SteEcicbclie (Soii/Kmt BUITENLAND. BINNENLAND. J)it blad ver6chijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. T)P Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, leiden 17 ct. p. week, f2.25 p. kwartaal; bij 'Se agenten 18 ct. p. we Jt, f 2.40 p. kwartaal.Franco D&fit f2.70 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondaga- Eiad is voor de Abonné's veiKiijgbaar tegen betaling n 25ct.p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke 'uniniers ö'ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1919. Bureau STEEKSCKUUR 15 - LEIDER. Inferc. Telefoon 935. No. 2983 Postbus 11. Dc Advertentieprijs bedraagt 17»/? cent per regel voor Handeisadvertentiën; Zaterdags 25 cent per regel. 221/2 cent per regel voor gewone advertenliën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden inededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Adyertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en \erhuur, koop en verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden •j Vrijheid. De leuze: „Vrijheid, gelijkheid en-broe derschap" mogen de socialisten wel opber en onder de oude plunje. Zij heeft geen vat meer op hen, die zich hiet laten Jokken op louter woorden-klank. Onder de socialistische practijk is er Blcchts „vrijheid" voor gelijkgezinden en broederschap" voor wie „broederlijk" loo- pen wil aan socialistische leiband. En „ge lijkheid" vervliegt in het ijle van alle voord-kramerij, zoo mén beziet, dat onder 'de socialisten precies dezelfde maatschap pelijke verschillen blijven gehandhaafd en nvorden gesanctioneerd, welke door de zoo genaamde „burgerlijke" partijen als na tuurnoodzakelijk worden beschouwd, De Katholieken kunnen echter krachtens hun leer en hun godsdienstige wereld- en levensbeschouwing de vrijheid, gelijkheid en broederschap omzetten in de practijk van liet leven, in de volle levens-werkelijk heid. V rij h e i d... Alles wat is in de wereld vaar en schoon en goed, kan de Katholiek tot zich nemen en kan hij ge nieten De-.vrijheid van den katholiek doet hen erkennen alle waarheid, en bewonderen a 11 e schoonheid, en waardeexen alle goedheid... De vrijheid van den Katholiek is de vrij heid der kinderen Gods, die boven de hoof den uitspreidt een rein-blauwen hemel, waaraan de gtoeiende zonne staat, goud glanzende stralen schietend in wijd-geopen- fleharten, die genieten van de overstelpend- liikeAveelde aller gaven Gods... De vrijheid van den katholiek verheft hem hoog boven de slavernij dergenen, die in hartstochts-ketenen zijn geboeid en wier souverein geschapen wil lam ligt geslagen onder de wilde stormen der passie... doet hem gelukkig zijn hoven hen, die, arm aan geestelijk en godsdienstig leven, wor- Iden voortgedreven naar geld-bejag en eer genot en verslappende, ontzenuwende ge nietingen, altijd maar door, zonder ooit i-ust of vrede te vinden... De vrijheid van den katholiek is een (waarachtige vrijheid, welke niet gekend vor.dt.door den wereldsclien mensch, die 't Slavenjuk draagt van passie en onderwor penheid aan louter menschelijke voorschrif ten en vaak willekéurige verordeningen .van zijn me de-mensch en. Waardeeren wij de heerlijke gave Gods Öer vrijheid?... Vreemde troepen binnen Boeuapesr. De tegenregeering van Szegodin Hl actie. Formeele klopjachten in Hongarije. Onlusten te Turijn. OVERZICHT. De verleiding is den Roemeniërs la sterk geweest. Nadat een hunner generaals zich schriftelijk verbonden had 'Boedapest niet te zullen bezetten, liet de opperbevel hebber van het Roemeensche leger 30.000 man Boedapest binnenrukken. De voornaamste gebouwen werden bezet ¥11 voortaan zijn de Hongaren geen baas meer 'in eigen huis. Roemeensche patrouil les betrekken de wacht, levensmiddelen, "die voor de bevolking noodig zijn, werden in beslag genomen ten behoeve van de be zettende troepen, het treinverkeer is stop gezet, er is bevel gegeven, dat alle Honga- zen de wapens moeten inleveren en er zijn gijzelaars gevraagd om de verontwaar diging van de bevolking in toom te houden. Voorloopig is de uitlevering van die gij zelaars nog geweigerd, doch het zal gene raal Haldon weinig moeite kosten, zich van een aantal personen van aanzien te verzekeren. De Entente zelf is vermoedelijk door het 'optreden der Roemeniërs verrast. Zij heeft 'besloten Fransche, Engelsche en Ameri- kaansche afdeelingen naar Boedapest te zenden en ook den Tsjecho-Slovaken is ver gund een afdeeling troepen de stad te doen betreden, om hun voldoening te schenken voor de schending (Ier grens door de roode troepen van Rela Kun. En om het in Boedapest verzamelde ge zelschap zoo beu mogelijk te maken, ko men er ook troepen van de tegenregeering in Szegedin, die nog niet eens gewapend zijn, paar de stad. Die* regeering van Szegedin droomt er waarschijnlijk al van, haar zetel naar Boe dapest le verplaatsen, maar om haar kans op succes te vergrooten, is zijn voornemens zijn koning Ferdinand van Roemenië den troon van Hongarije aan te bieden. Er zou dan een soort unie tot stand komen tus- scben Roemenië en Hongarije. Met de regeering van Szegedin steken natuurlijk weer allerlei behoudensgezinde en reactionnaire elementen het hoofd op. In verschillende plaatsen van Hongarije worden ware klopjachten georganiseerd op alles, dat van bolsjewistische neigingen wordt verdacht. Boeren, met stokken gewa pend, trekken naar de steden om met de aanhangers der communistische ideeën af te rekenen. De Vredesonderhandelingen De bezetting van het Rijngebied. De Engelsche regcering heeft aan de le den van het parlement den tekst doen toe komen van een verklaring, op 16 Juni door Wilson, Clemenceau en Lloyd George ge- teekend nopens de militaire bezetting van het Rijngebied. Volgens art. 431 van het vredesverdrag zullen de bezettingstroepen onmiddelijk worden teruggenomen wanneer vóór het verstrijken van den termijn van vijftien jaar Duitschland voldaan heeft aan de ver plichtingen van het verdrag. In bedoelde verklaring nu wordt gezegd, dat, om dén last der schadvergoeding te verlichten, zoodra de betrokken geallieerde en geassocieerde regeeringen overtuigd zijn dat de voorwaarden voor de ontwapening van Duitschland op voldoende wijze-ver vuld zijn. het jaarlijksche bedrag der som men, welke Duitschland moet betalen, om de kosten van de bezetting te betalen, niet meer niag bedragen dan 240 millioen Mark in goud. De vrede met Duitsch-Oostenrijk. De opperste intergeallieerde raad heeft gistermiddag de tegenvoorstellen van Oos tenrijk ontvangen, welke'eerst na het ant woord der Geallieerden zuilen worden ge- publcecrd.- Het vredesverdrag met Bulgarije. Naar uit Londen wjDrdt gemeld, is men ter vredesconferentie nog altijd niet tot overeenstemming gekomen ter zake van de Bulgaarsche grenzen, doch men meent niet temin, dat- bet verdrag wel niet lang meer op zich zal laten wachten. De conferentie met vacantia? Volgens de „Corriere della Serra" zijn de gedelegeerden ter vredesconferentie van plan midden Augustus hun werk te doen staken en vacantie te nemen. De kwestie van Klein-Azië zal eerst worden afgehan deld na de hervatting van de conferentie. België. Het vredesve.-l ;»g. In liet Parlementsgebouw zijn de Kau.er- commispie voor buherilatni-'-h'; zak' r. ge bjktijdig '~el de twee nflcelingen van de Kamer bijeengekomen, welke telasl zijn mei het onderzoek der wetsontwerpen, verdrag van Vervnilles. alsmede van overeenkomsten, die tusschen de gealli eerden en geassceiejrdon en Doilschland aangaande de Rijngebied :*n gesloten zijr. De financieele bepalingen, waarbij Duitschland aan België al de bedragen moet terugbetalen die België van de geas socieerden heeft mVetei: lechen tot 11 No vember 1918, tengevolge, vin de schending van het Verdrag van 1839 door Duits', hland alsmede de bepaling, waarbij Belgie tp de schadevergoeding een voorschot van 2>ó millard frank zal ontvangen in goud, te innen op de eerste betalingen door Duitsch land gedaan, en waarbij België zal deel- nem.en, naar de vastgestelde verhouding, aan de vcrdeeling der eerste en der daarop volgende stortingen, zullen aan een bizon der onderzoek worden onderworpen. Malmédy. De Soir" meldt, dat het departement van bnitenlandsche zaken heden een tele gram heeft ontvangen van Foch, waarbij België wordt uitgenoodigd bet gebied van Malmédy, dat bij het 'vredesverdrag* bij het Belgische grondgebied werd gevoegd, militair en administratief te bezetten. Duitschland. Een partijdag van het Centrum. Tengevolge van de parlementaire gebeur tenissen en den duisteren politieken toe stand in de vorige week is naar de ,,K. V." meldt de partijdag van het centrum in Rijnland uitgesteld. Intusschen heeft zich ook de „Beirat" met de kwestie van den partijdag bezig gehouden. Eenstemmig was men yan mee ning, dat de bijeenroeping zoo spoedig mogelijk moet plaats vinden. Als data werden nu vastgesteld 15, 16 en 17 Sep tember. Tegelijkertijd zal een vergadering plaats hebben van de vereéniglng van gemeente raadsleden der centrumspartij. Daling der prijzen. In de prijzen der veriruiksartikelen, schrijft het „Berliner Tageblatt", begint men langzamerhand den invloed van liet sluiten van den wrede te bespeuren. Nog is de algemeene prijsdaling gering, maar de teekenen nemen toe, dat voor de O. W.'ers de zeven vette jaren voorbij zijn. Reeds ver mindert overal de vraag. Hongarije. Intocht van den koning? De „Zeit" meldt, dat de Koning van Roemenië binnenkort zijn intocht in Boe dapest zal houden. Frankrijk Vlceschgebrek. Aga's correspondent te Parijs seint, dat er nu in Frankrijk groot gebrek heers 'ht aan bevroren vleesch, aangezien belang rijke partijen bedorven zijn aangekomen en onmiddellijk naar de kunstmest fabrie- ken moesten verzonden worden. Men zal thans alles in liet werk stellen, om 0 a. uit Nederland het hoogst noodige te be trekken. De blokkade opgeheven. De opperste raad heeft het verzoek van Hongarije afgewezen om 'een gemengde geallieerde troepenmacht te zenden, doch besloten een militaire missie, bestaande uit generaals, uit te zenden. Besloten is, de blokkade van Hongarije op te heffen. De roode vlag neergehaald. De roode vlag is neergehaald van de re geerings- en particuliefe gebouwen van Boedapest. - De burgerlijke partijen en de regeering. De bladen melden uit Boedapest: De on derhandelingen met burgerlijke politici hebben tot dusver niet tot een resultaat geleid. De burgerlijken weigeren thans zit ting te nemen in het kabinet. Zij willen het resultaat der verkiezingen afwachten. Dii vertegenwoordiger der landbouwers Szabo verklaarde zich in beginsel bereid, in het kabinet zitting te nemen. Geallieerde troepen in Boedapest. De bladen melden uit Boedapest, dat gis teravond Fransche troepen Boedapest zijn binnengerukt, heden Engelsche onder lei ding van generaal Gordon en Amerikaan- sche onder-kapitein Wyss. Engeland. Een boodschap van de „Lusitania". Een Britschc stoomtrawler heeft te Grimsbv een flesch aangebracht, welke tachtig mijlen noordoost van de Humber werd opgevischt en een briefje bevatte, met verzoek de familie van den afzender te be richten, dat deze is verdronken. Italië. Onlusten te Turijn. Aan rle „Vorwarts" wordt uit Turijn ge seind: In de straten der stad hebbe-n sinds gisterochtend bloedige geveclitpn plaats. Er zijn dooden gevalleij en talrijke personen gewond. De volksmenigte achtervolgde de carabinieri en wierp steenen naar de uit-' g'ezette wachtposten. Deze trokken daarop terug en maakten van hun vuurwapenen gebruik. Rusland. Onega heroverd. Naar de „Times" bericht, is Onega, vol gens een draadloos Bolsjewistisch com muniqué door de Engelsch-Russisclie troe pen heroverd. Nadat de stad eerst van de zee uit onder vuur was genomen, werd een landing beproefd, die volkomen slaag de, waarna de Engelsch-Russisclie troepen de stad weer konden bezetten. De verwoe de gevechten duren nog "voort. Zooals men weet, lieten muilende Rus sische troepen de stad op 23 Juli zonder slag of stoot, in ljanden van de Bolsjewiki. (Onega ligt in het gelijknamige district en aan de gelijknamige rivier op 5 K.M. afstand van de golf van Onega, 150 K.M. ten Westen van Archangel.) Jamburg ontruimd. Het Russiclie noordelijke corps heeft op 4 Augustus onder sterken bolsjewistischen druk Jamburg ontruimd. Ook de in de richting van Ostrow vechtende troepen van Estland zijn teruggetrokken. Een succes tegen de bolsjewiki. Het departement van oorlog meldt, dat den 2en Augustus een geslqagde overval werd gedaan door gecombineerde land-, zee- en luchtkracliten op een flottilje der bolsjewiki op het Onegameer. De operatie slaagde volkomen. Polen. Hcng-trsnood. De „Vorwarts" brengt weer berichten over den tnhoudbar*n toestand in Pclin. Door de ontzettende duurte is de neod vreesclijk. Honderd :.i en duizenden ster ven dagelijksch aan honger snood. De oor zaak van deze toe 1:; 'en moet gezocht worden in het gebrekkige werk der amb tenaren, niet vo->" tea rechtmatige verdeeling der levensmiddelen zorgen, in Galicië zijn de toestanden nog erger en in Polen willen de Polen eveneens een onmo gelijke huishouding invi.eren. De politie treedt willekeurig op. Servië. Troepen in Kroatië. In Kroatië hcersclit groole onrust, meldt een V. D.-bericht uit Wcenen. In Waras- din en Kr'zov zijn bolsjewistische opstan den uitgebroken. In Warasdir. bezetten de communisten de openbare gebouwen en bet station. Servische troeoen. die lusschen- beide kwamen, hebben de opstandelingen teruggeslagen. Verscheidene personen zijn gedood. Naar gemeld wordt, streeft de Kroatische boerenpartij er haar, Kroatië Aan Servië af te scheiden. Portugal. De candidaat voor het presidentschap. De meerderheid der Kamer koos tot can- didaat voor het presidentschap der repu bliek Teixeira Gomez. De Kamer besloot tot 20 Augustus te vergaderen. Vereenigde Staten. Te veel hitte. Volgens berichten uit Washington, heeft een zeldzame hitte en droogte den Air.eri- kaanschen oogst dusdanig verminderd, dat voor uitvoer naar Europa bijna niets overblijft. Mais en katoen heb u-n zwaar geleden en de prijzen voor ma's een onge kende hoogte bereikt. DE MELK VOORZIEN ING. Naar de „Msbd." verneemt, staat liet thans vast, dat door bemiddeling van het Ministerie van Landbouw voor den aan staanden winter aan de melkveehouders een aparte hoeveelheid veevoeder zal wor den verstrekt ten behoeve van de melkvoor- ziening. MAXIMUMPRIJS ZUIVELPRODUCTEN. De prijzen van de zuivelproducten zijn in den laatsten tijd zoo enorm geslegen, dat de Minister van Landbouw, zooals men weet, zich genoodzaakt heeft gezien den uitvoer van kaas stop te zetten. Om de prijzen der zuivelproducten voor hinnenlandsch verbruik binnen redelijke grenzen te houden, moet het in de bedoe ling van den Minister van Landbouw lig gen om in overleg met de organisaties maximumprijzen voor melk, boter en kaas vast te stellen, waarboven de producenten niet zullen mogen leveren op gevaar, dat geen uitvoer van zuivelproducten zal wor den toegestaan. Op die wijze hoopt men de binnenlandsche prijzen der zuivelpro ducten op een bepaald peil te houden. Voor den lusschenhandel en den klein handel in zuivel en zuivelproducten zullen geen maxumumprijzen worden Vastgesteld, omdat men meent, dat, wanneer de prijzen door den producent gesteld een zeker maximum niet zullen overschrijden, de tusschen- en kleinhandelprijzen door de concurrentie voldoende naar beneden zul len worden gehouden. Geen kaasuitvoer. Officieel. In verband met de vele aan vragen om vergunning lot uitvoer van kaas wordt nogmaals uitdrukkelijk onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat er in de eerste tijden van uitvoer van kaas geen sprake kan zijn. Vatgroenten. De minister van Landbouw heeft met 6 Aug. het artikel vatgroenten afgevoerd van de lijst van goederen aangewezen krachtens de Distributiewet 1916 en ingetrokken de bij zijn beschikking van 23 Jan j.l. vast gestelde maximumprijzen voor vatgroenten. Caseïne. De ministor van Landbouw is voorne mens een partij caseïne, groot ca. 80,009 Kg., welke zich bevindt in-liet Centraal Pakhuis te Leeuwarden (Meelfabriek For- tuna, afd. Mölch het Lam) bij inschrijving te verkoopen, met recht van uitvoer naar alle landen. Benevens ongeveer 882 kisten, geschikt voor verpakking van caseine. Onze gezant bij het Vatioaan. De bijzondere gezant, bij het Vaticann, jhr. mr. O. van Nispen tot. Sevenne.r, wordt in den loop der volgende week met verlof in de Residentie verwacht. Uitvoer van ruwe wol, katoen en hennep. Naar gemeld wordt, kan binnenkort da opheffing worden tegemoet gezien van de uitvoerverboden voor ruwe wol, ruwe ka toen en hennep. Schippersboekje3. Door den minister van Landbouw is be paald, daar op de schippersboekjes- niet meer verkrijgbaar is dan suiker en kinder meel, dat voortaan bij het aanvragen dier boekjes aan het rijks centraal administratie bureau voor de distributie van levensmid delen de prijs dier boekjes is teruggebracht van 30 cent op 10 cent per stuk welk be drag bij de aanvrage voor nieuwe boekje3 tegelijk moet worden ingezonden. ,,De Telegraaf" als Entente-blad. Voor wat hoort wat. In het Parijsche blad „Le Figaro" plaatst de directeur van „De Telegraaf" een advertentie van den volgenden inhoud: „Fabrikanten, kooplieden, exporteurs! Als gij de Moffen in Holland wilt verslaan, moet gij adverteeren en het beste blad is „De Telegraaf", het leidend orgaan der tweemaal daags verschijnende bladen, en het blad dat de zaak der geallieerden ge- durenden den oorlog voorstond. Keert niet terug tot de dwalingen van vóór den oor log. Helpt óns, wij zullen u helpen!" Niet ten onrechte schrijft de „Deutsche Wochenzeitung für die NIederlündc" hier over: „De redaktic van „De Telegraaf' heeft tot. dusver steeds met trots en waardigheid verklaard, dat haar blad van Entente zijde nooit een cent heeft ontvangen. Deze op roep lijkt echter sprekend op een gekwi teerde afrekening voor bewezen diensten." Huldiging minister Aalberse. In de tot in alle hoeken gevulde, groote zaal van den Dierentuin heeft gisteravond een huldiging plaats gehad van minister Aalberse door Katholiek 's Gravenhage, ter gelegenheid van de aanneming der Ar beidswet. FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN BEELDHOUWER. 8) In zijn vrees, van achteren aangevallen te worden, ging hij "met zijn rug tegen een reusachtigen eik staan, omvatte stevig zijn knuppel met beide handen en wachtte af. Hij zette zijn oogen zoo wijd mogelijk open, «Is wilde hij de geheimzinnigheden van de duisternis doorgronden, en hij durfde bijna meer ademhalen. De rivier stroomde langzaam en geel achtig met klagelijk gekabbel op eenige passen afstands voorbij. Plotseling deed zich het geluid van bre kend glas hooren en een vlam flikkerde op aan de voeten van Collinet, die nu in het Pöue licht stond. Een zuurachtige rook walmde op van ueze satanische vlam. De metselaar maakte «en beweging van schrik en liet zijn knup pel los. Een luid gelach barstte vlak naast kern los. De gek! De gek! schreeuwde Collinet en 6"ig op de vlucht. En Avy l'Angel want hij was het. die _o°even gebruik had gemaakt van een der »°vaarl^jke fleschj€s, die hij mee liad geno men uit het laboratorium van meester Co dex rende steeds schaterlachend aan achter den metselaar, die levend en hijgend door en over het struikgewas sprong. Langzamerhand haalde Avy hem in. Zijn oogen glinsterden tegelijkertijd van haat en triomf. Collinet was de oorzaak van zijn ongelukken, nu wilde hij zich voor het ver leden wreken en hem onschadelijk maken voor de toekomst. Dit idee-fixe dreef hem hijgend aan ach ter zijn ongewapend slachtoffer. Collinet kon bijna niet meer van schrik, toen hij den idioot vlak achter zich hoorde. Avy omklemde met zijn rechterhand een dolk en hief reeds den arm op om toe te stoolen. Plotseling sprongen een aantal mannen uit het riet langs dc Seine te voorschijn, wierpen Avy en Collinet Collerne legen den grond en bonden hun de handen. Bravo, Simon Brisefer, riep spottend een ruwe stem, de duifjes zijn een beetje kalmer geworden. Is het ooit in iemands hoofd opgekomen, op die manier 's nachts door het bosch'te hollen en te schreeuwen, dat de dooden er wakker van zouden-wor den? Loup le Flamant, m'n vriend, we heb ben hard -gewerkt ei we zullen onzen buit bij Clarence Warwick brengen. Maar laten we eerst even een beetje licht maken, dan kunnen we het gezicht bewonderen van deze nachtelijke hardloopers. En Simon Brisefer stak met zijn vuur- steenen een stuk fakkel aan, die hij vlak voor het gezicht der gevangenen hield. Toon hij den gek herkende, die hem rlen vorigen nacht ontsnapt was, stiet hij een kreet van verrassing* uit. Ah, kwajongen, daar heb ik je, riep hij uit. Het stond geschreven, dat je me niet zoudt ontsnappen en ik zweer je, dat jer er nu niet van door zal gaan. Onze goede meester is er nu niet om je te ver dedigen. De makkers van den schurk gaven teeke nen van goedkeuring. Heimelijk waren ze woedend op Clarence Warwick, dat hij hun het schouwspel ont stolen had van de marteling van den on gelukkige. Dit was een mooie gelegenheid om de schade in te halen. Maar hun verbazing, toen zij in hun tweeden gevangene Collinet Collerne her kenden, gaf een oogenblik afleiding aan hun wraakplannen. Ben jij niet de man. die ons in de ruïnes van liet hospitaal St. Abraham bij een had geroepen. 1 Ja, kapitein. Ik ben geen kapitein, mijn jongen, maar kortweg Simon Brisefer. Zeg eens, hoe maakt onze vriend Bartholdo het? Is het waar, wat wij van een boer gehoord hebben? Ja, helaas. —Vervloekt, riep Simon Brisefer. Hoe kan zoo'n slimme kerel zich nou laten vangen? Collinet vertelde nu aan de struikroovers, die -vlak om hem heen waren komen staan 0111 geen woord te verliezen, de tragische gebeurtenissen van dien bloedigen nacht, Waarin Lionel"Bouchencoeur den dood had gevonden en kapitein Bartholdo in handen was gevallen van de wacht. Maar jij dan9 Waarom ben jij alleen ontkomen? vroeg Loup le Flamant achter dochtig. Collinet rechtvaardigde zich. Hij legde hem uit, hoe de stellage bij de Madeleine- kerk hem tot schuilplaats had gediend; hij sp'rak hun van zijn haat, van zijn ver langen naar wraak. Daarna vertelde hij, hoe hij in het bosch overvallen was door dien gek, die de oor zaak was van al hun ongelukken. En je ging op den loop voor dat idiote kereltje? spotte Simon. Een idioot? Zeg liever een helper van satan. Ik ben er heilig van overtuigd, dat hij jullie nog een leclijke poets zal bakken, als gij u niet dadelijk van hem ontdoet. Op hetzelfde oogenblik weerklonk uit de verte een gekwaak. Vooruit, genoeg gekletst, zei Simon. De chef wordt ongeduldig. We behoeven niet veel omhaal te maken om dit ventje naar de andere wereld te helpen. Kamera den (hij richtte zich tot vijf of zes mannen, die hem omringden), jullie hoeft niet tegen hem te vertellen, dat wc twee gevangenen hebben gemaakt. De chef zou onze manier van rechtspreken eens niet goed kunnen vinden. Dat gaat hem niets aan. Niemand zeide iets. Simon nam Avy op zijn schouders. De schurk trad op de rivier toe. Je zult van avond je bad niet onlloo- pen. zeide hij. Hij boog het hoofd, en hief de armen in de hoogte. Men lwiorde daarna een gil en Avy stortte omlaag in het modderige waw ter. Even werd de oppervlakte van het water heftig bewogen, maar weldra kabbelden de golfjes weer rustig voort. Hij is er geweest, zei Simon. Kamera* den, naar den molen. En de bende slóeg de richting in naaf, den molen. Collinet Collerne meevoerend. Clarence Warwick begon zich ongerust ta maken over het lange uitblijven van zijni mannen. Zouden die stommelingen in een hin derlaag gevallen zijn? dacht hij. (Wordt vervolgd..

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1