Uit de Omgeving. Liquidatie vecvOederkantoren. De minister van landbouw brengt ter al- gemeene kennis, dat de liquidatie van het Rjjkskantoor voor veevoeder en de provin ciale kantoren voor veevoeder is geëindigd fcn dat briefwisseling omtrent veevoeder aangelegenheden in den vervolge dient te worden gericht aan de directie van den Landbouw van het departement. Opgeheven uitvoerverboden. Bij K. B. is tijdelijk opgeheven voor zoo- Ver betreft sierveeren, het verbod van uit voer van allé soorten vogels, zoowel levend als gedood; voor zoover betreft wierook, het verbod van uitvoer van terpentijn, alle hars, gommen, asphalt en verdere hars achtige stoffen, alsmede mengsels en pro ducten daarvan: het uitvoerverbod van alle gedistilleerd, behalve van dat voor dadelijk gebruik waarvan de uitvoer reeds vroeger werd vrijgesteld; en is ingetrokken het uitvoerverbod van vulmateriaal (veeren, erin végétal, alpengras, zeegras (zeewier) en varens, (in eiken vorm) voor matrassen en dergelijke. Demobilisatie-voorzieningen. De ministerieele kennisgeving van 26 Juli betreffende „demobilisatie-voorzienin gen. steun voor huiswaarts gezonden vrij willigers bij den landstorm", houdt ook in, dat de steunregeling van 21 Maart 1919 ook van toepassing is op de in L.O. 1919, B. 8, bedoelde vrijwilligers bij den landstorm, die bij de landmacht onder de wapens zijn geweest bij de landstormafdeeling of het Jandstormkorps, waartoe zij behooren of behoorden, terwijl van die afdeeling of dat korps een militair gebruik is gemaakt, zoomede op de in L.O. 1919, B. 84. bedoelde vrijwilligers bij den landstorm, die, na het bereiken van den veertienjorigen leeftijd, van den dienstplicht bij de militie, de land weer of den landstorm zijn ontslagen en krachtens eene bij den landstorm aange gane verbintenis vrijwillig bij de land macht onder de wapenen bleven of terug keerden. De Plattelands-Bond. Op het gehouden Congres van den Platte landers-Bond is de volgende motie aange nomen en ter kennis van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Hadcl gebracht. ..De Plattelanders-Bond, in congres bij een te Utrecht op Donderdag 31 Juli, ken nis genomen hebbende van de maatrege len der regeering inzake aanvoer van graan, spreekt de wenschelijklieid uit, dat: le. de regeering de door haar gpimpor- teerde mais, in overeenstemming met de lage door haar te betalen vrachten, ter beschikking stelle van den landbouw om zoodoende de buitensporig opgedreven prij zen te doen dalen; 2e. de regeering maatregelen neme ter verlaging der overzeescho schcopsvrachten, opdat de noodzakelijke levensbehoeften en veevoederartikelen tegen veel verminder den prijs onder het bereik zullen komen van het Nederlandsche volk en het niet uitgezogen worden ten bate der aandeel houders van enkele schecpvaartmaat- cehappijen wier aandeelen opgevoerd zijn varieerend van 250 tot 500 Federatie van R. K. Prop club in den Statenkicskring Gouda. De bij bovengenoemde Federatie aange sloten Prop clubs kunnen voorstellen in dienen voor de Ge jaarvergadering. Die voorstellen moeten, voorzien van een memorie van toelichting, voor 1 Sopt. 1919, gezonden worden aan het secretariaat Kar nemelk sloot 112, te Gouda. De Marrafcond in het Bisdom Haarlem. Gisteren hield de Mariabond in het bis dom Haarlem te Amsterdam zijn elfde jaavergadering. Nadat des morgens de Weleerw. lieer L. Schalke, bondsadviseur, een H. Mis voor den bond had opgedragen, waarbij een zeer groot aantal leden aanwezig waren, kwam men te 11 uur in vergadering bijeen in de zaal der St. Jozefsgezellenvereeni- ging, onder presidium van mej. A. M. A. Kokshoorn. De presidente heette allen welkom en gaf in het kort een overzicht van Ifet afge- loopen jaar. De vreeselijke ziekte van de Spaansche griep in October van het vorig jaar heeft ook de rijen van den Maria bond gedund. Ook de revoluticvrees heeft de actie eenigermate belemmerd, doch na dien heeft men de hand weer aan de ploeg geslagen. Spr. hoopte dal deze vergadering weer veel vruchten mocht voortbrengen, opdat wij, poals jhr. de Bcerenbrouek, de mi nister-president en eerste drankbestrijder het uitdrukte, voorwaarts mogen gaan in versnelden pas. Na voorlezing der notulen deelde de secretaresse mede, dat aanwezig waren 56 afdeelingen met 106 afgevaardigden, waarop deze het jaarverslag uitbracht, waaraan wij het volgende ontleenen: De toestand van den bond is momenteel goed ofschoon natuurlijk de financieele po sitie niet sterk genoeg is. De hond telt thans 68 afdeelingen met 4519 leden. .Dit ondanks het feit dat men zeven afdeelin gen wegens gebrek aan activiteit, heeft geschrapt. Na het uitbrengen van de verslagen der Dioc. Jeugdcommissie en het tooncelsecre- tariaat was aan de orde de verkiezing voor het hoofdbestuur wegens periodiek aftreden van de dames C. Vermeulen Bleeker, A. Swolfs—Knoop en G. Bol, waarvan de twee eersten zich niet her kiesbaar stelden. In de beide vacatures werden gekozen Mej. J M. Verbeek Am sterdam en Mei. A. de Groot, Noordwijk. Mej Bal werd herkozen. Nog deelde de presidente op een desbe treffende vraag mede, dat er voor een huldeblijk aan Jhr. Ruys de Beerenbrouck f 3000 is bijeengebracht, welk bedrag deze wcnscht te gebruiken als fonds tot instand houding van het Centraal Bureau van de Sobriëtas. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze kwam in behandeling een yoorstel den Haag (St. Antoiiius) cm egn uitgave te bezorgen van een „Aicuholcur- sus voor Mai ia-vereenigingen't ?ij door Sobriètas, 't zij door den Mariabond zelf. met tevens een verzoek om over te gaan tot uitgifte van een bundel verhalen, enz. met anti-alcoholistische strekking. Gok was van deze afdeeling een voorstel: waar in het H. B. verzocht wordt, tot nauwe sa menwerking te komen met de directies van Pensionaten, weeshuizen en dergelijke inrichtingen, om de rijpere jeugd, voortil, voor haar vertrek van daar, eenige kennis van het alcoholisme en Je bestrijding daarvan mede te geven. Beide voorstellen weiden aangenomen. Vervolgens was aan de orde een voorstel den Jlaag (H. Agncs) met opdracht aan den Bond, door middel van Botmiètas er bij de Regeering op aan te dringen, dat regeerings- en voogdijkinderen drankvrij worden verpleegd. De voorzitster wees er op, dat de kinde ren reeds drankvrij worden opgevoed. Aan de orde was dan het volgende H.B.- voorstel: De algemeene vergadering be sluite, dat in iedere Maria-vereeniging, elk jaar omstreeks het feest van O.L. Vrouw der-Slaven, een zoogenaamde „Red dingsavond" zal gehouden worden, d.w.z. een propaganda-avond, waar het liefde werk van „Redding der Drankzuchtigen" zal worden besproken en bevorderd. Op dien avond houde men een collecte, ten bate van de verpleging van onvermo gende patiënten, welke afgestaan wordt aan het Diocesaan Vrijplaatsen fon Is. Mej. Mooyman drong er op aan, dat op iederen kleine plaats een reJiiugs- brigade wordt gevormd, om dan o<v: hij eventueele overplaatsing van drankzuchti gen naar kleinere gemeenten stee Is een groep om te helpen klaar te vinden. Na eenige discussie werd het voorstel aangenomen. Hierop stelde het H.B. voor, lat ie Maria-vereenigingen het initiatief zullen nemen tot het oprichten van een afdoeling der vereen iging «„Voor Eer en Deugd" op plaatsen waar deze nog niet bestaat, in overleg met de plaatselijke of parochiale geestelijkheid. Op plaatsen, waar reeds een afdeeling, bestaat, steunen zij krachtig deze actie; de presidente wees er op, dat dit voorstel zijn oorsprong vindt in een verzoek van Z.D.H. den Bisschop. Na een korte aansporing van den Weleerw. heer L. J. Schalke, weid het voorstel aangenomen. Vervolgens hield de weleerw. heer B. v. Leeuwen een propaganda-rede, waarna de vergadering na rondvraag en gebruikelijke plichtplegingen werd gesloten. Pauselijke onderscheiding voor Minister- President Van Vollenhoven. Naar de „Msbd." verneemt, heeft Z. H. de Paus den Nederl. rpinister-resident van Vollenhoven te Brussel benoemd tot groot officier in de orde van den H. Gregorius den Groote, als erkentelijkheid voor be langrijke diensten door hem bewezen als verkregen gratie voor ter dood veroordeel de geestelijken, enz. Internationaal Bakkerscongres. Zondagmorgen kwam in „Parkzicht" te Amsterdam hijeen het Internationaal Beroepscongres van Bakkers-, Chocolade en Suikerbewerkers. Vertegenwoordigd wa ren Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk, België, Zweden, Denemarken, Noorwegen en Nederland door: A. Hillebregt, I. Goud smit, B. Roeg, J. de Vries en A. Draak. Uit Italië, Zwitserland n Hongarije waren berichten van verhindering ingekomen. Het congres besprak o.a. uitvoerig de wenschelijklieid om te komen tot een In ternationaal Verbond in de Levensmidde- lenbedrijven. Besloten werd den Interna tionalen secretaris op te dragen, zich daarvoor tot de bestaande Internationale secretariaten in de Voedings- en Genot- middelenbedrijven, te wenden. Van de zijde der Belgische en Fransehe delegatie werd voorgesteld de zetel van liet Bureau te verplaatsen van Duitschland naar een neutraal gebleven land. Zij achten dat alleen uit practische overwegingen ge- wenseht, want tegen de Duitsche delegatie als personen hebben zij geen grief. Hier tegen verzetten zich in het bijzonder de Skandinavische vertegenwoordigers, als mede de Internationale secretaris Allman zelfè Daar eenstemmigheid omtrent het voorstel België-Frankrijk niet te verkrijgen was, stelde Goudsmit (Holland) in over leg met Savoie (Frankrijk) een resolutie voor waarvan de strekking was, dat men de noodzakelijkheid van de verplaatsing erkennend, in 1920 in Zwitserland opnieuw zal bijeenkomen, om het vraagstuk op te lossen. Aldus werd besloten. Voor Nederland zal de heer I. Goud smit in het. uit zes personen bestaande in ternationaal bureau zitting hebben. Omtrent het vraagstuk van nacht- en Zondagsarbeid brachten de onderscheiden gedelegeerden rapport uit gaande de toe stand in hun land. Besloten werd vast te houden aan den acht-urigen arbeidsdag en Zondagsrust en niet toe te geven aan ^eni gen concurrentie-aandrang tot inbreuk op de veroverde rechten. Uitvoerige besprekingen vonden plaats over de niet doeltreffende loonsvcrhoogin- gen ten opzichte van de duurder wordende levensmiddelen. Zoowel het arbeidersra- denstelsel als het vraagstuk der Sociali satie maakten onderwerpen van discussie uit zonder tot eene bepaalde conclusie te geraken, zoodat besloten werd deze zaak in handen te stellen van het Bureau tot het uitbrengen van een rapport op het Congres in Zwitserland. De E. L. T. A. De Elta te Amsterdam maakt een pret- tigen. fermen indruk. Het voorplein, door den hoofdingang of per E.L.T. A.boot van de De Ruyterkade via den landingsstijger te bereiken, wordt omgeven door de ge bouwtjes van het secretariaat, controle huisjes, post- en telegraafkanoor, lunch room enz. In het midden prijkt een mu ziektent. Links van den steiger en recht tegenover den hoofdingang, is de gnprmc tentoon stellingshal gebouwd. De froutbreedle is. ongevcer 95 M., terwijl de hoogte pl.m. 13 M. en de diepte 72 M. bedragen. Over de luchtbrug bereikt men het groote vliegveld. Het schijnt dat dit nog niet ge heel geschikt is voor de zware vliegtoestel len. Daarom wordt de bodem verhard en verbeterd. De tentoonstelling omvat 17 groepen, en wel: 1 De Historische afdeeling, georg. door 'den heer E. Fuld. 2. Afd. Landvliegtuigen, verzorgd door den luit.-vlieger W. C. J. Versteegh. 3. Afd. Watervliegtuigen, ingericht door luit. ter zee le kl. H. Nieuwenliuis. 4. Afd. Motoren, onder leiding van Ir. B. Stephan, ingenieur der militaire Jucht- vaartafdeeling. 5. Afd. Automobielen en Motorrijwielen, verzorgd door kapt. W. N. Bakker, com mandant der motorafdeeling te Delft. 6. Afcb. Vliegtuigenbouw. onderdeelen en gereedschappen. Ingericht door Ir. H. C. Olivier, ingenieur der militaire luchtvaart- af d. en J. Terpstra, officier-machinist der marine-luchtvaartdienst. 7. Afd. van den Photograifie, kaarten en lectuur, gearrangeerd door de heeren Gras- sé en Pigeaud, ingenieurs bij den Rijks- studiedienst. voor de luchtvaart. 8. Afd. Draadlooze telegrafie en telefonie. Deze afd., onder leiding van luitenant G. M. Claus, chef van den radio-telegrafi- schen dienst der militaire luchtvaart-afd. tot stand gekomen, houd voortdurend con tact met vliegtuigen die van draadlooze telegrafie zijn voorzien. ft Afd. Orienteering en verlichting is be hartigd door Ir. A. G. von Baumhauer. 10 JDe afd. Navigatie, instrumenten- voor vliegtuigen, onderverdeeld in drie groepen en ingericht door N. E. Groenevèïd Meyer, luit.-vlieger. 11. De Meteorologische afdeeling mocht zich verhangen in de medewerking van prof. dr. E. van Everdingen. 12. De afd. proefvliegtuïgen werd tot stand gebracht door den heer J H. W. v. de Muelen. vlietguig-construeteur. 13. De Medische afdeeling. mot Eersle- hulpdienst op het terrein werd ingericht door luit.-vlieger Van Wulfffen-Palthe. 14. De afd. Kleeding, uitrusting en ver warming is verzorgd door den le-luit.-vlie genier M. L. J. Hofstee. 15. De leiding van de Wetenschappelijke afdeeling berust bij dr. Ir. E B Wolff, directeur van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart. „Welgestelder»". A. Feberwee, redacteur van de Vereeni- ing van Ouders en Gezinshoofden, schrijft in liet „Hbl." een ingezonden stuk over Welgestelden?". Dit citaat typeert: „Dokter, wat was nu eigenlijk do ziekte van mijn man?" vroeg een weduwe van een officier, vader van slechts drie kinderen, doch levende onder zeer hooge positie- eischen inzake opvoeding en gezelschaps leven. „Mevrouw", zei de eerlijke medicus, „als ik het dan zeggen moet, uw man heeft nooit genoeg te eten gehad!" VOOR DE ARME, ONGELUKKIGE BEVOLKING TE WEENEN. V. D. 1 5.— Gemengde Berichten. Inbraak. Te P ij n a c li e r is inge broken in de woning van den landbouwer II. Bakker, terwijl men 's morgens op het land was om te melken. De dieven, waar van tot. dusver geen spoor gevonden is, hebben f 300 aan contanten meegenomen. Noodlottige sprong. Toen gisteravond de heer S. te Ézinge met. zijn vrouw met paard en wagen naar liuis gingen, sprong mej. S. meenende dat liet paard op hol sloeg, van den wagen. Ze werd bewluste loos en hevig bloedend weged ragen Tot heden is zij niet bij kennis gekomen. Het paard we ré- spoedig tot staan gebracht. Letteren en Kunst. Een nieuwe Kruisweg tfoor Jan Toorop. De bekende architect A. J. Kropholler heeft opdracht gekregen om een R.K. kerk te bouwen voor de eerw. Paters Francis canen aan den Wassenaarschen weg te 's Gravenhage. De Kruisweg in die kerk zal gemaakt worden door Toorop. Deze Kruisweg wordt, geheel «in aanslui ting met de architectuur, in kernariek uit gevoerd. Toorop stelt zich voor de grès zelf te bewerken en na het bakken te be schilderen. Deze kernariek, waarbij alles in de vochtige grès wordt uitgestoken, heelt hij ook aangewend in de Beurs en in de St. Aloysiuskapel der Haarlemsche St. Bavokcrk. De nieuwe lij denstaf ereelen zul len dus, Wat techniek en compositie be treft, geheel anders worden dan Toorop's staties voor de kerk te Oosterbeek. Kerk en Kruisweg komen over twee jaar gereed. SPORT. HARDDRAVERIJEN TE STOMPWIJK. II. Gistermiddag te ruim halfdrie werden de harddraverijen der Stompvvijksche Hard draverij-vereen iging „Nooit gedacht" voort gezet. Er werd gereden onder reglement der Nederlandsche Harddraverij- en Renveree- niging, voor alle paarden aangespannen, om prijzen van f 300, f 150, f 50 en f 25. Troostprijzen waren f 75 en f 25. Handicapper was de heer P. Oly, Den Haag en staiter de heer F.r Kouwenhoven van Stomp wijk,. Het rijk voorziene programma bestond uit de volgende ingeschrevenen: L Clgmenpe4 350 M.z eig. D. d§ Vlieger, N. Vennep, be»*, eigenaar. 2. Adrioan, 320 M eig. H. Verdegaal, Lisse, ber. eigenaar. 3. Conny 320 M eig. Remmelszwaal, Den Haa. ber B. Schipper. 4. CatharLna L, 320 M. eig. P. C. Appel, IJselmonde, ber. eige naar. 5. Doerak, 315 M., eig. A. v. d. Heek, Rotterdam, ber. eigenaar. 6. Emmanuel, 305 M-, eig. G. Hoogenboom, Den Haag, ber H. Beek. 7. Nixe, 325 M., eig. J. Hiem- stra. Utrecht, ber. P. de Boer. 8. Pierre, 325 M,eig. N. J. van Kempen, Voorburg, ber. W. RekJing. 9. Chique, 300 M., eig. C. J. v. Cassel, Voorbuig, ber. eigenaar. 10. Favorite, 325 M., eig. J. A. Koot, Voorburg, ber. eigenaar 11 Floriste, 300 M., eig. H. Verdegaal, Lisse.ber. eigenaar. 12 Doorloo- per, 325 M. eig. Stal „Doflec", Den Haag ber. D de Vlieger. 13 Dirk, 305 M„ eig. W. v.d. Burg, Den Haag, ber. eigenaar. 14 Don Juan, 310 M., eig. H. Heykoop, Rotterdam, ber. eigenaar, 15 Duncan, 310 M., eig. P C. Appel, IJselmonde, ber. eigenaar. 16 F. Al- lewaard. 300 M., eig. B. G. de Wit, Den Haag, ber. eigenaar. 17 Fini, 315 M„ eig J. van Leeuwen, Amsterdam, ber. eigenaar 18 Emile Carmen, 315 M.. eig. D. de Vlieger N.-Vennep, ber. eigenaar. 19 Juliana, 305 M., ei. D. v.d. Wel, Alphen a.d. Rijn, ber. eigenaar. Hiervan echter waren er 8 niet opgeko men, n.l. Clemence. Adriaan, Doerak. Em manuel, Nixe, Floriste, Dun Juan en Dun can. In de verschillende ronden vielen uit Pierre, Favorite, Dirk en F. Alleward. Troostprijzen verwierven 1. Catharina L, 2. Emile Carmen. Voor de hoofdprijzen viel uit Juliana, terwijl deze ten deel vielen aan Fini 1, Conny 2, Chique 3 en Doorlooper 4. Leger en Vloot. LICHTINGEN HUISWAARTS. (Officieel.) Behoudens onvoorziene om standigheden zullen huiswaarts worden gezonden: 1. op 15 Augustus 1919: de dienstplichti gen der lichting 1918, die in het tijdvak van 37 Juni 1918 zijn ingelijfd bij de wiel rijders; 2. op 13 September 1919: a. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 1720 Juni 1918 zijn ingelijfd bij de genie en bestemd voor op leiding tot milicien-telegrafist of -telefonist: b. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 1720 Juni 1918 zijn ingelijfd bij de pontonniers; 3. op 1 October 1919: a.- de dienstplichtigen der lichting 1917, die in het tijdvak van 14 Augustus 1917 zijn ingelijfd bij de caveïerie; b. de dienstplichtigen der lichting 1917, die in het tijdvak van 15 October 1917 zijn ingelijfd bij de bereden artillerie: c. de dienstplichtigen der lichting 1919, die in het tijdvak van 1-^-4 Mei 1918 zijn ingelijfd bij de regiment en infanterie (hier onder begrepen de grenadiers en jagers); d. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak vari 37 Juni 1918 zijn ingelijfd bij de vesting-artillerie; e. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 812 April 1918 zijn ingelijfd bij de genre; 4 op 22 October 1919: de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 22—26 October 1917 zijn ingelijfd bij de bereden artillerie; 5. op 31 October 1919: de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 15 October 1918 zijn ingelijfd bij den znotordienst; 6. op 3 December 1919: de dienstplichtigen der lichting 1917. die in hef tijdvak van 3—6 December 1917 zijn ingelijfd bij de caveïerie: 7'. op 13 December 1919: de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 15 October 1918 zijn ingelijfd bij de genie en bestemd voor op leiding tot mil.-telegrafist of -telefonist. Rechtzaken. PersdeKct. Door den zeereerw. heer pastoor P. F. W. Soepnel te Hoofddorp is een klacTit ingediend bij den officier van justi tie te Haarlem tegen den plaat-selïjken re dacteur van het S.D.A.P.sche weekblad „Do Volks-Mèerbode", den heer J. P. Kruyt, onderwijzer aan de openb. school te Hoofd dorp. ter zake van smaadschrift. Door een bericht in genoemd blad van 26 Juli j.l. onder het opschrift „Roomsche mildheid", acht pastoor Soepnel zich in zijn eer en goeden naam aangerand. Genoemd bericht handelt over een inva liden arbeider, die bij „meneer pastoor" om ondersteuning ging vragen. Tiet bericht vervolgt dan, met dikke, vette lettors: „De Roomsche kerk gaf niets' maar hij moest maar tegen de gemeente zeggen, dat hij f 7.50 van de Kerk kreeg, want dan kreeg hij die van de gemeente ook. En zoo gebeurde dit dan ook. Daar stond nu dc arme te liegen uit eigen zak op bevel van meneer pastoor". We zullen niet op het. justitioneel onder- 'zoek voornitloopen zegt de „N.-H. Crt." doch we durven wel verzekeren, dat te Hoofddorp en omgeving niemand, die den royal en heer pastoor kent, van dit mooie verhaal ook maar èèn Woord gelooft. Zijn broertje gewurgd. De vacantiekamer der arrondissements rechtbank te Amsterdam deed uitspraak in de zaak tegen den 15-jarjgen A. Verhoef te 's Graveland, die 9 April zijn 9-jarig broertje wurgde. De knaap werd ter beschikking van do regeering gesteld De rechtbank gelastte voorts zijn onmiddellijke invrijheidsstel- ling. Verdediger was mej. mr. F. Katz. Geëischt was ter beschikbaarstelling van de regeering en tevens veroordeeling tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De aanslag op mevr. De Vriendt-Sorel. Dc Yacantiekamer dcir aiTOHdigsepientg- rcchtbank te Amsterdam deed uitspraak ig do zaak teen M. J. Weesels, machinist, be. schuldigd van diefstal gevolgd door g©. wehlpleging op de bekende actrice mevr. PoLdi de Vriendt-Sorel, in den morgen van 16 Mei, in haar woning aan de Nieuwe Achtergracht, te Amsterdam. Bekl. werd veroordeeld tot 4 jaar gevan genisstraf. waarmede hij zeer ontevreden bleek. Zich richtende tot do „toffe" jongens van de publieke tribune riep hij zeer na- thotisch uit: „Jongens, ik ben onschuldig veroordeeld!" Geëischt was 10 jaar Mr. van Kempcr was als verdediger in deze zaak opgetreden. Land- en Tuinbouw. De rupsenplaag. Het Staatsboschbeheer zendt een schrij ven, 'waaraan liet volgende is ontleend: Nu de grove dennenbosschen in ons land, voornamelijk op de Veluwe en in de pro vincie .Utrecht ernstig bedreigd wordf door de gestreepte dennenrups (Panolis pini- perda), en uitgestrekte bosschen door deze rupsen geheel of zoo als geheel zijn kaal gevreten, is het vellen van. de. aangetaste bosschen als bestrijdingsmiddel aanbe volen. Een ernstige waarschuwing om niet överijKL tot veiling óver te gaan, is hier niet misplaatst. De ondervinding, opge daan bij de voor een 10-tal jaren in ons land plaats gehad hebbende nonvlinder- plaag heeft geleerd, dat men in dit opzicht niet te haastig moet zijn. Verschillende bosschen, die destijds op vrijwel hopelooze wijze, kaalgoyreten waren, hebben zich in de daaropvolgende jaren zoo goed als ge heel hersteld. Het is daarom van bet meeste belang, eerst af te wachten in hoe verre de bosschen zich zullen herstellen. Vooral ook nu in de laatste jaren reeds zooveel dennenbosschien geveld zijn. Als bestrijdingsmiddel beeft het vellen bovendien geen nut, aangezien de rupsen zich thans verpoppen en wel in het mos en strooisel op dën grond onder de aangetaste dennen en in poptoeetand overwinteren; de vlinders verschijnen dus -eerst in het volgend voorjaar en leggen eerst dan eieren. De norvlinder daarentegen verschijnt, zooals bekend, in denzelfden zomer, waar in de beschadiging door de rupsen plaats .had en legt liare eieren voor den winter op de stammen der 'kaalgevreten hoornen. In dit geval kan dus het verwijderen der met eieren belegde stammen vóór dat de eieren in het voorjaar uitkomen, als uiter ste maatregel eenigen zin hebben. Om „de gestreepte dennenrups te bestrij den, dient men de poppen, in het strooisel te vernietigen, b.v. door het loswerken daarvan, liet brengen van varkens, kip pen, e. d. Intusschen is de kans vrij groot, dat in onderscheiden, bosschen,- waar de plaag nu woedt, een volgend jaar geen ernstige herhaling daarvan te wachten zal zijn, omdat, het blijkt, dat een groot aantal van de schadelijke insecten door vogels, sluip wespen, parasietvliegen en zwammen is gedood. ALPHti-! AAN DEN Rb!N. Centrale keuken. Gisteren zijn de keu- kenbenoodigdheden uit de voormalige cen trale keuken publigk verkocht. Daardoor is tevens deze instelling, naar wij hopen, voor goed verdwenen. Bazar. De bazar, welke onlangs ge houden werd in de Martha-stichting alhier heeft voor de kas van die stichting opge bracht een netto bedrag van f 4500. KATWIJK. Nog steeds mijnen. Een aantal Jogger- vaartuigen zijn van de haringvisscherij teruggekeerd met verlies van de geheele vleet of een groot gedeelte van de vleet. Op de vischgronden, waar men gewoon is, om dezen tijd van het jaar te vissclien, zijn veel mijnen aangetroffen. De schade beloopt enige duizenden. KATV/IJK AAN OEN RIJN. Gemeenteraad. Donderdag 7 Aug. des voormiddags 10 30 uur vergadert de Raad dezer gemeente. Punt 1 der agenda is: on derzoek geloofsbrieven gekozen raadsleden (de heeren H. W. Grimbergen en S. Parle- vliet Corz.J Punt 12 is voorstel betreffende electriciteitsvoorziening. LISSE. Gemeenteraad. Zaterdagmiddag te 10 uur komt de gemeenteraad in openbare vergadering "bijeen. NOORDWIJK. Geslaagd. De heer W. J. v. cl. Lelie alhier, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen Fransch l.o. OU DE-WETERING. Te water. Toen gistermorgen do vagen van de wasscherij Meerzicht de Haarlem mermeer in ging, geraakte hij bij der. afrit van den Lisserweg al dadelijk te water. Zoowel bestuurders als paard kwamen er evenwel zonder verdere ongelukken af. VOORSCHOTEN. Jubileum. Gisteren was het 12J£ jaar geleden.dat de R.K. Jongensschool werd geopend en het R.K. Onderwijs zijn zegen rijken arbeid in de parochie aanving. Ook de R.K. parochiale-Meisjesschool zal zee* spoedig het 12i jarig jubileum herdenken, daar deze school eenige weken later is gC' opend. Tevens heeft het hoofd der R.K. Jonansschool, de heer J. J. Smit, den dag herdacht, dat hij 12* ja r als zoodanig i» werkzaam geweest. De Meisjesschool is te®- vertrquwd aan de zorgen van de eerw. zusters Dominicanessen van Huite Bijworp alhier. De parochiale scholen zajn gesticht en gebouwd door den zeereerw* heer N. Oly, z.g„ destijds pastoor dezeU parochie.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2