o=ct D,kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke ^ummeréö ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. -t blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en FeeBtd. Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, leiden 17 ct. p. weck, f2.25 p. kwartaal; bij o aeenten 18 ct. p. we^k, f2.40 p. kwartaal. Franco ft f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- D°is voor de Abonné's verKrijgbaar tegen betaling 10e Jaargang. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1919. No. 2995 Bureau STEEK SC HUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. De Advertentieprijs bedraagt 17V? cent per regi 1 voor Handelaad verten tien; Zaterdags 25 cent per regel, 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeeliugen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen wordea aangeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop en verkoop 50 ceut; Zaterdags 75 cents, van 30woorden De duurte. *Geen academisch proefschrift van ac- auceler waarde, dan een, hetwelk behande- J n zou bet duurt e-vraagstuk, waarover artikelen en verhandelingen wor den geschreven voor welke oplossing staats- en andere commissies moeten wor den ingesteldMaar ook geen proef schrift van meer direct-practische waarde, dan een, hetwelk d i t, het dagelijksche leven nijpende vraagstuk grondig zou blootleggen. L Het duurtevraagstuk, van actueele en di- [ïect-practische waarde, is echter ook een Léér gecompliceerd, een zéér ingewikkeld en moeilijk te behandelen vraagstuk Dat dit vraagstuk zoo uiterst moeilijk is, zou men echter niet. meenen. wanneer men pest het praeadvies van B. en W. van leiden op bij den Raad ingekomen fgis- jfcran behandelde) verzoek ter verstrekking an een hij slag op de brandstoffen. In dat praeadvies lezen wc n.l.: In tegenstelling met den afgeloopen win der komt! het ons voor, dat er dit jaar geen aanleiding is om een bijslag op den prijs der brandstoffen te geven. De hoogere prij zen voor den huisbrand hebben hun be staan thans uitsluitend te danken aan de hoogere productiekosten, die weder een ge volg zijn van de hoogere arbeidsloonen, die noeten worden uitbetaald, en van den ■erkorlen arbeidsduur, terwijl ook de prij zen voor werkmateriaal mede door dezelfde oorzaken belangrijk zijn gestegen. Volgens de meening van de Rijkskolendistributie ontbreekt'thans elk crisiselement en is de prijs voor huisbrand zuiver vastgesteld op de basis van de kosten-berekening." B. en W. van Leiden fundeeren. zooals men ziet, hun meening op de gegevens van de Rijkskolendistributie. Wij-echter meenen, dat hier de oorzaak van de duurte wel wat al te veel aan de oppervlakte der oeconomisehe verschijn.se- n ivordt gezocht! Zeker is althans, dat, wat de duurte n'het algemeen betreft afge zien van de brandstoffen-duurte in 't bij zonder deze óók en zelfs voor een zeer groot deel aan andere factoren moet .worden toegeschreven. Eerstens: Het tekort in de productie; het betrekkelijk geringe aanbod tegenover de veel grootere vraag. De oeconomisehe wet van vraag en aanbod werkt ongetwij feld n(et ijzeren noodzakelijkheid op de prijsbepaling. Twe eden s: Het maken van te groote winsten. Natuur! ij k willen wij niet zeggen, dat iedere zelfstandige industrieel of handelaar een te groote winst zou-ma kenMaar dat er, en met name bij de bronnen der productie, vaak tè veel ver diend wordt, daarvan is iedereen overtuigd. Deze twee genoemde feiten zijn, naast hoogere loonen en korteren arbeidsduur, oorzaak van de duurte. En kunnen wij [de hoogere loonen en korteren arbeidsduur 'als „normale" feiten van de duurte be schouwen een overmatige winstmakerij jen zeker liet groote wereld-tekort in de productie leggen in die duurte een crisis- element, maken haar ten deele abnor maal". Nu wij heel in 't kort hebben uit eengezet wat de. oorzaken zijn van de duur te, willen wij morgen er op wijzen," hoe daartegenover, wat betreft, loonen en over heidsbemoeiing, moet worden gehandeld. BUITENLAND. De geallieerden zoeken de medewerking van de onzijdigen bij de economische isola tie van bolsjewistisch Rusland. De opstand in Opper-Silezië is zoo goed als bedwongen. In Amerika is een wet in voorbereiding. immigratie gedurende twee jaren stop te zetten. OVERZICHT. De Polen te Berlijn hebben zich bij de onderhandelingen met de Duitschers over kn toestand in Opper-Silezië laten vin- len voor een vergelijk met de tegenpartij. In hoofdzaak bepaalt het, dat de Duitschers de terechtstellingen in Opper-Silezië niet mogen voortgaan en dat zich een in- eallieerde commissie zich daarheen zal begeven om een onderzoek in te stellen. Dat lijkt nu wel niet op een overwinning van de Duitschers, wien immers op eigen ter rein de handen gebonden worden bij het herstel van de orde en de rust, doch de Polen hebben dan toch zeker ook hun zin niet gekregen, want niets liever zou hun geweest zijn dan een opdracht om Opper- Silezië alvast te bezetten en anders een be sluit om er troepen der Geallieerden heen te zenden, ten einde de rust te bewaren in afwachting van de volksstemming, die daar zal moeten plaats hebben. De Duitschers zullen dus het standrecht, dat zij afgekondigd hebben, moeten ophef fen en minister Noske zal andere middelen moeten vinden om de orde. te handhaven. Dat maakt het voor hem niet gemakkelij ker, te minder, waar de Polen van over de grens hulp schijnen te krijgen en hard nekkige geruchten de ronde doen, dat er een Pooisch leger aan gene zijde, van de grens gereed staat om in te grijpen. En voor zoover de onrust is toe te schrij ven aan de Spartacisten, is het onderdruk ken er van door de opheffing van het standrecht al evenmin gemakkelijker ge worden. Daar komt nog als gevaar voor geheel Duitschland bij, dat wanneer de Spartacisten in het Oosten niet spoedig be dwongen worden, hun geestverwanten in de resl van het land allicht gemakkelijker weer het hoofd op zullen steken. Er ver luidt toch al, dat zij de heerschende misère, die tegen den winter, vooral in verband met den kolennood, nog aanzienlijk stijgen zal, zullen uitbuiten en in October een nieu we poging wagen om den boel in het hon derd te laten loopen. De Nationale Vergadering zal dan weer op haar post zijn: zij is gisteren tot 30 September uiteengegaan en heeft voor het laatst in den schouwburg te Weimar ver gaderd. In Hongarije moet de minister van bin- nenlandsche- zaken Perenvi de vorming van een coalitie-kabinet op zich hebben ge nomen. Waar dë socialisten weigeren lot een ministerie toe te treden, zoolang aarts hertog ~ef regent is, lijken de gernch.ten, dié er over zijn heengaan loopen, niet ge heel en al onwaarschijnlijk. Immers, de Entente wil^van. geen onderhandelen we len, voor een ministerie is gevormd, dat het geheele land vertegenwoordigt. Denikin zet in het zuiden van Rusland zijn overwinningen voort.. Cherson en Ni- kolaje zijn den bolsjewiki ontrukt en zijn troepen staan 150 K.M. ten zuiden en Z O, van Kief. Het gerucht over de ontruiming van Odessa door de bolsjewiki is nog wel niet bevestigd,- doch nu Denikin de ver binding van die stad met centraal Rusland heeft afgesneden, zal hun positie daar wel onhoudbaar zijn geworden. Ondertusschen zet de Entente de blokka de van Rusland voort. Volgens Reuter is nu ook aan dc neutralen daarbij mede werking verzocht en aan Duitschland zijn reeds beperkingen ten aanzien van den han'del met Rusland opgelegd. Duitschland. De Franschen zullen Keulen bezetten. Volgens uit Keulen ontvangen berichten zal binnen zes weken de Britsche bezetting door een Fransche bezetting vervangen zijn. De sterkte van de geheele Britsche krijgsmacht in het Rijnland zal 5000 man niet overschrijden. Sedert eenige dagen is de naar huiszending der Britsche troepen begonnen. Het Pruisische leeningscrediet aangenomen. De Nationale Vergadering heeft in twee de en derde lezing de wet op het leenings crediet ten bedrage van 9 milliard mark voor 1919 en de inleidende wet lot 't Vre desverdrag aangenomen. Het voedselvraagstuk. Volgens berichten uit Beieren zijn de vooruitzichten op de voorziening met broodkoren in dezen zomer treurig. Sedert Mei zijn er slechts 265 waggons broodko ren opgekocht kunnen worden. In Maart stond men reeds voor een tekort van 3500 wagons. Tengevolge daarvan zal de regeering in Beieren thans weer premies voor vroeg dorschen invoeren, teneinde de groote ste den van Beieren voor het dreigend gebrek aan brood te bewaren. De gevechten te Kattowitz. Bij de straatgevechten in Kattowitz zijn gisteren talrijke personen gedood en ge wond. Ook in Beuthen kwam het lot bloe dige gevechten, waarbij van de rijksweer twee man en van de opstandelingen 15 per sonen gedood werden. Hedenmorgen kwam het stedelijk gerecht in Kattowitz bijeen, om de als addraaiers gearresteerde perso nen te vonnissen. Matrozenrelletjes. Gisteren is in het tusschen Duitsche en Amerikaansche matrozen in Neufahrwasser tot incidenten gekomen. De oorzaak was jalouzie, waartoe eeji danspartij Maandag avond aanleiding gegeven had. Maandag was het reeds in de danszaal tot een tref fen gekomen, dat echter verliep,- doordat de Amerikanen naar hun torpedoboot „Ha- Ie" terugkeerden. Toen nu Dinsdag verlofgangers van de kruiser „Frankfurt" de Amerikaansche tor pedoboot voorbijgingen hadden handtaste lijkheden plaats. Een aantal Amerikaan sche matrozen, gesteund door Franschen van de torpedoboot „Glaumore", stormden op de Duitsche matrozen, bij wie zich ook burgers hadden aangesloten, in. Van de Fransche torpedoboot werd een schot afge vuurd, waardoor vier personen lieht ge wond werden. De te Neufahrwasser gesfationneerde grenswacht werd terstond gealarmégyd, de omtrek van de haven werd schoongeveegd, waarop ook de Amerikanen en Franschen aftrokken. Hongarije. Een nieuw kabinet? Het „Neue Achtuhr Abendblatt" meldt, dat de Hongaarsche minister van Binnen- landsche zaken Perenvi de vorming van een nieuw kabinet op zich heeft genomen. De bladen vernemen uit Boedapest, dat het nieuwe kabinet een coalitie-kabinet zal worden, waarin Lovaszy premier en mi nister van Builenlandscbe Zaken, dr. Vas- zony minister van Justitie en de socialis ten-leider Garami minister van Handel worden. Verder zullen de socialisten Peidl en Prager de leiding krijgen var. twee so ciaal-politieke departementen. Een aanslag op aartshertog Jozef? Naar V. D. uit Weenen verneemt, ma ken de bladen melding van een aanslag op het loven van aartshertog Jozef. De berich ten zijn tot nu toe echter niet bevestigd. Processie-verbod, Het plan bestond aldus een II. N.-be richt uit Boedapest öïn den 20sten Aug. het herdenkingsfeest van den eersten Hon- gaarschen koning Stefan, met groote plech tigheid te vieren. Zooals bekend, wordt bij deze gelegenheid de heilige kroon van Stefan en de rechterhand van Stefan in een plechtige processie naar de Matthlas- kerk gebracht. Na de zware en noodlottige beproevingen, waaronder Hongarije gele den heeft, was men van plan den heiligen ommegang met groote plechtigheid te doen plaats hebben. Maar nu verscheen Dinsdag een vertegenwoordiger van de Entente-com missie bij den minister-president, die me dedeelde, dat de processie op den heiligen Stefansdag niet mag worden gehouden.Het is mogelijk, dat de Entente met dit verbod- mogelijke betoogingen voorkomen wilde. Bela Kun. Uit Weenen wordt gemeld, dat Bela Kun en de beide andere gewezen volkscommis sarissen Landler en Poor dezer dagen in alle stilte uit het interneeringsdepot in het Thava-dal zijn weggevoerd. De autoritei ten hebben de tegenwoordige verblijfplaats nog niet bekend gemaakt. Volgens de Weensche avondbladen strookt het bericht omtrent het overbrengen van Bela Kun en consorten uit Heide- muehle bij Raab, niet met de feilen. Alle aldaar geïnterneerde communistische lei ders bevinden zich daar nog steeds onder strenge bewaking. In West-Hongarije. In Stein a. d. Anger organiseert kolonel Lehar, een broeder van den bekenden ope rette-componist, sedert eenigen tijd, naar aan de Berlijnsche bladen bericht wordt, officiersbonden, welke ten doel hebben de pogingen tot aansluiting van de Duitschers in Westelijk Hongarije aan Oostenrijk te verhinderen. Talrijke arrestaties hebben onder de boeren en arbeiders plaats gehad, die, dikwijls onder zware mishandelingen naar Stein weggevoerd werden. In Fuer- stenfeld, waar vele vluchtelingen aanko men, wordt steeds dringender om hulp verzocht. Standrecht in geheel Hongarije. In geheel Hongarije is het standrecht af gekondigd. Frankrijk Ernstige brand. De goud- en zilversmeden] van Rodschildt in de rue de Lagny te Parijs is geheel door brand vernield. Een meesterknecht kwam in de vlammen om. De schade bedraagt 700,000 francs. Economische isolatie van de bolsjewiki. De Opperste Raad besloot de neutralen uit te noodigen orn mede te deelen in hoe verre het hun mogelijk is samen te werken tot een economische isolatie van het bolsje wistische Rusland. Ook werd besloten dat van Duitschland zal worden verlangd soort gelijke beperkingen van den handel met Rusland te aanvaarden, als de neutralen bereid zullen zijn zich zeiven op te leggen. Rusland. Denikin's opmarsch. Denikin's opmarsch in de Oekraïne duurt voort. Zijn strijdkrachten hebben Tsjers- kag aan den Dnjepr, 90 mijl ten Z.W. van Kief, bezet en de bolsjewiki verder terug gedreven naar de Boeg-linie. De vijand erkent het verlies van Cherson en Dolasof. Een groot offensief. De „Times" vernemt uit Stockholm dat volgens „Dagens Nyheter" op de anti-bols jewistische conferentie, ook in verband met besprekingen, die met de Entente gevoerd zijn, een groot offensief tegen de bolsjewiki zal worden beraamd. Verlenging van den staat van oorlog. De regeering van Letland heeft den staat van oorlog met zes maanden verlengd. Oekrajina. Tegen de pogroms. Het Oekr. Persb. meldt, dat de nationale regeering besloten heeft, om de joden-ver volgingen in het door haar troepen bezet gebied met alle middelen tc onderdrukken en hen, die pogroms op louw zetten of de orde verstoren, streng te straffen. Griekenland. Het bolsjewisme. Naar het Atheensche blad „Athemayka" uit Saloniki bericht, heeft het bolsjewis me zich zoodanig onder de Senegaleezen uitgebreid, dat het tot hevigen strijd tus schen de Fransche en de Senegaleensche troepen kwam. waarbij talrijke dooden -en gewonden vielen. De opstootjes duren voort. In Saloniki heerscht de grootste ver warring. Een brand leidde bijna, tot een algemeene catastrofe, munitievoorraden vlogen in de lucht. De Grieksche cn Ita- liaansche troepen bleven bij de botsingen tusschen Franschen en Senegaleezen neu traal. De Bulgaarsche benden in Thracië. Men meldt uit Konstantinopel, dat het optreden van de Bulgaarsche komitadsjic-s in Thracië met den dag ernstiger wordt. De benden sleepen met geweld de jonge meisjes uit de dorpen weg, wier lot verder onbekend is. De bevolking is met schrik geslagen en vlucht inct achterlating van haar bezittingen. De mohammedanen zijn in deze streek niet talrijk. Velen zijn te Xanljii aangekomen. Zij zeggen dat de benden hen met den dood bedreigd hebben. Turkije. Moestafa Kemal. Volgens de „Chicago Tribune" heeft de Engelschc regeering de Turksche verzocht, een einde te maken aan de agitatie in Ivlein-Azië, waar de revolutie zich "snel ontwikkelt. Geheime gezanten van Moestafa' Kemal komen en gaan voortdurend. Moes tafa wil het kabinet ten val brengen, heeft echter den sultan opnieuw van zijn aan hankelijkheid verzekerd. Vereenigde Staten. De immigratie. Bij het Huis van Afgevaardigden is door de commissie voor immigratie een wets ontwerp ingediend, strekkende om alle im migratie gedurende twee jaren stop te zet ten en alle buitenlanders te deporteeren, die hun aanvankelijk verzoek om naturali satie introkken om gedurende den oorlog te ontsnappen aan den militairen dienst.- BINNENLAND. Boter. (j Naar wij vernemen ligt het in de bo- doeling van den minister van Landbouw, een boterroserve te doen vormen uit de zo- merproductie ten behoeve van dc-n u.a. winter. Deze reserve welke in koe!kamers zal worden opgeslagen zou 2 millioen Kg. be dragen. Boterprijs. Wij vernemen, dat de verkoops-orgoni- saties zich tegenover den minister van Landbouw verbonden hebben voortaan geen boter aan den groothandel te leveren boven den prijs van 1 2.80 per Kg. Dit komt hierop neer, dat., indien in de<n kleinhandel geen liooger winstmarge ge maakt wordt, dan was toegestaan in den afgeloopen winter bij het toen geldende stelsel van de maximumprijzen voor de boter, de boterprijs in den kleinhandel f 3.15 per Kg. zal bedragen. Onze kolenproduclie. De netto-productie gedurende de maand Juli j.l. van de Staats- en particuliere ko lenmijnen in Limburg bedraagt totaal 316.840 ton, tegen 271.443 ton in de maand Juni van dit jaar. Secretaris van den onderwijsraad. Bij kon. besluit van 19 dezer is, met in gang van 1 September, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan jhr. mr. W. A. Beelaerts van Blokland als secretaris van den onderwijsraad; en als zoodanig be noemd II. W. Tilanus, leeraar aan de Ko ninklijke Militaire Academie 1e Breda. Prov. Staten van Zuid-Holland. Het Prov. Centraal Stembureau heeft in zijn gistermiddag gehouden zitting A. C. A. Hoffman te Gouda benoemd ver klaard tot lid der Prov. Staten van Zuid- Holland, als opvolger van het overleden lid, den heer W. B. van Liefland. De Rijksinkomsten. Het ga-at met de vermeerdering der Rijks ontvangsten crescendo. Een toeneming van f 9,499,637.1?V<> over één maand, vergeleken bij de gelijknamige van het vorige jaar, herinneren wij ons niet. Juli 1918 leverde f 22,324,382.16i/> 0p en de afgeloopen maand Juli f 31,824,019.34. Slechts enkele bronnen van inkomst ble ven beneden de opbrengst van Juli 1918, n.l. de inkomstenbelasting met f 148,000, de suiker-accijns met f 479,000, die op liet zout met f 195,000, de registratierechten met f 363,000 en de Staatsloterij met f 75,000. De overige middelen gaven hooger op brengsten, en wel: dc grondbelasting f544,000; de personëele belasting f 130.000, de vermogensbelasting f 262,000, de wijn accijns f 17,000, die op bet gedistilleerd f 2,473,000, die op bier f 48,000, en die <»p het geslacht f 633,000, de zegelrechten f 850,000, de successierechten f 1,479,000, de invoerrechten f 1,752,000, de belasting op gouden en zilveren wérken f 10,000, hot statistiekrecht f 303,000, het recht op de mijnen f 40,000, de domeinen f 856,000, de jacht- en vischacten f 3000 en. de loodsgel den f73,000. Over de eerste zeven maanden van 1919 was de opbrengst f 170,176,547.77V-» en in gelijk tijdperk van bet vorig jaar f 146,745,171.57'/}, zoodat de meerdere op brengst over die zeven maanden bedraagt f 23,431,376.20. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. Ml Met een hamer, dien hij van den. grond had opgeraapt, gaf hij een hevigen slag °P liet Madonnabeeld. Een splinter vloog ei' af en trof den boosdoener in 't gelaat. Schreeuwend van pijn deed" Collinet de dagen nog sneller neerdalen. Plotseling hoorde men haastige schreden °P de zerken klinken en een man naderde, een toorts in de hand. Collinet hield op en keerde zich om. De onbekende stond reeds met de fakkel ^noog boven het hoofd op den drempel. Ongelukkig, wat voer je daar uit? schreeuwde hij. Alain, riep Collinet Collerne verbaasd! Ja, ik ben 't, ik, die je vanmorgen her kend, bespied en naar deze kerk gevolgd j heb, wel vermoedend, dat je de een of an- p 6re heiligschennis wilde begaan, en dat je iets tegen ons in 't schild voerde. Waarom eh je dat beeld vernield? Collinet lachte hoonend. Denk je, dat ik op die vraag zal ant woorden? Met welk recht ondervraag je ik je niet achtervolgd had zou jé mijn beeld waarschijnlijk op dezelfde ma- nier hebben behandeld? Je tegenwoordigheid zal me dat niet beletten. Wat heb ik je toch misdaan, Collinet? 't Zou een aardig poosje duren, eer ik je dat had uitgelegd, en ik houd niet van babbelaars, meester Alann! Woedend zijn hamer zwaaiend, naderde de metselaar den ongewapenden jongeling. Alain sprong achteruit. Collinet begon te lachen. Zooals je ziet zal, als ik 't wil, 't lot van jouw beeld niet beter zijn, dan dat van je mededinger. En ik wil t, hoor je? Als je een pas nader komt, roep ik om hulp, dreigde Alain. Collinet stond stil, daar hij zag, dat het dreigement ernstig was gemeend. Hij trachtte tijd te winnen, vastbesloten, om op het juiste oogenblik zijn tegenstander te overvallen. Het zij zoo, zei hij, je hebt gelijk. Je ondervraagt me, ik zal je antwoorden, 't Zou me trouwens spijten, dat. je steeds onwetend zoudt blijven, omtrent dc reden van mijn gedrag. En welke redenen zouden zooveel mis drijven kunnen rechtvaardigen? viel Alain in de rede. Door jouw toedoen is mijn broer Avy gek geworden; mijzelf bedreig je met den dood, en nu vind ik je in deze kerk bezig het beeld te vernietigen van Michel, tegen wien je een even groeten haat schijnt te koesteren als tegen miji Ja, ik haat jullie heiden. Ik hen toch altijd goed vc-or je ge weest, Collinet. Wal had ik te maken met je goedheid? Wist je dan niet, dat ik je vijand was? Ik, je vijand? Ja, en m'n meest vnrfoei.de! Maar waarom dan? Waarom?... Ha! Dat is juist het groote geheim! Dat heb je nooit kunnen raden, vriendje. Je bent jong, je bent knap je bent bedreven in je vak en je wilt het liefste meisje ter wereld tot vrouw hebben! Maar ik zeg je.dat je niet zult trouwen met de dochter van Pierre SecTanne, dat jij noch Michel, noch iemand haar zult bezit ten, want ikik bemin haar! Ongelukkige! mompelde Alain, ont steld door deze bekentenis hoe beklaag ik je, wat een dwaasheid van je! Ja, ja, altijd hetzelfde liedje! Altijd dat medelijden. Maar ik duld dat niet meer versta je! Achteruit, jt staat me in den weg achteruit! En weer wierp hij zich öp den jongeman, die op zoo'n onverwachten aanval niet ver dacht was. Instinctief stak Alain de fakkel ter be scherming vooruit; deze ving den slag op, maar viel, door de hevigheid daarvan, op den grond, waar zij voort bleef branden. Vlug sprong Avij's broeder achteruit. Vervloekt! brulde de metselaar; maar als ik jou niet kan bereiken, schurk, zal ik je werk wel weten te vinden. En dc helsche vernieler wierp met een hevigen trap de deur van het tweede ate lier open en stond vlak voor het beeld van Alain. Bij de gedachte dat dit monster op het punt stond het heiligdom te schenden waar aan hij zooveel moeite had besteed en waarvoor liij zoo dikwijls had gebeden, wierp hij zich met een sprog op Collinet Collerne, op 't oogenblik dat deze de hamer ophief. Met de linkerhand greep hij het noodlot tige werktuig vast, trok het ruw naar ach teren, en ontrukte het den heiligschenner. Collinet was ontwapend. Brullend keerde de metselaar zich om... Maar opeens werd hij kalm! Verbazing, ontsteltenis teekenden zich af op zijn gelaat. Achter Alain had hij, in de verte... Meester Pierre cn Michel zien aan komen! Een duiveJseh plan kwam bijCollinet op. Zonder dat de jongeman iets begreep van de plotselinge verandering van zijn hou ding, sprak de metselaar op kalmen loon, alsof hij niets bemerkt had van de naderen de mannen cn alsof hij op den besten voet stond met Alain: Uitstekend, mijnheer Alain. Maar de hamerslagen, die gij mij hebt laten geven op het beeld van Michel waren geheel nut teloos, want het uwe is toch het mooiste! Bij deze woorden keerde Alain zich ver wonderd om. Meester Pierre en Michel,, gevolgd door den koster, traden junst da werkplaats binnen. Toen zij van den brand terugkwamen, hadden zij en onverklaarbaar schijnsel op gemerkt in de kathedraal, en, nadat Plo^ ton gewaarschuwd was, traden zij met de«' zen binnen. Bij de laatste woorden van Collinet Col lerne voer Michel een schok door de leden{ De lantaarn uit dehanden van Ploten rukkend, ijlde de jonge beeldhuower naajé zijn werkplaats. Stom van ontzetting keefi Avy's broer toe. Langzamerhandbegon dé duivelsche list van Collinet tot hem door tè dringen. Daarnaast weerklonk een vreeseelijka kreet. Kom eens kijken, meester, schreeuw»* de Michel tegen Pierre Sedanne, vlugl (Wordt vervolgd.).

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1