BUITENLAND. BINNENLAND. pil blad verschijnt dih.cn dag, mtgez. Zon- en Feedd. '.De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, oor Leiden 17 ct. p. week, f2.2ö p. kwartaal; bij onze agenten 18 ct. p. wev-k, f2.40 p. kwartaal.Franco post° f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 25 ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1919. Bureau STEEHSCHUUR 15 LEIDEN. Inlerc. Telefoon 935. No. 2994 Postbus 11. Dc Advertentieprijs bedraagt 171/2 cent per regfl voor Handelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zafer' dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen wcnrden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Onze landsverdediging. ,\Yij 'hebben herhaaldelijk óók tijdens jen oorlog al een vermindering van de militaire lasten bepleit. Wanneer wij onze weerbaarheid moesten verzekeren door liet brengen van zulke per soonlijke en financieele offers als tijdens 'de oorlogsjaren (en de militairisten ten onzent maken van de teleurstelling, die de vrede reeds nu in zoo ruime mate baarde, misbruik, om propaganda te maken voor opdrijving van defensie-uitgaven hooger dan ooit te voren!) wanneer wij zóó onze weerbaarheid moesten verzekeren, wanneer nvij zóó ons paraat" moesten houden, dan jouden wij voor het behoud van ons lands- 'lieait een assurantie-premie betalen, welke door den zwaren druk ons als een inder daad zelfstandige mogendheid in weinige jaren van het wereldtooneel zou doen ver dwijnen wij zouden handelen als iemand die zich door zulk een hooge premie voor den tijd van eventneele ziekte verzekert, datliij honger moet lijden en ten slotte van gebrek sterft. Met groote instemming lazen wij giste ren een artikel in .,Het Vaderland", waar aan wij de volgende passage ontleenen, waarin terecht onze regeering en het K a- Iholiek Staatsprogam worden beschouwd als bolwerken tegen de zoo noodlottige militairistische overdrijving: Gelukkig dat onze Regeering, waar van de Minister van Oorlog op den bodem staat van de defensieparagraaf van het katholiek Staatsprogram, im muun is tegen militairistisch gedaas, dat zij ernstig streeft naar geleidelijke internationa 1 e ontwapening. Het artikel stelt vast, dat wij de uitga ven voor het landsleger en voor de marine eer belangrijk kunnen inkrimpen -moeten inkrimpen, zeggen wij. De vraag: Hoe groot zal ons landle ger moeten wezen, wordt door drie factoren beheerscht, die vroeger niet golden. In de eerste plaats dat het Duitsche leger teruggebracht is tot zulk miniem getal, dat voor dat land iedere aanvalsoorlog is uitgesloten. In de tweede plaats dat de oorlog ons geleerd heeft, dat de ocfeningstijd, mits de oefening zoo intensief mogelijk is, bui~ tengewoon verkort kan wórden. Ir de derde plaats heeft het in den oorlog ge vormde Engelsche leger, dat wonderen verricht heeft, ons geleerd, dat een volk, dat behoorlijk lichamelijk ontwik keld is, het vermogen bezit in oorlogs tijd legers uit den grond te stampen. Wij willen nog het volgende aan het ar- ikel, dat geheel onze instemming heeft,, ntleonen: Nu is er niemand meer in Neder land, die zijn zinnen bij elkaar heeft, die niet weet, dat wij tegen eene groot macht absoluut niets vermogen, die niet inziet, dat wij alleen voor dc mo gelijkheid hebben te zorgen lat wij als er weer oorlog mocht komen en wij kunnen zoo moeilijk, als wilipn wij ook nog zoo graag, ons zeiven suggereeren dat dit de laatste oorlog is geweest onzen neutraliteitspolitiek zullen kun nen vervullen. Nu is het tijd om zich het woord van De Beaufort te herinne ren: Ieder volk komt na den ooj'log voor de keuze te staan tusschen entwa pening of het begin van zijn onder gang. Want als ons land, waarvan, al kwamen wij dan niet in den oorlog, de financieele toestand niet. a*ders clan ernstig zorg kan baren, economisch 1 niet achteraan wil komen, dan zal het ettelijke millioenen moeten uitsparen op de defensie. En gelukkig dat dit. kan, de ervaring in dezen oorlog opge daan heeft ons geleerd, dat wij met heel wat minder geld dan vroeger beter paraat kunnen zijn dan ooit om onzen neutraliteitsplicht te vervullen, en IN reeds van Minister Elaild hebben wij geleerd, dat ieder die v:rder wil reiken lijdt aan grootheidswaan. En de bezui niging mag te minder op zich laten wachten, waar door gemis aan organi satievermogen bij het opperste leger bestuur gedurende de mobilisatie een niet te berekenen aantal millioenen ab soluut nutteloos is uitgegeven, ok wat in de slotzin -wordt gezegd, is islaas, zoo bitter waar... M i 11 io e n e n er weggesmeten door de mili- arislen in ons land. Moge het inzicht in deze waarheid voor komen, dat met dezelfde geldgmijling nu wordt doorgegaan. De millioenen toch zijn beter te gebrui ken en voor andere doeleinden noodza kelijker! Aartshertog Joseph wil blijven tot de NationaJe Vergadering heeft beslist over den regeeringsvorm. De Belgische spoorwegstaking gaat niet door. Afschaffing van den Zondagsdienst op de Zuid-Duitsohe spoorwegen aanstaande. Amerikaansche troepen overschrijden de Mexicaansche grenzen. België krijgt waarschijnlijk uitgebreide gebieden in Duitsch Oost-Afrika. België. Een nieuw koloniaal gebied. Sprekende over den economischen toR stand van België in verband met de kole ïiiale kwestie, verklaarde Hymans in der Senaat, dat België waarschijnlijk uitgp strekte gebieden in Duitsch Oost-Afrika za' krijgen. Het stakingsgevaar is geweken. Er is een vergelijk tot stand gekomen tusschen de regeering en het staatsperso- neel, hetrefende een loon-basis van 8 fr. De bond van staatspersoneel heeft dien tengevolge zijn stakings-comité ontbonden. Duitschland. De rijksregeering en de democraten. De beschouwingen van de „Deutsche All- gemeine Zeitung" over het-'weder deelne men van de democraten aan de rijksregee ring worden, volgens een II. N.-bericht uit Berlijn, door de democratische bladen goed opgenomen. Als gemeenschappelijke basis voor een hernieuwde politieke samen werking van de democraten, de meerder heids-socialisten en het.centrum, wordt aangegeven het afzien van wraakgedach ten voor Duitschland's politiek, zooals door Bernstorff op den democratischen partij dag is uiteengezet. Het door-Bernstorff ontwikkelde program, waarin wordt gepleit voor heerschappij van recht en gerechtig heid in de internationale betrekkingen, waarbij men van den volkenbond nut zou kunnen trekken, komt in hoofdzaak over een met het program van den minister van buitenlandsche zaken, Müller, zooals deze dit voor de nationale vergadering heeft uiteengezet. Van dit standpunt uitgaan de wordt een toenadering voorbereid tus schen de rijksregeering en de democraten. De rijksregeering verheelt niet, dat zij voor haar politiek streeft, naar een breederc parlementaire basis. Een nieuwe leening. Uit Weimar wordt gemeld, dat het ont werp van de wet betreffende een leening- crediet voor het fiscale jaar 1919 ten be drage van 9 milliard, door de hoofdcom missie is goedgekeurd met een bijvoeging, welke den rijksminister van financiën machtigt, een premieleening uit te geven. De stukken der premieleening zullen pre ferentie genieten hij de-belasting. Uitkeering aan ex-keizer Wilhelm. In de laatste vergadering van het Prui sische ministerie heeft de minister van fi nanciën Dr. Südekum een voorstel inge diend, strekkende om na den voormalige Koning van Pruisen als vergoeding voor de, na vrijwillige troonsafstand verloren inkomsten der civiele lijst een kapitaal van 170 millioen mark uit te keeren. Alle ministers gingen met het voorstel accoord. Slechts door de oppositie van mi- •nister Braun (landbouw) werd het onmo gelijk gemaakt een definitieve beslissing te nemen. De ,.B. Z. am Miftag" verneemt van het departement van Financiën, dat het be richt van de „Freiheit'volgens hetwelk de minister van Financiën Südekum aan het kabinet zou hebben voorgesteld een som van 170 millioen aan den voormaligen kei zer te betalen, absoluut onwaar is. Doctor Von Hindenburg. Generaal-veldmaarschalk Von Hinden burg is door alle technische hoogescholen van Duitschland tot doctor honoris causa benoemd. Een vrouwelijke burgemeester. De gemeente Steinberg in Pruisen heeft een vrouwelijke burgemeester gekregen. Mtt algemeene stemmen werd als zoodanig gekozen de herbergierster mevr. Schweb- hardt. Afschaffing van den Zondagsdienst op de spoorwegen. De „Frankf. Zlg." verneemt uit Karls ruhe, dat er tusschen de spoorwegmaat schappijen in Baden, Wurtemburg, Beie ren e. a. landen besprekingen worden ge voerd ten einde te komen lot een volkomen afschaffing van het spoorwegverkeer op Zondag wegens de buitengewone kolen- schaarschte. Snel- en personentreinen zul len zonder uitzondering worden afgeschaft cn er zullen nog alleen melk- en levens- middelentreinn locpen. Baden bespaart daardoor maandelijks ca. 3000 ton kolen. Het kolenvraagstuk. Voor het Duitsche Oosten is het kolen- vraagstuk op' het oogenblik in zeer kritiek stadium gekomen, schrijft de „Berliner Börsen-Courier", daar de toevoer per spoorweg van uit het rijk zeer onvoldoende is en de toevoer per schip, in verband met de stakingen en het gebrek aan scheeps- ruimte eveneens niet bij benadering de be hoefte kan dekken. Wanneer West-Pruisen eenmaal aan Polen is afgestaan, zal de koienvoorziening van Duitschland wel ver moedelijk nog minder vlot gaan, zoodat zoowel Oost- als West-Pruisen een kolen- nood tegemoet, zien. BruinkGaliagen ontdekt. Naar aan de „Rlioinisch-Wcstfalische Zei lung" geseind wordt, zijn in het niijn- distriet Halle nieuwe brpinkoollagen ont dekt, waarvoor de firma Paul en Schulze in Hamburg het recht van ontginning ver kregen heeft. Hongarije. Nieuwe wapenstilstandsvoorwaarde» der Roemoniërs, Volgens een telegram uit Boedapest aan de Pa rij sche bladen hebben de vertegen woordigers van Roemenië aan de Hongaar- sche regeering nieuwe wapenstilstands voorwaarden doen toekomen. Deze laatste heeft ze overgebracht aan de geallieerden en verklaard, dat zij weigerde de grondsla gen te wijzigen van den op 6 November geteekenden wapenstilstand. Jozef moet weg. Een Tsjechisch diplomatiek succes? Het „Achtuhrblatt" meldt dat het nieuwe Hongaarsche kabinet en aartshertog Jozef nog deze week moeten aftreden, daar de Entente hierop bij Jozef sterk liet aandrin gen door Karolyi. Waarschijnlijk zal er een coalitie-regeering gevormd worden, met drie soc.-democrqlen. Deze verande ring is een gevolg van het energiek optre den der Tsjechen te Parijs. Jozef wil blijven tot de constituante. Dc Conferentie ontving een telegram van aartshertog Jozef, meldende dat liij zijn ambt slecht^ wenschte te bekleeden tot de wetgevende vergadering had besloten over de toekomstige regeeringsvorm van Hon garije. Engelsche monitors. Volgens een bericht uit Boekarest, zijn daar verscheidene Engelsche monitors aangekomen. Hun bemanningen zijn door de menigte warm toegejuigt. Deze moni tors en patrouille-schepen moeten de orde bij de scheepvaart op den Donau hand.- haven. Frankrijk Meer arbeid! Het republikeinsche Comité voor handel, industrie en landbouw maakt hot resultaat openbaar van een onderzoek in haar ver schillende. afdeelingen. Het comité komt ten slotte tot de con clusie, dat de voornaamste oorzaak van de duurte gezocht moet worden in den acht-urendag, en, een zekere impopulari teit riskeerende, stelt het de regeering een schorsing voor van de toepassing der acht- urenwet. Men maakt een vergelijking met Duitschland, waar de arbeider langer dan acht uur werkt. Frankrijk, dat anderhalf millioen man verloren heeft en aan alles gebrek heeft, moet, in afwachting van het horstel van normale toestanden, even lang werken als elk ander volk, zoolang de Vol kenbond niet allen een gelijken arbeidsdag zal hebben opgelegd. Rusland. Het kabinet te Omsk vogelvrij. De sovjetregeering heeft een decreet uit gevaardigd, waarbij Koltsjak en alle leden van het kabinet te Omsk vogelvrij ver- klaardworden. De strijd tegen de bolsjewiki. Finsche opraarsch. Hel Ned. Tl. Ag. meldt d.d. 20 Augus tus dat, volgens berichten van het N. W. front, de Finsche troepen, na versterkt te zijn, aan het front in Karelië oprukken. Een hevig bombardement van de bolsje wistische stellingen is begonnen. De zeeslag in de Oostzee. Een communiqué van de admiraliteit bevestigt Reuter's telegram over een ont moeting in de Folf van Finland en het zin ken van de „Petropawlovsk" en do „An drei Pervosvanni". Er is nog één torpedo jager vernield. Waarschijnlijk is eveneens een kruiser zwaar bescliadigd. De Engel sche verliezen bedragen drie kust-motor- bootcn. s Roemenië. Prins Karei. De oudste zoon van koning Ferdinand heeft, naar de bladen te Parijs vernemen, afstand gedaan van zijn rechten op den troon. T urkije. Bloedige onlusten te Sofia. Naar uit Boedapest aan de „Daily Mail" wordt bericht, hebben te Sofia bloedige ge vechten plaats gehad tusschen dc radicale elementen en de troepen. Bctoogingen wer den gehouden voor het koninklijk paleis: het aftreden-van koning Boris cn de uit roeping der republiek werden geëischl. De troepen joegen de menigte uiteen. Spanje. Aankoop van oorlogsmateriaal. De minister van openbare werken heeft besloten zoo wordt uit Madrirl bericht dat ccn commissie van landbouw- en mijningenieurs zich naar Parijs cn Lon den begeven zal, om het oorlogsmateriaal, dat verkocht wordt, na te gaan cn datgene wat in de termen valt om door de Spaan- sche regecring te worden gekocht, aan te wijzen. Vereenigde Staten. Een conflict met Mexico. Amerikaansche troepen overschrijden de grens. Amerikaansche troepen trokken dc Mexi- caansche grens over, teneinde dc bandieten te vervolgen, die de Amerikaansche vlie gers gevangen namen. Militairisme. De minister van Oorlog Baker zei in de militaire subcommissie van den Senaat, dat hij niet zijn plicht zou doen, als hij er niet bij het Congres op aandrong, dat een leger geschapen werd, dat de „sterkte der Vereenigde Staten zou vertegenwoordigen'. De commissie onderzoekt het voorstel van het departement van Oorlog tot instelling van een slaand leger van 576,000 man en algemeene militaire oefening. Baker zei, dat de cursus op Westpoint nauwgezette studie en gestadige wisseling behoeft. Amerika. De voedselvoorziening. Volgens een H. N.-bericht uit New-York bevatten alle bladen telegrammen uit Washington over het geamendeerde wets ontwerp betreffende de voedselvoorziening dat door den voorzitter van de landbouw- comraissie Haugen aan het Huis van Af gevaardigden is voorgelegd. In dit ontwerp wordt aan president Wilson machtiging verleend tot het vaststellen van prijzen voor alle levensbehoeften, terwijl hem ver der machtiging wordt verleend zware boe te of gevangenisstraf op te leggen aan alle handelaars, fabrikanten of kleinhande laars, wier omzet minder bedraagt dan 100.000 dollar per jaar, die goederen boven den vastgcstelden prijs verkoopen. De staking der tooneelspelers. De staking van de tooneelspelers duurt volgens een bericht uit New-York voort,. Er zijn weer drie schouwburgen gesloten, in totaal nu negentien. Japan. Japan en Ghina. Volgens een bericht aan de „New-York World" zond Japan een herhaalde waar schuwing aan China, dat onlusten op het Sjantoeng-eiland mcedoogenloos zouden worden bedwongen. NEDERLAND EN BELGIE. ITavas»seint uit Brussel: Bij de bespreking van het vredesverdrag in den Senaat heeft de minister van Bui tenlandsche Zaken, sprekende over het ver drag van 1839 gezegd: Het verdrag moet gewijzigd worden. Wij moeten ons langs dc Maas van een afdoendeverdediging kun nen verzekeren. Frankrijk en Engeland hebben er belang bij, dat België groot en sterk wordt. Do Belgische eischen zijn ntet gegrondvest op territoriale veroveringen, maar op dc hoop op een gerechtvaardigd» verbetering van zijn economischen toe stand. Een geruststellend telegram van Staatsraad Struycken. Door de verschillende Limburgsche bon den, die een telegram aan onze delegatie te Parijs gezonden hebben, waarin zij ver klaren, dat zij tegen eenige annexatie wa ren, is een telegram ontvangen van den Nederlandschen afgevaardigde Struycken»- aldaar, dat van eenig afstaan van Neder land sche gebied geen sprake is en men hiervoor geen vrees behoeft te koesteren. Vooral moest, adviseert Staatsraad Struycken, geen acht gegeevn worden op de opwindende berichten in de pers. DE DURE GEMEENTELIJXE BEMOEIING. Aan den Amstcrdamschen Gemeenteraad is door B. en W. een verslag uitgebracht over dc werkzaamheden der Gemeentelij ke instellingen ten behoeve van de distri butie van voedings- en andere levensmid-, delen. Dc tabel loopt over de maanden Januari, Februari, Maart van dit jaar en geeft aar., wa\ de distributie en administratie aan de Gemeente hebben gekost. Het-verliescijfer bedraagt niet minder dan -f 2,356,985.82; het blijkt, dat er een stage klimming is in de kosten. Immers in dezelfde maagden van 1918 was het ver liescijfer f 1,071,730.43% en in de vooraf gaande drie maanden October, November en December van dat jaar was l*£t f 1,522,491.56. Of die toename nog voortduurt is niet bekend; maar aangenomen, dat de toe stand dit jaar onveranderd blijft, dan I o'o p t toch het tekort tot dicht bij de 10 millioen gul den of ongeveer 15 gulden per inwoner. Het is duidelijk, dat deze dienst een geweldigen druk moet uit oefenen op het budget der Gemeente en dab de aangekondigde belastingverhooging daarvan het gevolg moet zijn. „Tijd". Broodkaart. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel maakt bekend, dat als wittebroodkaart voor het 107de tijdvak, hetwelk loopt van 23 lot en met 31 dezer, zal dienen de Rijksbroodkaart in roode kleur. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. O 0, antwoordde Loup-le-Flamant vroo- )k, Collinet is nog niet op de vlucht /ge- aan. Hij heeft reeds het zijne gedaan, har streks, f toen ik op informaties was "geweest, liep bij de deur van de kathe- raal een man tegen me a&nHet was jjwinet. Ik voegde me hij hem en, daar et toeval ons gunstig was geweest, togen ïe dadelijk aan het werk. Je weet, dat we n°rgen. die twee meisjes moeten ontvoe- W. Ik geloof, dat dat werkje heel gemak- ik zal zijn. Ga maar eens mee, dan kun 8 met je eigen oogen oordeelen. E» Loup-le-Flamant nam Simon Brisefer zich mee. HOOFDSTUK V< Collinet Collerne voelde, niet alleen een r®eselijken haat voor Michel en Alain, 'aar ook voor hun werk, hun twee beel- an. waarvan het eene betaald zou wor- n met de hand van Huguenette. Hij had J ziehzcif gezworen, ze te vernielen. 'I was daartoe dien dag tegen het val- van den avond de kathedraal binnen getreden. en liad zich in een nis verborgen, in afwachting dat de deuren gesloten zou den worden. De goede Ploton, die toen koster was, deed op.het gewone uur zijn dagelijksclie ronde. Met zijn grooten rammelenden sleutelbos aan den gordel en een lantaarn in de hand doorliep hij het groote schip, hier en daar een blik achter de pilaren werpen. Slape rig liep hij met zijn eentonigen pas verder, het hoofd gebogen. Van tijd tot tijd bracht hij de lantaarn ter hoogte van zijn oogen en keek speurend rond. Stevig grendelde hij de deur van de sacristie, die, welke op den tuin van het bisschoppelijk paleis uit kwam en de deuren, die tijdelijk dienst de den, totdat het hoofdportaal voltooid zou zijn. Toen hij in 't voorschip, waar Collinet verborgen zat, kwam, keek hij aandachtig rond, maar Collinet had zich zoo klein mo gelijk gemaakt en bewoog zich niet, zoodat de koster weldra gerustgesteld zijn ronde vervolgde. Nog even keek hij de Godslamp na en ging toen, overtuigd, dat alles 111 orde was, terug naar zijn woning. Toen het geluid van den knarsenden sleutel onder de gewelven van het kolossale gebouw weggestorven was richtte Collinet zich langzaam op. Het uur yan handelen was voor l\em nog niet geslagen. Het was nog te vroeg, maar in afwachting wilde hij een makkelijker plaatsje opzoeken. Geluidloos sloop hij op de tcenen door de diepe duisternis, waar in de verte het flikkerende vlammetje van de Godslamp nauwelijks doorheen drong, naar de werk plaatsen van Alain en Michel. Voor de omheiningen hiervan lagen eenige stapels stccnen op een waarvan Collinet zich neer zette, met over elkaar geslagen beènen, den rug steunend tegen een pilaar. Hij voelde een zoete voldoening over zich komen. Eindelijk was het uur geko men dat hij revanche zou kunnen nemen... en deze zou vreeselijk zijn.! Eindelijk! mompelde hij. Een enkel oogenblik wekte de gedachte aan Huguenette zachtere gevoelens bij hem op. Ging hij het meisje geen leed aandoen? Wat had zij, wat hadden Michel en Alain hem gedaan? Wat dreef hem ertoe om zich uit den stand, waarin God hem geplaatst had, te willen verheffen, om de plaats van oen ander te willen innemen? Is elk be staan niet zacht en mooi. voor dengeen, die het weet te leven, zooals God het wil? Waar om was hij een opstandeling geworden en waarom moest hij zulke misdadige plan nen hebben? Een geluid, alsof iemand zich in t don ker aan een ongezien voorwerp stootte, weerklonk onder het gewelf achter in 't koor. Collinet schrikte op cn luisterde met in gehouden adem, maar alles was weer stil geworden. 't Werd nu hoog tijd, dat de metselaar aan 't werk ging. Zijn gewetenswroegingen waren reeds geheel verdwenen. Hij gevoel de in 't minst geen vrees meer voor" God, wiens tempel hij ging ontwijden. Alleen zijn haat, z'n dorst naar wraak woelden in zijn hart. Hij werd meegesleurd in den heksenkring van het kwaad. Weer werd de absolute stilte in de kerk verstoord door een geraas, maar nu slechts op eenige passen afstands van den metselaar. Collinet's hart bonsde hevig; het scheen hem toe, dat een schaduw voorbijgleed. Werd hij achtervolgd? bespionneerd? Ver geefs boorde hij met zijn blikken door de duisternis, spande hij al zijn zenuwen in, om iets te hooren: hij zag niets, geen ge luid bereikte zijn oor. Toen hij bemerkte, dat hij zich vergist had, begon hij luid om zijn eigen lafheid te lachen, en hij achtte nu het juiste oogen blik gekomen, om met zijn misdadig werk te beginnen. Maar op het oogenblik, dat hij zich naar de plaats waar de standbeelden stonden begaf, begonnen plotseling al de klokken in de stad het brandsein te luiden, terwijl een rossig schijnsel door de gekleurde ven sters der kerk drong: De metselaar kon zich niet verklaren, wat dit alles te beteekenen had. Toen buiten weer alles rustig was ge worden, opende hij de deur van een der werplaatsen en trad binnen in het atelier, van Michel. De deur knarste onheilspellend op de verroeste hengsels; het geluid hiervan werd van pilaar op pilaar, van gewelf op gewelf, weerkaatst cn vervulde ten laatste "de ge- hecle kerk. Dank zij het schijnsel van den brand, dank vooral zijn kennis van de plaat» vond Collinet gemakkelijk zijn weg tus schen de steenen en de werktuigen. Sombe# stond het omhulde Madonna beeld op hclvoelstuk, donker afstekepd te gen de lichte vlek van het venster. Collinet lachte spottend. Ja, Michel, span je maar in en droom ervan, eens met de schoone Huguenette te zullen trouwen! Denk je soms, dat. ik je je gang maar zal laten gaan? Neen, vriendje,, ik ben er ook nog. Hier is je belooning. Wordt vervolgd)*

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1