S)eScicbclve 6ou#o/nl n*tblad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. n Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, leiden 17 ct. p. week, f2.£5 p. kwartaal; bij '^Iwocten IS ct. p. we.k, f2.40 p. kwartaal. Frauco f Jf f9.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling Sóct.p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke ^mcrs'ó ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e laargang. DINSDAG 19 AUGUSTUS 1919. Bureau STEEK SCHUUR IS LEIDEN. Interc. Teleloon 935. No. 2992 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 17Vï cen' per regel voor Handelsadvertenliën; Zaterdags 25 cent per rc/vl, 221/a cent per regel voor gewone ad verten tien; Za'er- dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededecliugen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertenticn, waarin betrekkingen worde* aangeboden of gevraagd, bunr en verbuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 80 woorden 'n Vodje papier. i Een collectieve arbeidsovereenkomst heeft Lt groote voordeel, dat zij rechtszekerheid fe(t aan beide partijen, stabiliteit en vre- j in het bedrijf, veiligheid en verzekerd- lid voor de onderneming. En daarom kan wat nu door de Amsler- arasche typografen, aangesloten bij den jcialistischen vakbond, is ondernomen, Jet sterk genoeg worden afgekeurd. Een collectieve arbeidsovereenkomst loet voor den tijd, dat ze is aangegaan, 00r beide partijen worden gehandhaafd. Het geval is denkbaar, dat ze ten gevolge omstandigheden, waarmee bij het slui- niet te rekenen viel, niet meer voldoen- K m niet meer redelijk is te achten, [pan staat de weg tot overleg open. Maar het is niet toelaatbaar, onverhoeds middel eener staking aan te grijpen, de inwilliging van nieuwe eischen af dwingen. En nog sterker te veroordeelen is zulks, aarde duur der overeenkomst bijna ver reken was en een nieuw contract voor ie (ur stond. De houding van bet hoofdbestuur van Alg. Ned. Typografenbond in deze is nvoudig te kwalificeeren als: laf. Het k e u r t de stakingen niet goed, aardurft ook geen maatregelen lartegen nemen, durft deze ook niet posi- "p veroordeelen. 'Het feit, dat een bondsbestunr niet durft Dsitie nemen tegenover een v o 1 k o m n aorganisat orische handelwijze een groep leden, strekt ten s c h a n- e voor dien vakbond, wiens handteeke- onder een overeenkomst nu als van en geener waarde kan worden be bouwd die nu het rechts-instituut van collectief arbeidscontract verlaagd tot vodje papier! Met belangstelling zien wij tegemoet het rder verloop dezer betreurenswaardige beurtenissen, die ongetwijfeld nog niet geëindigd kunnen worden beschouwd. BUITENLAND. OVERZICHT. Op 9 Augustus is te Teheran een verdrag schen Engeland en Perzië geteekend, nog heel wat stof zal doen opdwarre- Eigenlijk is het verdrag een gevolg de overeenkomst, in de eerste jaren den oorlog gesloten. In 1907 was tus- jen Engeland en Rusland overeengeko- jn, dat de grenzen van elks invloed in jrzië zouden afgebakend worden, ten ein- te voorkomen, dat beide rijken naar nleiding van den begeerlijken buit on- iiglieden zouden krijgen. Beide landen rbonden zich, Perzië's onschendbaarheid onafhankelijkheid te erkennen, doch er- nden tegelijkertijd de noodzakelijkheid een financieele controle. Maar in 1914 1913 werden de opbrengst-Van de Seistan et Engelsche gebied) gevoegd bij die van Ehorussen (het' Russische gebied) en itden de inkomsten van de neutrale zone der hypothecair verband gelegd door igeland voor leeningen en voorschotten. Ruslanch geheel van de vlakte der groo- raogendheden is verdwenen, treedt En- land geheel in Ruslands plaats. Ook nu weer worden de onafhankelijk- id en do onschendbaarheid van Perzië êerbiedigd. Doch Engeland zal deskun- gen aanwijzen om het land ,le helpen be aten; het zal officieren en uitrustingen jchaffen voor een Perzische legermacht, de orde in het binnenland zal hebben handhaven; het. zal met de noodige dub- lljes over de brug komen; het zal-met de jraische regeering samenwerken bij het ïleggen van spoorwegen en andere mid- len van transport; het zal leden benoe- en in een gemengde commissie om het staande belastingtarief te herzien. Men •«ut dat alles in diplomatieken zin geen «randing van de onafhankelijkheid en 'tgrifeit van een land, maar op het voet oor der Franschen een vredelievende bin- ndringing, die er in den regel mee ein- dat men er zich niet meer met geweld 9! uitgooien. Echter keuren lang niet. alle Engelsche '^n het verdrag goed. De „New Repu- 1,1 heeft zelfs iets hooren verluiden van overeenkomst tusschen Engeland, jnkrijk en Japan. Duitschlantf. 'e Duitschers in Letland en Koerland. hit „Hamburger Fremdenblatt" ver hit uit Kopenhagen: De Lèttische gezant oil mede, dat de Entente aan Duitsche eKn verboden heeft Lettische havens nim te varen, omdat de Duitsche troe- 1 m Koerland nog geen gevolg hebben geven aan het bevel van maarschalk .en tot ontruiming. Ook de regeering va.n auen heeft er bij de Entente over ge- agd, dat de troepen van generaal von boltz nog geen aanstalten maken om vertrekken. De scepter van Maria Stuart? «brekers hebben uit het Meininger kas te Landsberg kostbare antiquiteiten en ronsche voorwerpen gestolen, o. a. den Per van Maria Stuart. Voor de bioscoop. aan de Berlijnschc politie gelukt na te leggen op een bende smokke- 4 en zich van een bedrag van 20 mil- n aan effecten meesier te maken, wei oor de smokkelaars over de Zwitser- .^rens zouden worden gebracht. De Molaars werden in den D-trein van Jn naar Cassel gegrepen. Men kon trgj-ecWs per vliegtuig inhalen, daar n reecls een gïooten voorsprong had. Maar de politie vloog eenvoudig naar het volgende station en wachtte daar de hee- ren op. Valsche munters ontmaskerd. De afdeeling voor valsch geld van de Rijksbank is het gelukt, een bende valsche munters te ontmaskeren en onschadelijk te maken, die 15ezig waren de nieuwe biljetten van vijftig mark na te maken. Zij hadden reeds eeri groot aantal valsche biljetten vervaardigd. Alleen de zwarte opdruk aan den achterkant ontbrak nog. Toch waren reeds eenige biljetten als proefdruk aan medeplichtigen toegezonden. Dit bracht do politie op het spoor van de valsche mun ters, die tijdens een groot drinkgelag ge arresteerd werden. Onder hen bevond zich een berucht inbreker, die .reeds lang ge zocht werd. Toen deze bij het verhoor voor den poli- tie-president merkte, dat hij gesnapt was, wilde hij door het venster op straat sprin gen. Wegens bijziendheid had hij echter het ijzeren hek voor het venster niet opge merkt, zoodat hij er met het hoofd tegen aan rende. In zijn woede sloeg hij alle ruiten stuk, wierp de schrijfmachines van de tafels en stelde zich zoo wild aan, dat er verscheidene agenten noodig waren on- hem te overmeesteren. De bende, waartoe ook Zwitsers behoo- ren, is naar het Huis van Bewaring over gebracht. Oostenrijk. De kolennood. Wegens den steenkolennood werd het ge heele sneltrein-verkeer op de Duitsch-Oos- tenrijksche lijnen geslaakt. Hongarije. Een interview met Aartshertog Josef. „Ik kom in Hongarije terug- als Hongaar en niet als Habsburger. Dat ik dezen naam draag is niet mijn schuld", verklaarde aartshertog Jozef tot een specialen corres pondent van de „Times" te Boedapest; Daarna deelde de aartshertog mede, dat hij zich terug zou trekken, zoodra het ka binet definitief gevormd en voldoende in zijn positie bevestigd, zou zijn. In dat ge val zou hij zelfs het bijeenroepen van -Ie Nationale Vergadering niet afwachten. Hij legde er verder den nadruk op, dat hij ieder ministerie, gevormd buiten de socia listen om, als onaannemelijk beschouwde. Het was zijn bedoeling alle elementen van het volk, ook landarbeiders, hun vertegen woordiging in het kabinet te verzekeren. Toen de correspondent hem vroeg, of hij geneigd zou zijn'de Kroon te aanvaarden, indien hem deze door de Nationale Verga dering zou worden aangeboden, antwoord de de aartshertog ontwijkend. Hij zeide, dat hij nog geen gelegenheid had gevonden zulk een stap ernstig in overweging te? nemen en dat, zoolang de tegenwoordige toestand bestond, alle beschouwingen in die richting, als ontijdig moesten worden gekarakteriseerd. Naar het inzicht van den aartshertog was de oppositie tegen een regeering van Peidl georganiseerd in overleg met do Roemeniërs. Verder stelde de aartshertog vast, dat ziin ingrijpen in Hongarije geen deel uit maakte van een.vooraf gemaakt plan, zoodat er geen sprake kan zijn van een militair of reactionair complot. Op een goeden dag, zeide aartshertog Josef. kwamen vijf officieren mij opzoeken in mijn woning te Alczuth en verklaarden, dat het vaderland in gevaar was. Zij vroe gen mij om de leiding op mij te nemen. Als gevolg van dezen stap reisde ik naar Boedapest, Josef verklaarde, dat hij maar één doel kende: de bevrijding van het land van de bolsjewistische onderdrukking. Hij was een sterk tegenstander van alles wat geleek op een witte terreur en hij kon niet toestaan, flat politieke tegenstanders als zoodanig gearresteerd zouden worden. Slechts "tegen moordenaars en roovers zou een strafrechterlijke actie worden inge steld. Geen werkloozen-ondersteuning te Boedapest. Een van de eerste maatregelen der nieu we Hongaarsche regeering betreft de sta king van de betaling der werkloozenron- dersteuning. Frankrijk Strenge straffen voor de woekeraars. De Fransche overheid treedt met uiterste gestrengheid op tegen de levensmiddelen woekeraars. Een bekend financier, Stephan, directeur van de „Banquc d'Alsace et Lorraine", zijn procuratiehouder Ehrardt en de vroegere krantenlooper die in den oorlog met specu laties rijk geworden was cn nu directeur van het ThééLtre de l'Union in Straatsburg is, hadden gemeenschappelijk gespeculeerd in suiker. De ex-krantenlooper, Schoenferber, ver kocht veertig waggons suiker voor540 tot 560 franc per 100 K.G. aan... een hoef smid en aan een muziekhandelaar. Schoenferber heeft bekend aan de suiker transactie 269,000 francs bruto in twee weken verdiend te hebben. De rechtbank te Straatsburg veroordeelde na streng requisitoir van Cura, Stéphan tot zes maanden gevangenisstraf en 80,000* francs boete, Ehrhardt tot 10,000 francs boete en Schoenferber tot 1 jaar gevange nisstraf en 60,000 francs boete. De fraudu leuze winsten, tot een gezamenlijk bedrag van enkele honderdduizendtallen francs, zijn verbeurd verklaard. Uit Odessa gered. Het „Journal" bevat een uitvoerig tele gram van zijn medewerker'Bhrby over de wijze, waarop een Fransch gemengd expe ditiekorps, ter sterkte van slechts ongeveer 120 man, 9 Juli uit Marseille vertrokken en 18 Juli voor Odessa verschenen, de bols- jewiki gedwongen heeft de niet-Russen, die hij de overhaaste ontruiming van de stad indertijd waren achtergebleven, los te laten. Een week lang lagen,de Fransche sol daten op de kade gevechtsklaar opgesteld tegenover de bolsjewiki," terwijl een Fransch detachement met de bajonet op het ge weer, en geleid door bolsjewikische aan voerders, 500'Amerikanen, Engelschen, Ar meniërs, Franschen, Grieken en Skandïna- viërs verzamélde. Onder hen bevond zich o. a. de Noorsche consul te Odessa en zijn broer, die den volgenden-dag zou worden gefusilleerd. De Fransche troepen schatten het aan tal fusillades gedurende die week op 300 tot 400 per nacht. Tevens werden op groote schaal „noyades" toegepast. De bevrijde vreemdelingen moesten alle kostbaarheden achterlaten. Rusland, De nieuwe West-Russische regeering. De „Hamburger Nachrichten" vernemen uit Ilelsingfors: Tot minister van Buiten- landsche Zaken in de nieuwe West-Russi sche regeering, die onder leiding van Lia- zonof gevormd is, is Krusenstjern benoemd die tegelijk als chef van het Nooi*delijk le ger zal optreden. Minister van Handel en Industrie wordt de Grieksche ingenieur •Filipen, minister van Onderwijs Kusmin Karajef en minister van-Eeredienst Kar- taschef. Ontruiming van Kief. Gemeld wordt, dat de bolsjewiki door de bevolking uit Odessa zijn verdreven en dat zij Kiëf en de geheele Oekraine aan 't ontruimen zijn.- Een échèc der bolsjewiki. De bolsjewiki liebben een groote neder laag geleden in de nabijheid van A-lexan- drovskaja—Gorka, welke plaats de kort geleden georganiseerde Russische troepen hebben bezet. Bij het station van Podsevy is een geheel sovjet-regiment naar de Esilandsche troe pen overgeloopen'. Lenïn' dagen geteld? Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat het lot der Russische sovjet-regeering bezegeld zou zijn. In Deensche kringen moet. men be trouwbare berichten ontvangen hebben, volgens welke de leden ;der sovjet-regeering over hun aftreden heiaiidslageh. Dé ge beurtenissen in Hongarije zoo verluidt hebben Lenin er van overtuigd, dat de verwachtingen van een wereld-revolutie niet verwezenlijkt zullen worden. Hij wil de raden-regeering door een gematigd-so cialistisch kabinet vervangen, teneinde den terugkeer der reactie te voorkomen. Met de liquidatie van het bolsjewisme zal hij zelf een aanvang maken. Een verbitterd tegenstander van Lenin's plannen is Tsjitsjerin. Hij heeft echter wei nig aanhang. Men verwacht, dat het defi nitieve aftreden der sovjet-regeering reeds in October zal plaats vinden. Veraenigde Staten. De duurte. Het bureau van statistiek van het depar tement van arbeid publiceert cijfers waar uit blijkt, dat alle prijzen van levensmid delen in de stad New-York sedert 1914 97 pet. zijn gestegen. De kosten voor voe ding stegen 75 pet,, die voor kleeding 138 pet., voor woning 134 pet., voor vuur en licht 45 pet. Spoorwegstaking te New-York. Tengevolge van een staking bij den lucht- en ondergrondschen spoorweg staat het verkeer tusschen Manhaften en Bronx volkomen stil. Er wordt druk gebruik ge maakt van auto's en autobussen. TEGEN HET ANNEX ION ISME. De R. K. kiezers in Limburg protesteeren. Op de te Roermond gehouden vergade ring van den R. K. Kiezersbond voor Lim burg heeft mr. Jansen van Maastricht aan het Bondsbestuur de vraag gesteld of het er mee bekend is, dat een in den kieskring Limburg gekozen Tweede Kamerlid streeft naar annexatie van een deel van Limburg. De kiezers zullen niet dulden, zegt spr., dat iemand, die op dergelijke wijze tegen aller gevoelens ingaat, nog langer als hun vertegenwoordiger aanblijft. De voorzitter deelde mee, dat op een verzoek aan de R. K. Kamerclub geant woord is bij monde van Mgr. Dr. Nolens, dat bedoelde persoon mr. dr. van Groe- nendael is. Mr. Jansen spreekt nog zijn verwonde ring er over uit, dat de heer van Groenen- dael niet opkomt tegen de beschuldiging van misdadige handeling tegenover 1 et land. Wie niet schuldig is, laat een De schuldiging niet op zich rusten, zegt spr. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, aan het hoofdbestuur over te la ten, of een commissie de zaak zal onder zoeken of dat tot den heer van Groenen- dael een schrijven zal worden gericht, om zich te verdedigen. Het resultaat zal in een zoo spoedig mogelijk te houden algemeene vergadering worden medegedeeld. In de middagvergadering besprak Mgr. Nolens liet annexionisme. Alle annexionis- tische pogingen zullen op niets uitloopcn. Deze aciie is meer een oorzaak tot ergernis dan van onrust. Spreker laakt het optreden van mr. van Groenendael, waaraan heel Nederland zich heeft geërgerd. Het staat, volgens spr. vast, dat dat Kamerlid, afgezien hoe zijn handeling uit anderen hoofde - moet worden gequalifi- ceerd, de Limburgsche bevolking op de grofste wijze heeft beleedigd. Het antwoord van den minister van Buitenlandsche Zaken spaart het Kamerlid Ik gaat Mgr. Nolens voort zal in denzelfden sparenden geest doorgaan en er aan toevoegen, dat het bedoeld Kamer lid wel zal inzien, dat de stappen, die hij op 20 Juni gedaan heeft, het uur zal ik er niet bijvoegen en den straatnaam ook niet, niet meer als „badinage" zijn te be schouwen en dat hij de eer aan zich zelf zal moeten houden en begrijpen, dat voor hem in de op de Grondwet van het Ko ninkrijk der Nederlanden beëedigde, volks vertegenwoordiging geen plaats meer is en in ieder geval, naar mijn meening, niet in de Katholieke Kamerclub. Ergernis verwekt de houding van enkele Limburgers, Nederlandsche burgers en onderdanen, die jan de annexionistische propaganda meedoen. Hun lijst is of zal wel niet lang zijn. Tot hen zou ik willen zeggen: staak uw onedel bedrijf. Gij ver liest er dan nog maar alleen het geld bij, dat ge er misschien voor hebt uitgegeven, maar tenzij ge u al te zeer gecompromit teerd hebt, kunt ge uw goeden naam mis schien nog redden. Wat België zelf betreft, brengt de hee" Nolens hulde aan de Vlamingen en de Vlaamsche pers met name aan de „Stan daard" en „Ons Vaderland", die aan de campagne tegen ons land niet meedoen en aan mannen als Woeste, die den moed hebben, ook in de Belgische Kamer tegeh het annexionisme op te komen. (Applaus.) Spr. betreurt echter, dat de Belgische re geering de annexionistische verlangens heeft overgenomen en deze door haar gede legeerden te Parijs Iaat bepleiten. België en Nederland zijn op elkaar aangewezen, om. over en weer al de voordeelen te ge nieten van 'een goede nabuurschap Besloten werd de volgende telegrammen te. zenden: Aan de Koningin. De R. K. Kiezersbond voor den kieskring Limburg, vertegenwoordigende ongeveer 68,000 kiezers, betuigt Uwe Majesteit de onwankelbare trouw van zijn leden aaa Koningin en vaderland en 'hun onverzette lijke wil om bij voortduring Nederlanders te blijven en spreekt het vaste vertrouwen uit, dat Uwer Majesteits regeering Limburg onverdeeld en ongerept bij Nederland zal weten te behouden. Limburg biijve in lengte van dagen bij Nederland. Aan den Koning der Belgen. Sire. De R. K. Kiezersbond voor Neder- landsch Limburg, vertegenwoordigende ongeveer 68,000 kiezers, verontwaardigd over de voorstelling, in België gegeven, alsof de wenschen, van Belgische zijde aan de Commissie te Parijs kenbaar gemaakt, ten opzichte van Nederlandsch Limburg, overeen zouden stemmen mpt de gevoelens van de Limburgsche bevolking, protesteert tegen iederen aanslag op het internationaal statuut van Limburg en tegen iedere in breuk op de rechten en belangen van ie bevolking van dit gewest. Aan mr. Laroche, voorzitter van de commissie voor de herziening van de tractaten van 1839. De Bond van'Kiezers van de Katholieke partij in de provincie Nederlandsch Lim burg, vertegenwoordigende ongeveer 68,000 kiezers, kennis genomen hebbende van Belgische neigingen en aanmatigingen ten aanzien van Limburg, verklaart dat deze neigingen en aanmatigingen geheel in strijd zijn met de gevoelens en de overtui ging van de bevolking van Nederlandsch Limburg, geeft zijn diepe verontwaardiging te kennen over de wijze, waarop de provin cie Nederlaclsch Limburg in het geding is gebracht en protesteert legen iederen aan slag op het internationaal statuut van Limburg en legen iedere inbreuk op d? rechten cn belangen van de bevolking van dit gewest. Geen ïnkoopen in Nederland. Met het oog op de speculatieve onder drukking van den markkoers en de groote reeds uitgevoerde aankoopen in het buiten land heeft het rijksministerie van voedsel voorziening de rijksbureaux aangezegd, voorloopig geen inkoopen meer te doen in Nederland en Denemarken. Uitvoer van fruit en fruitveilingen. De minister van Landbouw heeft be paald, dat fruit, zoowel versch als verduur zaamd, alleen dan voor uitvoer'in aanmer king kan komen,, wanneer het is geveild op een bij het rijkskantoor voor groenten en fruit ingeschreven veiling. Veilingsbesturen, welke hun veiling als fruitveiling wenschen te zien ingeschreven, moeten het verzoek daartoe richten tot het rijkskantoor voor groenten en fruit. Zij zijn verplicht alle door dat rijkskantoor te ge ven Voorschriften onder goedkeuring van den minister van Landbouw na te komen. Verduurzamen van fruit en groenten. De minister van Landbouw heeft met in gang van heden ingetrokken de beschik kingen van zijn ambtsvoorganger van 23 Juni 1917 n 27 Juni 1917 betreffende rege lingen van hot bedrijf van het verduurza men van fruit en van groenten. Uitvoer van ruwe katoen enz. Vrij algemeen wordt, blijkbaar veronder steld, dat onder de tijdelijke opheffing van het uitvoerverbod van ruwe katoen, ruwe en gewasschen wol, en hennep ook da halfproducten en producten van die grond stoffen zouden vallen. Voor deze meening bestaat naar het Ned. Corr. Bureau verneemt, geen grond. De tijdelijke opheffing geldt uitsluitend 'A)or de genoemde ruwe grondstoffen. Een centrale bakkerij. Door de bakkers te Heerenveen is een heerenhuis met erf aangekocht, om tot cem trale bakkerij te worden ingericht. Ned. R. K. Coöperatieve Bond. Onder presidium van den heer G. van Lingen had Zaterdagavond te 's Bosch een vergadering plaats van bovengenöemden Bond. Doel van dez£ bijeenkomst was, om den Bond ingevolge den wensch van heb Doorl. Epfscopaat om te zetten in cene Federatie van Diocesane Bonden. Besloten werd over te gaan tot likwidatie van den bestaanden Bond. Het batig saldo, dab pl.m. 'f 500 bedraagt, zal volgens het be paalde in de statuten ten goede komen aan de K. S. A. Verzocht zal echter worden of de K. S. A. dit bedrag weder ter be schikking der te stichten Federatie zal stellen, opdat deze reeds aanstonds zal kunnen beschikken over de noodige midde len, om liaar taak met kracht te aanvaar den. De Diocesane Bonden uit de bisdommen Utrecht, Haarlem, Den Boscli en Roermond traden onmiddellijk tot de Federatie toe. De heer A. Schutte, vertegenwoordigend de Federatie van R. K. Werkliedenbonden, zegde den vollen steun dier Federatie toe. In zijn slotwoord had de heer Van Lingen gelegenheid te wijzen op de groote betee- kenis, welke de coöperatieve beweging in de zich vervormende maatschappij zal verkrijgen.Vooral bij de prijsregeling zal zij controleerend moeten optreden. Noodig is daarom, dat meer dan tot heden het ge bied der productie-coöperatie betreden wordt. Gemengde Berichten. Dubbele moord en zelfmoord. In de Toldwarsstraut le Amsterdam heeft zich gistermorgen een ontzettend drama afge speeld. Op nummer 10 in het benedenhuis woont de familie IT., bestaande uit man, vrouwi en zoontje van omstreeks zes jaar. De echtgenoot is werkzaam aan Ileinekens bierbrouwerij. Hij stond én op de fabriek èn bij zijn buren bekend als een zeer op passend man -en als belooning voor zijn ijver wer(Thij een maand geleden door de directie der brouwerij bevorderd. De taak als 'hoofd van een afdeeling op té treden ging blijkbaar boven zijn krachten en ©éni gen tijd geleden werd een ander in zijn plaats aangesteld. Hij bleef echter op da fabriek werkzaam. Gistermórgen nu vervoegde zich een der chefs der brouwerij bij de buren en vroeg of zij ook wisten', waar de heer N. zich bevond, daar deze om halfacht op da brouwerij moest zijn en tot dusverre 12 uur niet verschenen was. Een der huurlieden keek over de schutting en zien de dat de gordijnen nog gesloten waren, maakte hij de veronderstelling, dat de fa milie de stad uit was. Om zich echter zekerheid le verschaffen klommen beide mannen over de schutting na tevergeefs aan de voordeur gebeld te hebben. Ze braken de achterdeur open en betraden de kamers. Een weeë lucht van bloed kwam hun te gemoet. De gordijnen waren nog gesloten, maar 'toen een der mannen licht maakte, deinsden ze ontzet terug. Groote plassen bloed bedekten het kar pet. De bedde-n waren met bloed gedrenkt en in het halfduister bemerkten ze de licha men van een drietal personen. In het bed lag juffrouw N. Haar hals was éen breede gapende wonde, die haar dood had veroorzaakt. Tegen haar aan ge vleid lag het zesjarig zopntje. Ook dit knaapje was de hals met een zwaar scherp voorwerp voor de helft afgeslagen. Hek bloed was langs zijn nachtponnetje ge stroomd, dat bijna geheel rood zag. Voor het bed ten slotte lag de lieer M. N., in een groote bloedplas. Ook zijn hals vertoonde een zware wonde, waaruit nog bloed stroomde. Naast hom lag een toegeslagen scheermes en over hem heen een omgevallen bloementafeltje, waar van de pot met clivia's in gruizelementen gebroken was. De politie werd gewaarschuwd en wa* spoedig ter plaatse. I-Iet bleek, dat de ma» nog zwak ademhaalde. De geneeskundige dienst werd opgebeld en verscheen met een autobrancard. De stervende man werd zoo goed en zoo kwaad het ging verbonden en naar het Wilhelminagaslhuis vervoerd. Moeder en zoontje waren gestorven. Het is zoo goed als zeker, dat de vrouw en het knaapje zijn afgemaakt met een bijl. De slag, die het knaapje heeft ontvan gen, schijnt niet terstond doodelijk geweesb te zijn. Immers zijn bedje vertoonde bloed sporen, die liepen tot aan het bed zijner, moeder. Het is dus waarschijnlijk, dat het ventje uit bed is gesprongen en naar het ledikant van zijn moeder is gestrompeld, tegen wie hij zich heeft aangevleid. Hier heeft het knaapje den laatsten adem uit-, geblazen. De vrouw daarentegen is terstond dood geweest. Na zijn daad is de moordenaar om het bed geloopen. Op het karpet zijn roode afdrukken van bloote voeten te be speuren. Daarna heeft hij de hand aan zichzelf geslagen. Een aangespoeld lijk herkend. Vrijdag avond arriveerde te Egmond per auto uil Den Haag een der heeren va,n het Duit*

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1