BINNENLAND. Rijkskantoor voor vetten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, met ingang van 15 dezer opgeheven de thans nog bestaande afdee- Kngen van het Rijkskantoor voor Vetten. Wittebrood. De Minister van Landbouw, Nijverheid 'en Handel heeft met ingang van 13 dezer voor de hierna genoemde gemeenten vast gesteld een maximum kleinhandelprijs ,voor wittebrood (waterbrood en melk- forood), hetwelk op bons verkrijgbaar wordt gesteld: -%-Gravenhage, Rotterdam, Lei den, Hellevoetsluis, Haarlem, Hoorn, Hilversum, Uithoorn, Utrecht, Amersfoort, Rhenen, Vlissingen, Sittard, Arnhem, Tiel, Coevorden, Leeuwarden en Winscho ten voor waterbrood 40 cents per K.G. en voor melkbrood 42 cents per K.G. en voor 'de gemeenten -Woerden, Gouda en Gorinchem voor waterbrood 39 cents per K.G. en voor wittebrood 41 cents per K.G. ABNORMAAL KOGGE FR UITPRIJZEN. Wat daartegen te doen? Een onzer correspondenten uit de Betu we wijst op het betreurenswaardig feit, Öat hoewel de vrudhtboomen den lasf nau- Iwelijks kunnen torsen, de (prijzen van het fruit op de veilingen voortdurend stij gen. Verwacht wordt dan ook, dat men voor appdc-n, peren en ander ooft, dubbel «ooveel zal moeten betalen als in het vorig jaar. Wordt het geen tijd, vraagt onze bericht gever. dat de minister den uitvoer stop zet? Alleen daardoor kan worden voorko men. dat-speculanten tegen steeds hoogere sommen de boomgaarden pachten en op Öie manier de fruitprijzen de hoogte in Jagen. „Hbld." Waarschuwing tegen het gebruik van Bloembollenmeel'. In de „R.K. Middenstander" kwam on langs een advertentie voor, waarin aange boden werd prima Kyacinthcnmecl en Narcissen meel, resp. geschikt voer men- schelijk gebruik en voor de industrie. In "het Maandblad van Juli 1918 op blz. 249 heeft de Centrale Gezondheidsraad fcene waarschuwing doen opnemen, betref fende het gebruik van bloembollenmeel voor menschelijk gebruik, die als volgt luidde: .Het is aan den Centralc-n Gezondheids raad .bekend, dat tegenwoordig allerlei soorten bloembollen voor de bereiding van levens- en genotmiddelen worden gebruikt. Onder do bloembollen moeten voorname lijk de narcissen als zeer schadelijk voor. de gezondheid worden beschouwd. Daar om bdhooreh de bloembollen slechts dan voor de bereiding van levens- en genot middelen gebruikt te worden, wanneer teï "is, narcissen uoaikoruexi. ,.ott is" te meer van belang omdat het annloonen van narcissen in bloembollen wanneer deze gedroogd, vermalen of ge brand zijn, zeer moeilijk en dikwijls on mogelijk is." Hoewel deze waarschuwing zich richt tegen gebruik van narcissenmeel voor menscholijk voedsel en in bovenstaande advertentie -van dit meel slechts sprake is in verband met industrieele doel einden acht de Raad het gewenscht zijne waar- achuwing nogmaals in herinnering te brengen. Een heffing ineens. D en W. van Den Haag zullen, op aan beveling van de commissie voor de finan ciën, den raad voorstellen, naast de ge wone heffing op de inkomstenbelasting in 1920 en 1921 een bijzondere heffing te 'doen plaats hebben ter dekking van het nadeelig saldo van den gewonen dienst 1918, dat rond f 3,200,000 zal bedragen. Op 'deze wijze zal het mogelijk zijn de onmid dellijke lasten van den crisis in twee jaar af te lossen, zonder tot een permanente .Verhooging van het heffingspercentage der inkomstenbelasting over te gaan. De Minister van Landbouw op reis. De Minister van Landbouw heeft Vrij dag per auto een bezoek gebracht aan Goe- iree en Overflakkee, om zich op de hoogte te stellen van den stand der gewassen, in zonderheid van de aardappelen. Jhr. mr. Th. G. M. Smits van Oijen. In het St. Antonius-ziekenhuis te Utrecht is gisteren in den ouderdom van 59 jaar overleden jhr. mr. Th. G. M. Smits van Oijen, sedert 1889 lid van de Provinciale Staten en sedert 1890 lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, in welke hoedanig heden hij zich zeer vele verdiensten voor deze provincie heeft verworven. De over ledene was ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw, officier in de orde van Leopold II van België en lid wan de ridderschap van Noord-Brabant. G. Dirkzwager Mz. f Te Rotterdam is op 71-jarigen leeftijd overleden de heer G. Dirkzwager Mzn. De 'overledene, die geboren is en woonde te Maassmis, was de oprichter van Dirkzwa gers Scheepsagentuur te Maassluis, sa mensteller en uitgever van de Guide to the New-Waterway, directeur en oprichter van de Nieuwe Eergingsmaatschappij, be stuurslid van de Vereeniging Nederlandsch Zeewezen, lid van den Maassluischen ge meenteraad en president-commissaris van de Maassluische Waterleiding. Hol!. Mij. van Landbouw. Onder de punten van beschrijving voor 'de 103c algemeene vergadering van de IIol- landsche Maatschappij van Landbouw, op S.September a.s. te Gorinchem te houden, komt, blijkens mededeeling in het ,,Ned. Landbouw Weekblad", o. a. voor een voor stel van het hoofdbestuur om te ageeren legen hel voorstel van den Minister yan Financiën inzake heffing van 30 pet. van de waardevermeerdering van iemands be zit vanaf 1 Mei 1916. Het hoofdbestuur meent dat over. dit wetsontwerp ook door den boerenstand het „onaannemelijk" moet worden uitgesproken. De ex-keizer. Volgens de „Temps" is een speciale be richtgever van Hav^s naar Amerongen geweest en heeft hij tot het verblijf van Wilhelm II kunnen doordringen. Hij heeft de zekerheid gekregen, dat de ex-keizer nog niet is geïnterviewd. „Alle beweerde verklaringen van Wil helm II sedert het sluiten van den wapen stilstand", schrijft hij, „kunnen dan ook als zuiver verzonnen worden beschouwd, omdat, als de keizer een of andere geauto riseerde verklaring zou hebben afgelegd, hij niet meer in Amerongen zou zijn, noch ergens anders in Nederland. Ik kan na melijk verzekeren, dat een van de belang rijkste voorwaarden, waaronder de gast vrijheid aan Wilhelm II werd toegestaan, deze was, dat hij zich gedurende zijn ver blijf in Nederland zou onthouden van eeni- ge openlijke communicatie met de buiten wereld. En ik kan er, op grond van de stelligste verzekeringen, aan toevoegen, dat de ex-keizer dit consigne nog niet over treden heeft". Vogen dan eenige bijzonderheden om trent de dag-indeeling van den vroegeren „Kriegslierr": ,,'e Morgens half 8 staat Wilhelm II op en gaat dadelijk, na het ontbijt houthak ken. Dit duurt tot den middag. Van twee tot vier wandeling dooi- het park. Daarna geeff een kamerheer hem een overzicht van de bladen en uittreksels uit. de corres pondentie, die, naar het schijnt, onder censuur staat van den commissaris der Koningin in die provincie. Na het diner wordt er geconverseerd en soms kamer muziek gemaakt. Om elf uur gaat de ex- keizer te bed. ,,De geruchten, die in het buitenland omtrent zijn gezondheid de ronde doen, zijn absoluut verzonnen. Het is bijv. niet waar, dat de ex .keizer neurasthenicus is. Hij ziet er oud uit, maar dat komt in hoofdzaak door den haard, dien hij lang heeft laten groeien hij heeft zich sedert 7 December niet meer laten scheren en die wit als sneeuw is. „Hij geeft den indruk van een stil mensch zonder ongerustheid. Inderdaad is hij overtuigd, dat. niet alleen geen uitleve ring zal plaats hebben, maar dat die ook niet zal aangevraagd worden. „Dat is ten overvloede ook de meening van alle Nederlanders, n.l. dat uitlevering niet zal plaats hebben. Zij verklaren eer stens, dht de Geallieerden de aanvraag daartoe n^et -zullen kunnen doen voordat het vredesverdrag is geratificeerd, maar zij gelooven ook, dat zelfs dan nog de Ge allieerden niets zullen wagen. De publieke meening in Nederland zal zich, voor het overgroote deel, verzetten tegen de uitvoe ring van dezen maatregel en dat niet zoq- wel uit nationalen trots 'en ohaTiVanEelïjl^ heMsgevoel". ACROBATËNWERK IN DE LUCHT. Het luchtverkeer is een ernstige zaak, van onberekenbaar nut voor handel en in dustrie, voor een snéllere verbinding der verschillende landen en plaatsen. 'Het lucht verkeerswezen- gaat een prachtige toekomst tegemoet. Nieuwe mogelijkheden liggen in het verschiet en de aviatiek heeft recht op toewijding van ernstige, kundige mannen, zoowel als op de sympathie en de belangstelling van het- publiek. Daarom deed het ook ons ietwat pijnlijk aan, dat in de laatste dagen de luchtdemonstraties op het Elta-terrein in het teeken stonden van acrobatenwerk. „De Standaard" schrijft: „De vliegkunst is in de oorlogsjaren en vooral door den oorlog tot een zoo snelle ontwikkeling gekomen, dat er grond be staat voor grootsche toekomstverwach tingen. Niet dat de volmaaktheid bereikt zou wezen; de aangrijpende rampen, die nog eiken dag in de kolommen der dagbladen te lezen zijn, doen dat wel anders zien. Het is dan ook ontwijfelbaar, dat het luchtverkeer voorloopig nog groote moei lijkheden zal moeten overwinnen en dat er nog ernstige 'gevaren aan verbonden zijn. Doch gevaren zijn nimmer en nergens geheel uit te schakelen. Op de zee komen rampen voor, die .niet minder mensehen- levens kosten dan de luchtvaart eischt; spoorwegrampen zijn allerminst zeld zaam: en zoo zal het ook met het luchtver keer in de toekomst ook wel wezen. Dat- men in de hoofdstad een tentoonstel ling voor het vliegwezen heeft georgani seerd, is dan ook toe te juichen. De pret- makerij om de tentoonstelling heen mag ons niet doen voorbijzien de ernstige ge dachte, dat ook Nederland in dit nieuwe verkeer zijn aandeel behoort te- hebben en wij niet mogen achterstaan, waar nieuwe wegen voor handel en verkeer met de ove rige deelen van de wereld worden ontslo ten. „Maar met de ernstige quaestie van het luchtverkeer heeft, wat we zouden willen noemen: de fcustenmakerij in de lucht niets uit te staan. Het is geen bewijs van moed, maar van roekeloosheid, wanneer vliege niers boven de Elta-terreinen en zelfs boven de stad kunsten uithalen, die het hart van angst in de keel doet kloppen. 't Is niet onverklaarbaar, dat er zulke roelteloozen zijn, die hun Teven wagen met- het verrichten van allerlei halsbrekende toeren, dat komt overal voor. In tal van „pretinrichtingen" wordt zeer dikwijls met menschenlevens gespeeld bij het verrichten van zoogenaamde acrobatische kunsten en ook in de vliegwereld is deze waaghalzerij waar te nemen. „Het is intusschen te bejammeren, dat ten aanschouwe van duizenden, eiken dag deze kunsten worden vertoond; de bescha vende invloed, dien dit op de menschen heeft, is wel na te gaan. Als vandaag of morgen zulk een waaghals met zijn ma chine naar beneden komt en zijn leven ver speeld, zullen velen er zelf tróTsch óp zijn, dit schouwspel te hebben bijgewoond". Tërugzènding van deserteurs. Naar het „Vad." verneemt, zuilen de Dnitsche deserteurs, die gedurende den ocxrlog in ons land zijn gekomen, binnen kort genoopt worden ons. land te verlaten. De gedachtengang, die tot dit besluit geleid heeft, is deze: de Vreemdelingenwet eischt-, dat een vreemdeling hier wordt toegelaten op een buitetnlandsch paspoort. Hieraan hebben de deserteurs uiteraard niet voldaan. Zij zijn (hier niettemin geduld krachtens het asylrecht; uitwijzing zou ge durende den oorlog voor hen den kogel hebben beteekend. Dit is nu veranderd. Er is een algemeene amnestie afgekondigd en dus kunnen zij terugkeer en. De reden voor de Nederlandscbe over heid is, dat de deserteurs hier zijn ge komen in een tijd, dat tiendui zenden Nederlanders gemobiliseerd waren, zich in de plaats van onze landgenooten hebben gedrongen en dat dezen, gedemobiliseerd na langen tijd -het vaderland trouw gediend te hebben, nu moeten zien, dat vreemdelingen., die in hun land niet hun plidh.t deden, van de afwezigheid wegens militairen dienstplicht van de- Nederlanders, hebben geprofiteerd, om hun het brood uit den mond te nemen. Dat. dit gevaar inderdaad, niet zoo ge ring is, blijkt reeds uit het feit, dat het aantal deserteurs wel 6000 a 7000" heeft be- ioopen. Begonnen wordt, thans met het terugzenden van Duitsche deserteurs. Zoo dra blijk, dat voor deserteurs van andere landen geen lijfsgevaar meer bestaat, zul len ook zij worden teruggezonden. In ver band met bovengenoemde overwegingen is van overheidswege besloten, de procu reurs-generaal in de verschillende ressorten uit te noodigen tot uitwijzing over te gaan, wanneer deze 'autoriteiten het- oogenblik daartoe geschikt achten, behoudens even tueel te maken uitzonderingen. Voor de billijkheid van terugzending pleit nog, dat tegenwoordig geen paspoort wordt verleend voor vreemdelingen, die hier willen komen werken, teneinde geen landgenooten te benadeelen, tenzij de dis trictsarbeidsbeurs tot toelating adviseert op grond, dat er behoefte aan een bepaald soort arbeidskrachten bestaat, Wees men de deserteurs niet uit, dan zouden zij, die n.iet langs den voorgeschreven weg ons land zijn binnengetreden, een voorsprong hebben op hen, die wel verlof vragen hier te komen. Gemengde Berichten. De moord ie Deventer. De Rus Zotolw heeft bekend den moordaanslag te Deventer te hebben gepleegd. v De „Tel." deelt mede: Het zal voor den commissaris van poliite alhier, den heer P., A. van Tricht, een zaak*TZotolw betoonde aetiviteTt^Bekfolfnc? te zien door de. gedeeltelijke bekentenis van den- verdachte. Gedeeltelijk althans voor zoover het betreft 't geheele complot misdrijven, waarin de Rus betrokken is; volledig echter wat aangaat de feiten waaraan hij zich te Deventer heeft schul dig gemaakt-. Gistermiddag is Zotolw met bekennen begonnen. Er was geen ontkomen meer aan, de bewijzen waren overtuigend. „Sie wissen mir die Gesdhichte so zu erzahlen, als waren Sie selbst dabei gewesen", be tuigde .de verdachte den commissaris. Zotolw's verhaal. Den juisten datum her innerde (hij zich niet meer, doch in den loop van Juli had hij met Krawzow het kamp bij Oldebroek verlaten. Beiden had den genoegd van Holland, en vooral van het prikkeldraad. Ze verlangden naar hun haardsteden. Te voet gaan? Dat bracht te veel bezwaren mee en daarvoor was de reis te lang. Doch Krawzow wist raad: onderweg zouden ze ergens wel een paar fietsen „vinden". „Maar als ze ons nu aan houden?" was Zotolw's vraag geweest. „Hier heb je eert revolver met patro nen", stelde Krawzow gerust. „Die heb ik in Rotterdam gekocht. Zelf heb ik er ook een. Bij-een aanval verdedigen wij ons". .„Eerst trokken wij toen te voet naar El- speet, waar ik op den weg staan bleef," aldus Zotolw, „en Krawzow het- padvin derskamp binnenging om even later met twee fietsen en twee rugzakken terug te komen. Vervolgens verdween hij weer, om nog een derde fiets te gaan halen". Zotolw keek verbaasd en had z'n vriend gevraagd-, wat hij met die derde fiets wilde aanvangen. ,,0, dat is voor het gemak. Je kunt nooit weten, hoe die nog eens te pas komt. We gooien hem ergens in een sloot of achter de struiken", besliste Krawzow. Deze fiets zou, volgens de beweringen van Zotolw, nog in de nabijheid van het padvinderskamp moeten liggen. „Toen reden we naar Deventer. Twee mannen hielden ons aan. Één greep Krawzow beèt en trok een revolver. Toen greep ik mijn wapen en loste twee schoten. Daarna rende ik weg. Krawzow heb ik niet meer gezien dien ben ik in Deventer kwijtgeraakt." Het laatste is natuurlijk een leugen. Meer heeft men Zotolw niet kunnen ont lokken. Hij voelt dat de politie aangaande de feiten na den aanslag, dhatrent Kraw- zow's verdwijnen en betreffende den moord op den jachtopziener W. Vlieger te Doorn spijk in het, ongewisse tast, en wenscht haar niet op weg te helpen. Ontploffing. Gisteravond heeft er in een kelder van de bierbrouwerij d'Oranje- boom aan de Oranjeboomstraat te Rotter dam een ontploffing plaats gehad tenge volge van gasontsnapping. Een' stuk ij zei- van de vuurplaat, dat daarbij op een. olie leiding terecht kwam, deed deze lek sprin gen. De wegvloeiende olie vatte vlam. Personeel van de brouwerij heeft dit brandje spoedig met. eigen middelen ge- Muscht. De spuiten 38 en 50 rukten uit; doch behoefden geen hulp te verleenen. Persoonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehad. Onveilig. -- Zondag maakte de procura tiehouder van de firma H. uit Liehte- voorde een autotochtje naar de grens. Op den terugtocht vuurde een der patrouille- soldatert van de grenswacht op de auto, omdat de chauffeur geen gt.volg gaf aan het bevel om stil te houden. De heer H. wend in het been getroffen en naar Arn hem getransporteerd. Verdronken. Zaterdagnacht om streeks 12 uur kwamen een paar arbeiders in vroolijke stemming langs de sluis aan de Bcmuurde Weerd te Utrecht. Een hun ner, een zekere v. d. L., meende in de sluis wel eens een bad te kunnen nemen. Na "zfdh zich van zijn bovenkleederen te hebben ontdaan, sprong hij in het gewel dig stroomende water. Eerst zwom hij een eind, doch weldra verdween hij in een der vele kolken naar de diepte. De politie trachtte eenige uren lang met dreggen het lijk te vinden, doch zonder resultaat. Ver moedelijk is het lijk met den sterken - stroom medegevoerd naar de Vecht, al thans Zondagavond Jiad men den drenke ling nog niet gevonden. Toen de ongeveer 24-jarige v. d. E. Zondagmorgen een bad nam in de rivier, vlak voor het dorp Oud-Beijerland, ver dween hij, waarschijnlijk doordat hij in een put stapte, plotseling in de diepte. Hoewel zijn vriend en anderen, die in de buurt aan het zwemmen waren, verschei dene malen doken, mocht het pas na eeni- gen tijd gelukken, den ongelukkige boven te brenger. Pogingen om door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, baatten niet. De inmiddels aan gekomen dokter kon slechts den dood constateeren. Bij het zwemmen doodgebleven. Te Koog (Texel), bleef de heer J. H. Klein uit'Groningen bljTTet baden dood ten ge volge van hartverlamming. Auto te water. Door een te kort nemen van een bocht, is een auto Zaterdagmorgen in een sloot bij de Em mala an te Voorburg gereden. De inzittenden zijn met den schrik vrijgekomen. Het geval ha&natuur lijk veel bekijks. Onvoorzichtig. Gistermiddag om streeks half drie heeft een reiziger der stoomtram in Rijswijk de onvoorzichtig heid gehad uit een in volle vaart zijnd rij tuig te springen. Hij is onder een der wa gens geraakt met het gevolg dat een been totaal werd verbrijzeld. Met den auto van den Gem. Eerste Hulpdienst in de man naar den Haag vervoerd. 10.000 Mark vermist. Het „D. v. N.-B." bericht, dat de landbouwer A. te Chaam een portefeuille met 10.000 Mark vermist, die- hij onder een bed 'had verbergen. Een 15-jarig knechtje", die dit bed besliep en van de bergplaats wist, is naar Breda overgebracht. Hij ontkent echter alle Brand. Vrijdagmiddag ontstond brand op de boerderij van den landbouwer Wennëkers te Haarlemmermeer. Twee groote hooibergen werden een prooi der vlammen. Aanvankelijk deed de spuit van Ben nebroek dienst, doch spoedig was ook de motorspuit van Hoofddorp aanwezig. De schade is vrij groot. Beroovingen op de (ram. Te Amster dam is door een lieer aangifte gedaan, dat hem op een tramwagen een portefeuille is ontrold, inhoudende f 825, aan bankpapier, terwijl een dame aangifte deed, dat haar in een tramwagen een portefeuille is ont rold, infhoudende onder meer f35 aan bankpapier. Ongeluk op de Staatsmijn Hendrik. Zaterdagavond geraakte de schietmeester T. onder afvallend gesteente. Ernstig verwond aan de beenen, werd hij naar zijne woning vervoerd. Zijn tóe stand is bevredigend. Brand. Gisternacht ontstond, vermoe delijk door heet loopen der machines, brand in de stoomhoutzagerij van J. Cup pens te Asten. De zagerij, die pas met een nieuwe machine geïnstalleerd was, is met den .geheelem inhoud, inbegrepen houtvoor raden, afgebrand-. Een belendende wind- graanmolen is eveneens verbrand. Ongeluk. Te Beek bij Nijmegen kwam de auto van den, heer G. te Berg en Dal onder aan den Kerkberg in botsing met een motorfiets. De motorrijder werd ern stig aan een been verwond en zijn motor rijwiel zwaar beschadigd. Brandstichting. Zaterdagavond laat werd de Ililversumsche brandweer gealar meerd' voor een brand bij den landbouwer van 't Oever aan den Beresteinschen weg. Het bleek, dat een groote hooiberg in brand stond, die geheel een prooi dei- vlammen werd. Denzelfden nacht meldde zich op het politiebureau een zwerver A. P. genaamd, die mededeelde, den hooiberg in brand te hebben gestoken om onder dak te komen. Verdronken. Zaterdag had aan het strand te Texel een droevig ongeluk plaats. Een jongeling van 17 jaar, gelo geerd bij een oom. ging in zee baden, waagde ziclh te ver en verdronk. Overreden. Op den Hartelustweg te Bloemendaal i&.het vijfjarig dochtertje van den heer Ehrlings, door een motorrijwiel overreden. Het kind bekwam een ernstige hoofdwonde en is naar een ziekenhuis te Haarlem gebracht. Berooving in een rijtuig. Gistermor gen bemerkte een tweetal verpleegsters te Amsterdam, dal twee mannen, die op den bok van een rijtuig gezeten waren, een persoon, die binnen zaten, beroofden. De dames liepen naar een politieposthuis, en een agent slaagde er in, de beide mannen te arresteeren. Zij waren beschonken en hadden hun passagier van f 225 beroofd. Het tweetal werd gearresteerd. Passagiersvlucht naar Londen. Gis termorgei) is de hear J. T. Duyvis, directeur van de Hollandsche 'draad- en kabelfabr iek' te Amsterdam, voor zaken naar Londen gegaan in een vliegmachine. De heer. Duyvis is de eerste betalende Nederland- sche passagier, die op deze wijze een za kenreis maakt. Hel lijk op de Elta. Nader wordt ge meld, dat de politie het lijk, dat Vrijdag nacht in het Lunapark der Elta gevonden' is, herkend (heeft. Uit alles blijkt, dat een misdaad utgesloten is en dat de man, uit Eindhoven afkomstig, zichzelf van het le ven beroofd heeft. Leger en Vloot. Vergoeding uitrusting. Krachtens Kon. besluit werden voor het jéar 1919 aan de hierna genoemde militai ren van landstormkorpsen (landstorm- cotjipagjiieën, landstormafdeelingen) de volgende tegemoetkomingen voor het en- deihoud van hunne kleeding en uitrusting toegekend: officieren, vaandrigs en adju- dantj-onderofficieren ieeer f 50; onderoffi cieren, benéden den rang van adjudant- ondevofficier, ieder f 25. Do<\r den Minister van Oorlog is be paald* dat het verguld vijfarmig kruis e,q. met kroontje of krointje met cijfer, het welk «Joor het hoofdbestuur van den Ne- derlanaschen Bond voor Lichamelijke Op voeding is toegekend aan alle militairen tot dc landmacht behoorende, die met -vol ledige ïepakking aan de door dien Bond in 1918 uitgeschreven marschen deelna men, ook in dienst kan worden gedragen. SPORT. LUCHTVAART. Hoogterecord. De vlieger Walbaum is met een passa gier te Issy les Moulinaux (Frankrijk) tot 7800 M. gestegen en heeft daardoor het record, dat sedert 1914 op 6900 M. stohd, verbeterd. GYMNASTIEK. R.K. Diocesane Gymnastiekbond in het Bisdom Haarlem. Te Haarlem had gisteren in de sociëteit „St. Bavo" een vergadering plaats om te komen tot de oprichting van een R.K. Diocesanen Gymnastiekbond in het Bis dom Haarlem. De vergadering werd gepresideerd door den heer Jhr. Wit-tert van Hoogland. Een eerste stap, aldus de voorzitter, i9 de oprichting van een R.K. Voetbalbond geweest, terwijl thans de R.K. Gymnastiek bond staat gesticht te worden. Al deze bondén zullen te zamen warden gebracht in een federatie, welke zal om vatten het geheele terrein in Nederland van de R.K. lichamelijke opvoeding, voorzitter mede, dat alle spoMtonuen'^ijus ook de R.K. Gymnastiekbond, autonoom zijn en op zichzelf staan, doch te zamen Vormen zij een federatie, in welks bestuur alle bonden zijn vertegenwoordigd. Deze federatie is nog niet officieel opge richt, in afwachting van de. definitieve regeling in het Bisdom Haarlem. Gevraagd werd nog of door de verschil lende vereenigingen afzonderlijk subsidie kan worden aangevraagd. De mogelijk, herid hiervoor bestaat, doch de voorzitter wees er op, dat dit niet aanbevelenswaar dig is. Het verdient de voorkeur, dat de bond dit als zoodanig doet. Uit de toe- libhting, die de heer Balfoort op deze vraag gaf, bleek, dat de kans op subsidie verstrekking aan een afzonderlijke ver eeniging zeer gering of bijna nihil is. Wat de kosten betreft, die voor het ge bruik van lokaliteit van een gymnastiek- vereeniging gevorderd worden, deelde de heer Balfoort mede, dat deze door het Rijk op verzoek van het bestuur der vereent ging,- worden vergoed. Een circulaire van den minister van Binnenlandsche Zaken, van 24 Dec. geeft hiervoor althans allen grond. Na eenige bespreking werd tot vaststel 'ling der statuten overgegaan. In de commissie tot het ontwerpen van een huishoudelijk reglement werden be noemd de heeren Thönen, Amsterdam: v. Schaick. Rotterdam; Heyn, Delft; Henry, Schoten en mej. Grasveld uit Bussum. Aan het hoofdbestuur van het R.K Juvenaat van patronaten zal verzocht worden een vertegenwoordiger in deze commissie aan te wijzen. Bij de rondvraag werd door den voor zitter naar aanleiding van een vraag van een der aanwezigen medegedeeld, dat in zeer bijzondere gevallen en dan voor con beperkten tijd aan aangesloten vereeni gingen toestemming kan worden verleend lid te zijn van een neutrale -organisatie, als de noodzakelijkheid daartoe noopt. Men stelt zich voor in het huishoudelijk regie- merit een bepaling vast- te leggen, die in deze kwestie voorziet. Ten slotte werd nog medegedeeld, dal de gymnastiek-vereenigingen zich, evenale de voetbal-vereenigingen, voor het lid maatschap kunnen opgeven bij den Wel Eerwaarden heer J. J. C. M. Looyaard, kapelaan te den Haag. Kampioe*i&tentoon9telling van Duitsche Herdershonden. Wij vermelden hier nog de volgende uit slagen: „Cilla. van Holnstoin", eig. mevrou# F. de Wilde, verkreeg een lsten en een 2den prijs met de toekenning van het pre dicaat „zeer goed"; „Ultrix von der Pcliuf berde", eig. B. de Koning, verkiv, in vier klassen het predicaat „goed", .Ju dith", eig. C. Teekens, Bodegraven, ver kreeg in èèn klasse het predicaat. „goed"; „Camilla", eig. G. F. van Eldik, verkreeg het predicaat „bevredigend"; „Ada van Spanvoude", eig. Th. H. M. v. d. Donkr Voorburg, verkreeg in èèn klasgp het pre-

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2