BINNENLAND, Nieuw8mo(l8liso~ra1": Uit de Omgeving Hem bijzonder had getroffen. En hij ver kil: „Op het hoofdplein der stad was het één mcnschcnzee, vol leven en beweging. En opeens begon deze menigte uit volle borst op de wijze van de „Lampions" te zingen: Vi-ve Foch! Vi ve Foch! De ontroering, die zich toen van mij meester maakte, zal ik nooit vergeten." De maarschalk gaat nooit op jacht. Zijn grootste pleizier .is aan de kunst van oor logvoeren, de kunst van het grootvader-zijn te paren. Een groot gedeelte van den dag hrengt hij door met zijn kleinzoons or. kleindochters, de kinderen van zijn zoon en schoonzoon, die met den maarschalk in den oorlog zijn geweest, maar niet zijn teruggekeerd. Engeland. Een belangwekkende proef. Sir John Simon, die achtereenvolgens als solicitor-general, attorney-general en staatssecretaris voor Binnenlandsche Za ken, deel uitmaakte van het kabinet As- quith, heeft een eigenaardig plan opgevat, dat te Londen zeer de aandacht trekt. Hij wil de wettelijkheid vap de door de regeering afgekondigde handelsbeperkin gen juridisch bewezen zien. Daartoe is hij naar Spanje gegaan, vanwaar hij terug denkt te keeren met een hoeveelheid afge werkte artikelen, welker invoer zonder consent verboden is. Hij heeft het departe ment van Handel in kennis gesteld van zijn voornemen. Ee» vergelijk met de spoorwegmannen. Er is thans reden om te gelooven, dat de onderhandelingen tusschen de regeering en de vertegenwoordigers van de machi nisten en stokers tot een vergelijk zullen leiden. Thans worden de volgende dagloo- nen naar gelang van het aantal dienstja ren aangeboden: Voor machinisten 11 tot 14 shilling.-voor stokers 8 tot 10 shilling, vöor poetsers 6 tot 7 shilling. Deze loonen omvatten evenals tot dusver 33 shilling als oorlogsbonus. Rusland. Brancstcffcnnood. „Berl. Tidende" verneemt, dat wegens gebrek aan brandstof te Petrograd alle houten gebouwen zullen worden afgebro ken om als brandstof te dienen. De strijd tegen de bolsjewiki. Petrcsawodsk gebombar deerd. „Berlingske Tidende" meldt uit Helsing- fors, dat Engelsche vliegers op de stad Pe- trosawodsk in het gebied van Olonetz bom men hebben geworpen, waardoor groote branden ontstonden. De vliegers wierpen ook oproepen naar beneden, waarin mede gedeeld wordt, dat de Engelschen Petro- sawodsk den SOsten Augustus zouden in nemen. Aanval 'op Kroonstad. Engelsche vliegtuigen en motorbooten deden Mnandae enn_aruivn.L en Kmonsta»!. De batterijen antwoordden; één vliegtuig werd beschadigd. Zeeslag. Tn de Finsche golf is een slag geleverd tusschen de Britsehe en de bolsjewistische vloot. De slagschepen ..Andrei Pervosvan- ni" en „Petropavlosk", een transportschip en een wachtschip worden als gezonken vermeld. De Britsehe verliezen waren drie moterbooten, acht officieren en drie man. Finland. Program van het kabinet. Sociale hervormingen en tegen bolsjewisme. In de vergadering van het parlement zeide minister Veüeola de onafhankelijk heid en onaantastbaarheid van Finsch ge bied tegen eventueele annexatiepogingen te verdedigen. Finland zou de vriendschappelijke be trekkingen tot de buurstaten in stand hon den. In de binnenlandsche politiek moet wor den gestreefd naar een wederkeerig verge- Ujli. De regeering wenscht een zelfstandig economisch leven te scheppen, om welke reden landbouw, handel en nijverheid moeten worden ondersteund. De financieele positie eiseht een-streng toezicht. De regeering is zich bewust ran het be staan van sociale misstanden. Zij kan ech. ter geen hervormingen invoeren met dwang, doch moet trachten dc oorzaken van de ontevredenheid weg te nemen. Dc regeering zal nauwgezet toezicht houden op de tenuitvoerlegging van het alcohol verbod. Een verbreiding van het bolsjewisme zal met kracht door de regeering worden be let. De regeering zal alles doen om de weerkracht van het land te bevorderen. Griekenland. Woningnood. De huizernood te Athene veroorzaakt naar de :,Times"-cerrespondent meldt groote onrust, te meer waar de controle, die gedurende vier jaar op de woning ruimte werd uitgevoerd, is opgeheven. Er bestaat gevaar, dat thans velen dakloos zullen worden. Men zal tijdelijk in den toestand voorzien door honderden nood woningen en houten huisjes, die in het buitenland besteld zullen worden. Vereenigde Staten. Spoorwegstaking opgeheven. Het spoorwegbest uur heeft bekend ge maakt. dat de staking van het spoorweg personeel is geëindigd. Tegen de duurte. Het departement van Justitie heeft aan zijn agenten in de verschillende deelen yajo het land opdracht gegeven, deze week zoo groot mogelijke hoeveelheden levensmiddelen, welke zij hij handelaars gn p rij sop drijvers in beslag kunnen nemen, aan de markt te bicngen en alle weitebjke middelen aan te wenden om de prijzen ,:>p een billijk niveau te stabilisecrcn. Men gelooft, dat. de gevolgen van deze campagne van het departement van Justitie zich bin nen enkele dagen zullen doen gevoelen, vooral daar groote hoeveelheden overge bleven legervoorraden in verschillende ge* meenten verkocht zullen worden. DALING DER GRAANPRIJZEN. Genoeg graan voor de ge- heele wereld. Het trade supplement van de „Times" verwacht, dat dc Amerikaansche tarwe- prijzen zullen dalen: de reden ,dat men dat kan verwachten, zijn de gewone redenen van vraag en aanbod. Europeesche impor- teerende landen zullen 640 millioen bushel noodig 'hebben, en men gelooft, dat meer dan 1/3 uit Canada, Argentinië cn Austra lië zal worden gehaald. Dat zou dc Ameri kaansche export tot ongeveer 400 millioen beperken, terwijl het waarschijnlijk is, dat dat land een'overschot van ten minste 550 millioen bushel zal kunnen uitvoeren. De enorme oogst van de Ver. Staten, die het zeker maakt, dat er gc-noeg graan zal- zijn voor de heele wereld, doet de vraag rijzen of de .Ame rikanen niet alles wat ze niet in het land noodig hebben in het buitenland kunnen verkoopen, wat dan op zijn beurt zou ma ken dat de export prijs zal d^en. De wrijving tusschen Amerika en Mexico. De correspondent van de „Times" te New-York verneemt, dat de toestand in Mexico bijna dagelijks meer gespannen wordt. Gisterennacht kwam liet nieuws, dat twee Amerikaansche vliegers genood zaakt waren op Mexicaansch gebied te da len en dat zij sinds Donderdag vermist worden. Zij werden door Mexicaansche bandieten gevangen genomen, die hen met den uobd bedreigden, indien niet een los prijs van 15,000 dollar werd betaald. De commandant van de luchtstrijdkrach ten op het fori Eliss in Texas, ontving he den een boodschap van de twee gevangen genomen vliegeniers, welke door een be kenden bandiet naar - de grensstad was overgebracht en door een bewoner van de stad op het fori werd overhandigd. Het hoofdkwaïtier te El Taso heeft giste ren besloten de geëischlc som gelds te be talen en na dc bevrijding van dc vliege niers over een te ondernemen actie te be raadslagen. De Amerikaansche minister van Oorlog weigerde zieh in een interview over het ge beurde uit te laten. Later op den dag con fereerde de minister van Oorlog met gene raal Peybon, dén chef van den gencralen staf en met generaal Narris. Groot aantal emigranten weer naar Europa terug. De Washingtoésèhe correspondent van de „Times* wijst op het merkwaardige feit dat "sinds den wapenstilstand een groot aantal vreemde arbeiders uit Amerika trek ken. De cijfers gc-vèn een toeneming te kennem in November-bedroeg de uittocht 8285 mensehen, verder b.v. in April 23,773, in Mei 26,812, in Juni reeds 28.500. De redenen, die voor die uittocht zijn aan te geven varieeren tusschen de vaderlands liefde der nieuwe natiën en de vlucht van wijndrinkers door het drankverbod. Er wordt op het departement van Landbouw geschat, dat ongeveer 2 millioen zich op maken om te vertrekken. Sociale hervormers verheugen* zich bij dit vooruitzicht al evenzeer als de vak-or ganisatoren. Zij zien de Amerikaansche smeltkroes bevrijd van zijn onzuiverste be- standdeelen: want van de vreemdelingen, die nu binnen Amerika zijn, is bekend, dat ongeveer 2 millioen geen Engelsch kunnen spreken en 6 millioen het niet kun nen schrijven; en er is geen twijfel aan, dat onder hen het zaad der anarchie vruchtbaren bodem vindt. Maar dat is heelemaal niet naar den zin van de werknemers. Ook vinden ze geen troost in de mogelijkheid, dat de omvang en het voortduren van die beweging voor de toekomst wellicht overschat is. Al wat zij zien is-dat voor den oorlog een geregel de toevoer van één millioen immigranten per jaar hen nog niet te veel handen be zorgde, terwijl thans nu de noodkreet voor verhoogde productie op ieders lippen is, zij bedreigd worden met een erg slecht voorziene arbeidsmarkt, Japan. De eenige, die glimlacht. Terwijl de overige volken der wereld elkaar verscheurden, deed Japan iets an ders. O ja, het verklaarde ook oorlog, het zond wat schepen uit en gaf eenige sehoo- ne verklaringen ten beste. Maar zijn man nen bleven thuis en werkten. Het won ijzer en maakte staal, het haal de koper uit zijn bodem en bouwde fabrie ken, het ontwikkelde in enkele jaren een reusachtige textiel-nijverheid, het maakte glas, waarmc-e het thans geheel China voorzit. Het exporteerde in een jaar tijds voor meer dan een milliard aan zijden stoffen. Het bouwde schepen en zorgde dat deze voeren in zeeën, waar ze niet werden getorpedeerd. Het plantte suikerriet en bieten en ging ter visscherij. Het zorgde ook voor de opleiding en goede betaling van ingenieurs en deze werkten als nijvere bijen. Niet lang zal het duren of de fijnste en beste en ookde goedkoopste artikelen komen uit Japan. Dan kunnen de arbeiders in Europa voorgoed gaan staken. „Ctr." STEENKOOL UIT DUITSCHLAND. De perspectieven der Nederlandsche ko- |len."voorzienjng zijn korten tijd geleden verre van gunstig geweest in verband met de omstandigheid, dat van Duitsche zijde bij het vaststellen der bepalingen inzake Kolenleveranties aan de geassocieerden na- Ingezonden Mededeelingen 45 Cent per regel, Zaterdags 60 Cent H. A. TIMMERMAN, Hoil., Nieuwe Rijn 46 Telefoon 142. 9466 gelaten was, de aandacht te vestigen op de verplichtingen, die Duit-schland ten aan zien van Nederland op zich genomen had: n.l. de levering van 90,000 ton steenkool ,per maand tot ultimo December 1919. Het gevaar bestond dus, dat de levering naar Nederland zou moeten worden ge staakt in verband met de eischen.van den export naar Frankrijk. Wij hebben reden te gelooven, dat thans kan worden gere kend op voortzetting van de levering der contractueel vastgestelde hoeveelheden naar Nederland. „Hbl." Verduurzaamde groenten. De minister van Landbouw heeft goed gevonden tot nadere aankondiging dispen satie te verleenen aan het verbod van uit voer van gezouten, gedroogde, of op andere wijze verduurzaamde- groenten. De hooge schóenprijzen. Dc Ned. Eond van Schoenmakerspa troons en schoenwinkeliers-vereenigingen heeft een request ingediend bij den minis ter van L. N. en 11.waarin, in verband met de opheffing der maximumprijzen en andere verplichtingen voor de fabrikanten, ten gevolge waarvan de Jeerprijzen weder om 120 pet. gestegen zijn, d. i. 350 pet. boven de prijzen van 1914, en de prijzen voor schoeisel dus steeds hooger worden, mede in verband met de hierdoor dreigen de werkloosheid en *t feit,dat door een door den Bond benoemde commissie is uitge maakt, dat de groote winsten in handen komen van -de fabrikanten alleen, zonder dat de winkeliers hierin mededeelen, aan Z.ExcT wordt verzocht een Staatscommis sie in to stellen, ten doel hebbende een onderzoek in te stellen naar en middelen te beramen tegen het steeds duurder wor den van de- betreffende artikelen. Prov. Statenverkiezing. Het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland zal Donderdag a.s. des namiddags te 4.30 uur in het raadhuis te 's-Gravcnhage een openbare zitting houden ter voorziening in de. vaca ture in de Prov. Staten van Zuid-Holland, ontstaan door het overlijden van den heer W. B. van Liefland. Journalistiek. De „Maasb." deelt, mge, dat in verband met uitbreidingsplannen als adjunct-direc teur bij haar Vennootschap is aangesteld de kapitein der infanterie Th.F.M. Schacp- man, medewerker van dat blad, en dat tot hoofd red aceur der nieuw op te richten volkscourant met ingang van 1 October is benoemd de heer L. J. Stolwijk, redac teur van de „Gelderlander". Veel' reizigers en te weinig treinen. Naar" aanleiding -van klachten over de dienstregeling der Nederlandsche Spoor wegen kan het volgende worden meege deeld: Wegens het tekort aan brandstoffen wordt van regeeringswege bij iedere nicu- We dienstregeling vastgesteld, hoeveel dui zend ton steenkolen maandelijks aan de spoorwegen zullen worden verstrekt, waar uit volgt hoeveel reizigerstreinen dagelijks kunnen rijden. In de dienstregeling, in gaande 16 Deo. 1918, konden in verge lijking met 11)13 tot 1914 ongeveer 40 .pet. der reizigerstreinen loopen. Ingaande 9 Juli 1919 is dit cijfer verhoogd tot 60 pet. Voorshands is er geen sprake van, dat meer treinen kunnen worden in gelegd. Daarentegen is het aantal reizigers thans weer ongeveer gelijk aan dat van voor den oorlog. Hett jbehjoeft geen betoog, dat in deze omstandigheden de dienstregeling niet aan de eischen van het drukke verkeer kan voldoen en de treinen overvuld zijn. Hieraan worde toegevoegd, dat wegens het aan de spoorwegen opgelegde zuinige brandstoffenverbruik, de snelheid der snel treinen met 15 K.M. per uur is gedaald. De beperking van het aantal treinen met 40 pet. en de kleinere snelheid, leiden te zamen onvermijdelijk tot een beduidende vermindering van het aantal aansluitin gen. Een conflict bij de burgerwacht te Utrecht. De voorzitter van het Comité der vrijwil lige burgerwacht, de. heer W. Grcv©, te Utrecht, heeft als voorzitter en lid van het. comité bedankt, omdat hij het niet eens is met den commandant der burgerwacht, den heer A. C. W. Janssen, over de vraag, of de burgerwacht een somi-militairc in stelling zal worden of geheel een burger- karakfer zal blijven dragen. Het merkwaardige is, dat behalve de voorzitter ook de secretaris, de heer W. M. Beyerinck met den commandant in alles behalve goede verstandhouding verkeert. Een der grieven van den afgetreden voor zitter is. dat cle commandant er geheimen a. omtrent de verdediging der stad bij onlusten zelfs voor hem op na houdt en bovendien is een grief van den voorzitter, dat, gezien liet burgerlijk karakter der vereeniging, de commandant niet door het departement van Oorlog, doch beslist door de vereeniging dient te worden gesalari eerd. Uit het ontslag blijkt dus, dat het" mili taire. element hef, van het burger element gewonnc-n heeft. De typografen-actie. In een manifest heeft de Federatie van den Ned. R.-K. Grafischen Bond en den Ned. Christ. Grafischen Bond aan de leden dier bonden een woord van ernstige waar schuwing gericht. Daarin wordt o. a. ge zegd: Uit de dagbladen zal u gebleken zijn. dal men ie Amsterdam hel goed heeft ge- dacht op verschillende drukkerijen het werk neer te leggen. Dat is een daad, die bedreven wordt door menschen, die óf niet welen welk een groote verantwoording zij op zich laden, óf onverschillig zijn omtrent hetgeen hun optreden ten gevolge heeft. Heel de collectieve overeenkomst wordt moedwillig vertrapt. Wat de vrucht is van een jarenlang wer ken van de organisaties, wordt zonder eenig bezwaar vernietigd. .Het is iijna on gelooflijk, dat menschen, die tot de beste groep der arbeiders gerekend worden, zonder in te denken wat het gevolg is van hun optreden, buiten de besturen om en tegen de adviezen van de besturen in, overgaan tot handelingen, die maar één ding ten gevolge kunnen hebben, n.l.: Na deel brengen aan de meerderheid hunner kameraden. Zonder te achten, loonverlies door dat eigenmachtig optreden, wordt de leiding van de bonden verloochend, en volgt men de leiding van hen, die geen verantwoor ding hebben en die niet kunnen of willen overzien de schade, die men anderen toe brengt. Vanwege den Ned. R. K. Grafischen Bond wordt medegedeeld, dat de afd. Den Haag, welke in groolen getale bijeen was in den R. K. Volksbond, de volgende motie •heeft aangenomen: gehoord de besprekingen inzake den op het oogenblik in de gezinnen der grafische arbeiders heerschenden noodtoestand, keurt de houding van hoofd- en afdee- lingsbestuur goed en besluit de leiding te volgen, spreekt haar teleurstelling uit over te weinige tegemoetkoming van verschillend? patroons, die niet vrijwillig aan den nood toestand der gezellen zijn tegemoet geko men, besluit om principieele redenen aan geoo enkele slaking deel te nemen en wenscht. de collectieve arbeidsovereenkomst te hand haven. Men meldt uit Rotterdam: Ook de Rotterdamschc typografen be ginnen zich te roeren. Onder de vakge- noolen heeft de afdeeling Rotterdam van den Alg. Ned. Typografenbond een circu laire verspreid, waarin gezegd wordt dat het begrijpelijk is, dat zich van de gezellen een ontevreden stemming meester maakt. Toch moet men echter de directe actie afkeuren. Waar ook hier ter stede reeds, teekenen zijn, die er op wijzen dat men het voorbeeld der Amsterdammers en Hagenaars wil navolgen, meent het be stuur der afdeeling den leden ernstig op het hart te moeten drukken, met de uit voering dier plannen nog te wachten tot de uitslag van de vergadering der patroons op Donderdag a.s. bekend is. Zoo spoedig mogelijk na het bekend worden van dat besluit zal een vergadering uitgeschreven worden, waarin de houding zal worde i bepaald. Het volgencl manifest is door den Alg. Ned. Typografenbond, afdeeling Amster dam I, letterzetters, enz., machinezetters en drukkers, aan de Amslerdamsche Typogra fen gezonden: „Als gevolg van de gevoerde aïtie voor loonsverhooging door diverse pevs'oneelen, is door het algemeen hoofdbestuur der Pa troonsbonden aan het hoofdbestuur van den A. N. T. B., medegedeeld, dat ze het contract met onze organisatie als verbro ken beschouwt. Dit wil natuurlijk zeggen, dat van af dit oogenblik geen C. A. O. in do typografische bedrijven meer bestaat, voor zoover dit betrekking heeft op letter zetters, drukkers, machinezetters en druk kerijbinders. Wat de gevolgen daarvan zul len zijn, is niet te voorzien. Eén ding is echter zeker, gaat men door op den Weg als thans is ingeslagen: tegen het advies van het bestuur in het werk neer te leggen, dan loopt dit zeer zeker uit tot ernstig na deel voor de organisatie onder de typo's en voor ieder individueel dus eveneens. We zullen thans gezamenlijk moeten overwegen wat ons te doen staat, ge moogt niet op eigen gelegenheid tot daden over gaan. waarvan ook anderen de gevolgen zullen hebben te dragen. Van af dit oogenblik mag niets zonder voorkennis en goedkeuring van het bestuur geschieden. Volgt^ge dit advies niet op, dan kan dit niet anders zijn, dan in uw eige.n nadeel. Ge moogt het werk niet neerleggen. Ge moogt geen afspraken maken met uwe patroons. Nog deze week zullen wij een vergade ring beleggen, waar de toestand onder de oogen zal worden gezien. Ge zult hebben begrepen, dat, nu de za ken zoo staan, wij voor het feit geplaatst zouden kunnen worden, de eischen, gesteld voor een eventueel nieuw contract, reeds nu naar voren te moeten brengen. Doch dat dient nader onder de oogen te worden gezien. Het is om al deze redenen, dat wij u dringend aanmanen niets hoegenaamd te ondernemen, wat teg-en de tot hiertoe gel dende bepalingen in ons bedrijf indruischt. Wacht rustig af tot de organisatie een be sluit zal hebben genomen." Naar aanleiding van. clen inhoud van het manifest, dat door de afd. Amsterdam van den Alg. Ned. Typ. Bond is verspreid, wordt ons door het Alg. Hoofdbestuur der Patroonsbonden medegedeeled, dat de Coll. Arbeids-Overeenkomst. in de Typografie niet. heeft opgehouden te bestaan. Alleen aan den Alg. Ned, Typ. Bond is bericht, dat het Alg. Hoofdbestuur het contract met dezen bond beschouwt als door en met dien bond te zijn verbroken, welke verklaring aan het oordeel der Alg. Patroonsvergaderingen a.s. Donderdag zal worden onderworpen. Met de drie overige werk nemersbonden, den Katholie ken, den Christel ij ken en den Neutralen, wordt het con tract voortgezet. Met deze bonden worden dan ook den 3en September a.s. de onderhandelingen over het nieuw te sluiten contract voor Ja< nuari 1920 begonnen. De opmerking in het bovenbedoelde ma. nifest dat de eischen voor het nieuwe con. tract thans reeds door den Alg. Ned. Typ, Bond zouden kunnen worden gesteld, is onjuist. Onderhandelingen kunnen nfet worden gevoerd met een bond, die het be. staande contract heeft verbroken, indien niet eerst deze misgreep geheel zou zijn hersteld. In een gisterenmiddag te Amsterdam ge, houden Hoofdbestuursvergadering van den R. K. Typografenbond heeft het thans ge. rezen conflict een punt van besprekin" uitgemaakt. De conclusie der besprekingen was, dat het Hoofdbestuur ten koste van alles het collectief contract zal handhaven. De firma Ellermau, Harms en Xo. te Amsterdam, bij wie 200 man in staking waren gegaan, heeft het stakende pevso- neel ontslagen. Circa 30 a 40 man zijn daar thans nog aan den arbeid. In .de Beursdrukkerij van Arnold de Vila te Amsterdam .hebben de typografen giste- renmiddag het werk hervat, nadat door den directeur een loonsverhooging van f 3.50 per week was toegezegd. De Prijs- courant van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel en het Financieel Weekblad voor den Fondsenhandel zijn weer .ver schenen. Korfe Kroniek, De bakkersgezel le n zijn in Hengelo een actie begonnen, waarbij zij 25 gld. loon vragen. Bij de bakkers, die dezen eiseh niet inwilligen wordt gestaakt. De rechtsche candidaten voor het wethoudersschap »te 'sGra. venhage zouden zijn de heeren C. D. Wesseling (R. K.) en mr. J. A. de Wilde (A. R B. en W. van Amsterdam stel len voor aan personen in gemeen, tedienst met een inkomen van nio meer dan f 30.15 per week of f 1568 p<? jaar ter tegemoetkoming in de duurte to geven f 100 en f 15 voor ieder kind te- reden 16 jaar. De kosten worden geraamd op f 1,260,000. B. en W. zullen bij afzon derlijke voordracht voorstellen doen voor dekking van de kosten. BODEGRAVEN. Geslaagd. De heer A. Schulling slaagi de te Utrecht voor examen hoofdacte. Oplichtersfeende? In de vorige week arriveerde te Zwammerdam een Marker botter, geladen met hooi. Bedoeld hooi werd echter door den landbouwer voer wien het bestemd was afgekeurd. De Mar kers trachten hierop een ander afzetgebied voor hun lading te vinden, waarin rij spoedig slaagden. Onmiddellijk werd hier op met dé lossing begonnen. Op den vast- gestelden tijd echter, waarop betaling zou plaats hebben, bleven de koopers uit, het geen den argwaan der Markers opwekte, welke onmiddellijk het lossen staakten. Na ingesteld onderzoek bleek geen geld aanwezig te zijn en kwam al spoedig aan het licht dat men met een geheele opheb- tersbende te doen had, waarvan de perso nen woonachtig waren te Utrecht, Boskooj en gedeeltelijk hier. De politie werd met een en ander in kennis gesteld, en in verhand hiermole werden reeds eenige personen gearresteerd. Het onderzoek duurt voort. Vliegmachine. Gisteravond ca. 6 mil passeerde op geringe hoogte een vliegtuig (2 dekker) van onbekende nationaliteit; d« bijzondere lengte der vleugels trok zeer tie aandacht. Het verdween in de richtioj Amsterdam. GROENENDIJK. Poging tot inbraak. In den afgelo^a nacht werd wederom een poging tot in braak gedaan bij den landbouwer Th. Vs'a selingh.. Reeds was een stalvenster Mfl daarvoor sluitend luik en dieven-ijzer ge forceerd, toen de bewoners, door het ge rucht gewekt, de inbrekers ontdekten o dezen het hazenpad kozen. KATWIJK AAN ZEE. Geslaagd. Voor examen Hoogduitse!) (1. o.) slaagde te s-Gravenhage de l»«tf L. H. E. Vaik, alhier. Voordracht. Op de voordracht voof onderwijzeres aan een school te Amster dam is als no. 2 geplaatst mej. C. M. Wa tert erp, alhier. LEIDERDORP. Gestaagd. De heer C. Missu slaagde te s-Gravenhage voor examen Hoogduits^ M. O. (akte A). NGORDW1JK. St. Jeroensprocessie. Zondag werf onze bedevaartsplaats bezocht door ongf veer 200 pelgrims uit Haarlem en HüJegom. die des morgens zeer vroeg te voet ons dorp kwamen en om half zes aaa parochiekerk arriveerden. Na de H- van 6 uur naderden allen tot de B. Taftt Het bezoek van deze pelgrims viel smnfl) met de viering van het Patroonsfeest in parochiekerk van den H. Jeroen. Oro Iim elf werd de plechtige Hoogmis opgedragf» door den Z.Eerw. heer Pastoor Th. SarM geassisteerd door de weleerw. heeren k* pelaans F. van Leeuwen en Diepen. Bj feest werd besloten met een solemneel L- om zeven uur met processie in den W1® van de pastorie en predicatie door Z.Eerw. pater uit het klooster te Woexd^1 De jaarlijksche processie naar het telveld van St. Jeroen moest dezen W achterwege blijven. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. De gemeenteraad v» gadert op Vrijdag 22 Augustus des nam» dags to 7 uur. Onderwerpen ter ling zijn: Mededeeling ingekomen stukk® Va-stsleljing gemeenterekening 1918, Wj

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2