BINNENLAND. ===^erknieÜws1.'"" sport. öp en maken snelle vorderingen. Volgens betrouwbare berichten is de gchcele bolsje wistische strijdmacht in de Oekraïne ge demobiliseerd. Poolsch-Oekrajiensch verdrag. Bericht is ontvangen, dat tu6schen Polen en de regeering van Petlura een verdrag te gesloten, krachtens het welk beide re geeringen tegen de bolsjewiki zullen sa menwerken. Turkije. De moorden op de Armeniërs. Uit zekere bron wordt vernomen, dat de 'Amerikaansche politieke commissaris in Turkije aan de Turksche regeering een te legram van "Wilson heeft overhandigd, waarin Turkije wordt gesommeerd onmid dellijk de moorden op de Armeniërs te doen ophouden. Ingeval de noodige maatregelen niet zouden worden genomen, dreigt pre sident Wilsón twee van de 14 punten terug te nemen, welke, naar men weet, beoogen het behoud van de souvereiriiteit in de zui ver Turksehe gebieden. Amerika. Het spoorwegconflicl. Wilson's voorstel verworpen. Do vertegenwoordigers van de spoorweg arbeiders hebben den spoorwegcontroleurs doen weten, dat zij Wilson's basis voor de oplossing van de geschillen niet kunnen aanvaarden. Onmiddellijk zal over de af kondiging van de staking worden gestemd. Amerika wil het eiland Jap. Volgens de ..Chicago Tribune" verlangt Amerika voornamelijk als schadeloosstel ling voor de torpedeering van de „Lusita- nia" het kleine eiland Jap, dat tot de Ka- rolinen behoort, om daar een marinesta- lion en vooral ook een inrichting voor draadlooze telegrafie op te richten. Broodkaarten. Dc minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat voor de 28ste broodkaartperiode als wittebroodkaarten, aanvullingskaarten voor wittebrood en dagbroodkaarten zullen gelden de kaarten van verschillende kleuren en wel: voor het 109de tijdvak de bruin gekleur de; voor het 110de tijdvak de blauw ge kleurde; voor het lilde tijdvak de oranje gekleurde, en voor het 112de tijdvak de grijs gekleurde kaarten. VVethoudersverkiezing te 's-Gravenhage. Het Corr.-Bureau meldt: Naar vrij vernemen, hebben de raadsfrac ties der sociaal-democraten en der Unie liberalen definitief besloten bij de a.s. wet houdersverkiezingen in geen geval de can- didatuur-Wesseling te steunen. Van dit besluit is mededeeling gedaan aan de R. K. Raadsfractie. Verder verneemt het C.-B. nog. dat de sociaal-democratische raadsfractie heden avond vergadert tot het voeren van bespre kingen over de wethoudersverkiezing. Vrij dagavond is een algemeene ledenvergade ring van de federatie der S. D. A. P. over het al of niet aanvaarden van wethouders- xetels. Onder den titel ..Een penibele kwestie" schrijft de ,,Resb." het volgende: ,,Uit de verschillende berichten, welke we dezer dagen over de wethouderskwestie hier ter stede hebben meegedeeld, zal een ieder wel deze conclusie getrokken hebben, dat' de vraag niet van de gemakkelijkste is. Alles is nog niet even duidelijk, maar dat we in eenigszins moeilijk parket zitten, valt niet te ontkennen. We hebben deze moeilijkheden voorzien. Toen deze lente de kwestie Van Vuuren werd opgeworpen en van zekere zijde ge drongen werd, dat deze tusschen Kamerlid maatschap en wethouderschap zou kie zen, hebben we als onze meening te ken nen gegeven, dat de combinatie der twee betrekkingen in het algemeen verkeerd is, maar dat ze niet in elk geval moet veroor deeld worden. En wc waarschuwden te zorgen, dat we niet in moeilijkheden zou den komen. Het geval zou zich immers kunnen voordoen, dat anderen ófwel niet geneigd waren als wethouder op te treden, ófwel niet gewild door eigen of andere par tijen, ófwel niet geschikt. Het wil ons nu voorkomen, dat dit ge val zich nu reeds voordoet. Uit onze Ka tholieke fractie zouden zeer zeker geschikte wethouders te halen zijn, maar niet allen kunnen of willen of zijn gewild. En nu de heer Van Vuuren heenging, zitten we voor de groote moeilijkheid een geschikt opvolger te vinden. Die moeilijkheid zal nog grooter worden, als zich straks het gerucht bewaarheidt, hetwelk de ronde doet en inhoudt, dat de sociaal-democraten er voor bedanken zul len, den last tan het wethouderschap op zich te nemen. Men kan wel zeggen, dat zij verplicht zijn dc gevolgen der stembus te hónoreeren, evenzeer als, en mëer dan an dere partijen, maar daar komen we niet verder mee. Wethouders moeten er zijn en, als de S. D. A. P. in haar plichten te kort schiet,» zullen de andere partijen wel moeten opkomen. In dat geval moet de Ka tholieke partij voor twee wethouders zor gen en de keuze wordt dan nog moeilijker. Hoe onze fractie zich uit de moeilijkheid redden zal, weten we niet. maar aanlokke lijk is de situatie niet! Nog altijd vinden we het jammer, dat den heer Van Vuuren" het mes op de keel gezet is. Was hij geble ven, dan ware de kwestie heel wat vereen voudigd. Beter is een goed wethouder, te vens Kamerlid, dan geen wethouder uit onze fractie. En is het ook niet al te mal. dat ver scheidene andere wethouders blijkbaar vrij uit Kamerlid mogen blijven. 'Van dwingen tot heengaan hoort men te hunnen op zichte niets. DE BURGERWAGKTEN. Er is verschenen een 1ste 'opgave voor wijziging in de aanwijzingen betreffende de burgerwachten, waaraan het volgende wordt ontleend: De munitie moet niet meer aangevraagd worden aan den bevelhebber maar aan den daarvoor aangewezen garnizoenscomman dant. De munitie moet, zoo eenigszins mo gelijk, in een of meer depots worden opge legd. Zijn de wapenen aan de leden uitge geven, dan verdient het aanbeveling aan elk der leden een verzegeld pakje, be vattende 10 patronen, uit'te reiken. Kosten, voortvloeiende uit verwaarloozing der aan de burgerwacht verstrekte wapenen moe ten door deze worden gedragen. Indien een burgerwacht die kosten niet wenscht te voldoen, zal inlevering der wapenen moe ten volgen. 'Gewone herstellingen aan wa penen zullen voor rekening van het de- parlement geschieden. Elke herstelling aan wapenen moet door een militairen geweer maker worden uitgevoerd. LOMBOK. Op 26 Augustus was het 25 jaar geleden dat de Nederlandsche troepen op het eiland Lombok werden overvallen. De uitdagende houding van het Lombok- sche vorstenbestuur en het hulpgeroep van het Mohammedaansche deel der bevolking maakte een optreden onzerzijds noodza kelijk. Zoodra generaal Vetter zich met zijne troepen op het eiland vertoonde, onder wierp het vorstenhuis zich aan de gestelde eischen Doch de poenggawa's, de inland- sche districtshoofden, beraamden in het geheim een overval en trachtten, doch te vergeefs, onzen vriend Goesti Djilantik, den stadhouder over het tot Lombok be boerende Karangasem op Bali, in het kom- plot te betrekken. Het Indische gouvernement trad tegen de.n overval die na het aanvankelijk welslagen der expeditie vrijwel onverwacht kwam aanstonds met kracht op. De Gouverneur-Generaal Van der Wijck zond in overleg met den legercommandant,gene raal Gey van Pittius, onmiddellijk versehe troepen en een gaar maanden later was Lombok veroverd. De gebeurtenis van 2526 Augustus is, zegt het „Hbld", voor dit eiland in hare gevolgen zegenrijk geweest. Onder de lei ding van bekwame ambtenaren mogen wij hier den tegonwoordigen hoogleeraar Van Eerde noemen? is het binnen enkele jaren de rampen van den oorlog te boven gekomen, zooidat reeds sedert ongeveer twintig jaar geen soldaat daar meer noo- dig is; het is een tijdperk van vred^ en welvaart ingetreden, zooals het vroeger noodt heeft gekend. ,.Tijd". Kinderrechtbankeii. Aan het departement van Justitie is een wetsontwerp in voorbereiding tot liet in stellen van speciale kinderreelitbankcn. een instelling welke in het buitenland hier en daar reeds lang burgerrecht heeft verkre gen. Het ligt in de bedoeling de bestaande kinderwetten dan tevens in zooverre uit te breiden, dat minderjarigen ook bij wijze van preventieven maatregel kunnen wor den onder patronaat gesteld en tevens niet alleen de strafrechtelijke maar ook de bur gerlijke rechtspleging daarbij te regelen. Journalistiek. De heer J. G. Spekman, redacteur van het R. K. weekblad ,,De Zaanstreek", is benoemd tot directeur-redacteur van het met 1 October als dagblad uit te geven R. K. weekblad ,,De Grondwet" te Rozen- daal. Redacteuren en correspondenten van dagbladen te Hilversum hebben zich tot den gemeenteraad gewend met. het ver zoek de raadsvergaderingen in den re"cl niet langer dan 3 a 3*6 uur achtereen te doen duren. Typografen-actie. De stakende typografen hebben gisteren allen het werk hei-vat, behalve bij de B. I. A., waar de firma enkele der stakers niet wenscht terug te nemen. Hiermede nam het 12 man sterke personeel geen genoegen, zoodat hier de staking voortduurt. Deze drukkerij is bij geen van de patroonsbon den aangesloten. De Biauwe-maand-actie van Sobriëtas. Van dag tot dag neemt de voorbereiding tot de Blauwe Maand ir\ verschillende plaalsen grooter omvang aan. Op het pro gram staat vooral: propaganda voor op voeding der jeugd in afkeer van den drank; oprichting van jeugdorganisaties; inwerking op sociale en liefdadige vereeni- gingen in verband met de economische em politieke hervormingen; propaganda voor redding van drankzuchtigen; uitbreiding en verbetering der organisatie van de plaatselijke reddingsinstellingen; bloemen dag. Door den Sobriëtas Boekhandel te 's Her- tógenbosch is een lijst van propaganda- artikelen verzonden, waarop onder meer voorkomen een extra-propagaridablad voor de Blauwe Maand, een Manifest, de nieu we Sobriëtasalmanak, benevens tal van kleinere en grootere brochures, vlugschrif ten, nieuwe prentbriefkaart, enz. De Kruis- Verbonden en Maria-verecnigingen hebben keur en keus bij de geschriftenverspreiding die altijd een meer doeltreffend propagan- da-middel is gebleken. Korfe Kroniek, Gisteren hebben de Koningin en de Prins een bezoek gebracht aan de Elta. De socialistische wethouder Wibaut heeft namens B. en W. van Amsterdam den hoofden van scholen medegedeeld, dat zij op Koninginnedag, 1 Sept., vacantie kunnen geven. De koetsiersstaking in Den Haag is opgeheven; aan de eischen is'voldaan. Nadat de heer mr. Paul J. Reijmer had verklaard niet voor een benoeming als AV£ihs>ud£E ip. aanmerking .wiiisn men, omdat hij deze functie ónvercenig- baar acht met het Kamerlidmaatschap, wees dc Kath. fractie als haar candidaat voor het wethouderschap aan den heer H. Brouwer, die verklaart heeft een event, benoeming te zullen aanvaarden. De Zaandamsche politie heeft bij vier handelaren te zamen'in bezit genomen een partij van ruim 20,000 kalkcieren. Gemengde Berichten. Op den bodem van een put.. Een in Heerlen geboren en te Maastricht wonende persoon, zekere V., reiziger van professie, had tot Iaat in den nacht zich te Spckhol- zerheide, gemeente Kerkrade vermaakt met spel en drank. Het was reeds drie Uur in den morgen, dat hij sukkelde in de richting van de herberg, waar hij te voren reeds een kamer had besproken. Doch het hotel was gesloten 'en dus was goede raad duur. V. besloot toen naar Heerlen te loo pen. Maar de weg was lang en de beenen werden traag; ze konden het lichaam niet meer torsen. Op den Rijksweg naar Heerlen zag hij een schuurtje. Daarin kon hij wel wat sla pen. Hij opende de deur en enkele minu ten later lag hi j te spartelen op den bodem van een wel 25 M. diepen met water ge- vulden put. Hoe do man er in terecht ge komen is: of hij zich heeft laten zakken langs de ijzeren keten, of er in getuimeld is, wie zal het zeggen. Voorbijgangers hoorden zijn angstgeschrci en hulpgeroep. Politie werd gerequireerd, die met behulp van toegeschoten belangstellenden, touwen en een leer in den put afliet. V. wist ge lukkig de touwen te grijpen en het zware vrachtje werd moeizaam uit den put ge- hesehen. Het was 'n mirakel, de man had niet het minste letsel bekomen. Om wat op te knappen kroop V. onder de wol. zeg gende: „Ich hub al veul mit gemacht. mo terecht gekomme in enen put, is mich nog noets passiert!" Schandelijk. Dinsdagmorgen is van den landbouwer II. P. aan den Hoofdweg nabij Hoofddorp een schelf tarwe, be vattende de opbrengst van twee hectaren, ter waarde van ongeveer f 2000 en staande 'op het land, door kwaadwilligen in brand gestoken en geheel in vlammen opgegaan. De tarwe is niet verzekerd. De eigenaar, een kleine boer. is door dit verlies zwaar getroffen. Lafaards. In een weide van 'den heer Van Heek te Boekelo hebben onverlaten een koe zoo gesneden, dat het dier moest worden afgemaakt. Do daders zijn onbe kend. Vuurwerkfabriek afgebrand. Te Leeu warden is gistermiddag het vuunverkfa- briekje y^n de firma Schuurman, waarin voor eenige duizenden guldens vuuiwerk werd bewaard, vermoedelijk tengevolge van zelfontbranding, afgebrand. Een goede vangst. Het is dc recher che te Groningen na een langdurig onder zoek mogen gelukken de hand tc leggen op de personen, die in den nacht van 1 op .2 Augustus een spiegelruit ingedrukt hebben in den winkel van D. en daar een tiental 'paren schoenen hebben weggeno men. Als daders zijn aangehouden een paar oude bekenden van de politie, de 26- jarige A. A. N. en dc 22-jarige J. H. Bo vendien is gebleken dat deze zelfde perso nen ook schuldig zijn aan verschillende andore inbraken. Als medeplichtige is aan gehouden de 24-jarige J .C. C. inbraak. Dinsdagnacht hebben dieven zich door inbraak toegang vertehaft tot het perceel, bewoond door den slager D. de K. te Voorburg. De beneden-etage van de woning' en de winkel werden geheel doorzocht. De d.ieven deden zich te goed aan worst en andere artikelen en namen een damesfiets mede. Nasporingen met be hulp van een politiehond leverden weder om geen resultaat op. Oneerïijke dienstbode. Dezer dagen, verliet een 16-jarige dienstbode, woonach tig te Weesp en werkzaam aan het hotel Het Rechthui^te Muiderberg na een woor denwisseling plotseling haar dienst. Zij stond op het punt met de. stoomtram te vertrekken, toen het den hotelhouder opviel, dat zij wel wat veel bagage bij zich droeg, waarom hij haar verzocht, den kof fer en de pakjes eens te openen. Daar zij weigerde, werd de politie erbij (gehaald, die onder meer te voorschijn bracht: een gouden armbandhorloge, toe- behoorende aan een logée van het hotel, die het een paar weken te voren reeds had gemist, verder kousen, schoenen, onder goederen van een dochter van den hotel houder en boeken, wijn, sigaren en choco lade. Bovendien had zij meer geld in haar bezit dan zij naar vermoeden kon hebben. Aan de politie bekende zij dit alles te hebben gestolen. ,De politie is begonnen haar naar de ouderlijke woning to brongen en zet haai* onderzoek verder voort. Verdronken. Onder St. Janstoen is iemand uit Hulst, vader van drie kinderen, bij het zwemmen verdronken. De moord te Hengelo (O.) De twee verdachten, aangehouden te Aalten, zijn wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Brand. Te Haaksbergen is door hooi- broei een schuur van den landbouwer (t. J. ten Vregelaar met ongeveer 4000 Kg. hooi en eenig landbouwmateriaal ver brand. Slechts de schuur was verzekerd. Baldadigheid der straatjeugd. Eenige dagen geleden deed een straatjongen te Bennekom een wielrijdende dame uit Wa- geningen van haar rijwiel vallen, doordat hij zijn voet voor haar rijwiel plaatste. De dame maakte een leelijken val en bevuilde en scheurde haar kleeren. Naar men ver neemt, spoorde de politie den dader, een minderjarigen jongen, op, Gisteren reed een bestuurder van een automobiel dQOX Beunekoiu fift plot seling onthaald op steenworpen. Een steen trof hem tegen de borst. Toen hij daarop stopte en den dader bij den arm nam om hem op het onbehoorlijke te onderhouden, kwamen ijlings eenige personen met klom pen toeloopen en toem kon (hij nog een pak slaag toe krijgen. Verpletterd. Het 10-jarig zoontje van H. G. to Bolsward is tusschen een kermis wagen geraakt en verpletterd. Hij was on- 'middelijk dood. Motor-ongeluk. Gistermiddag togen half 12 had. de heer Jos. Eurlings, slager van beroep, het ongeluk met zijn motor fiete togen een rijtuig in de Stationstraat op te rijden. Hevig bloedend werd hij op genomen en overgebracht per brancard naar ..Calvarënberg", waar hersenschud ding en schedelbreuk werd geconstateerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. DE ARBEIDSWET. Wel bezwaren, maar geen medewerking' ontzegd. Het Voorloopig Verslag is verschenen over het wetsontwerp, houdende bepalin gen tot beperking van den 'arbeidsduur in 't algemeen en tot het tegengaan van ge vaarlijken arbeid. Den Minister werd hulde gebracht voor den spoed, waarmede hij zulk een veelom vattend'en doorwrocht ontwerp heeft inge diend. Men gevoelde algemeen veel voor de strekking en bedoelingen van het ont werp, al ontveinsde men 'zich niet, dat er aan de .uitvoering bezwaren verbonden zullen zijn en dat Vele werkgevers er, al thans'aanvankelijk, ernstige moeilijkheden door zullen ondervinden. Verschillende leden koesterden zeer groote principieele en prac tise h e bezwaren tegen het wets ontwerp. Toch waren, zij om redenen van algemeen staatsbelang bereid tot de aan neming daarvan mede te werken. Zij zou den zich dus in hoofdzaak bepalen tot het aanwijzen van de bezwaren, die de toepas sing der wet in do praktijk zal hebben en tot het stellen van vragen, waarop naai zij hopen, de Minister een bevredigend antwoord zou kunnen geven. Zij spraken daarbij de verwachting uit. dat de 'Minis ter er niet tegen zou opzien zelfs reeds vóór het in werking treden der wet ij- zigingen daarvan voor te. stellen, indien hem zou worden aan getoond, dat'de wet zonder een zeer veel vuldige toepassing van het 6de lid van art. 83 der wet, niet uitvoerbaar was. Werd het eenerzijds 'een .wijze en voor uitstrevende sociale politiek geacht mede to gaan met de voorgestelde beperking van den arbeidsduur, die 'ook in verband met de tijdsomstandigheden onafwijsbaar schijnt, anderzijds werd betwijfeld, of de invoering van de 45-urige arbeidsweek voor fabrieken 'en werkplaatsen, op dit oogenblik althans wel in het belang van ons volk is. Enkele leden stolden er prijs op met een kort woord in het licht te stellen, waarom zij zich met het hoofdbeginsel, hetwelk aan dit wetsontwerp ten grondslag ligt, niet. kunnen vereenigen. Zij achten het beden kelijk den arbeider in zijn vrijheid te - be lemmeren. zoodat hij niet meer naar belie ven over zijn eigen tijd kan beschikken, en zij ontkennen de noodzakelijkheid of wen- schelijkheid van wettelijk ingrijpen ten opzichte van den arbeid van volwassen personen. Te meer zijn zij tegen dit ingrij pen gekant, nu dit geschiedt op zulk een in details afdalende en dwingende wijze, als hier wordt voorgesteld. •Men achtte 't uiterst moeilijk om van over heidswege een redelijke grens te trekken voor don duur van den arbeid in onder scheidene bedrijven, die ieder op zichzelf op verschillende leest behooren te worden geschoeid, wil hun voortbestaan verzekerd zijn. Velen waren dan ook overtuigd, dat er te weinig onderscheid wordt gemaakt tus schen arbeid en arbeid. Is er eenerzijds ar beid, die zoo eentonig, zwaar of inspan nend is, dat volgens hen, voor dien arbeid slechts acht of minder uren per dag toe laatbaar zijn, anderzijds is er arbeid, die zonder eenig bezwaar langer kan duren. Afgescheiden van de principieele bezwa ren tegen dit'wetsontwerp meenden ver scheidene leden, dat de voorgestelde belangrijke verkorting van den w e r k t ij d in 'de omstandigheden, waarin de geheele wereld en ook ons land op dit oogenblik verkeert, 'niet wel verdedigbaar is. Toegegeven werd, dat korte arbeidsduur en hoog'loon een industrie niet noodzake lijk in een minder gunstige conditie be hoeft te brengen tegenover haar mededing ster, maar in 'een van voorsprong en met het oog op zijn hulpmiddelen weinig in dustrieel land als het onze moet men'zeer voorzichtig zijn met het nemen van wette lijke maatregelen, die 'zijn industrie i n een minder gunstigen toe stand kunnen brengen tegen over het buitenland. Andere leden waren van oordeel, dat men van de regeering niet mocht vorderen het bewijs, dat dooi den door haar voorge stelden maatregel de productie niet zal ver minderen- Het spreekt wel haast vanzelf, dat dit bewijs niet te leveren is. Weer anderen achtten de bepalingen van den arbeidsduur, zooals die hier wordt voorgeschreven, willekeurig. Misschien zal te zijner tijd blijken, dat de thans voorge stelde beperking van den arbeideduuf veel te ver gaat: doch dan zullen stellig de zwak kere bedrijven reeds ten onder zijn ge gaan. Toch meenden de leden, hier aan het woord, hun stem niet aan hel wetsontwerp te mogen onthouden, daar de drang der tijden nu-eenmaal onweerstaanbaar is. Dat de beperking van den arbeidsduur in vele gevallen 'productievermin dering medebrengt staat vast, ook voor hen, die deze wetsvoordracht ove rigens 'toejuichen en het zal niet op goede I gronden tegqng§sj>££ken kunnen woidgq door iemand, die van het industrieele fe drijf eenig versland heeft. Het staat wel vast, dat de productie z». aanmerkelijk beïnvloed zal worden door verkorting van den arbeidsduur, die ii vele gevallen 10 a 20 pet. en bij een 45.Uri ge arbeidsweek voor fabrieken en werk! plaatsen nog meer zal bedragen. Onder deze omstandigheden begreep mPn niet en keurde men het af, dat de re», ring, niet tevreden met het voorstellen va» den. 8-urigen arbeidsdag in 6 dagen me. een 45-urige werkweek is «e komen en daarvan, blijkens de mond* linge beraadslagingen in de Tweede Kaïner zelfs een der voornaamste steunpilaren van de wet heeft gemaakt. Ware ons land voor den invoer van in het buitenland gefabriceerde artikelen al gesloten en exporteerde onze industrie niet dan zou de wetgever vrij zijn in de bepa' ling van den werktijd en de uitvaardig^ van andere belemmerende voorschriften. Nu onze industrie echter zoowel binnen ij buiten 's lands te kampen heeft met de w. heele wereld, is het onverdedigbaar haai aan scherpere voorwaarden te onderwei- pen dan het buitenland doet. Nergens" bestaat nog een 4 5-urige werkweek. Zelfs bij dp ij uren zal menige industrieele onderneming in ons land in moeilijke omstandigheden komen. Tegenover de hierboven geopperde fe. denkingen stond de meening van leder, die van oordeel waren, dat dit ontweij niet alleen mag worden beschouwd van rua. terieel standpunt met het oog op de prr, ductie, doch dat hier ethischen overwegic. gen een zeer groote ja zelfs een overwegen, de plaats behoort te worden ingeruimd. Voorop-' sta, dat arbeid niet langer als een koopwaar mag worden beschouwd m den arbeider een volkomen menschwaar- dig bestaan dient te worden verzekerd, Dï welvaart van den arbeider is mede dod der maatschappelijke voortbrenging q deze laatste behoort, zoo het eenigsny mogelijk is. in dier voege te worden gert- geld, dat zij niet geschiede ten koste vu de gezondheid en het levensgeluk van een zeer talrijke klasse in de maatschappij. Ziedaar zeer in het kort het standpaal waarop men zich bij de beoordeeling van dit ontwerp heeft te stellen, hetgeen in dj hierboven samengevatte critiek, naar d> meening van deze leden, te veel uit fel oog wordt verloren. De .kerk te Waariancf. Men meldt aan „Ons Blad" uit Waar land (N.H.): Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heelt het welwillend aanbod van den Heer C Blankendaal tot het tijdelijk in gebroi nemen van zijn landbouwhoeve als R. Kerk aanvaard, zoodat midden Octobers oprichting der parochie Waarland ea feat zal worden. De nieuwe parochie wordt toegewijd au den H. Wulfram, apostel-missionaris vu Noord-Holland van het jaar 695—720. LUCHTVAART. Politie in de lucht. Volgens de „Deutsche Tagesztg." hebba de laatste successen van het politie-vlief tuigdetachement, in het bijzonder bij fel in beslag nemen van het millioenenvern» gen in Neurenberg de noodzakelijkheid vu het vliegtuig bij den politiedienst beweiffli Men is daarom van plan, in de naast! toekomst het vliegnet dezer politievlieger- detachementen uit to breiden, teneiods langs den luchtweg in den kortst mogti} ken tijd politiebeambten naar ver veraf derde plaatsen te kunnen.brengen. VOETBAL, De crisis in den N. V. B. De 1 B-cTubs hebben te Leiden verp derd onder leiding van dr. Ris. De te sprekingen gingen hoofdzakelijk over 4 uitspraak van de terrein-commisslie ft voorzitter zeide uit vertrouwelijke mek deelingen vernomen te ihebben, dat vaal clubs, welke voor vermenging in aann* king komen, de terreinen afgekeurd oja Het gevolg hiervan is, dat deze venei gingen het. volgend seizoen in de 2e Kltf geplaatst worden. De meeste der betrok!» cluhs hoorden dit nieuws gisterenavori voor het eerst. Zeer scherp werd deze wed wijze der commissie gecritiseerd. Verf! werd een schrijven van het Bondsbestuui» lid den heer Verwoerd voorgelezen, ft noemd bestuurslid, dat van het houos dezer vergadering gehoord had, wees da heer Ris en de vergadering in krassete wcordingen op het noodzakelijk M om den strijd met de lA'ers uit te veebtó en vergeleek o.a. de 1 A-vereenigingen a* Parasieten, waarvoor geen plaats in da Nederlandsclien Voetbalbond meer was De A. P.- C. deed bij mgnde van h;^ secretaris, den heer van Öoy, een 'pogiaj I" om den strijd bij te leggen, door in#1 motie het Bondsbestuur te verzoeken C algemeene vergadering bijeen te roep* Deze poging faalde geheel. De 1 B'crsö uitzondering van de A F. C., brachtó speciaal de moreele zijde naar voren wenschton den strijd tot het einde uit' vechten. Holland Berlijn. Er bestaat kans, dat binnenkort wedstrijd gespeeld wordt tusschen 1®d sterkste spelers uit Berlijn en Holland1 de S. S. S. te^Scheveningen. R. K. Dïoc. Voetbalbond. De oprichtingsvergadering van denjjj Dioc. Voetbalbond in het bisdom Haara zal worden gehouden op Zondag 7 Sep'_ ber a.s., des namiddags 2 uur in béu bouw St. Bavo, Smedestraat 23 Haar

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2