KERKNIEUWS. Rechtzaken. SPORT. Uit de Omgeving. helaas niet veel sympathie-betuigingen ver worven. De lypografen-aetie. Zaterdagmiddag heeft een conferentie plaats gehad van het Algemeen Hoofdbe stuur der drie patroonsbonden in de Ty pografie met afgevaardigden van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Neder land schext Typografenbond, den voorzitter, den secretaris en den penningmeester. Hun zijn de volgende categorische vragen voor gelegd: I. Erkent gij, dat gij door bet plaatsen van uw handteekeningen onder de collec tieve arbeidsovereenkomst de leden uwer organisatie gebonden hebt aan de bepalin gen dier overeenkomst, en dat, indien eenige leden uwer organisatie zich aan die bepalingen viiet houden, het uw plicht is, alles te dQen om hen terug te brengen bin nen den band der collectieve arbeidsover eenkomst, waaraan zij zich hebben ont trokken? Iï. Hebt gij, nu in eenige drukkerijen ie Amsterdam door leden uwer organisatie het werk is neergelegd, ernstige pogingen aangewend om hen het werk te doen her vat ten? III. Zoo ja. welke zijn die pogingen? IV. Zoo neen. verklaart gij u bereid, po gingen als in de vorige vragen bedoeld, alsnog onverwijld te doen? V. Welke pogingen zullen dit zijn? VI. Zijt gij bereid, diegenen der leden uwer organisatie, die ten opzichte van de collectieve arbeidsovereenkomst in gebreke blijven, vervallen te verklaren van het lid maatschap uwer organisatie? Op de eerste vraag is bevestigend geant woord; op de tweede -zeer aarzelend. Hc-t antwoord op de derde vraag Ttwam het air. hoofdbestuur alleszins onvoldoende voor. Op de vierde vraag is geantwoord, dat bet hoofdbestuur van den A. N. T. B. zich niet bij machte gevoelt tegen de werk stakers krachtig op te treden, omdat, al wordt het staken afgekeurd, de reden, waarom de stakers ontevreden zijn, wordt «erkend. De vijfde vraag verviel hierdoor. Op de zesde vraag antwoordde de voor zitter van den A. N. T. B., dat naar zijn meening het royement van een zoo groot getal leden waarschijnlijk niet zal geschie den, als deze zaak in zijn hoofdbestuur zal worden behandeld. Nadat de afgevaardigden van den A. N. T. B. waren vertrokken, is aan het hoofd bestuur van dezen Bond het volgende schrijven gericht: ..Namens de besturen der drie patroons- ■vereenigingen in de Typografie in Neder land deelt het algemeen hoofdbestuur u mede, dat tengevolge van de verklaringen door drie uwer hoofdbestuurders namns uw bond afgelegd in het onderhoud, dat bet algemeen hoofdbestuur met hen heden middag gehad heeft, de collectieve arbeids overeenkomst, gesloten den STsten Dec. 1916 door die drie besturen wordt be schouwd als te zijn verbroken door en met luwe organisatie." Donderdag a.s. zullen te Amsterdam algemeene vergaderingen! der drie patroons bonden en een gemeenschappelijke aJge- meene vergadering worden gehouden. Het algemeen hoofdbestuur herhaalt den drukkerspatroons, in wier inrichtingen werkstakingen zijn uitgebroken of mis schien uitbreken zullen, niet aan de elschen 'der stakers toe te geven. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Rotterdam (H. Lambertus) den weleerw. heer J. J. M. Lammers, die. kapelaan was te 's Graven- bage- (O. L. Vr. van Goeden Raad); tot kapelaan te 's Gravenhoge (H. Li- Öuina) den weleerw. lieer B. P. M. de Jong; tot kap. te Gouda (:0. L. Vr. Hemelvaart) 'don weleerw. heer P. J. de Roos; tot kap. te Overveen den weleerw. heer P. Kemper; tot kap. te Vlissingen, den weleerw-. heer J. J. Lauwrfer; tot kap. te Oegstgeest 'den weleerw. heer G. H. Hubers (14 Juni 8.1. priester gewijd); tot kap. te Amsterdam (O. L. V. O. O.) 'den weleerw. heer W. H. Kooy; tot kap. te Den Haag (H. Martha) den weleerw. heer J. M. Vermeulen; tot kap. te Haarlem (H. Johannis de Dooper) den weleerw. heer J. C. C. Groot; tot kap. te Vlaardingen den weleerw. heer P. v. Kampen; tot kap. te Vel9©n-Wijkeroog, den weleerw. heer J. Th.M. A. Gussenhoven (14 Juni 1.1. priester gewijd). tot kap. te Dordrecht (H. Antonius van Padna) den wcleenv. heer A. Kokkellcoren; tot kap. te Castrieum den weleerw. heer A. J. Leesberg (14 Juli 1.1. priester gewijd); tot kap. te Beomster den weleerw. heer II N. P. J Berkhout; tot kap. te Heems kerk den weleerw. heer J. Sommer; tot kap. te Voorburg den weleerw. heer A. F. C. v. Noort; tot kap. te Amsterdam' (H. Ca- tharina) den weleerw. heer W. A. G. van Bbijn; tot kap. te Leimniden den Welorew. heer H UUeman; tot kap. tot Heilo. den weleerw. heer A. I M. Bnsch, die kap. was te Sloten; tot kap. te Quintsheul, den weleerw. heer. C. H. Olstho'orn (14 Juni 1.1. priester ge wijd) tot. kap. te Vel sen-Driehuis den weleerw. heer G. Karaten; tot kap. te Zierikzne den wöïeerw. heer H. H. Snel; tot kap. te Öoltgensplaat den weleerw. heer \V C. C. M. v. Alphen; tot kap. te Overschie, den 'weleerw. heer W J. J. M. v. d. Borg en tot kap. te Buitenveldert den weleerw. heer A. F. J. Olsthoorn (de drie laats ten 14 Juni l.J. priester gewijd). MGR DR. PROF. A. H. L. HENSEN. Gisteren (Zondag) herdacht mgr. dr. Hensen, professor aan het Gr. Seminarie JLc Warmond,, belast met de directie van hot Ned. Hist. Instituut te Romer, zijn 40-jarig priesterjubileum. Van het Seminarie wapperde de Neder- landsehe driekleur met pauselijken wimpel .ter ©gre van den jubiJee,rendeiji prie&tfir. wiens bijzondere weten schappelijke ver diensten bij een vorig jubilé in hoogs on derscheidingen door Kerk en Vaderland zijn erkend. Daar .dit feest in den vacantietijd valt, had de viering ervan oen zeer intiem ka rakter. Des morgens droeg de Hoogeerw. Jubilaris een H. Mis op in de schoon ver sierde Seminariekapel. Hierna werd hij door den hoogeerw. Praeses Mgr. Taskin en de aanwezige pro fessoren gecomplimenteerd. In den namiddag kwamen zeer velen geestelijken en leeken den jubilaris hun geJukwenschen aanbieden. Dc talrijke, be wijzen van belangstelling, ook uit niet- katholieke wetenschappelijke kringen, bewezen andermaal, hoe algemeen de hoog achting is voor dezen priester-historicus. Mgr. B. H. Klönne. Met groole hartelijkheid is gisteren op huize ,,Duinrust" te Overveen 'het zestig jarig priesterjubUé van Mgr. B. H. Klönne herdacht. Nadat de 85-jarige jubilaris in de Kapel do R. Mis had opgedragen, waarbij de zusters zongen, bad in de ont vangzaal de plechtige huldiging plaats. Nadat de Zusters hem een feestlied had den toegezongen, word Mgr. Klönne door mej. Peterse op zeer hartelijke wijze toe gesproken- .Als een herinnering aan den dag van heden bood mej. Peterse den ju bilaris. namens alle bewoners van Duin- rust een geschenk aan. Verder droeg de heer G. H. van Haastert een door hem vervaardigd gedicht voor. Daarna werd namens de redactie van „De Tijd" en namens het Genootschap van den Stillen Omgang, waarvan Mgr. Klönne de oprichter was, door den heer van den Brooke gesproken, die inzonderheid in het licht stelde de verdiensten van Mgr. Klönne als journalist. De jubilaris beantwoordde de tot hem gerichte toespraken en diepte daarbij nog eenige herinneringen uit. den ouden, tijd op. Ten slotte werden alle Duinrustbewoners in de gelegenheid gesteld den jubilaris per soonlijk te feliciteer en. KANTONGERECHT TE LEIDEN. (Zitting van dezen morgen.) Op de rol staan 262 zaken, waarvan 26 niet openbaar. KI. de V., te L e i d e n, heeft ongekeurd vleesch vervoerd. Eisch 15 boete. Wegens bet overtreden der Arbeidswet n.l. het langer laten werken van personeel, staat terecht N. T. M. D., hoofd eener wasch- en strijkinrichting, te Leiden, Eisch 5 maal f 10 of 5 maal 2 dagen. J. H. H. R.. te L e i cl e n, is beklaagd van het ontvreemden van groenten uit een tuintje aan de Lusthoflaan, toebehoorende aan de wed. Sas. Verschillende getuigen worden gehoord. De ambtenaar vindt deze overtreding een zeer ernstig feit, aangezien deze tuin tjes zijn overgeleverd aan de eerlijkheid en het vertrouwen van de verschillende bezit ters. Daarom eischt hij f 25 subs. 25 dagen. J. B. C. R-, te Noordw ij k, heeft op de Hoogewoerd te Leiden te snel met een auto gereden. Bekl.'s pleiter verklaart, dat beklaagde niet zelf heeft gereden, wat ech ter in iiet verbaal werd ontkend. Eisch f 3. C. A. C. L., inspecteur van politie te Den Haag, staat terecht 'wegens het te snel rijden op een motorfiets met aan hangwagen alhier. De verbalisanten, A. W. en E. B., agen ten van politie alhier, houden zich aan het proces-verbaal, terwijl bekl. zich be roept op zijn snelheidsmeter, terwijl hij de mogelijkheid niet uitgesloten acht, dat de chronometer der verbalisanten onjuist li et ft. aangewezen, en dat de snelheid niet 28 doch 15 a 16 K.M. is geweest. De ambtenaar van bet O. M. houdt zich aan het proces-verbaal der ambts-eedigen en eischt een boete van f 10. J. H. v. K., te Zoeterwocde, staat terecht wegens het te snel rijden met een auto en het. rijden zonder nummer. Het eerste feft ontkent bekl., wijl zijn snelheidsmeter anders aanwees Het twee de ontkent bekl. pertinent, daar er bij zijn verhoor werd gesproken van een 2-wielig motorrijtuig. Voor het eerste feit wordt f 10 geëis^'f, de tweede zaak wordt- aangehouden. W. P., te Katwijk, staat terecht geen arbeidskaart voor zijn werkvolk aan wezig te hebben gehad. Bekl. licht hierbij toe, dat bij niet in zijn eigen werkplaats beeft gewerkt, doch op een dichtbij gelegen terrein. Hij dacht, dat bij daarvoor de arbeidslijst niet behoef de mede te nemen. Eisch 6 geldboeten van f 8. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Deze rechtbank veroordeelde: C. Th. G.. vissclier, zwervende, en H. v E., arbeider, beiden-te Haarlemmer meer, tegen wie het verst ekvonnis werd bekrachtigd. H. K.; en L. v. W., waren beschuldigd van verschillende diefstallen in de H a a r- lernmermeer, Beide bekl. bekenden gedeeltelijk. Na getuigenverhoor eisclite de officier van justitie een gevangenisstraf van li jaar. De verdedigers, mr. v. Eek en mr* Hoog, wezen op de vroegere levens omstandigheden en pleitten voor verlich ting van straf. J. A., 36 jaar, boerenarbeider', thans ge detineerd, was beschuldigd in den nacht van 13 op 14 Mei aan het station te L e i- muiden in vereeniging met anderen trtvoe rijw'iqlen e>n ;een bedrag aan geld (ruim f37) te hebben gestolen, benevens een bedrag van f 1.50 heeft, aangenomen, terwijl hij wist, dat dit geld van diefstal afkomstig was. Bekl. ontkende. In deze zaak waren de beklaagden uit de vorige zaak betrokken.De officier eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte clementie. VOETBAL. Promotiewedstrijden. Amsterdam: StormvogelsHilversum 00 Den Haag: A.D.O.Neerlandia 30 Door het resultaat van eerstgenoemde» wedstrijd, zijn de Stormvogels en V.U.C. tot eerste klas-clubs gepromoveerd* terwijl Hilversum, dat feitelijk officieel reeds tot eerste klasser toegelaten was, thans tweede klasser blijft. Als een eigenaardige bijzonderheid kun nen we hieraan nog toevoegen, dat de nieuw gepromoveerde eerste klasser V.U.C. den 15en dezer haar 10-jarig bestaan heeft gevierd. Intusschep zullen de beide, nieuwe eerste klassers zich zeker met belangstelling af vragen, in welke omgeving ze ten slotte zullen belanden. Om den Hercules-bcker. De serie-wedstrijden om den Hercules beker, op de velden van Hercules gespeeld hadden fTet volgende verloop: VictoriaD.Ö.S. 1—0. KampongOlympia 1—1 (door Olympia gewonnen gegeven). U.V.V.—Quick (H.) 5—2. Quick (A.)Vitesse, beide clubs niet op gekomen. HerculesKampong 0—2. SPORTFEESTEN TE NOORDWIJK. Onder groote belangstelling werden giste ren op de terreinen van de.Noordwijksche Sportvereeniging een schcrmwedstiijd op de sabel en een v^dloop gehouden, respec tievelijk 'uitgesjcbreven (dèoor de>n\ *N"ed'. Amateur-Schermbond en de Ned. Athle- tiek-Unie. Aan den schermwedstrijd, die des mor gens om 10 begonnen en den gehéelen dag werd voortgezet-, namen ongeveer 40 per sonen deel. De wedstrijd had plaats op de tennisbanen bij het Casinogeoouw, die zich daarvoor uitstekend leeneïi. De 1ste prijs, bestaande uit een wissel beker, aangeboden door den heer L. graaf van Limburg Sfcïrum, met verguld zilveren herinneringsmedaille, werd gewonnen door luitenant J. v. d. Wiel. De volgende 8 prij zen, bestaande uit kunstvoorwerpen en medailles, vielen ten deel aan: 2e prijs F. Vigeveno; 3e prijs P. H. Lugtenburg; 4e prijs kap. A. de Jong; 5e prijs W. Brouwer; 6e prijs kap. I. dc Jong; 7e. prijs J. P. Laan; 8e prijs Nederpelt; 9c prijs Drost. Kapitein v. Rossem, voorzitter van den Ned. Amateur-Schermbond. reikte met eenige toepasselijke woorden de prijzen uit Spreker tracht dank aan den heer L. graaf van Limburg- Stirum voor de mooie bekers, aan het bestuur van de N. Sportvereendging voor de bereidwilligheid, waarpiede het de terreinen ter beschikking had gesteld, en aan de secondanten. De veldloop, -die onder enorme belang stelling, ook van het publiek buiten het terrein plaats had, begon om 3 uur. De start en de finish waren bij het Casino gebouw. De afstand bedroeg 3000 M. De deelnemers hadden vele hindernissen te overwinnen, zooals hooge duinen, diepe kuilen, hekken en 100 M. zee. De eerstaan- gekömene had de afstand afgelegd in 11.55 min. De le prijs, bestaande uit een wisselbeker aangeboden door den heer L. graaf van Limburg Stirum. met vèrguld zilveren herinneringsmedaille, werd behaald door J. L. Postma. De volgende 10 prijzen, be staande uit kunstvoorwerpen en medailles, vielen ten deel aan: 2e .prijs J. B. Weke ling; 3e prijs C. Blom; 4e prijs P. de' Boer; 5e prijs J. A: v. d. Wel; 6e prijs Giacomini; 7e prijs J. Beinema; 8e prijs A. Vogel; 9e prijs J. P. Koenen; 10e prijs J. Baan. Aan den veldloop namen 40 personen deel, waarvan er 32 binnen den tijd (20 min.) aankwamen en alzoo diploma der N. A. U. verwierven voor allen, die het parcours volbrachten. Bovendien behaal den 2 der deelnemers, die 5 K.M. aflegden binnen 25 min., het diploma van het Ned. Olymp. Comité, n.l. J. v. d. Maas eerst- aangekomene, en J. Gersie. De prijzen werden met eenige toepasse lijke woorden uitgereikt door kapitein W. C. van Hoogenhuijze, secretaris van do Regelings-commissie. Spr. wees er in zijn toespraak op, dat het. de eerste veldloop was, waaraan een zoo groot aantal per sonen deelnamen, terwijl allen in bijzonder goede conditie aankwamen, hoewel het parcours zeer zwaar was. ALKEMADE. Gemeenteraad. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heer Straathof. De voorzitter opent de vergadering en steltT aan de orde 1. vaststelling en góed keuring der notulen van de vergaderingen van; 3 en 23 Juni 1.1. Naar aanleiding der notulen van 3 Juni vraagt de heer Verwey het woord. Tot zijn verbazing beeft liij daarin niet gelezen, dat aan mejuffrouw Ahlers, onderwijzeres aan de Openbare School te Oudewefering, verlof geweigerd #is tot uitwoning buiten de gemeente. Wat meer is, hij heeft vernomen, dat door den Burgemeester aan bedoelde onderwijzeres een schrijven is gericht, inhoudende het bericht, dat haar tijdelijk verlof tot die uitwoning werd verleend. De burgemeester antwoordt, dat deze zaak behoort tot de competentie van B. en W. ,,Als dat waar is", zegt de heer van Dooren, „dan hadt ge dat verzoek niet. in den Raad moeten brengen; nu-ge dat wel gedaan hebt en de Raad met algemeene stemmen afwijzend heeft beschikt, nu was het ook uw plicht geweest dat besluit ter kennis van de be trokkene te brengen.1' De burgemeester zegt toe, dat bet desbetreffend besluit in de. notulen van deze vergadering zal wor- den opgenomen. Dè beer van Doorn bad nog een andere aanmerking en wel deze. In de notulen staat: de heer van Doorn bespreekt de in stelling van een I-Iuurcommissie. Dat heeft niet hij, maar de heer Bonda gedaan. Ilij was het juist niet met dat raadslid eens, omdat hij meende, dat die instelling nu nog mosterd na den maaltijd zou zijn. De notulen zullen in dien zin gewijzigd worden. 2. Ingekomen stukken. 1. Rekening en verantwoording Levensmiddelenbedrijf, voor kennisgeving aangenomen. 2. Goed keuring raadsbesluit tot een geldleening van f 19000. Deze geldleening is aangegaan met de Coöperatieve Boerenleenbank te AlpTIen aan den Rijn, af te lossen in negen jaaiiijkschc termijnen van f2111.11. 3. Goedkeuring schoolgeldkohier tot een be drag van f 427.17. 4. Gunstige beschikking op de bezwaarschriften tegen bun hoofde- lijken omslag van H. Ilouniet over 1918 en van Th. van Klink over 1917 en 1918, zoo dat aan den eersten zal teruggegeven wor den f 14.34 en aan den tweeden f 26.76 en i 25.62Yz- 5. Ingekomen te bij B. en W. een rapport van den gemcenteopzichtcr over de woningen der Bouwvereenigng in den Göogefpolder, 't welk voorgelezen in han den der bouwvereenigng zal worden ge steld. De heer van Doorn zegt, dat de por taaltjes geen afsluiting hebben en dat daardoor de huizen in den winter niet be woonbaar zullen .zijn. „Dit is buiten het bestek," zegt de Burgemeester. „Er zal evenwel op gelet worden. 6. Circulaire van den Minister van Arbeid omtrent woning bouw. Voor kennisgeving aangenomen. De beer Straathof komt ter vergadering. 7. Schrijven van de onderscheidene hoofden van scholen in de gemeente over het be steden van de gelden, hun tot feestviering verstrekt. Aan de orde komt nu punt 3 der agenda. We zouden dat kunnen noemen het geschil De JongBontje. De heer J. C, Bontje te R'oelofarendsveen was door het. distributie- li bedrijf aangesteld tot commissionair in aardappelen. Hij moest zorgen voor op slaan en bewaren der aardappelen op eigen kosten. Bontje buurde van Jac. dc Jong een stuk grond voor de som van honderd gulden en kwam 'met dezen overeen, dat het land einde Februari weer in goeden staat zou worden afgeleverd. Bontje be taalde .niet op tijd en De Jong liet het land voor zijn rekening liggen. Bontje beweert., den grond gehuurd te hebben voor reke ning van het levensmiddelenïïédiijf. De Directeur verklaart, echter noch mondeling, noch schriftelijk daartoe last gegeven te hebben. Vandaar dat deze ook nooit aan B. en W. goedkeuring daarvoor heeft ge vraagd. B. en. W. hebben reeds een paar maal een schrijven ontvangen van een advocatenkantoor_en nu hebben deze ver nomen, dat ze plan hebben hier te komen, dm te geraken tot een minnelijke schikking. Aan B. en WTwordt machtiging verleend om deze zaak af te wikkelen. Op het verzoek van den Raad van Arbeid te Leiden om beschikbaarstelling van lo kalen, wordt gunstig beschikt. Aangebo den wordt de gemeentei'ekening over 1918. Deze sluit voor gewone inkomsten en uit gaven met een saldo van f 4818.42 en voor bnitengewgne met een nadeelig slot van f 1390.69, zoodat er over het geheel is een saldo van f 3427.73. De Burgemeester zegt, dat er vroeger stemmen zijn opgegaan in de finaneièele commissie om een accoun tant te benoemen. Hij zelf is daar voor. De heer Verwey,lid van voornoemde com missie, vindt het denkbeeld uitstekend. Men beeft dan kans een goed rapport te krijgen. De heer van Doorn kan er zich ook goed mede vereenigen, maar het benoemen moet bij den Raad blijven. Aldus wordt besloten. Aangewezen wordt de beer Knol, te Leiden. 5. Begrooting 1920 en punt 5 Rekening Gezondheidscommissie te Alphen over 1918, passeerde zonder discussie den voorzitters hamer. Bij punt- 6, Begrooting dierzelfde commissie over 1920, betoogde de heer yan Doorn de wenschelijkheicl, dat er van die commissie invloed uitgaat, ook in onze gemeente. Hij krijgt echter den indruk, dat er door het Gemeentebestuur weinig of geen notitie genomen wordt van de op merkingen dier commissie. De Burgemees ter zegt, dat de klagende personen niet ko men bij B. en W., maar dadelijk schrijven aan de Gezondheidscommissie. Daarvoor vindt de heer van Dooren wel een reden, n.l. het gehelmblijven van de namen der klagers. De commissie heeft hem persoon lijk medegedeeld, dat zij herhaaldelijk het gemeentebestuur van Alkemadc aanschrijft maar na jaar en dag er toch niets, gedaan wordt. Het gemeentebestuur moet meer ac tief zijn. Punt VII. Onderhandsche aanbesteding verbouwing en bijbouw raadhuis. B. en W. stellen voor om bet werk te doen uitvoeren door den heer D. Dobbe, te Roelofarends veen voor f 31,797. De begrooting van den architect was f 30,000. Onder die f 31.797 is ook begrepen het arcliiteclshonorarium en f 1000 voor bijkomend werk. Conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt VIII. Geldleening voor kosten ver bouwing en inrichting raadhuis. Voorge steld wordt een geldleening aan te gaan van f 25,000, af te lossen in 25 jaarlijksche termijnen van f 1000. Voor de meubileering van het verbouwde raadhuis wordt nog f 1000 en voor de centrale verwarming f 2500 toegestaan. IX. Vaststelling verorde ning rekening-courant-overeenkomsten. Goedgekeurd. X. Wijziging en af- en over schrijvingen gemeen Löbegrooting *1919. De voorzitter zegt, dat er een vermoedelijk tekort zal zijn van f 20,000, waarvan ruim f 9000 gedekt kan worden. Het eenvoudig ste zou wezen 1 pet. na te vorderen. De heer De Jong brengt voor de zooveelste maai ter sprake de navordering over 1917, welke vol gens hem, onwettig was. De burgemeester zou den onwillige» betalers den raad willen zien gegeven, om toch te betalen. Wat zij dan meenen te veel betaald te hebben, kan in mindering gebracht worden van bun aanlag over 1920. De heer de Jong is *t niet mei den burgemeester eens, waar bij zegt: m e e h o n te veel betaald te bebbenr^jj meenen het. niet. alleen, maar het oil rechtmatig afgenomen. Daartegen komt de burg om cos Ier ten sterkste ep. kohier te goedgekeurd door (ten Ratufc en door Ged. Staten. Wanneet echter hun meening hier wordt gedeeld, dan kan op bilLfjkhetdsgrondenmaar niet op «enigen rechtsgrond, hun restitutie worden gege ven." Ze hebben bovendien dec tijd voor reclame laten verstrijken. Ook de heer v. Dooren vindt het een onrechtmatigs daad. De kwestie van reclame doet daartoe niets ter zake. De raadsleden meenden, op gezag van B. en W., dat de zaak in orde was. Die gedochte heb ik echter niet lang gehad en toen ik vermoedde, dat de zaak niet in orde was, heb ik ze hier ter sprake ge- bracht. Nu zeker voor de zesde maal. De heeren De Jong en v. d. Meer onderschrjj. ven, wat de heer v Dooren gezegd heeft Het verbaast bun, evenals hem, dat niet als punt 1 op de agenda staat: het rapport der commissie, benoemd tot onderzoek van deze zaak. „Waarom, vraagt de heer Van Dooren. ons niet voorgelezen het verslag' dier commissie. Die commissie heeft in korten'tijd kunnen uitvinden, waarin de fout school, waarom konden B. en W. dat niet?" De burgemeester vindt de zaak bul ten de orde en wenscht door te gaan met afhandeling der agenda en wel met zijn voorstel om alsnog 1 pet. te heffen over den omslag van 1919. De lieer Van Dooren wil de kwestie van de navordering dads lijk behandelen met punt. X. In stemming gebracht wordt dit voorstel aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, die van de heeren Kokshoorn, Bonda, Straathof, Van Rijzen en v. d. Geest. Uit het verslag der com missie blijkt nu, dat men een verkeerd ko hier van de Rijksinkomstenbelasting heeft genomen voor de navordering. Men heelt genomen 1917-'18, dat zeer uiteenliep rnet 1916-'17, zoodat men feitelijk twee jaar het zelfde kohier ten grondslag nam. De beer Van Dooren wil nu ieder het te veel be taalde teruggeven en dan een omslag ma ken over de. geheele gemeente om het tekort te dekken. De burgemeester bestrijdt dat voorstel als absurd. De commissie krijgt nu het woord bij monde van den heer De Jong. Hij zegt ongeveer het volgende: Had den we vroeger, toen enkelen van ons in zagen, dat er verkeerd gehandeld was, de fout hersteld, dan hadden die menschen kunnen betalen, die moesten en dat zijn anderen dan zij, van wie men nu betaling vordert. Hét zwaartepunt is nu maar: hoe moeten ze het terugkrijgen? Ze-moeten het terugkrijgen en wanneer er nu geen enkele wettige grond .zou zijn, om dezen menschen hun geld terug te geven, dan zou ik hier niet langer wensehen te zitten." De burgemeester wil, dat zij, d-ie nog niet betaalden, het alsnog doen. Zij krijgen •dan de toezegging, dat dat bedrag in min dering zal komen over hun aanslag in 1930, De heer v,. Dooren v-indt die manier te prutserig. Hij wil eenvoudig royaal terug geven, wat te veel is betaald en dan een percentage heffen, waardoor het tekort wordt gedekt. Hij is ervan overtuigd dat er een onrechtvaardigheid is gepleegd. D« burgemeester komt heftig daartegen op. „Als er een onrechtvaardigheid is begaan, zegt hij, dan hebt u daaraan in hoogste instantie meegewerkt." Juist,aldus,de heer v. Dooren, „en daarom ben ik nu bezig om dat te herstellen. Een jaar lang recti's heb ik dat gevoeld en ik vind, dat we, als wij een abuis hebben gemaakt, moeien beproeven, het weer goed te maken." De heer Straathof vind de zaak zoo erg niet, maar de heer v. d. Meer vindt het wel tei dege erg. Hij verwijt den burgemeester welbewust tweemaal hetzelfde k oh lei1 te hebben gebruikt. De burgemeester laat zich dat zoo maar niet aanleunen. Hij heeft, zegt bij, naar zijn beste weten met. goede bedoelingen gehandeld. De heöt De Jong zegt: „Er zijn nu twee wegen om de zaak weer in het goede spoor te bren gen: lo. de weg door den burgemeester aangewezen en 2o. die door den heer Vat) Dooi en voorgesteld n.l. om alles terug te geven en het tekort door extra heffing U dekken Het tweede voorstel, als van «ie verste strekking, wordt in stemming ge hrach. Er waren slechts 2 stemmen voor, die van de heeren v. Dooren en v. d. Moor Het voorstel van den burgemeester wordt nu aangenomen. Punt, 11. Voorschot van f50,000 aan Ir Bouwvereehiging Alkemade. voor Ja bouw van 8 woningen te Rijpwetering. I" beginsel goedgekeurd. Punt 12. Verzoek van de burgenvacM om een toelage van f 500. B. en W. steile® voor f 400 te verleenen. Goedgekeurd. Punt 13. Verzoek van kunstschilders aa" de Kaag om gebruik te mogen maken, van de schoollokalen voor liet houden eener tentoonstelling van schilderijen. Afgewezen Punt 14. Verzoek van B. Otto te Nieuwe- wetering, buur schooltuingrond. Ook 'M verzoek wordt afgewezen. De geheele tn'ra komt weer in 't genot van den heer Boog, het hoofd der school. Punt, 15. Aan het verzoek van de huur ders te Huïgsloot met betrekking tot- M uitgegraven veen zal tegemoet worden komen. Runt. 16. Verzoek ingezetenen Kaag, vrij veer en wegenonderhoud wordt, evofr als punt 17, reclafhes hoofd, omstap, a3fr gehouden tot een volgende vergadering-^ Bij de rondvraag bracht de heer Bow* verschillende zaken ter sprake. 1. Rekenrtj distributie 1918. Wordt in handen geste" van de commissie voor de gemeentere»- ning, zegt" de burgemeester. 2. ConferenW met den burgemeester van Haarlem»* meer over den weg naar Abbenes. J? zou al gebeurd zijn, zegt de heer Van V chen, maar mijn collega is voor zes wcP met verlof. 3. Rijkskeuring van levensrn' delen. Komt vanzelf. 4. Kan de hooMJ omslag niet in termijnen betaald worde De burgemeester belooft er voor te zor^ (Tusschen twee haakjes, daarmede burgemeester menig ingezetene een P,ett doen.) Dan heeft de heer Bonda nog «J grief betreffende de huwelijksbeveWJ Hij vindt, dat een getrouwd paartje mooi genoég wordt toegesproken door

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2