Je Iéé Courant". Tweede Blad. Woensdag 20 Augustus 1919 Uit de Pers. STAATSMAN AF. De N i e u w e Prov. G r o n. C r t. schrijft: Mr. Trpelsflra heeft gezegd, dat de situa tie in de wereld zoo zouden worden, dat overal revolutie kwam. Hij voorzag dat mei zijn scherpen blik. En als de revolutie onze grenzen bereikte, dan moesten wij volgen en dan was 'de sociaal-democratie gedwongen de leiding ter liand te nemen. Dan kwam de groote strijd voor den heer Troelstra. Nu zag de heer Troelstra in zijn groot ongeduld, om de historie naar zijn opvat ting te zien verloopen, deze situatie wat te vroeg. Hij heeft die vergissing eerlijk er kend. Maar zijn fout was dan toch alleen, dat hij te vroeg gelijk had. De soepjas had hij dan ook al lang weer uitgetrokken en de werkjas aangetogen. En nu ging hij voort zijn historisch inzicht te propageeren. De revolutie komt in an dere landen en dan moeten wij volgen. Maar nu loopt het niet zoo glad als de heer Troelstra het wel wilde. In Honga rije keert men moede op zijn schreden te rug. In Rusland steekt men de hand ter redding uit. In Duitschlönd is men o zoo bang voor een verdere voortzetting van de -evolutie. De leider der Fransehe vakvereenigin- gen, Jouhaux, verklaart, dat de arbeiders in Frankrijk niet aan revolutie denken. Zij beginnen ook genoeg te krijgen van den kringloop loonsverhooging, prijsverhooging zij beginnen in te zien, dat al die loonsver hooging niets geeft, als de prijzen maar steeds door stijgen. De heer Troelstra begint steeds ongedul diger te worden. Hét gaat hem als de pro fessor, die heeft voorspeld, dat hij maar drie dagen levens meer te goed had. Na een paar dagen wordt hem gezegd: gij knapt weer op. De professor schrikt en roept: dat gaat toch niet, ik heb het voor speld. Mijn naam als professor is in 't ge drang. De heer Troelstra heeft de ellende, de vreeselijke ellende van de revolutie voor speld. En nu wil zij niet komen. Dat gaat toch niet. Naar uit Luzern wordt gemeld, heeft. mr. Troelstra aan de entente-landen den eisch gesteld, dat de revolutie er komen moest. De meester gebiedt. Zou zijn voorspelling niet uitkomen? Zou hij algeheel in zijn hemd komen te staan, zonder werkpak of soepjas? Hij de spil, waarom alles draaxï? Dat gaat niet. Vandaar zijn bevel aan de arbeiders in 'de .entente-landen: toe, maakt wat voort. Ik heb de kloppende revolutie aan de Ne- derlandsche grens noodig.Maakt wat voort. Het wordt tijd. Maar in de landen der entente schijnt men niet heelemaal'gereed, pm dit bevel op te volgen. Alleen zal het volk nog eens weer zien welk een gevaarlijke droomer de heer Troelstra is. Als staatsman heeft hij volkomen afge daan. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN, Leiden—Katwijk. Naar aanleiding van een in handen van B. en W. ten fine van praeadvies gesteld adres van de vereeniging van den Christe- lijken Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, afd. Katwijk, ,,de Hanze", vereeniging van den R. K. Handeldrijven den en Industrieelen Middenstand, afd. Katwijk, en de vereeniging voor Vreemde lingenverkeer te Katwijk, waarin gevraagd wordt bij de N. Z. Hollandsche Tramweg maatschappij aan. te dringen op verlaging van het personen-tarief LeidenKatwijk, hebben B. en W. zich in verbinding ge steld met de directie van genoemde maat schappij. Blijkens haar Ran den Directeur van Gemeentewerken verstrekte inlichtingen zijn de uitgaven der maatschappij voor zooveel betreft de lijnen Leiden-Katwijk- Noordwijk van 1914 tot 1918 meer dan ver dubbeld, waartegenover de tarieven ge middeld slechts met 50 pet. zijn gestegen. feuilleton. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. si) Wat nu te doen? Geen nuttelooze bedreigingen man, aal sprak eindelijk Hippocrate Codex tot den soldaat. Wij weten, wie je bent: een. der «ju soldaten van den koning, die door het luik "aar beneden is gevallen, hetgeen hij ge- nf|j makkelijk had kunnen vermijden, door "iet in mijn huis binnen te dringen. Help ons> hier vandaan te komen, en je kunt ,gco z°oveel goud krijgen als je maar hebben rlel m,l'; w, weiger niet, want wij zijn twee tegen w é°- Je zult hier niet voorbij komen, ant- boordde de soldaat. Ik ben vroeger bang g# voor je geweest, want ik kende je een bo- yennatuurlijke macht toe. Maar doordat ie nu mijn hulp inroept, zie ik, dat je een keö sterveling bent evenals ik. Door jullie niet |e helpen, veroordeel ik mezelf ter dood, dat weet ik, maar ik veroordeel jou er ook toe, en dat is me voldoende! yt* De soldaat sprak op een kalmen toon, iuiid- 'o een onwankelbaar besluit inhield. }Vas nu &een tijd. om te spreken, maar Kktf te handelen. Afgezien van de geringe tarictwijzigtng met ingang van 1 Augustus j.l., is de maat schappij dan ook niet bereid tot verlaging barer tarieven over te gaan. Integendeel, door de aanhoudende stijging van de ex ploitatie kosten is het h. i. geenszins uitge sloten, dat binnen afzienbaren tijd tot ta- riefverhooging moet worden overgegaan. Onder deze omstandigheden komt het B. en W. voor, dat er voor de gemeente Lei den, die in zake de vaststelling dezer ta rieven elke zeggingschap mist, geen aan leiding bestaat zich nader tot de maat schappij te Avenden. Een weigerend ant woord zou slechts het gevolg zijn. B. en W. geven den Raad mitsdien in overweging geen gevolg te geven aan het verzoek van adressanten om bij de N. Z. Hollandsche •Tramwegmaatschappij op ta- riefverlaging aan te dringen. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Aan het- verslag over 1918 van de K. v. K. is het volgende ontleend: Behoudens enkele afwijkende, ietwat giyistiger gestemde berichten, vertoont de handel en industrie te Leiden nagenoeg hetzelfde beeld als in de meeste plaatsen van ons land. De sajetindustrie heeft in 1918 geleden onder liet gebrek aan grondstoffen, door dat geen buitenl'andsche wol kon worden aangevoerd. De inlandsche wol, ten behoeve van hot legerbestuur van d<®boeren gevorderd, werd voor een groot deel aan de sajetfabrieken ter verwerking gegeven en geheel verbruikt voor den aanmaak van garens voor leger- behoeften of distributiesajet. Aan het eind van het jaar werd door de Rijkskleeding- voorziening een partij dezer wol ter .ver werking gegeven voor het aanmaken van breigarens, die moesten dienen om de in 1919 te distribueeren kousen en sokken te vervaardigen. De mede ten gevolge van de verhooging der productiekosten verhoogde sajetpiijzen maakten, dat niettegenstaande de verminderde productie, het bedrijf loo- nend bleef, vele arbeiders moesten echter gedeeltelijk op wachtgeld worden gesteld. De machinale breierijen hebben geduren de den ourlog steeds goed kunnen doorwer ken. Hierin heerschte geen werkeloosheid cn gebrek aan grondstoffen. Aangezien voor militaire doeleinden meer dan in ee- nig vorig jaar werd gewerkt, ziet men daardoor de breierijen meer en meer in loon werken. Er is bijna steeds vraag naar werkkrachten geweest. De resultaten van de bedrijven waren loonend, mede ten ge volge van onderling overleg over maatre gelen betreffende 3en verkoop. De blooterijen hadden niet minder te doen dan vorige jaren. .Aanvankelijk zetten zich de gunstige om standigheden van tijdens den oorlog voor de wollendekenfabrieken voort, doch bij 't eind van 1918 waren de verwachtingen minder gunstig. Het rijk is als kooper uit geschakeld en het publiek blijft uit de markt, in afwachting van lagere prijzen. Nu de grondstoffen weer ruimer toevloei den, zitten vele fabrikanten met een groo- ten voorraad moeilijk verkoopbaar goed, zoodat er niet met volle capaciteit kan wor den gewerkf. Het jaar 1918 liet zich voor de branche van bedveeren, dons en kapok aanvanke lijk goed aanzien, waartoe de Jaarbeur- veel heeft bijgedragen. Zoodoende kon ge regeld worden doorgewerkt. In bet najaar .werd het anders en na den wapenstilstand werd de handel vrijwel geheel slap gezet. Daardoor beloofden de resultaten over 1918 minder bevredigend te zullen zijn dan die van 1917. De toestand der vlaggendoekfabrikatte was in 1918 nog moeilijker dan in 1917een groot deel van het jaar kon slecnts drie vier dagen per week worden gewerkt. De nettenfabricage stond in 1918 geheel stil door totaal gebrek aan grondstoffen. Daar geen aanvoer van grondstoffen plaats vond, moest het bedrijf van breikatoen en lampepitten worden stopgezet. Ec-n enorme schade viel derhalve te boekeft. Venvacht wordt, dat ibinnen niet te langen tijd weer normale toestanden zullen intreden. Thans komt er weer eenig leven in het bedrijf. Hetl confectiebedrijf en de linger iefabrie- ken hebben, doordat bijna alle weverijen in het land hunne bedrijven geheel of voor het grootste ^deel hebben m >eten st.«pzetten de meeste artikelen voor bun bedrijf niet machtig kunnen worden. De rijkskleeding voorziening verschafte nog een poosie werk. Na het sluiten van dei: wapenstil- stand stond het stil. Zelfs voor verlaagde prijzen'waren geen orders van belang, te plaatsen. Het bedrijf, dat aanvankelijk nog zeer loonend was te noemen* was de laat ste maanden slecht. Ondanks de hooge prijzen werd in het winkelbedrijf in manufacturen enz. ir. de eerste helft van 1918 druk verkocht.-Ij? wa- Het vlot zakte boe langer hoe verder weg in de modder. Maar gelukkig staken brok stukken van de fundamenten der huizen bier en daar vooruit in 't water. Jean des Roches sprong en klampte zich aan den muur. Meester Codex deed hetzelfde aan den anderen kant. Op het vlot brandde de fakkel walmend voort. Door zich met handen en voeten vast te klemmen was het mogelijk zich langs den muur voort te bewegen, zelfs waren hier en daar de uitsteeksels zoo breed, dat zij er makkelijk op konden staan. De twee samenzweerders zochten zoo'n plek op en maakten het zich zoo gemakke lijk mogelijk. Maar nauwelijks stonden zij in evenwicht, of beiden slaakten ze een luiden kreet van schrik. De soldaat kwam dreigend op hen af on richtte zich tegen Hippocrate Codex! De dokter schoof zooveel mogelijk ach teruit. Aan den anderen kant volgde Jean des Roches de worsteling van de twee tegen standers. Jflij stond gereed om zijn makker zoo noodig ter hulp te snellen. Ondanks- zijn leeftijd was de dokter nog zeer sterk en vlug. Hij sprong van den eenen steen op den anderen en wist telkens te ontkomen aan de handen van den sol- penstilstand bracht daarin verandering. De gehouden opruimingen tegen vu minderde prijzen leverden niet het yenvachle resul taat. Toch un.i, 'ever h?t geheele jaar ge nomen, de uitkomst niet ongunstig worden genoemd. De scheepswerven zagen i'de moeilijkhe den zeer toenemen. Van het ter hand ne men van ander werk dan reeds op stapel stond kon, wegens het afwezig blijven van materiaal, geen sprake zijn. Het reparatie- werk was van geringe beteekenis. Voor het bedrijf dient 1918 als een zeer ongunstig jaar te worden geboekt. Ofschoon in de belonfabricage de ver koop tot loonende prijzen geschiedde, was door den gerin geren omzet 't- resultaat niet met de prijzen in overeenstemming. Een nieuwe industrie is door dit bedrijf ter band genomen, n.l. het hydraulisch persen van trottoirtegels van basaltine. De toestanden in de kalkbranderijen wa ren, vooral wat den verkoop betreft, onbe vredigend. De fabricage kon onbelemmerd voortgaan. De buitenlandsche aanvoer van hard hout is in 1918 geheel stopgezet. Daardoor werden veel binnenlandsche boutsoorten verkocht, tegen bijzonder hooge prijzen. Bij den wapenstilstand trad stagnatie in. Loonzaagwerk was er tamelijk geregeld. In^ de houten-schoppen-branche was niet veel te doen. Voor de olieslagerij was bet afgeloopen jaar al even droevig als het vorig jaar. Het bedrijf hedft geheel stilgestaan. Thans is er eenigc verbetering merkbaar, doch de toekomst laat zich nog niet rooskleurig aanzien. De meelfabrieken zagen aanvankelijk hun omzet in het meelbedrijf verminderen, doch toen het rantsoen brood werd ver hoogd, ging het beter, waardoor het jaar onder meer gunstige vooruitzichten ein-' digde. Voor de üitdeeling van haring en witte brood op den a.s. 3 October-feestdag heb ben zich ruim 3000 mingegoede Leidsche ingezetenen doen inschrijven.' KERKNIEUWS. Bedevaart naar de H. Landstichting. Men seint d.d. gisteren van de H. land stichting aan ,.De Tijd": Heden houdt de Eucharistische Bond met zijn talrijke afdeelingen een algernee- nen Eucharistischen dag op het terrein der schoone H. Landstichting. Van alle „kanten öc-s lands zijn deelnemers aan deze heerlij ke betooging ter eere van het Allorh. Sacra ment naar hier gekomen, terwijl uit Am sterdam dezen morgen een extra-trein 200 bedevaartgangers aanbracht. Na aankomst der pelgrims werd in de kerk van de H. Landstichting na een woord van welkom tot de deelnemers aan de bedevaart de plechtige Hoogmis opgedragen door den algemeenen directeur van den Euchari- stischen Bond, pastoor L, Stolk, van Ara- sterdam. De weleerw. lieer Lucassen, pa stoor te 's-Gravenhage, lid van het Cen traal Bestuur, hield daaronder de predi katie. Dezen middag zullen de verschillende monumenten worden bezichtigd en uitge legd, zal een plechtige openlucht-processie worden gehouden en wordt bij het monu ment van het H. Hart de geheele Eucha ristische Bond plechtig aan het Goddelijk Hart toegewijd. Het vertrek der pelgrims voor Arasterdam is bepaald op dezen avond 6.16, halte Heilig Land. Letteren en Kunst. Huldiging Mullens. Er heeft zich een eere-comité gevormd voor de huldiging van Willy Mullens (Al berts Frère-s), waarin zitting hebben ge nomen dr. C. Lcly, oud-minister van Wa terstaat; mr. R. B. Ledeboer, adv.-gen. bij den Hoogen Raad en voorzitter van de Staatscommissie tegen het bioscoop-ge vaar; Henri Ter Hall, lid der Tweede Ka mer; Louis Bouwmeester Jr., lid van den Haagschen gemeenteraad; Edo Bergsma, le voorzitter van den A.N.W.B.; dr. W. W. van der Meulen, voorzitter van de keu- rings-commissie voor de bioscoop te 's Gra- venha<fe; W. C. van Meurs, 'secretaris van de Haagsche Journalistenvereeniging; mr. E. Hijmans van Wadenoijen, secretaris van 'het Gebouw voor K. en W.; F. F. II. van Gheel Gildemeester, directeur van het Kunhaus; dr. A. Meihuizen, directeur van het Gebouw voor K. en W\; Eduard Ver- kade; Jan J. Bruna, hoofdredacteur-'direc- teur van ,,De N. Courant"; E. de Lang, directeur van ,,Het Vaderland"; M. Mo- daat. Maar ondertusschen werd het gewelf steeds donkerder, de fakkel brandde hoe langer hoe slechter. De dokter kon bijna niet meer zien waar hij zijn voet neer moest zetten. Weldra zou hij heelemaal niets meer kunnen zien en dan was hij aan zijn vijand overgeleverd. Het tooneel werd van den eenen kant slechts nu en dan fantastisch verlicht door een opflikkering van de fakkel, aan dsa anderen kant pikdonkere nacht! De dokter stond stil De soldaat naderde. Meester Codex be sloot liem niet af te wachten, maar zich dadelijk op hem te werpen. Jean des Roches maakte zich gereed om den dokter te hulp te snellen. In zijn haast, trok hij een lossen steen uit den muur,waardoor een heele massa steen- brokken naar beneden stortte. De kapitein tuimelde bijna achterover. Hij kon zich nog juist bijtijds vastgrijpen, waarna hij mees'er Hippocrate toeriep: -- Hou je goed, ik hob hier wapens! Bij deze woorden nam hij, na stevig zich op een meer vooruitspringend uitsteeksel ge piaatst te hebben, een zwaar stuk' steen op e".* wierp het met kracht naar den soldaat, maar hij miste. De man, verbaasd over de bons van den steen tegen den muur, keerde zich om, 'om direct daarop door een zwaar projectiel in rosco, directeur-hoofdredacteur van het „Dagblad van iZuid-Holland en 's Gra- venhage; Henri C. Sijthoff, directeur van de „Haagsche Courant"; F. J. van Paas- schen, directeur van „De Avondpost"; A. J. C. Schroder, hoofdredacteur van „Do Telegraaf"; jhr. Jan Feith, redacteur van het „Alg. Handelsblad"; flater Hyacinth Hermans, redacteur van ,,De Maasbode"; D. Hans, journalist; Ph. Zilchen, kunst schilder; W. Jochems, particulier te Was senaar; Paul Carrée; E. Pelster; P. Wëster- baan te Leiden; directie Pathé Frère-s, Amsterdam; directie Rembrand t heater, Utrecht; directie Kinema Palace, Rotter dam; directie Witte Bioscoop, Amsterdam; directie H, A. P. film, Den Haag; directie Passage-bioscoop, Den Haag: directie Olympia-theater, Den Haag; directie Cen traal Theater, Den Haag; directie Familie bioscoop, Den Haag; directie Nordiskfilm en directie Sun-film. Gemengde Berichten. Ontzettend ongeluk. Men meldt uit Soekaboemi aan de „Javabode", dat een ontzettend ongeluk plaats bad op de onder neming Perbawatie nabij Soekaboemi. De vrouw van een employé was bezig aan een slaghoedje van een dynamietpa- troon tc peuteren, toen het plotseling ont plofte. liet slaghoedje kwam terecht op de dynamietpatroon, die op tafel lag, waar door de laatste eveneens ontplofte. Het liuis vloog in de lucht. De dame was op slag dood, terwijl haar echtge noot (zwaar gewond werd. De kinderen die in het vertrek ernaast speelden, bleven ongedeerd. Drie ongelukken in twee dagen. Een staaltje van de veiligheid op de lijnen der Rotterdamsche Tramwegmij.: Zaterdag- raiddag is het trammetje, dat van Rotter dam naar het Tuindorp bij den Dordt schen straatweg rijdt, aan "den Groenen Ililledijk ontspoord. Een paar uur later brak te Oud-Beijerland van de tram naar Goudswaard een koppeling, zoodat een rij tuig achtergelaten moest worden. Einde lijk had Zondagmorgen aan den Haven- dijk tusschen Numansdorp en Numans- dorp-liaven een ontsporing plaats, waar door het verkeer belangrijke vertraging ondervond. Wederom zijn do' ongelukken alle afgeloopen, zonder dat er personen kwetsuren opliepen doch het is niet te verwonderen, dat de bewoners van de Zuid-Hollandsche eilanden die op dit ver voermiddel zijn aangewezen, zich niét zon der angst aan de R.T.M. toevertrouwen. Ernstig auïoongeluk. Vermoedelijk tengevolge van to hard rijden is gister avond te Teuge (Geld.) een ernstig auto- ongeval gebeurd. De heer van de Beid, slager te Deventer, kwam met zijn neef van Apeldoorn; de heer v. d.J3eld bestuur de zelf. Plotseling ging de auto onderst boven, zoodat de inzittenden een eind wer den weggeslingerd. De heer v. d. Beid werd hoogst ernstig gewond. Gisternacht zijn, hem in het Deventer Ziekenhuis do laatste II. Sacramenten toegediend. De heer Palthe uit Almelo, die juist passeerde, waarschuwde dr. De Rook uit Twello, die de eerste 'hulp verleende en het slacht offer naar Deventer vervoerde. De „Democraat" vergaan. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de mo torschoener de „Democraat", op de reis van -Rotterdam naar Nyhamn, op de Zweedsche kust vergaan. Vermoed wordt, dat het schip op een mijn is geloopen. De kapitein en stuurman worden vermist, de matroos en kok zijn gered. Nadere bijzon derheden onbreken. Feesten te Purmerentf. De volgende week 27, 28 en 29 Aug. zullen te Purmerend eenige feestelijkheden plaats vinden. Door de beide midde«nstandsvereenigingen wordt een étalagewedstrijd georganiseerd, waar aan verbonden zijn, optocht met versierde fietsen, motorrijwielen en automobielen, (gond<Jlvaarb, vuurwerk enzOok zullen hippische feesten worden gehouden. Donderdag, den dag der harddraverij, he&b ook de jaarlijksdhe landbouwtentoon stelling plaats. Van een wagen gevallen. Te Benne- broek is het achtjarig zoontje van den heer Loerakker van een wagen gevallen, doordat het paard voor de stoomtram 'schrok. Zwaar 'gewlond werd de Iknaap naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij eenige uren later overleed. Voor f 8000 aan effecten gestolen. De zer dagen verdwenen van het bijkantoor van de Rotterdamsche Bank aan don Gool- singel op onverklaarbare wijze een partij de borst te worden getroffen; hij wankelde, maar Jcan des Roe nes gir.g door met gooi en en voordat de soldaat den lijd had zijn evenwicht te herstellen sprong de alchi mist hem plotseling op zijn rug en wierp hem met een stevigen duw voorover. Dc ongelukkige stiet een kreet uit cn stortte met het hoofd voorover in het siijk. Hoe meer hij spartelde, hoe verder hij zich er in werkte, terwijl de steenen nog maar steeds op hem neer regenden. 't Is gedaan, zei weldra Jean des Ro ches. En nu aan het werk! Zij begaven zich naar 't rooster. Het vlot was bijna in bet slijk verdwenen, het water bereikte bijna de vlam van de driekwart opgebrande fak kel. De twee medeplichtigen hadden in 't geheel,geen werktuigen om het rooster, dat hun den weg versperde, uit den weg te ruimen. De modder had ze verzwolgen; te trachten, ze hieruit weer op te visschen, ware dwaasheid geweest. Met vereende krachten poogden de kapitein en Hippocrate Codex het hek omver te trekken maar er was geen beweging in te krijgen, 't Zat misschien al eeuwen lang in de mu ren vastgemetseld. Daarna probeerden zij bet onderaan, ver volgens aan den bovenkant, echter zonder resultaat. Jean des Roches klom op de bovenste horizontale staaf, waar hij dadelijk iets effecten cn obligatiën, ter gezamenlijke waarde van f 8000. Een Arasterdamsche koopman, zokore M. B., is er mee aange houden, toen hij ze bij een Bank in Am-* sterdam trachtte t£ verzilveren. In ver band met diens aanhouding is gearrcs-1 teerd C. K., bediende bij de llotterdamsche Bank, die verdacht wordt bedoelde papie-i ren te hebben gestolen. De Russische boeven. Thans heeft Zotow bekend, ook de inbraak in het kamp te Elspeet te hebben gepleegd. Hij ontkent voor de Zwolsche justitie nog steeds alle schuld aan den moord op den jachtopzie ner te Doornspijk. Een der gewonde marechaussees heeft gisteren; Iieti ziekenhuis verlaten, de zwaarst getroffene, wachtmeester Van Oosten, is thans buiten gevaar. Heidebranden. Het begint weer met de heidebranden. J.l. Zaterdag woedde in de dichte mastbosschen onder de gemeente Sterksel een hevige boschbrand, die ge lijktijdig eenige groote perceelen heido aantastte. Met veel inspanning werd men het vuur meester. Van de grens. Men bericht van de grenzen nabij Reusel: Een tweetal uit het kamp van Bourg Leopold ontsnapte Duit- sche gevangenen* zouden nabij de grens het kanaal overzwemmen. Eén van hen bereikte den overkant, terwijl de andere, vader van 3 kinderen, jammerlijk ver dronk. Smakelijk! Bij den slager J. A. W. op de Boschstraat, te Breda heeft de keur meester een partij ongekeurd vleesch in beslag genomen, terwijl bij verder onder zoek ia den kelder een partij gezouten vleesch werd aangetroffen, dio in verren staat 'van ontbinding verkeerde. Blijkens verklaring voor de politie was dat lekkers voor de worstbereiding bestemd. Op last •van de* politie is alles naar de gemeente- reiniging gebracht om vernietigd tc wor den. Onweer. Bij het hevig onweer dat bo ven Raalte heeft gewoed zijn twee hooi bergen in de buurtschap Tijeraan in brand geraakt, en in vlammen opgegaan. Pim. 40,1000 Kg. hooi, en 150 vim "rogge gingen 'verloren. Een en lander f\vas zeer laag yerzekerdy Aangehouden. In de omgeving van het Beursplein te Rotterdam is gistermiddag P. H. B. aangehouden op het oogenblik dat hij een bankbiljet van 1000 pond ster ling trachtte te wisselen. Het bankbiljet, is afkomstig van een Amerikaan, die dezer dagen in een verdacht pand beroofd werd. De aangehoudene is de bemiddelaar, die het bankbiljet zou wisselen. De eigenlijke dader, zekere A. v. d. B., is tegelijkertijd op het Beursplein gearresteerd. Voor be doelde berooving waren reeds drie vrou wen in» bewaring gesteld. Het vermiste jongetje. De vader van het anderhalf jarig jongetje R., te Amster dam, dat uit den kinderwagen verdwenen was, vond gistermiddag het kind dood in een 6loot achter de Rustenburgerstraat. Vermoedelijk is het kind uit den wagen en naar de sloot gekropen. Schandelijke aanranding. Hét gebeur de Zondagmiddag in de bosschen in de onmiddellijke nabijheid van Staatsmijn Hendrik te Rumpen. Een achttal dames en hoeren, door het mooie weer naar buiten gelokt, vermaakte zich daar met eenige spelen. Onverwachts werden zij aangevallen door een viertal mannen, boerenarbeiders uit den omtrek, die gewapend waren met dikke knuppels. Dezen begonnen er lustig op los te ranselen en spaarden noch de dames noch de heeren Een der heeren kreeg zulk een hevigen klap op zijn hoofd, dat hij bewusteloos neerviel. Deze moest onder geneeskundige behctpdeling worden gesteld. De politie is het gelukt de daders op tc. eporen en heeft proces-verbaal tegen do onverlaten opgemaakt. De rechter zal nu wel voor het verdere zorg dragen. Onwillige betalers. Ontevreden over de hooge gemeentebelasting hebben in Weststellingwerf vergaderingen plaats ge had, waarin besloten werd die belasting niet te betalen. Een staking bij de Hotfand-Amerikalijn Op het stoomschip „Rotterdam" van de H. A. L. hebben gisteren weer 80 man in verband met eischen betreffende de voe ding en betaling van overuren geweigerd te monsteren. Door den trein gedood. Door een extra-trein van de Zuidcr Stoomtramweg Mij., die Zondagavond ter gelegenheid van de kermis om half twaalf uit Oosterhout vreemds opmerkte; het gewelf scheen daar los te zitten. De kapitein stiet een vreugde kreet uit: het was een 'luik. Maar hij kon de plank, die het afsloot, niet bereiken. Klim naar boven, riep hij tegen den dokter; Deze klampte zich vast aan het ijzeren hek en werkte zich naar boven. Nog hooger! Laat me op je schou ders staan! De grijsaard gehoorzaamde. Met boveh- menschelijke inspanning tilde hij Jean des Roches op zijn schouders in de hoogte, maar de kapitein kon het luik nog niet be reiken. Hij tastte met zijn handen langs de miï- ren of hij geen uitsteeksel vond, om er zich aan vast te klemmen, maar vergeefs* Niets, niets, hij voelde niets! En meester Codex kon hem bijna niQb meer houden. Zijn lichaam rilde, zijn tan den klapperden. Vlug, vlug, haast je, hijgde hij... Gered, juichte plotseling Jean des Roches. Zijn hand had een scherpe staaf ontmoet. Hij greep deze vast en heesch zich naar do hoogte; een eindje boven de eerste 'ontdekte hij een tweede; het was een ladder, die hem naar den top voerde. Toen hij ontlast was van het zware ge<

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3