BINNENLAND. Uit de Omgeving. past: hier brengt men den gasten dc-n drank koffiekoppen; elders bestelt men den kellner een glas ..speciale sherry". Het dut eau voor paspoorten deelt rnede, dat een aantal personen zich daar hebben aan gemeld voor "n reis naar Havana; in de ko lom op het aanvraagbiljet om een paspoort, Waarin de reden voor de reis moest worden bpgegevc-n, zetten zij eenvoudig: ,.het drank verbod". Daar ook schepen onder Amerikaansche vlag ..droog" moeten zijn, maar op buiten- Jahdsche schepen drank mag worden ver kocht, vreest men in Amerika dat nu de passagiers bij voorkeur van Britsche, Fran- ache en Nederlandsche schepen gebruik zullen maken. Van het Vaticaan. De Katholieken c-n de Theosofie. De ,,Acta Apostolicde Sedis" publïceeren een beslissing van de Congregatie Van het H. Officie, als antwoord op een vraag, die was gesteld om te weten te komen, of de (leerstellingen bekend onder den naam van •,,thcosofistisehe" in overeenstemming zijn met de Katholieke leer, en of het geoorloofd is, dat katholieken lid zijn van theosofische yereenigingen, hun vergaderingen bijwo nen en hun geschriften lezen. De Congregatie antwoordde ontkennend. Kamerlid en wethoudèr Van Vuuren. De heer A. C. A. van Vuuren heeft te kennen gegeven, dat hij lid der Tweede Kamer der Stater-Generaal wenscht te iblijven en zich. in verband met het feit, dat zijn partij heide betrekkingen niet yereenigbaar acht, dientengevolge in Sep tember ais wethouder van 's-Gravenhage niet herkiesbaar stelt. De duurte. Te Breda is een vergadering gehouden van ambtenaren om te trachten tegen ge reduceerde prijzen levensmiddelen te koo- pen. Een honderdtal ambtenaren heeft de bijeenkomst bijgewoond, zoodat na uiteen zetting van het doel tot oprichting kon .worden overgegaan. Onder de aanwezigen merkten we op* afgevaardigden van Offi cieren, van den Ondcrofficiershond Ons Belang, van den Bond van Spoorwegamb tenaren, van den Bond van P. en T. Het Voorloopig bestuur is gekozen, dat zich met samenstelling van het reglement zal belasten. Voorzitter is de heer Mosheuvel. De Chr. Mijnwerkersbond en de Lirn- burgsche R. K. Werklieden-bond, omvat tend 10,000 leden, hebben aan den minis ter van Binnenlandsche Zaken een adres gericht, met het verzoek maatregelen re nemen tegen de ondraaglijke duurte, m. n. in de mijnstreek. Broodkaart. Als wittebroodkaart zal voor het 106e tijdvak, dat loopt van 14 tot en met 22 Augustus, de Rijksbroodknart in groene kleur dienen. Broodkaarten van landbouwers. De minister van Landbouw enz. heeft ban de burgemeesters medegedeeld, dat bok landbouwers, aan wie wegens het ge- ibruik van eigen broodgraan nog geen broodkaarten^ werden verstrekt, voor le aerste maal vrij zullen zijn in de keuze 'der broodkaarten welke zij wenschèr le mitvangen. Boter. De minister |tan Landbouw heeft het uitvoerperccntage van de productie van ge controleerde boter over de week van 27 Juli2 Augustus voorioöpig vastgesteld op RH)]. Een vliegstation. Een combinatie is voornemens op Ocken- burgli te Loosduinen een vliegstation aan te legggn. Onze Zuiderburen. De Kamer van Koophandel te Antwer pen, blijkbaar niet zeer gerust over den afloop van de conferentie, welke het Ne- 'derlandsch-Belglsche vraagstuk tot'een be slissing zal brengen, heeft toe de geal- Jicerde mogendheden een vertoog gericht, '.waarvan de uitvoerigheid niet evenredig is aan de waardigheid en de zakelijkheid zooals ,,De Tijd" scherp opmerkt. De Antwerpsche Kamer spreekt over ,,de 'onbillijkheden en den landroof welke onze jonge (Belgische) natie zich vóór 80 jaren door dwang moest laten welgevallen." ,,Het is niet zeer waarschijnlijk, zegt ,,De Tijd", dat dergelijke tiraden op de Confe rentie eenigen invloed zullen uitoefenen. Tachtig jaren beteekenen niet veel in de .Wereldgeschiedenis en liet zal der Confe rentie dan ook niet onbekend zijn, dat dezelfde eisch ook in 1831 is gesteld, doch "door de Londensche Conferentie met stellig heid is verworpen op dezen grond, dat de scheiding tusschen Noord en Zuid niet moet gepaard gaan met veroveringen. Van daar, dat Zeeuwsch-VIaanderen, hetwelk sedert 1585 tot ons land behoörde, aan ons land bleef, evenals Limburg, dat grooten- deels sedert 1795 deel uitmaakte van de Republiek en voor het overige tegen een ruil van Luxemburg, hetwelk een deel uit maakte van den Duitechem Bond, in 1839 bij ons land gevoegd werd. ..Over de Schelde vertelt de Antwerpsche Kamer allerlei, wat niete ter zake doet, als b.v. de sluiting van die rivier, alsof oolc maar èèn Nederlander daaraan denkt! De Kamer schijnt dit dan ook niet ernstig te bedoelen, maar beschuldigt ons land van schandelijke verwaarloozing dezer rivier. .•Hieromtrent behoeven wij ons gelukkig juist het minst ongerust te maken. De stukken kunnen het uitwzijen en de Con ferentie zou door een eenvoudig onderzoek zich voldoende op de hoogte kunnen stel ten van de wijze, waarop ons land zich fitegdji vjkn zijn taak gekweten heeft. Er zal 'dan blijken, dat er niet de minste reden voor bestaat te voldoen aan den eisch, dat aan België ,,de volledige en noodzakelijke souvereiniteit over de Schelde verzekerd wordt". Hieraan kan niet voldaan worden, zonder NodorJandsche rechten te fcenadee- len, en wanneer dc Antwerpsche Kamer meent, dot van dien eisch hot leven van België, de voorspoed en de toekomst op het gebied van handel em nijverheid afhangen, dan mag men vragen, hoe het hiermede dan vóór den oorlóg gosteld was en of niet als daaraan iets ontbrak ook volgens eigen Belgische rkentenis de schuld lag bij de laksheid n benepenheid der Ant werpenaren zelf. „Ten slotte beklaagt de Antwerpsche Ka mer zicht over de gesteldheid der Belgische 'oostgrenzen. Het zoogenaamde (sic!) Ne derlandsche Limburg zou zich longs het Belgische gebied uitstrekken ..met het ken nelijk doel om voor ons (België) elke recht streeksere an vrije verbinding met Duitsch- iand onmogelijk to maken." Ook deze klacht zal wel niet dadelijk au sérieux ge nomen worden. Zij duikt wat op ..pour bc- soin de la cause" en is, doch dat schijnt er voor de Antwerpsche Kamer minder op aan te komen, ook onjuist, daar er wel degelijk een vrije verbinding mot Duitsch- land over Limburg aan België is mogelijk gemaakt. „Het geheele document komt onze. posi tie zeer goed te pas. Wanneer dit de ver dediging is van, het Belgische standpunt is onze zaak en niet die van België rc-eds gewonnen!" Korte Kroniek, De politieschool te Hilversum wordt op 9 September a.s. officieel geopend door den minister van Justitie, mr. Th. Heems kerk. In een onlangs te 's-Gravenhage ge houden vergadering van Haagsche srhoen- makerspatroonsvereenigingen en sehcen- winkeliersvereenigingen is besloten in de week van 11 Augustus de zaken te sluiten wegens vacant ie van het personeel. Naar wij vernemen heeft het Z. H. den Paus behaagd den heer A. Drecsman te Bussum te benoemen tot commandeur in de orde van St. Sylvester, terwijl mevr. H. DreesmannTomb rock werd begiftigd met hc-t eerekruis Pro Ecclesia et I'ontifice. De Pauselijke Internuntius mgr. Se- bastiano Nicotra is van zijn standplaats Brussel te 's-Gravenhage aangekomen met. het voornemen aldaar eenige weker te verblijven. Gemengde Berichten. De Deventer moordaanslagen. De cor respondent van het „Hbld." te Deventer ter meldt nog: Bij zijn arrestatie in het Russische geïn terneerdenkamp te Oldenbroek, bleek Zotof in het bezit van een kaart., waarop de rou tes naar DuSfcchland in étappes verdeeld, met potlood nauwkeurig waven aangege ven. Te Doornspijk werd de Rus geconfron teerd met een boerin, die den dader van den aanslag op den jachtopziener W. Vlie ger beweerd had gezien te hebben. Zij ver klaarde, dat Zotof niet de bedoelde persoon was en gaf een signalement op, dat vrijwel gc-heel klopte met dat van den nog steeds niet gevonden Rus Krausof. Deze confron tatie en eenige andere omstandigheden doen de politie thans in den laatste den hoofddader van den moord le Doornspijk zien en in Zotof dien van den aanslag tc Deventer. Aan de door hen beiden in de Tielsehe* padvindersschaapskooi te Elspeel geplec-g- den inbraak blijkt thans' nog een derde Rus debet te zijn, die in het kamp te Bergen verblijf houdt. Deze zal eerstdaags worden verhoord. Weer een slachtoffer. Gisteravond half acht is aan het z.g. Stille Strand te Scheveningen een man uit Den Haag bij het baden in zee verdronken. Ernstig motorongeluk. Op den weg Haarlem—Zandvoort. heeft Donderdag avond laat een ernstig motorongeluk plaats gehad. Blijkbaar door de duisternis mis leid. zijn de. heeren Koper, aannemer te Zandvoort. en Kuinders, machinist bij de marine, die te zamen 'op een motorrijwiel zaten, bij de buitenplaats „Elswoud" tegen een muur aangereden. Vermoedelijk heb ben de rijders gedacht., dat ze daar een ÏÏoek moesten omslaan, waardoor ze tege.n den muur botsten. Beide heeren werden tegen den grond geslagen en ernstig ge wond. De heer Koper wist den tuinbaas van „Elswoud" te wekken. De gewonden zijn met een passeerenden auto naar het ,,St. Elisabethsgaslhuis" te Haarlem vervoerd. Vrijdagavond was de heer Kuinders nog steeds bewusteloos. De toestond van den heer Koper was toen vrij gunstig. De botsing was zoo hevig dat dé muur ontzet is. Het motorrijwiel werd ern stig beschadigd. Postzegel diefstal. Dezer dagen werd gemeld, dat te Oldenzaal een Duitscher in een hotel logeerde en aldaar voor circa 40,000 Mark aan vreemde postzegels miste, nadat, een Hollander, die in hetzelfde hotel logeerde, eenige uren was verdwenen. Door de commiezen te Tubbergen is thans aldaar aangehouden J. Golbach, van Gees teren. verdacht van'diefstal van bovenge noemde postzegels. G. is naar Oldenzaal ter confrontatie met den bestolene gevoerd. Op zijn aanwijzing is uit. den tuin van een fabrieksarbeider, met wiens dochter G. is verloofd, en wonende op het Suitersveld te Almelo, een deel der zegels opgegraven; een ander deel had hij verkocht aan een verzamelaar te Hengelo. De postzegels zijn uitgegeven door de Bolsjewistische regeering in Estland. Tegen de auto-kannibalen. In de gis- terengehouden vergadering van den raad van Êe ems ter kwam o.m. aan de orde een adres van de Kon. Ned. Automobielclub, met. verzoek maatregelen te willen nemen legen eyentueele baldadigheid van de jeugü ten opziohle van auto toeristen. Besloten werd de hooiden der scholen met het. adres in kennis te stellen on hun te verzoeken, de schooljeugd voor baldadigheid, ate in hot adres genoemd, te waarschuwen. Arme kleinen. 't Is te Heerlen in de grensstreken een alledaagse!) verschijnsel troepjes Duitsche kinderen in havelooze kleeding blootsvoets te zien ronddolen, hier ej) daar om een boterham of andore eet waar vragend. Donderdag tegen 9 uur trof men een 12-tal wichtjes van hoogstens 5* jaar en toen later de duisternis inviel, vond men ze bij een boerderij bij elkaar ge hurkt zitten slapen, om 's anderen daags weer hun ongelukkigen zwerverstocht te beginnen. KERKNIEUWS. JUBILARISSEN. Vrijdag 15 Augustus vieren in ons Bis dom de navolgende Zeereerw. Heeren een priester-jubileum: 6 0-jarig jubileum: Hoogeerw. heer Mgr. B. H. Klonne, oud-rector van het Begijnhof te Amsterdam, sinds 1919 emeritus te Ovcrvecn. 50.j a r i g jubileum: Hoogeerw. heer Mgr. W. v. Stee, sinds 1913 rector van St. Anioniushoeve te Voorburg; de zeereerw. heeren J. P. Nuyten. sinds 1895 rustenr, P. J. J. Schcffer, sinds 1890 pas toor te Waddinxveen, W. F. Roozen, sinds 1889 pastoor te Oegstgeest. 25-j a r i g jubileum: De zeereerw. heeren F. L'. van Beukeaing, sinds 1900 pastoor te Rotterdam (H. Ant. Abt), J. J. M. Rombouls, sinds 1911 pastoor te Wor- merveer, J. F. v. d. Meer. sinds 1915 pas toor te Velsen (H. Engelmundus), P. J. H Sprengers, sinds 1917 pastoor te Honds- holredijk. J. J. Mes, sinds 1910 pastoor te Muiden, P. M. de Vetten, sinds 1915 pas toor te Hazerswoude (dorp), F. M. A. Lucassen. sinds 1912 pastoor te Den Haag (H.H. Engelbew.), G A. M Water reus, sinds 1911 pastoor te Langedijk, P. Meyer, sinds löiO pastoor te Zeven- h o v e n, pater C. D. v Dijk OtP., sinds 1895 kapelaan te Schiedam, pater fr. J. Orie O.P.. sinds 1896 kapelaan te Alkmaar. Zondag 17 Augustus vieren hun veer tigjarig jubileum Mgr. dr. A. H. L. Hensen. pastoor H. C. Maat te Oudorp, pastoor H. IJzersmans te Heemstede en emeritus pastoor Kriek. Uit de Pers. HET WARE MIDDEL. Veel' wordt er gesproken op de talrijke conferenties 'tijdens de hoogst belangwek kende tentoonstelling betreffende de op voeding van de jeugd boven dei; leerplich tigen leeftijd in het gymnasium aan de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage. En onder hetgeen door de inleiders wordt betoogd 'en door dc debaters wordt in het midden gebracht, is, naast veel buitenis sige on onvoldragen en malle ideeën, ge lukkig nog veel meer te betwisten wat ge tuigt van warme liefde en oprechte be langstelling voor de aankomende jeugd, van een- juist inzicht in de ware belangen van onze jongens en meisjes in den zoo moeilijken leeftijd van 12 a 13 tot 18 a 20 jaar. En toch... hoe ver wordt daarbij soms gezocht naar iets wat vlak voor de hand ligt. Merkwaardig is in dit verband de toon van zorg er- bekommering welke de be spreking van den invloed van den gods dienst op de opvoeding van de boven- leerpliehtïgë jeugd belieerscht. Het Huisgezin zegt daar het vol gende van: „De mannen en vrouwen, die aan het congres deelnemen, zijn onsteld over den toestand van verwildering van verüier- lijking vaak, waarin de hoven-leerplichti ge jeugd, met name in de groote steden, wordt aangetroffen. „Zij huiveren van dc zedelijke ellende, die ze om zich heen zien; van de middelen, bioscopen en uitstalling van prikkellec tuur, waardoor de jeugd worde bedorven. „Men vraagt, de hulp der politie en wil dat de jeugd, de bedoven stadslucht ont vluchtend, in de vrije natuur genees- en voorbehoedmiddel zal vinden tegen de be smetting. „Wie scherper ziet en dieper peilt, be grijpt dat men er met het optreden der ze denpolitie alléén en het zenden der kin deren naar buiten niet komt. „Het gezinsleven is ontwricht en het. godsdienstig leven is te loor gegaan, ziedaar de groote oorzaak van het zedelijk en maatschappelijk verval. „AVil men de jeugd redden, dan meet het godsdienstig element in de opvoeding tot zijn recht komen. „Dit is het woord in deze kwestie. „Men mag bepeinzen en overleggen en samen spreken, maar als men niet tot het inzicht komt, dat zonder godsdienst de jeugd en daarmee de maatschappij redde loos verloren is, zijn alle'congressen ij del. „Maar welk een zware verantwoorde lijkheid draagt het liberalisme, dat in den tijd van zijn oppermacht zoo heftig ge vochten heeft voor de school zonder God, aldoor propaganda maakte voor de neu trale school en deze school aan heel de natie heeft willen opdringen. „Had het liberalisme zijn wil en zijn stelsel kunnen doorzetten, wij zouden voor nog grootere verwildering, nog diepere zedelijke ellende staan, dan waarvan wij thans getuige zijn. „Terug naar den Godsdienst, 'dit is het woord, dat van het congres overblijft, terwijl alle andere verwaaien. „Waar de godsdienst het levensmerg is, daar is ook het gezinsleven in eerc. „Zonder godsdienst, geen gezinsleven, zonder gezinsleven geen opvoeding der jeugd." ALPHEN a. d. RIJN. Distributie. Van 11—17 Aug. zal ver krijgbaar zijn op vermicelli bon 9 350 gram suiker. Voor kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar zijn dagelijks tusschen 9 uur en halfeen bons te bekomen ten kantore van het levensmiddelenbureau. Op Maandag 11 Aug. a.s. des avonds tusschen 7 en 9 uur zal ten kantore van het levensmiddelenbcdiijf aan eiken hou der van een normaal margarinekaort gra tis worden verstrekt een hoeveelheid mais- gries van 750 gram. afkomstig van de mais' welke het Zuid-Afrikaansche volk aan de Nederlandsche bevolking ten geschenke heeft gegeven. Deze gries is verpakt in papieren zakken en wordt alleen op ver toon van de normaal-margarinekaart afge geven. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd dat alleen op dien dag afgifte van maisgries zal geschieden. Liefdadigheid. Donderdagmorgen werd alhier de jaarvergadering gehouden der St. Elisabcth-vereeniging, een vereeniging welke in deze- gemeente op bewonderens waardige wijze de christelijke charitas be oefent. Dit bleek vooral uit het jaarverslag zieken, zwakken en verschillende behoef tige kraamvrouwen, werden van eieren melk en vleesch voorzien, vooral ook wat den. laatsten betreft wordt hiermede een heilzaam werk verricht. Verschillende communie-kinderen van behoeftige ouders werden daarenboven van kïeeren voorzien. Zooals te begrijpen is. kost dit. sociale werk bij uitnemendheid veel geld. Dezer dagen zullen dan ook de dames der St/EKsabeth-vereeniging een aanval doen op de beurzen der beter ge situeerde katholieke geloofsgenooten. En 't is te hopen, dat zij, wil deze mooie ver eeniging blijven bloeien, niet met leege handen worden teruggezonden, doch inte gendeel rijkelijk voor hun belangloozc zor gen zullen worden beloobd. Feestviering. Heden is het officieele feestprogramma verschenen voor de feest viering. te houden op 27 en 28 Aug. a.s., georganiseerd vanwege de Wilhelmina= vereeniging. SOSKOOP. Geslaagd. Mej. TI. M. Visser, alhier, is te 's G'ravenhage geslaagd voor het exa men Fransch l.o. BODEGRAVEN. Onderscheiding. Behalve de reeds vermelde behaalde onderscheidingen werd door den heer K. J. Janmaat alhier alsnog een onderscheiding behaald in groep III (brood en luxe-brood) n.l. een 3e prijs, diploma met verg. zilv. medaille. HAZEftSWO ÜOE. Uit de weide gestolen.'— De landbouwer C. Ka.ptein kwam vanmorgen tot de on aangename ontdekking, dat zijn hooibouw paard uit dè weide was verdwenen. HILLEGOM. Festival. Op het Woensdag alhier ge houden Festival werden de prijzen bij lo ting toegekend als volgt: le pr. f 100 Harpe Davids, Noordwijkerhout I; 2e pr. f 50 Wilhelmina te Abbenes; 3e pr. f 25 Har monie te Wqubrugge; 4e pr. f 25 Kunst na Arbeid te Bennebroek; troostprijs f 50 aan Valkenburgs Harmonie te Valkenburg (Z.-H.). Veilïngkrmg Kiilegom. Gisteren had in café JtFlora" de 3e veiling plaats van leverbare hyacinthen, tulpen, croeu sen en narcissen onder controle van het H. B. G. te Haarlem, veilingmeesters de heeren Jos. M. J- Braam. J. Bonkenhurg, H. Wal kers en C. H. Heemskerk. De veiling be vatte 409 nummers. Het volgende werd door ens genoteerd: Murillo f 2,9—f 4,1; E.W. La Grandesse f 10; E.B. Enchantres f 11: E.v.T. Rose Grisdelin f 3,9; E.v.T. Cram. Brillant f 3,6; Darwin Rride of Haarlem f 3.10: Darwin May Queen f 2,6 f3,1; Darwin Nou Ware f 2,60; Darwin Tak v. Poortvliet f 3,30: Darwin Gretchen f 2,60; Darwin Sultane f 2,1; id. Pschyche f 2,80; id. Talipe Noir f 3,30; E.l.T. Paris sen Yellow f 2,30; id. Vitcline f 2,10; E.v.T. Cranrmoisi Brillant f 4,20; E.v.T. Due v. Toll f3.70: E.W. ITnnocence f 5,1; E.R. Moreno f 4.40; E.B. Johan f 4,8; E.T. Scar let due f 3,50; id. Grand due f 3; id. Witte due Max f 5: id. Mon Tresor f 6,6; id. Pro serpine f7,1; Darw. Rev. Ewbauk f2,50; id. La Candeur f 2,50; Darw. Prinses Eli- abeth f 8; id. William Copland II f 5,5; D.T. Couronne d'Or I f 2,9; EE.T. Wapen v. Leiden II f 3,10; E.T. Cullinan f 9; Darw. Pb. de Comminis f 6,30; E.T. Roos v. De- kema f7; E.R. Willem I f 4,1—f 5.50; E.B. Marie f7.10; E.R. Gertruda f 4,20f 6,30; Crocus Albion bont, f 0,30f 1,60; E.T! La Reine f 3,7—f 4,6; E.T: Koningin, der Ne derlanden f 4,50; D.T. Salvator Rosa f 5,20; id. Blanche Rosette f 2,80; E.R. Moreno f 11,20—f 12,50; E.T. La Reine f 3—f 3,4; Narcis Poëticus Ornatus f 0,65f 2,80; Narcis Golden Spur f 1,25f2,10; Denvin Lovelines f 2,80; Narcis Sir Watkin f 3,30; id. Bic. Victoria f 6,90; id. Emperor f 3,20; Poëticus rond f 1,60; id. dubbel neus f 2!10; Narci Princeps f 2,30f 2,80: Crocus geel f 3,10; Dubbele Gaïanthies 1 mand )2 x) f21; E.N. Princeps f 3,45—f 5,10; Crocus Purpurea Grandaflora f 3,40; Ornatus f 0,25f 1,50; E.N. Princeps f 0,40; E.T. Maas f 2.60: id. Due de Berlin f 2,5; id. Lady Boreel f 4,40; Darwin van Jehring f 2,20; Darwin Purper Rerfcction f 4; Dar win Siguste f 2.5—f 2,6; id. Electra f 2,50; E.l.T. Jeanne d'Arc f 3; Danvin Hobbema f 9; Nare. Dub v. Sion f 4,6f 6,10. KATWIJK Distributie. Van 10—16 Aug. is verkijg- baar op bon 51 31 ons suiker kinderbon 19 idem. KATV/"" ""W OEN RIJN. Verkeersbelemtnering. Nogmaals wer den gisteren velen de dupe van den i We zouden haast gaan zeggeq bpruchten toegang tot het dorp, doordat men weer langen tijd gedwongen oponthoud had door het vastraken van een schip in de opb«a). brug. Daar dit st6eds gebeurt op uren dat zeer velen hun producten per moeten vervoeren naar do graentonveiliiig, is het begrijpelijk dat velen dezen brug een an- dere plaats toewenschen. Fietsen ontvreemd. Het is tegenwoor dig bijna aan de orde van den dag, het zich onrechtmatig toeëigenen van ander mans karretjes. En éen is schijnbaar niet meer de moeite waard. Althans bij de» heer Linck nam man er gemakshalve maa* 3 tegelijk. Dan behoefden ze niet zoo dik wijls te komen, zie je. Vooral de Valkeih burgsche*weg is het aantrekkingspunt. Men zij op zijn hoede. NIEUWKOOP. Distributie. De burgemeester heeft be kendgemaakt, dat de mais, welke het Zuid. Afrikaansche volk ten geschenke heeft ge geven aan de Nederlandsche bevolking, ic verwerkt tot maisgries, welke gratis ter beschikking wordt gesteld van de houders van normaal-margarinekaarten, op Maan. dag a.s. des voormiddags tusschen 9,en 12 ur kan aan de openbare lagere school in het dorp de maisgries op vertoon van <k normael-margarinekaarten worden afge haald en wel 750 gram per kaart. In de week van 1118 Aug. is ver krijgbaar op bon 395; 350 gram suiker, t» op kinderbon 54: 350 gram suiker. WASSENAAR. Distributie. Van 1016 Aug is op bon S 52 verkrijgbaar 350 gram suiker. De opgeplakte boterbons van de 12e week moeten doar de winkeliers worde» ingeleverd op Donderdag 14 Aug. Distributie. Op vertoon der normaal- margarinekaarten van de 4e periode is verkrijgbaar het griesmeel, dat als ge schenk der Zuid.-Afr. bevolking wordt uit gereikt: op Maandag 11 Aug. van 10 tot 1 uur bij den heer J. Rodenburg in het dorp; op Dinsdag 12 Aug. van 10 tot 1 uur aan het levensmiddelenbureau aan den Rijndijk Na genoemde dagen en uren wordt geen meel riieer verstrekt. STADSNIEUWS. Personalia. Mej. M. Rosenhaum alhier is te 's-Gra venhage geslaagd voor het examen Iïoog- duitsch l.o. 'Di\ J. H. Boeke. De „Java-Bode" schrijft: Naar wij^ vernemen, is aan dr. J. H. Boeke een "professorszetel aan de Hooge- school alhier aangeboden, alsmede het. professoraat aan de Handels Hoogeschool te Rotterdam plus de lessen aan het. Kolo niale Thstituut te Amsterdam. Hij heelt echter deze vereerende aanbiedingen var de hand gewezen. Wij brengen dr. Boeke hier gaarne hul de voor deze edele daad. Zijn ferm besluit zal in Nederland ongetwijfeld verwonde» ring haren. Het moge daar gevoeld worden als een bewijs, hoe het intellectueel leven zich hier de laatste jaren heeft ontwikkeld. En hei is een zeer verblijdend feit, dat dr. Boeke zich niet heeft laten overhalen zijn 'aak hier voor een dergelijk eervol ambt in Ne derland te laten varen. Moge dr. Boeke nog lang zijn krachten kunnen wijden aan d e ontwikkeling en vooruitgang vm Indië! Verzamelingen. Eenige der voornaamste wetenschappe lijke verzamelingen te dezer stede zijn thans in andere gebouwen, dail waarin zij tot dusver gehuisvest waren, onderge bracht. Nadat voor de verzameling Natuur lijke Historie een vijftal jaren geleden van het gebouw Rapenburg was overgebracht naar het nieuw-gebouwde museum op het Van der Werffpark, is eerstgenoemd ge bouw langzamerhand voor andere verza melingen in gebruik genomen; eerst voor galerij va.n gipsbeelden en voor de Neder landsche afdeeling van oudheden, die aan vankelijk in het Museum van Oudheden op de Breestraat waren opgesteld, verder werd daarheen ook overgebracht de afdee ling Nieuw-Guinea en de Zuidzee-eilanden, behoorende tot -de verzameling van het Ethnografisch Musum. Naar het museumgebouw op het Rapen burg '23 zijn thans ook overgebracht de Egyptische en de klassieke afdeeling, wel ke tot dusverre een plaats hadden gevon den in het museum gebouw Breestraat 18, zoodat thans de geheele rijksverzameling van oudheden weer in één gebuovv is on dergebracht. Het gebouw Breestraat 18 zal in gebruik worden genomen voor eenige verzamelin gen van het Ethnografisch Museum. Daar heen worden thans verplaatst de afdeolin- gen Nieuw-Guinea en de Zuidzee-eilo.nden, thans Rapenburg 28, en de afdeelingen Amerika, Afrika en Australië, thans Hee rengracht 8. Men is thans druk doende de voorwer pen, welke reeds grootendeels zijn overge bracht, op te stellenzoödat binnen oiel langen tijd deze verzamelingen weer voor het publiek zullen zijn te bezichtigen. Het aantal gebouwen van het Ethnogra fisch Museum is nu van vier tot. drie te ruggebracht. „N. Crt." Van onzen stadgenoot, den heer J. Vioki zal op 17 Augustus a.s. door het TJtrecM sche stedelijk orkest, een tweetal com posities worden uitgevoerd. Het zijn ®j „Julius César", triumfmarsch en ouverture symphonique. Dc componist uitgenoodigd zijn werk c o nVih dirigeeren. Er is tusschen de organisaties van Huispersoneel en de Vereeniging van Hu,s* vrouwen, welke Vereeniging voor de we geefsters optreedt, nog geen ovcreenet" mifig vqrkregqn»

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2