de werklieden zoo goed als niets uitvoeren en tot deze stelselmatige luiheid door politieke agitatoren worden opgehitst. Men kwam tot de conclusie dat stukloon of accoordloon of ia elk geval een b.etaling naar prestatie het eenige middel tot verbe tering zou zijn. Zelfs Lenin heeft daartoe reeds zijn toe vlucht moeten nemen. De „Vorwarts" meent, dat de bezwaren, die vroeger golden, door de organisaties kunnen worden ondervangen. Maar het lijkt ons toch moeilijk, om af jakkeren tegen te gaan. Neen: de fout zit in de loonbepaling naar leeftijd. Men moet niet betalen per stuk, waaronder de quali'teit der producten b'jdt, doch naar bekwaamheid cn toewijding in het algemeen, wat bijv. over een vol jaar dient vastgesteld. Dan krijgt men het voor deel, zonder het nadeel. Frankrijk De Parijsche taxi's. De Parijzenaars zijn woendend. Zij staan op hét punt den oorlog te verklaren aan de taxi-chauffeurs. Wie de laatste weken overdag tusschen half twaalf en één uur een taxi aanriep, werd gewoonlijk door den chauffeur ge- w.eigerd, of wel door een snelle beweging van de hand naar den happenden mond, beduid, dat het etenstijd was en moeder de vrouw thuis wachtte. Deze practijk is sinds oen week gesancti- onneerd door een decreet van het syndi caat van chauffeurs en koetsiers, waarbij verklaard wordt, dat de heeren recht hebben (een recht, dat zonderling .genoeg in de Verklaring betreffende de rechten van den mensch vergeten is!) om thuis te dejeuneeren. Het „Journal des Débats", terecht ver ontwaardigd, vraagt of 't syndicaat nu werkelijk gelooft dat de chauffeurs de eenige misdeelden zijn, die het gezellige koffieuurtje moeten offeren aan hun maat schappelijke positie. Duizenden en duizen den immers zijn er in de groote stad, die maar niet anderhalf uur uit hun jaag- werk kunnen breken om te gaan dejeu neeren. Elk métier heeft zijn manier prettige zijde maar het ellendigste vak is dat van Jan Publiek, moppert het blad. Het wordt kanten^vorciriié'fgeexpfóiteerJ eri"nfè "éVri joedig slachtoffer be- en verhandeld. Heb je een taxi noodig, dan dejeuneert de chauffeur, en heb je er "geen noodig, dan rijdt er een over je teenen of gooit je in woeste vaart in de modder. Het publiek, ten slotte toch dc meerderheid! heeft óók recht gehoord te worden en te staken, als het niet anders kan. En bet blad doet een beroep op het publiek om nu eens geen lam te zijn, maar terug te bijten. Mgr. Fritzen. Mgr. Fritzen, de afgetreden bisschop van Straatsburg, die, gelijk bekend.,, ernstig ziek was, .is Maandagmorgen overleden. Hij be reikte den leeftijd van 81 jaar. Staking van gemeentepersonecl. De gemeente-beambten en -arbeiders van Parijs en omgeving hebben besloten in staking te gaan, daar hun eisehen niet zijn ingewilligd. Alle gemeente-dienaren, ook veldwachters, secretarie-ambtenaren, be- jrafenisbedienaars, enz., zijn bij de sta king betrokken. Hevige brand. Te Bedune is een bioscoop Maandag nacht geheel door brand vernield. De scha de bedraagt 200,000 francs. Engeland. Ruwer.zeden. Wie. de buitenlandsclie bladen leest wordt voortdurend getroffen door een verruwing en verwildering, die niet alleen de volwas senen maar ook de kinderen heeft aange tast. En niet alleen die van de minder ont wikkelden. Zoo bevatten de laatste Engel sche bladen naast het bericht van een bru talen diefstal gepleegd door een twaalfjari gen zoon van welgestelde ouders, school kinderen, die een der duurste scholen be zoeken, het afschuwelijk verhaal van twee twaalfjarige en een tienjarigen knaap, die zich schuldig hadden gemaakt aan den moord op vier en dertig lammeren. De jongens hadden de jonge beesten net zoo lang mishandeld door er op te rijden, ze te slaan, de oogen uit le steken, de ho rens uit te trekken en andere gruwelen te plegen, tot de arme dieren en dood bij neervielen. De kinderen zijn in een verbeterbuis ge plaatst. Rusland. Michael Romanof. Het „Berliner T.ageblatt" verneemt uit Stockholm: Volgens een bericht uit Hel- singfors spreekt de adjudant van groot vorst Michael Romanof Soszinbin, het be richt tegen, dat de grootvorst vermoord is. Het moet den grootvorst indertijd gelukt zijn zich aan dc vervolgingen van de bols- jewiki te onttrekken en naar Irkoetsk te vluchten, vanwaar hij zich naar het bui tenland heeft begeven. Ernstige" brand. Op het eiland Maimaks, in den omtrek van Archangel, heeft een hevige brand ge woed in de stapelplaatsen van bout en do houtzaagmolens, die daar zeer talrijk zijn.- De brand duurde twee dagen en de schade wordt op 60 millioen roebel geschat. Men vermoedt dat de brand is aangestoken, ome dat bet vuur dadelijk zoo'n omvang had, dat aan blusschen niet te denken viel. E? zwerven daar honderden bolsjewisten rond, die gemobiliseerd zijn geweest in het rood? leger. De sovjet van Petrograd tot vrede bereid? Naar gemeld wordt, beeft de arbciders- en soldatcnraad te Petrograd een motie aangenomen, waarin aan de volkscommis sarissen machtiging wordt verleend om een aanvang te maken -met vredesonderhande lingen met de geallieerden op den grond slag van de door de geallieerden gedanq oorstellen. Italië. Geen priëster-candidaten. De „Stampa" meldt, dat het Vaticaan,- ofschoon het de Katholieken aanspoort ac tief aan de aanstaande verkiezingen deel te nemen, den priesters streng verboden beeft zich voor het Parlement candidaat ta stellen. Mijn ontploft. Een bericht uit Bari meldt, dat aldaar! een drijvende mijn is ontploft, toen deza gesleept werd.%De sleepboot is gezonken en alle leden der "bemanning zijn gedood. De Adriatische quaestie. Volgens de „Popoio d'Italia" zou tus schen Italië, Frankrijk en Engeland inzake de. Adriatische kwestie een overeénkoms* zijn gesloten, waarvan de hoofdpunten zijn lo. Zara wordt tot vrije stad ver klaard, echter onder een doorloopend Ita- liaansch mandaat. 26. Fiume wordt een vrije staat, met een bestuur onder toezicht van rijf commissa rissen, van wfen twee Italianen, twee Joe- go-Slaven en een Fiumees. Een der Joego slavische commissarissen wordt benoemd door Joego-Slavië, de andere door den Volkerenbond. 3o. Bijzondere bepalingen zullen den ban* del regelen van Fiume in verband met do haven van Triest, zoodanig, dat deze laat ste niet benadeeld wordt. Te Rome is men van oordeel. dat~Fiume een der meest voorspoedige steden der we reld zal worden, aangezien aldaar de hrin- delslijnen uit de Donaustreken in het-Oos ten samenkomen. De havenstad Triest zal den handel uit de noordelijke streken be houden. Een aanslag te Milaan. De ,,Times"-correspondent te Milaan meldt dat er Maandagavond een ontzetten de ontploffing plaats had onder de beroem de arcade van het kathedraal-plein, waar veel menschen aan het wandelen waren of voor de café's zaten. .Het aantal slachtof fers was gelukkig niet zoo heel groot: een persoon werd gedood, vier geyond en nog eenigen licht gekwetst, maar de materieele schade is aanzienlijk. De oorzaak is nog onbekend. Vermoedelijk heeft men te doen met een misdadigen aanslag, die verband houdt met de staking in de staalfabriek van de firma Breda. De aanslag was blijk baar gericht tegen een clubgebouw ondeï de arcade, waar veel zakenlieden en rijk werkgevers komen. Naar de Zwitsersche bladen vernemen zou de ontploffing irv de galleria Vittorio Emanuele veroorzaakt zjjn door een bom, welke door een nog onbekend gebleven persoon geworpen werd. Denemarken. De koning schutter-koning. Bij het jaarlijksche vogelschieten in De nemarken, waaraan in den regel ook de koning deelneemt, heeft deze zoo goed ge schoten, dat hij voor het jaar 1919 schutt'eiv koning werd. Vereenigde Staten. Wilson's reis. De correspondent van de New-York World" zegt dat Wilson's campagne om het vredesverdrag beter te doen begrijpen, heeft doen blijken dat het Westen zijn ver trouwen in Wilson niet heeft verloren. De „Times"-correspondent zegt, dat da bevolking van de staten waarin Wilson is geweest, zonder verwijl ratificatie willen. Zij zijn bereid toe te stemmen dat de Vol kerenbond den wereldvrede zal verzekeren en dat de financieele en de zakenbclangen ratificatie zonder uitstel noodig maken. De correspondent der New-York He rald" zegt da liet middendeel van het Wes ten voor een spoedige ratificatie van heb vredesverdrag is met inbegrip van het Volkerenbondsverdrag met een wijziging ter beveiliging van de Amerikaansche. ba* langen. Nieuwe eisehen der mijnwerkers. Heden wordt de bijeenkomst van mijn werkers der Vereenigde Staten en van Ca nada geopend. De eisehen zijn een vijfdaag- sche werkweek, zes-urige arbeidsdag en loonsverhooging van 25 tot 40 pet. Buitenlandsche Berichten- De gruwelen der communisten. Te Münchcn wordt thans het proces ge voerd tegen de leiders der communisten, die de laatste dagen van hun heerschappij een aantal gijzelaars doodden. Naar de „Tel."-correspondent seint, blij-

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1