Indien Uwe Exce":'-.'n!!e het r-'n dig Por de felt, kan ik gcnije dagen, overkrnier., zoo niet, dan zon m alle geval een eenvoudige, krachtige en kostbare aanbeveling Uwer zijds veel goeds uitwerken. Ik was tut dus ver huiverig U te schrijven, maar ik zie dat ik er een gewetensplicht van moet maken, op Uw edel en medelijdend hart een beroep te doen. Uw antwoord afwachtend, verzoek ik U, Monseigneur, mijn diepe hoogachting en 'de gevoelens mijner vurige dankbaarheid .wel te willen aanvaarden. Van Uw Hoogwaardigste Excellentie, de onderdanige dienaar in O. H. 4 PAUL PIERRE XIII TERZIAN. Patriarch der Armeniërs van Cilicië. P S. Ik verzoek U wel, mijn brief in de Katholieke bladen te doen opnemen. P. P. XIII. Aan Zijne Hoogwaardigste Excellentie Monseigneur HENRICUS VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht. Naar de 100. De^e week is te Nootdorp bij Delft dc- 99ste afdeeling opgericht van den Ned. R. K. Volksbond in bet bisdom Haarlem. De actie der typografen. Het algemeen Hoofdbestuur der Boek- 'drukkerijenbonden biedt ons aan een ar tikel (waarop nog een vervolg komt) ge titeld ,,De loonactie in de typografie". Het artikel is waarschijnlijk niet van een jour nalist anders was er,*dunkt ons, meer naar beknoptheid gestreefd. Het zeker twee kolom lange artikel kan bezwaarlijk in zijn geheel geplaatst worden willen wij niet van de lezers te veel aandacht vragen. Misschien kunnen wij er de eerstvolgende dagen een gedeelte van opnemen. Gemengde Berichten. Een revolverschot. Gisternacht heeft de caféhouder K. B. op den Heyplaaiwcg te Rotterdam eenige revolverschoten ge lost op den dekknecht A. B. van den bag- Sermolen Roozand, liggende in de Maas bij et terrein der Rotterdamsclie Droogdok- Maatschappij. In plaats van B. werd diens collega T. de B. door een kogel in de maag streek getroffen. Ernstig inwendig verwond is de getroffene naar het ziekenhuis ver voerd en aldaar opgenomen. De caféhouder is veilig achter slot en grendel gezet. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. BELASTING OP DEN VERMOGENS- AANWAS. Gelijk reeds gemeld, is ingediend een wetsontwerp betreffende de Vermogens- aanwasbelasting. In <le memorie van toelichting wordt be toogd, dat nu voor snelle aflossing van de crigisschuld stellig ook mag worden over gegaan tot heffingen, welke het. kapitaal aantasten, daarvoor allereerst in aanmer king komt een belasting ojp de waardevol-' meerdering van roerende en onroerende vermogens. Deze belasting is alleen mogelijk in den Vorm van een belasting op den op zekere tijdstippen geconstateerden aanwas van het vermogen van een bepaald persoon, daar dc bestanddeelen van het roerend ver mogen in het- algemeen aan den fiscus niet bekend zijn en dus niet kan worden nagegaan of een bepaalde roerende zaak en het bezit van een bepaald persoon in zeker tijdvak in waarde gestegen of ge daald is. De regeling der b-e la s t i n g. •feoc-t eenvoudig zijn, zonder administra- tieven omslag, opdat de belastingplichti gen zoo min mogelijk worden bemoeilijkt, en de vaststelling der aanslagen zonder groote vertraging kan geschieden door de daarvoor aangewezen ambtenaren. Tot grondslag voor de heffing der belas ting zal dienen de veimogcnsvermeerde- ring, welke in een zeker tijdvak is verkre gen. Dit tijdvak is in het onhverp bepaald op 3 jaar. Tegenover een vooruitgang in vermogen in het eene jaar staat dikw.ls een terug gang in het volgende. Om die reden is voor deze belasting een j aarlijksche heffing minder geschikt. Teruggave van geheven belasting op grond van latere verminde ring van vermogen moet worden vermeden, maar dan eischt de billijkheid ook, dat de (vergelijking van de waarde van het ver mogen zich over een langen tijdsverloop uitstrekt. Ook is in het ontwerp een bepaling op genomen om le voorkomen, dat belasting wordt geheven van een aanwas, die volgt 'op een teruggang van vermogen en dezen niet dekt. Volgens 'die bepaling zal een .vermindering van vermogen eerst weder door een aanwas moeten zijn ingehaald voordat belasting wegens ver mogensvermeerdering kan worden gehe ven. Als regel zal een onderzoek naar de oor zaak van den aanwas van vermogen ach terwege blijven. Met het oog op de opbrengst der belas ting zal een uitzondering op de belastbaar heid van den geheelen aanwas slechts moe ten worden gemaakt voor die gevallen, waarvoor dit bepaald noodzakelijk is. Er is geen reden om de belasting wegens een dergelijke verkrijging alleen voor die gevallen te tverhoogen, waarin het ver- kregeneri op zeker tijdstip blijkt nog aan wezig te zijn, en een deel uitmaakt van een. vermogen, dat meer dan f 50,000 be draagt. Deze overwegingen hebben den minister er toe geleid deri door verkrijging bij erfe- •nis, legaat of schenking veroorzaakten aan was van het vermogen van deze belasting uit te sluitejij gn bij een afzonderlijk ont werp een verhooging van de rechten van succcsie en van schenking voor te stellen. De 'heffingen. Volgens het ontwerp zal bij de eerste hef fing geen belasting verschuldigd zijn, in dien de aanwas minder bedraagt dan tien ten honderd van het vroegere vermogen en tevens minder dan f 15,000 wordt, in dien wel belasting verschuldigd is, in edk geval een bedrag gelijk aan tien ten hon derd van dat vermogen, tot een maximum yan f 15,000, onbelast gelaten. Voor volgende heffingen is in verband met het lager percentage de grens der vrij stelling op f 5000 gesteld. Waar de belasting telkens over een tijd vak van 3 jaren wordt geheven, zal dan een aanwas van een kleine f 2000 per jaar steedg zijn vrijgesteld. Het met deze belasting beoogde doel, het verkrijgen van een aanzienlijke bijdrage, voor de aflossing van dc crisisschuld, is alleen "bereikbaar, indien het percentage van heffing niet te laag wordt, gesteld. Naar het oordeel van den minister moet voor deze belasting, evenals voor de oor- logswinstbelasting, de voorkeur worden ge geven aan een vast tarief. Wel ie er echter voldoende reden om een bijzonder tarief vast te stellen voor de eer ste heffing der belasting in 1919. Deze heffing zal geschieden wegens den aanwas van vermogen in het tijdvak van 1 Mei 1916 tot 1 Mei 1919. Hij, die in deze voor velen zoo ongun stige periode zijn vermogen zag toenemen, verkeert in zulke gunstige omstandigheden da' hij voor een aanmerkelijke hoogere heffing in aanmerking komt. Ook de omstandigheden, dat de vermeer dering van vermogen, welke in dat tijdvak werd verkregen door speculatie jp effecten, niet dooi oorlogswinstbelasting werd ge troffen, pleit voor die hoogere belasting. Op grond van deze overwegingen wordt voor de eerste heffing een percentage van 30 pet. en voor de volgende heffingen een percentage van 10 pet. voorgesteld. De opbrengst •dier belasting kan niet nauwkeurig worden genoemd, omdat daar voor geen voldoende gegevens beschikbaar zijn. Het bedrag van het accres, dat. voor de heffing der belasting in aanmerking komt, kan r: ar dc meening van don minister werden geraamd op gemiddeld f125, 000 per jaar. Met een /percentage van heffing van 10 pet. zal in het vervolg waarschijnlijk een opbrengst van plm. f 10,000,000 per jaar worden verkregen, terwijl de eerste heffing ad. 30 pet. van het accres over het tijdvak van 1 Mei 1916 tot J Mei 1919 een aanzien lijke bate voor voldoening van crisisuitga- ven of voor aflossing van crisisschuld zal opleveren. De Invaliditeitswet. In zijn Memorie van Antwoord betreffen de het wetsontwerp tot wijziging der Inva liditeitswet verdedigt de Minister nader het voorstel om de premïën geheel voor rekening van de werkgevers te brengen. Verlaging .van uc-p ieefü'ul voor de ouder- domsrentë tot 60 jaar, groëtere verhoo ging der ouderdomsrente dan wordt voor gesteld, en verhooging van alle overige in de Invaliditeitswet bedoelde renten zouden' leiden tot een veiliöpging der Staatsbijdra- ge en -premïën, 't geen ook met het oog op aiKlere sociale belangen, die om voor ziening vragen, niet wenschelijk is. De regeering ïs niet bevreesd, dat voor de kleine middenstandsbedrijven de voor gestelde regeling der premieleening te be zwarend zal zijn,'daar de last dezer pre miebetaling door deze werkgevers op de afnemers zal worden afgewenteld. Wanneer de Staat een deel der premien ging betalen, zou dit economisch hetzelfde zijn als wanneer hij in het kleinbedrijf, een zeker percentage van het arbeidsloon voor zijn rekening nam. De voorgestelde regeling brengt bovendien een belangrijke vereenvoudiging met zich. Afgescheiden nog van het daaraan ver bonden kostenbezwaar, bestaat er, volgens de regeering geen reden aan alle weduwen van overleden verzekerden, terstond na het overlijden van den man, een weduwe-rente toe te kennen. De weduwe die met jonge kinderen ach terblijft ontvangt reeds een weezenrente, terwijl de valide jonge weduwe zonder kinderen in haar eigen onderhoud behoort te voorzien. Verhooging van de loongrens acht de regeering niet noodig, wijl alle arbeiders, die een dagloon van f 6.50 of minder ver dienen, verzekeringsplichtig zijn. De verzekeringsplicht vangt aan zoodra men loonarbeid verricht; derhalve op om streeks 16-jarigen leeftijd. Slechts in zeer zeldzame gevallen zal een. dergelijke arbei der meer dan f 1200 per jaar verdienen. Zoodra de ziekteverzekering tot .uitvoe ring zal komen, hetgeen in den loop van het volgend jaar zeker het geval zal zijn, zal de geneeskundige behandeling in rui meren zin aan de orde komen. Voor klassificatie van de bedrijven in verband met de invaliditeitskans, ontbre ken voldoende gegevens. Tegen betaling van toeslag op de renten van den Staat bestaat principieele beden king. Een voorstel om ook voor de ziektever; zekering de premiebetaling geheel ten laste van de werkgevers te doen komen, is niet te verwachten. Werden in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Staatsbegroo- ting 1919 de kosten der sociale verzekering geraamd op f25,900,000. thans*is die ra ming gestegen tot f 35,050,000, waarvoor dekking gevonden wordt door de verhoo ging van den gedistilleerd-accijns, welke werd gebracht van f 10 op f 60 per ILL. De Minister van Financiën meent, mede met het oog op de ruimere voorziening in de behoefte van de alcoholfabricage aan grondstoffen, dat de opbrengst van den ge distilleerd-accijns vpor 1920 zooveel hooget kan worden geraamd, dat deze meerdere kosten ruimschoots worden gedekt. Vrijwillige Ouderdomsverzefceritig. In zijn Memorie van Antwoord hei haalt de minister van Arbeid, dat de ervaring in België, waar dc vrijwillige ouderdoms- verzekering is mislukt, hier niet als maat staf kan strekken. Juist van de Raden van Arbeid, die im mers midden in het arbeidsleven verkee- ren, zal een vruchtbare propaganda voor 'ie vrijwillige verzekering kunnen uitgaan. Reeds thans blijkt, dat zich vele kleine werkgevers tot de Raden van Arbeid wen den met de vraag hoe zij zich zelf een ouderdomsrente kunnen verzekeren. Intusschcn erkent de regeering, dat niet allen zullen toetreden. Personen wier zwak ke gezondheid het bereiken van den 65-jari- gen leeftijd onwaarschijnlijk doet zijn, zullen uiteraard in de vrijwillige ouder- domsverzekering geen voordeel zien en zich derlialve van deelneming onthouden. Voor dezen mist. echter elke vorm van ouderdomsvoorziening practische beleekc- nis. Het totaal bedrag, waarvoor een verzeke ring gesloten kan worden, mag de som van f 6 niet te boven gaan. Mits dat toiaal bedrag niet worde overschreden, kan der halve dezelfde persoon meerdere verzeke ringen sluiten. Geen gelegenheid zal gegeven worden tot inkoop van een lijfrente. Bij overlijden van den verzekerde vóór het Siste jaar ontvangen de nagelaten be trekkingen, mits de wachttijd vervuld is. een tiitkeering van f 100. Terugbetaling van een gedeelte der gestorte premiën, zal volgens hei ontwerp niet geschieden. Vrijstelling van premiebetaling voor hen, die niet in de inkomstenbelasting zijn aan geslagen, past niet in het stelsel van dit ontwerp en kan derhalve niet worden aan vaard. Indien allen, die niet verzekeringsplichtig zijn en bevoegd zich op grond van art. 4 te verzekeren, van die bevoegdheid gebruik maken, zou de jaarlij ksche rijksbijdrage tot dekking van de daaruit voor het Rijk voortvloeiende kosten hij een annuïteit van 30 jaar bedragen: a. voor de groep 3541 jaar f3.5 millioen; b. voor de groep 45—54 jaar f 10.5 millioen; c. voor de groep 55 64 jaar f 17 millioen, ie zamen f 31 millioen De regeering heeft het bedrag daarvoor gesteld op f 17.700,000. Letteren en Kunst. Abonnements-concerten. Op de Abonnement s-c.oneerten die het Con certbureau Hans Augustin sedert eenige jaren te Leiden organiseert en die zich tengevolge het optreden van schitterende kunstenaars een uistekenc^en naam hebben verworven, zullen ook in het a.s. seizoen wederom kunstenaars van eersten rang optreden. Het eerste concert (19 November) cal worden gegeven dooi; het prachtige Hongaarsche strijkkwartet, het tweede (6 Januari) door dc groote zangeres Birgit Engell, genoemd de Dcensche nachtegaal, 'en het derde (11 Februari) door den ver maarden violist Alexander Schmuller. Zeker een veel. genot belovende serie van concerten. Verkoopingen. Leiden. Gehouden verknoping in hei Notarishuis aan den Burcht te Leiden op Zaterdag 23 Augustus 1919, ten overstaan den notaris J. J. ter Laag Cz. alhier: vier huizen, Sophjastraat nes. 38, 40, 42 en 44; vijf huizen Julianaslraat nos. 45, 47, 49, 51 en 53, en drie huizen, Waldeck Pyr- mondtstraat nos. 32, 34 en 36. samen in bod f 19,640. Kooper de heer J. W. P. Licht q.q. voor f 19,650; den notaris A. D. Vijgh, alhier: het hotel en café-restaurant genaamd Nieuw Poelgeest", te Oegstgeest, aan de Kampenaerstraat, nos. 3 en 3a, en een stuk bouwterrein onmiddellijk daaraan grenzen de, samen in bod f 16,509. Kooper de heer dr. P. A. Böorsma q.q. voor f 16,529. STADSNIEUWS. Leitische Zwemclub. Vanwege de Leidsche Zwemclub werden Zondagmiddag in de Openbare Zwem plaats in den Heerensingel de gewone jaar- lij ksche volkszwefiiwedstrijden gehouden, Er was vrij groote belangstelling, waartoe het fraaie zomerweder uiteraard in niet geringe mate medewerkte. De deelneming was uitsluitend opengesteld voor ingezete nen van Leiden. De uitslag der wedstrijden was als volgt: Afd. A. Borstzwemmen voor jongens be neden 14 jaren oud. Getal deelnemers 23. Prijzen kunstvoorwerpen; lengte der baan 30 M. le prijs W. Verpoorte 28 3/5 sec.; 2. S. Linschofen 30 sec.; 3. J. Roman 30 4/3 sec.; 4. J. v. d. Weiden 311/5 sec.; bij lo ting met 5. L. Boekooij 31 1/5 sec.; 6. E. van Haarlem 31 3/5 sec. Afd. B. Borstzwemmen voor jongens van 14 tot 17 jaren oud. Getal deelnemers 31. Lengte der baan 10 M. Prijzen kunstvoor werpen. le prijs G. Meijer 36 4/5 sec.; 2. J. L. Veerman 37 1/5 sec.; 3. H. Neuteboom 39 4/5 sec. bij loting met 4. P. Bodenstaf 39 4/5 sec.; 5. B. Prins 42 4/5 sec.; 6. G. A. Pegt 42 4/5 sec. Afd.C. Rugzwemmen voor personen boven 17 jaar oud. Getal deelnemers 7. Lengte der baan 40 M. Prijzen: zilveren en bronzen medaille en kunstvoorwerpen, le prijs M. Luitjes 37 4/5 sec.; 2. J. H. Doxel 39 1/5 sec.; 3. J. H. de Heijder 40 sec. Afd. D. Borstzwemmen voor personen bo ven de 17 jaar oud. Getal deelnemers 19. Lengte der baan 70 M. Prijzen: zilveren en bronzen medaiHes en küstvoorwerpen. le prijs A. v. d. Reijden 641/5 sec.! 2. J. Arnoldus 67 4/5 sec.; 3. G. Carton 68 sec.; 4. C. Starkenburg 70 3/5 sec. Afd. E. Reddingzwemmcn voor perso nen boven 17 jaar oud. Getal deelnemers ij?. Afstand 60 M.. waarvan 20 M. met drenkeling. Prijzen; zilveren en bronzen medailles, le prijs A. van der Reijden 68 4/5 sec.; 2. J. Arnoldus 72 sec.; 3. H. Jan sen 72 4/5 sec. Afd. F. Popduiken voor personen boven 17 jaar oud. Diepte 2Vf> M. Getal deelne mers 25. Prijzen: zilveren en bronzen me dailles en kunstvoorwerpen, le prijs A. van der Reijden 21 sec.; 2. J. Arnoldus 22 3/5 sec.; 3. J. J. van Soest 24 sec; 4. H. Jansen 26 2/5 sec.; 5. H. Arnoldus 271/5 sec. De prijzen werden den winnaars met eenige waardeêrende en aanmoedigende woorden uitgereikt door den voorzitter der Zwemclub, den heer I. van Hoolwerff, die daarbij dank betuigde aan het Gemeentebe stuur voor den steun tot het welslagen van dezen wedstrijd verleend en vérder wees op het hoog belang van de beoefening der zwemsport, ook ter bevordering van maat schappelijke en humanitaire doeleinden. Dóór het bestuur der Maria-Vereeniging, ingesloten bij de R. K. Drankbestrijdars- vereeniging Sobriëtas, is adhaesie betuigd aan het adres van het Leidsche Drankweer- Comité aan den Raad der gemeente inzake verbod van sterken drank op 31 Augustus en 1 September. Door. de Roomsch-Katholjeke Vereeniging van Handelaren in Wijnen, Likeuren en Gedistilleerd, Hotel-, Café en Restaurant houders ,,St. Jan", onderafdeeling van .,De Hanze (afd. Leiden), is een schrijven inge diend bij den "Raad: dat zij heeft kennis genomen van het bij bij den Raad door het „Leidsdb Drankweer Comité ingediend verzoekschrift, strekken de om op 31 Aug. en 1 Sept. a.s. lokalitei ten met vergunning enz. gesloten te doen blijven voor zoover betreft den verkoop van gedistilleerd; dat door de plaatselijke organisaties, om vattende alle vergunninghouders hier ter stede, die maatregelen zijn genomen welke noodig zijn om hunne bedrijven aan de goede orde dier feestdagen te doen mede werken. Zij meent daardoor voldoende gemoti veerd te zijn te verzoeken op bedoeld adres van het Leidsch Drankweer-Comité afwij zend te willen beschikken. Zij geeft daarbij de verzekering dat van üj? zijde der vergunninghouders al het mo gelijke zal worden gedaan wat strekken kan tot bevordering der ordelijkheid. De afdeeling Leiden en Omstreken van den Nederlandsghen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, heeft aan den gemeenteraad een schrij ven gericht, waarin zij zegt, met verwon dering te hebben kennis genomen van het adres van het Leidsche Drankweer-Comité, waarin wordt verzocht den verkoop van gedistilleerd en .bier op den 31 Aug. en 1 Sept. a.s. te verbieden op grond dat op deze dagen een overmatig gebruik van ster ken drank te wachten is, dat adressante tegen dit verzoek groote bezwaren heeft om reden zij geen misbruik vap sterken drank vreest op een bid- en dankdag, (lat in de eerste plaats ook de vergun ninghouder. zich op het standpunt plaatst het drankmisbruik tegeu te gaan, ten tweede doen* de hooge prijzen het gebruik van alcoholische dranken al reeds zeer ver minderd is, en ten derde het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk is, te eonsfateeren, dat in de vergunnings- en verlofzaken het ver koopverbod zou worden nagekomen. redenen waarom adressante beleefd doch zeer dringend verzoekt op bovengenoemd adres afwijzend te beschikken, en, zoo on verhoopt, een meerderheid zich voor het adres mocht uitspreken, dit zonder uitzon dering, van welkèn aard ook, ter voorko ming van bevoorrechting, in toepassing zal worden gebracht. In verband met de berooving van een wissellooper van de Amsterdamschei bank deel men ons nog mede', dat door de politie vier personen, die in zijn gezelschap zijn geweest, zijn verhoord. Een huiszoeking bij deze heeft echter niets opgeleverd. De fiets van den wissellooper heeft eenigen tijd onbeheerd gestaan, zoo dat het niet uitgesloten is, dat andere per sonen het geld uit de tasch hebben ge haald. GEMEENTEZAKEN. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert op Donder dag 28 Augustus 1919, des namiddags één uur. Te behandelen.onderwerpen:, 1. Benoeming van den tijdelijk leer aar aan het Gymnasium Dr. C., cle Jong tot gewoon leeraar. 2; Praeadvies op het verzoek van J. van Noord om eervol ontslag ,als onderwijzer- plaatsvervangend hoofd 'dei* school 4e klasse No. 2. 3. Verordening tot wijziging van de ver ordening van 12 December 1918 (Gem. Blad no. 52), betreffende het verleenen van een bijslag op pensioenen en wachtgelden. 4. Voorstel inzake den aankoop, ten be hoeve van de Gasfabriek, van de perceelen 2e Huigdwarsstraat Sectie B nos. 1974 t/m 1983. benevens die straat zelve en tot be schikbaarstelling van de voor dien aan koop benoodigde gelden. 5. Voorstel: a. om de Cultuurcommissie dank te tuigen voor hare bemoeiingen inzake de gemeentelijke bruine boonenteelt; b. tot wijziging der begrooting, dienst 1919, ten behoeve van de dekking van het tekort op de exploitatie der gemeentelijke bruine boonenteelt. 6. Voorstel tot het aangaan van een over eenkomst inzake den aanleg der kunstwer ken in de gemeente Leiden in verband met den aanleg van eene electrische tramlijn 's-GravenhageVoorburgLeiden 7. Verordening houdende wijziging van de verordening van 30 Juli 1914, regelende de heffing van belastingen voor het ge bruik van het Openbaar Slachthuis te Leiden. 8. Verordening, houdende wijziging yan de verordening van 12 Juli 1906, regelende de verordening van belastingen voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis (e- Leiden. 9. Verordening, houdende regeling van de jaarwedden der leeraren aan de IIoo- gere Burgerschool voor Jongens te Leiden. 10. Verordening, houdende regeling vaii de jaarwedden der leeraren aan het Gym, nasiufn te Leiden. 11. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 3 April 1919, regelende de jaarwedden dei- leeraiessen en leeraren aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden. 12o. Voorstel. a. tot vaststelling van cle verordening, houdende wijziging van de verordening van 21 Maart 1912 voor de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen Ie Leiden; b. c.q. tot opnieuw vaststelling van de gewijzigde verordening; c. tot nadere vaststelling van de bezol diging van de assistente bij het handwerk- onderwijs aan de Kweekschool voor Ourier- wjjzers en Onderwijzeressen. 13o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 19 December 1918, bepalende het getal der scholen voor open.' baar lagei* onderwijs te Leiden, den vang van het onderwijs op elke school, den bijstand aan de hoofden der scholen te ver- leeften en de bezoldiging van het onder wijzend personeel. 14o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 11 November 1909, re gelende het onderwijs aan spraakgebrek- kige kinderen te Leiden. 15o. Voorstel in zake den arbeidsduur van de werklieden en de ambtenaren dienst der gemeente Leiden. 16o. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1918 op dat van 1919 van de be noodigde gelden voor de voldoening van eenige onbetaald gebleven vorderingen en tot voldoening van gelden uit den post Onvoorziene Uitgaven" voor 1919. 17o. Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1918, met inbegrip van die %der Haarlemmer- vaart. Herziening salarisregeling aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen. In verband met de nieuwe salarisrcgeliug van het onderwijzend personeel aan de Rijkskweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen, zal ook een herziening moeten plaats hebben van de bij verorde ning van. 13 Juni 1918 vastgestelde wedde- regeling voor directeur en leeraren der gemeentelijke kweekschool alhier. De door B. en "W.ontworpen regeling sluit zich, voor zooveel afdeeling A betreft, m hoofdzaak aan bij de Rijksregeling voor een gemeente der 2de klasse. Verder zijn thans ook de leeraren in teekenen en gym nastiek in de regeling opgenomen, aange zien overeenkomstig den w.ensch van den Raad hun jaarwedden in den vervolge niet meer in speciale verordeningen zullen worden geregeld. Ten opzichte van de afdeeling B was de regeling «moeilijker, aangezien van Rijks wege geen cursussen tot opleiding voor de hoofdakte, de moderne talen, de wiskunde enz. worden gegeven en hier dus niet hel voorbeeld van het Rijk kon worden volgd._ 4 Thans bedraagt de wedde voor 'de afdee ling B f 90 's jaars per wekelijksch lesuur met 2 verhoogingen na 4 en 8 jaren, tel kens van f 10 's jaars per wekelijksch les-, uur, zoodat de maximum-bezoldiging flllf 's jaars per wekelijksch lesuur bedraagt. De lesuren aan afdeeling B zijn in zeke ren zin te vergelijken met de uren, die afdeeling A door een leeraar met 19-®-26 uren worden gegeven boven het aantal van 26. De eerste 26 uren vormen de hoofd betrekking. Zij worden bij de Rijkskweek scholen in gemeenten der eerste klasse voor de ..gewone vakken" gehonoreerd niet f 2600—f 4000, wat overeenkomt met een salaris van f 100f 154 per wekelijksch les* uur bij het maximum aantal uren van 26, terwijl voor elk lesuur boven de 26 niet meer dan f 110 per wekelijksch lesuur ven wordt. Aangezien de lessen in de gewone vak ken" aan afdeeling B evenwel een moei lijker leerstof omvatten, dan die aan afdee ling A, en in het algemeen meer voorberei ding vereischen, wijl ze niet aansluiten een in de hoofdbetrekking gegeven cursus en in de avonduren vallen, achten B. en W. een bezoldiging van f 125 per weke' lijksch lesuur voor de „gewone vakken* alleszins rationeel, te meer, waar dit be drag in de voorwaarden, waaronder Rijks- subsidfe wordt verleend ten behoeve van cursussen tot opleiding van hoofdonderwij zers of hoofdonderwijzeressen, wordt ge noemd als het maximum, waarvan door het Rijk de helft in den vorm van subsidie aan de gemeente wordt terugbetaald. Het komt B. en W. voor. dat het salaris voor de lessen tot opleiding voor de akten L. 0. in de moderne talen en in de wiskunde op hetzelfde bedrag dient te worden bepaald als dat voor de lessen tot opleiding voor de hoofdakte. Voor de lessen in teekenen, in spraak- vorming en zang en in handwerken moet de bezoldiging h. t. bepaald worden op f 110 per wekelijksch lesuur, tusschen welt bedrag en f 125 ongeveer dezelfde verhou ding bestaat als bij de Rijksregeling tus schen het salaris der leeraren in handU* ken, handenarbeid, spreekonderwijs, mu ziek, gymnastiek, schoonschrijven en hand werken en dat van de lessen in de „ge*0" ne vakken". Ten einde geen der docenteu in deze speciale vakken in traktement cb- teruit te doen gaan, dient een overgang5, bepaling te worden gemaakt. De jaarwedden van den directeur mof h. i voor zooveel afdeeling B betreft, tj' paald worden op f 300, waarvan f 200 ak directeur van den cursus tot opleidmf voor. hoofdakte. Van laatstgenoemd bedrag vergoedt het Rijk de helft. Verder is het billijk om tegelijk met bo ven vermelde salarisherziening, ook de V" zoldiging van de assistente bij het ondd' wij5 in de han^'gr^ep; mej. A. E. Vm

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2