Staatsraad jhr. mr. A. E. Eitas. In den ouderdom van 76 jaren is in Den Haag overleden het lid van den Raad van State jhr. mr. A. E. Elïas» oud-secretaris generaal van het departement van kolo niën. De gehandhaafde staat van beleg. Op vragen van het Kamerlid V* ijnkoop, betreffende opheffing van den staat, van beleg dcelen de ministers van Binnenland- eche Zaken en van Oorlog in hun antwoord mede, dat de zaak in onder-zoek is en het antwoord zoo spoedig mogelijk zal volgen. Provinciale Staten van Limburg. De heer II. Brinkman, voor den kieskring Roermond gekozen als lid der Prov. Staten van Limburg, heeft als zoodanig ontslag genomen. In zijn plaats komt jhr. mr. G. Miehiels van Kessenich te Roermond. Vergunning tot het bijwonen van raadsvergaderingen. Door den Minister van Oorlog is bepaald: Aan een weiman, in 's Rijks dienst, die lot lid van den gemeenteraad is benoemd, wordt, tenzij de belangen van den dienst zich daartegen verzetten, buitengewoon verlof met behoud van volle bezoldiging toegestaan voor het. bijwonen van verga deringen of van het verrichten van werk zaamheden voor het College, waarvan hij deel uitmaakt; zulks onder bepaling, dat. Indien in verband met bet te verleenen verlof indienstneming van hulppersoneel 'cf assistenten van elders noodzakelijk is, de hieruit voortvloeiende kosten voor de helft ten bate van den werkman komen. Geldverspilling bij de Pesterijen. De A.-R. Rotterdammer" schrijft erover, boe bij de verplaatsing van ambtenaren der posterijen groote sommen geld noode- loos worden verspild. Het zal van elk krantenlezer de aandacht hebben getrokken, dat schering en inslag lange lijsten worden gepubliceerd, vermel dende de namen van de ambtenaren die in zeker tijdsverloop verplaatst zijn. On langs bevatte een dergelijke lijst ongeveer 35 namen. Wanneer men narekent, welke kosten 'dergelijke verplaatsingen tot gevolg heb ben, dan zal men aanstonds ons wantrou wen omtrent de betrachte zuinigheid bil lijken. In de eerste plaats hebben de ambtena ren aanspraak op verhuiskosten. Wij ma ken ons niet aan overdrijving schuldig, in dien hiervoor, in dezen duren tijd, per hoofd f 200 gerekend wordt. Voor 35 perso nen is dit reeds f 7000. Ter bestrijding van verschillende andere 'onkosten ontvangt ieder ambtenaar, is hij gehuwd een bedrag, berekend naar 5 pet. van zijn salaris en is hij ongehuwd 2 pet. Stel nu het gemiddelde salaris op f 2000 en neem aan dat de' helft plus één gehuwd is, dan is voor dat doel voor 35 ambtenaren weder vontlgenomen een som van f 2500 noodig. Kan de ambtenaar in zijn nieuwe stand plaats geen woning krijgen, dan is hem, indien hij gehuwd is, de bevoegdheid ver leend pensionkosten enz. "te declareeren. 't Is waarlijk nief te veel wanneer die pensionkosten voor een IG-tal ambtenaren gedurende 6 maanden worden getaxeerd op f 100 per maand. De reeds berekende kos ten stijgen daardoor weder met een bedrag van f 6000. Amblenaren-saJarissen. Ir# een conferentie van den minister van financien met de vertegenwoordigers van de federatie van liooger, middelbaar en lager P.T.T.-personeel, den R.K. Bond St. Petrus en den Christelijk Protestantschen Bond Door Plicht tot Recht zijn besprekin gen gehouden over den noodtoestand on der het rijkspersoneel. Als resultaat van dit overleg machtigde de minister de vertegenwoordigers tot. de volgende publicatie: De regeering is voornemens een wets ontwerp 1n te dienen, strekkende om op 1 October a.s. aan alle rijksambtenaren, gehuwd en ongehuwd, welke minder in komen hebben dan f 10,000, als tegemoet koming in den achterstand, te kunnen uit betalen 1 maand salaris over de op 1 Oc tober geldende traktementen tot f 2400 plus een halve maand salaris over het meer dere met een minimum van f 100. Het tij delijk personeel, dat gedurende de drie aan dien datum vooraf gaande maanden in dienst was en in dit tijdvak 400 of meer diensturen verrichtte, valt. ook onder deze bepalingen. De minister meende ten slotte lo mogen verwachten, dat na deze toezeggingen de 'onrust onder het personeel zou bedaren en deed een beroep op de vertegenwoordi gers cm mede te werken de prestatie van de ambtenaren tot het uiterste te helpen Opvoeren. Onder sociaa.'-tfemocratisch bewind. Toen de sociaal-democraten te Amster dam destijds in de oppositie waren, hebben zij aanvankelijk systeemloos en immer zon der te letten op de omstandigheden, onbe woonbaarverklaringen doorgedreven. Ze hebben een grooten mond gehad over wo ningbouw en immer de achterlijkheid der „bourgeoisie" aangevallen, welke den wo ningnood heette te bevorderen. Inmiddels hebben wij twee sociaal-demo cratische- Wethouders gekregen, waarvan een aan het hoofd van den woningdienst staat, de ander aan het hoofd van Publieke Werken heeft gestaan en sinds is de boel ln het honderd geloopen. Publieke Werken heeft jaar en dag b.v. den onderbouw voor fjjoningen gereed, terwijl Woningdienst nog niet eens met de plannen voor den bovenbouw klaar blijkt. Er worden fun- deeringsproefnemingen genomen, welke mislukken en de achterstand wordt met den dag grooter. Nu houden de sociaal-democraten hun mond. Nadat de Burgemeester en Wethouder Wibaut het schandaal op alle mogelijke wijzen in "den 'doofpot haddefi Trachten te duwen, is het nu toch te voorschijn geko men en de „Telegraaf' geeft, volgend lijstje van tekortkomingen. Er is gebleken, zegt bet blad: dat er volgens den Wethouder voor de Publieke Werken 52 H.A. bouwrijp terrein in onze gemeente is, waar nog geen paal ingeslagen en nog geen steen in gemet seld is; dat de centrale mogendheden, t. w. Wi baut en Teilegen, van hun kant beweren, dat er geen vierkanten meter bouwrijp terrein is; dat volgens een interruptie van 'den heer Walrave Boissevain een kaart, waarop deze 52 bunder staan aangegeven, hangt op het bureau van den directeur van den Woningdienst!; dat genoemde centrale mogendheden al het hunne zullen doen, om deze 52 bunder spurlos te doen versenken; (lat iedereen het er over eens is, dat de directeur van den Woningdienst het veel te druk heeft; dat er dus een noodlottige achterstand is en het geval van de Transvaalbuurt, waarbij sinds 1 Juni 1918 Publieke Werken met den onderbouw gereed is en de Wo ningdienst nog steds geen plannen voor den bovenbouw gereed beeft, klassiek dreigt te worden; dat er voor den Woningdienst handen roet geld is weggesmeten bij proefnemin gen omtrent 'het bouwen op beton-pJaat in de Watergraafsmeer; dat er door dit alles tnsschen de beide diensten "n prettige wrijving is ontstaan, die je tot in de beurzen van belastingbe talend Amsterdam kan voelen. Laten wij thans, schrijft de „Telegraaf", onze verbeelding eens vermeien in het ge val, dat wij hier niet te doen hadden met een sociaal-democratischen Wethouder van de Volkshuisvesting, noch met een sociaal- democratischen directeur-zwager van den Woningdienst, noch met een burgemeester, die verstand van de Volkshuisvesting heeft doch b.v. met'een Wethouder als indertijd mr. Zadok van den Bergh... kunt ge u dan voorstellen, hoe de fractie-zou zijn te keer gegaan, hoe zij gebulderd zou hebben over dit spelen met' het allerhoogste volksbelang, over ditvult u zelf maar in. Geen intern, syndicalistisch congres. Bij bet bestuur van het N. A. S. is be richt ingekomen van de afgevaardigden der syndicalistische vakvereenigingen in Denemarken, Zweden, Noorwegen, Duitsch laud, Italië en Zwitserland, welke voorne mens waren deel te nemen aan het op 5 Augustus en volgende dagen te Amster dam te houden internationaal Syndicalis tisch cc ngres, dat. de Nederlandsche regee ring weigert'hun passen ie vise eren. Dien tengevolge is geen hunner in de gelegen heid naar Amsterdam to komen, zoodat het feestuur van het N.A.S. besloot het con gres uit te stellen en dit in het late najaar te Kopenhagen bijeen te roepen. Uitvoer van zaaizaad. De minister van Landbouw maakt bekend dat kan worden uitgevoerd. Ie. door het Instituut voor veredeling van landbouwgewassen, te Wageningen, zaai zaad van de erkende rassen: Imperiaal Ila en Millioen III; 2e. door dr. R. J. Mansholt, te Westpol der (Groningen), zaaizaad van de erkende rossen. Mansholt's Hamburger koolzaad; Mansholt's Groningen wintergerst I: Mansholt's Groningen wintergerst II; Mansholt's witte dikh op tarwe I. Regeling tot uitvoer van zachte zeep. De minister van Landbouw heeft met ingang van heden opgeheven de Commissie van advies inzake de regeling tot uitvoer van zachte zeep, onder dankbetuiging aan de leden van deze commissie voor de in die functie bewezen diensten. Gemengde Berichten. MOORDAANSLAG TE DEVENTER. Een wachtmeester vermoord. Gisternacht is te Deventer een dubbele moordaanslag gepleegd op den surveillee- renden wachtmeester van de marechaussee Van Oosten en den marechaussee Ilavers. In den loop van den nacht stonden beiden op post in den omtrek van het station, teen twee individuen in volle vaart op fiet sen zoüder licht kwamen aanrijden. De marechaussee riep hein aan en ge lastte hen af te stappen,waarop zij de vaart verminderden en op den hoek van de Sin- gelbrug afstapten. Met een ruk wierp éen hunner zijn hoed en rugzak op den grond en loste, zonder hem verder een woord toe te voegen drie schoten op den marechaussee Havers, waar bij deze in het been werd gewond. De an dere kerel had den wachtmeester Van Oosten tot slachtoffer gemaakt, Hij bracht hem een stoot toe in de linkerborst en een in de hartstreek. -De toestand van den wachtmeester is hoogst- bedenkelijk. Blijkbaar is de tegen stander van den marechaussee Havers, de andere dader, ook gewond, althans hij was niet in staat op zijn rijwiel te ontvluchten. Met. z'n tweeën rijdende op éen fiets zoch ten zij in den donkeren Buitensingel een veilig heenkomen. Onder leiding van den commissaris van politie werd des nachts in alle richtingen ^gekruist. Met een 7-tal auto's werden de nasporingen aangevangen. Het vermoeden is gerezen, dat een der daders de uit een kamp ontvluchte Russi sche sergeant Zothof zou zijn. Men vermoedt, dat de twee individuen de grens wilden passeeren. Gistermorgen vroeg zijn zij bij Holten gesignaleerd. Men tracht hun den weg af te snijden. De moord te Roosendaal. Het lijk van de gevonden vrouw is door de familie ook herkend. Het is vrouw v. d. Breok—Van Gaans. Bij het opgraven in tegenwoordigheid van het parket uit Breda, bleek" het lijk reeds in vergevorderden staat van ontbinding. Het lag plm. 50 c.M. diep. Op de vrouw werden nog aangetroffen eenige portret ten van haar zelf, een pakje met manufac turen en een bewijs van toegang in het grensgebied. Uit deze kaait was echter de naam uitgesneden. De rijwielhandelaar Oud sen is gistermiddag omstreeks 4 uur weer vrijgelaten. De Graai wordt steeds verhoord. Ook is nog iemand uit Nispen aangehouden óm verhoord te worden. Vrouw v. d. BroekVan Gaans woonde eenigen tijd geleden te Nispen. Moord. Gisterochtend werd de 50-jar. surveilleerendc jachtopziener en onbezol digd rijksveldwachter Willem Vlieger te Doornspijk nabij de Bovengraven verra derlijk door een schot in den rug getroffen en gedood. Het parket van Zwolle is ter nader on derzoek derwaarts vertrokken, zoodat als- j nog positieve bijzonderheden ontbreken. De vermoorde laat een vrouw met 2 kin deren achter en was ter plaatse zeer be mind. zoodat aan wraak nauwelijks te denken is. Moordaanslag. Zaterdagavond heeft te Assen een moordaanslag p'aatsgehïf^. Tus- schem J. D., en zijn vader wonende aan den Ter Aardschenweg ontstond over een kleinigheid twist. De zoon maakte zich zoo driftig dat hij zijn vader met een houten juk op het hoofd sloeg, ten gevolge waar van deze ernstig verwond werd, zoödat men voor zijn leven vreest. D. is gisteren ter beschikking van de justitie gesteld. Een oplichter. Aan het Vreeburg te Utrecht logeerde een persoon zich noemen de Van Heijst; hij gaf zich uit voor luite nant-vliegenier. Hij leende een rijwiel van een zijner mede1 ogeerders om even naar het vlieg kamp te Soesierbérg ie gaan, maar verduis terde het karretje. Dezelfde truc paste hij toe ten nadeele van een rijwielhandelaar in de Bankstraat. Het bliikt nu. dat hij noch v. Heijst heette, noch luitenant-vlie genier is, en dat hij zich aan verschillende rijwieldiefstallen heeft schuldig gemaakt. Hot is een jongen man ongeveer 20 jaar, glad geschoren gezicht, blauw colbertcos- tuum en strooien hoed. De politie zoekt naar hem en verzoekt zijn aanhouding. ln den val. In de Zadelstraat te Utrecht is een winkel in muziekinstrumen ten» 's Nachts bemerkte een passeerende politieagent dat het touw van een tuimel raam aan dat perceel aar huiten hing. Dat kwam hem verdacht voor. Hij wekte den bewoner, die constateerde dat twee violen ontvreemd waren. Den volgenden dag zag een politieagent 's avonds twee individuen op de Oude Gracht, die iets onder hun jas verborgen hielden. Hij sprak hen aan en verzocht te mogen weten, wat zij zoo geheimzinnig bij zich droegen. CKndër elke jas kwam een viool te voorschijn, afkomstig van de dief stal in de Zadelstraat. Eerst beweerden zij slechts tusschenpersoon te zijn om de violen te verkoop en, later bekende» zij den dief stal gepleegd te hebben. Nummer drie, die op den uitkijk heeft gestaan, een soldaat, wordt gezocht, Vergiftigd vieesch? Eenige personen te Groningen die Zaterdag aten van rol lade, welke bestemd was voor het Groene "Weeshuis, zijn ernstig ongesteld gewor den. Het vléeseh* was afkomstig van een koe, welke in het abattoir geslacht is. Tot heden is nog niemand overt eden. Er wordt een onderzoek ingesteld of hier misdaad in het spel is. Auto door een trein aangereden. De goederentrein, komende van Simpelveld, die te Valkenburg om halfvijf passeerde, reed aan den overweg nabij het .station een auto aan. De auto weid geheel ver brijzeld. Persoonlijke ongelukken vielen niet te betreuren. Het weer in Juli. Mededeeling van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Voorloopig overzicht van het weer in Juli. De temperatuur was des daags gemiddeld bijna 4 en 's nachts gemiddeld 2 graden Celsius beneden de normaal en alleen op den 19en steeg voor een groot deel can liet land de temperatuur boven 20 r. Celsius. De regenhoeveelbeid gemiddeld over de ge- heele maand, was ongeveer 40 pet» boven de normale maanden. Op de Waddeneilan den en in Zuid-Holland en Zeeland waren de afwijkingen het grootst. Het aantal uren met zonneschijn te De Bildt bedroeg slechts 105 tegen 195. uren normaal in Juli. Utrecht in de bloempjes. Van 10 tot en met 14 September gaat men Utrecht „in de bloempjes zetten". Niet zuinig! Dan 11.1. heeft aldaar de groote nationale planten- en bloemenkeuring plaats met een tentoonstelling, uitgaande van de Ne der! andsche Maatschappij van Tuinbouw en plantkunde. Men; rekent daarbij 'op een bezoek van minstens 40,000 vreemdelingen. Vrije vertaling. Aan een ónzer pos- poorten-bur§aux meldt zieb een Engelsch- man aan, opgevende als beroep ,-civfl ser vant" hetgeen zooveel beteekent als „bur gerlijk ambtenaar",. Maar de Nederlandsche pas-beambte, wat zwak van taai-kennis, zette de pen op pa pier en schreef als het beroep van dezen Engelschman in: ..Huisknecht". Bemanning gered. Het gistermorgen te Rotterdam binnengekomen Duitsche stoomschip Weichsel heeft in de Noordzee gered de bemanning van de Rotterdamsche sleepboott.rawler Doggersbank, die door on bekende oorzaak begon te zinken. Een mijnbeambtc zwaar gewond. Ter wijl de beambte der staatsmijnen Knubben op de „Emma" te Heerlen, werkzaamheden verrichtte aan het hoogspanningsnet; feeeïï hij door verkeerde schakeling den stroom door het lichaam gekregen. Hij werd met zware brandwonden naar het hospitaal te Heerlen vervoerd. Door het ongeval kwam or door kortslui ting ernstige stoornis in het electrische bc- drijT, zoowel öp "de „Emma", nis in ver schillende gemeenten van Zuid-Limburg welke van de staatsmijn stroom betrekken door middel van de Stroom ver koop Mij. Op de mijn „Emma" stonden de pompen stil, de liftkooi alsmede de andere electri sche inrichtingen. Vermoedelijk hebben vanochtend alle gemeenten van Zuid-Lim burg, tot Roermond toe, van half tien tot half waal/ geen stroom gehad. KERKNIEUWS. Em. Pastoor N. J. Kemper, f Zondag is in den leeftijd van 68 jaar overleden de zeereerw. heer N. J. Kemper, emeritus-pastoor van Spaarnwoude. Pastoor Kemper werd in 1851 te Nieu wer-Amstel geboren- en priester gewijd in 1876 en was achtereenvolgens kapelaan te Noordvv ij k, Voorburg, Middelburg en Amsterdam (H.H. Petrus en Paulus). Sinds 25 Februari 1893 was de overledene pastoor te Spaarnwoude; hij is gaan rus ten op 1 Mei 1919. Vertrek der missionarissen. In het Missiehuis St. Charles te Boxtel had Zondagmiddag een diep-treffende plechtigheid plaats, ml. het afscheid van een aantal paters en broeders, die heden (sommigen op lat eren datum) naar de mis siën der Witte Paters vertrekken, n.l. de zeereerw. paters dr. H. Raëskin, Amster- dma, J. van Sambeek, Veldhoven, M. Lans, Warmond, J. Tejmeer, Oirschot, C. van Uden, Den Haag, C. Bollinger, Bus- sum, C. Bakker, Utrecht, J. van Meerwijk, Den Bosch, en de eerw. broeders Lucien (Murrer), Maastricht, en Timothée (Huij- brechts), Amsterdam. Om 5 uur werd in de kapel van het Mis siehuis een plechtig Lof gecelebreerd door den zeereerw. pater dr. H. Raëskin met assistentie van de paters Van Sambeek en Lans. De kapel was veel te klein om al de geloovigen, die getuigen wilden zijn van deze verheven plechtigheid, te bevatten. Velen moesten buiten blijven staan. Onder het Lof - werd de missie-psalm Miserere nostri gezongen. Na het Lof werd in den tuin van het Missiehuis de afscheidspredïcatie gehou den door kapelaan W. Smulders, voorzit ter van het Boxtelsch Missiecomité. Onder de vele aanwezigen merkten we o. a. op de professoren aan het Klein Seminarie, pater Raymakers, overste van Sparren- daal, de geestelijkheid uit de omgeving, wethouder van Meerwijk uit Den Bosch en tal van ander notabelen uit de hoofdstad. De priester-dichter kapelaan Smulders had tot tekst van zijn rede gekozen de woorden van den profeet Nahum: Eccc super montes pedes evangelizantis et an- nunti'antis pacem Ziet op de bergen de voeten desgenen, die het geloof verkondigt, die den vrede meldt. De gewijde redenaar wees den geloovigen op deze heldhaftige schare geloofsverkondi gers hier voor ons, die gfereed staan huis, vaderland en alles te verlaten, wat hun zoo dierbaar is, om bet woord ie volgen van den Zaligmaker, en den heidenen, die neerzitten in de schaduwen des doods, het licht te brengen van het geloof. Ik vraag u allen, die hier gekomen zijt om een laatsten groet te brengen aan deze helden, hen te helpen door uw aalmoezen en gebeden. Hun onderneming is geen par ticuliere onderneming, zij worden gezon den door de H. Kerk' en wij kunnen deel hebben aan hun werk door onze gebeden. Zij gaan als afgezanten van Christus naar die arme heidenen, die God niet kennen, om hun arme zielen te brengen tot God. Hoeveel wachten niet. op hun komst! Spr. vroeg de talrijke geloovigen de Afrikaansche Missiën der Witte Paters in dachtig te willen zijn. Indrukwekkend was de ceremonie van den voetkus, toen allen, priesters en geloo vigen. de hooggeplaatste en de kleine knaap, een voor een neerknielden, óm den voet te kussen van de vertrekkende missio narissen. in wier oogen tranen van ont roering glinsterden. Ondertusschen zong een koor van paters en broeders het treffende afscheidslied: Partez hérauts de la bonne nouvelle Vertrekt, herauten der blijde boodschap. Nadat door allen de slotzang gezongen was. sprak de zeereerw. pater De Louw van de Procure een kort doch tot in de ziel doordringend afscheidswoord tot de vertrekkende missionarissen. Gij zijt thans niet de dienaren, doch de vrienden des I-Teeren. Onze oogen zullen u Wellicht op aarde niet meer wederzien, maar met het hart blijft gij bij ons en wij bij u. Kuïelt allen nu neer om uw laatsten priesterlijken zegen te ontvangen als een onderpand, dat gij met ons blijft en wij met u in Jezns. Allen knielden neer en ontvingen den plechtigen zegen dier moedige geloofshel den, die alles verlaten, om alles voor allen te zijn in die verre landen, ter uitbreiding van Gods rijk op aarde. „Ifsgz." Letteren en Kunst. PILATUS, als openluchtspel door prof. T. Frencken, te Ubvergen (Nijmegen) Het openluchtspel „Pilatus", door het ge zelschap van Vincent Berghegge, als regis seur, trok jn de afgeloopen maand vele be zoekers, niettegenstaande het slechte weer. Nu .een nieuwe maand vervaagt, wenschte ik over het spel een beschouwing te geven en spreek tevens den wensch uit, dat de maand Augustus schoon zij, zooals hij zijn kan. Stuk en spel zijn het meer dan waard. Het stuk zelf is te overbluffend om er bij stil te staan. Het is een der beste en meest tooneelmatige van al de klassieke werken in de Nederlandsche litteratuur verschenen Viermaal woonde ik de voorstelling bij en telkens trof mij de groote dramatische kracht die ervan uitging; van het begin tot het einde wordt men door die stijgende kracht aangegrepen, die niet loslaat, voor dat de wanhoopskreet, van Pilatus achter 'de gordijnen van hel atrium wegsterft. Albert Vogel speelt Pilatus. Lichaam bouw en stem zijn de natuurlijke gam, die deze speler meebrengt voor de Pilalm figuur; zijn juiste opvatting en steak $j* verlioogen die nog. Is in den aanvang aj spel wat mat, langzaam ontplooit het ziek als hij zich geplaatst ziet, tegenover be steeds dreigender optreden van het Jood sche volk. Nauwelijks zijn hun dreigkre ten verstomd, of de vermaningen zijn( vrouw en dochter er zijn quaestor, Flavin klinken hern in de ooien, om de "Waarheij niet te veroordeelen. Als een blad in de wervelwind wordt hij geslingerdTlot ij ten slotte in wanhoop uitbreekt en fe doodvonnis, het „Hïc ad crucem" uil spreekt. Hier is Vogel op z'n bestj^gen hij het meeste spel; geeft hij tiooge kaDS In Claudia Procula, door Truus Postve beeldt, vindt Vogel een waardige medj speelster. Haar spel is waardig en kak en zelfs in de meest heftige tóoneeleu, we zij de waardigheid te bewaren, die liaj past als vrouw van den regeerenden la| voogd," maar bovenal als degene, die d Waarheid gevonden heeft en verdedigt. Pont-ia, haar dochter, brengt alles m® wat een „zonnevlinder" hebben Slank, lenig en tenger is haar postuuitj misschien mist haar spel in den aanvai de noodige dartelheid; haar stem de no dige licht en vlugheid. Vol overga speelt zij haar rol en wanneer zij stral over Tiet plein de smeekend, sidder® woorden roept: „Om Godswil, Hebr?e laat Hem vrij," is het publiek geheel oni den indruk van haar spel. De veel kleine rol van Flavius wordt door Betty Hoc vervuld. Geheel ongemerkt zou dit rolle; voorbijgaan als het niet eene meestefüji vertolking werd. Zonder de aandacht de hoofdfiguren af te trekken, weet i door haar stil spel deze aan te vullen I opbouw van het geheel met eene juistfc en zekerheid, die in haar de geboren actij verraadt. De meest sympathieke rol is Flavit zelfs bij_eene slechte weergave wint dc rol de harten der toeschouwers. De hc Tuiners zegt goed verzen, soms echt wat brouwend. Hij weet echter nog ei die bezieling te geven, die ons een levei beeld voor oogen toovert. de verzen,! woorden ontroeren; het spel is nog te kon Toch schuilt er kunstenaarsbloed in h» en eene langdurige oefening zal ook he tot kunstenaar maken. Vincent BergHegge speelt de Annas-n Hij spant als toonee-lspeler de kroon. Dai staat werkelijk de fanatieke huichelen; Hoogepriester. Door de paarse toga hee ziet men dat lichaam trillen en beven vi haat en woede tegen den Christus. Al menschelijkhèid vergetend, eischt hij ïïi onverbiddelijke woede tegen den krui dool?. Overal zoekt hij met zijne medesp Iers contact. Overal drijft hij tot samei spel: niets ontgaat hem, alles leest hm van zijn bewegelijk gelaat. Zulk een sp dwingt bewondering en eerbied af. De heer Van Yelsen speelt den Hrahii Ik hoorde, dat ïij een dilletant is, doch ii is geen dillttanfisme. Hij is een artist u de bovenste plank en menige beroepss tiest zal zulk een talent- benijden. Wel li hij als den geestigen. fijnen, spottend' geldwisselaar wat sneller invallen en radder van tong zijn. Dit zou zijn spel it verlioogen. Catullus, de geslepen raadsman v: Pilatus, is in handen van den heer üV. d. Hoog. Deze acteur beschikt overe schitterectTorgaan en zijne verzen klinkt soms als muziek. Hij heeft talent en o spel zou bij een andere opvatting win» meer de sluwe, vooral berekende diploma en wijsgeer trachtte hij naar voren brengen; overigens voldoet zijn spel k goed. Voor de figuranten allen lof. Wel kond zij, als Joodsch volk, wat meer leven tinteling in hun spel brengen. En zij h ben dit in hunne macht. Zij letten sled op het spel van Annas en Hrahim. De voorstelling als geheel, maakte grootschen indruk en zij, die dezen zon in de buurt van Nijmegen komen, raad ten sterkste aan. dit spel te gaan zien.! zullen dankbaar de voorstelling verlal en velen aansporen van dit on vergeld kunstgenot te genieten. J. v. d. V Uit de Omgeving. ALPHfcH AAN DEN RUIN. Staking. Op de stoom vruchtena fabriek van de N. V. firma Varossiau w# gisterenmiddag wegens loonquaestie do eenige losse werklieden het werk nedei| legd. BODEGRAVEN. Een Tridium. Van 7 tot 10 AuguS wordt in de kapel der Eerw. Zusters i Tridium gehouden voor de jongens fl het St. Willibrordus-patronaat. De wf ningen worden gegeven door een WelEer Pater. Tot deze oefeningen hebben allo de leden van het Patronaat toegang. De melkprijs. Naar aanleiding een vergadering van enkele veehouds schrijft het „B. Adv. BI." als volgt: „Dinsdagavond kwamen in het Z» Hollandscli koffiehuis bijeen eenige houders, om bespreking te houden den melkprijs voor Augustus. Ook waren op deze vergadering uil noodigd de melkhandelaren, om te men, welke besluiten de veehouders den nemen. Indien ge_. nu meent, dat de veehöw rekening houdende met de terugloop kaasprijzen, van oordeel waren, dal prijs van 17 ets. voor de consumptie n voldoende was, dan hebt ge liet mis. De melkhandelaren kregen de booda- mede naar huis, „indien ge de melkc afhaald aan de boerderij voor 15 ets Liter, dan zult ge van óns, veehQU® geen liter melk 'ontvangen", gevolg is. dat vanaf 1 Augustus de melkprijs» onze gemeente is 18 ets. per liter. 1*' graven, het land van melk, boter en W

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2