,|e lift Courant". Derde B!ad. Zaterdag 16 Augustus 1919 bod EL Aflaten en aflaathandel. Er is misschien geen leerpunt der R. K. Kerk, waaromtrent zooveel vei keerde voor tellingen bestaan, als dat over de aflaten. Gelijk reeds in het vorig artikel werd aangemerkt, blijven Protestanten nog maar aldoor beweren, dat, volgens de Roomsche leer, door aflaten zonden worden vergeven, riet alleen bedrevene, maar ook die, welke Bien nog bedrijven zal; en dat ten tijde van Lnlher de R. K. kerk zondenvergeving en aflaten voor geld te koop bood. Wat is efhter in deze de waarheid? Wat is een aflaat? Een aflaat is een buiten de biecht ver leende kwijtschelding van die tijdelijke straffen, welke na de vergeving der zon denschuld en der eeuwige straffen nog overblijven en of hier op aarde of hierna maals in het vagevuur moeien uitgeboet worden om aan Gods beleedigde Majeslcit volledige voldoening te geven voor de be dreven zonden. Wint men een vollen aflaat, dan worden slle tijdelijke straffen kwijtgescholden. Wint men slechts een gedeeltelijken aflaat, dan krijgt men ook maar van een gedeelte der tijdelijke straffen kwijtschelding. Een aflaat van 100 dagen beteekent alzoo niet, dat men door zulk een aflaat kwijt schelding krijgt van 100 dagen Iijdens in liet vagevuur, maar kwijtschelding van zoo veel tijdelijke straffen als door God werden kwijtgescholden aan hen, die volgens de oude kerkelijke wet 100 dagen boete pleeg den. Zona Is we in het vorig artikel bewezen, schonk QJiristus aan Zijn Apostelen en hun wettige opvolgers de macht, oïn niet alleen alle zondenschuld en eeuwige' straffen, maar ook alle lijdelijke straffen der zon den te vergeven. Elke priester nu kan dit in de Biecht, en' de Pairs en Bisschoppen kunnen het ook buiten de Biecht, n.l. door liet verleenen van aflaten. Om aflaten te verkenen, is de priesterlijke macht niet voldoende en ook niet noodig. Het verlee- van aflaten is een uitoefening der openbare rechtsmacht, door Christus aan Zijn Kerk geschonken. De Paus nu heeft volle rechtsmacht over de heele Kerk en tan daarom alle, ook volle, aflaten verlee- len aan de heele Kerk, terwijl de bissch »r>- uurï^11 alleen aflaten kunnen verleenen aan ebik lun diocesanen en slechts volgens de die nacht en mate, hun door den Paus to? het icstaan. e ui Tijdelijke'straffen, welke na de vergiffe- lis der zond en schuld en der eeuwige itraffen nog zijn overgebleven, moeten of een hier op aarde of hiernamaals in 't Vage- ruur worden uitgeboet, want niets, wat icsmet is, kan den hemel binnengaan. Die litboeting nu kan geschieden door den tondaar zelf of door anderen. De zondaar kan voor zichzelf kwijtschelding: van tijde imin bjke straffen bekomen door de Biecht, do>> dden werken, door bidden, vasten en aal- aoezen geven, door de H. Mis en door net 'ig-n winnen van aflaten. Niemand kan echter man aflaten winnen voor nog levenden, wel voor oor-fcich zelf en voor de zielen in het vagevuur, die vobr zich zelf niets meer kunnen verdie- ïen, en daarom zoolang in die'lijdensplaats ekenfcroclen blijven, tot ze zelf hun straffen lobben uitgeboet of daarin door de leven- Ion op aarde worden geholpen en verlicht, ooit, Waardoor nu verkrijgen de levenden op eg1-' narde en de zielen in het vagevuurdo >r niddel van aflaten geheele of gedeeltelijke wijtschelding van him tijdelijke straffen? iongf Hierdoor dat de Kerk voor de uitboeting va» rolke de zondaar hier 'op aarde en de zie- ooc en in het vagevuur nog schuldig zijn, de uitboeting van anderen, n.l. van Christus ;asl- en de Heiligen in de plaats stelt. Christus heeft niet slechts èèn -enkelen jaar druppel bloeds voor ons gestort, wat vol- loende zou geweest zijn, om voor de zon- ij bc- 'en van alle menschente voldoen, maar I. 'ij heeft in zijn gruwelijk lijden stroomen loeds voor ons vergoten. Zijn uitboetingen voldoeningen zijn oneindig, om de on-' indigo waarde zijner goddelijke persoon- jkheid. Vele Heiligen hebben'meer afgo ot dan noodig was, om kwijtschelding m hun tijdelijke straffen te verkrijgen. Die oneindige voldoeningen van Christus leder n die overvloedige voldoeningen der Heili- kaat en jju komen, krachtens de geestelijke ver- rhafr fcniging of gemeenschap tusschen de ge-1 loopt lovigen op aarde, de zielen in het vage vuur en de heiligen in den hemel, ten voor- dcele der Kerk. Zè vormen haar geestelij ken schat, waaruit ze put, als ze door mid del van aflaten die voldoeningen of uitboc- tingen, weke hare leden hier orp aarde of in het vagevuur nog moeten brengen, om van hun tijdelijke straffen kwijtschelding te bekomen. Dat de R.K. Kerk zulk een schat van vol doeningen bezit, werd door Paus Clemens VI geleerd en hangt innig samen met haar geloofsleer. De tegenovergestelde bewering van Luther cn de Jansenisten werd door de Kerk veroordeeld. Zij veroordeelde even eens de dwaling von Lulher, dat nien geen aflaten kan winnen voor de zielen in het Vagevuur. Wijl de Kerk echter geen rechts macht heeft over die zielen, worden de af laten op haar toegepast bij wijze van voor bede, dat is: zoo dikwijls Paus of Bisschop pen de voldoeningen van Christus en de Heiligen door middel van aflaten te onzer beschikking stellen voor de zielen in het vagevuur en wij winnen die aflaten voor die zielen, dan bieden wij de voldoeningen van Christus cn de Heiligen Gods recht vaardigheid aan in de gegronde hoop, dal God die voldoeningen barmhartig zal aan nemen tol kwijtschelding, der tijdelijke straffen, welke die zielen nog moeten uit boeten. Uit alles, wat tot hier toe over de leer der R.K. Kerk omtrent aflaten gezegd is, volgt dus allerduidelijkst, dat door aflaten geen enkele bedreicn 'of nog te bedrijven zonde wordt vergeven. Eerst moet de zondeschuld Vergeven zijn, al is ze nog zoo. klein vóór de tijdelijke straffen buiten dc Biecht kun nen 'worden kwijtgescholden door aflaten. En om deze kwijtschelding door aflaten te verkrijgen moet men in staat van genade, dus viij van doodzonden, vriend van God zijn, de voorgeschreven werken nauwkeu rig volbrengen en de meening hebben, om een of meer aflaten te winnen; Vergiffenis van zondeschuld en aflaten zijn echter nooit voor geld te koop geweest, zooals de Protestanten valschelijk beweren Aanleiding tot deze bewering was de af- laatbul van Paus Leo X, die Luther tot voorwendsel diende om met de R.K. Kerk te breken. Paus Leo wenschte den bouw der grootsche St. Pieterskerk te Rome te voltooien. Daarom schreef hij een aflaat uit voor allen, die door een vrijwillige bijdrage dat reuzenwerk 'zouden steunen. Wie geen geldelijke bijdragen kon storten konden toch den aflaat winnen, als zij in plaats van'door aalmoezen, door vasten en bidden hun steun verleenden, ,,want", zoo lezep. we in de bul het heil der geloovigen was niet minder dan de bouw der kerk het doel van den aflaat". De eenige voorwaarde welke aan allen zonder uitzondering ge steld werd, was 'n oprechte bekeering, want alleen zij, die rouwmoedig gebiecht hadden, konden den aflaat winnen, als zij verder dc hiervoor gestelde voorwaarden vervulden. Wijl de bijdragen vrijwillig moesten gestort worden, kan dus van af laathandel geen sprake zijn. De zooge naamde ..aflaatbrieven", welke ten tijde, van Luther in gebruik waren en welke men door middel van een geldelijke aalmoes kon krijgen, gaven geen vergiffenis van zonden, en waren ook niet, zooals Protestanten beweren, vrijbrieven om te zondigen, want niemand, zelfs de Paus niet. kan verlof geven ojm ook maar de kleinste zonden te bedrijven, maar die af laatbrieven gaven aan de biechtvaders, aan wie zulk een brief werd overhandigd, de macht om te ontslaan van bepaalde, zware zonden, waarvan de vergeving anders aan den Paus of aan den Bisschop is voorbe houden. Wat Paus Leo X deed, hadden ook al zijn voorgangers gedaan en deed ook, vol gens de H. Schrift, eenmaal de H. Pau- lus zelf. Wie daarom Paus Leo X durven laken en Luthers optreden tegen den af laat goedpraten, toonen daardoor, dat zij het wezen en-de geschiedenis van den af laat niet kennen. De R. K. Kerk intusschen zal rustig aflaten blijven'verleenen en haar leden zullen ze ten zeerste blijven waardeeren en ijverig gebruiken tot geeste lijk heil van zich zelf en de zielen in het vagevuur. Manresa, Venlo. P. REIJS S. J. BUITENLAND. Frankrijk Kostbare vlaggen. Op 11 November, den datum van den wapenstilstand, zal bij gelegenheid van een feest, door den bond tegen kindersterf te georganiseerd, een geheel bijzondere soort verkooping plaats hebben ten bate van de véreeniging voor moederzorg. Men zal n.l. 10 historische sduvenirs verkoopen, 10 kleine zijden vlaggen, an ders niets. Maar deze vlaggen zijn iets heel bijzonders. Op 5 daarvan, geborduurd in de gealli eerde kleuren, hebben op den dag der on- derteekehing van het vredesverdrag, Cle- menceau, Wilson, Lloyd George en Son- nino hun handteekening geplaatst, op de 5 andere hebben Poincaré en Clemenceau en de maarschalken Foch, Joffre en Pé- tain dien dag hun naam gezet. Liefhebbers zullen elkaar deze historische stukken, welke dc musea's hun zullen be nijden, betwisten. De auto-bandieten. De autobandieten zijn nog steeds in volle actie en slaan bijna dagelijks hun slag.. Zoo verhalen de Fransche bladen nu weer van een zekeren Guy, inwoner van St. Gratian, die op weg naar huis werd ge passeerd door een auto, waarin zich drie personen bevonden. De auto stopte op 50 M. afstand van hem en terwijl een der reizigers" den motor onderzocht, stegen de anderen uit en na derden Guy. Heel beleefd spraken zij hem aan en vroegen hem of hij geen motorher- -steller wist. Maar nog voor hij kon ant woorden, grepen zij Guy aan en hem een browning op de borst zettend, sommeerden zij hem. zijn zakken Te ledigen. Guv, in ziende, dat tegenstand niet zou baten, gaf zijn geld. horloge en juweclen af. Toen zijn zakken ledig waren, eischten zij, dat hij zijn schoenen zou afstaan. En gehoorzaam trok Guy zijn schoenen uit. Daarna slapten de schurken weer in hun auto, gaven hem de hand, groetten heel sarcastisch en de auto verdween. Een half uur later ontmoetten de auto bandieten een zekeren Weiter en riepen hem toe: handen omhoog. Maar daar Wei ter niet vlug genoeg gehoorzaamde, losten zij op hem twee revolverschoten, zonder hem echter te treffen. Daarna namen zij ijlings de vlucht. De heeren ,,opereeren" met zulk een bui tengewone koelbloedigheid, dat twee per sonendie achter een raam getuigen wa ren van den aanval op Weiter, niet eerder kwade vermoedens kregen, dan toen de revolverschoten weerklonken. Engeland. Een nieuwe wet. D& Minister van Handel heeft, naar uit Londen gemeld wordt, medegedeeld dat zorgvuldig wordt overwogen, orn in het algemeen belang een wetsvoorstel in te die nen, orn stakingen en uitsluitingèn on wettig te maken, indien zij binnen een week worden geproclameerd. Wanneer er een schriftelijke proclamatie is minstens een week te voren kan ecu openbaar on derzoek ingesteld en binnen de week een verslag;uitgebracht worden. Engeland en de H. Stoel. Dc Universe" wijdt een beschouwing aan de betrekkingen tusschen Engeland •on het Vaticaan, en zegt dan in verband met de Duitsche onthullingen over "de vre- desactie. waarin de H. Stoel zoo'n belang rijke rol vervulde: De onthullingen van Erzberger, zoo spoedig volgend op de pogingen in zekere kringen aangewend, om het Engelsche ge zantschap bij het Vaticaan te "doen ophef fen, zullen hen in hun overtuiging verster ken, die rneenen, dat het in de toekomst voor de Engelsch-sprekende volkeren van belang is, dat de Engelsche missie niet al leen wordt gehandhaafd, maar dat de be trekkingen tusschen het Britsche Rijk en den H. Stoel nauwer en intiemer worden. Kanunnik Barry, schrijft over deze kwestie: Het is nu geen tijd de oude gereser veerdheid weer aan den dag te leggen of de hulp, welke Rome gaarne voor de in gevaar zijnde beschaving aanbiedt, af te wijzen. Engeland heeft plichten in het na bije Oosten, in Polen, Egypte, Palestina, en in Syrië, terwijl het bovendien duide lijk blijkt, dat milLloenen katholieken uit. geheel het Engelsche Rijk zeer veel belang stellen in de Ierschc kwestie, in de moei lijke arbeiders-conflicten en in het goede en kwade van ons opvoedingssysteem. Hoe dan ook, welke middelen ook dien stig zijn: de Engelselie regeering moet niet in het duister gelaten worden ten opzichte van onze verlangens en ideeën, waarvan zij zoo weinig afweet. Onder deze middelen .belmoren ook de diplomatieke betrekkingen met Rome. Het Vaticaan zal de Engelsche staats lieden inlichten langs wegen, die niet voor pers, redenaarsgestoelte of de binnenland- sche hiërarchie openstaan en dat met. ge zag. Ik beschouw, zoo besluit Barry, de Engelsche legatie te Rome als een voort durend intiem contact tusschen de twee machten, waarvan de toekomst der wereld hoofdzakelijk afhangt. Vooruitgang. Naar de „Westminster Cathedral Chro- nicte" meldt, hebben zich in het Westmin- ter diocees in het afgeloopen jaar 1584 per sonen tot het katholicisme bekeerd. Het aantal Paaschcomrnunies bedroeg 95,640, het aantal huwelijken 2261, het aantal doopsels 5657. Italië. Voor den vrijhandel. Tot de onlangs ii? de Italiaansche Kamer met zoo groote energie op den voorgrond getreden tegenstanders der door de regee ring op het oogenblik gehandhaafde poli tiek der invoerverboden of invoer-beper- perkingen, behoort, naar uit Bern aan de „Kölnische Zeitung" geseind wordt, ook de bekende econoom Einaudi, die in de „Cor- ri&re della Sera betoogt, dat bet gebrek aan arbeidslust het gevolg is van den toe stand, dat enkele firma's op kosten van het algemeen leven door tegen ongehoorde prijzen waren te fabriceeren, die men ^eel goedkooper zou kunnen invoeren. Met alle beslistheid pleit Einaudi voor de vrijheid van handel. De ijzerindustrie had groote voo'rraden grondstoffen en halffabrikaten aangelegd en thans moesten de indus trieën, die deze grondstoffen en halffabri katen verder bewerken, zich er in schikken, ze tegen hoogere prijzen te koopen. waar door het hun onmogelijk werd, te produ- ceeren en uit te voeren. Einaudi protesteert er beslist tegen, dat een industrie of en kele ondernemingen door de invoerpolitiek der regeering ondersteund worden. Een dergelijke ondersteuning mocht slechts worden verleend, wanneer zij in het alge meen belang beslist noodzakelijk was. Hij besluit zijn beschouwingen met de verzeke ring, dat hij zich in de naaste toekomst zal bezighouden met de opvatting der re- geering, dat men niets zou mogen invoe ren, omdat men niets kan uitvoeren. Tsjeclso-Slowakije. Katholieke actie. De ,,Salzb. Kirchenztg." schrijft: Terwijl de Tsjecho-Slowakische katho lieken verlangend naar een krachtig woord en een vasten richtsnoer van hun leiders uitzagen en met verbazing en droefheid de verdeeldheid hunner priesters in politiek opzicht beschouwden, verschenen plotse ling twee Amerikaansche priesters,- van Tsjechische afkomst-, in hun midden, die tot hen op zulken vrij moedigen toon spra ken, als men sinds lang niet meer gewend was. Deze twee geestelijken zijn mgr. Bouska en de eerw. heer Zlamal, leden van de onlangs te Praag aangekomen Amerikaan sche missie. Evenals de heide Slavenapostelen Cyril- lus en Methodius, hebben zij eerst den ze gen van den H. Vader gevraagd. De H. Va der bleek uitstekend op de hoogte van den toestand. Mgr. Bouska en de heew. lieor Zlaraal trekken nu alle groote plaatsen af, waar zij politiek-godsdienstige voordrachten houden. Hun hoofddoel daarbij is de ka tholieken op de zonder twijfel voor de deur staande scheiding tusschen Kerk en Staat voor te bereiden. Met vlammende woorden sporen zij de katholieken aan zich aaneen te sluiten en zich niet alles te laten welgevallen. Het grootste deel des volks is katholiek en de regeering kan onmogelijk haar hatelijke maatregelen (zooals de verwijdering der kruisbeelden uit de schoollokalen) voort zetten, wanneer het volk aaneengesloten daar tegen opkomt. Deze voordrachten, die somtijds 3 uren duren, trekken geweldig en de toeloop is dikwijls zoo groot, dat zij onder den bloo- ten hemel gehouden worden, terwijl de bij val, die wordt betuigd, de tegenstanders in de meeste gevallen van alle onderbre kingen terughoudt. Japan. I De economische toestand. De sociale gevolgen van den oorlog in Japan blijken al precies dezelfde te zijn als in Europa. Het leven der arbeiders, der ambtenaren en van allen, die met ongeveer hetzelfde inkomen als vroeger moeten rond komen, is moeilijker dan ooit ten gevolge van de hooge prijzen van de levensbehoef ten; de O.W.'evs daarentegen vieren feest zonder einde. Vooral met rijst is er schat ten verdiend, maar het is ook juist de duurte van de rijst, die het volk het pijn lijkste treft. Kokoemin (het Volk), een te Tokio verschijnend dagblad, beschrijft den toestand als Volgt (wij vertalen uit de Eco nomist van Londen): Laat ons gerst eten en aardappelen en de rijst sparen. Om dit te doen moet men echter vastbesloten zijn. ITct volk mag geen hulp verwachten van de lichtzinnige en machtelooze regeering. maar móet zelf Handelen en 'daarna "de re geering aanklagen. Terwijl de prijzen van de rijst, het katoen en andere bonoodigd- heden steeds stijgen, terwijl de Woning nood steeds erger wordt en het bestaan van het volk door ^dit alles zeer ernstig wordt bedreigd, verkoopt men meer dan ooit weelde-artikelcn, is de vraag naar Geisha's grooter dan ooit en wordt er met veel meer vlijt dan vroeger naar dure curi osa en oudheden gezocht. De eerste reden om bezorgd te zijn in dezen tijd is het ge brek aan zekerheid omtrent den dag van morgen en het bestaan der arbeiders en de groote welstand, die er is tusschen de nieu we rijken en den intellectueelen stand. Dit is een zeer abnormale maatschappelijke toestand, en er moet naar middelen wor den uitgezien om daarin verbetering te brengen. Slakingen. Voor het eerst sinds er dagbladen in Japan verschijnen, is Tokio op 1 Augustus aldus een telegram aan de Times zonder couranten geweest. Geen der li bladen kon verschijnen ten gevolge van een loonactie der zetters. Dit feit, zoo gaat de correspondent voort is teekenend voor den nlgemeenen toestand in Japan. Door het heele land heen hebben er stakingen plaats. Hier en daar wenclen de werkgevers pogingen aan nm de cori- ficten met hun arbeiders op te lossen door een aandeel in de winst toe te staan; doch de arbeiders zelf zien daarin volstrekt geen redding. De regeering heeft van haar kant nog altijd .het recht vpri bestaan der vak- vereenigingen niet willen arkennen en het- is zeer waarschijnlijk, dat daaruit bin nenkort een èrrïstige crisis ontstaan zal. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Wijziging der personee)e belasting. Bij het afdeelingsonderzoek van het ont werp van wet tot wijziging der personeel© belasting* betuigden onderscheidene leden hun ingenomenheid, dat thans uit de per soneelo belasting de.grondslagen haard steden en rijwielen vervallen waren. Eenigcn achtten echter de afschaffing van de heffing naar deze grondslagen be denkelijk, omdat zij leidde tot een aanzien lijke derving van 's Rijks inkomsten, terwijl er juist groote JSeFioefte bestaat aan "ver meerdering daarvan. Enkele leden waren van meening. dut de personeele belasting uit de rij onzer belas tingen uohoorde te vervallen. Zij werkt een zijdig. Waar iwjvoorbeeld iemand die een automobiel houdt, door de belasting wordt getroffen, blijft degeenvrij die schilderijen koopt, al zou hij daaraan een veel hooge*. bedrag besteden dan hij voor een automoe biel zou uitgeven; iemand die eeri zeilvaar- tuig heeft, wordt belastingschuldig, terwijl hij die gebruik maakt van allerlei andere middelen om zich gencc-gen te verschaffen, niet in de belasting bijdraagt. Men heeft nu in het belastingstelsel opge nomen de inkomstenbelasting cn de ver mogensbelasting, welke thans, nadat zij jaren gewerkt hebben, door steeds gemak kelijke; controle hoe langer zoo minder to ontduiken zijn. Verwondering werd uitgesproken over dc houding, door don minister van Financiën bij de behandeling van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer aangenomen tegenover het amendement van den heer Ter Laan. strekkende oïn het stelsel van 11 klassen, door de Regeering voorgesteld, prijs te ge ven en liet tegenwoordige, dat 9 klassen aanneemt, te handhaven. Het gevoelen werd geuit, dat door het opdrijven der taxaties van het mobilair, waarnaar bij de tegenwoordig plaats vin dende schattingen en her.schattin.gen wordt gestreefd, de handel in antiquiteiten zeer wordt geschaad. De opmerking werd gemaakt, dat, even goed als schilderijen, ook beeldhouwwer ken behoorden te worden vrijgesteld. De meening werd uitgesproken, dat dit ontwerp, wet geworden, een leemte zou be vatten. Immers zal ook in ambtswoningen het mobilair worden geschat naar de wer kelijke waarde en niet in evenredigheid tot het traktement. Dientengevolge moeten da functionarissen, die met bet oog op het aanzien van het ambt en de daaraan ver bonden representatie ruime ambtswonin gen betrekken, welke dus hooge e.ischen stellen aan de meubileering. een hooge be lasting betalen, hooger naarmate zij trach ten door het aanBregen van oud porcelein en dergelijke kunstvoorwerpen de woning te doen beantwoorden aan haar bestem ming. Het werd daarom redelijk geacht, do belasting 'naai'.dezen grondslagvoor der gelijke ambtswoningen te heffen naar even redigheid van het traktement. peïec al. nv,f' u... •sslo' laa '■en verschrikkeiijke misdaad Mijnheer Balindart, die zich uit de zaken pfuggetrokken had, mevrouw Balindart, „eno. welgedane en ^aardige levensgezellin u bekooilijke dochters, Virgïnie en *oémie namen gemakkelijk plaats in de 'fir hoeken van een tweede klassg compar ant van den trein, die hen van Etretat Par'js zou terugvoeren. St« aarf ontslnapte aan mijnheer Balin- Part, met iele klaarblijkelijke voldoening iemand wiens droom vervuld is. Wij n goed, zeer goed zelfs. Jullie zien, le'sjos, dat het nog zoo kwaad niet was, ®t )k wat gehaast heb, om niet te laat komen! Wij hebben nog vijf en veertig minu- ■n voordat we vertrekken, zeide Noémie rmlend, en Virgïnie voegde er ver- r"?tig aan toe: hadden nog een half uur de zee in _jCn 7ien' het is iuist vloed! 'ai m hebben genoeg van de zee gezien fln^oiirende de veertien dagen der Paasch- J^ntie, die wij hier te Etretat hebben ""gebracht, Bovendien, het is altijd het- et n «e: Wa,er' water dat komt aanzetten -weer terugloopt; <Jat is alles! Jullie wa- la§ 00k veel verder geweest, wanneer jul lie dat een half uur langer hadden aange zien en wij zouden dan te midden van de groote drukte van het vertrek aan het sta tion gekomen zijn, terwijl wij nu een pret tige reis hebben, heel alleen blijven. waarschijnlijk want- de reizigers drui len wel af, als ze vier hoeken bezet zien. In elk geval zitten wij alle vier zeer goed om onze oogen te kunnen vergasten, gedu rende de reis, aan het riante uitzicht op het groene Normandië. Terwijl hij. dit zeide rangschikte Balin dart als man van orde, met groote zorg de talrijke handbagage, die de familie mee voerde, telde de stuks, hertelde ze, en nu zeker dat er niets mankeerde, slaakte hij een zucht van tevredenheid; toen nam hij den hoed af, dien hij verving door een ka lotje, dat hij uit den zak haalde, een waar meesterstuk van haakwerk van zijn vrouw en zich» in zijn hoekje drukkend, maakte hij alle aanstalten tot slapen, hetgeen zijn manier scheen ie zijn na zich te vergasten aan het riante uitzicht op het groene Nor mandië. Mevrouw Balindart, in den tegen- overgesteldcn hoek, scheen het voorbeeld van haar man te zullen volgen. Virgïnie en Noémie babbelden aan de andere zijde yan den wagen. Juist op het oogenblik, dat de portieren gesloten werden, werd deze vreedzame toe stand verstoord door het binnentreden van twee reizigers, twee goed uitziende jonge lieden, met innemende trekken, die zich op de opengebleven plaatsen neerzetten, na 't gezelschap beleefd gegroet te hebben. De trein zette zich in beweging, juist op tijd, hetgeen niet al te dikwijls gebeurt. Toen men een tunnel passeerde, een uur later, trok mevr. Balindart haar man bij den arm, zonder zijn rustigen slaap te ont zien, en fluisterde hem in het oor: tDoe of je nog slaapt en luister naar het gesprek van die lui,die met ons reizen. Het is vreeselijk! Wij zijn in gezelschap van twee moordenaars! Mijnheer Balindart, dc vreedzaamste man ter wereld, niet van de moedigsten, voelde een rilling van angst en schikte in stinctmatig op zijde, om zich van zijn buurman te verwijderen. Hij deed, zooals zijn vrouw hem gezegd had, en hetgeen hij hoorde, was waarlijk allerverschrikkelijkst Nu, zeide een der jongelieden, wij moeten toch iets besluiten. Wanneer wij de gravin gedood hebben, dan moéten wij ons toch van het lijk ontdoen, anders is alles weldra ontdekt bij de scherpzinnig heid van den kolonel. IZeker, het lijk zit ons in den weg. Maar alvorens te overleggen wat wij met haar lijk uitvoeren, dienen wij het toch eens te zijn, hoe wij de gravin naar de an dere wereld helpen, door dolksteken of door vergift? Vergift is zoo algemeen en de revol ver maakt te veel leven. Iréne, die haar kamer boven die van haar moeder heeft, zou het kunnen hooren. Neen, een prop om haar kreten te smoren e.n een dolksteek in den rug. Hoe vindt je dat? Mij goed. Dan kan men het goede mensch in een joffer stoppen. Zooals Go'uffé?... te bekend... Wacht ik |heb een idee! Zeg opl Vlak bij het kasteel is het huisje van den bewaarder; naast dit huisje is een oven. Wij kiezen voor de kleine operatie een dag, dat er brood gebakken wordt. Wanneer de oven gloeit, vinden wij er wat op, om den bewaker te verwijderen, en schuiven het lijk in den oven. Prachtig! Dat heeft nog dit voor, dat de vermoedens op den bewaker vallen! Dit is een nieuwe wending, waaraan wij niet gedacht hebben! Terwijl de justitie op dit spoor is, denkt zij niet aan het ware Een zeer gelukkige bijkomende omstandig heid... en tijd gewonnen! Men bereikte een station. Vijf minuten oponthoud. Buffet. De twee jongelieden stapten uit, steeds met dezelfde beleefdheid en beminnelijken glimlach de jonge meisjes passeerend. Die jongelui zijn zeer net, zeide Noémio Vooral "de blonde, antwoordde Virgïnie Ik geef de voorkeur aan de donkere^ Hebben jullie dan niet geluisterd? De meisjes zetten groote oogen op en begrepen er niets van. Meisjes, zeide mijnheer Balindart plechtig, die beide jongelieden zijn mon sters. Neen, antwoordde Virgïnie, ik hab hen alleen aangekeken. En ik ook, zeide haar zuster. Als je de gendarmes waarschuwde? opperde mevr. Balindart. Geen tijd' meer! Er wordt afgeluid! Maar in Parijs hebben ze met mij te doen, verklaarde Balindart, met mannelijke vast beradenheid Het was ongelooflijk met welke brutaliteit die twee optraden; zij her namen hun plaats doodbedaard. Een gin^

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3