®e£ö4cbclve (2oma/rvfc n BUITENLAND. BINNENLAND. jjjtblad verschijnt eiken dag, uitgez. Zou- en Fccatd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, .«or Leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bg ntP turen tea 18 ct. p. we^k.f2.40p. kwartaal. Franco poet f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling an 25 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke \iramers5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. DINSDAG 2 SEPTEMBER 1919. Bureau STEENSCKUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. NO. 3004 Postbus 11' De Advertentieprijs bedraagt 171/2 cent per regé voor Handelsad verten tien; Zaterdags 25 cent per regil 22V2 cent per regel voor gewone ad verten tien; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde* aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30 woorden 'jent, De Wethouders. De uilslag der welhoudersverkiezingen, die vandaag in alle gemeenten aan de orde eijn geweest, zal het bewijs leveren, dat de lust. om wethoudersfunctïes le aanvaarden bi/de S. D. A. P. niet bijster groot is! VVordt haar program niet onderschreven, 0f vvenschen andere partijen tegenover liare eischen en voorwaarden eenvoudig Jiaar v r ij li e i d te behouden, dan trekt 7ij zich terug. I» Leiden lieeft de S. D. A. P., kort bondig, 0 n v o 0 r w.a a r d e 1 ij k: jieen gezegd. Hier niet het voorleggen van oen z.g. urgentie-program, maar niets dan een botte afwijzing. Blijkbaar is men huiverig de verantwoor delijkheid te aanvaarden, welke hel wet houderschap vooral in een grootere ge meente met zich brengt Men laat de ver antwoordelijkheid liever aan anderen over. om zich, zooals het in een hoofdartikel van een der socialistische organen heette, „heel ,wel te bevinden in de oppositie". Inderdaad is zulks veel gemakkelijker! Men kan dan onophoudelijk eischen stel len, voortdurend critiek oefenen, en jjlijft zelf buiten schot. In de tegenwoordige omstandigheden, die liet gemeentebestuur zoo buitengewoon moeilijk maken, heeft zulk een houding voor tie S. D. A. P. blijkbaar een bijzon dere aantrekkelijkheid. Maar intussclien verliest daardoor de S. 1. A. P. in de oogen aller weidenkenden het recht een hoogen toon aan te slaan te genover de partijen en personen, die voor de verantwoordelijkheid aan de wethou dersfunctie verbonden niet terugdeinzen. De rechtsclien, en inzonderheid de Katho lieken, hebben, voor zoover wij weten, ner- pens een hun aangeboden wethouderszetel geweigerd (alleen hebben we gelezen, dat de Katholieken in Hoofddorp zouden afzien van liet recht een wethouder uit hun mid- len te kiezen). Wel is het hier en daar met de personen-keuze moeilijk geweest en wat dit betreft het resultaat niet overal 100 geweest, als de rechtsehe parijen zelf zouden wenschen. Doch desondanks heeft rechts nergens geaarzeld de verantwoorde lijkheid te aanvaarden, waardoor haar Hiding in het oordeel aller welden kenden scherp lihtend afsteekt bij die ir* socialisten. DE VOORWAARDEN VOOR DU1TSCH- OOSTENRIJK. Sen HET LOT VAN DU1TSCH QOST-AFR1 KA. OVERZICHT. lieden zal het definitieve vredesverdrag ban Duitsch-Oostenrijk worden overhau led. De groote commissie van de riatio- vergadering in AVeenen is tegen l'oensdag bijeengeroepen om er over ie «raadslagen. Dat Duitsch-Oostenrijk tegemoetkomin gen zijn gedaan wat de financieele en eco- liDraische bepalingen betreft, is al gemeld. Ook, dat de grens bij Marburg ten gunste ïan dat land eenigszins anders is ontwor den dan in het oorspronkelijke tractaat. llaar daartegenover staat, dat Duitsch- Oostenrijk verboden zal worden zich bij taitscbland aan te sluiten. Waar echter tri. G1 van de nieuwe Duitsche grondwet pfl zulk een toekomstige aansluiting reke- fcioghoudt, zal de Opperste Raad een nota lol de Duitsche redering richten, met ver leek dat artikel te schrappen. Zooals in den Belgischen Senaat is me egedeeld, zal België een belangrijke ge- jfedsvermeerdering in Oost-Afrika krijgen, dat eigenlijk in zijn werk zal gaan, tot heden niet duidelijk. Oost-Afrika Mi, was algemeen bekend, zou door En geland bestuurd moeten worden in" op dracht van den Volkenbond. Reuter ver aasde daarop de wereld met de mededee- 'rag, dat Engeland de districten Roeanda *1 Oeroendi eenvoudig aan België uit dankbaarheid had ten geschenke gegeven. 'e 'ian echter een stuk gebied worden reogogeven door een land, dat slechts be urder er van is? Roeanda en Oeroendi vormen het vrucht- ^arsle gedeelte van de Duitsche kolonie; de inlandsche bevolking is 3 millioen sterk (bijna de helft van de geheele bevolking van Oost-Afrika). De „Times" is over het Reuter-bericht al gevallen. Was het niet aan den Volken bond, om desnoods België het beheer over Roeanda en Oeroendi op te dragen? De aanval van de „Times" gold hier natuur lijk ook Lloyd George, die bij elke gelegen heid in dat blad een veer moet laten. Thans komt Lloyd George's blad, de „Daily Chronicle", de zaak rechtzetten. Er is een overeenkomst tot stand gekemen tusschen Engeland en België, .onderricht dat blad, maar die zal aan den Volkenbond ter goedkeuring worden voorgelegd. Het blijft toch nog een eenigszins zon derlinge geschiedenis. De Vredesonderhandelingen Oostenrijk en Duitschland. De Volkenhond zal beslissen over de aansluiting. In een zitting van den Oppersten-Geal lieerden Baad te Parijs is een nieuwe clau sule gevoegd in liet. vredesverdrag met Oostenrijk, waarvan liet doèl is Oostenrijk te verhinderen zich bij Duitschland aan te sluiten zonder toestemming van den Vol kenbond. In de nieuwe clausule wordt ver klaard, dat de onafhankelijkheid van Oos- tenrijk .onvervreemdbaar is zonder toe-- stemming van den volkerenbond en dat Oostenrijk zich daarom verplicht, geen en kele daad te doen, die zijn onafhankelijk heid in gevaar zou kunnen brengen zonder daarvoor toestemming van den volkereri- bond is verkregen. Verder wordt in deze clausule bepaald, dat in geval van een bot sing tusschen de belangen van Oostenrijk cn andere staten, waarmede voornamelijk de nieuwe naburige staten worden bedoeld, het onderwerp van het geschil zal worden voorgelegd aan de voornaamste geallieerde en geassocieerde mogendheden, totdat Oos tenrijk tot den volkerenbond wordt toege laten. In verband met déze clausule houdt de Opperste Raad zich nog bezig met art. 61 van de nieuwe Duitsche grondwet, dat de toekomstige vereeniging van Duitsch land cn Oostenrijk behandelt. Een nota tot de Duitsche regeering, met verzoek art. 61 uit de niéuwe grondwet te schrappen, wordt voorbereid en de Opperste Geallieerd de Raad zal ér over beraadslagen. De financieele en economi sche bepalingen. De tekst, zooals die aan de Oostenrijk- sclie delegatie.zal w.orden overhandigd, zal een weinig verzacht zijn; de hoofdverande ringen betreffen de financieele en econo mische bepalingen. "Wat de financieele bepalingen- aangaat, is verzachting aangebracht voor de schul den van Oostenrijk vóór den oorlog. Men blijft het onveranderde standpunt houden, dat Oostenrijk de verantwoording van de schulden, tijdens den oorlog afgesloten, op zich moet némen. Tot op hel oogenblik, dat het het verdrag teekent, wordt het nog als een vijand beschouwd. In economisch opzicht verliest de herzie ne tekst wat van zijn vroegere strengheid. De geallieerde mogendheden houden reke ning met den voor Oostenrijk ontstanen toestand door het verlies van al zijn kolen bekkens, die aan Polen en Tsjecho-S1 owa- kije komen. Bijgevolg is aan die twee lan den gevraagd, aan Oostenrijk de onont beerlijke kolenleveringen te geven in ruil voor grondstoffen. België. Uitvoer'van kolen. Aga's correspondent te Brussel meldt, dat de Belgische rgeering den uitvoer van kolen heeft toegestaan en wel voorloopig naar Frankrijk 300,000, Italië 50,000 en Zwitserland 30,000 ton. Over den uitvoer van 10,000 ton naar Nederland wordt nog onderhandeld. Hongarije, De Roeemeniërs uit Boedapest? De .Chicago Tribune" verneemt uit Boe- depest, dat de Roemeniërs van plan zijn zich -10 a 50 K.M. van de stad terug te trekken. De aftocht zal beginnen, zoodra de Skolnekrcmisbrüg in orde is. Friedrich gevallen? Een draadloos bericht uit Berlijn meldt, dat volgens een tot nu toe onbevestigd par ticulier bericht uit Weenen, hot ministerie Friedrich te Boedapest reeds zijn ontslag heeft ingediend. Duitsch-Oostenrijk. Geen staatsbankroet. Dr. Schumpeler, de Duitsch-Ooslenrijk- sche minister van financiën, heeft in een vergadering te Baden (bij AVeenen) ver klaard, dat een Duitsch-Oostenrijksch staatsbankroet vermeden zal worden. De Nederlanders in Ischl. De aankoop van het bad Ischl en van de terreinen bij Sulzkammergut door N e- derlanders heeft hij de bevolking groote opwinding veroorzaakt. De Natio nale Vergadering zal zich mede bezig houden en bij den ndtionalen raad zal een interpellatie worden ingediend, ómdat de aankoop een zware economische schade voor liet land beduidt en omdat de Neder landers tc Ischl een speelbank zouden wil len openen. Engeland. Bemiddeling tusschen werkgevers tn arbeiders. Do beslissing van de Amalgaled So ciety of Engeueors, om de invoering van een 44-urige werkweek op tc schorten zoo lang hel onderzoek 11 tar het verband tus schen productie cn aantal werkuren voortduurt, wordt toegejuicht. De heer Biownley, bestuurslid van den bond. noemt dez» beslissing de belangrijk ste die ooit gevallen is tusschen werkge vers en werknemers. Vereenigde Staten. Hoover en House. Hoover zal de organisatie, die belast is Europa van levensmiddelen te voorzien, blijven besturen. Kolonel House, die in Engeland zit, zal het vasteland 10 September verlaten om naar de Ver. Staten te vertrekken. Gompcrs vermaant de arbeiders. De arbeiderstoestand in de \rer. Staten is zeker gunstiger door de terugkeer van fóompers, aldus wordt uit New-York ge seind. Gompcrs drong aan bij de georganiseer de arbeiders om niet naar het bolsjewisme over te gaan. 11i j voorspelde een vreedzame oplossing van de staalquaestie. De tegen woordige^ acties van de arbeidersleider5 toe kende hij als belemmerend en conservatief. In een andere verklaring drong liij cp de ratificatie Van het vredesverdrag aan. H. M. de Koningin. Men meldt uit Apeldoorn: H. M. de Koningin wijdde den Zaterdag 1.1. geheel aan ziekenbezoek of bracht troost in gezinhen, waar de dood zijn offer eischte. A'ergezeld van de hofdame L. P. v. d. Poll bezocht II. M. eerst te Hoog-Soeren den arbeider .T. Bossenbroek, die in de af- geloopen week zijn vrouw grafwaarts bracht; daarna bezocht de Koningin mej. Pol in de Koningstraat, die reeas lang aan tuberculose lijdende is en vervolgens de wed. van S. de Beer in de Sumatralaan, wier man langen tijd werkzaam was als houtzager op den houtbrink van Het Loo, om ten slotte af te stappen bij den heer Bernard, den voormaligen Hofmeester van Z. M. Koning Willem ill, later van H. M. de Koningin, een in dienst volslagen blind geworden beambte. Des Zondags woonden H. M. de Ko ningin, H. M. de Koningin-Moeder, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Ju liana in de Ned. Herv. kerk aan den Arn- hemschen weg de godsdienstoefening bij onder gehoor van Apeldoornsch oudsten predikant ds. C. Hattink. Deze had als tekst gekozen: Joh. 4 13 en 34. Nederland 'en België. De Belgische propaganda heeft weer wat nieuws bedacht, om den Belgischen eischen ten aanzien van de Schelde en Limburg kracht bij te zeiten: ITet „Petit Journal" ontvangt een tele gram uit Brussel, waarin de hoop wordt uitgesproken dat Amerika met meer kracht het Belgische standpunt zal ondersteunen. AVant als de Belgische zee- en landgrenzen open blijven voor een Duilschen aanval en geregeld naar het goeddunken van Neder land, dan zou het Amerikaansche leger eerder de kans loopen den Atlantischen Oceaan te moeten oversteken om aan zijn garantie ten aanzien van België s veilig heid te voldoen. OE DURE KLEEREN.' Do.minister ver wij t den con- fectiefabrikaiitcn een te ih 0 0 g e w i ri s t. De fabrikanten ontkennen z u 1 ks stellig. I-Iet bestuur van den Landelijken Bond van Corifectiefabnikanten heeft, zoo meldt ,,Do Confectiefabrikant", van den minister van Landbouw den volgenden brief ont vangen: „Van velerlei zijden komen klachten bin nen over het herhaaldelijk verhoogen der prijzen van fabrikanten van leden uwer vereeniging. Het zal u duidelijk zijn, dat zulks, in dien deze prijsverhooging niet terdege ge motiveerd is, mij zal dwingen tot het ne men van zeer scherpe maatregelen, bij voorbeeld een verbod van uilvo.er, of het niet medewerking van de Nederlandsche Uitvoermaatscliappij invoeren van zeer hooge uitvoerheffingen, dan wel andere. Hoewel ik mij volkomen rekenschap geef van de gevolgen van dergelijke maatrege len, zoo acht ik deze niet te voorkomen, tenzij het u mogelijk is om mij afdoende aan te tooneri, dat de sedert het begin van dit jaar door uwe leden genoteerde ver hoogingen een logische oorzaak vinden in omstandigheden bu.iteri uwen wil. Kunt u dergelijke bewijsgronden niet bijbrengen, dan acht ik het in het alge meen belang roodzakeüjk. dat de genoem de prijsstijging niet alloen ceïreinde neemt doch plaats make voor een evenredige ver laging. Ik verzoek u het bovenstaande onder de aandacht te willen brengen van uw leden, alsmede van die fabrikanten, welke op het zelfde gebied werkzaam zijn, en niet bij uwe vereeniging zijn aangesloten. Uw gemotiveerd antwoord zal ik gaarne voor ultimo Augustus tegemoet zien." Hel bestuur van den Bond van Confectie- fabrikanten schrijft in zijn antwoord o.m.: ,i.Van oenige onreëele prijsbepaling is ons niets bekend. Het Nederlandsche con fectiebedrijf heeft van het jongste voorjaar af groote verliezen geleden, omdat liet niet mogelijk bleek met de te bedingen prijzen, de verhoogde gnrndstófprijzen en bedrijfs kosten te dekken. Bijna algemeen is in onze bedrijven de achturige werkdag ingevoerd, de loonen zijn enorm gestegen, de onkos ten worden bijna telken week hooger, de vrachten zijn buitensporig hoog, de kolen- prijzen verzesvoudigd, de belastingen wor den steeds zwaarder, onze exploitatie is dus aldcor kostbaarder geworden. Onder deze omstandigheden zcu een zécr aanmerkelijke prijsverhooging alleszins gemotiveerd wezen. Doch dit is volstnet niet het geval. Noemt men de genoemde omstandigheden in aan merking. dan zijn integendeel de prijzen laag gebleven." Het bestuur geeft den minister in over weging, opdat geen prijsverhooging in het binnenland afgedwongen Worde, elke be- moeielijking van uitvoer door de N.U.M. zooveel mogelijk te beperken. Koolzaad. De heer Kruseman te Halfweg kreeg in antwoord op zijn protest tegen de vermoe delijke gedeeltelijke levering van het ver bouwde koolzaad aan de Regeering, van den Minister bericht, dat de geheele op brengst geleverd kan worden. Ambtenaren Raden van Arbeid. De voorzitter van den Raad van Arbeid te Nijmegen, mr. J. J. A. Bakker, heeft aangesteld als ambtenaren bij den Raad, inzonderheid voor den Buitendienst, de heeren W. Buchel, voorzitter van den Nij- meegschen Bestuurdersbond, A,. J. Heijen, voorzitter van den Nijmeegschen R. K. A'olksbond en lid van den Nijmeegschen Gemeenteraad, C. van AA'estrenen, voorzit ter van den Nijmeegschen Christelijken Be sturenbond. Naar aanleiding hiervan schrijft men: Door de aanstelling dezer ambtenaren zal het mogelijk zijn het ook door den Mi< nister van Arbeid gewenschte contact mei de organisaties van werknemers en werk* gevers voortdurend in stand te houden. Door samenwerking met de werkgevers- en werknemers-organisaties meent de voor zitter van den Raad van Arbeid te Nijme gen niet alleen een vlotte inschrijving der verzekeringsplichtige arbeiders te kunnen bewerkstelligen, maar ook, wanneer na 3 Dec. a.s. de Invaliditeitswet geheel in wer king is getreden, de uilvoering dier weti zelve voor de werkgevers zoowel als voor de werknemers zoo degelijk mogelijk te doen worden. Wanneer daarbij bedacht wordt, hoezeer na het in werking treden der Invaliditeits wet op 3 Dec. a.s. de Raden van Arbeid door hunne adviezen over sleunverleening aan de arbeiders ter voorkoming van in validiteit, aan het welzijn der werknemers en dus ook aan de belangen der betrokken patroons kunnen medewerken, dan springt het voordeel van een dergelijk contact wel duidelijk in het oog. Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen. Zaterdagvoormidda g werd de Centrale Raadsvergadering van gemelden Bond voortgezet en bijgewoond door den bonds- adviseur, den zaereerw. pater De Groot S.J. Ook de burgemeester van Den Bosch kwam ter vergadering en werd verwelkomd door dr. Vriens, voorzitter. De burgemeester antwoordde met een korte toespraak, waarin hij groote sympa thie betuigde met den Bond. Reeds in het Oude Aterbond, aldus spreker, werd de va der van een talrijk kroost geëerbiedigd.. Terwijl door de tijden heen nakomeling schap als huwelijkszegen werd beschouwd is hij er van overtuigd dat nu en ook in de toekomst ieder weldenkend mensch hoog achting zal betoonen voor groote gezinnen. De Zeereerw. Pater De Groot S.J. hield een treffende rede, waarin hij deed uitko men hoe de Kerk het groote gezin hoog houdt, hoe de Bond staat voor een prachtig doel en wenschte dat er naar zal worden gestreefd het kinderrijke gezin bij te staan in de moeilijkheden die het eigen zijn. Spre ker ging na hoe de Kerk de ware besciïa- ving leert en toonde in heerlijke beeld spraak de hooge waardigheid aan der moe der van een talrijk kroost, in tegenstelling met de vrouw van de wereld, de vrouw die de moderne dwaling is toegedaan niet meer „beschaafd" te heelen, wanneer zij moeder is van een groot aantal kinderen. Spreker trok een parallel tusschen de moeder die in ware beschaving hare chris telijke moederplichten vervult en claardooi' in hooger licht straalt en de al te modteijse vrouw met haar opvattingen van onzen tijd, en de sterren van concert en podium, die verbleeken bij dat licht der plichtsge trouwe, zich verloochende moeder, die eer bied verdierf.. Spreker tfees op de lasten gelegen in het onderhouden van een groot gezin, maar ook tegelijk op liet. bijbel woord: „Zoekt eerst het Rijk Gods en het overige zal U worden toegeworpen". Hoe God het overige zou „toewerpen", f kon spreker niet nagaan. Doch wel weten we dat die belofte een Godswoord is, dat God dan ook naar Zijne inzichten en ver volgens Zijne Goddelijke voorzienigheid in vervulling doet gaan. En daarom, wij zul len in ons streven voor de groote gezinnen steeds veld winnen en God zal Zijn woord getrouw zijn. Na een dankwoord aan de spreker wor den de bestuursleden de heeren dr. P. E. G. van der Heijden te 's-Bosch en G. Bul ten te Hillegom resp. als 2e voorzitter en le secretaris herkozen. In de vacaure dr. E. Beekman e Delft werd gekozen de heer L. J. J. Lobach te 's-Bosch. Door den voorzitter der commissie voor kindertoeslag, prof. Aengenent, werden de volgende conclusies aan de vergadering voorgelegd: le. Ateor personen in dienst van publiek rechtelijke lichamen zal de Bond zich uit spreken voor een streven naar het stelsel kindertoeslag in uitbreiding over de geheele lijn; 2e. Loonarbeiders in dienst van parti culier werkgevers zullen door stichting van een kinderfonds, aangesloten bij de Invali diteitsverzekering eveneens kindertoeslag bekomen. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. ig kerel, ik geloof, dat je paard nog vurig is, niet? riep hij. - Spreek er niet van, mijnheer de rui- Fi 'Spreek er niet van. Sinds we van poyes vertrokken zijn, heeft dat paard Nnog al eens kwaad gemaakt. Mijn han- D bloeden er van, zoo vast heb ik de Mgels moeten houden. En waar ga je heen? - Naar Rumilly, om u te dienen. - Heb je geen soldaten gezien? i*~ Neen, maar sinds dat u bij mij zijt, pof ik, dat u me gevangen wilt nemen. Bah. Het is niet de zaak van de sol- en des konings om het gewone volk te "nderen en af te zetten. Ah. Dat weet ik wel, mijnheer de rui- (r' antwoordde de andere, en ik verheug Pover de ontmoeting van ons beiden, len wercl vertrouwelijk. e jjoor was spraakzaam, en de renbode dat zijh paard een weinig kon Bij de eerste de beste herberg wilde de rr ol drinken. De soldaat bestelde wat haver voor zijn paard en ledigde met zijn metgezel een flesch van zeer middelmatigen wijn. De boer betaalde met goed Fransch geld wat hem nog deed stijgen in de achting van den renbode. Vervolgens gingen bei den huns weegs. Zij moesten van elkaar scheiden aan den zoom van een bosch; de eene moest naar het Oosten, naar Rumilly, de andere meer naar het Zuiden in de richting van Chaonr- ce. Zij reden langzaam en praatten nog even met elkaar, voordat zij afscheid na men. De soldaat had vele vermaak in de gui tigheid van den boer en lachtte, dat nij schudde. Er heerschte een zeer openhar tige toon tusschen hen beiden. Aari den zoom van 'het bosch ging de sol daat vooraan rijden, daar hij zag, dat het pad smaller werd. Hortend volgde de wa gen hem.. De dorper neuriede een liedje en klapte met de zweep. De eerste blaadjes begonnen uit te botten en gaven iets vrooüjks aan de grijze door elkaar staande twijgjes. De ruiter, die ook vroolijk werd, evenals zijn makker, begon een krijgsdeunlje te zingen. Zij waren in het midden van het bosch gekomen. Plotseling meende de soldaat achter zich een zonderling geluid te hooren, het geluid van een wapen, dat men laadt. Hij keerde ziet levendig om. De soldaat liet zijn paard een sprong ma ken. Het eerste schot brandde los, doch hij bleef- ongedeerd. De kogel trof denwagen. Maar een tweede losbranding gaf hem de volle laag. Met uitgestrekte armen slaakte hij een kreet en viel achterover. Zijn paard, dat schichtig werd, steigerde en wierp zijn belijder af. Het lichaam van den ongelukkige dat aan de stijgbeugels bleef hangen, werd eenigen tijd langs den grond gesleept en van den eenen boom te gen den anderen geslingerd. Eindelijk scheen het dier te bemerken, dat het zijn meester in zijn dolle vaart mee sleepte, daarom begon het allengs langza mer te loopen. Eindelijk bleef 't arme dier staan en hinnikte zonder ophouden. De valsche boer was met zijn wagen het lange bloedspoor gevolgd. Eenige minuten later haalde hij 't paard in. Hij grinnikte toen hij van zijn kar sprong. Weer een minder, mompelde hij. Hij naderde zijn slachtoffer en begon zijn wapenrusting te vernielen en hem zijn helm te ontnemen. Een rol perkament kwam van onder zijn harnas te voorschijn. De onbekende las het. Het waren de instructies van den raad der notabelen aan de burgers van Tonnerel - Hé, zeide de boer, dat is een meeval lertje voor me. Die goede burgers van Tro- yes kunnen lang op de versterkingen, die ze vragen, wachten. Nu mijnheer de graaf van Bourgondië, als u me den dienst dien ik uw bewijs, niet betaalt, dan ga ik on- middelijk uit uw dienst. Is er niets meer bij dien kerel le halen? Neen... Nu ik ver van Troyes ben, zijn die vodden voor mij van geen nut. Toen de boer zijn kiel en zijn slobkousen 'uitgetrokken had, bleek het dat hij een sol daat was. Het was een bode, die door de Bourgon- dieërs gezonden was om de troepen der kaamgezworenen met de veranderingen van het complot in kennis'te stellen en hun de noodige orders te geven. Het geluk scheen de zaak des konings te verlaten. Vooruit, zei de Bourgondiër vroolijk, alles gaat naar wcnsch. Het paard van die slungel is beter dan het mijne. Mijn wagen zal ik ook maar hier laten... Maar ik wil dat niemand van mijn knol gebruik maakt Dit zeggend, schoot liij het arme dier dood. Dan, 11a de rol perkament zorgvul dig opgeborgen te hebben gaf hij zijn paard de sporen en vertrok in galop. Nog vóór het vallen van den nacht wilde f hij Atendeuvre bereiken en hij verheugde "zich reeds over de ontvangst, die men hem Nzou bereiden, als hij hun zou gaan vertel den, welk een poets hij den bode van de burgers van Troyes gebakken had. Geheel in gedachten verdiept, bemerkte hij de afdeeling ruiters niet, die bij een ri vier kampeerden. Toen hij hen ontdekte, was hij zelf ook reeds ontdekt. Plotseling bracht hij zijn paard tot staan ■,AVat waren dat voor soldaten? Soldaten 'van den koning, aanhangers van den her tog van Bourgoridië of roovers, die men bij massa's in deze streken had? Op zulk een afstand was het onmogelijk om te ontsnappen. Zijn voorzichtigheid Iveerhield hem om dichterbij te komen in geval dat er gevaar bestond, zou de vlucht .nog moeilijker zijn. Nu hij,toch ontdekt was, was het maar (het beste om onmiddellijk te vluchten; de (tegenwoordigheid van de Bourgondiërs, ■zoo dicht bij de stad, leek hem onwaar- fschijnlijk. Hij maakte dus rechtsomkeert. De rui ters riepen hem na. De soldaat verloor zijn itijd niet. Onder de vreeselijke spoorslagen, Idie zijn flanken deden bloeden, begon zijn paard te steigeren: dan scoot het dier als een pijl weg, hinnikend van pijn. {Wordt vervolgd.»

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1