near Geerlruidenberg vertrok, is op tie grens der gemeente zekere v. Oerle uit Oosterhout, overreden en totaal vemorzeld. Onder een zanefwagen. t— Het 3^jarig dochtertje van den heer Coppenol, bouwk. opzichter te Zwolle, geraakte al spelende onder ec-n zandwagen, waardoor het hoofdje werd verpletterd en de dood on middellijk volgde. Haar Edelachtbare. In Anelam in I'ommeren is een lid van den gemeente raad als dievegge gearresteerd. Deze dame, die de sociaal-democratische partij in het tvedelijk college vertegenwoordigde, was in het gewone leven werkster bij een we- ouwe. Toen deze bij het verhuizen het ont breken van een groot aantal kleedingstuk- ken en van linnengoed opviel, viel de ver denking op de werkster en inderdaad werd een groot gedeelte van het gestolene bij de edelachtbare werkster teruggevonden. Land- en Tuinbouw. Mcnd- eti klauwzeer. De stand van het mond- en klauwzeer in Nederland gedurende de week van 3 tot 10 Aug. 1919 was als volgt: Aantal Provinciën. Veebeslagen. Gemeenten. Groningen 45 18 Friesland 88 34 Drente 38 13 Overijsel 27 11 Gelderland 119 28 Utrecht 13 5 Noord-Holland 37 22 Zuid-Holland 28 12 Zeeland 40 10 Noord-Brabant G3 37' Limburg 18 8 Het Rijk 516 164 Rechtzaken. Verduistering van f 15,Q(M}. Voor de Haagsche rechtbank had zich gisteren te verantwoorden de 51-jarige Belg E. P. v. d. B., hoofdingenieur, vroe- dcr in dienst der Staatsspoorwegen laatste lijk woonachtig te Katwijk, beklaagd van verduistering. Bij dagvaarding was bekl. ten loste ge legd dat hij een bedrag van f 15,000 hetzij ion nadeele van den Belgischen Staat, het zij ten nadeele van, de Societé d avances et de pièts of de Prévoyance tournésienne, welke gelden hij onder zich had teneinde daarvan voorschotten tc kunnen verstrek ken aan Belgische spoowegambtenaren. Bekl. ontkent en deelt omstandig mee hoe bij in den aanvang van den oorlog als voorzitter der laatstgeoemde vereeni ging met evengenoemd doel een som van plm. frs. 50,000 in clépot kreeg. 35.000 frs. unarvan borg hij in een safe te Doornik, omstreeks frs. 15,000 hield hij onder zich. «Inch naar zijn zeggen bleef het beschik baar voor het doel. Toen de Duitsche be zetting order gaf dat alle mannelijke in woners van den weerplichtigen leeftijd Doornik moesten verlaten, we'ek bekl..naar Holland uit, met medeneming van de frs. 15,000, welke grootrndeels uit marken bestonden. Bekl. zegt 'hier te lande ge leefd te hebben van eigen fondsen. Hij heeft het depot-geld steeds beschikbaar ge houden voor den rechthebbende. Dat was niet de Staat, dóch de vereeniging waar van bekl. voorzitter was. Toen hij reeds in Holland vertoefde en bekl.'s uitlevering als activist was ge vraagd, vernam hij, dat de safe in Door nik was geopend en het bedrag dat hij meegenomen had werd vermist. Bekl. cor respondeerde daarop met den procureur- vies konings en verklaarde zich o.m. bereid hot ontbrekende op Ie yenden mits ïuj slechts wist aan wie. Ook vroeg hij een samenspreking aan. Zeer uitvoerig deelt bekl. vervolgens mee hoe en in welken vorm hij het bewuste geld onder zich had en hoe hij van het depot twee voorschotten aan spoorwegambtenaren verstrekte. Een daarvan was de heer V., welke als eerste getuige a charge werd gehoord. Getuige was ondervoorzitter van de vereeniging T'révoyance tournésienne. Deze vereeni ging kreeg 'haar fondsen van particulieren en verschillende banken. Get. was aanwezig toen de safe in Door- wicht op zijn schouders moest Codex zich vasthouden aan de ijzeren staven om niet naar beneden te storten, zoozeer had deze inspanning hem uitgeput en hij zag het i'Ogenblik naderen, dat. ook hij met het hoofd naar beneden zou storten in de mod der. Maar zijn krachtige wil redde hem. Jean des Roches stootte zijn hoofd tegen een hinderpaal. Hij zette zijn schouder er ónder en mot buitengewone krachtsinspanning lichtte hij liet zware ijzeren luik van massief eiken hout O]). Donker en met sterren bezaaid verscheen de hemel boven zijn hoofd. Met ec-n sprong wipte de kapitein naar buiten. Hij stond nu op een binnenplaats, die aan alle kanten was afgesloten;-in ieder geval was het beter en veiliger dan in het riool daar beneden. Hij begon dadelijk maatregelen te némen om meester Hippo- crate uit zijn gevaarlijke positie te redden. Aan liet eind der binnenplaats bemerkte hij een waterput. Hij greep het touw van den putsemmer, haalde het naar boven en sneed den emmer er af. Daarna liep hij er nice naar het luik en wierp het naar beneden, roepend: Maak het onder je armen vast, dokter Deze klampte zich uit alle macht aan het touw vast, waarna de kapitein, die zeer sterk was, hem naar boven heeseh. Juist toen-de dokter den vasten grond onder de voelen had deed zich in de diepte een lie vig gesis hooren: het water had de vlam der fakkel bereikt. Jean des Roches en meester Codex waren es.".';! nik geopend was. Ilij erkent, dat bekl. geen verplichting liad dc geheele frs. 50,000 in do safe te bergen, doch in het verhaal, door getuige geteekend, zegt hij, dat in de safe niet de gansche som gevonden is, die er l.ad mceten gevonden worclen. Getuigo zegt thans, geen aanklacht togen bekl. te hebben gedaan wegens verduistering. Dit is in strijd met vroeger door hem gedane verklaringen. Een van de rechters deelt, getuige mee, dat hier in Holland bij bekl. is gevonden een verzegelde enveloppe met het vermiste geld. Gelooft getuige nu nog, dat bekl. iets veikeerds met dit geld heeft gedaan? Cetuige: Neen, ik kon trouwens nooit go- Icovcn, dat bekl geen eerlijk man zou zijn. Getuige erkent van bekl. een voorschot van frs. 1000 te hebben ontvangen. Ilij heeft daarvan echter niet gesproken, ook toer. bekl. verdacht werd van de verduis tering. De volgende getuige, de heer M., dio mede lid was van de vereeniging, waar van bekl. voorzitter was, bevestigt het geen bekl. meedeelde omtrent het in depot gekregen geld. Ook deze getuige was tegen woordig bij de opening van de safe. Dit is geschied in tegenwoordigheid der justi tie, op aanvraag van het bestuur van do vereeniging. welke anders niet bij het geld in de safe kon komen. De rechter van in structie diende daarop de klacht in. Nadat nog eenige getuigen waren ge hoord. wier verklaringen vrijwel overeen stemden met de vorige, vroeg de officier van justitie, mr. v. Traa, vrijspraak. Mr. Heymans zette de zaak nog eens in den trcede uiteen en sloot zich bij 'het requisitoir aan. Wetenschappelijke Berichten Kcude en warmte. De directeur van het Observatorium te Rourges, abbé Moreux, verklaart, betref-, fende de ongehoorde koude in Juli en dc hevige warmte, welke op het oogenblik heerscht, dat deze toe te schrijven zijn aan zonnevlekken. Deze zonnevlekken duiden er op, dat de hitte grooter zal worden. In de lente van dit jaar was de zonne warmte zoo sterk, dat het ijs bij de Noord pool en groote ijsbergen daar in dc buurt losraakten en naar den Atlantischcn Oce aan afdreven. Zoo is dus te verklaren, dat na een periode van warmte plotseling koude intreedt. In Juli waren in de At lantische Oceaan ve'e ijsbergen tc vindon. Dc tegenwoordige omstandi'gheden zijn het resultaat van zonnefluctiaties welke uitge drukt worden in zonnevlekken. Stikstof en zuurstof bijna gratis. Uitgegloeide kool heeft een groot absor- beefend vermogen voor gassen, naar men weet, vindt dit toe-passing om een zeer hoog vacuum te verkrijgen, verder don met de luchtpomp te bereiken valt. Men weet ook, dat versch gedolven kool aan de luclil veel daarvan in zich opneemt, en zoodoende tot broeiing en zelfontbranding kan geraken. Dit wijst al op een hoog zuurstofgehalte van de opgenomen gassen uit dc lucht. Een Duitsche mijn-exploitalie-maatschap- pij heeft nu van een en ander gebruik ge maakt, om op die manier de stikstof en zuurstof uit de lucht gescheiden te winnen. Het succes moei groot zijn. De versehe kool verzadigt zich. aan de lucht uitge spreid, met zuurstof en in het luchtledig gebracht, geeft ze die weer af De rest der lucht leidt njen over nieuwe kool, die «haar nu van de laatste zuurstof bevrijdt, en die in vacuo weer afgeeft. Zoowel stik stof als zuurstof hebben, mits van elkan der gescheiden, waarde, lucht is een kos- tclooze. grondstof, dé steenkool blijft' onver anderd, en gaat in geen geval in verkoop waarde achteruit. Zoo'n procédé kan van veel belang worden, wanneer het niet van een zeer speciale steenkoolsoort afhanke lijk zal blijken, wat natuurlijk nog moge lijk is. In alle geval zullen de kosten niet halen bij het vloeibaar maken en fractio- neeren der vloeibaar gemaakte lucht. De knarsende kettingen. Kettingen, die zware lasten dragen, kun nen vreeselijk knarsen. Geen smeer helpt daaraan. Het is intusschen even schadelijk voor den ketting als voor ons muzikaal gevoel en ook niet gewenscht bij nachte- Gered van den dood in het water, in de modder, van den verschrikkelijken dool, dien de soldaat gestorven was; maar waar bevonden zij zich nu? De binnenplaats was klein. Aan den eenen kont werd zij door een hoogen muur afgesloten van een tuin of van een wandel weg, te oordeelen naar de kruinen der hoo rnen, die er bovenuit staken. Aan de drie andere zijden werd de plaats ingesloten door onregelmatig gebouwde huizen. Tegen het uitstekend balcon van een dier huizen was een ladder geplaatst. Lage, massieve deuren, van boven versierd met gebeeldhouwde spitsbogen, bewaakten de toegangen tot het huis. Jean des Roches nam de open gevange nis aan alle kanten op en vroeg zich, even als meester Codex, af, bij wien het toeval hen had doen aanlanden. Eindelijk zei de dokter: Wij moeten bij meester Fartier, den luitenant van den baljuw zijn. Plotseling weerklonk een woedend ge blaf. Aan den anderen kant van den muur was een slapende liond gewekt door de tegenwoordigheid van deze onverwachte bezoekers. De kapitein klom de ladder op naar het balcon. Ilij wilde zien, waar deze tuin op uitkwam en of er geen kans was, om over den muur te ontsnappen. Meester Codex volgde hem. Maar het geblaf van den hond had de bewoners van Jjet huis opmerkzaam ge maakt. Achter dé vensters verscheen licht. De twee mannen doken,weg in een hoek. Ngen, mijü goede heer, doe de deur - t lijke vlóot-manoeuvres enz. Een eenvoudig middel daartegen is bij de Britsche marine ontdekt. Men vlecht een touw-kabel door de schakels van den ketting heen, en het geknars wordt verminderd of opgeheven. Daarbij neemt de kabel de krachten op, die in den ketting optreden, door de ver vorming der schakels en vermindert, de daaruit voortvloeiende wrijving van die schakels onderling. Dat spaart den ket ting. De-admiraliteit liet proeven nemen, en ontdekte, dat de levensduur van zoo'n ketting met touw tot meer dan 1^ maal zoo lang werd. Nieuwe toepassing van colloidale koolstof. De voorzitter van den Amerikaanschen bestrijdingsdienst der duikbooten (Subma rine Defonce) Bates, heeft de verbrandings- waardc van verschillende vloeibare brand stoffen, zooals die in Diesel en andere motoren gebruikt worden, aanmerkelijk weten te verhoogen, door hun koolstofge halte kunstmatig te vmhoogen. Hij brengt de koolstof daarin in oplossing, eigenlijk wordt ze er in zeer fijne verdeeling (col loidale oplossing) mee gemengd. Dit ge lukt niet altijd zonder meer; Bates1 ge heim is voorloopig nog wat hij aan de pe troleum enz. toevoegt om de kool er goed in op te nemen. Tot 1/3 van de brandstof kan nu uit koolstof bestaan. Waterdicht papier. Weefsels en papier dio waterdicht moe ten zijn, kan men geheel bedekken met iets, dat geen water doorlaat: geteerd pa pier, geparafineerd papier. Minder plomp to werk gaande., drenkt men ze met oplos singen die in de poriën onoplosbare stof fen afzetten, en verstopt zoodoende de poriën, zoo bijvoorbeeld, wanneer men een lap zeildoek eerst door azijnzure aluin- aarde-oplossing en dan door zeepsop van witte zeep haalt. Dan kan men nog de vezels vettig maken, waardoor ze water afstooten. Dit is ccn elegante manier van werken, want de poriën gaan nu niet dicht de stof blijft dus poreus en laat lucht' door. Zoo placht men in Frankrijk de kleeren der poilus te behandelen met benzine, waarin wolvet opgelost was. De benzine vervliegt, en elk vezeltje blijft lichtelijk vettig achter, zonder dat het vet afgeeft. Op den duur trekt dat vet in de vezels, de buitenkant neemt dan water aan, en dit <1 ringt in en door de stof. Nu is ér, vol gens Wandrowsky, die op dit gebied vc-el gewerkt heeft, succes te behalen met fijne poeders, die ook water afstooten, en die men tusscheh en op de vezels zich Iaat afzetten. Zulk poeder blijft aan de opper vlakte, en werkt ook op den duur. Grafiet (potlood) is goed, talk (speksteen) ook, wolfsklanwpocder evenzeer. Orn bet in het weefsel te krijgen, roert men zulk poeder aan met paraffine-olic of een andere vloei stof, die er zich mee mengt, qn die of weer vervliegt, of geen kwaad kon. Men drenkt dan het papier of weefsel met dit mengsel Eén gow. deel talk op vijf paraffine-olic moet heei g'oed zijn. Burgerlijke Stand. LEIDEN. O n d e r t r o n w «1: G. v.d. Broek, wed. 47 j. en If. v. d. Tuin jd. 42 j. J. F. van Strien jra. 21 j. en N. Arnoldus jd. 19 j. W. Zwart jm. 25 j. en J. C. Boom jd. 23 j. J. Ververs jm. 23 j. en J. Boom jd. 18 j. W. II. Mulder jm. 25 j. en M. C. Kooreman jd.28 j. L. II. Kloos jm. 29 j. en J. Volberg jd. 27 j. -- J. v. Leeu wen jm. 30 j. en C. Verstraaten jd. 30 j. Th. Stoltz jm. 27 j. en O. A. N. Begheijn jd. 25 j P. Loeft' jm. 25 j. en S. M. Kunst jd. 24 j. F. Smit jm. 24 j. en II. Polman jd. 25 j. J. J. Teune jm. 31 j. en G. P. de Visser jd" 32 j. K. J. Heller wedr. 01 j. en A. v. d. Knijff jd. 51 j. G. Pels jm. 26 j. en II. E. Kruyt jd. 33 j. L. J. van Bommel jm. 33 j. en E. van Drunen jd. 26 j. C. J. Lenten jm. 23 j. en J. A. de l'Ecluso jd. 20 j. C. W/ van Ooster- orn jm 20 j. en A. Magnin jd. 27 j. P. II. Faes w. 50 j. C. G. Zirkzec w. 44 j. N. C. dc Tombe jm. 24 j. en C. van Hees jd. 23 j. P. II. Vinkestijn jm. 25 j. en M. Zirkzec jd. 23 j. T. M. Genemans w. 40 j. en M. C. Snelders w. 40 j. C. Nreef jm. 23 j. en G. C.Braxhoven jd. 21 j. J. Rietbergen jm. 24 j. en M. M. Groen in niet open! huilde binnen een bevende vrou wenstem, doe niet open! Bij Sint Jan, uw patroon, als het de duivel eens was? Wie weet, mijn zoete Jezus! Wees niet bang rn'n beste Nanette, ik ben gewapend! Verwacht minstens, dat uw vader za liger is teruggekomen! Geef mg het Jicht eens aan, Nanette. De deur werd ontgrendeld en ging hal verwege open. Een jonge man boog' zich naar buiten. Hij bemerkte noch den kapitein noch den dokter in 't, donker. Met den degen in de hand naderde hij de ballustrade. De Bourgondische hoofdman maakte van dit oogenblik gebruik. Hij trok Ilippocrate Codex vlug naar zich toe, trad het vertrek binnen en sloot direct" de deur achter zich. Toen Nanette die twee mannen zag, ge huld in gescheurde kleeren, die van onder tot boven met modder waren bedekt, stiet zij een luiden gil uit en viel onder het ma ken van het kruisteeken op de knieën. Buiten stond de joneling aan de deur te rukken en om hulp te roepen. De vrouw van den luitenant kwam op het lawaai aangesneld. Maar plotseling werd zij omvergeloöpen, zonder dat zij iets meer kon onderscheideu dan twee verschrikkelijke spoken, die tegen haar aanliepen, haar met slijk bemorsten en een nat en vettig spoor achterlieten. Jean des Roches rende de trappen af en kwam terecht in een gang, die hij door holde, om weldra op een deur te stuiten; gelukkig" zat de sleutel erop, dezen draaide hij om, en toen hij de deur openduwde, zag 't Woud jd. 26 j. I. Cornet jm. 20 j. en H. Zitman jd. 22 j. ALPHEN a. d. RIJN. Geboren: d. van Den Hoed en van Rossen. z. van Spreij en Jongenburger, z. van Blom en van Essen. z. van Wijs man en Ródenburg. d. van Herr en Friederich. z. van v. Diggele en Gin- hoven. z. van v. d. Bosch en Ringhoff. d. van Schuilei* en Karsomeijer z. van de Vos en Vonk z. van Walraven en de Bruin. Overleden: J. de Kwaasteniet jd. 27 j. Th. de Grauw jd. 4 j. M. Dompe ling jm. f9 j. Gehuwd: K. v .d. Stouwe jm. 25 j. en C. Rosbeek jd. 22 j. G. Wollesvvinkel jm 27 j. en J. M. Schuurman jd. 23 "j. BODEGRAVEN. Ondertrouwd: J. A. Grijzen 24 j. en M. v.'Veen 25 j. A. J. de Wit 38 j. en J. C. Noteboom 21 j. Overleden: J. Beens 6 j. HAZERSWOUDE. Geboren: Wilhelmina Alida Margare- tha d. van L. C. v. d. Voort en J. v. Kuie ren. Matthijs z. van A. Kroon en J. W. Iloogendoorn.Apolonia Cornelia Antonia d. van L. A. Smits en C._M. v. d. Poel. Maria Jacoba d. van P. J. van Amsterdam en M. v. d. Ven. Overleden; M. Wiegman echtg. v. C. A. Cammeraat 30 j. HILLEGOM. Geboren: d. van Scheffers en v. Eg- mond. z. van Tisselaar en v. d. Mcij. Ondertrouwd: J. v. d. Stelt en N. IT. de Jong. J. B. Flentrop en M. A. N. Demmendaal. C. W. Kortekaas en M. M. A. Roeien. O v e r 1 e d e n: J. Rijnders 75 j. LEIDERDORP. Ondertrouwd: A. J. Streng 25 j. on C. A. Verkleij 26 j. F. Blom 22 j. en E.Met 17 j. F. Smit 24 j. en II. Polman 25 j. Geboren: Catharina d. van II. Filippo cn P. Rornijn. L18SFL Ondertrouwd: L. J. van Bohimel en E .v. Drunen. J. F. v. d. Berg en C. H. Bergman. Getrouwd: A. v. d. Lans en E. J. v. de Zwct. Geboren: d. van Scfioonc en Steen- voorden d. van Hoogkamer en v. Diest'. z. van J. v. Es en v. Marsbergen. Overleden: G. 't Hort, 10 m. J. van Rhijn 74 j.— C. M. Groenendijk 27 j. NIEUWKOOP. G e b o r e n: Ilendrikus Gerardus Johan nes z. van S. H. v. cl. Loo en C. Ti j ster man. Klazina Antonia d. van J. Groe nendijk en C. v. Rooselaar. Wilhelmus Thomas z. van J. Wansinck en M. Plomp. Ondertrouwd: G. v. d. Helder 29 j. en A. Koperdraad 29 j. Getrouwd: J. J. Westerwaal 23 j. en T. Veltman 20 j. NOOGDWIJK. G e b o r e n: Gerard Cornells Frederik z. van K.A.A.JI. van Nistelrooij en G. M. J. Geist Petroneila Alida d. van Q. War- menhoven en A. Vink. Willem z. van C. Plug en L. Duindam. Theodora Anna Maria d. van J. A. v. d. Voort en Th. C.C. Alkemade Arie z. van A van 't Wout en J. Varkevisser Adriaan Hendrik z. van C. de Wit en W, van Iterson. Ondertrouwd: F. J. J. Kerstens 28 j. en J. R. L. Deckers, 29 j. C. Wasse naar 29 j. wedn. van C. M. Alkemade en A. M. v. d. Raad 25 j. wed van S. Wij- nands. P. A. Feleus 29 j. en J. v. d. Bor, 29 j. Getrouwd: O. II. Seitz, 26 j. en M. Vcrwcy 22 j. Overleden: II. Admiraal 81 j. wedn. van C. Verloop. J. Passchier 14 d. WARMOND. Geboren: Petroneila Laugentia Maria, d. van G. Zwetsloot en E. M. Boonekamp. Hendrik z. van J. Zwaan en A. W. F. Klein. Jacoba d. van W. Kaak en P. I. Meyers. Arie Marinus z. van W. de Vos en T. de Bruin. Petrus Cornelis z. van J. C. H-ekker en W. van Duin. hij de Girouardbbrug voor zich. Met een sprong bevond Jean des Roches, gevolgd door den dokter, zich in de straat. Zoo vlug ze konden, renden ze langs de huizen. Ze wilden de herberg ,,De rijzende Zon" in de rue des Trois Godets trachten te bereiken, waar Johan Lenfumé hun wel gastvrijheid zou willen verleenen en waar zij Simon Brisefer en Loup-le-Flamanc terug zouden vinden. Haastig liepen zij door de steegjes, tot zij op een groepje van vijf of zes personen stuitten. Zij stonden stil en wilden omkee- ren. Maar toen hij wat nauwkeuriger toe keek, herkende meester Codex er bevriende gezichten onder. 11a! nu zijn we gered! Pierre Darrentières ging juist huiswaarts met eenige der voornaamste leden van de samenzwering, waaronder zich Simon Bri sefer en Loup-le-Flamant bevonden. Men zou ze hebben aangezien voor vreedzame burgers, die, evenals iedereen, over de ge beurtenissen van dien nacht liepen te pra ten. Zij hadden het over den dokter. Plotseling hoorden zij schreden achter ziclt. Zij keerden zich om. Hippocrate Codex en Jean des Roches stonden vlak voor hen! Vlug, een schuilplaats en kleeren! hijgde de kapitein. Men was vlak bij de herberg ,,De rijzen de Zon", waar men dan ook weldra binnen trad. De kapitein en de alchimist lachten nu om hun costuum en hun makkers konden hun oogen niet gelfiovgn. Hénd)rika van San Leeuwen en J. van Klaveren. Getrouwd; ft 'A\ Prins en J. M. Meshus. Overleden: H. Zwaan 10 d. L, Sikking 5 j. M. A. Guhen 83 j. ZOETERV/OUDE. Gebob n: Jan Dirk z .van J. II. Mun1- nik en D. MaxzQ. Cornelis Johannes Ma ria z. van II. Heemskerk en J. P. A. de Haas.'Willem z. van J. de Roode en M. S. Vernet. Johannes Gerardus z. van L. J. v. d. Zon en G. P. Verdegaal. Getrouwd: F. J. Verburg 24 j. erl M. J. van Niekerk 21" j. ZWAMMERDAM. Geboren: d. van J. M. Wijfje geb. Boon. d. van Hoogerbrug en Schouten. d. van Vollering en Lamsbergen. a. van Hoekstra cn Storm. Getrouwd: J. Graafland 23 j. en CU. Hoekstra 26 j. T. Steenbeek 25 j. en M. Wjltschut 23 j. B. Burggraaf 25 j. en W. Keijzer 27 j. Overleden: J. C. Oosterom 54 j. echtg. .van S. Koster. ALLERLEI. De Hooge Hoed. Onder de dingen, die tijdens en indirect tengevolge van den oorlog zijn verdwenen, behoort ook de Hooge Hoed. Daar waar zóó vele machtige dynastieën zijn gevallen, scheen het niet ondenkbaar, dat er thans ook aan zijn tyrannieke heerschappij voor goed een einde zou zijn gekomen. Maar in Engelsche bladen is reeds te le zen, dat de hoed herrezen is. Dit. geeft H. A. L. in de „Nieuwe Crt." aanleiding een bladzijde uit de geschiedenis der mensche- lijke dwaasheid te vertellen. O. a. dit: In 1797 vertoonde een Engelschman' Hetheringbon geheeten, zich in London's straten met een enorm hooge kachelpijp op' het hoofd. Misschien .had hij kort te voren een bezoek gebracht aan de National Gale- ry en daar het beroemde schilderij van Van Dijck: „De man met den hoed" bewon derd, waarop men een even smakeloos hoofddeksel ziet. Hoe het zij, de excentrieke Engelschman trok buitengewoon de aan dacht van zijn landgenooten, die anders nogal aan excentriciteiten gewoon zijn. Het gebeurde op den loen Januari: men was dus nog te ver af van het carnaval, om te kunnen veronderstellen dat het een grapje was.De zonderling getookle „gentle man" die met onverstoorbare kalmte zijn weg vervolgde kreeg hoe langer hoe nicer nieuwsgierigen achter zich, die hem uit lachten cn uitjouwden. Het werd een for meel® opi'oop eni het einde van de geschie denis was, dat de man werd opgepakt en voor den lord-mayor geleid, teneinde zich te verantwoorden, wiegens zijn ,,beleedi- ging" van den goeden smaak cn zijn in breuk o,p de tradiitioneele kleeding van den Britsehen burger. Hetheringbon droeg zelf zijn verdediging voor. Ilij erkende volmondig, dat zij» hoofddeksel we.rkëfijk een beetje grotesk was maar als vrij burger handhaafde hij zijn recht, den hoed te dragen dien hij ver koos. Geen enkele wet in Engeland bc valte daaromtrent eenig voorschrift of eenige verbodsbepaling. Om zijn goed recht te slaven, haalde hij er zelf den „Magna Charta" bij. Niettemin werd hij tot eer> zware boete veroordeeld en moest hij een cautie stellen van honderd pond sterling, De „Times" die uitvoerig verslag van het gebeurde gaf, voorspelde, dat deze ver volging een averechtsche uitwerking zou hebben en dat het door Hetheringbon uit gevonden hoofddeksel, hoe foeilèelijk er revolutionair het ook was, ten slotte vroeg of laat door de geheele wereld zou worden overgenomen." Do voorspelling kwam uit. Den volgen den dag reeds zag men een „swell" door Londens straten flaneeren met buitenspo rig hoogen hoed, modal Hetheringbon; een dag later tien, binnen een week honder den, en eer er 6 maanden verstreken waren droegen al de 20 millioen mannelijke on derdanen van Zijne Britsche Majesteit, rijke, arme, jonge en oude, ja zelfs kin deren, hooge hoeden, als schoorsteenpij pen. De afschuwelijke mode sloeg weldra naar Frankrijk over en verspreidde zich daar door geheel Europa. En mijnheer de schout? vroeg meester Hippocrate. Hij heeft er zijn leven bij ingeschoten, antwoordde de herbergier. Op dat oogenblik deed zich buiten een luid geraas hooren. Loup-k-Flamant ging kijken wat er aan de hand was; na eenigen tijd kwam bij terug. Wel? vroeg de kapitein. Wel, mijnheer de baljuw is niet, dood, luidde het antwoord. Het vertrek, waarin liij zich bevond, is niet heelemaal ingestort. Een gedeelte is blijven staan, en dit beeft het nerstortende puin boven zijn hoofd te gengehouden. Stel je de verbazing van bet publiek voor, toen men eensklaps uit «ie puinhoopen een man met gescheurde klee ren zag opdoemen, die op een dwalend spook geleek. Die man was onze baljuw, die zich met handen en voeten uit zijn ge vaarlijke positie had weten te bevrijden. Dat is heel wat moeite en tijd verlo ren, zuchtte Hippocrate Codex. Hierna gingen de samenzweerders uit een. Simon Brisefer en Loup-le-Flamant oor deelden echter het uur van rustn voor hen nog niet gekomen. En hoe staat 't met onzen Collinet? vroeg Simon. I (Wordt vervolgïl

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 4