BUITENLAND. BINNENLAND. J)it blad verschijnt eiken dag, uïtgez. Zon- en Feestd. Dc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, •oor Leiden 17 ct. p. week, f 2.25 p. kwartaal; bij onze agenten IS ct. p. we«.k, f 2AO p. kwartaal.Franco p0Bf f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's vertcrijgbaar tegen betaling van 25 ct.p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. MAANDAG 1 SEPTEMBER 1919. Bureau STEENSCHUUR 15 LEIDEN. Inferc. Telefoon 935. No. 3003 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 175/2 cent per regel voor Haudelsadverienliën; Zaterdags 25 cent per regel, 221/2 cent per régel voor gewone ad verten tien; Zater dags 80 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertenliën, waarin betrekkingen worde» aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop on verkoop 50 cent; Zaterdags 75. cents, van 30woorden KONINGINNEDAG. Gisteren is H. M. de Koningin negen en 'dertig jaar geworden. Ingevolge den wensch van de Christelijke Vorstinne werd de Zondagsrust niet ver stoord door feestgedruisch, doch heden is liet voor het gansche land: Koninginnedag; en het uiterlijk feestbetoon is grooter dan wij in jaren beleefd hebben. Voor het eerst, sedert zes jaar. kan de verjaardag van onze Koningin door ons volk weer met blijden jubel worden ge vierd. Van den benauwenden angst, onder welken wij de vorige jaren deze feestdag 'herdachten, van de telkens op zijn on verwacht weer beklemmende vraag, of ook wij in den alles vernietigenden wereld oorlog, zouden worden medegesleept, zijn wij eindelijk bevrijd geworden. Wel zijn de toestanden nog niet normaal "geworden, wel is de toekomst niet wolke loosMaar geen oorlogsgevaar bedreigt ons meer en gearbeid kan worden aan het 'vredeswerk, aan wat ons volk tot hernieuwden, ja hoogeren en zedelijk-bete- ren welvaart kon brengen Dat nog een lange reeks van vreedzame regeeringsjaren ten deel moge. vallen aan onzen beminde Landsvrouwe, wier bestuur is het cement, bet symbool, de personifica tie van onze nationale eenheid en nationa le kracht! Nog is warm in ons de herinnering aan die ontzaglijke geestdrift, waarmede in No vember van het vorige jaar Nederland van zijn verknochtheid aan het Vorstenhuis getuigde de herinnering in 't bijzonder aan die heerlijk-schoone vergadering der Katholiek- en Christelijk-sociale organisa tie^ te 's-Gravenhage, waar de Koningin te midden van haar enthousiast volk ver toefde, En toen later een vreemde mogendheid de gehechtheid van de bewoners onzer zui delijke provinciën aan Vaderland en Vor stenhuis in twijfel meende te mogen trek ken, was het opnieuw één hoog-oplaaiende geestdrift over héél liet land... Nederland en het Huis van Oranje zijn gén! De Duitsche gevangenen. Duitsche arbeiders voor Frankrijks wederopbouw. Geallieerde troepen in Opper-Sitezië. Ontevredenheid der Tsjecho-Slowaken. Toestand in de Palts. Friedrich blijft in Hongarije. De bolsjewiki in Rusland. OVERZICHT. De Engelsche regeering heeft reeds de nood/fcge instructies gegeven om met de terugzending der 300,000 Duitsche gevan genen, die in Frankrijk onder Engelsche bewaking staan, (hun onderhoud zou de Britsche'schatkist 1,080,000 gulden per dag kosten) dadelijk te beginnen. De aahdrang tot vrijlating is dus van do Engelschen uitgegaan en dezen geven het yoorbeeld, terwijl de Franscben eerst nog eens wilden beraadslagen. De bedoeling der Franscben moet zijn. als tegenpresta tie van Duitschland 700,000 arbeiders voor den wederopbouw te verlangen. Dat behoe ven natuurlijk niet de krijgsgevangenen to rijn, maar waar zal Duitschland zooveel werkkrachten anders vandaan halen? Een andere onaangename mededeeling voor Duitschland is, dat er nu toch Geal lieerde troepen naar Opper-Silezië komen. Be Temps" had het. al voorspeld: binnen drie weken zou de. bezetting geschieden. Het blad erkende zelf, dat de Geallieerden daartoe op grond van het vredesverdrag tiet recht niet hebben. Zij rekenen er dus op. Duitschland tot goedkeuring der be etling op een of andere wijze4*te kunnen noodzaken. Er zullen ook Amerikaansche- i soldaten bij'zijn. Dat schijnt in Amerika i op verzet te stuiten. De Tsjecho-Slowaken gaan althans hevig te kf'er legen' de in uitzicht gestelde toe wijzing van Teschen aan Polen en de ar beiders in de mijnon hebben al met gewa pend verzet gedreigd. Zij zijn nu weliswaar san het werk gegaan, doch slechts door een geruststellende verklaring van hun regeering. die haar hoop op Frankrijk schijnt gevestigd te hebben. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. Léguisé ondervond ondanks zich zelf een gevoel van fier lie id, omdat hij tegen aller gevoelen in gelijk had gehad! De raad luisterde en zag oplettend toe. Een kl^ik maakte zich gereed om nota') nemen en Pierre Darrentières begon: Het complot moet morgen onder de Mis uitbreken. De hoofdman is de be kende kapitein Jean des Roches, die de s'ad op een heel slimme manier is binnen gekomen. Hij had zich gestoken in een huid van een beer, en misschien hebben énigen onder u verleden Zondag de kun. aten van dit dier bewonderd! De samen zweerders moeten de ,,Porte des Croncels" binnenkomen. Een brand zal dicht bij de kerk de ..Saint Nizier" uitbreken, om de aandacht van deze zijde af te leiden. Ik kan u verzekeren, dat de schaking van Hu guenette Sedanne en Jeanne Auclerc, waar- 0Ver men op het oogenblik veel spreekt, Vreemd aan dit complot is. Ik zal u de lamen van de voornaamste voormannen ®eedeelen: Hippocrate Codex, den laken- vever Perricart, Guy Aubel, Hugues Dieu- Weult, Malhias le Boucher, Loup Lan- Een politieke staking is ook in de Palts uitgebroken tegen de pogingen tot los scheuring, door een groep politici, onder toelating en, naar men in Duitschland ge looft, ook met medewerking der Fran scben ondernomen. De eigenlijke uitroe- pjing der republiek van! de Palts blijkt overigens nog weinig om het lijf gehad te hebben. Het postkantoor in Ludwigshaven is bezet en er is door aanplakking van de uitroeping kennis gegeven, doch van een regeering, die zich opgeworpen heeft en die zich tracht te doen eerbiedigen, ver neemt men niets. De toestand in dc Palts is er ook anders dan in Hongarije. In de. Palts hebben de Franschen door de bezetting alles te zeg gen, in Boedapest de Roemeniërs. Fried rich heeft gezegd, dat hij slechts zal wij ken. als do Entente waarborgen geeft, dat zij Hongarije afdoende zal helpen. Hoe moeilijk het is een regeering, die zich verlig waant door den srrooten af stand van Parijs, weg te krijgen, onder vindt de Entente al ruimschoots in Rus land. De plannen voor een aanval op Pe tersburg door oen in allerijl in elkaar ge timmerd bewiind te Pskof waren nauwe lijks ter tafel gebracht, of de bolsjewiki, profiteeren'd van de strategische positie der binnenlinie, haalden troepen van het Siberische front en vielen, naar men zegt met 40,000 man. op de te-crenrevolutionnaire strijdkrachten in het Westen aan. Pskof blijkt inderdaad door hen heroverd. Van de vermeeslering van Petersburg door ge neraal Joedenitsj i* samenwerking met de Eston zal nu ook wel niet lcomen. Zelfs tegenover Denjikin moeten de bolsjewiki een succes behaald hebben door de 'her overing van de Wolgahaven Kamisiin. Hun verzwakt front in Siberië heeft echter Kollsjak weer een kans gegeven om zijn slag te slaan. Hij moet bij Trotsk den bol sjewiki li,000 "gevangenen en veel leger- materiaal hebben afgenomen. Duitschland. Prins Joachim voor het gerecht. Dc jongste zoon van den ex-keizer is door zijn waschvrouw te Straatsburg aan geklaagd, daar hij zijn rekening van 275 francs, die nog van October van het vorige jaar dateert, niet betaald heeft. Hij is ver trokken. zonder zijn tegenwoordige ver blijfplaats bekend te maken. Frankrijk De inwijding van de Basiliek van Montmartre. Kardinaal Arnette heeft hekend gemaakt, dat den 16den October zal plaats hebben de plechtige inwijding van dc basiliek van Montmartre, toegewijd aan het II. Hart. De basiliek werd gebouwd ingevolge een nationale belofte van het boetende en toe gewijde Frankrijk, na den oorlog van 1870. Voortaan zal het 't nationale heiligdom zijn. getuigend van Frankrijks dankbaar heid. Bij de plechtigheid der inwijding van de basiliek zullen tegenwoordig zijn kardinaal Vico, prefect van de H. Congregatie der Riten, als vertegenwoordiger van Z. H. den Paus. de kardinalen en bisschoppen van Frankrijk, benevens deputaties van het episcopaat uit België, Engeland, Italië, Amerika, Canada. In zijn schrijven wijst kardinaal Arnette erop, dat gedurende den oorlog honderd duizenden in de basiliek de hulp van het IJ. Hart kwamen inroepen en dat drie honderdduizend nieuwe leden toetraden tot de broederschap. Hij roept allen op, om voor het altaar van den God van Liefde, die heilige eenheid te komen bekrachtigen.' die de Franscben zal maken tot een volk, waar allen broeders zijn. Rusland. 14,000 bolsjewiki krijgsgevangen gemaakt. De Morning Post" publiceert een door het Russisch bevrijdingscomité te Londen uit Onisk ontvangen telegram, gedateerd op 25 Augustus, volgens hetwelk Koltsjak's troepen ten Z.W. van Troitsk de bolsjewiki tol den terugtocht gedwongen en een scv- jet-regiment vernietigd hebben. Veertienduizend krijgsgevangenen wer den gemaakt en kanonnen, wagons en an der materiaal veroverd. glois. Nog één woord, .de kapitein Jean des Rochts kreeg een onderkomen in het huis van meester Ilippocrate. Eh! Houdt 11 kalm, heeren, beiden zijn dood. Niemand heeft hen weergezien tus- schen de leden van het complot. Zij dach ten u met hen onder de ruïnen van hun woning begraven. Maar hoe bent u die bijzonderheden te weten gekomen? vroeg de bisschop. Ik verwachtte deze vraag, monseig neur. Daar het gerucht ging, dat ik woe dend was, dat men mij zoo onwaardig be handelde, ontving ik gisteren een van le invloedrijkste leden van de samenzwering: Hugues Dieuleveult. Hij deed me een voorstel om de beleedi- gingen die ik ondergaan heb, te wreken, en hij spoorde mij aan om lid te worden van de samenzwering, waarvan hij mij alle bijzonderheden mededeelde, wijl ik hem ge zegd had, dat ik er over na zou denken. Onmiddellijk kreeg ik de gelukkige gedach te, om mijn slechten naam schoon te was- schen en u het bewijs te geven van mijn getrouwheid en van uw onrechtvaardig gedrag jegens mij. Overigens vervolgde hij, moet gij tot de arrestatie van de personen die ik genoemd heb overgaan, weest verze kerd, dat ik niet lieg. Tot morgen ben ik uw gevangeng. TWEEDE KAMER. De annexatie. De agenda voor de vergadering der Tweede Kamer op Dinsdag 9 September, te één ure, vermeldt: Regeling van werkzaam heden. De voorzitter zal voorstellen dadelijk aan de orde te stellen de beraadslaging over de wetsontwerpen tot wijziging der Inva liditeitswet; lot regeling der vrijwillige ouderdomsverzekering; de Werkloosheids- verzekerings-noodwet 1919, benevens nade>- re aanvulling en verhooging von de hoofd stukken V en Xa der Staatsbegrooting voor 1919 (Posten verband houdende met de op heffing van het Kon. Nat. Steuncomité); de wetsontwerpen tot vaststelling van bepalin gen betreffende het opium en andere ver- doovende middelen; en tot wijziging van de grenzen der gemeente Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Zoeterwoüde en Voor schoten. DE MIDDENSTANDSRAAD. Dc Middenstandsraad zal bestaan uit een voorzitter en uit vertegenwoordigers van de drie'bonden, voor elk vier leden, waar van ten mfnste drie tevens middenstander moeten zijn. De aanwijzing der 12 leden geschiedt telkens voor den tijd van één jaar, waarvan mededeeling moet gedaan worden aan den Minister. Naar de ,,Maasb." verneemt, hebben de besturen der drie bonden als hun vertegen woordigers aangewezen: de Ned. R. K. Mid denstandsbond de heeren W. Franzen Jzn., Leeuwarden, Ch. Frerickèn, Oosterhout, C. J. G. Struyeken, 's-Gravenhage, en H. van der Velden, Weert; dé Christ. Midden- standsverecniging in Nederland: de lieer-en J. Kaajan. Groningen, K. Meima, Sneek, "NV. Stroo Dzn.. Vlissingen, en W. Swager- man, 's-Gravenhage; de Ned. Midden standsbond: de heeren A. A. Collecteur, Rotterdam, J. Das Dzn ..LTtrecht, L. B. J. Gorris, Amsterdam, en II. Koppel Jr., Apel doorn. Een nieuw Rijksbureau. De minister van Landbouw maakt be kend, dat hij. nu de N. O. T. is opgeheven en dientengevolge de door "deze maatschap pij uitgeoefende controle op den in- en uit voer van vetten, oliën en oliehoudende za den vervallen is, besloten heeft, met ingang van 1 September a.s. aan dc afdeeling Volksvoeding van zijn departement een bu reau in te richten, dat onder den naam: Invoercontrole op vetten, oliën en oliehou dend? zaden, kortweg Ivo genoemd, ten dóet heeft, hem'een overzicht te verschaf fen over de van week tot week zoowel voor verbruik als voor uitvoer beschikbare vet- voorraden hier te lande. Dit bureau registreert alle invoeren, die door de importeurs, bij middel van over legging der cognossementen en bewijzen van declaratie in consumptie, te zijner ken nis worden gebracht. Zorg dragend, dat de aanwezige, d. w. z. zichtbare en voor bin- nenlandsch verbruik beschikbare voorraad niet daalt onder eene hoeveelheid, bij een wekelijksch verbruik van 1000 tons benoo- digd voor 3 maanden, stelt het in verband met deze aangiften liet cijfer vast, tot het welk zonder bezwaar uitvoervergunningen kunnen worden uitgereikt. De bedoeling is hierbij, dat tot het gezamenlijk bedrag der bedoelde hoeveelheid uitvoervergunningen worden verleend aan de importeerende fir ma's, met dien verstande, dat deze hoeveel heid pondspondsgewijs, naar gelang van ieders invoer, onder hen wordt verdeeld, en met het uitdrukkelijk beding, dat dit uitvoerrecht door lien aan anderen gece deerd kan wot den. In verband met de beschikbare regee- ringsvoorraden, zullen met betrekking tot bdVeribedoeldé bepalingen, de tot 1 Sep tember a.s door de verschillende firma's voor eigen rekening geïmporteerde vetten, oliën en oliehoudende zaden buiten be schouwing kunnen blijven. Echter zal daar tegenover, uit een oogpunt van voorzich tigheid. gedurende de maanden September en October het voor uitvoer niet beschik bare bedrag ten minste 1200 tons per week moeten bedragen. De collectieve arbeidsovereenkomst. Naar ,,De Tijd" verneemt, is op een des- Pierre Darrentières, antwoordde de baljuw, ik houd u voor een goed en ge trouw dienaar, ik zweer u, dat de koning den dienst niet zal vergeten, dien gij hem bewijst. Niettemin zullen wij u gevangen houden, totdat het bewijs geleverd is, dat u de waarheid gesproken hebt. Pierre Darrentières. stemde toe. Hij werd in een afgezonderde kamer ge leid van het bisschoppelijk paleis, en twee gerechtsdienaars hielden de wacht voor de •deur. De aanhouding van de verdachten volgde onmiddellijk. Men vond bij hen verschillende documen ten, dje zonder twijfel bevestigden, dat Pierre Darrentières de waarheid gesproken had. Dadelijk verspreidde zich de mare door de stad, dat de Bourgondiërs bekend wa ren en in handen van het gerecht. Een uit bundige vreugde lieerschte er onder de be volking. Niemand echter was zoo gelukkng als meester Sedanne. Michel was niet aangehouden en zou het ook waarschijnlijk niet worden. Pierre Se danne meende, dat de rol van den' jongen man slechts van ondergeschikt belang was. Maar in werkelijkheid was het geheel anders!... Op den vooravond van den vcrschrikke- betreffende vraag, door mr. Kortenhorst als directeur van het R. K. Verbond van Werkgevers-Vakvereenigingen tot den mi nister van Arbeid gericht, het antwoord ingekomen, dat het ontwerp tot civielrech telijke regeling van de collectieve arbeids overeenkomst zóóver is gevorderd, dat het weldra aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies kan worden verzonden. Jhr. T. van Rijckevorsel. Gisternacht is overleden jhr. Th. v. Rijc kevorsel, burgemeester van den Dungen en van St. Michielsgestel. De overledene, oud-lid van de Provincia le Staten van Noord-Brabant, was sinds 1896 hoofd der gemeente Dungen en werd in 1906 tevens benoemd tot burgemeester van St. Michielsgestel. Salariscommissie voor burgerlijke Rijksambtenaren. De Salariscomrnissie heeft besloten, te ge- legeneriijd, bij de inzending harer voorstel len betreffende de algemeene herziening der salarisregeling, in overweging te geven deze bekend te maken en de bezwaarschrif ten, die daarop mochten inkomen, in hare handen te stellen, tot hernieuwd overleg, zoo noodig, met de belanghebbenden. Ned. R. K. Bond voor Croote Gezinnen. Onder voorzitterschap van dr. Vriens uit Nijmegen werd in Den Bosch de centrale Raadsvergadering gehouden van den Bond bovengemeld, welke ook werd bijgewoond door Mgr. Prinsen, geestelijk-adviseur van de Bossche afdeeling van den Bond. De voorzitter besprak de noodzakelijkheid van den Bond met het oog op de tijdsom standigheden. Meer dan ooit is voor allen het loonvraagstuk op den voorgrond ge treden. Dikwijls wordt daarmede in ver band gebracht het vraagstuk van kinder bijslag. Ik laat in het midden, of dit juist is. Een feit is het echter, dat dit vraagstuk van zoo groot gewicht, door de actie van onzen Bond en zijn afdeelingen, op ver schillende plaatsen aan de orde wordt ge steld en dat met succes in Kamers en Sta ten, zoowel als in Gemeenteraden en elders voor kinderbijslag gewerkt wordt ten be hoeve van bet kinderrijke gezin. Het bevolkingsvraagstuk vraagt onze aandacht. Zoo kwamen op bet Congres ter bestrijding van het Neo-Malthusianisme te Arnhem de zedelijke en evenzeer de econo mische belangen van het groote gezin te berde. Onze bond was daar vertegenwoor digd in liet hoofdcomitë. De organisatie beeft zich reeds kunnen doen gelden inzake kindergeld bij de onderwijzerssalarissen, terwijl de afdeelingen baar invloed hebben geoefend- op gemeentelijke traktementsre- gelingen, zoowel als bij belastingen en het woningvraagstuk. De vraag naar kraamverpleging en wijk verpleging werd door meerdere afdeelin gen behandeld. Gewezen mag zeker worden op hetgeen.de bond zal kunnen doen op het terrein van beroepskeuze, brokkemverk en dergelijke. Spreker opende dc vergadering met den wensch dat de beraadslagingen en besluiten ten goede moge komen aan de kinderrijke gezinnen. Uit het verslag van den secretaris teeke nen we aan. dat het ledental in 7 maanden klom van 7611 tot 8418 bij een vermeerde ring van G afdeelingen, waardoor dit getal tot 40 steeg. Geresumeerd werd de actie van den Bond door het uitzenden van sprekers, het verzenden van circulaires, het orgaan, ter wijl met dankbaarheid gememoreerd werd de hulp van vele Plaatselijke Comité's der K. S. A. ondervonden. Als punten van actie, die -door de afdee lingen mei succes werd ter hand genomen, noemt het verslag kindertoeslag, belasting regelingen in verband met kindertal, wo ningbouw, kinderfeesten, vaca'nt.ie-kol0nies brokkemverk, beroepskeuze, wijkverpleging en releveert daarbij de krachtige en vrucht bare werkzaamheid van de afdeelingen WHerlogenbosch, Breda, Nijmegen, Am sterdam en Pui-merend. De staat dor financiën wijst een nadeelig saldo aan bij het beëindigen van het jaar van f 2256. Verhooging van contributie zal dienten gevolge niet kunnen uitblijven. Zeer in den breede werd de noodzakelijk heid betoogd van het benoemen eener Commissie tot regeling der financiën. Ook alles wat betreft het bondsorgaan ,,de Familiebode" 'werd uitvoerig behan deld. De vergadering werd daarna gesloten en Zaterdag hervat, Van den tweeden dag zullen wij morgen het voornaamste mededeelen. Een Zeemansbeurs. Eerstdaags zal een afvaardiging der stad Antwerpen zich naar Rotterdam begeven om er de werking der aldaar bestaande zeemansbeurs te bestudeeren. Voor den oorlog reeds was er sprake van zulk een beurs te Antwerpen in te richten* om de aanwerving der zeelieden te verga- makkelijken en hun uitbetaling door prl« vate ,,shippingsmasters" te beletten. ,,De Sehelde". Dé kroonprinses naar Wieringsn. Naar wij vernemen wordt de voormalige kroonprinses van Duitschland met twee van haar zoons den 5den September op het eiland Wieringen verwacht. De prinses zal haar intrek nemen bij den ex-kroonprins, terwijl de kinderen de gasten,zulten zijn van den burgemeester. De prinses is voor nemens een 10-tal dagen c»p het eiland ta vertoeven. ARBEIDSWET. De Minister van Arbeid, mr. Aalberse, heeft in audiëntie ontvangen den heer D. Hans, waarnemend voorzitter van den Nederlandsehen Journalistenkring, in ver band met de positie de,r journalisten onder de nieuwe Arbeidswet. Voor de journalisten is natuurlijk de tijd van den arbeidsdag moeilijk vast te leggen. Men zou alleen kunnen vaststellen een maximum arbeidstijd per week. Er zijn dagen, waarop de samenloop van omstandigheden zoo is, dat acht of tien uren arbettd niet voldoende zijn en een plichtsbeseffend journalist daarmede er ook niet. van af wil wezen. Betaling van overuren is voor iederen journalist ongewenscht te achten, daar ieder journalist, min of .meer, een betrek king heeft, voor welker vervulling hem geen nauw omschreven taak is voorge schreven een betrekking, die eischt plichtsbesef en verantwoordelijkheidsgevoel.. En voor al zulke betrekkingen ook b.v. voor chefs op kantoren, fabrieken e. a. is 0. i. het systeem om overuren te beha len ongewenscht. Wat natuurlijk niet belet, dat. voor een wezenlijke extra inspanning gedurende een bepaalden tijd extra loon betaald kan en moet Worden. Gemengde Berichten. Een windhoos. Het onder de gemeente Barneveld gelegen dorp Voorthuizen heeft Zaterdagavond geweldag Van icon wind hoos te lijden gehad. Tegen 10 uur onge veer kwam, tijdens hevig weerlichten, uit Zuidwestelijke richtf.ng, een windhoos aan getrokken, die alles vernielde wat zij op haar weg ontmoette. Honderden, soms zeer dikke boomen, zijn als lucifersslokjes afgeknakt of stukgedraaid. Oncler moor was de straatweg tusschen Ilolle Spoor en Voorthuizen door afgebroken boomen totaal verspoed. Vooral op de hofstede De Holzcnbosch, bewoond door A. Pater, en toebehoorende aan den heer B. Harren- steijn, te Amsterdam, is de schade ont zaglijk. Een groote schuur is daar geheel tegen den grond gedrukt.. Eon achttal var- jkens moesten later worden uitgezaagd, doch een stier redde zichzelf door uit heb over het beest (heenliggende dak te be klimmen. Een kleine schuur is zelfs geheel ver dwenen. Op ongeveer 20 minuten afstand is later een deur hiervan teruggevonden. Verwon derlijk genoeg is de oude huisgevel van 1716 intact gebleven. Alleen dc schade op deze hofstede aangericht wordt op f 10,010 geschat. Vervolgens heeft de hoos haar weg naar het dorp Voorthuizen genomen dat er uit ziet alsof het een bombardement heeft on dergaan. Meer dan de helft der daken mist. daar een groot aantal pannen. Van de Tïeref. Kerk zijn zooveel pannen afgerukt dat men van buitenaf dwars door bet dak kan zien. lijken nacht waren ook de Bourgondiërs vereenigd. De samenzwering was uitgelekt en het zou krankzinnig zijn om in zulke gevallen te handelen. Pierre Darrentières, die over moedig was onder zijn gemeodelijk uiter lijk, stelde een plan voor, dat hij duidelijk uiteenzette en dat men eindelijk aannam. En dat plan ging hij uitvoeren. Ilij had zichzelf aan de plaatselijke over heid overgeleverd om de burgers van Tro- yes beter van zijn onschuld te overtuigen. Hij .had de namen der saamgezworenen doen kennen, doch slechts van hen, die er in toegestemd hadden om die tijdelijke ge vangenschap te ondergaan, die met de in neming van de stad moest eindigen. Hij had gezegd, dat op Zondag het complot zou uitbreken; 't werd verplaatst tot op Maan dagavond. Hij had doeh gelooven aan den dood van Jean d©s Roches en Hippocrate Codex die beiden leefden. Hij had geen woord gezegd van de twee Bourgondische legers te Bar-sur-Seine en te Vendreude. En de goede burgers van Troyes waren, zooals men reeds kon voorzien in de val ge lokt. Zij meenden alles te weten, zij wisten niets. De vermeende redder kreeg allerlei be wijzen van dank en welwillendheid. Weer in vrijheid gesteld begaf PLrrg Darrentières zich naar het hotel de Chau mont, vergezeld door een menigte, die hem toejuichte. Uit een venster werd door een Bourgon diër geschoten maar de kogel raakte hem niet. Ook dit was aldus afgesproken. Wie kon er nu nog aan twijfelen dab Pierre Darrentières de bevrijder der stad was. HOOFDSTUK VIII. Ondertusschen was de koninklijke ren bode, die door de notabelen van Troyes naar Tonnerre gezonden op weg. Maar in dien tijd waren 1 zeld-. zaam en nauwelijks slingc: «uiigs slechte paadjes door het veld. werd hij op zijn tocht zeer belemni ds kuilen en slootcn en het mulle zand. Op zeven of acht kilometer van de sta^j bemerkte de renbode een boerenwagen* waarvan het paard bang scheen en gèkka sprongen maakte. De soldaat haalde beiden in. De onbekende, ongetwijfeld een dorpM* zou hem misschien wel inlichtingen kuü« nen verschaffen. De wagen begon langzamer te rijden et» de ruiter bevond zich nu na&st den be« stuurder. (Wordt vervolgd.»

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1