M Tweede Blad. Zaterdag 9 Augustus 1819 Uit de Pers. handlangers der revolutie. Onder dit opschrift schrijft Het Epi s- &czin: Kortzichtigheid en zelfzucht zijn de ge vaarlijkste en ijverigste handlangers van socialisme en communisme. Indien 'in onze maatschappij meer .maatschappelijke zin bestond, indien de christelijke deugd der naastenliefde het bemin den. naaste gelijk u zeiven meer in praktijk werd gebracht, zou aan de re- volutionnaire propaganda het gras voor 'de voeten worden weggemaaid. De verfoeilijke winzucht, die in de oor logsjaren links en. rechts als een woeker plant is opgeschoten, draagt met handen vol brandstof aari voor het vuur der revo- lutionnaire propaganda. De levensmiddelenwoeker is meer dan wat ook een troef geweest in het spel der socialisten én communisten. En de oorlogswinst moet wel duur ver kregen geacht worden, indien zij in breede kringen ontevredenheid tot gevolg heeft en, als uitvloeisel daarvan, een stijging der macht van de revolutionair gezinde ele menten. Indien thans in ,,Het Volk" propaganda gemaakt kan worden voor socialisatie der" woningen, en indien tot wanhoop gebrach te gluurders in arren moede geneigd zijn uit te roepen: als het niet anders kan, dan dat middel maar, dan heeft men zulks te danken aan het afzettings- en uitzuigings-systeem, dat door eigenaren yan woningen gedreven wordt, Zeker, de huurwetten zijn er, gelukkig, nog en zij dragen tot tempering van het kwaad iets bij, maar van alle kanten poogt men ze te ontduiken en in veel gevallen zijn de huurders met handen en voeten gebon den aan de willekeur der eigenaren over geleverd. Socialisatie der woningen moet als een verlossing klinken voor de slachtoffers der afkeurenswaardige praktijken van ver huurders, die uit den nood munt slaan en enkel oog hebben voor het vooruitzicht van dadelijk en groot profijt, hoe ook verkre gen. Indien voorkomen wil worden, dat het denkbeeld der socialisatie van woningen in broeden kring aanhang vindt, dan zal met de uiterste kracht en beslistheid tegen de 'overtreders der huurwetten moeten worden opgetreden, dan zal tot den bouw van wo ningen op groote schaal, met de hulp der overheid, moeten worden overgegaan. Blijft winstbejag de maatschappij be- heefsehen, dan zal de revolutionaire ge dachte blijven veldwinnen en. zijn de winst makers werkzaam aan hun eigen onder gang of want het kan misschien hun tijd nog wel uithouden, maar is dit voor een. redelijk denkend mensch voldoende? an dien van wie na hen komen." 1 „BARBAARSGH NEDERLAND'. Het Vaderland schrijft: Herinnert men zich de uitdrukking nog? Men kon haar in den zomer van 1914 her haaldelijk als opschrift van dagbladartike len lezen. Dat was naar aanleiding van de behandeling, die een Fransch gezelschap, in een auto een tocht door ons land ma kende, te Harderwijk had ondervonden. Binnen- en buiteplandsche bladen kwamen toen met allerlei staaltjes van de onhebbe lijke behandeling die landgenoot en vreemdeling hij ons vonden, als zij op een of andere manier de aandacht van; een ruwe bevolking hadden getrokken. „Bar- baarsch Nederland", schreven veront waardigde bladen. Maar toen is er zooveel ander en onuit sprekelijk veel erger bai'baarschheid over de wereld gekomen, dat het geval vergeten werd. De klacht van den Amerikaanschen militairen attaché, die men in ons blad -5eft gelezen (ook wij hebben er melding gemaakt. Red. „L. Ct.") over den schandelijken overlast die hem en andere Amerikanen bij automobieltochten in ons 'and is aangedaan, brengt het Harderwij ker geval weer in onze herinnering. De minister van Justitie, meldde het be- oelde bericht verder, heeft rijks- en ge meentepolitie tot scherper toezicht aange land, inzonderheid op jeugdige personen (maar ouderen doen 'dikwijls mee). Uitste kend, maar dan hopen wij, dat de rechter lijke macht zal meewerken en niet de politie heeft er zoo dikwijls over geklaagd dergelijke gevallen van baldadigheid en bagatelle behandelt, niet tot vervolging overgaat of onbeduidende straffen oplegt. Daar zijn natuurlijk uitzonderingen op, .maar het gaat dikwijls'zoo. Waarmee ech ter weer niet gezegd is, dat de politie zelf altijd den ernst van die baldadigheden in ziet. en ar altijd flink tegen optreedt.. Aller minst. Intusschen is het zeer te betreuren, dat ons volk door dergelijke tuchteloosheden weer bi.i den vreemdeling in opspraak ge raakt. Wij hebben' op dit gebied toch af geen goeden naam. Is er niet een bekende Engelsche roman, een paar jaar vóór. den oorlog verschenen, waarin, bij de beschrij ving hoe een paar Engelschen, in een mo torboot door ons land trekkende, allerlei projectielen naar het hoofd werden gesme ten, de opmerking slaat: maar in Holland moet je met zoo iets rekening houden? En is, nog vroeger, dr. Mezger niet uit Am sterdam verhuisd, omdat zijn vele buiten- landsche patiënten er voortdurend van het gepeupel overlast hadden? Hoe zal ons volk tucht leeren? De Tucht- Unie heeft genoeg op het kwaad gewezen, maar het geneesmiddel blijft, nog uit. Het eenige middel ter genezing is in het alge meen, dat ons volk het heilzame en nood zakelijke van tucht leert inzien en er niet, uit een averechts verkeerde opvatting' ven vrijheid, minachtend op neer ziet. En, zoo lang het dat dooreen andere levensbe schouwing nog niet heeft ingezien, dient er te worden gestraft. Wanneer zullen wij eindelijk-de politiehoven krijgen, of in eik- geval die hervorming en uitbreiding van onze rechterlijke.macht, waardoor er, veor- -al in kleine delicten, snel recht kan v.or den gesproken? Altijd weer moeten wij dan denken aan Engeland, waar overtreders, als de straatschenders die deze Amerikanen hebben aangerand, op den dag van hun overtreding zelf, of spoedig daarna, voor den politierechter komen en aanstonds hun straf krijgen. Waarom kan dat toch hij ons niet? Waar is het meer noodig dan liier, waar bijna ieder weet te vertellen van de bal dadigheden die hij heeft bijgewoond of zelf ondergaan? Hoog invoerrecht. Naar aanleiding van het bericht om trent invoerrechte,n in Duitschland deelt men. aan het „Hbl." mede, dat het niet juist is, dat thans ook voor alle levens middelen -invoerrechen moefèn worden be taald. Wordt b.v. kaas en boter medegeno men, dan zijn hiervoor geen douanerech ten te betalen, wel voor sigaren, cigaret- ten, koloniale waren enz., volgens de bepa lingen van het Duitsc-he toltarief. Wat den bijslag van 240 pet. betreft, deelt-men het '®h'd rnede. dat deze wordt- Voldaan, wat 'natuurlijk het meest het geval is, daar de reizigers niet in het bezit zi.in van goudgeld of voldoende zilverspecie. Het percentage van den bij den invoer in Duitschland,te betalen bijslag wordt telkens voor 10 dagen vastgesteld. De gewezen Duïtsche keizer. Als rapporteur van de commissie uit de Fransclic Kamer voor vredes aangelegen heden heeft Barthon rapport uitgebracht over het vredesverdrag, In dat rapport ko men de volgende zinsneden voor: Daar Wilhelm II niet den moed bezit zich uit zichzelf en met opgeheven hoofd voor zijn rechters te plaatsen, zullen de ge allieerde en geassocieerde regeeringen den plicht hebben zijn uitlevering te <#schen e«n hem over te leveren aan de internatio nale rechtbank, die hem zal vonnissen. De-Nederlandsche regeering zal een logisch gevolg geven aan de onderteekening, die de Duitsche regeering onder het vredesver drag plaatste. Bolsjewistische propaganda te Zaandam. Te Zaandam is Woensdagavond vanwege de communistische partij aldaar een pro- testvergadcring gehouden tegen het op treden}' der politie bij de relletjes op Za terdag 26 Juli. Op die vergadering heeft de heer A- Brommert van Uitgeest den inspecteur van politie een hoogst gevaarlijk mensch" ge noemd voor de "órde en rust in Zaandam en de aanwezigen aangespoord niet eerder te rusten voor deze ordebewaarder uit Zaandam zo-u zijn verdwenen. Ter zake van deze uitlatingen is legen den heer Brommert pTó'ces-verbaal -opge maakt op grond van beleediging yan een ambtenaar in Junctie. R. K. Volksbond. De R. K. Volksbond in het bisdom Haar lem zal een Centrale Raadsvergadering houden te 's-Gravenhage op Donderdag 25 September. R. K. Messjespatronaten. De Bond van R. K. Meisjespatronaten en Meisjesvereehigingen in het Bisdom Haarlem houdt een algemeene vergadering op Woensdag 13 Aug. in het gebouw der Zita-Vereeniging te L e i d e n. 's Morgens 10 uur wordt in de kerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Hartebrug) een H. Mis opgedragen,, waarna.de bijeen komst in bovengenoemd gebouw onmiddel lijk aanvangt. Blijkens de agenda zal o.m. een inleiding Worden gehouden over het -huishoudbnder- wijs, terwijl kapelaan J. G. Jansen, van Amsterdam, zal spreken over Arbeidsbe middeling en Beroepskeuze. Gemengde Berichten. Het huwelijk van De Rubinï. Vrijdag van de volgende week trouwt te 's-Gravén- hage de heer Eugen de Rubini. Op dien dag, 's middags om 5 uur, houdt hij in de afdeeling House of Lords van het Hotel Central „een gezellige bijeenkomst", waar toe hij ook de pers heeft uitgenoodigd. ,,Nu voor mij een nieuw tijdperk in mijn leven begint", zoo schrijft hij, ,,hoop ik, in het land, waar mijn' bescheiden gaven met zoo heerlijke waardeering zijn bekroond, een tweede vaderland te vinden en eenmaal in staat te zijn, bij verdere ontwikkeling, op ernstig gebied belangrijke verrichtingen te doen." Dat is nog eens reclame!! Brand. Gisternacht circa 12 uur brak te Blokzijl een heVige brand uit in den timmerwinkcl van gohrs Smit. Binnen korten tijd was deze-, benevens het aan grenzende woonhuis err kruidenierswinkel, een prooi der vlammen geworden. Door het krachtig optreden van de brand weer bleven de aangrenzende gehouwen, gemeente-secretarie en pastorie gespaard. Van laatstgenoemd gebouw brandde het didnstbodenknmertje uit, en werd de gevel eai zijmuur ernstig beschadigd. Oorzaak onbekend. Waarschuwing. Men schrijft uit Fries land: Nu de bekende C. Vroom, 2e Schinkel- straat te Amsterdam, het mot het uitzenden yan arme kinderen, waarvoor hij de lief dadigheid zijner landgenooten op allerlei wijzen inriep, maar het geld niet verant woordde, tengevolge van de vele waar schuwingen niet meer druk schijnt te hebt ben), heeft hij [opgericht de- Ned. Ver. Volksbelang", waarvan hij als directeur optreedt en waarvan als doel wordt opge geven het verleouen van arbeidsbemidde ling, maar de practijk is weer, om geld 'in den zak te krijgen. Vanwege de directeuren der arbeidsbeur zen wordt tegen dezen sinjeur gewaar schuwd. Moederliefde bij een dier. Een'inge zetene van Wierden kocht dezer dagen op de markt te Vriezenveeh een koe, die al daar, voor ze werd weggeleid, een kalf bij zien had. De koe werd naar Wierden gebracht, het kalf bleef in Vriezenveen. Toen de nieuwe eigenaar den volgenden dag in de wed kwam, om de koe te melken, was het dier verdwenen. Later bleek, dat het beest reeds des morgens 5 uur in Vrie zenveen op de markt was om haar kalf te zoeken. Ongelukken op de Staatsmijn „Emma". Donderdag is een poetser op de Staatsmijn „Emma" doordat, hij in aan raking kwam met electrischen stroom, ge dood. Gistermorgen is de mijnwerker P. Moos van Maastricht in de mijn „Emma" tus- schen wagens bekneld geraakt en in zor- gelijken toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Een mistakte auto-diefstal. Bij een villabewoner te Soesterberg, die een auto te koop had, vervoegde zich dezer dagen een heer, die voorgaf de auto, na een proef rit eventueel te willen koop en. Daar de lieer des huizes afwezig was,- sloeg de koo- per voor, in gezelschap van de eigena-res het proeftochtje te maken. Deze had daar aanvankelijk geen bezwaar in; maar liet zich dit door haar moeder afraden. Toen wilde de heer toch tot den koop overgaan, echter met vreemd geld. Daar de vrouw des huizes 'dit niet vertrouwde; stelde, zij hem voor des avonds terug te komen, als haar man weer thuis was. 's Avonds verscheen de vreemdeling en ondernam met den eigenaar en diens vriend de proefrit. Nauwelijks was men ge zeten, of met razende vaart reed de vreem de weg. Toen ihij zoo ongeveer een uur gereden had en blijkbaar geen kans ziende zich van de beide mannen te ontdoen, stopte hij, en zeïde geen geld genoeg bij zich te hebben. De benoodigde som zou hij échter inl een,jaabijzijnd hotel, waar bij ge logeerd was, halen. De „kooper" is echter niet teruggekeerd. Een lief meisje. Door de politie werd gezocht een 15-jarig meisje, haar zuster, de*22-jarige O., plus man en kind. Op het mensje -rust verdenking, hij haar vader in de Grootegas te Nijmegen tei hebben inge broken en toen f 000 te hebben gestolen. Het moet naar België zijn uitgeweken. De strijd om de woning. In het „Volks blad voor Hilversum" lezen we: Zij, die dezer dagen de Koningstraat pas- seeren, worden verrast door een eigenaar dige raambeschildering aan perceel 111b. De bewoonster 'leeft in onmin met den eigenaar van bedoeld perceel, en om dat nu eens te luchten is zij op het volgende idee gekomen: De ramen vertoonen een wit geheel, waar op met vaardige hand geteekend zijn pop- pepjes met opschrift als: „Bet met zwart geweten. „Botje nu ben je fijngesnapt. Je hebt nu lang genoeg water gebruikt door je ge ïmproviseerde. leiding, een echte leiding had je niet. „Bet.je krijgt een „rake" aanmerking van den kantonrechter, over zijn lage han delwijze. En lest best. „Eerlijk Betje! die iemand 'nooit durft aan te -zien, doch steeds den blik afwendt en nieuwe streken uitdenkt." Dat het perceel veel belangstelling heeft spreekt vanzelf, en aan vragen geen ge brek, maar de Hollandse he bereidwillig- heid is ook voor oningewijden hier aanwe zig. Zoo vernamen wij het volgende, als opheldering van deze opschriften. De heer B..., eigenaar van perceel 111b, heeft de bewoonster de jhuur opgezegd, en dat is niet naar de zin van de juffrouw, wat wij ons in dezen tijd van woning- schaarschte best kunnen begrijpen, en nu gaat het hard tegen hard. De heer B..„ luistert, iri de Volksbuurt ook naar den lieven naam van Betje. De be woonster van perceel '111b is er achter ge komen, dat de heer B. klandestïen water van de waterleiding heeft gebruikt en dat heeft zij nii op bovengemelde wijze bekend willen maken. Dat jle heer b. ook verdedigers in de buurt heeft, kan. men begrijpen, en zoo hoort men ook de doopceel van de juffrouw van 1111) voorlezen. Menigeen gaat lachende heen, en enke len mompelen: wat het woninggebrek al niet te weg kan brengen. Geheelonthouding, In Denemarken is onlangs op een dorp het volgende gebeurd. Een bekend propagandist voor geheel onthouding had een volle zaal. Op de gale rij zaten een aantal mannen die blijkbaar waren gekomen om den boel in de war te sturen, maar de veldwachter had bij hen plaats genomen om de orde te bewaren. De redenaar sprak over de moeder in het gezin,over den vriendelijken glimlach,waar mee zij den thuiskomenden man en vader begroet, zijn beste en aangenaamste be looning na volbrachte dagtaak. En de re denaar zei: „Wat is het waarnaar we verlangen, wanneer we na de vermoeiende dagtaak thuiskomen? Wat is 't waar we naar snak ken en dat onzen last licht en onze stem ming 'blij maakt?" Hier hoorde men den veldwachter tegen de rustverstoorders dreigend zeggen: „De eerste die „b'ieif roept wordt er uitge gooid." Een huwelijk in de lucht. Den 26sten Juli heeft een huwelijksvoltrekking plaats gehad in een aeroplaan op 2000 voet boven de stad New-York. De huwelijkscandidaten die liet zoo hoog zochten, waren miss Willy Schaeffer en luitenant George Burgess van de United States Aviation Corps. De gees telijke die het huwelijk zou inzegenen, ds. Wouters, volgde als passagier in een twee de vliegtuig de bruiloftsmachine, van welke hem per draadlooze telefoon de wisseling der geloften werd overgebracht. De getui gen bleven temidden van duizenden toe schouwers op den vasten grond, waar zij door middel van de magafoon van het draadloos gesloten huwelijk kennis kregen. De bruid schijnt een energieke jonge dame te zijn, want de woorden die het luidst tot de aarde doordrongen, waren: „I will!" SPORT. Nachtelijk vliegen. Men» schrijft uit Amsterdam, aan d<i „N, R. Ct.": Tegen den tijd, dat gisteravond de duis ternis geheel gevallen was, trokken al de drommen bezoekers over de smalle lucht brug naar het vleigterrein, en verspreiden zich over het voor het publiek bestemde gedeelte langs het afsluitingshek. In vergelijking met de duizenden, dio al tijd nog maar toe kwamen stroomeai, was het aantal bevoorrechten, die zich op een der restaurants-terrassen een plaatsje had-- den weten te veroveren, slechts gei ing. Midden over het vliegveld in zijn volle (lengte Pag (eau J'ejlle lichtkolom, .waarin Sfe a.vondnevelen wel zwaveldampen leken. Duizenden nacht-insecten dansten rond in die streep vaii interns licht, dat zich boorde midden door het zwarte donker. Het was het zoeklicht, achter op het terrein opge steld, dat een gedeelte der verre hangars aaji het andere einde als in het klare dag licht zette. Soms verschoot de stralenbun del, als zocht hij hpt gansche terrain af; verblindde dan een oogemblik het publiek, en plaatste een vliegtuig, dat veriaten voor, een der hangars stond, in een zee van zil veren licht, zoodat het met- zijn harmoni sche vormen wondermooi tegen den ach tergrond silhouetteerde. Of dan richtte het zoeklicht zich naar den na cl) te lij ken hernel waar het nog twee andere van die snel verschietende lichtspoóksels vond, en speel de daarmee dartel spel in het eindeloos heelal. Te halfelf steeg een vlieger op, luitenant Roberts, in een Avro:toestel. Ronkcif hoor- 'de men den motor in de sterrenlucht, zon der het toestel te kunnen onderscheiden. Plotseling een witte lichtkogel, teeken van den vlieger, dat hij de zoeklichten kon ver wachten. En dan speelden de lichtbundels langs den hemel, totdat zij - en dat was doorgaans in enkele oogenblikken hét gé val de Avro in eikaars kruispunt had den*. en vastlïielden. 'En dat was een schouwspel van volkomen ongekende schoonheid, zoo indrukwekkend, dat de menigte van duizenden er naar staarde in haast ademlooze stilte, 't Best tc verge lijken was het met een reusachtigen kever, en toch weer anders, weer veel schooner, omdat de bewegingen van het slanke toe stel, dat met diamanten als omstrooid scheen, zooveel vaster en daarom zoo- prachtig waren. Want in de felle bestra ling der zoeklichten volbracht luitenant Ro. berts schitterende glijvluchen, maakte hij loopings, en vertoonde hij allerlei and era figuren van stoute luchtacrobatiek, welke het publiek ademloos van ontzetting en be wondering aanstaarde. Als een groene lichtkogel zich van heb toestel losmaakte, was dit het teeken van den aviateur, dat de zoeklichten hem met rust moesten laten. Dan zwierf hij rond in de duistere ruimte, door niemand ge zien; en dan kwam men zeer sterk onder den indruk: wa.t een ellendige gewaarwor ding moet dat geweest zijn in oorlogstijd, in een stad, door het ronken van motoren opgeschrikt uit een slaap, als daarboven da onzichtbare dood rond raasde, en telkens op een andere plaats zijn vernielingstüig liet vallen... Af en toe wordt cle motor af gesteld; dan zwijgt het gesnor, hoort men nog slechts het naargeestig fluiten van da rondwentelende schroef, en denkt men zich het toestel met zijn bestuurder in een dui zeling wekken den tuimel door de ondoor dringbare duisternis. Dan ineens weer spat' ergens zulk een lichtbal uiteen, zoeken de (lichten even den hemel af en weten in en kele oogenblikken het toestel te vinden. dat in een breeden lichtcirkel weer op het terrein neerstrijkt. VOETBAL. Fusie Hermes— D. V. S. Tusschen de voetbalverenigingen „Hor- mes" te Schiedam en „D.V.S te Rotter dam, is een fusie tot stond gekomen. Laatstgenoemde vereeniging zal liquidee ren en de leden zullen in „Hermes" wor den opgenomen. In de competitie van den N. V. B. zal voorloopig worden gespeeld onder den naam I-Iermes-D.V.S. Draverijen te Voorburg. Tweede dag. Van bijzonder spannende omloopon zijn wij getuige geweest en waar de deelne mende paarden tot het beste draversmato- feuilleton. DE DOCHTER VAN DEN M) BEELDHOUWER. Ongehinderd kwamen ze weer in de stad. P oogenblilc, dat den volgenden jjn°rgen de stadspoorten geopend werden, wam. een boer met een reusachtige mand on<ier den arm over de ophaalbrug. L~~ ^eI> goede man? vroeg de hoofdman, I 10 de wacht commandeerde, wat heb-je daar onder de arm? He boer stond stil en lachte schalks. -- Een eend en twee kuikens, antwoord de hij. Laat eens zien. e soldaten kwamen naar buiten, terwijl .utl o!lef mand openmaakte. Hij trok n paar prachtige kuikens, die hevig met n vlericen begonnen te slaan, aan hun P o-ten eruit te voorschijn, terwijl een eend iAr kop uit het stroo stak. soldaten hadden pret in de scéne.- ftV ,e^ ie wel, goede man, dat dit imgedierte beter in onzen ketel te pas komen, dan in den jouwe... ir.^Iaar> edele heer, wat zou mijn goede ster daarvan zeggen? Eu \yie is je goede meester?. Mijnheer Jehan Lenfumé die in de „Rue des TroisGodets woont, achter de kathedraal, in de herberg de rijzende zon" Waarlijk, beste kerel, vervolgde de hoofdman, ik ben er over bezorgd, wat mijnheer Lenfumé wel zal zeggen. En hij schudde de kuikens geducht heen en weer. Een van de dieren ontsnapte en fladder de de trap op van den toren.® De soldaten zouden trachten het dier te vangen. De boer, die hen wilde volgen, ontving een oorveeg. Blijf er maar! Het arme dier is bang van je en bij ons zoekt het bescherming. Wij zullen zijn verwachting niet teleur stel len en we zullen ook medelijden hebben met zijn broertje Vlug! Eruit! Met een schop deed de hoofdman de mand over den grond rollen. De eend ont vluchtte op haar beurt erbarmelijk hin kend. De boer had de grootste moeite om het ongeluksbeest te vangen. De soldaten stonden tranen te lachen. De man durfde niet méér protesteeren, want hij wist, dat de mannen van 'de wacht niet van veel praatjes hielden, en hij vertrok dus onder het gesppt van de soldaten, met eenonnoozel gezicht, om weldra te verdwijnen om den hoek van de Tempelstra&t* Kalmpjes wandelde hij naar de herberg van Johan Lenfumé, waar hij den patroon zelf te spreken vroeg.- Pro Bono! fluisterde hij dezen toe. De herbergier scheen den nieuw aange komene te ontvangen als een leverancier van buiten. De koksjongens zagen er niets bijzonders in. Hardop stelde meester Leufumé den boer voor, in zijn dienst te blijven. Hij had juist een stalknecht noodig om voor de paarden der reizigers te zorgen, die bij hem af stapten. De man maakte echter tegenwerpingen. MaarEindelijk sloeg hij toe, zeggend, dat men tusschen de muren van de goede stad beter tegen de strooperijen van de struikroovers beveiligd was, dan midden in het land. En begeleid door de keukenjongens bel gon-hij dadelijk zijn baantje in rïen stal. De herberg „De rijzende zon" lag op eenige passen afstands van liet huis, waar Collinet Collerne e nLoup-le-Flamant ver borgen waren. De twee huizen stonden met elkaar in verbinding door onderaard- sche gangen. Het was dus voor Simon Bri- sefer (want dit was de stalknecht) zeer ge makkelijk, om zijn kameraad te bereiken. Hoe slim Collinet ook was, hij vermoedde in de verste verte niet, dat de rtiewue pal- fnier van Jehan Lenfumé degene was, die hem moest-bespieden en die hem tot eiken prijs moest dwingen, zijn beloften te houden.. TWEEDE GEDEELTE. HOOFDSTUK I. De verdwijning van Avy was een vreese- lijke slag voor meester Sedanne. Alles, wat de beeldhouwer te weten kon komen, was, dat de arme gek door de poort van Croncèl des tad had verlaten. Het on gelukkige kind had zeker de plaatsen wil len terugzien, waar hij zooveel had geleden. Het was te vreezen, dat hij weer in han den zou vallen van degenen, die hem reeds den eersten keer gemarteld hadden, cn die in den omtrek rondzwierven. Alain, opperde het plan, om zijn broeder op te gaan zoeken, en 't kostte veel moeite, hem van zijn voornemen af te brengen. Eindelijk liet hij zich overtuigen, dat zijn poging toch nutteloos was, en besloot hij maar af te wachten. Hij hoopte trouwens nog steeds, den ideoot te zien terugkomen, en hij was vastbesloten om, wat er oök gebeurde, Zaterdag te vertrekken, wanneer Avy vóór dien dag nog niet zou zijn terug gekeerd. Aan het gevaar, dat hem zelf dreigde, dacht Alain volstrekt niet. Hij ging haar zijn werkplaats, liep alleen d"oor de stad. kwam 's avonds laat thuis, en scheen het gevaar te tarten en. zijn vijanden een ge makkelijke prooi te willen verschaffen. Vergeeft maande meester Pierre hem tot voorzichtigheid. Zijn leerling luisterde niet naar hem. De oude beeldhouwer werd bijna tot wanhoop gebracht. Avy verdwenen! mompelde hij. Mijn dochter Huguenette bedreigd! Alain vandaag of morgen het slachtoffer van zijn dolle stoutmoedigheid! En Michel een samenzweerder... Wat te doen? Dë meester beeldhouwer wilde tenminste den laatste redden. Hij liet hem bij zich roepen. Mijn zoon, sprak hij tot hem, ben je klaar met je beeld? Ja, meester. Ben je tevreden óver je werk? Ik geloof dat het uwer en juffrouw) Huguenette waardig is. Wat doe je in je vrijen tijd? Dan zorg ik ervoor, zooals ik.u be loofd heb, dat Huguenette geen gevaar loopt, dan zoek ik naar dien Collinet Col lerne, die tot nu toe onvindbaar blijft, dan tracht ik te ontdekken, of iemand van uw. omgeving... Ik heb je reeds gezegd, mijn zoon, dat Alain met die intrigues te maken heeft*

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3